V Erachter blijven of inhalen... VREDESTEIN Heel het dorp zette zich in om iets aan „Groene Hel" te doen Na verhalen over het zwaarste missiegebied ter wereld Binnenkort „tv-platen" Het komt aan op: de dageli jkse vervoerskosten Niet op eenmalige aanschaffingskosten V ooravondprogramma's van NOS-televisie RONOtitie Conflict TROS met Karei Prior bijgelegd rhorizontaal Hilversum 3 Uw macht over het stuur VANAVOND Heer Bommel en de Blijd- schapper Fancy-fair Kleding Fries „Zomerregeling" gaat mndaag in programmaos N.V. A.G.A.M. TELEVISIE MARTEN TOONDER STRIP TELEVISIE RADIO MAANDAG I JUNI 19,J ADVERTENTIE 4 l leder moment staat U voor beslissingen. U moet er dan zeker van zijn dat U de bewegingen van Uw auto volkomen beheerst. Verantwoord autorijden,inhaIen,acce!ereren,bochten nemen,remmen is alleen mogelijk met goede banden. Vredestein banden - tubeless, nylon, radiaal - bezitten de kwaliteit en de eigenschappen om de capaciteiten van U en Uw auto ten volle tot hun recht te doen komen. bruine Duitse Staander heeft vier geweldige lieve zwarte jongen, die bui- ten in de tuin rondscharrelen en waarvan een nabije Bouvier zich de vader weet. Zowel in de voor- als in de achtertuin staat een oude lantaarnpaal en binnen, voor een schoorsteen van een hele oude balk. zitten twee mannen en één vrouw: mevrouw L. G. C. Schram-van der Steen, haar man burgemees ter F. H. M. Schram eerste burger van de gemeente Riethoven en Wester hoven en de oud-adjunct-directeur van Philips, de heer W. Koops. Wie voorbij Eindhoven rijdt naar Valkenswaard en dan nog een paar kilometer verder gaat, komt in Wes terhoven en Riethoven, die samen een kleine drie en een half duizend men sen tellen. Dat aantal moet u wel even in de gaten houden, want ze legden met elkaar (inclusief babys en oude ren) in één keer een twaalfduizend gulden op tafel. Plus de rest, ervoor en ema. Het is eigenlijk het verhaal van een uniek gebeuren. Een boerenjongen uit Riethoven, Jacques Roothans, gaat als missionaris naar De Groene Hel; dat stuk Brazilië, waar malaria en melaats heid net zo gewoon zijn als bij ons een hoestje of wat griep. Zes jaar werkt hij «r onafgebroken zonder één hap vlees of één keer een boterham met boter en dan komt hij met verlof. Riethovep vraagt: En Jacques, hoe is het daar in Brazilië? Pater Roothans is een bescheiden man. Och, niet zo erg gemakkelijk, zegt hij, nogal moeilijk met vervoer en zo, want alles moet over het water van die zijrivier van de Amazone, waar ik werk. Mevrouw Schram: „Die pater Root hans is zo'n sympathieke man, zo'n be scheiden figuur, dat is nauwelijks te geloven. Hij zat ook hier veel te praten en langzaamaan kwamen we er achter. Achter de werkelijkheid, die één zee van ellende en ontberingen vormde". zijn vrouw en de heer Koops bestuurs leden zijn. De schrijver Wim Horman had pater Roothans in zijn Amazonegebied opge zocht en wist er alles van. Riethoven en Westerhoven haalden hem naar hun ge meenten. De burgemeester: „De heer Horman kwam hier als eerste leek op de preekstoel in de kerk en vertelde; het gevolg was twaalf mille", Jacques Roothans .kon een grote boot kopen en zijn school verbeteren. Hij, de jongen uit Riethoven, in de Groene Hel dokter, timmerman, onderwijzer, land bouwer en raadgever tegelijk, was overgelukkig. De burgemeester valt bij: „Mijn vrouw zei: We moeten toch iets voor hem kunnen doen, laten we een fan cy-fair houden. Nou, dat gebeurde en er werd twaalfhonderd gulden opge haald. Een schijntje natuurlijk, maar Jac ques Roothans was enorm blij, want nu kon hij een klein bootje aanschaffen en had buiten zijn Nederlandse fiets met wit spatbord tenminste ver- voersmogelij kheid". Maar omdat die pater Roothans al lang weer terug naar de Groene Hel, het zwaarste missiegebied van de we reld, naar kenners getuigen zo'n ge weldig sympathieke man was, stond heel Riethoven en Westerhoven achter hem. „Ook de protestanten", zegt de oud- Philips-directeur, de heer Koops. „Ik ben zelf gereformeerd en woon hier nu negen jaar, maar alle protestanten hier vinden die pater Roothans een geweldi ge man en steeds krijg ik van protes tanten geld voor hem". Riethoven en Westerhoven wisten het nu: zo'n vijftienhonderd mensen in de Groene Hel hadden pater Roothans no dig. Mensen die leven van wat casave- wortels en vis, een geweldig eenzijdig voedsel. Mensen, van wie zestig procent voor de eerste verjaardag sterft. „Er moest iets blijvends gebeuren", zegt burgemeester Schram en zo kwam er de Stichting Vrienden van het Ama