Veenendaals dagblad RODE BISSCHOP IN ONS LAND Petitie van stakers Buiten Moore gaf eigen lezing over de „diefstal" Open bare gebouwen fysiek toegankelijk voor gehandicapten Duys hield kijkers voor de gek met belegenharing Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei PRINS KWAM EEN KABOUTER TEGEN MELK CENT DUURDER Michels en Ajacieden met elkaar verzoend ^Wageningen" gaat sterk uitbreiden GEHEIM MINISTERIEEL BERAAD OVER EVENTVELE KREDIETVERLENING V Toevloed van orders naar Ned. werven Loongrens voor ziekenfonds naar 16 mille Man beet agent en sloeg hem bril van de neus Zes bankroven opgelost met één arrestatie 99 VIJFDUIZEND HUIZEN MEER KOSTEN DE STAAT EXTRA 1350 MILJOEN BENZINEPRIJS IETS OMHOOG W isselvallig b DEN HAAG Dit weekeinde valt de beslissing over Werkspoor-Utrecht. Vandaag praat een aantal leden van het kabinet-De Jong in het geheim over de VMF en de toe komst van de tweeduizend werknemers van Werkspoor- Utrecht, onderdeel van de VMF. Ondergronds III HOERIGE DAG FELLE REACTIE Gouverneur heeft zenuwinzinking MEJ. KLOMPE IN ..HET DORP" Geen gesloten visseizoen meer? BLITEN DE ZAAK LEEFBAAR Sur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardiaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 30 MEI I970 - 44e JAARGANG no. I23 IBMBBBBBBBBBBaaBBBBMIBBBBBBBBBBBBf I In weekeinde besluit inzake Werkspoor Gisteren heeft het kabinet langdurig gesproken over Werkspoor, een even tuele kredietverlening van 35 miljoen gulden en ordergaranties van de Ne derlandse Spoorwegen. Wat verbaasd stond de tweejarige Fleur Mooren uit Venlo gisteren op Schiphol toe, dat Brazilië's ,,rode" aartsbisschop, Dom Helder Camara, haar over haar bol streek als dank voor de aanbieding van een tuiltje bloemen. Meer over het bezoek van Dom Helder Camara leest u elders in deze editie. De politie te New York heeft vrij dagavond een echtpaar gearresteerd, dat een „bommenfabriek" zou hebben in gericht in een flat in Manhattan. Een grote hoeveelheid bommen, geweren en materiaal werd in beslag genomen. A an het vorenstaande hebt ge be- grepen, dat het gips zich een weg moet banen door de gang (en) en tot in de uiterste hoekjes door- 5 loopt. Spoedig kan men'het harde maar broze gietsel ongedeerd op graven. Men bevond, dat een mas sa van ongeveer 200 gr. door een opening van 1,5 cm tot op een diep te van i'h m in alle tunnels en aftakkingen doordringt. Hierbij worden alle erin levende wezens in gips gehuld en zodoende kwa men er van allerlei zaken aan 't licht; zo hebben bv. enkele soorten spinnen middenin zo'n gang een verwijdingandere een vernauwing doch met een groot vertrek tot af sluiting der woning. Indien de wan den met weefsel zijn bekleed, blij ven de draden doorgaans onverlet aan 't afgietsel hechten. Nu bleek het uitgraven van zulk een gietsel niet gemakkelijk, daar er soorten zijn, die graven en bouwen tot een diepte van wel 3 4 m. Door oefe ning verkregen de onderzoekers echter ook de kunst en wisten on berispelijke afbeeldsels van aller lei dieren (vooral graaf wespen, mieren en spinnen) te vervaardi gen. Het bleek zeer moeilijk, goede resultaten te bereiken met de tun nels in mierenhopen, daar deze ver bazend onregelmatig van samen stelling zijn. Ook brengt de menigte van bewoners direct onplezierige verstoppingen teweeg, waardoor de vloed van het gips niet in alle hoe ken en gaten kan doordringen. Toch heeft ook hier de onverdroten ar beid van Smith en Turner Brakely veel opgehelderd en later konden anderen op hun methode voortwer- k en. 30 mei '70 A. B. WIGMAN DEN HAAG Siinds januari van dit jaar hebben de Nederlandse werven op drachten ter gezamenlijke waarde van zeshonderd miljoen gulden ontvangen. Deze ordertoevloed is te danken aan de gunstige invloed van de verhoging van de rente-overbrugging van twee tot drieënhalf procent, deelde de Centrale Bond van scheepsbouwmeesters in Ne derland (Cebosine) in zijn jaarverslag mee. De Cebosine voegt hieraan toe: „Uit deze gang van zaken blijkt duidelijk dat het een illusie is te veronderstellen dat de Nederlandse scheepsbouwindustrie zonder enige steun van de Nederlandse overheid de concurrentie zou kunnen volhouden tegenover buitenlandse be drijven, die zowel direct als indirect op velerlei terrein door hun nationale over heden worden gesteund". Dit weekeinde zullen de besprekingen worden voortgezet, waarbij ook de vak bonden en de raad van bestuur van de VMF zullen worden betrokken. Premier De Jong verwachtte gister avond, dat minister Nelissen dit week einde de raad van bestuur van de VMF het regeringsstandpunt zou kunnen mee. delen. Het overleg staat onder leiding van minister-president De Jong. Verder zul len er aan deelnemen de ministers Nelis sen (economische zaken), Lardinois (landbouw), Witteveen (financiën), Rool- vink (sociale zaken) en Bakker (ver keer) en de staatssecretarissen Keijzer (verkeer) en Grapperhaus (financiën). Deze groep is geen beperkingen opge legd. Zij kan zonder verdere ruggespraak met de overige leden van het kabinet be slissen. Wel zullen in een voltallige mi nisterraad de voorwaarden nader wor den besproken. Dat was het resultaat van een roerige dag. Geruchten Jat A- regering >;>eun aan Werkspoor zou weigeren, leidden tot een massale staking in Utrecht. Driehonderd van de zestienhonderd stakers trokken in 83 auto's naar Den Haag om een petitie aan, premier De Jong te overhandigen. Daarin drongen zij aan op een snelle beslissing over het voortbestaan van de werkgelegenheid bij Werkspoor-Utrecht. Op het kabinet van de minister-presi dent wachtte de stakingsleiders echter een teleurstelling. Zij werden niet ont vangen door de heer De Jong, maar door diens secretaris-generaal, jhr. mr. A. J. W. van Nispen tot Pannerden, die hen anderhalf uur te woord stond. Hij be loofde dat binnen enkele uren of binnen enkele dagen een beslissing zou worden genomen. Teleurgesteld verliet de depu tatie het kabinet. De directie van Werkspoor reageerde gisteravond zeer fel op de 's morgens uitgeroepen staking. „Wij hebben u erop gewezen, dat een dergelijke actie niet in het belang is van onze onderneming en daarmee van u zelf. Wij constateren, dat met uw actie gehandeld wordt in strjjd met de in de arbeidsovereenkomsten vastgelegde verplichtingen", zo meldde de directie in" een bulletin, dat aan de fabriekspoort werd uitgedeeld. DEN HAAG Het kabinet is akkoord gegaan met het advies de loongrens in de ziekenfondswet op 1 januari 1971 op 16.000 gulden vast te stellen. Vorig jaar bedroeg de grens 13.800 gulden. Op 1 januari werd de grens tot 14.850 gulden opgetrokken. De ziekenfondsraad had hiertoe ge adviseerd omdat de kosten van de ge zondheidszorg de laatste jaren weer be langrijk waren gestegen. ro o MEXICO Bobby Moore, sinds kort de meest besproken „dief" ter wereld, heeft in Mexico-City zijn lezing gegeven van het mysterie van de gouden arm band met smaragden. „Het was samen met Bobby Charlton, dat ik die juwe lierswinkel in het Tequendama-hotel, waar wij logeerden, binnenging om te informeren naar de prijs van een ring. Wij praatten wat met het verkoopster tje, maar kwamen niet tot overeen stemming en verlieten dus de zaak weer. Terwijl we buiten nog wat stonden te praten, riep datzelfde meisje -"s weer binnen. Naar wij dachten o iets anders te laten zien. Ma- auw bleek, dat er een armbar ver mist en dat men ons verda dief stal. Wij boden toen natuui aan om ons te laten foüilleren, maar men vond dat niet noodzakelijk. Ook op ons ver zoek om de politie te waarschuwen werd niet ingegaan en vanzelfsprekend dach ten wij, dat de kous daarmee af was. Hoe we ons vergisten, is wel gebleken." Over zijn verblijf in Bogota zei Moore: „Ik ben zeer redelijk behandeld, al heb ik vooral de eerste nacht zeer weinig kunnen slapen, doordat