Over de grenzen „Strijd tegen apathie, armoede en onrecht" DAAROM mag Durex vrij verkocht worden! gaat Het om ons aller zaak Inbraak alarm door palm Lt.gen. J. L Zegers in Amersfoort ten grave Paus bezoekt Australië en ijnen Italiaan nieuwe voorzitter van EEG-commissie Het is triest gesteld met inspraak in krantenwereld Eigen benen? LUCHTVERONTREINIGING ,JN RODE CIJFERTJES" Bisschop Dom Helder Camara: SS-BEUL STANGL VERRADEN DOOR EX-SCHOONZOON Wat aanslag scheenbleek grap Durex is zo veilig D Durex the best there is de beste hekken komen uit Besf Als eersten ingeschreven in Het Dorp NOBELPRIJS JEUGD MANSHOLT BLIJFT VOOR NEDERLAND ZITTING HOLDEN B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. TS .V J .-voorzitter Van Raai te: In Rijnmondgebied: ZATERDAG 30 MEI 1970 De opening van Het Dorp ging vrij dag gepaard met de inschrijving door burgemeester drs. J. A. F. Roeien van het echtpaar Kuiper- Oude Nijewemendat vorige week in het huwelijk trad. Sinds maan dag woont het echtpaar Kuiper in het dorp. Door deze inschrijving in het bevolkingsregister van de ge meente Arnhem, werd uitdrukking gegeven aan de integratie van het dorp binnen het stadscomplex van Arnhem. DiiSSELDORF De voormalige commandant van het concentratiekamp Treblinka, Franz Stangl (62). die zich voor een rechtbank in Diisseldorf we gens moord op 400.000 joden moet ver antwoorden, is volgens zijn vrouw The- rese in Brazilië door zijn eigen schoon zoon aan „Eichmann-jager" Simon Wie- senthal verraden. Mevrouw Stangl sprak gisteren als getuige in het proces van ..een heel treurige en afschuwelijke familiezaak". Over haar vroegere schoonzoon zei mevrouw Stangl: „Wij hebben nooit ge wild dat onze dochter met die man trouwde. Die knaap hield zich aan God noch gebod. We moesten echter wel toestemmen in het huwelijk, omdat an ders Renate van ons was weggelopen, leed en Renate zich van haar man leed en Renate zich van haar van scheidde, kwam hij bij ons en zei hij, dat hij Wiesenthal zou vertellen waar hij Stangl kon vinden wanneer Renate niet terugkwam. Renate keerde echter niet bij hem terug". In 1964 zou Wiesenthal zijn ingelicht. Hij betaalde zijn tipgever op diens eis één dollarcent voor iedere gedode jood, een totaal van zevenduizend dollar. Op Wiesenthals aanwijzingen werd Stangl drie jaar later door Brazilië aan West- Duitsland uitgeleverd. ADVERTENTIE Voorbehoedmiddelen zijn heel gewoon voor moderne mensen. En zo'n heel gewoon voorbehoedmiddel Is het Durex condoom. Simpel en eenvoudig In 't gebruik. U hebt er geen doktersrecept voor nodig. Altijd en overal te krijgen, wanneer u maar wilt. In de winkel of uit de automaat. Even gemakkelijk als een pakje sigaretten of een stukje zeep. Maar u kunt er méér goede redenen voor hebben om 't te kopen. Durex is een wereld-bekend merk van de London Rubber Company. In de meest moderne laboratoria wordt de kwaliteit van Durex voortdurend gecontroleerd. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT „U in Europa en wij in Latijns-Amerika, wij éllen hebben de opdracht fel te strijden tegen het onrecht, de armoede en de apathie. Ik ben hier in Europa gekomen om deze boodschap te brengen en de Euro peanen op te roepen deze strijd mee te voeren. Denk niet dat er alleen in lan den als Brazilië sociaal onrecht ge beurt. het is er ook in de rijke landen, ook in een land als de Verenigde Sta ten. waar oud-president Johnson sprak van dertig miljoen armen, het is er ook in de internationale handel, als rijke landen grondstoffen tegen lage prijzen in arme