Enquête moet pressiemiddel zijn tegen een „te zwarekerkeraad „Hervormde gemeente van Kesteren is gereformeerd" „Men wil de kerk vernielen" Brons expositie in raadhuis Enkele diensten bij NBM ingekrompen fCT^TniM Ben Bejaarden maakten een geslaagde jubileumtrip 1 Snoekje vergadert Bejaarden Lienden en Ommeren genoten van uitgaansdag dacht ik Z& 10550 Tm?* 11070 Schietnieuws Rijnkanters aan de wandel Tot en met zaterdag Geslaagd Halschool won korfbaltoernooi Spreekuur van burgemeester De Postduif Wedvlucht van Instuif De Luchtpost Oud papier op één zaterdag Huisvrouwen van Rhenen hielden hobby-middag' „Amerongen" goed voor een prijs CONFRONTATIE VERNIELEN DONDERDAG 28 MEI 1970 Mijne heren, Bij deze bericht ik u, dat ik wel ge schrokken ben van de wijze, waarop verschillende mensen zich het woord nemen en wel tegenover de Regering, o.a. over het onderwijs. Zelf in onder wijskringen opgevoed ergêr ik mij aan de aanmatigende toon die gebruikt wordt tegenover de leden van ons par lementaire gezag. Begrijpen die kleine minderheden dan niet, dat het mee het oog op de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, het er op aan komt, de diverse grote partijen te steunen in hun werk in plaats van af te breken? Wij zijn allen maar gewone mensen dus met verschillende gaven begunstig de wezens. Het is daarom onze plicht te luisteren naar mensen, die met volle ambitie dat zo moeilijke regeringsbeleid voeren en boven ons staan. Dat God ons allen moge helpen! Dat de grote regeringspartijen ge steund mogen worden, ter voorkoming, dat vele stemmen anders verloren zul len gaan. Hoogachtend, A. C. Kellenbach-v. Pelt. „De Tollenkamp" - Rhenen u dan avan a.u.b. voor Vaanandaal 's Zatard. v. 16.30-17.30 Voor Rhanan 3328 Nwa Vaanendaalsawag 159 SCHERPENZEEL De 25e bejaar- dentocht is een waardige jubileumtocht geworden. Men had er dit keer extra aandacht aan besteed. De route was misschien wel wat lang, maar bijzonder fraai. Het gezelschap van circa 260 perso nen reisde in 5 bussen en een aantal volgauto's. Via Arnhem, Dieren en Doesburg werd Zutphen bereikt waar in de Buitensociëteit koffie werd ge dronken. Het mooiste deel van de tocht was de route Vorden, Ruurlo, Lochem, Laren, Holten, Holterberg, Nijverdal, Hellendoorn. In laatstgenoemde plaats werd een zeer goede koffiemaaltijd ge nuttigd. Op de terugreis veranderde de weers gesteldheid van zon in regen. De stem ming leed er niet onder. In Scherpen- zeel werd men in Hotel Boszicht door het damescomité ontvangen met koffie en gebak. Ook burgemeester J. Heij was daar aanwezig, vergezeld van zijn wethouders, de heren P. de Jonge en J. v. d. Ham. Ook de muziekvereniging Caecilia was present. Nadat er nog ver schillende sprekers het woord hadden gevoerd onder wie ook burgemeester J. Heij, kon de voorzitter van het comité, de heer W. Schimmel, met trots terug zien op een zeer goede en fraaie jubi leumtocht. SCHERPENZEEL De leden van de Scherpenzeelse Schietvereniging Scho ten deze week op de buitenbaan met geweer de volgende resultaten op 100 meter: A. ter Burg 05; H. v. Navest; E. v.d. Werk; J. Veldhuizen; A. C. v. Dusschoten; M. Berendse 91; A. Va renburg 91; J. Davelaar 91; H. v. Gin- kel 89; H. Methorst Sr. 89; W. van Leu- veren; J. la Bastlde; 88. J. Overeem 87. J. Rustenhoven 87: P. Engelenhoven 87; G. Geskes 87; A. Wittenberg 85; H. Methorst jr. 85; A. v. Eist 85; H. Pater 84; H. Berendse 83; J. ten Broek 83; R. v. de Burgt 83; B. Geefshuizen 82; A. Blanken 81; W. Klumpenaar 81; T. Val kenburg 81; J. Koudijs 80; J. v. Eist 77; M. v. Eem 77; A. v. Garderen 77; W. v»n Wessel 64. ELST Wandelsportvereniging De Rijnkanters heeft een uitgebreid wan delrepertoire voor zaterdag en de maand juni op het programma staan. Zaterdag wordt met twee groepen van deelnemers t/m 12 jaar en vanaf 13 jaar, 10 resp. 15 km gewandeld in de omgeving van Maarsbergen. Het