zowel de stede lijke politie als de geheime politie mij onophoudelijk via de telefoon wilde ondervragen. Behalve donderdagmorgen, toen ik toegelaten werd tot het veld van de Millionarios (een Columbiaanse voetbalclub), is mijn training er echter wel bij ingeschoten." Moore heeft door de onverkwikkelijke affaire drie kilo aan gewicht verloren. Danilox Rojas, eigenaar van de ju welierswinkel waar Bobby Moore een armband zou hebben gestolen, heeft ho ger beroep aangetekend tegen de rech terlijke beslissing, dat de aanvoerder van het Engelse elftal voorwaardelijk op vrije voeten mocht worden gesteld. Rojas vertelde, bij monde van een ad vocaat, aan rechter Dorado, die Moore in vrijheid liet stellen bij gebrek aan bewijs, dat er naar zijn mening wel vol- do.ende bewijzen waren van Moore's schuld. Rechter Dorado heeft nog geen uitspraak gedaan over dit protest. Gisterochtend reeds had directeur ir. E. E. van Rhede van der Kloot pogingen gedaan om de tweeduizend man perso neel van een staking te doen afzien. Hij gaf een overzicht van de moeilijkheden, waarmee Werkspoor-Utrecht wordt ge confronteerd en verzocht de menigte ge duld uit te oefenen. „Gisteravond zijn een lid van de raad van bestuur en een directeur op bezoek geweest bij minister-president De Jong. Hij beloofde de beslissing over al of geen toestemming tot ordergarantie zeer spoe dig te laten vallen", aldus de directeur. ,,Ik heb de indruk, dat Werkspoor het slachtoffer dreigt te worden van een politieke stunt. Ik weet het allemaal zo langzamerhand niet meer", verzuchtte hij. AMSTERDAM De 27-jarige ee- mentwerker J. P. heeft gisteren, na het begaan van een verkeersovertreding, een Amsterdamse agent in de vinger gebe ten en de bril van het gezicht geslagen. De man bleek later enigszins onder invloed van alcohol te verkeren. Hij had een stopteken van de politie genegeerd. Na een wilde achtervolging en enkele pogingen van P. om de politieauto te ra>?r .Ven. werd hij aangehouden, evenals ;Kljn passagiet', de 35-jarige lasser B. B. Er is proces-ve;-ba?.l wegens pogirq* rot. (^doodslag opgehaakt Gouverneur mr. N. Debrot van de Ne derlandse Antillen is vrijdag in het Wil- helmina Gasthuis in Amsterdam opge nomen. Hij is oververmoeid en heeft ge zondheidsklachten. Nader is vernomen, dat de heer Debrot een zenuwinzinking heeft. Hij is in de loop van de dag van het W.G. naar een particuliere kliniek overgebracht. Prins Claus had vrijdagmiddag een onverwachte ontmoeting met Kabouter Vischjager tijdens s een diploma-uitreiking op het Ne- derlands Genootschap voor Inter- 5 nationale Zaken in Den Haag. Prins en Kabouter, hier op de groepsfoto S met de gediplomeerden, spraken 5 informeel over internationale cul- turele betrekkingen. iimbbbbbbbbbi laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaai AMSTERDAM De Rijkspolitie blijkt donderdagavond een bijzonder goede vangst te hebben gedaan met de aanhouding Van dc 40-jarige J. D B. in 's-Graveland. Vrijdag werd de man op het Hilversumse politiebureau urenlang verhoord en daar bekende hij tussen '68 en '70 zes nog niet opgeloste bankover vallen te hebben gepleegd in Bussum, Hilversum, Amersfoort, Amstelveen en Huizen. In totaal maakte hij ruim f 26.000,— buit. Vermeldenswaard is in dit verband, dat de man na de overval op de Boeren leenbank in Amersfoort, eind 1968, wel werd aangehouden, maar hij wist zich er bij gebrek aan bewijs onderuit te pra ten en moest later weer op vrije voeten worden gesteld. DEN HAAG Willem Duys heeft dins dagavond in zijn televisieprogramma „Voor de vuist weg" het Nederlandse volk voor de gek gehouden. Hij be weerde toen al nieuwe haring te heb ben, die hij op een bijzondere manier had weten te bemachtigen. Nu is ge bleken dat de haring, die Duys In zijn programma had, helemaal niet nieuw was. Uit een onderzoek van het Instituut voor DEN HAAG Als de regering be sluit volgend