landen kopen om ze op de eigen markt veel duurder, al dan niet na bewerking, te verkopen". Deze woorden worden gistermiddag in Utrecht uitgesproken door een van de bekendste rooms-katholieke geeste lijken ter wereld, de 61-jarige aartsbis schop van Recife in Brazilië. Dom Hel der Camara, een kleine man in een simpele lange zwarte pü en uiterst vriendelijk. Helder Camara heeft, als men hem ziet lopen en spreken, niets van de kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleder. men zou hem uiterlijk kunnen vergelijken met een vriendelijke Franse euré in een klein dorp. Een eenvoudig, maar héél groot man. die goed kan luis teren en boeiend kan spreken. Hij is nu in Nederland om er een groot aantal re devoeringen voor verschillende gezel schappen uit te spreken en hij doet dat met vreugde. Op de gistermiddag in de Domstad gehouden persconferentie maakte' hij een diepe indruk. Hoe beschouwt u de Nobelprijs voor de vrede waarvoor u door het Zuidame- rikaanse vakverbond CLASC kandidaat gesteld bent? luidde de eerste vraag. Een bescheiden glimlach is zijn eerste reactie en dan: „Ik weet natuurlijk niet of ik deze prijs zal krijgen, maar als ik hem krijg zou 't misschien een stukje erkenning kunnen zijn dat ik met mijn simpele boodschap de vrede dien en het zou ook een interessant antwoord kun nen zijn op de kwalificatie van landge noten die mij agitator en subversieve figuur noemen". Wat gebeurt er met hem als hij na zijn Europese reis weer in Brazilië te rugkomt? „Och, ik maak geen toeristi sche reis, maar ik reis om een stuk waarheid aan de rijke landen te vertel len, beslist niet om hen de les te lezen, want ik vertel ook de waarheid over mijn eigen land. Twee zaken uit Brazi lië zijn bij u nogal sterk in de publici teit geweest, de moorden op Indianen en de folteringen, maar ten onrechte is aan het eerste veel meer aandacht dan aan het tweede geschonken. „Ik geloof niet dat ik meteen gear resteerd zal worden als ik terugkom. Och, wat zou me gebeuren, men zou me mogelijk mijn burgerrechten afnemen maar ik geloof niet dat ze dat zullen doen". Op de vraag hoe zijn verhouding met het Vaticaan is, antwoordt hij welwil lend „Nog niet zo lang geleden heb Ik met de paus over mijn reizen gespro ken; hij weet ervan en is geïnteres seerd. hij kent ook de problemen goed. Hoe hij mijn activiteiten ziet? Hij vindt 't wel goed". Vol vuur raakt hij als het over de jeugd van vandaag gaat. Dom Helder Camara is ervan overtuigd dat de we reldreligies (en de christelijke kerken voorop) de jeugd helemaal kwijt zullen raken als zij niet radicaal waar gaan maken wat de Evangelische Boodschap in deze wereld is. „De jeugd heeft ge noeg van de mooie woorden, de fraai klinkende rapporten, zij wil dat de ker ken en andere religies oprecht ernst gaan maken met de bestrijding van on recht en armoede; de jeugd van van daag beseft dat heel goed". Heel vaak zegt hij dat de grote pro blemen niet meer eng van het eigen kringetje uit bekeken moeten worden maar mondiaal. „Dat is wat ik van het Evangelie uit te vertellen heb; ik vind het ook heerlijk om daarover met aller lei mensen met verschillende achter gronden te bekijken". Hij heeft nog geen uitnodiging ont vangen om communistische landen te bezoeken; als deze komen zal hij er ge volg aan geven „als ik maar de vrijheid kr(jg om te zeggen wat ik wil zeggen". Nadat de persconferentie besloten is, vraagt hij toch nog even het woord: „Het gaat om ons aller zaak. help mee de boodschap van de strijd tegen het onrecht in de wereld verder te