Opdracht: Sticht NV en zie maar winst te maken Voor kapitaal moet zelf worden gezorgd Bedrijfsleven in VS doet iets niet leerlingen van Highscbools Eerbied voor het leven" Programma over pornografie Prettige „ontmoeting" met prins Claus RONOtitie Heer Bommel en de Blijd- schapper Enuring Schrijfster Emmy van Lokhorst overleden Paus blijft tegen echtscheiding Vanavond op Nederland 2: J. Soetendorp bedankt als lid VPRO Nipkof schijf voor Dimitri Frenkel Frank programmaos Utrechts hoogleraar: I omdat ik iets heb geleerd van organisa tie en verkooptechniek. MARTEN IOONDER STRIP DONDERDAG 28 MEI 1970 UTRECHT Een storm van protest stak de vorige week in Engeland op to«n een lid van het Lagerhuis, Norman St. John-Stevans een onderzoek naar beweerde handel in foetussen (ongebo ren kinderen) aanhangig had gemaakt. Volgens zijn gegevens zouden zij wor den geleverd door een Londense abor tuskliniek. Onder geen voorwaarde zou prof. Van Dooremaalen ongeboren kinderen voor medisch onderzoek willen kopen. Voor hem begint het menselijke leven bij de bevruchting. Het moet naar zijn mening in alle stadia daarna worden gerespecteerd. Hij is dan ook tegen abortus (vruchtafdrijving). Over wetenschappelijk onderzoeker, dr. Donald Longmore, die zegt nooit met levende foetussen proeven te heb ben genomen, zegt hij: „Ik vermoed dat er door leken een uitleg is gegeven aan het werk van dr. Longmore die niet met de werkelijkheid overeen kwam. Dr. Longmore heeft, geloof ik, volko men legaal gehandeld. Hij heeft ge bruik gemaakt van eeri unieke kans op menselijk materiaal, voor zijn onder zoek." Dr. Longmore heeft erop gewezen dat al een kwart eeuw foetussen voor we tenschappelijk onderzoek worden ge bruikt. „In Leiden gebeurt dat ook. Daar kweekt men weefsel van menselijke embryo's. De resultaten van dat onder- ziek worden ook in de geneeskunde toegepast". „Wij, embryologen. die de allereerste ontwikkeling van de mens bestuderen, doen dat door het nemen van proeven met embryo's van vogels en van zoog dieren. De meesten van ons vinden het •thisch niet veroorloofd daarvoor vol ledige levende menselijke embryo's te gebruiken. Dit hangt samen met de vraag: wan neer beschouwen wij een nieuw leven als een mens? Ik meen dat wij al op het moment van de bevruchting van het ontstaan van een mens moeten spreken. Van dat ogenblik af moeten wij dat leven respecteren. Op grond daarvan ben ik als medicus op wetenschappelijke gronden tegen abortus. „Iets anders is dat embryologen voor hun onderzoek bijzonder graag nog le vende delen van miskraamfoetus zou den ontvangen. Wij kunnen dan, bij voorbeeld. iets meer te weten komen over de van een embryonaal men senhart en van andere organen van een ongeboren kind Dat onderzoek is ook van belang voor de bestudering van het wordende leven in de moederschoot. ,,Ik zou ook graag zien dat artsen ons zo spoedig mogelijk na een miskraam de foetus zouden verschaffen. Voorop staat natuurlijk dat het betrokken echt paar daarmee instemt. Want maar al te vaak gooien artsen na een miskraam een foetus, waarmee zij ons laborato rium een grote dienst konden bewijzen, weg". De president-directeur van de Amerikaanse papierfabriek Kimco is zestien jaar. En bovendien een vrouw: Kathy Gurdon, uit New Jersey in Ame rika. Deze week was ze in Delft, waar ze in een bloemen jurkje een andere fabriek bezocht