jaar 5000 woningen méér te gaan bouwen, kost dat de staat in to taal 350 miljoen gulden extra; 250 mil joen voor de bouwkosten en 100 miljoen voor wegen enzovoort. Dit is berekend door het centraal planbureau, dat op verzoek van minis ter Schut (Volkshuisvesting) een nota over de economische consequenties van het bouwen van meer huizen heeft opge steld. Indien de regering tegemoet komt aan de Kamerwensen om de woningproduk- tie met 10.000 op te voeren kost dat de staat 500 miljoen gulden extra plus 200 miljoen voor aanvullende voorzieningen. De betalingsbalans zal daardoor met 600 miljoen extra worden belast. DEN HAAG Het ministerie van Landbouw en Visserij overweegt het gesloten visseizoen voor de sportvissers af te schaffen. Het hootd van de afdeling beroeps- en sportvisserij, de heer J. A. van Hurck. wil een onderzoek instellen om na te gaan wat hiervan de gevolgen voor de visstand zouden kunnen zijn. Viseerijonderzoek T.N.O. in IJmuiden is gebleken, dat de zogenaamde nieu we haring bij Duys niets anders is ge weest dan zwaar gezouten haring van de vorige teelt, waarvan het zoutge halte door weken aanzienlijk was te ruggebracht. Dit is meegedeeld aan de Algemene Inspectie Dienst (A.I.D.) van het mi nisterie van landbouw en visserij. Gebleken is verder, dat de haringventer die in het programma optrad, hele maal buiten de zaak staat. Hij heeft de aangevoerde haring pas in de stu dio op zijn kar gekregen. Na afloop van de uitzending had hij er nog vijf over. Die heeft hij mee naar huis ge nomen. Deze haringen zijn opgestuurd naar het T.N.O. in IJmuiden op ver zoek van de A.I.D. van het ministe rie van Landbouw en Visserij. Fred Oster, regisseur van „Voor de vuist weg", die dinsdagavond ver klaarde de haring via een achterdeur tje, dat hij niet wilde noemen, te pak ken gekregen te hebben, was wegens een verblijf in Parijs niet voor com mentaar bereikbaar, Willem Duys zelf evenmin. O WAGENINGEN De landbouwhoge school in Wageningen gaat sterk uit breiden. De komende vyf jaar zal voor 80 tot 90 miljoen gulden geïnvesteerd worden in nieuwe gebouwen. Het aantal studenten van de land bouwhogeschool is de laatste vijftien jaar met 224 procent toegenomen. Er zijn nu ruim 2600 studenten; over tien jaar zullen dat er 3700 zijn. Bovendien komen er in Wageningen steeds meer algemene studierichtingen bij o.a. milieuhygiëne, voeding, molecu laire wetenschappen, biologie en visserij en visteelt. ARNHEM „Het dorp" is niet al leen een ontwikkelingsproces op zich. Het is ook een fase, een stap in de ont wikkeling in onze maatschappy, waar uit alternatieve leef- en woonvormen voor gehandicapten aan het groeien zyn. Ik durf dan ook niet zonder meer te stellen, dat er meer „Dorpen" moeten komen. Het is veeleer een zaak om de hele maatschappelijke groei en het hier gerealiseerde nauwgezet te volgen, zo dat op het goede moment ook de goede beslissing zal kunnen worden genomen. Dit zei de minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, dr. M. A. M. Klompé, vanochtend bij de opening van „Het Dorp" in Arnhem. Vrijdag is „Het Dorp" officieel als nieuwe wijk van Arnhem in gebruik genomen. De bewindsvrouwe legde er de nadruk op, dat de fysieke toegankelijkheid van vooral openbare gebouwen en voorzie ningen van allerlei aard kan dienen als belangrijke stimulans voor gehandi capten. Zij deelde in dit verband mee, dat haar ministerie er in de toekomst voor gaat zorgen, dat bij realisering van gebouwen en voorzieningen, waar haar deparement bemoeienis mee heeft, deze ook toegankelijk zullen zijn voor gehan dicapten. „En ik zeg gaarne toe te zullen be vorderen, dat deze gedragslijn niet tot mijn departement of tot de rijksover heid beperkt blijft", aldus minister Klompé. De minister releveerde nog eens, dat de actie „Open het dorp", die ruim zeven jaar geleden via de televisie werd gehouden, een manifestatie werd, die heel