Conflict over werktijd bij c.a.o.-overleg C.H.U. M. BASTMEYER C.H.U. Kesterense raadsleden verteerden zware kost Ds. Van Enk blij om afscheid: Ik zou hard willen werkenmaar daar moet je wethouder voor zijn Stemt dus SGP No. 1 VAN LIJST 2 M. BASTMEYER (60) C. H. U. Wilt U dat dit gebeurt, stemt dan nr. 1 van Lijst 2 Stemt in ieder geval, stemt LIJST 2 Krediet voor speelplaats Cor Aalbers van VRC naar „Renswoude" Vakbonden: Staking dreigt" Firet-directie: Overdreven Bekendmaking Verkiezingen Busdiensten „de Haas'^ wel in NBM-boekje Twee meldingen van 13 woed Uw hulp aan het Rode Kruis helpt mensen te leven RENSWOUDE Gezonde politiek is positief christelijke politiek LIJST 6 ZONDAGSDIENSTEN Zijn mening Wethouder van Sociale Zaken en Openbare Werken Speelplaats Leuteren Sporttoto 44 MOPPEN LEUK ZATERDAG 30 MEI 1970 VEENENDAAL Na Camira N.Y. vorige week is thans ook Firet N.V. in conflict met de vakbonden. Volgens de heer J. H. Spoelstra, algemeen secretaris van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale (CBC) is het geschil ontstaan over de wijze waarop een arbeidstijdverkorting van 44 naar 42 uur moet worden toe gepast en in de c.a.o. moet worden opgenomen. VEENENDAAL Op 5 juni 1970 om 10 uur voormiddags zal in het raadhuis te Veenendaal een zitting van het hoofdstembuireau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Veenendaal worden gehouden ter vast stelling van de uitkomst der op 3 juni 1970 gehouden stemming voor de ver kiezing van de leden van de gemeente raad (totalen der op de kandidaten uit gebrachte stemmen). Deze zitting zal onmiddellijk, doch niet vóór 10.15 uur voormiddags, wor den gevolgd door een zitting van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad, waarin de uitslag van de verkiezing wordt vastgesteld (zetelverdeling en be noemd verklaring van de kandidaten). De processen-verbaal van beide zit tingen zullen na afloop daarvan voor een ieder ter secretarie, afdeling ver kiezingen, in het raadhuis ter inzage worden gelegd. 28 mei 1970. De voorzitter van het hoofd- en het centraal stembureau voornoemd, P. Bode. VEENENDAAL „De Haas" staat wel in het boekje van de NBM, in te genstelling met wat donderdag in „De Vallei" stond vermeld dat in de zomer dienstregeling van de Ned. Buurtver- voer Maatschappij de gegevens over de lijndiensten van de Veenendaalse ver voersonderneming achterwege zouden zijn gelaten. Oorzaak hiervan is de wat gebrekkige redactie in het perscommuniqué dat het verschijnen van de nieuwe dienstrege ling begeleidde. Resumerend vertrek en aankomsttijden van de bussen van de firma De Haas zijn wel in de nieu we dienstregeling opgenomen. Wat wel ontbreekt is de uitgebreide informatie over de dienstregeling van de N.S. Ook spreekt de dienstregeling niet meer over de lijn Veenendaal-Barneveld vv., 'maar dat komt omdat deze lijn per 31 mei opgehouden heeft te bestaan. Overigens zijn ook de vertrektijden van de verschillende lijndiensten van de firma De Haas gewijzigd. Dat geldt zowel voor de dienst op Utrecht als voor de diensten op De Klomp en Eist. Firet-directeur, de heer J. D. van der Velde, is er hoogst verbaasd over, dat CBC-secretarls in dit verband de ter men ultimatum en staking in de mond heeft genomen en onomwonden heeft verklaard dat de gehele werksfeer in dit bedrijf schuil gaat achter een valse fapade. De heer Van der Velde: )rNa het over leg van donderdag met de vakbonden heb ik niet de indruk gekregen, dat de onderhandelaars van de werknemers gefrusteerd waren over ons standpunt. We stemmen zelfs toe in een arbeids tijdverkorting van twee uur, alleen de wijze waarop moet nog worden bepraat omdat dit ten nauwste samenhangt met continuïteit in de produktie. In het overleg is het stellen van een ultimatum niet genoemd en de term staking is niet gevallen. Daarom ver baas ik me nu over deze reactie van de vakbonden". Geschilpunt zou zijn de arbeidstijd verkorting voor het personeel dat in het drie-ploegenstelsel werkt, en de werktijdverkorting wil zien toegepast op het aanvangsuur op zondagnacht. Volgens de heer Spoelstra zou de meer derheid van het georganiseerde perso neel achter de eis van de vakbonden staan om het begin van de nieuwe werkweek te bepalen op maandagmor gen zes uur in plaats van op 0.00 uur. De Firet-directie zou dit hebben af gewezen omdat hiermee de rentabiliteit van het bedrijf in gevaar zou worden gebracht. De kwestie zal dinsdag 2 juni ter sprake komen in de hoofdbesturen van de CBC en de ABC (Algemene Be drijfsgroepen Centrale;. Daarin zal men zich tevens beraden of er een ultima tum aan de Firet-directie zal worden gesteld met op de achtergrond een sta king. De uiteindelijke beslissing hierover zal worden genomen door het personeel tijdens een bijeenkomst die voorlopig op 13 juni is gepland. Andere punten, zoals wijziging van de vakantieregeling en vakantietoeslag, zouden tegen de achtergrond van het gerezen geschil over de werktijdverkorting nog niet ter sprake zijn gebracht. CBC-secretaris, de heer Spoelstra, vindt verder over de algemene toestand bij Firet, dat 't bedrijf er dank zij een handig uitgedokterde public relations in geslaagd is naar buiten de indruk te wekken, dat er een optimaal goede werksfeer zou heersen. „Binnen de poort is de waarheid wel anders", zegt de heer Spoelstra. De heer Van der Velde is ook hierin erg teleurgesteld en hij wijst er in dit verband op, dat het bedrijf zelfs een wachtlijst kent van mensen die bij „Fi ret" willen komen werken. De insinua tie over de werksfeer wijst hij dan ook ten stelligste van de hand. De hele hou ding van CBC-secretaris vindt de heer Van der Velde overdreven en niet in overeenstemming met de huidige stand van zaken in het overleg tussen vak bonden en directie. ZONDAG 31 MEI Ned. Herv. lierk: Oude Kerk: 9.30 u. ds. Jongerden; 17.00 u. ds. Mijndert van Wouden berg. Julianakerk: 9.30 u. ds. van Gorsel van Oude Tonge; 17.00 u. ds. Wisger- hof. Vredeskerk: 9.00 en 9.30 uur: ds. Van Assenbergh; 17.00 u. ds. Noordergraaf van Ede Sionskerk: 9.30 u. ds. Cuperus van Ede; 17.00 u. ds. Jongerden. Poortkerk: 10.30 u. ds. Vroegindeweij 18.30 u. ds. Van de Krift. Bejaardencentrum: 9.00 u.: ds. Vroeg indeweij. Veeneind: 15.00 u. ds. Van Viegen. Dijkstraat: 14.45 u. ds. Vroegindeweij. Herv. Gem. „Sola Fide": 10.00 u. ds. Nijeboer en 17.30 u. ds. Vijzelaar. Geref. Kerk: Brugkerk: 9.00 u. en 10.30 u. ds. Blan ken en 17.00 u. ds. Ytsma. Petrakerk: 9.30 u. ds. Ytsma en 17.00 u. ds. Blanken. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): Poortkerk: 9.00 u. en 16.30 u. ds. Pool. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk: 9.30 u. en 17.00 u. ds. Biesma. Pniëlkerk: 9.30 u. en 17.00 u. ds. Brons. Geref. Gemeenten (Ned.): 9.30 u. en 18.30 u. leesdienst. Geref. Gemeente (Syn.): 9.30 u. en 17.00 u. stud. Mijnders (De Meern); 2 juni: 19.30 u. ds. Kok. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. Mulder te Naarden. R.K. Kerk: Salvatorkerk: zaterdag 18.45 u. en zondag 9.00 u. en 11.00 u. H. Mis. Willibrorduskerk: 8.00 u. en 10.00 u. H. Mis. Leger de Heils: 10.00 u. Heiligingssamenkomst en 19.30 u. Verlossingssamenkomst. Jehovah's Getuigen: (NW-gebouw, Tuinstr.)zondag 9.30 u. openbare vergadering; 10.30 u. „Wachttoren"-studie; dinsdag: 19.30 u. Theocr. bedieningschool20.30 u. Dienstvergadering. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. ds. Van Malenstein (M.D.); 18.00 u. ds. Van Malenstein. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. bevestiging van ds. G. West- land door ds. G. Wursten uit Sprang; 2.30 u. intrede van ds. G. Westland. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. J. P. Bos; 6.30 u. ds. K. Schipper uit Amersfoort. Vrije Evang. Gem.: 10.30 u. evangelist G. Dolman uit Utrecht in verenigingsgebouw Molen weg. Geref. Gem.: 10.00 u. en 6.30 u. de heer B. Roest. Geref. Gem. (Uitgetr.): 10.00 u. en 6.30 u. leesdienst in nood gebouw Holevoetlaan. R.K. Kerk: Bed. H. Mis: 9.15 u. in verenigingsge bouw Molenweg. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk: 9.00 u. ds. B. Eysenga (Leusbroek). Geref. Kerk: 10.00 u. ds. J. Goldschmeding; 17.00 u. drs. W. E. M. Honig (Wageningen). Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.00 u. leesdienst. Geref. Gem. (syn.): 10.00 en 17.30 u. leesdienst- 3 juni 7.30 u. ds. Vogelaar (Uddel). Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 17.30 u. leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. J. van Drenth (Ede). AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 u. ds. G. Kaastra; 18.30 u. kand. J. J. v. Lienden. De Uithof: 10.00 u. jeugdkapel. Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. De Hoogh. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. mr. L. H. v.d. Bilt (Zeist). OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 u. dhr. S. Andringa. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 u. leesdienst; 2 juni: ADVERTENTIE 7.30 u. ds. G. v.d. Breevaart (H.I. Am bacht). RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 u. ds. L. v.d. Peut. Cam ping De Lucht: 11.00 u. herv. dienst, ds. v.d. Peut. Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. Riphagen (Arn hem). R.K. Kerk: za. 18.45 u. Eucharistieviering in geb. Geref. Kerk. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 u. de heer Mijer (Vee nendaal). Geref. Gem. in Ned.: 9.30 en 18.45 u. ds. Aangeenbrug. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 15.00 u. leesdienst. EDE Oud Geref. Gem.: 10.00 en 19.00 u. ds. J. v.d. Poel. OPIIEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. Muilwijk. Geref. Gem. (syn.): 10.00 en 18.30 u. leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 18.30 u. ds. Van Beek. RESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. Boezer (Eethen en Drongelen). VEENENDAAL De dienst voor de artsen G. Annot, S. T. Heij, J. H. Kets. H. E. G. Pilon en W. Remme wordt waargenomen op za terdag 30 mei: W„ Remme, Markt 10, telef. 12061; zondag 31 mei: G. Annot, Kerkewijk 56, telef. 10198. De dienst voor de artsen N. Rijlaars dam, J. Schilperoort en G. J. Ver schoor wordt waargenomen door J. Schilperoort, Kerkewijk 40. tel. 12134. Apotheek: Zuidersma, Hoofdstraat 53, telef. 