wan delfestijn is georganiseerd door de O.L. School in Maarsbergen. Vervolgens wordt op 8, 9, 10 en 11 juni aan de avondvierdaagse in Vee- nendaal deelgenomen, terwijl De Rijn kanters op 27 juni door een der plaatse lijke wandelclubs in Gameren is uitge nodigd om daar mee te doen aan de ge zamenlijke marsen, wederom wordt 10 en 15 km gewandeld. Tenslotte houdt de Elster wandel sportvereniging haar jaarlijkse uit gaansdag op 20 juni. Dan zal met alle leden plus gezinsleden een bustocht naar Zuid-Limburg worden gemaakt. Zowel route als doel zijn nog niet be kend. KESTEREN Een al maandenlang sluimerend conflict binnen de Her vormde gemeente in Kesteren is nu weer aan de oppervlakte gekomen. Een commissie van achttien personen houdt momenteel een enquête onder de tweeduizend hervormden, die moet aantonen dat de meerderheid niéts voelt voor de „zware" opvattingen van de huidige kerkeraad, die zich o.a. in zijn beroepingswerk voornamelijk richt tot „extreem rechtse" predikanten. Ex- ouderling W. L. Houwelingen, lid van de commissie zegt; „Er is hier geen sprake meer van een hervormde, maar wel van een gerefonneerde gemeente". De commissie wil de kerkeraad door middel van de enquête aantonen hoe in Kesteren de modaliteitsopvattingen werkelijk liggen. Zij meent dat de ideeën van de kerkeraad, die preten deert de gehele gemeente te vertegen woordigen, niet stroken met die van een meerderheid der hervormden. Die meerderheid zou dan voornamelijk bestaan uit de zogenaamde „import"- inwoners. De enquête informeert dan ook naar de sympathieën voor diverse modalitei ten, zoals vrijzinnig, confessioneel en Gereformeerde Bond en in het laatste geval ook naar een opstelling op links, midden, of rechts. Gevraagd wordt of men kerkelijk meelevend is en zo niet, of men dat wel zal zijn als de kerk diensten zich meer op de eigen modali teit gaan richten. Op de lijst staat ook de vraag of men voor vlugger zingen is dan gewoonlijk in de kerk van Kesteren gebeurt, voor ritmisch zingen, voor het zingen van gezangen en voor de nieuwe psalmbe rijming. Voorts informeert de commis sie naar belangstelling voor het lezen uit de Nieuwe Bijbelvertaling, voor jeugddiensten, open deur diensten, Kerstnachtdiensten en zangdiensten. „Eigenlijk zijn de verschillen van op vatting in Kesteren een uitvloeisel van de confrontatie van de nieuwe inwo ners met de autotochtone bevolking", aldus de héér Van Houwelingen, die zelf een jaar of vijf in Kesteren woont. Hij is ervan overtuigd dat de huidige kerkeraad niet functioneert zoals het zou moeten. Dat is een gevolg van het feit, dat hij tot stand is geko men op een manier die weliswaar „le gaal" te noemen is, maar toch zo dat vrijwel uitsluitend de meest rechtse vleugel der hervormden het er voor het zeggen heeft. Een en ander is te be schouwen als reactie op het vertrek van de laatste predikant van de gemeente uit Kesteren ongeveer twee jaar ge leden ds. v. d. Berg. Deze zag zich genoodzaakt te vertrekken, omdat hij „te licht" was bevonden. De kerkeraad maakte eind 1968 gebruik van de moge lijkheid om zichzelf te mogen aanvul len. „Na het vertrek van de dominee nam het kerkbezoek flink toe in Kesteren", aldus de heer Van Houwelingen, „maar dat wordt duidelijk steeds minder. Het is bekend dat een aanzienlijk aantal hervormden kerkt in Rhenen en Och- ten". Dat is ook de mening van ir. J. A. v. d. Berg, secretaris van de commissie en samen met de schuin tegenover hem in VEENENDAAL Het thema van de tot en met 30 mei durende tentoonstel ling in de raadzaal van het Veenendaal- se gemeentehuis, luidt: „In brons be stendigd". Deze tentoonstelling is tot stand gekomen in samenwerking met de Stichting Stichtse Culturele Raad en het Bureau van de Rijksinspecteur voor Roerende Monumenten. Deze expositie verenigt de beeld houwkunst uit het midden van de 20ste eeuw. De tentoongestelde