en tegelijkertijd haar Nederlandse gastheren vertelde over het produktieproces in haar bedrijf. Dat kan allemaal, als je een jongen of meisje bent in Amerika. Dan kun je met vijftien jaar of zo aan het hoofd staan van een bedrijf dat shampoo maakt, of de chef van de afdeling verkoop zijn. Het werken voor zo'n onderneming maakt dan doodgewoon deel uit van de opleiding op de Highschool, de mid delbare school. Al sinds heel veel jaren geldt tussen het Amerikaanse bedrijfsleven en de Highschools de afspraak, dat ze samen „iets doen" met leerlingen die er voor voelen het een en ander van het be drijfsleven te leren. De kinderen vor men groepen van een man of twintig en krijgen de opdracht samen een NV, een naamloze vennootschap op te rich ten. Ze mogen zelf de produkten kiezen die ze willen gaan maken, maar ze moeten ook zelf voor het kapitaal zorgen. Dat betekent dus: aandelen uitgeven, van een paar dollaar per stuk bijvoorbeeld, en die ook zelf verkopen aan kennissen en familieleden. Er komt een directie, een bedrijfslei der, er komen adviseurs en mensen die het gekozen produkt daadwerkelijk moeten gaan maken. Al zal de directeur in dit geval ook vaak aan de machines moeten staan, omdat er nu eenmaal maar met een groepje van twintig wordt gewerkt. De machines, de kantoorruimten en eventueel de laboratoria die voor een bedrijf nu eenmaal nodig zijn, wor den de jongens en meisjes beschik baar gesteld door de fabriekep die hun jongeren-NV heeft geadopteerd. Die pleegvaders zijn doorgaans grote bedrijven als Ford, Unilever en Shell, die makkelijk een paar mensen be schikbaar kunnen stellen als vaste ad viseurs van de jongens en meisjes. De Highschool-leerlingen moeten hun bedrijfje een jaar lang runnen en iede re maand krijgt iedereen voor zijn werk een aantal punten. Als na een jaar de winst (of het verlies) is opge maakt en de jaarverslagen worden aan geboden is er een prijs voor iedereen die heeft uitgeblonken. Die prijs was voor de leerlingen in de staat New Jersey dit jaar een reis naar Nederland. Drie van de 34 prijswin naars gingen na het bezichtigen van de Delftse fabriek op bezoek bij prins Bernhard op paleis Soestdijk. Eén van de drie was Arthur Stone, de vijftienjarige directeur van een NV die sierkaarsen heeft gemaakt. Hij heeft er goede winst meegemaakt. Kathy Gurdon leidde een bedrijf dat papier maakte en Felix Nidzgorski is het afgelopen jaar vice-president ge weest van een bedrijf dat shampoos en handcrèmes fabriceerde. „Buiten beschouwing gelaten, dat ik nu alles van shampoos weet, heb ik nu ook een beetje ervaring in het bedrijfs leven gekregen", zegt Felix, die zeven tien jaar is. „Ik weet helemaal nog niet of ik later het bedrijfsleven in ga, zoals mijn pleegfabriek natuurlijk hoopt, maar in ieder geval is er wel een wereld voor me opengegaan. Gewoon, I Kathy Gurdon met Felix Nidzgorski (links) en Arthur Stone. „Klopt", zegt Arthur Stone van de sierkaarsen. „Zeg, waarom is er in Ne derland eigenlijk ook niet zo'n Junior Achievement, zoals dat bij ons in Ame rika heet?" Er is een bedrijf in Nederland dat met plannen in die richting rondloopt. De heer J. Barens van de (Amerikaan se) farmaceutische industrie Merck Sharp en Dohme in Haarlem,, heeft plannen in die richting. AMSTERDAM In Amsterdam is in een verpleegtehuis op 78-jarige leeftijd oveleden de schrijfster Emmy