12123. Wijkverpleging: Zr. J. Vreeman, De Grote Pekken 240. tel. 10360. WOUDENBERG en SCHERPENZEEL Arts: W. v. Vulpen, Dorpsstraat 192, Scherpenzeel, tel. 03497-1220. AMERONGEN, ELST en LEERSUM Arts: dr. Ossendorp. Holleweg 2, Ame- rongen, tel. 03434-1678. Wijkverpleging: Amerongen, zr. Schreuders, Kon. Wilhelminaweg 65. rel. 03434-1576 '(tot zaWrdag J2 u.), Leersum: zr. Mostert, Mr. Bosweg 9, tel. 03434-1423 (tot maandag 8 u.). EDERVEEN. RENSWOUDE rn DE KLOMP Arts: J. H. Rademaker, Hoofdweg 50, Ederveen, tel. 08387-1201. RHENEN Artsen: Zat. dr. Stegeman, Herenstraat 69, tel. 2315; zond. dr. Rienstra, He renstraat 63, tel. 25T7. Apotheekapotheek Deys, Fred. v.d. Paltshof. Midden-Betuwe OPHEUSDEN De praktijken van de artsen Jonker, Van Silfhout en Tromp worden waargenomen door dr. Buddingh, Op- heusden, tel. 08887-213. RESTEREN De praktijken van de artsen Eikelen boom, Guépin en Van der Veen wor den waargenomen door dr. Keur, Kesteren, tel. 08886-201. TANDARTSEN Veenendaal en Rhenen: voor spoedge vallen bellen 08385-19049. ADVERTENTIE JULIANASTRAAT 23 WETHOUDER Goede wegen, goede verlichting en plantsoenen moeten nu aangelegd worden, zodat Veenendaal ook in de toekomst een mooie plaats blijft om te wonen. Een goed sociaal beleid houdt ernstig rekening met passende arbeid voor gehandicapten, zowel binnen als buiten (bijv. streekwerkplaats en kwekerij). Eveneens moeten voldoende bejaardenwoningen gebouwd worden, waarbij een aantal diensten kunnen worden verleend. Een project als de S.I.B.-woningen met dienstencentrum en leeszaal is daar een voorbeeld van. RAAD KESTEREN De gemeente raadvergadering van Kesteren droeg gisteravond het karakter van een hea ring. Alle politieke groeperingen waren vertegenwoordigd en met 3 juni in het vooruitzicht werden allerlei onderwer pen breedvoerig besproken. De raadsle den instrueerden elkaar over lang niet alledaagse onderwerpen, zoals: logope die, sociaal-pedagogische zorg en reme dial-teachers. Voor de meeste Kesteren se raadsleden wat zware kost. Gelukkig waren de heren Haan (PvdA) en Reni- melink (Gem. Bel.) letterlijk en figuur lijk bij de hand om bereidwillig de rol van toelichter te vervullen. De heer Schaap (SGP) had genoeg aan een elementaire cursus staatsrecht. Docent hierin was burgemeester D. J. Pott. Het probleem voor de SGP-er deed zich voor toen het college om een krediet van 25.000.vroeg voor de aanleg van een speelterrein ten zuiden van het kerkgebouw van de Ambonezen aan de Lijsterbesstraat te Opheusden. „Zijn ze wel staatsburgers", vroeg de heer Schaap en de heer J. van Eek (SGP) was geïnteresseerd of het wel kiezers waren. De heer T. van de Pol (onafh.) vond 25.000,voor een speelplaats schandalig veel geld en of de voorz. al betoogde dat de betegeling van het terrein een groot deel van dit bedrag gaat opslokken, hij was en bleef tegen. De speelplaats was de in deze buurt wonende Ambonezen al lang be loofd en de raad was het uiteindelijk met de voorzitter eens, dat die belofte nu maar moest worden ingelost. Verder ging men akkoord met het aangaan van een aantal gemeenschap pelijke regelingen: een regeling voor de sociale werkvoorziening ten bate van de gehandicapten, waarbij aansluiting werd gezocht in oostelijke richting en een regeling ten behoeve van de