bren gen". Lt,-gen. J. L. Zegers werd met mili taire eer begraven. BERGEN OP ZOOM De bewo ners rond het gemeentemuseum in Bergen op Zoom werden vrijdag morgen vroeg gewekt door de alarmsirene van het museum. In dit gebouw wordt op het ogenblik de „Albert Dürer" tentoonstelling ge houden. Men veronderstelde dat in brekers het gebouw waren binnen gedrongen en dus werd snel dp poli tie gewaarschuwd. Deze stuurde tien man en twee overvalwagens naar het museum en alle uitgangen wer den afgegrendeld. Nadat de gemeentearchivaris uit bed was gehaald om de sleutel te verschaffen, ging de politie het ge bouw binnen. Men vond echter geen inbrekers. Wat men vond was een palm vlakbij de laserstraalinstallatie die ter beveiliging van het gebouw in de hal is opgesteld. De bewegende bladeren van deze plant moeten de straal hebben onderbroken waardoor de installatie is gaan werken. Ondanks het vroege uur had zich bij het museum heel wat publiek verzameld in de verwachting dat een of meer inbrekers geboeid naar bui ten zouden worden gebracht... AMERSFOORT Vrijdag is tegen hei middaguur op dp Rusthof, even huiten Amersfoort, het stoffelijk over schot ter aarde besteld van luitenant- generaal-vlieger-waarnemer (b.d.) J. L. Zegers. die begin deze week op 72-jari ge leeftijd overleed, VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft gisteren bekendgemaakt dat paus Paulus in de tweede helft van novem ber een bezoek zal brengen aan de Phi- lippijnen en Australië. Tn een communiqué van het Vaticaan wordt gezegd dat paus Paulus de uitno digingen heeft aanvaard van de bis schoppen van het verre Oosten en Oceanië om naar Manilla en Sydney te komen tijdens de bisschoppenconferen ties die daar in november worden ge houden. Ook de president van de Phi- lippijnen heeft de paus uitgenodigd. In Australië zal paus Paulus ook de feestelijkheden bijwonen ter herden king van het feit dat Australië 200 jaar geleden door kapitein Cook werd ont dekt. De reis van de paus zal ongeveer tien dagen duren. BAGNAIA De ministers van bui tenlandse zaken van de EEG-landen hebben gisteren te Bagnaia het Ita liaanse kahinetslid Franco Maria Mal- fatti benoemd tot opvolger van de Belg Jean Rey als voorzitter van de Euro- marktcommissie. De 42-jarige Malfatti, behorend tot de linkervleugel van de christen-demo cratische partij, is minister van Poste rijen en Telecommunicatie. De ministers werden het ook eens over de verdere samenstelling van de nieuwe commissie, wier ledental per 1 juli wordt teruggebracht van veertien tot. negen. Voor Nederland maakt dr. S. Mans- holt deel uit van de commissie in nieu we gedaante. Andere leden zullen zijn: Raymond Barre en Jean Francois De- niau (Frankrijk), prof. Ralf Dahren- dorf en Wilhelm Haferkamp (West- Duitsland) en Albert Rorschette (Luxemburg). De Belgische afgevaar digde en een tweede Italiaan moeten nog worden aangewezen. De ministerraad had eerder de basis gelegd voor regelmatig onderling poli tiek overleg in de toekomst, over veler lei politieke kwesties. Een voorstel, afkomstig van de West- du itse minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel, voorziet in regelmatig overleg over alle belangrijke buiten landse politieke kwesties, maar in het. bijzonder die van gemeenschappelijk belang. Hoewel het terrein van ter dis cussie te stellen punten niet is vastge legd, heeft Scheel zelf verklaard daar onder ook defensie-aangelegenheden te verstaan. Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse commissaris die nu opnieuw een aantal jaren in de Europese commissie in Brussel zitting zal hebben, is bijzonder verheugd dat de Nederlandse regering besloten had hem opnieuw voor te dra gen. Enkele minuten nadat hij in Brus sel het nieuws van zijn herbenoeming had ontvangen verklaarde hij er zich ook bijzonder over te verheugen dat juist deze Nederlandse regering hem heeft voorgedragen. „Het getuigt van ..grote politieke sportiviteit dat een regering een man van de oppositie, de socialist Mansholt, heeft voorgedragen voor benoeming". „Dat tekent een goede mentaliteit in de politiek", aldus dr. Mansholt. In de aula. waar de kist, gedekt met de Nederlandse vlag en daarop gerang schikt de militaire pet, de ponjaard en de onderscheidingstekenen, omzoomd door zeer vele kransen en bloemstuk ken stond opgesteld, sprak de minister van defensie, de heer W. den Toom, be wogen een kort afscheidswoord. Hij noemde de overledene een eminente of ficier. een man met grote wijsheid, rechtschapenheid en rechtvaardigheids gevoel. De kist was door tien oud-verzets strijders, geflankeerd door vier slip- pendragende luitenant-generaals van de luchtmacht, de auto binnengedragen. Als slippendragers fungeerden: H. Schaper. A. B. Wolff, A. L. Cox en B. H. Slager. Generaal-majoor J. L. Bosch deelde mee dat het stoffelijk overschot ter ruste zou worden gelegd op een ere plaats temidden van de verzetsmakkers. Op verzoek van generaal Zegers. Namens de voormalige Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten betuigde dr. J. B. Drewes eerbied en erkentelijk heid. Aan het graf werd de „Last Post" ge blazen. Drie T-33 lesvliegtuigen van de vliegbasis Soesterberg vlogen over ter wijl de kist. daalde. ADVERTENTIE AMSTERDAM „Een krant is het geestelijk eigendom van de Ie r en van degenen, die voor de leesstof zorgen. Met de belangen en vooral met de in zichten van die geestelijke eigenaars wordt tot dusver bjj de fusies en de concentraties in de Nederlandse dag bladwereld enkele gunstige uitzonde ringen daargelaten nauwelijks reke ning gehouden". Dit zei voorzitter der Nederlandse Vereniging* van Journalisten J. J. van Raalte in zijn openingsrede op de van daag in Amsterdam gehouden jaarver gadering der NVJ. „Met de inspraak van zowel consu menten als werknemers in de kranten wereld is het triest gesteld. Inspraak in deze sector is wel heel essentieel, juist omdat het, hier om geestelijke waarden gaat. De fusies voltrekken zich groten deels over de hoofden der journalisten heen". „De NVJ is niet bij voorbaat gekant tegen elke fusie of andere vorm van cencentratie in de perswereld. Zij is echter wel van mening dr voor deze sector van onze samenleving enkele bij zondere aspecten gelden, waarmee naar onze mening tot dusver in zeer onvol- DEN HAAG De Haagse politie is er, in samenwerking met het Natuurkundig Gerechtelijk Laboratorium van het ministerie van Justitie achter gekomen, dat een grap is uit gehaald bij de Griekse ambassade In Den Haag. en geen aanslag, zoals men aanvankelijk meende. De bewakingspost bij het gebouw trof er donderdag een kistje aan. waaruit een tikkend geluid kwam en waarop een brief lag, die luidde „Liever schreeuwen dan fluiste ren, minister De Jong". Het epistel vervolgde met „Aan dacht vestigen op onhoudbare toestand in Griekenland. Hopen bijdrage hiertoe te hebben geleverd". De brief was ondertekend met „anoniem". Te hulp gesnelde politiemannen plaatsten het kistje in een plantsoen, vervolgens in een zandput, daarna in een kist met zand om het tikkende ding naar de munitiebunker van het politiebureau te kunnen