van Lokhorst. Emma Paulina van Lokhorst werd 26 augustus 1891 in den Haag geboren. Zij schreef romans, novellen, meisjesboe ken en toneelkritieken. Sinds 1950 was zij redactrice van De Gids. Tot haar talrijke romans, die meestal het vrou welijke liefdesverlangen uitbeeldden, behoren o.m. „Phils amoureuze perike len" (1917) „Vrouwen" (1929), „Droo- men" (1930), „De toren van Babel" (1934) en „Weerlicht" (1947). Emmy van Lok horst zat in vele jury's. Zij verzorgde verder de radiorubriek „Artistieke Staalkaart." Van de Vereniging van Letterkundigen is ze jarenlang secreta resse geweest. ROME Paus Paulus heeft gisteren de hoop uitgesproken dat het huwelijk in Italië onontbindbaar zal blijven. Hij zei dit tijdens een toespraak tot jong gehuwden in de St. Pietersbasiliek. Het Italiaanse Lagerhuis heeft al een wet aanvaard, volgens welke echtschei ding in Italië mogelijk wordt gemaakt. De wet moet nu nog door de Senaat worden goedgekeurd. De VPRO-tv brengt vanavond om 20.50 uur via Nederland 2 weer een programma „over geschriften en af beeldingen cn makers daarvan en de aanstotelijkheid van de eerbaar heid". Dit is als het ware een van de ac tualiteit aangepast vervolg op een in augustus van het vorig jaar uitge zonden documentaire over hetzelfde onderwerp, n.l. pornografie. De in gewikkelde titel is gekozen omdat het begrip pornografie in de wet niet voorkomt. Ook deze keer werd het program ma gemaakt door Roelof Kiers en Hans Keiler. Dat er voor de tweede keer zend tijd wordt gebruikt voor hetzelfde onderwerp vindt zijn oorzaak in de plotselinge „rush" op pornografie bladen, terwijl anderzijds het justi- Rabijn J. Soetendorp van de Libe raal-Joodse gemeente in Amsterdam heeft zijn lidmaatschap van de VPRO opgezegd. Hij deed dit naar aanleiding vah eencommentaar dat vrijdagavond in het radioprogramma „VPRO-Vrij- dagwerd uitgesproken door Wou ter Gortzak naar aanleiding van de beschieting van een Joodse bus met schoolkinderen. Rabbijn Soetendorp verwijt de heer Gortzak dat hij te genuanceerd over de aanslag heeft gesproken en deze heeft betiteld als zijnde „dingen die gewoon gebeuren De Nipof-schijf, de onderschei ding van de Nederlandse televisie critici voor het beste televisiepro gramma van een seizoen öf voor een televisiepersoon, die in' een bepaald seizoen uitzonderlijk werk heeft verricht, is dit jaar toegekend aan Dimitri Frenkel Frank. Dimitri Frenkel Frank is het af gelopen seizoen onder meer de grote man geweest van het succesvolle Vara-televisieprogramma „Hadimas- sa". De onderscheiding, die in het ver leden onder meer werd toegekend aan Mies Bouwman. Leen Timp, de Brandpuntploeg, cameraman Piet Kaart en Bob Rooijens, wordt op vrijdag 5 juni in het Amsterdamse Apollo-hotel uitgereikt. 6907 Heer Bommel sloeg de weg naar huis in zonder zich verder over de zorgen van de markies en zijn huishouding te bekommeren. „Men moet dat soort van tijd tot tijd zijn plaats wijzen", hoorde men hem mompelen, en Tom Poes die achter hem aanholde ving deze woorden op. „U hebt die pillen weggenomen!" riep hij beschuldigend. „U bem uzelf niet! U bent alleen maar zoals U zou willen zijn!" „Is daar iets op tegen?" vroeg heer Ollie, zijn pas vertragend. „Dat zou ieder een wel willen. Trouwens, die pillen zijn voor algemeen gebruik, en niet alleen voor Zwadder of voor jou. Ik had het vol ste recht