,,'t Is onze schuld als de mensen denken dat dienst van God saaie bezigheid is Wildeman ging te keer in snackbar mag kiezen voor uw gemeenteraad Blijft niet thuis, gebruik uw invloed via het stembiljet DE C.H.U. DE C.H.U. DE C.H.U. A. de Kievid „Te weinig aanpassingen voor invaliden Spanning rond verkiezing van G.S. Utrecht Ds. Westland bij intrede: Gebruik uw stemrecht. U kunt nu bepalen wie uw belangen zullen behartigen. Zendingsgeld gestolen Medische hulpverlening langs de weg is een taak van het Rode Kruis Agent gewond In september feest Overberg's Belang (25) Sta achter Uw Rode Kruis Woensdag in de Staten CPB-Overberg was op stap Belt 10550 w".iï3l 11079 Vakantie voor 5000 zieken door Uw Rode Kruis Uw Rode Kruis is uw daadwerkelijke hulp waard VEILING KESTEREN M. Bostmeyer C. van Genderen D. van de Scheur J. de Ruiter Azn. staat een beleid voor dat gericht is op het welzijn van alle inwoners van Veenendaal. staat open voor suggesties, wensen en klachten. laat zich bij haar beslissingen leiden door de Bijbel. Dr. M. J. D. v. Dam H. G. Veldhuizen J. G. v. d. Lustgraaf J. van Dijk STEMT A.S. WOENSDAG O STEMT C.H.U. - LIJST L EENVOUD AANPASSINGEN VAN DER SLUIS COMMISSARIS BURGERLIJKE STAND KESTEREN RENSWOUDE MAANDAG I JUNI 1970 SCHERPENZEEL De vacature in de Nederlands Hervormde gemeente van Scherpenzeel, die ontstond toen ds. J. T. Cazander bijna twee jaar geleden afscheid nam, werd gisteren vervuld toen Ds. Westland zich aan deze gemeente verbond. Na in de ochtenduren bevestigd te zijn door Ds. Wursten uit Sprang, hield Ds. Westland gistermiddag in een goedgevuld kerkgebouw zijn intree- preek over 2 Kronieken 30 8b„Geef de Here de hand en komt tot zijn heiligdom, hetwelk Hij geheiligd heeft tot in eeuwigheid en dient de Here uw God". De intrededienst werd bijgewoond door afgevaardigden van de classis Arnhem, het breed ministerie van de ring Ede, leden van de kerkeraad van Wierden (de vorige gemeente van ds. Westland), afgevaardigden van de plaatselijke gereformeerde kerk en de gereformeerde gemeente en door bur gemeester Hey en zijn wethouders. Na afloop van de dienst was er voor de ge nodigden gelegenheid voor een onge dwongen samenzijn in gebouw Philale- thes. „Het is vanmiddag voor het eerst, dat ik als uw eigen predikant mag spreken. Ik begin dan meteen met wat het aller belangrijkste is van mijn roeping: de verkondiging van het woord van God. Natuurlijk zijn ook de catechese en alle andere taken van mijn ambt hier be langrijk, maar de hoofdzaak blijft het preken. Graag wil ik mijn werk bij u begin- nen met, om het zo te zeggen, de han den uit de mouwen te steken. Er is veel werk aan de winkel niet alleen voor mij, maar ook voor u als gemeente. La ten we de handen ineen slaan en doen wat onze hand vindt om te doen. Daar bij moge God het werk onzer handen zegenen. Er zal van ons werk hier in Scherpenzeel niets terecht komen, als God zijn handen van ons af zou trek ken, vooral ook omdat onze handen voor het werken in zijn koninkrijk ver keerd staan. Als dienaar van het woord wens ik nietsliever te doen dan uw handen te leggen in de sterke hand van God. Onze tekst roept daartoe op. Het zijn de eeuwenoude woorden, waarmee Hiz- kia zich richt tot het volk Israël. Het was een tijd van geestelijk en zedelijk verval. De voorouders van Hizkla had den de rechte weg verlaten, zijn vader had zelfs het goud uit de tempel ver wijderd om daarmee een verbond te kopen met de koning van Assyrië en had toen de tempel gesloten. Hizkia opende hem weer en liet boden rond gaan met een proclamatie waarin onze tekst voorkomt. Geef de Here de hand. In Israël bete kende het geven van een hand meer dan de gewone begroeting bij ons. Een gewone begroeting bestond uit een bui ging of een omhelzing. Iemand de hand geven was een teken van trouw aan de persoon die de hand kreeg, een volko men overgave. Zo heeft de oproep een diepere betekenis. Het