Nederland een etmaal lang in zijn ban hield. Wat de bewindsvrouwe het meest heeft aangesproken is het doen ontstaan van een ontwikkelingsproces, dat een gemeenschap van circa 400 gehandicap ten reëel leefbaar maakt voor deze mensen. „Voor de gehandicapten met name groeien hier ongekende mogelijkheden wat relatievorming betreft, want zowel ROTTERDAM Maandag gaan de prijzen van benzine en zware stookolie omhoog. Super- en gewone benzine wor den aan de pomp 0.6 cent per liter duur der en de prijs van zware stookolie gaat met 3,20 per duizend liter omhoog. De prijsverhogingen zijn een gevolg van gewijzigde marktomstandigheden en blijven binnen de grenzen van de prijsstructuur voor vloeibare brandstof fen, die is vastgesteld door het minis terie van Economische Zaken. DEN HAAG De pryzen van melk en melkprodukten zullen met ingang van 1 juni met één cent per verpak kingseenheid duurder worden. De prijzen voor melkyoghurt en vla's in verpakking van een liter worden twee cent hoger. Evenals in vorige jaren mogen gedu rende juni, juli en augustus in Zeeland en gedurende het gehele jaar op de Waddeneilanden de prijzen twee cent per liter en een cent per halve liter melk en melkprodukten hoger liggen dan in de rest van Nederland. tussen gehandicapten onderling, als ook met niet-gehandicapten kunnen zich relaties gaan ontwikkelen op een wijze, die vroeger onmogelijk was of voor on juist werd gehouden", aldus minister Klompé. AMSTERDAM Het werd gister avond doodstil in de grote zaal van het Doelen-hotel in Amsterdam. In een hoekje pinkte mevrouw Michels heime lijk een traan weg, toen haar echtge noot, aan het slot van de „echte" kam pioensreceptie van Ajax, al zijn spelers de hand drukte. Wat dat betekende had Michels zelf in een korte, maar kern achtige toespraak tot bestuur en spe lers duidelijk laten blijken. Hij had laten weten welke moeilijk heden er de laatste tijd in de top van Ajax waren ontstaan moeilijkheden, waaraan hijzelf wellicht niet vreemd was geweest. „Het is moeilijk voor een trainer wanneer je een enorme deceptie hebt gehad in een cup-finale (vorig jaar) om jezelf en de spelers weer tot dezelfde inzet op te zwepen. Dan neem je als trainer wel eens maatregelen ten opzichte van de spelers, die niet pret tig zijn. Maar Michels richtte zich hier in het bijzonder tot de spelers bij de trainer heeft daarbij alleen het belang van het team voorop gestaan. Het is nooit mijn bedoeling geweest om spelers te kwetsen." Hoe groot de moeilijkheden ten slotte waren geworden, bleek uit zijn volgen de woorden: „Wanneer het kampioen schap behaald is en spelers en trainer niet in staat zijn elkaar te feliciteren omdat de trainer buiten de kleedkamer wordt gesloten, waar de spelers willen vergaderen, dan neem ik aan, dat ze dat niet hebben gedaan om de mens Michels te kwetsen." Michels zei tenslotte deze gelegenheid te willen benutten om alsnog alle spe lers met het kampioenschap en het ver overen van de beker de hand te willen drukken. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat ze die hand zouden willen accepte ren. Stuk voor stuk, een enkeling wat aarzelend, stonden ze vervolgens op om de gelukwens van Michels in ontvangst te nemen. lBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBWtiBBB| (Van onze weerkundige medewerker) Het weer zal dit weekeinde niet ongestoord zijn. Zowel vandaag als morgen moei er in Gelderland reke ning worden gehouden met een re gen- of buienstoring. Tussentijds zullen er echter perioden met rede lijk weer voorkomen. Zondag zal een westelijke wind koele lucht aanvoe ren, waarin geen hogere temperatu ren dan 15 tot 17 graden Celsius mo gelijk zijn. We verwachten, dat begin volgen de week de overgang naar wat sta bieler en warmer weer zal plaats vinden, geïnspireerd door een zich naar West-Europa uitbreidend Azo- ren-hogedrukgebied. 4 i

De Vallei | 1970 | | pagina 1