nanciele notities Directie Vredestein volledig gebonden DRU boekt resultaten Amerikaans pleidooi markten voor open MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF SLACHTOFFER De dief stelen WYLAX NEEMT v. DORT OVER Merwede geeft 22 pet. dividend Gang van zaken wordt ste eds ingewikkelder tweede kort geding uitgesteld BENSDORP IN DE LIFT UITBREIDING EERBEEK N.V. Waarschuwing terzake effectieve wederkerigheid ER STAAT VEEL OP T SPEL Bij Het Ei moet geld bij I.O.S. BLIJFT NOG ZOEKEN Hogere omzet Schuttersveld Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel UIT DE KERKEN PILOOT STORM TEKKO TAKS Waterhoogten EFFECTIEF OOK DIT JAAR 26% DIVIDEND VERWACHT f 40 MILJOEN VERLIES KING NIET GESLAAGD ONRUST Pagina 2 MAANDAG I JUNI 19,0 Alsof een inbreker zich zorgen es." Ze herstelde zich en ging rechter OLAF J. DE LANDELL maakte over jokken. „Ik heb u twee maal gevraagd uw handen omhoog te steken," zei Morgane scherp. Er was nu eenmaal iets, wat haar woest maakte. „Ja," antwoordde Pol meele vend, „wat moet dèt u gaan vervelen! U zult het zeker niet voor de derde keer zeggen het zou u nog blaséër maken!" Hij knikte haar zonnig toe. „Ze is weer onecht," dacht hij. „Ze speelt moordenaresje van slechte mannen." Maar ja, de omgeving leid de ertoe, en ze zag er schattig uit dat was waar.... „Dus u hebt vanavond alleen met mijn juwelen geflirt en gedanst," stelde Morgane vast Pol meende tragiek te bespeuren. „Veel meer was er niet," zei hij schouderophalend. „De vrouw bleek zó hoog verschanst in haar kostbare voornaamheid en die juwelen hij woog ze met waardering op zijn hand „ja, die zijn echt!... Behalve dan één toermalijn, dat zie ik nu, in de parure, u wist het toch?...Of heeft men u al eerder bij de neus gehad?... Deze ene toermalijn heeft niet de opzitten in bed. „Dat moet u niet doen," antwoordde ze. „Ik heb alle da gen uitgekeken naar enig amusement naar enig avontuur. U maakt me heel gelukkig met uw Inbraak, meneer Merlijn." Hij grinnikte. „Dat had ik eerder moeten weten." „Nee," wierp ze tegen, „dit was het juiste ogenblik. U moet alleen nog wat blijven, en mei me praten. Vertelt u es, als ik nu bel de welke verklaring zoudt u dan geven voor uw aanwezigheid hier?" Hij keek haar met heel vriendelijke ogen recht aan. „Ik wil niet geloven, dat u probeert, me bang te maken," zei hij, „dat zou gruwelijk afgezaagd zijn." „Ja," gaf ze toe, „intens ge woontjes." Ze strekte haar hand. „Wat zijn dat voor wonderlijke handschoe nen, meneer Merlijn mag ik ze zien? Of wantrouwt u mij?..." „Niet genoeg," antwoordde hij hoffelijk, en reikte haar de klimhandschoenen toe. Hij ging op de rand van het bed zitten en wilde haar uitleggen, hoe zij func tioneerden. Maar voor zijn neus slin gerde zij ze weg door hun zwaarte juiste lichtbreking die is gewoon suisden ze het raam uit, de stille, zwar- ttï: tt* a- Bij de toilettafel stond een lange, donkere figuur. Slank als een schaduw, metaal-zwart. In zijn handen hield hij haar juwelen. De grote hanger, de oorhangers, de ringen, de bracelet. „Handen omhoog," zei Morgane, met alle kilheid van een tweemaal ge scheiden vrouw. Kerels waren alle maal gelijk of ze trouwden op pa pa's advies, of dat ze gewoon bij je kristal." Hij boog zich geïnteresseerd over de sierselen. „Wat een geluk, dat u het licht ontstak!..." Morgane bekeek zijn slank en zeer krachtig lichaam in het strakke tricot, en voelde zich smelten van een primi tieve ontroerring. Bah, ze moest goed bedenken, dat hij haar-zelf niet had opgemerkt!... „U komt de kamer niet uit," zei ze dreigend. Hij keek zijde lings op. „Ik ben er toch ook in geko men," weerlegde hij rustig. Ze keken mekaar even aan. „Als ik kon tove- inbraken Hij draaide zich doodge- ren," zei Pol mijmerend, „dan zou ik u makkelijk om. „Han-den-om-hóóg!" bitste Morgane. D'r moest