is een persoonlij ke betuiging van trouw aan Iemand, die daar recht op heeft. Het is God er ech ter om te dóen, dat die hand ons hart vertegenwoordigt. Here wat wilt Gij dat ik doen zal maar ook: wat wilt Gij dat ik laten zal? Uit de oproep blijkt, dat God de hand van Israël niet had. Het volk diende de afgoden. Het heeft zin om ons af te vragen: Heeft de Here onze hand? We kunnen wel de schijn ophouden, maar we kunnen God niet bedriegen. We hebben met onze handen het erg ste gedaan wat we konden doen: we hebben ze losgerukt uit Gods hand en ze gelegd in de handen van de duivel. Hoe geweldig groot is de genade van onze tekst. Het hele volk is afgeweken in zondedienst, maar hoe vuil en be smet die hand mag zijn, God wil hem terug hebben. Dat houdt wel waarach tige bekering in. Wat zal het zijn ge meente, als we die hand botweg zouden weigeren. Dat is werkelijkheid: de bo den werden bespot en sommigen lachten hen uit. Maar ook al weigert men de uitgestoken hand van God, eenmaal komt men toch in zijn handen terecht. Maar dan zijn ze niet ten zegen, maar tot een eeuwig verderf. De vriendelijke uitnodiging van de tekst is dus tegelij kertijd een ernstige waarschuwing. Om alles duidelijker te maken, kan ik er alleen aan toevoegen wat er verder in de tekst staat: En komt naar zijn hei ligdom. Het gevolg van het geven van de hand aan God is het trouw naar zijn huis komen. Het is mij een vreugde om u de uitnodiging te geven: Komt van zondag tot zondag. Velen wisten toen niet, en weten nu niet, wat de dienst des Heren inhoudt. Daarom is het onze taak hen deelgenoot te maken van onze blijdschap in het geloof. Het ligt nooit aan God, maar altijd aan ons, als ande ren de indruk krijgen, dat de dienst des Heren maar een saaie bezigheid is. Gemeente van Scherpenzeel: dat zal de zekerheid en achtergrond van mijn dienst onder u zijn: dat de Here ook uw God wil zijn", aldus ds. Westland. Na de dienst sprak ds. Westland een kort persoonlijk woord tot zijn nieuwe gemeente en alle afgevaardigden. On der meer noemde hij van de aanwezigen ds. H. Roelofsen, emeritus predikant uit Zeist, die hem enkele dagen per week bijstand in het pastoraat zal verlenen. Ter begroeting van de nieuwe predi kant spraken achtereenvolgens burge meester Hey, ds. Bosch namens de bei de andere kerken, ds. Cuperus namens classis en ring en de heer Van de Broek namens kerkeraad, kerkvoogdij en ge meente. De laatste verzocht de gemeen te het predikantsgezin toe te zingen Psalm 122:3: „Dat vreed' en aangename, rust en milde zegen u verblij". VEENENDAAL Het kostte de Veenendaalse politie zaterdagavond heel wat moeite om in een snackbar aan het Sloteinaker-de Bniïneplein een man te overmeesteren, die daar amok maakte en vernielingen aan richtte. De man ging zo te keer dat een agent licht gewond raakte, toen hij met zijn hoofd tegen een muur viel. De man, H. B. uit Veenendaal, was onder invloed van alcohol en was be trokken bij een vechtpartij in de snack bar, waarbij ook een deel van de inven taris het moest ontgelden. Toen de gealarmeerde politie arri veerde, bleek het nodig dat eerst nog assistentie van meer manschappen werd ingeroepen. Voor die tijd hadden enkele bezoekers van de snackbar al te vergeefs geprobeerd de man te kalme ren. maar hij was door het dolle heen. Uiteindelijk slaagde de politie erin hem te overmeesteren, en ter ontnuch tering in het bureau op te sluiten. OVERBERG In september zal het 25 jaar geleden zijn, dat de vereniging „Overberg's Belang" werd opgericht. Gezien het feit, dat deze vereniging al tijd veel heeft betekend voor de Over- bergse gemeenschap heeft het bestuur gemeend deze mijlpaal niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan, maar dit jubileum op grootse wijze te moeten vieren. Binnenkort hoopt men de nog op stapel staande plannen te ontvou wen. ADVERTENTIE C.H.U. Lijst 2 Nr. 1 Positief christelijk beleid voor