sculptures zijn van diverse beeldhouwers, zodat men heeft getracht een doorsnede te geven van het toch wel hoog te noemen ni veau van de Nederlandse beeldhouw kunst. Een niveau dat, zeer zeker ook in internationaal verband, tot zijn recht komt. In vele werken komt een sterke door leving van het kunstwerk door de kun stenaar tot uiting. Een direct in het oog springend werk is het beeld van Henk Zweerus, getiteld: „Decoratie". Dit bij na een meter hoge beeld, geeft een ver zakelijking weer. Deze uitbeelding van kilheid zou goed te plaatsen zijn bij hoge nieuwbouwcomplexen of in indus triewijken. Het werk van Huib Noorlander geeft blijk van grote eerbied voor de dood. Met weinig menselijke vormgeving aan de groep: „Begrafenis" gegeven, komt de gestyleerde vorm duidelijk over. Het wat onrustig aandoende beeld van Wim Hooft, getiteld „Pelgrimage", is in tegenstelling tot de overige plas tieken gemaakt van groengekleurd ij zer. Het sterk expressieve beeld lijkt een verwrongenheid te boven komen. Meer rust geven de enkele gemaakte kopstudies. Naast de gekarakteriseerde kop van Vincent van Gogh, gemaakt door André P. Schalier, treft men een gevoelige weergave aan van het bronzen portret van de beeldhouwer W. L. Reyers, gemaakt door Wessel Couzijn. In de twee vitrines treft men wat kleiner werk aan. Opvallend zijn de beeldjes, die een polsstokspringer en honkbalspeler voorstellen, en een totale actie vastleggen. Een serie wandtapijten valt tevens te bezichtigen in de raadzaal. Ze zijn ver vaardigd in opdracht van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. De expositie is voor het pu bliek geopend op de volgende tijden: donderdag en vrijdag van 9 tot 12.30 uur, van J3.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Zaterdag van 14 tot 17 uur. De entreeprijs bedraagt: 50 ct per per soon; c.j.p.-houders 25 ct. A.H. RHENEN Aan de Rijksscholenge meenschap te Wageningen slaagden voor het diploma HBS b J. H. Meijer en M. Penard uit Rhenen. de Nicolaas Beetsstraat wonende J. H. Vegter (voorzitter) initiatiefnemer tot het onderzoek. „Ik moet toegeven dat de kerk hier, juist als er zo'n heel „zware" dominee spreekt, helemaal vol zit. Maar ik heb de indruk dat er dan bijzonder veel mensen van buiten Kes teren zijn". Als de resultaten van de enquête waarschijnlijk begin juli bekend zijn, gaat de commissie met de kerke raad praten. De heer v. d. Berg ver wacht dan te kunnen stellen dat een zeer aanzienlijk deel van de hervorm den zich confessioneler blijkt op te stellen dan de kerkeraad schijnt te ver onderstellen. „Het is natuurlijk moeilijk te zeggen hoe dat gesprek gaat verlo pen", zegt hij, „maar we hopen dan wel tot overeenstemming te komen. We kunnen tenminste zeggen namens hoe- velen wij spreken". Met nadruk zegt de heer v. d. Berg dat de commissie niet als uitgangspunt heeft een eigen, nieuwe kerk te stich ten: „Ik zou het heel erg betreuren als wij een evangelisatie of zoiets derge lijks zouden moeten stichten..." In een circulaire heeft de commissie aan hervormd Kesteren gemeld dat de kerkeraad volledig van zijn activitei ten op de hoogte is. Dat klopt, maar de heer J. A. Spaan, scriba van de kerke raad voegt eraan toe: „Wij gaan er be slist niet mee akkoord". Ook als de en quête, tegen de verwachtingen van de heer Spaan in, zou uitwijzen dat een meerderheid niet gediend is van de hui dige lijn, zal de kerkeraad waarschijn lijk niet door de knieën gaan. „Als we dat doen raken we de hele oude kern kwijt", zegt hij. „De perso nen die deze actie houden, beschouw ik als losse figuren, die de kerk in geen enkel opzicht steunen. Vele van hen zijn nog nooit bij ons in de kerk ge weest en menen nu een oordeel te kun nen vormen, waarmee ze de kerk willen vernielen..." RHENEN Gistermiddag werd op het gemeentelijk sportpark het school- korfbaltoernooi gehouden voor lagere scholen, georganiseerd