er maar es eentje bang voor haar zijn. De man glimlachte. „Het spijt me, mevrouw, dat ik u heb wakker gemaakt," zei hij in het Nederlands. Ze zwegen allebei een kort ogenblik. Een witgloeiende woede nam ten dele bezit van Morga ne niet geheel, want ze was opeens nieuwsgierig. „Ik dacht, dat u een dichter was," zei ze schamper. Hij knikte zonnig. „Ja, velen zien mij voor een dichter aan, maar ik ben meer een opener," legde hij uit. „Ik heb u trouwens vanavond al ver teld, dat ik niet dicht als ik werk." Pol knikte haar vriendelijk toe, en haalde zijn brede schouders op. Er lagen wonderlijke handschoenen op haar toiletbankje. „Helderziend bij avond," hoonde Morgane. Hij knikte alsof hij een compliment incasseerde. „Een goed kunnen goochelen," voegde Mor gane erbij. Hij boog als voor applaus. „Dus u hébt de juwelen van die prin ses gestolen," ging ze voort. Hij legde de sieraden gemakkelijker in zijn hand, en antwoordde beschaafd: „Nee als u logisch kon denken maar het is een charme voor de vrouw, dit niet te kunnen dan zoudt u begrij pen, mij hier niet aan te zullen tref fen, als ik dat had gedaan...." Hij zuchtte. „Nee," zei hij peinzend, „het spijt me, ik heb gejokt vanavond...." op dit moment ontdoen van al uw praal. Ik zou u op een gemeen houten bed laten liggen, onder doodgewone lakens, in een akelig nachthemd, en met een alledaags revolvertje in uw hand. U zoudt dan echt zijn. Geen ac trice omwille van een te kostbaar de cor, dat heldinnenwoorden van u eis te." Hij trok zijn wenkbrauwen op, en hief de hand met juwelen. „Zo echt als dit hier. Allemaal echt; met één steentje vals zo zijn we allen." Haar ogen waren toch wel prachtig. Vervelend was dat. „Dat éne valse steentje maakt de mens juist zo echt, ziet u hij moest voortpraten, om niet met een wonder lijke invloed te worden omsponnen. „Ik zou iemand kunnen doodschieten," te nacht in. Pol hoorde hun doffe klap op de begane grond het klonk uit dit voorname venster toch heel deftig. „Mens, wat doe je?!" kreet hij in paniek. „Toen ik u voor het eerst ontmoette," zei ze stil, „vond ik uw handen zo prachtig...zo slank en ge spierd en zo zo lenig...." Pol beheerste zich met geweld. Die handschoenen zou hij straks wel even gaan oprapen ze waren toch allerlei gekke dingen van hem gewend. „Ja," zei hij grinnikend, „God weet wel hoe hij 'n dief moet maken. Ik ben ervan overtuigd, dat ze daarboven speciale werktekeningen hebben voor het scheppen van inbrekers." Morgane glimlachte met wijd-open ogen naar hem. „Ja", antwoordde ze nog steeds met die zachtheid in haar toon, „God weet ook heel goed, hoe hij een huw bare jonge vrouw maakt." Pol knikte langzaam. „Ik heb wel es de indruk gekregen, dat hij de duivel een beetje mee liet roeren," zei hij vriendelijk. Haar conversatietoon be viel hem slecht. Hij moest weg. Ze knikte. „Dat is nu ook gebeurd," ver trouwde ze hem toe. Haar woorden werden overklonken door geklop op haar kamerdeur; een sleutel opende het slot van buiten af. Een forse nachtportier stond op de drempel. zei hij. „Nou ja, niet om het stelen „Madame?!" zei hij dreunend, en sloeg van wat flonkers...Maar omdat ik de pest aan hem had....Met een werkelij ke revolver, zo, mikken en pang!!" (ze schokte op van zijn lawaai) „en raak- geschoten hebben. Geen gegil, geen bloed en pijn en genadekreunen...." Hij zag haar wangen bleek worden. Voor het eerst die nacht voelde hij zich echt bedreigd door een teder gevoel. „Maar iemand proberen te overheersen met zo-iets gemeens als dat diamanten hoereblafje daar dat zou ik niet willen!" voltooide hij. En hij legde de juwelen hardhandig terug op de toilettafel. „Ik ga maar zijn ogen in het tricot aan Pols lia- chaam. Pol stond ademloos. Hij zou moeten vechten. Jammer, het was zo stijlloos. Enkele snelle grepen ze zocht natuurlijk sensatie „Komt