allen Nr. 2 Verantwoorde besteding van overheidsgeld Goed onderwijs voor iedereen Nr. 4 Veelzijdige industrie Nr. 5 Door samenwerking een goede sociale dienstverlening Rechtvaardige behandeling van agrariërs Nr. 7 Tegen verontreiniging van bodem, water en lucht Nr. 8 De inwoners van Veenendaal moeten meepraten Nr. 9 Parkeren bjj de winkels. Weinig verkeer in het centrum Nr. 10 Werknemersvertegen woordiging in de Gemeenteraad VEENENDAAL Het aantal kiesgerechtigden dat vier jaar geleden voor tweemaal de kiesdeler ten gunste van de Boeren Partij zorgde, zijn ont heemden op wie de overige politieke partijen de jacht hebben geopend. Ze zijn vogelvrij verklaard door het meest opzienbarende besluit in de verkie zingsstrijd afkomstig van de Binding Rechts-fractie om zichzelf te elimi neren. Deze twee-hoofdige fractie bestaande uit de heren A. de Kievid en H. Beijer, verlaat vrijwillig het politieke strijdtoneel. Niet om de hypothe tische vraag of men de gunsten van de kiezers heeft verspeeld geeft het duo de politieke pijp aan Maarten, maar om zuiver persoonlijke redenen: de heer De Kievid vanwege zijn gezondheid en zijn fractiegenoot de heer Beijer omdat hij er eenvoudig geen zin meer in heeft. Als motief dat Binding Rechts niet meer terugkeert in de nieuwe raad werd enige tijd geleden opge geven: we kunnen geen geschikte kandidaten vinden. Waar komen de vier jaar geleden op de Boeren Partij uitgebrachte stemmen terecht? Zelfs B.P.-frac- tieleider A. de Kievid kan het niet voorspellen. Het is onzekere factor nummer zoveel, die de woensdag te houden verkiezingen juist zo interes sant maakt. De heer De Kievid kijkt met ge noegen op de afgelopen vier jaar te rug. Halverwege de rit draaide hij de Boeren Partij net als zoveel col lega's de rug toe. „Koekoek wilde naar mijn zin te veel zelf bedisselen, hij was onverdraagzaam en wilde het in de Boeren Partij alleen voor 't zeggen hebben". Bij alles wat hij in de afgelopen vier jaar voor de Veenendaalse ge meenschap heeft mogen doen vindt hij het jammer, dat er bij het tot stand komen van verschillende openbare gebouwen raadhuis, po litiebureau geen rekening is ge houden met zijn wens aanpassingen aan te brengen voor invaliden. De heer De Kievid vindt, dat er bij ver schillende projecten te weinig met deze categorie mensen rekening wordt gehouden. Wat hij ook betreurt is dat er op het gebied van woningbouw te wei nig woongelegenheid is voor de laagst bezoldigden. „Ook het karak ter van de woningen heeft me steeds erg aangesproken. Steeds weer heb ik getracht me te verzetten tegen flatbouw, de hoge huren, maar even zovele malen kreeg ik te horen dat het niet kon meer laag bouw toe te passen tegen een betaal bare huur. In de laatste algemene beschou wingen heb ik het college nog ge vraagd om met de fabrikanten om de tafel te gaan zitten om zodoende iets te bereiken voor de laagst bezol digde arbeiders. Ik ben blij, dat het er inmiddels van gekomen is. Naar mijn zin heeft dit al te lang geduurd en dat is vooral van invloed op de plaats van Veenendaal in de provin cie als Industriegemeente." Net zo min als hij dit deed tijdens de vergaderingen van de gemeente raad stelt de heer De Kievid zich op de valreep scherp op tegenover zijn mede-raadsleden. Wel vindt hij dat de ARP niet dat aandeel en het werk heeft gehad als men van een fractie van die omvang zou mogen verwachten. De heer De Kievid die tot voor kort ook lid was van de Utrechtse provinciale staten vond het werken in dit college minstens even interes sant als het raadswerk. „Je hebt in de staten meer het gevoel iets voor de gemeenschap te doen dan in de raad". Aan een ding heeft de heer De Kievid een gloeiende hekel. Dat is aan de houding van sommige men sen die hij zowel in de staten als in de raad heeft ontmoet en overlopen van eigen dunk. „Eenvoud is ken merk van het ware", zo is zijn de vies, dat hij ook in praktijk brengt. Hoewel