brengen. De hulpverleningsdienst van het ministerie van Binnen landse Zaken kwam een kijkje nemen, waarbij het kistje werd geopend. Aangetroffen werden een wekker, die om vijf uur vanmorgen had moeten aflopen, batterijen en een potje met wit poeder. Een en ander was met draadjes aan elkaar verbonden. Het onderzoek toonde aan, dat het witte poeder een of ander soort gips is, in elk geval een onschadelijke, niet explosieve substantie. Bovendien wees het onderzoek uit, dat de gevonden batterijen leeg waren. al- doende mate rekening is gehouden dus de NVJ-voorzitter. Het bestaan van een journalistieke erecode kan volgens hem bijdragen tot het scheppen van een vertrouwensbasis tussen allerlei nieuws-producerende ge ledingen van de samenleving en de journalisten. Die vertrouwensbasis kan er op haar beurt toe bijdragen dat be grippen als „openheid" en „vrijheid van nieuwsgaring", die inhoud krijgen, wel ke vanuit de journalistiek gezien wen selijk en nodig is. &MAASSLUIS Vrijdag is in Maassluis-west een nieuwe halte in de- lijn Rotterdam-Hoek van Holland van de Nederlandse Spoorwegen geopend door de burgemeester van Maassluis. Het station Maassluis-west rekent op 1200 in- en uitstappende passagiers per dag. li/fevrouw Sirima Bandaranaike heeft van gouverneur-generaal William Gopal'awa van Ceylon het verzoek gekregen een nieuwe rege ring te vormen, nadat haar Sri Lanka (vrijheidspartij) bij de verkiezingen van woensdag een grote overwinning had geboekt. Dudley Senanayke. die de afgelopen vijf jaar regeringsleider was cn die tot de Verenigde Nationale Partij be hoort. diende zijn ontslag in. De winst van het„Verenigd Front", een coalitie van de vrijheidspartij, de trotzkisti- sche Lanka Sarna Samajpartij en de pro-Russische communistische partij, bedroeg 115 zetels. Alleen al de vrij heidspartij neemt hiervan negentig zetels voor haar rekening. De verkiezingsuitslag is door het groot ste deel van de arbeiders cn de boe ren met uitbundige geestdrift ont vangen. De rijke klasse, alsmede da Ceylonese en buitenlandse zakenlie den waren echter minder enthousiast. Men verwacht en sommigen vrezen, dat de regeringspolitiek. zowel op binnenlands als buitenlands terrein, een scherpe zwenking naar links zal maken onder leiding van mevrouw Bandaranaike, die in I960 de eerste vrouwelijke premier ter wereld werd. Zü nam deze functie over van haar echtgenoot. Soloman Bandaranaike. kort nadat deze was vermoord. l~ke nieuwe premier van Caylon, mevr. Sirima Ratwatte Dias Bandaranaike. werd 53 jaar geleden uit de landadel geboren, maar haar afkomst is voor haar geen beletsel geweest om zich van een linkse poli tiek te bedienen. Toen zij in de jaren I960 tot 1965 de eerste vrouwelijke premier ter wereld was, nam zij alle particuliere en godsdienstige scholen in het land over, nationaliseerde de levensverze keringsmaatschappijen en de oliedis tributie en trachtte de pers te natio naliseren. Zij verloor het gevecht met de pers. en daarbij haar functie als regeringslei der, omdat de meer conservatieve elementen in haar Vrijheidspartij, zich gingen verzetten tegen haar steeds duidelijker socialistische maat regelen. lVu zij de verkiezingen heeft gewon- nen, ligt een nieuwe reeks radi cale maatregelen in de Iffn der ver wachtingen. Het grootste krantenconcern van het ei land, de Lake House Group, rekent op vermindering van het advertentie program van de regering en beper king van de oplage, om de bladen te straffen voor de krachtige steun die zij aan de aftredende premier Dudley Senayke