om er eentje in te slikken, jonge vriend. En je ziet het; het beste in mij komt naar voren!" „Het is het beste niet", protesteerde Tom Poes. „Dat denkt u alleen maar. Nee. die dingen zijn door Hocus Pas ge maakt en ze brengen ongeluk, dat zult u zien!" Heer Bommel stiet een schamper lach je uit en vervolgde in opgeblazen houding zijn weg. „Er wordt in he,t algemeen veel te le lijk over pillen gedacht", sprak hij uit de hoogte. „Maar ze doen een wereld van goed. dat heb je kunnen zien. En verder ben ik niet gediend van je brutale praat jes. Naar jou heb ik lang genoeg geluis terd: van nu af aan kan ik mijn eigen boontjes wel doppen". Tom Poes bleef een beetje verslagen staan en keek de herboren heer peinzend na. tieel beleid in Nederland nog steeds verschilt van plaats tot plaats, wat een grote onrechtszekerheid tot ge volg heeft voor de pornografiehan delaren. Dit terwijl de handel in pornografie in Nederland geheel vrij is. Voorts zal mogelijk een vraagge sprek worden gehouden met de hui dige officier van Justitie van Dor drecht, mr. G. W. von Meyenfeld, die een jaar geleden zei dat hij van mening was dat pornografie als schadelijk gezien moet worden, om dat in de pornografie de seksualiteit geïsoleerd wordt tot een autonoom gegeven. Mr. Von Meyenfeld zei wel uitdrukkelijk dat dit een privé-op- vatting was. wat weer de vraag op roept in hoeverre het wenselijk is dat privé-meningen ean rol spelen bij de rechtspraak. EVA GLORIA LOPE/. de bekende presentatrice van de Te- leac-cursus Spaans, vanavond als zangeres in het TROS-programma ..Adam" (21.10 uur op Nederland 1). TELEVISIE NEDERLAND I 18.45 NOS: (K) Fabeltjeskrant. 18.55 NOS: (K) Journaal. 19.04 TROS: (K) De wereld waarin wij leven - natuurfilm. 19.31 (K) De getrouwde vrijgezel, se rie. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 TROS: (K) De dief van Wash ington, serie. 21.10 (K) Adam - een programma voor mannen. 22.00 (K) Vrouwen alleen: Waar of niet???, monoloog. 22.20: Mor. Herbewapening: Na 50 jaar taalstrijd en bommen akkoord in Zuid-Tirol, documentaire. 22.30 NOS: (K) Journaal. 22.35-23.05 Teleac: Bij leven en wel zijn - les 18 (herh.). NEDERLAND II 18.45 NOS: (K) Fabeltjeskrant. 18.55 NOS: (K) Journaal. 19.04 NOS: Scala: informatief progr. 19.30 Van Gewest tot Gewest. „Persoonlijk" vind ik nou echt zo'n ontmoetingsprogramma als de NOS volgens de Omroepwet behoort te brengen. De heren Brugsma (hoofdredacteur van HP-magazine) en Sandberg (idem van dagblad HP) weten in deze reeks aan een bepaal de bekende figuur altijd net die vragen te stellen welke bij een groot, maar ook wel bij een klein deel van het kijkerspubliek vóór in de mond liggen. Ze maken er meest al een vrij „hard" interview van, zonder echter onsympathiek, zonder al te „persoonlijk" te worden. Is de- geen die het vragenvuur moet door staan een onsympathieke figuur, dan eindigt het gevecht naar mijn mening meestal in een overwinning voor de ondervragers. Maar is het „slachoffer" een sympathiek mens, dan is er meestal sprake van een boeiende schaakpartij die in re mise eindigt, omdat het slachtoffer op zijn beurt ook harde antwoorden geeft zonder onsympathiek, zonder al te „persoonlijk" te worden. Tot de laatste categorie behoort volgens mij prins Claus. Het zou, om even in te haken op een passage uit het inter view dat de heren Brugsma en Sandberg