hij zelf niet meer in de nieuwe raad terugkeert blijft hij belangstellend het wel en wee van de gemeente volgen. „Voorlopig ben ik benieuwd naar de uitslag en voor de nieuw gekozenen hoop ik dat ze met dezelfde tegemoetkomendheid zullen worden behandeld als toen ik vier jaar geleden in de raad kwam". Van een onzer redacteuren UTRECHT Het ziet ernaar uit dat de eerste vergadering van de nieuwe Provinciale Staten van Utrecht woensdagmorgen een spannend ver loop zal hebben want tot dusver hebben de grote(re) fracties in de Staten géén overeenstemming kunnen bereiken over de zetelverdeling in het nieuwe college van Gedeputeerde Staten. Voor de Sta tenverkiezingen van 18 maart werd in politieke kringen in de Domstad al voorspeld dat het overleg over de sa menstelling van het gedeputeerde colle ge wel eens erg stroef zou kunnen gaan verlopen omdat de VVD er alles op zou zetten na enkele tientallen jaren in het college terug te keren maar toen de li beralen 18 maart met een grote zege uit de bus kwamen (van 7 naar 10 zetels) werd ons gezegd dat die spanning er nu zéker zou komen en dat is in de afgelo pen weken rond Paushuize realiteit ge worden. Het „oude" college van GS had als samenstelling: 2 KVP, 2 PvdA, 1 CHU, 1 ARP; toen enkele jaren geleden mr. W. R. van der Sluis (ARP) uit Bilthoven lid van GS werd geschiedde dit onder enig protest van liberale zijde omdat de VVD toen 7 zetels in de Staten hadden en de ARP 6. De WD heeft nu haar lijstaanvoer der bij de laatste verkiezingen, jhr. mr. F. F. Hooft Graafland uit Zeist, voor een zetel in GS kandidaat gesteld. Het PAK dat van 13 (alleen PvdA) op 15 ze tels kwam kandideert mevr. U. Telle- gen- Veldstra (was al gedeputeerde) en de heer C. H. Letschert. uit Amersfoort, de KVP de huidige GS-leden ir. F. N. Sikkes en F. G. van der Gun en de CHU wil haar gedeputeerde tevens Eerste-Kamerlid jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein handhaven. Omdat ook mr. Van der Sluis kandidaat gesteld is komt het totale aantal kandidaten voor zes GS-zetels op zeven en daarmee zijn de politieke poppen aan het dan sen. Wie moet nu afvallen? Louter politiek beschouwd zou mr. Van der Sluis moeten afvallen; van ge noemde fracties is die van de ARP de kleinste en de VVD zou in de persoon van jhr. Hooft Graafland haar intrede in het college doen. Dat zou mogelijk de gemakkelijkste oplossing yijn om uit de gemakkelijkste oplossing zijn om uit de Sluis zich in de afgelopen jaren niet als een voortreffelijk gedeputeerde had ontpopt. Met grote ambitie heeft deze oud-secretaris van de ARP (en ex- Tweede-Kamerlid) vooral de ruimtelij ke ordening aangepakt en geen van de fracties zou her» bij de continuering van dit beleid willen missen. RHENEN Zaterdagnacht is inge broken in de Platanenschool in Rhenen. De heer Van Nimwegen, hoofd van deze school, die zaterdag nog watuit het gebouw moest halen, ontdekte de inbraak. Men had zich toegang tot de school verschaft door een klein raam pje in te slaan. Er wordt ongeveer vijf tig gulden vermist aan zendingsgeld dat de leerlingen hadden bijeen gebracht. Een veel grotere bedrag aan geld be stemd voor een andere actie, het het hoofd mee naar huis genomen. Die buit zijn de inbrekers misgelopen. Verder bleek men aan wat apparatuur in de school te hebben „geklungeld". De poli tie heeft de indruk dat het om jongens werk gaat. Er wordt een onderzoek in gesteld. Zoals wij al eerder schreven is de ruimtelijke ordening in dit gewest het beleidsaspect dat de meeste aandacht vraagt omdat Utrecht met zijn dab ca. 85.000 inwoners op 1.393 km2 in ernstige ruimtenood verkeert. De KVP heelt geweigerd haar claim op twee GS-zetels terwille van een ze tel voor de heer Van der Sluis op te ge ven; het staat vrijwel vast dat ir. Sik kes in het gedeputeerde college terug keert en ook de zetel van de heer Van der Gun wil zij handhaven. Curieuze bijzonderheid is dat