door de sport vereniging „Arena". Er namen op de kop af twintig teams deel, daar het eerste en het tweede team van de chr. lagere school Kesteren waren uitgeval len. In de eerste klasse was de uitslag als volgt: 1. Halschool, definitief winnaar van de wisselbeker; 2. Valleischool Achterberg; 3. Erica-school Rhenen; 4. Bantuinschool Rhenen. In de tweede klas was de uitslag als volgt: 1. Prinses Marijke School 2 Kes teren; 2. Valleischool 2 Achterberg; 3. Erica-school 2 Rhenen; 4. Christelijke school Achterb.str.weg 2 Rhenen. De wisselbeker was beschikbaar ge steld door de firma Hoksbergen. Verder waren er nog andere bekers, standaards en medailles. Namens „Arena" reikte de heer E. Komduur de prijzen uit. Zaterdag wordt het toernooi gehou den voor leerlingen van middelbare scholen. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 29 mei 1970 verhinderd is spreekuur te houden. In verband hier mede is zijn spreekuur verplaatst naar donderdagochtend 28 mei 1970. Rhenen, 26 mei 1970. De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. VEENENDAAL/ZEIST De Ned. Buurtvervoer Maatschappij gaat met ingang van de zomderdienstregeling op 31 mei een aantal ljjnen inkrimpen. Als maatstaf heeft hierbij gegolden dat de bezetting van de autobussen beneden een bepaald minimum moest zijn ge daald, terwijl een andere reismogelijk heid aanwezig was. Een van de lijnen die wordt inge krompen is lijn 64„ die 's avonds niet meer rijdt tussen Veenendaal en Rhe nen. Lijn 60 rijdt komende vanaf Amersfoort te Rhenen door naar Wage ningen, waardoor te Rhenen veel ge miste aanslutingen worden voorkomen. Mede in verband met verschuivingen in lijn 50 zijn ook de vertrek- en aan komsttijden van lijn 60 drastisch gewij- AMERONGEN De Amerongse hen gelaarsvereniging ,,'t Snoekje" houdt vrijdagavond een vergadering in hotel Buitenlust. Punten van gesprek worden: het vissen in de Rijn, vissen in De Hank, de vergunningen en het schoon maken van De Hank. De bijeenkomst, waarvoor grote be langstelling wordt verwacht, begint om half acht. AMERONGEN De postduivenvere niging „De Postduif" te Amerongen hield een wedvlucht vanaf Terginier. Afstand 300 km. In concours 142 duiven, gelost te 6.10 uur. Eerste duif 10.02.13. Uitslagen: H. Blankestijn 1-14; Jac. Veenhof 2-15- 18-24; A. Nellestijn 3-7; K. Benschop 4- 5-16-17; J. Ruman 6-20-21-23; H. Reber- gen jr. 8; G. Rebergen 9-12; J. Wilde man 10-25; B. Lutjes 11-26-27; J. G. v. Mourik 13; J. Hendriks en Zn. 19-22-28. RHENEN De leden van PV de In stuif hebben zondag deelgenomen aan een wedvlucht vanaf Pont St. Maxence, 362 km. De duiven werden daar om 6.20 uur gelost. De eerste duif meldde zich om 11.02.53 uur bij K. v. Viegen, snelh. 1277 meter per minuut. Verder was de uitslag als volgt: K. v. Viegen 1; J. v. Aalten 2, 13; M. Riemsdijk 3, 20; Gebr. Brienesse 4. W. E. v. Laar 5, 29; P. J. v. Geel 6-10; G. v. Viegen 7, 19, 31; T. v. Mourik 8, 32; R. v. Swetselaar 9, 21; Gebr. Veenhof 11, 18, 27; B. Vervat 12, 17; M. Brouwer 14; G. Brienesse 15, 25; G. Drost 16, 24; W. v. Zetten 22; J. v. Kooten 23; M. v. Mourik 26; 2. v. Ewijk 28; H. v. Doorn speek 30. SCHERPENZEEL De postduiven vereniging „De Luchtpost deeld mede aan een wedvlucht vanaf Pont St. Max. Afstand van 369 km. In concours waren 119 duiven. Ze werden gelost om 6.20 uur. De eerste duif arriveerde om 11.04 uur. De uitslagen: J. Bakker 1; J. v. Oost trum 2. 9. 18. 22.: P. v.d. Bovenkamp 3; P. v. Eist 4. 12; M. Rotte 5. 13; T. H. Aarsen 6. 11; J. Voskuilen 7. 20; G. Schipper 8. 17; C. ter Burg 10. 16; P. Wagensveld 14; W. Wagenveld 15. 