u binnen," zei Morgane feestelijk. „Meneer Merlijn. geeft u de portier een stoel." De portier beheerste zijn wantrou wen niet en mat hen beiden: de kost bare jonge vrouw in het ledikant, en de man in zijn zwarte tricot, op de ei genaardige schoenen. (wordt vervolgd) 4436. De deur sidderde onder de enorme druk van het robotgeweld en het schokken van metaal op me taal weergalmde dreunend door de oude gangen Keer op keer wierpen de automatische mannen zich tegen de deur, die echter nauwelijks bewoog. De voorste robot deed enige passen terug en richtte toen zijn wapen op de plaats waar het sluitingsmechanis me moest zijn. Een felle straal sprong tevoorschijn, die allengs van kleur veranderde, vin wit tot geel- orange, vuurrood en violet. De intensiteit van de straal werd zó groot, dat het dikke metaal van de deur be gon te smelten...Aan de andere kant ervan zagen Ro- na en Arend met bezorgdheid hoe de laatste barrière tussen hen en de achtervolgers langzaam wegsmolt. „Maar ik heb nog 'n kleine verrassing voor de „he ren", mompelde de reuzin dreigend en Arend meen de even haar tanden te horen knarsen, maar dat kon verbeelding zijn. 6. Met een loom gebaar nam Tokko de hoorn op en riep: „Hallo, hier Taks! Met wie!..." Maar een hoge vlugge stem viel hem in de reden: „U spreekt met ban kier Robijn! Sorry, dat ik u zo laat nog opbel, maar ik wou u graag nog even spreken!" „Ja, eh,..U" pruttelde Tekko terug. „Maar ik was juist van plan om naar bed te gaan! Kan het morgen niet?" „Stel nooit uit tot morgen wat gij heden doen kunt!" schoolmeesterde de stem „Doet u maar vast open! Ik ben ao bij u!" En prompt werd de verbinding verbroken. Werktuigelijk deed Tekko wat hem gezegd werd en toen onze vriend de deur opende, zag hij inderdaad een grote glanzende slee van een auto komen aanrijden, die pal voor zijn woning stilhield. Het portier werd geopend en bijna tegelijkertijd piepte een doordringende stem er gens bij zijn voeten: „Goeden avond! Mijn naam is Ro bijn!" Tekko schrok, keek naar omlaag en staarde ver wezen naar een heel klein drukdoend mannetje, dat hij glad over het hoofd had gezien. WOUDRICHEM Wylax Internatio nal N.V. Woudrichem, reeds beschik kende over Wijnbelt en Co (visserijex ploitatie, koel- en vrieshuis, in- en ex port van levende, verse, bevroren, ge rookte en geconserveerde vis, alsmede delicatessen), Wylax Conservcnfabriek en Wylax Ireland Ltd. heeft nu de con- servenfabriek en groothandel in visse- rijprodukten aangekocht van de N.V. Conservenfabriek en Oestercultuur De Arbeid v/h gebrs. Van Dort te Bergen op Zoom. Ook het personeel is door Wy lax overgenomen. Er behoeft niemand te worden ontslagen. GORINCHEM De prijsverhogingen op toeleveringsartikelen en de hogere loonkosten hebben mede de bedrijfsre sultaten van Merwede Kalksteenfa- briek NV in ongunstige zin beïnvloed. De winst bedroeg 539.257 (v.j. 518.108). Op de activa wordt afge schreven f 254.816 waarna een netto winst resteert van f 284.440 (v.j. 258.608). Voorgesteld wordt 22 pet. dividend in contanten (v.j. 12 pet in contanten en 10 pet in aandelen). De verwachting is ge rechtvaardigd, zegt het verslag, dat de exploitatieresultaten over 1970 beter zullen uitvallen dan over 1969. Gezien het orderbestand zullen de afleveringen waarschijnlijk niet achter blijvVè bij die over 1969. DEN HAAG De waterhoogten van hedenmorgen zijn: Konstanz 431 +1; Rheinfelden 357 -14; Straatsburg 412 -6; Plittersdorf 556 -1: Maxau 630 +6; Plochingen 161 -7; Mannheim 497 -1-2; Steinbach 168 +6; Mainz 427 -1; Bingen 320 -1; Kaub 369 -2;Trier 321 -10; Ko blenz 362 -3; Keulen 371 -5; Ruhrort 562 -10; Lobith 1186 -10; Nijmegen 975 5; Arnhem 949 -7; Eefde IJssel 540 -10; venter 418 -10. Monsin 5454 -6; Borgharen 3968- 18; Delf el d 1138 -20; Grave beneden de 'uis 500 -14. DEN HAAG De gang