de heer Frans van der Gun, die enkele maanden geleden tussentijds GS-lid werd, zijn functie bij het Nederlands Katholiek Vakverbond (hij is daar al geruime tijd secretaris-loondeskundige) voor alle ze kerheid maar aangehouden heeft in af wachting van de uitslag van de stem mingen die woensdag in de Staten zal plaatsvinden. Ook CHU ziet geen aan leiding om haar kandidaat terug te trekken en het is politiek onverkoop baar de WD langer uit GS te houden. Sommigen in Utrecht redeneren dat de ARP haar zetel maar moeten opge ven omdat de nieuwe commissaris der Koningin mr. P. J. Verdam een voor aanstaand Anti-Revolutionair is, maar deze redenering berust op een formele onjuistheid: de commissaris is immers géén politieke figuur in ons bestel. Van andere zijde hoort men zeggen dat de Staten nu maar eens waar moeten ma ken wat door velen voor de verkiezin gen is gezegd nl. dat de bekwaamste Statenleden in het gedeputeerde college zouden moeten zitten en niet in de eer ste plaats naar de politieke kleur geke ken zou moeten worden; daarom zou, aldus deze zegslieden, de heer Van der Sluis zijn zetel moeten behouden. En om nog een ons te ore gekomen uitspraak te citeren: ,.De drie grote confessionele partijen bezetten in de nieuwe Staten slechts 25 van de 59 ze tels, 't zou politiek onjuist zijn als zij in GS meer dan drie zetels samen zou den krijgen": Volgens deze zegsman zou of de heer Van der Gun of de heer Van der Sluis moeten wijken. Kortom: het kan woensdag erg span nend in de Utrechtse Statenzaal wor den! OVERBERG Als slot van het sei zoen 1969-'70 maakte de chr. Platte landsvrouwenbond, afd. Overberg, weer haar jaarlijkse traditionele uit stapje. Ditmaal was het hoofddoel Am sterdam met bezichtiging van Schiphol en na het diner een bezoek aan de Bij enkorf en rondvaart door de grachten. Na al het lopen werd de bus weer opge zocht en ging het via Monnikendam en Volendam met z'n klederdrachten lang zaam huiswaarts, waarbij niet vergeten werd de dorstige kelen te laven. Moe maar voldaan kwam het gezelschap in Overberg terug. ADVERTENTIE u dan «van a.u.b. voor Veanandaal Tot 17.30 uur 'l Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwo Veenendaalseweg 159 Geboren: José A., d.v. M. H. van El- dik en G. van Raalte te Opheusden; Pe ter E., z. v. A. J. Cornelissen en G. Feenstra te Opheusden. Cornelis J., z.v. W. J. Zaaijer en G. A. de Heerte Kes- teren; Antonia, d.v. A. W. Boelhouwer en M. Tijssen te Opheusden; Jantje d.v. W. C. Huibers en D. J. C/van Vlaande ren. Ondertrouwd: W. van Dijken te Zet ten en D. van Ingen te Opheusden. A. van Dillen te Culemborg en H. Schalk te Culemborg; R. van Olderen te Op heusden en A. van Ewijk te Tiel; J. H. Huibers te Opheusden en M. I. Pijl te Opheusden. Getrouwd: G. Cornelissen te Ochten en M. H. van Tintelen te Kesteren. Overleden: I. van Dam te Kesteren, 68 jr., e.v. G. C. Roelofse. Vallei-stad 13 cic. G.v.Kampen Burg. stand Renswoude RENSWOUDE Geboren: Arie, z. v. H. Hasselaar en M. van Riessen, Duyst v. Voorhoutweg 27; Johanna Christina, d.v. A. van den Berg en G. J. de Jong, Barneveldsestraat 8. Ondertrouwd: J. Stel, 27 jaar te Rhe nen en S. van Leeuwen, 19 jaar te Renswoude. Veilingsvereniging „Kesteren Om streken". D.d. 29 mei 1970 waren de prijzen als volgt: Goudreinette: I 65-75: 31-35 I 75-85: 52-60 I 85-95: 54-56, 26 ton. Lombartscalville: I 60-70: 25-32 II 60-70: 20-24 I 70-80: 43-49 II 70-80: 29-43, 16 ton. Golden Delicious: I 60-70: 28-30 II 60-70: 26-28 I 70-80: 40-41 II 70-80: 35-36 I 80-90: 44-48 II 80-90: 39-40, 17 ton. Jonathan: I 60-65: 25 I 65-70: 37 I 70-80: 41, 12 ton. Winston: I 60-65: 43 I 65-70: 60-62 I 70-75: 78 I 75-80: 81, 2 ton. Conference: I 55-65: 82-96 I 65-75 98-109, 2 ton. Aardbeien: EI 66-84 per doosje 200 gram II 52-67 per doosje a 200 gram 17.000 doosjes. Prijzen genoteerd in centen per kg., tenzij anders is vermeld.

De Vallei | 1970 | | pagina 3