hebben gegeven. De acht buitenlandse banken in Ceylon, die in Britse, Indiase en Pakistaanse handen zijn, weten niet hoelang zij nog baas in eigen huis zullen zijn. Een van de prominente punten in het verkiezingsprogramma van mevr. Bandaranaike's coalitie, waarin twee communistische partijen zijn opgeno men, is namelijk nationalisatie van deze banken. Het lijdt geen twijfel dat de nieuwe premier, gesteund door de grootste parlementaire meerderheid in de 21 jaar onafhankelijkheid van de repu bliek, zoveel mogelijk van het verkie zingsprogramma zal trachten te ver wezenlijken. Op het terrein van de buitenlandse po litiek voorziet dat programma op schorting van de diplomatieke be trekkingen met Israël en volledige di plomatieke erkenning van Noord-Ko- rea, Noord-Vletnam en de „voorlopige revolutionaire regering" van Zuid- Vietnam. "Verwacht wordt dat een van de eer ste maatregelen van de nieuwe regering zal zijn de wederinvoering van een persoon'yk rantsoen van vier pond per week. wat door Senanayke in 1968 was gehalveerd, om buiten landse deviezen te sparen en de plaatselijke rijstproduktie te stimule ren. In beide oogmerken is Senanayke ge slaagd, maar in dat proces verloor hij de steun van de bevolking, voor wie rijst het dagelijks voedsel is en wei nig op heeft met goedkopere vervan gingsmiddelen zoals meel. Terecht had mevr. Bandaranaike tijdens de verkiezingscampagne betoogd dat de verkiezingen „in de keuken" gewon nen zouden worden. Hoever mevr. Bandaranaike in haar economische beleid naar links zal neigen, staat nog te bezien. Zelf ver trouwt zij erop, de meer radicale ei sen van de communistische coalitie partners af te kunnen wijzen. Maar velen die meenden zoiets te kunnen, zijn reeds om hun loontje gekomen. „D«> mensen denken dat ik naïef ben. maar dat is niet zo", verklaarde zij eens tegenover een Westerse diplo maat, die zich ongerust had getoond over haar vermogen om de commu nisten in toom te houden. Mevr. Bandaranaike. die drie kinderen van ongeveer twintig jaar heeft, liet zich in I960 met moeite overhalen om de politieke carrière voort te zet ten van haar man, die in 1959 als re geringsleider door een Boeddhistische monnik was doodgeschoten. In dat verkiezingsjaar konden haar tegen standers nog zeggen dat zij alleen uit sympathie van de bevolking voor haar vermoorde man gekozen was, maar zij staat nu al tien jaar op eigen benen. ROTTERDAM De centrale meld en regelkamer van Rijnmond heeft vrijdagmiddag de industrieën in het Rotterdamse waterweggebied gevraagd om verontreiniging veroorzakende acti viteiten zoveel mogelijk te beperken. De luchtverontreiniging in Rijnmond is door de meteorologische omstandighe den op het ogenblik boven een wenselijk niveau gestegen. De waarschuwing voor het bedrijfs leven berust op een vrijwillige afspraak. Indien de luchtverontreiniging even tueel toeneemt moet het bedrijfsleven nog verdergaande maatregelen nemen. De eerste waarschuwing is bedoeld om afsluiters op de bedrijven te controle ren en werkzaamheden die uitgesteld kunnen worden te beëindigen. De waarschuwing aan het bedrijfsle ven v/erd om 10.20 uur doorgegeven. De computer van Rijnmond, die de gege vens van 31 meetpunten registreert, sprong kort tevoren „in de rooie cij fers". Op bijna alle meetpunten kwam een luchtverontreiniging voor boven het niveau dat men wenselijk acht. Om kwart voor twee deelde Rijn mond mede. dat op dat moment een lichte verbetering was opgetreden, ten gevolge van het veranderen van de windrichting.

De Vallei | 1970 | | pagina 5