van zaken rondom de Rubberfabriek Vredestein wordt steeds ingewikkelder. De Amerikaanse rubberindustrie Goodrich heeft een be hoorlijk pakket aandelen Vredestein via de Amsterdamse effectenbeurs verkre gen. Dit is de reden waarom relatief weinig aandelen Vredestein z(jn aangemeld voor het bod dat vorige week de dochtermaatschappij van Vredestein, Conoreum, heeft uitgebracht. De uitspraak van de president van de Haagse rechtbank in het kort geding dat Goodrich tegen Vredestein had aan gespannen en dat Goodrich heeft ge wonnen, schept vergaande consequen ties. Volgens die uitspraak moet Vredes tein ervoor zorgen dat de grote concur rent van Goodrich, de Amerikaanse Goodyear, geen stem mag uitbrengen op de aandelen die zij ondershands van Vredestein tegen betaling van ruim tachtig miljoen gulden heeft ontvan gen. Met die tachtig miljoen hoopte Vredestein de bij derden uitstaande ei gen aandelen te kunnen opkopen, wat maar ten dele is gelukt. Hierdoor is sinds vorige week een si tuatie ontstaan, waarbij Goodyear de meerderheid bezit van het aandelenka pitaal van Vredestein, maar van die meerderheid geen gebruik mag maken, BUSSUM De raad van bestuur van Bensdorp Internationaal N.V. deelt mee dat het netto bedrijfsresultaat over het jaar 1969 /405.000,- bedraagt (vorig jaar verlies 70.000). Het bestuur zal in de a.s. algemene vergadering van aan deelhouders voorstellen om, met ge bruikmaking van de dividend reserve ad 240.000,- hét dividend op 8 pet (vorig jaar 6 pet) te bepalen. Overeenkomstig de verwachtingen is in het eerste kwartaal 1970 een gunstig concernresultaat bereikt. ARNHEM De eerste maanden van dit. jaar heeft de N.V. Koninklijke Fa brieken Diepenbroek en Reigers (DRU) te Ulft een belangrijk hogere omzet geboekt dan in dezelfde periode van vorig jaar. De omzet ligt 25 procent hoger. Opnieuw toonden de aandeelhouders zich zeer tevreden over de in het afge lopen jaar wederom behaalde uitstekende resultaten. De omzt steeg het afgelopen jaar van 72 tot 78 miljoen gulden, naar door het hoge ziektepercentage, waarmee zoveel bedrijven kamptti- bleef de produktie vooral in het moederbedrijf achter. Een produktie, die and»r* zeker verkoicht zou zijn. Ondanks de loonsverhogingen en de bijstand is evenwel een beter nettoresultaat bereikt en voorts heeft de DRU zich ook weer beziggehouden met verbreding van de activiteiten. Van de N.V. Saval te Breda is DRU nu voor honderd procent eigenaar, even als van Scheeres N.V. te Den Haag. De dochteronderneming Kappers N.V. te. Win terswijk heeft het heel goed gedaan en de allerbeste verwachtingen heeft men van de N.V. Verinca (verwarmings- en installatie compagnie). De dochters zullen nog een aanmerkelijk groter deel bijdragen aan het moe derbedrijf dan in het afgelopen jaar. Als verwachting voor dit jaar zal DRU, die nu meer dan 2.000 personeels leden telt, zeker weer 26 procent dividend kunnen uitkeren. De liquiditeit is op dit ogenblik goed, ondanks de activiteiten die er het vorig jaar z(jn bijgekomen. en dat Goodrich een zeer effectieve minderheidspositie in Vredestein heeft. Daardoor is Vredestein tussen twee vu ren komen te zitten, waardoor het be stuur in een onmogelijke positie is ge manoeuvreerd. Een kort geding dat morgen zou spe len tussen Goodrich en Goodyear waar bij Goodrich de uitspraak tegen Vre destein bevestigd wil zien, is uitgesteld tot 11 juni, omdat Goodrich ook Vre destein heeft laten dagvaarden. Voor die tijd wordt een hoger beroep ver wacht dat Vredestein wil aantekenen tegen de uitspraak in het eerste kort geding. (Van onze fin.-econ.