19; C. Gijsbertsen 21; Jo van de Bovenkamp 23 en A. Rustenhoven 24. zigd. Wat ook niet terugkeert in de nieuwe dienstregeling die zondag 31 mei van kracht wordt zijn de gegevens over de lijndiensten van de firma De Haas en de treinaansluitingen. ELST Wandelsportvereniging „De Rijnkanters" heeft een andere methode gekozen voor de maandelijkse verzame ling van oud papier. In voorgaande ja ren werd Eist in verschillende wijken ingedeeld, zodat op deze manier elke zaterdag in een andere wijk het papier werd opgehaald. Thans is men voornemens alle papier in één zaterdagochtend te verzamelen, omdat een opkoper uit Wageningen be reid is gevonden zijn vrachtwagen op een centraal punt in Eist voor de inza meling gereed te zetten, hetgeen de ge hele gang van /.aken stukken verge makkelijkt. Welke zaterdag wordt be- steeds hangt af van de tijd, die de vrachtwagenchauffeur beschikbaar heeft en deze is het bestuur betrekke lijk laat bekend. Niettemin hoopt het bestuur op de volledige medewerking van de Elster bevolking. RHENEN In het „Kalkoentje" werd een hobby-middag gehouden, georganiseerd door de afdeling Rhenen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, die bijzonder geslaagd mag worden genoemd. Er was een expositie van schilderijen, aquarellen en tekeningen van mevrouw Radstaak, waaronder een zeer mooie te kening van een 102-jarige inwoonster van Rhenen, Opoe Bijkerk. Eén van de leden werd door mevrouw Radstaak verdienstelijk geschetst Mevrouw Van der Heijden liet de da mes een grammofoonplaat horen van een orkestbewerking van „De Schilde rijententoonstelling" van Moessorgski. Zij liet dit vergezeld gaan van een be geleidend praatje, dat door de dames zeer geapprecieerd werd. Over kantklossen, waarvan zij ver schillende mooie kleedjes had tentoon gesteld vertelde mejuffrouw Haver kamp Begeman. Ook over het spinnen van hondeharen, waarvan zij een bij zonder mooi gebreid vest liet zien. Dan was er mevrouw Bosman, die tijdens deze middag een enorm aan tal bloemstukjes heeft gemaakt. Aan het einde van de middag vond een lote rij plaats. De opbrengst was voor het potje „lief en leed". Deze middag, zéér gezellig, is zeker voor herhaling vat baar. ERICHEM Het comité „ouden van dagen", dat jaarlijks een reis verzorgt voor de Erichemse bejaarden hield deze week een vergadering. Men be sloot om dit jaar een reis te maken naar de Achterhoek. Als datum werd vastgesteld zaterdag 13 juni. LIENDEN Ongeveer honderd ou deren uit Lienden en Ommeren hebben dinsdag met twee autobussen onder lei ding van het bestuur van de afdeling Lienden van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen een geslaagde reis ge maakt. Op de heenreis werd in Maarssen de koffie gebruikt, waarna de tocht werd vervolgd langs de Vecht en Vinkeveen- se plassen naar Alsmeer. Hier werd de bekende bloemenveiling gezocht, waar een schat van de allermooiste bloemen kon worden bewonderd. Voor de mees ten was het een bloemenweelde, die men nooit eerder zag. Dicht bij de vei ling werd in het restaurant de warme maaltijd gebruikt. Na het diner werd een rondvaart gemaakt langs de West- einderplassen. Op de terugreis werd langs kasteel Drakesteijn gereden en werd als laatste pleisterplaats de pira mide van Austerlitz bij Zeist aange daan. Omstreeks half acht arriveerden de bussen weer in Lienden. „Amicitia" haalde hen hier met vrolijke muziek af en begeleidde hen naar zaal Torenzicht, waar een broodmaaltijd met koffie, gereed gemaakt door een groep dames van de bond, de ouderen stond te wach ten. Burgemeester J. C. Hoftijzer, die de reis had meegemaakt, hield een korte tafelspeech, waarin hij o.m. zei, dat hij een hekel aan het woord „bejaarden" had en liever sprak over de „ouderen onder ons". Hij prees de organisatie. De presidente van de afdeling, mevr. E. Meijer-Bannier, dankte aan het ein de van de maaltijd alle ouderen voor de goede sfeer, die er was geweest. AMERONGEN Deelnemers aan de „Dropping-wedstrijd" op 5 mei jl. die de naam „Amerongen" hebben ingele verd, kunnen hun prijzen afhalen bij Drog.-Fotohandel de Haas, Overstraat 46 te Amerongen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 7