gisteravond met de echt genoot van prinses Beatrix hadden, een „onbaan" zijn om binnen het korte bestek van <deze recensie de inhoud van dit gesprek weer te ge ven. Ik hoop dat egn collega dat el ders in dit nummer zal doen en vol sta alleen met een variant op de laatste zin van prins Claus („Ik voel me hier thuis en dit is mijn land"), namelijk: „Wij voelen ons bij hem thuis en dit is ook zijn land". In dit kader (over ruimtelijke ordening ge sproken!) kon gisteravond heel wat duidelijkheid verkregen worden over wat er in ons volk ten opzichte van prins Claus leeft (de vragen van de interviewers) en over wat er in prins Claus ten opzichte van ons, pardon 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 VPRO: Programma rond de componist en zanger Leonard Co- hen. 20.50 Over geschriften en afbeeldin gen en de makers daarvan en de aanstotelijkheid van de eerbaar heid. 21.45 Anders dan met zijn tweeën, documentaire. 22.20 IKORCVK: 22.20 De mede mens en Frydrik Weinreb, film- portret. 22.55-23.00 NOS: (K) Journaal. DUITSLAND I NDR: 18.00 (K) Raadgevingen en reistips voor het weekeinde. 18.30 (K) Actualiteiten. 18.45 (K) Zand mannetje. 18.55 Nordschau magazine. 19.26 (K) Lautlose Jagd. 19.59 Progr. overzicht. 20.00 (K) Journaal en weerber. 20.15 (K) Vogelflug und Vogelzug, film rep. 21.00 (K) Le bourgeois gentilhomme, ballet-ko medie. 23.10 (K) Journaal en weer ber. 23.15 (K) Progr. over het werk van Paul Preizinger. DUITSLAND II 18.30 Rep. over het Amerikaanse katholicisme. 19.15 (K) Rom an der Mosel - In Trier reden die Steine, stadsbeeld. 19.45 (K) Heute, actuali teiten en weerber. 20.15 (K) Warum ist es am Rhein so schön, muzikale trip met Vico Torriani. Aansl.: nieuws. 21.45 Journalisten vragen- poliitici antwoorden. 22.45 (K) Nws. en weerber. TELEVISIE DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal van gis teravond. 10.30 Informaties en me ningen uit het culturele leven. 11.20 Anna Karanina, speelfilm. 12.50 Persoverzicht. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 (K) Nws. 16.40 (K) Voor de kin deren. 17.25 Magazine. 17.55 (K) Nws. DUITSLAND II 17.00 Wir und die Anderen ,film. 17.30 (K) Nws. en weerber. 17.35 Sport. RADIO HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte gr. muz. en rep. (8.00 Nws.; 8.11 Radiojournaal; 8.30 De groenteman). NOS: 9.00 In ternationaal Spectrum: Oude, mo derne en klass. muz. (9.35-9.40 Wa terstanden). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nws.). 11.30 Horle piep: volksmuz. 11.55 Beursber. NOS: 12.00 Blik op de wereld: infor matief progr. over problemen van zijn volk leeft. Er kwamen welis waar meer vaktermen uit de ruimte lijke ordening dan damesbladroman - tische opmerkingen in voor, maar dit leek me geen bezwaar: verandering van spijs doet (w)eten! Merkwaardig genoeg was de twee de opvallende v-figuur van gister avond iemand die juist min of meer ten gevolge van zijn houding tegen over het koninklijk huis een hele tijd niet op de beeldbuis was ge weest: Frits van der Poel. Ietwat langhariger dan in zijn KRO-periode bleek hij in het VAR A-programma „De jaren zeventig" een nog even scherpzinnig interviewer te zijn als vroeger, het onderwerp (dat toeval lig ook al met ruimtelijke ordening te maken had!) kwam echter niet uit de verf. De filmpjes over de regio nale problematiek in Oost-Gronin- gen boden