- redactie) De vraag naar produkten bij de Ver enigde Papierfabrieken Eerbeek NV heeft zich in 1969 op een bevredigend niveau gehandhaafd. De kosten per eenheid produkt zijn echter gestegen. Dit wordt toegeschreven aan de prijs stijgingen die de Nederlandse economie in 1969 te verwerken kreeg en tevens' door moeilijkheden bij de installatie van de ombouw van kantoormachinc III. Hierdoor bleef de produktie bij de verwachting ten achter. Ook de verhoging van prijzen van de grondstoffen met gemiddeld 10 pet. speelde hierbij een rol. De bruto-pro- duktie bedroeg bijna 42.000 ton, een vooruitgang ten opzichte van 1968 van 5 pet. Bij een iets opgelopen voorraad gereed produkt steeg de afzet iets min der dan de produktie en wel 4 pet. De omzet in geld werd met 5 pet. vergroot. De weinig profijtelijke export naar landen buiten de EEG is teruggebracht tot 3 pet. van de totale produktie. Teneinde meer zekerheid te krijgen ten aanzien vafi een regelmatige aanvoer van de gewenste sortimenten hout werd deelgenomen in de In 1969 opgerichte Flevohout NV. Hiermee heb ben de aandeelhouders van deze ven nootschap een organisatie gecreëerd die in staat is de houtteler de door hem ge weeste garantie te geven. Verwacht wordt, dat hiermee een aanzet is ver kregen voor het in versterkte mate aanleggen van bossen, met name in de •1 JSse 1 m ee rpol ders Uit de verlies- en winstrekening blijkt, dat de winst vóór belastingen la ger is dan over 1968. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 16 pet. Er is weinig optimisme voor wat be treft het resultaat over 1970. Per 1 ja nuari 1970 bedroeg het personeelsbe stand 289 personen. Dit jaar wordt een verdere uitbreiding met circa 30 man nagestreefd. DEN HAAG De landen van Europa, Latijns-Amerika, het Verre Oosten, Japan en Canada zullen zeer zeker niet kunnen verwachten, dat de Verenigde Staten de betrekkelijke openheid van hun markt handhaven zonder rechtstreekse en effec tieve wederkerigheid. Wij verwachten, dat „het verlichte leiderschap van Neder land dit zal begrijpen en. te zamen met de naburige landen, effectieve maatregelen zal treffen". Dit vermanend woord liet in Den Haag de president en voorzitter van de Ameri kaanse Export-Import Bank, de heer Henry Kearns, horen, die in een gemeen schappelijke lunchvergadering van de American Association of the Netherlands en de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Nederland een rede hield over de zich uitbreidende handel in de vrije wereld. Onze handelspartners in Europa en el ders dienen, evenals wijzelf, voortdu rend het enorme belang in het oog te houden dat wij allen hebben bij een zich voortdurend uitbreidende handel, aldus de heer Kearns. In de Verenigde 220 „Nou wordt ie mooi!" mopperde Foppe Helm- stock. „Is het jouw goud, dat daar beneden ligt op de bodem?" - „Nee, het is van jou", antwoordde smidje Verholen. - „Juist", vervolgde de herbergier. Hij wees op Murk en vervolgde: „De schatten zijn van mij en van Murk en van niemand anders. Waarom zeg jij dan maar zo langs je neus weg, dal we maar rustig naar huis moeten gaan? Ben ik daarvoor geslagen, in het water gegooid, bijna ver dronken en ontploft? Stel je voor! Rustig naar huis gaan en een paar dikke miljoentjes op de bodem van de zee laten liggen!" - „Rustig nou maar, Fop pe", lachte de smid. „Ik ben ervan overtuigd, dat Neef Teunis zijn woord houdt. Hij is de koning van de oceaan en dat zegt genoeg. Een koning doet zijn belofte gestand". - „Nou doet Verholen net of-ie bij de koningin kind an huis is", merkjte Murk op. „Maar toch geeft ik hem gelijk. We kennen rustig naar huis gaan en morgen terug komeh. Ik ben zelf doodmoe, dat vezekert ik je". „Jammer"... zei Karel tje Knetter toen peinzend. „Jammer dat het mooie oude schip nu op de bodem van de zee rust. Ik had er graag van gehad. Het stuurwiel of zo. Dat zou een mooie herinnering zijn geweest aan dit levens gevaarlijke avontuur"... - Toen boog Ouwe Murk zich naar de kleine Kareltje over en sprak: „Zeg snijboon? Heb jij die mooie blauwgeruite kielt nog Die kielt