school- DEN HAAG De cijfers van sport- toto 44 van de afgelopen week zijn: deelnemers: 629.147; inleg 1.331.507.70; prijzenbedrag 599.178.46; eerste en derde prijs 179.753,54; tweede en ex tra prijs 119.835.69. Eerste prijs 2 meldingen uitkering netto 76.395,28, tweede prijs 29 mel dingen uitkering netto 3512,37. derde prijs 465 meldingen uitkering netto ƒ386,60, extra prijs 320 meldingen uit kering netto 374,50. artsendienst en logopedie, die Tiel als centrale gemeente kent. Subsidieverle ning ad. 218,70 ten behoeve van de stichting voor Sociaal Pedagogische Zorg „Rivierengebied" weekte bij de heer Remmelink een ontboezeming los over de besteding van het geld bij der gelijke instellingen en vond dat de vele instanties die er op dit terrein werk zaam zijn zich moeten samenvoegen. „Anders krijgen we precies dezelfde si tuatie als bij de kinderbescherming waar ieder kind per saldo 50.000, kost omdat allerlei „dure" heren om de tafel gaan zitten leuteren". De raad stapte over het bezwaar heen, dat over de stichting nog weinig bekend is om dat men pas sinds kort van start is ge gaan. De voorzitter gaf daarbij de ga rantie dat de raad door di1 bedrag te voteren zich tot niets verbindt. Tenslot te werd nog een krediet van 9.200. beschikbaar gesteld om de bocht bij de Bossche-Dreef-Hogen-Dijkseweg om verkeerstechnische redenen te verbete ren. RENSWOUDE De Barneveldse auto mobilist Al. heeft gistermiddag geruime tijd met zijn benen klem gezeten, nadat zijn VW-buspe door 'n slippende tank wagen-combinatie was aangereden. De lege tankwagen, die vanuit de richting Barneveld de Dorpsstraat opreed, begon bij deze beweging te scharen, slipte en schoot tegen een geparkeerde auto van T. L. uit Renswoude. Vervolgens werd het busje van M. geraakt. De Barnevel der werd na te zijn uitgezaagd met een ernstige beenfractuur naar het zieken huis te Amersfoort overgebracht. Het verkeer was door het ongeluk geruime tijd ontwricht. VEENENDAAL RENSWOUDE Cor Aalbers voorhoedespeler van VRC heeft definitief besloten in het nieuwe voetbalseizoen de kleuren van „Rens woude" te gaan verdedigen. Aanvankelijk had hij het standpunt ingenomen dat hij VRC trouw zou blij ven als het eerste elftal zich als eerste zou weten te plaatsen in de promotie competitie. Los daarvan heeft hij nu toch de beslissing genomen. Voor de niet-ingewijde: Cor Aalbers stond in ei gen kamp en ook ver daarbuiten als de man, die altijd veel bijdroeg aan het positieve doelpuntensaldo. YTEENENDAAL „Ik zal blij zijn als in september de deur voor mij als 't ware dichtvalt, en ik kan zeggen: jongens, verder zien we hel wel. Ik kan namelijk niet zeggen dal het lidmaatschap van de raad mij veel bevrediging heeft geschonken". Dit is de conclusie van de emeritus predikant ds. D. var Enk, die na een vier jaren durende kennismaking met het doen en laten van de Vee nendaalse gemeenteraad als verte genwoordiger van de Anti-Revolu tionaire Partij, heeft besloten geen nieuwe ambtstermijn te laten vol gen. Een van zijn bezwaren is, dat een raadslid niet genoeg actief bezig kan zijn: „Je komt daar één keer per maand' bij elkaar om wat te zeggen, en dan heb je 't weer gehad", vindt hij, „en ik zou heel hard willen wer ken ik ben nu eenmaal een „doe mens" maar dan zou ik wethou der hebben moeten zijn". Dominee Van Enk, in de raad de laatste jaren voornamelijk aan het woord