weliswaar voldoende uit zicht op algemene problematiek, maar de discussies waren helaas veel tekort en te fragmentarisch en daardoor niet spontaan genoeg. Maar wie vindt zo gauw een betere tegen hanger voor de chaos van de eerste VAR A-thema-avond in dit seizoen? In het Gelders programma van $e RONO wordt vrijdag het standaard werk over het geslacht Boetselaar, dat uitgegeven werd bij Van Gor- cum en Co. in Assen, besproken door de heer J. Vredenberg uit Haaksber gen. Het geslacht van Boetselaar had zeer nauwe bindingen met het ge west Gelderland. In hetzelfde programma kan het programma-onderdeel „Draei ow is umme" beluisterd worden, waarin aandacht wordt geschonken aan het Duitse grensgebied. Europese integratie. Overheidsvoor lichting: 12.30 Uitzending voor de landbouw. NOS: 12.40 Stereo: Lichte gr. muz. 12.50 Recht en slecht, praat je. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Act. 13.20 Voor de middenstand. 13.25 Stereo: New Yorks Filharmonisch Orkest: mod. muz. E.O.: 14.00 Ruimte: Ra dio-magazine met gewijde muz., le zingen en actueel nieuws over de zending in binnen- en buitenland. NOS: 15.00 Stereo: Aspecten van de kamermuziek: Het Brabants Barok Ensemble: moderne en klass. muz. 15.45 Toerismo: toeristische infor matie uit binnen- en buitenland. VPRO: 16.00 VPRO-Vrijdag: gevar progr. (16.00 Nws.; 17.55 Med.; 18.00 Nws.; 18.20 Uitz. van de WD; 19.30 Nws.). VARA: 21.00 Stereo: Ensem ble Benedetto Marcello met solist: oude muz. 22.30 Nws. 22.40 Med. 22.45 Act. 22.55 Stereo: Prettig Weekend: licht gevar. pl. progr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badinerie: klass. muz. (gr.). (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.50 Overweging; 8.00-8.10 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00- 9.10 Gymnastiek voor de vrouw). 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: semi-klass. en klass. muz. (gr.). 11.00 Nws. 11.03 Voor de zieken. 11.54 Be richt SUS-Aktie. 11.55 Med. 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee, gevar progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 13.00-13.05 Raden maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 Ste reo: Licht ensemble met zangsolis ten. TROS: 14.55 Stereo: Concert la carte: klass. verz. pl. progr. 16.00 Nws. 16.03 Disco-Drive-In: de show business op de korrel genomen. 17.15 Sportkompas. 17.45 Act. NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert. 18.30 Nws. 18.41 Hier en nu: act. 19.00 Wereldpanora ma. 19.10 Veel gevraagde gewijde muz. (gr.). 19.40 Wijd als de wereld: wekelijkse internationale oriëntatip in kerk. zending en oecumene. 19.50 Kinderkoor met orgelbegeleiding 20.05 Stereo: The sound of musical: progr. van musicalfragmenten. 20.29 Stereo: Mariken van Nieumeghen. een mirakelspel. TROS: 22.00 Stereo: Opname... 5 tellen na nu!: jazzband. 22.30 Nws. 22.40 Tsjies plies: amus. progr. 23.15 Stereo: Toontje later: licht muz. progr. 23.45 Act. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 De Eddy Becker Show. (10.00 Nws.). 11.00 Nws. NOS: 11.03 -De Felix Meurders Show. VPRO: 12.00 Nws. 12.03 Top- 30. (13.00 Nws.). TROS: 14.00 Nws. 14.03 Suzie Cream Cheese. AVRO: 15.00 Nws. 15.03 Muziek Boetiek. (16.00 Nws.). 17.00 Nws. 17.02 Radio journaal. 17.05-18.00 Zingende Bou gie: gevar. pl. progr. voor automobi listen.

De Vallei | 1970 | | pagina 9