van Michiel? Daar is toch alles mee be gonnen hè? En die hebt jij bij mijn in de winkel gekocht, hè? Nou weet je wat joh! Jij magt bij mijr iets heel moois komen opzoeken. Je kent grijper wat je wilt. Je krijgt het voor noppes, want ik heb nou toch centen zat. - Vervolgens wendde hij zich weer tot de anderen en sprak: „En nou is het mooit geweest, mensen. Ik gaant naar huis en kruipt in me bed Ik ben gelukkig vlak bij want één duintje verdert is me woning. Bedankt voor het spannende avontuurt en tot de volgende keer za 'k maar zeg gen". Staten bijvoorbeeld zouden bepaalde bedrijfstakken niet lonend kunnen werken of kunnen doorgaan met het uitgeven van enorme bedragen aan re search en ontwikkeling, indien zij niet in staat waren de markt voor hun pro dukten via de uitvoer te vergroten. Tot deze bedrijfstakken behoren de vlieg- Hoe bedroevend slecht het momenteel gaat in de legsector van de pluimvee houderij bewijst het feit, dat in de eer ste vijf maanden van dit jaar een ver lies is geleden van 40 miljoen. De producentenprijs voor eieren bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar gemid deld 1,72 (v.j. 2,10). In april daalde deze prijs tot 1,38 (v.j. 2,05) en in de tweede week van mei werd er nog maar 1,26 per kilo betaald tegen vorig jaar 1,73. De moeilijkheden zijn veroorzaakt, zoals wij reeds eerder hebben geschre ven, door een te grote produktie van eieren in de EEG. De Nederlandse pluimveehouders wensen van de over heid dat gelijke concurrentievoorwaar den worden geschapen als die de ande re EEG-partners van hun regeringen genieten Voor juni en juli wordt geen beduidende verbetering in de huidige positie verwacht. GENÊVE Investors Over seas Service LTD probeert nog steeds Amerikaanse en Europese financiële instellingen te interesse ren voor deelneming in de zaken van I.O.S. Dat heeft Sir Eric Wyndham-White, president-com missaris van de Zwitserse beleg gingsmaatschappij, zaterdag in Ge- nève meegedeeld. Zijn verklaring kwam na de bekendmaking van John King, president v&n King Re sources Company in Denver, dat hij zijn plan voor de vorming van een consortium van Amerikaanse en Europese financiële instellingen voor de hulpverlening aan I.O.S. niet kan uitvoeren. King liet vrijdagavond weten dat hij er niet in is geslaagd de medewerking van de Amerikaanse Securities and. Exchance Commis sion te krijgen. Hij had de S.E.C. gevraagd I.O.S. toestemming te verlenen voor de verkoop van ef fecten aan Amerikaanse ingezete nen. Die toestemming werd ge weigerd. In plaats van een eerste voorschot van 20 milj. dollar en 'n later op te nemen krediet van nog eens 20 miljoen dollar dat King min of meer had toegezegd moet hij nu volstaan met het verstrek ken van een lening van slechts 8 miljoen dollar aan I.O.S. King is hiertoe verplicht volgens de over eenkomst die onlangs tussen hem en de raad van commissarissen van I.O.S. is gesloten. Sir Eric Wyndham-White be vestigde dat de I.O.S. van King Resources een lening van acht miljoen dollar kr(jgt. King krijgt driejarige „Warrants" die recht geven op de aankoop van ander half miljoen preferente aandelen I.O.S. tegen een prijs van vier dollar per stuk. King mag drie le den van de raad van commissaris sen van I.OJ3. benoemen. De raad telt 27 leden. Volgens Sir Eric heeft I.O.S. de besprekingen met Europese en Amerikaanse finan ciële instellingen voortgezet ter wijl King bezig was met de vor ming van het consortium. Het overleg gaat ook nu nog door. zo zei hfj. tuig industrie en de fabrieken van land bouwmachines, graafmachines, wegen- bouwmachines, locomotieven en elektri sche installatie. Europa is voor Amerika altijd het be langrijkste handelsgebied geweest. Eu ropa is onze grootste markt en willen de Verenigde Staten een betrekkelijk open markt handhaven, dan moeten zij de verkoop van