met relativerende opmerkin gen die zo nu en dan de broodnodi ge portie humor aan de beraadsla gingen toevoegden, is bepaald niet rouwig om zijn beslissing: „Ik heb gemerkt dat je als raadslid over te veel dingen moet praten, waar je geen verstand van hebt. Daar komt voor mij persoonlijk nog bij dat ik te oud word ik ben nu 68 jaar. Je moet nu eenmaal goed bij de pinken zijn en erg vlug reageren, en dat kan je dan niet meer. Desondanks is de heer Van Enk blij het vier jaar meegemaakt te hebben. Hij beschouwt het als een boeiende ervaring. Een ervaring die hem nu laat zeggen: „Het belang rijkste dat een raadslid doet, gebeurt in de commissievergaderingen, waar de zaken worden voorbereid. Ik ben er overigens niet voor, dat die in de toekomst openbaar worden gehou den. Het lijkt mij niet juist om ie dereen maar in de keuken te laten kijken. Als dat gebeurt zal weer te nadrukkelijk de politiek een rol gaan spelen, en dat kan een belem mering betekenen". Het woordje politiek komt nog eens ter sprake, en dan zegt het scheidende raadslid: „Ik voel me ei genlijk niet zo erg thuis in een kli maat waarin mensen zichzelf aan prijzen, zoals nu zo duidelijk door sommigen met het oog op de verkie zingen gebeurt. Het ligt mij niet, en bovendien is het in strijd met het evangelie. Dan kun .je veel beter zo nu en dan een mop tappen, om al die gewichtigheid wat te relativeren. Dit neemt overigens niet weg dat ik dë gemeenteraad een prettig gezel schap vind, waarin gelukkig plaats is voor een beetje humor". Ds. Van Enk kwam vier jaar gele den met voorkeurstemmen in de raad. Dat had nog wat voeten in de aarde, want de huidige wethouder Diepeveen meende toen voor de eer te moeten bedanken, omdat hij vond lat een dominee niet in de raad huishoort. Later kwam hij op zijn beslissing terug, en aanvaardde de portefeuille van volkshuisvesting. Er is nog meer te doen geweest ondom raadslid Van Enk. Dat was oen hij in de algemene beschouwin gen van enkele jaren geleden („daar maakte ik een preek van", zegt hij nu) opmerkte dat een vertegenwoor diger van de toenmalige Boerenpar tij in de raad niet thuishoorde. „Hij was woedend" verklaart de heer Van Enk nog, maar meer wil hij er niet over zeggen. Een bezwaar van de gemeentelijke politieke praktijk vindt ds. Van Enk ook dat het bijzonder moeilijk is om „het eigene" van een partij werke lijk te vertalen in daden. Toch is het hem het meest tegengevallen dat een raadsfunctie hem te weinig gelegen heid blijkt te bieden tot activiteiten. „Het zwaartepunt blijft nu eenmaal bij B. en W. liggen, ofschoon dat of ficieel natuurlijk slechts het uitvoe rende bestuursorgaan is". Als de heer Van Enk het onder werp „democratisering" aansnijdt stelt hij: „We moeten ons daarvan niet teveel voorstellen. Neem nu de situatie bij Patrimonium's Bouwver eniging, die een adviesraad gaat vor men. We zullen maar moeten af wachten of dat enig nut zal hebben. De kans bestaat dat het in feite een soort tweede gemeenteraad wordt, en dat betekent alleen dat er nog meer vergaderingen worden gehou den. Ik vind het in elk geval te vroeg om te zeggen dat PB openge broken is of opengebroken wordt". „Het is een leuke ervaring voor me geweest" aldus ds. Van Enk, „maar nogmaals naar mijn gevoel heb ik als raadslid niet genoeg ac tief kunnen zijn. Daar moet je wet houder voor wezen".

De Vallei | 1970 | | pagina 3