hun produkten in Euro pa nu en in de toekomst vergroten. Er staat hier verschrikkelijk veel op het sepl, aldus de heer Hears, want indien het totale volume van Amcrika's bui tenlandse handel veel achteruit zou gaan, dan zou het tempo van de econo mische ontwikkeling over de gehele wereld trager worden en dit zou onge twijfeld leiden tot politieke onrust. Er moeten daarom twee dingen ge beuren: De Amerikanen moeten zelf hun exportpositie verbeteren, onder an dere door een meer concurrerende prijs stelling, maar ook moeten Amerika's handelspartners de thans bestaande open markten in stand houden en met de Amerikanen meewerken aan verla ging van barrières, die een grotere in ternationale handel in de weg staan. De heer Kearns doelde hierbij hoofdzake lijk op andere barrières dan de tarief muren en hij noemde als voorbeeld, dat bijna ieder land rechtstreeks discrimi neert ten aanzien van de Amerikaanse auto's door belasting te heffen naar het aantal pk's, in plaats van volgens 'n rationele norm. ENSCHEDE Commissarissen en di rectie van de Koninklijke Textielfa brieken gebr. Van Heek N.V. „Schut tersveld" te Enschede maken bekend, dat zij aan de algemene vergadering van aandeelhouders zullen voorstellen over 1969 een dividend uit te keren van 5 procent. Vorig jaar werd eveneens 5 procent uitgekeerd, waarvan 2 procent uit de dividendreserve. De behaalde omzetten zijn thans ho ger dan over dezelfde periode van 1969, de orderportefeuille is goed gevuld. (Van onze fin.-econ. redactie) Stijgende lasten als gevolg van b.v. belastingverhoging, verbete ring van de pensioenen en een regeling voor het arbeidsonge schiktheidsrisico van zelfstandi gen zouden eigenlijk door het ge hele Nederlandse volk moeten worden gedragen. Er dreigt ech ter een sociaal klimaat, waarin deze lasten worden afgewenteld op een beperkt deel van ons volk. met name de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Dit wordt gezegd door de heer W. Perquin, voorzitter van het Nederlands Katholiek Onderne- mersverbond (NKOV). Hij bouw de hierop voort met te stellen, dat in de praktijk van de cao's de loonindexering zijn intreden heeft gedaan. Daarmee zijn de lonen veilig voor prijsstijgingen. Er zijn echter verschillende soor ten prijsstijgingen. Zij kunnen ontstaan door een verhoging van de belastingen. Daaraan zou ie dereen gezamenlijk moeten beta len. Maar wanneer de loonindexering ook wordt toegepast voor prijsstijgingen, die bijvoorbeeld een gevolg zijn van de verhoging van de BTW, dan betekent dat in feite een afwenteling van die lasten op slechts een gedeelte van ons volk, de niet-loontrekkenden en de zelfstandigen. De andere mogelijkheid is, dat de loonin dexering meer algemeen wordt toegepast. Maar dan zal de over heid wegens het inflatiegevaar de prijsontwikkeling nog scher per in de gaten houden. Dat zal dan weer betekenen, dat met name het midden- en kleinbedrijf de grootste moeit» zal moeten doen om kostenstij gingen te mogen doorberekenen Dan is er ook nog de kwestie var de optrekking van de AOW, ei die van het arbeidsongeschikt heidsrisico van zelfstandigen. D< kosten daarvoor zullen moeter doorwerken in de prijzen, voo zover zij niet door produktivi teitsstijgingen kunnen wordet opgevangen. Maar als ook de/ prijsstijgingen met de loonin dexering moeten worden opge vangen betekent dat alweer ee' afwenteling van de lasten op ee! beperkt aantal schouders. Dit pa troon moet door de overheid na der bekeken worden Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Daarle (toez.): A. Tromp, kandidaat te Amsterdam; te Noord- Oostpolder (wijkgemeente Nagele-Tol- lebeek) (toez.): G. A. Cnossen te Twi.i- zelerheide; te Nieuwerkerk aan de IJs sel: T. Lekkerkerker te Oosterwolde Bedankt: voor Dreischor: E. C. var Offeren te Gelselaar.

De Vallei | 1970 | | pagina 2