zonegebied, waarvan hij voorzitter is en Het Westduitse concern AEG-Te- lefunken zal binnenkort een „beeld grammofoon" op de markt brengen, waarmee op platen opgenomen tele visieprogramma's op het scherm kunnen worden afgespeeld. Het ap paraat is ook geschikt voor kleuren televisie en het zal ongeveer vijf honderd gulden gaan kosten. De beeldgrammofoon ziet er uit als een gewone platenspeler en kan rechtstreeks worden aangesloten op de antenne-contactdoos van het tv- toestel. De tv-platen lijken op grammo foonplaten. Zij zullen niet duur worden. Er werden kleren ingezameld en speelgoed en naar Cara-uari naar pater Jacques gestuurd. Maar die kleren wer den niet zomaar uitgedeeld, die werden door de mensen verdiend. Zo iets weg geven heeft geen zin, men moet de mensen leren werken, leren verdienen, leren in een eigen onderhoud te voor zien, werd gezegd en kijk, het lukte. Riethoven en Westerhoven hielden hun modeshows, hun kindershows, hun muziekfeesten en iedereen werkte gra tis mee. Er kon een karretje gekocht worden dat achter een eenvoudige trek ker kwam te hangen en pater Jacques had een mogelijkheid om voor zijn mensen water ve vervoeren, dat steeds per kruik gedragen moest worden. Jacques Roothans overtuigde zijn mensen water te vervoeren, dat steeds moesten rooien en er gras planten. Als er weilanden waren, kon er vee gehou den worden. Ze luisterden en deden wat hij zei en dan komen er ineens regeringsmensen van Brazilië kijken, staan verwonderd over het resultaat en geven de streek fokvee. Wat die Jacques uit het Bra bantse Riethoven mèt zijn thuisfront daar even ver weg voor elkaar heeft gekregen. Tot het vorige jaar was pater Root hans in de Groene Hel, toen kwam hij zwaar ziek naar Nederland, moest ge opereerd worden, mocht niet meer naar de Hel terug, maar wel naar Brazilië, waar hij nu elders aan het werk is. Maar in Cara-uari is zijn werk over genomen door een Fries, door pater Joop de Lange uit Sint Nieolaasga. En de vlam die door Riethoven en Wester hoven is aangestoken, wordt door de Friese gemeente overgenomen, waar nu ook een stichting is gekomen om het werk in die Groene Hel te helpen. Wat die kleine Brabantse gemeenten begonnen, is nu uitgegroeid tot een vee teeltproject en tot coöperaties. De wei landen zijn „gelukt", de mensen drin ken hun eerste melk, hebben hun eerste boter, eten hun eerste vlees. En omdat dat werk van al die Bra banders zo voortreffelijk is geslaagd, daarom wil nu ook de Novib helpen en worden er opnieuw vijftig hectare oer woud tegen de grond gegooid en in wei landen veranderd. Door een spreekband en honderd kleurendia's weet elk kind in Westerho ven en Riethoven wat er daar in de Groene Hel gebeurt en hoe de nog geen drie en een half duizend Brabanders als één man achter hun eigen Jacques Roothans hebben gestaan, nadat ze be gonnen met die fancy-fair, nu vijftien jaar geleden. Nu heeft Friesland het grote werk overgenomen voor zijn Joop de Lange. „Je kunt niet de wereld veranderen, maar als je met z'n allen iemand uit je eigen dorp de hand reikt, dan kun je toch wel een hoop bereiken", zegt de heer Koops. ADVERTENTIE Mercedes-Benz praat u niet naar zó maar een uitvoering toe. Mercedes-Benz past de uitvoering juist hélemaal aan bij uw wensen. Maar dan ook hélemaal. Dat betekent dagelijks: ruimte-winst, tijd-winst, energie-winst. Dus geld-winst. Of: minder kosten per kilometer en bedrijfsuur. Dat telt veel zwaarder dan éénmaal een hogere aanschafprijs. MERCEDES-BENZ Zwolseweg 364 APELDOORN tel. 05760 1 9314 6 Met ingang van vandaag zal de NOS-televisie gedurende het gehele zomerseizoen in de vooravond van 19.04 tot 19.30 uur via Nederland 2 (op woensdag via Nederland I) elke week de volgende programma's uit zenden: Maandag: eenmaal in de vier- weken (te beginnen op 1 juni) Inter nationaal Agrarisch Nieuws; in de andere drie weken afleveringen van de serie documentaires „De 21ste eeuw". Dinsdag: de parlementaire ru briek „Den Haag vandaag" (te pre senteren door Joop van Os) en een kunstrubriek. 0 Woensdag: Den Haag vandaag" en de jeugdserie „Puffenstuf". Donderdag: „Den Haag vandaag" en de regionale rubriek „Van gewest tot gewest". Vrijdag: „Den Haag vandaag", de filmrubriek „Première" (een maal in de twee weken) en het pro gramma „Vrij-uit" (eveneens een maal in de twee weken). De kunstrubriek op 2 juni is ge wijd aan het Holland Festival. Hoofdonderwerp is het Internatio nale Poëziefestival in De Doelen te Rotterdam. De jeugdserie „Puffenstuf" be gint pas op woensdag 10 juni, omdat het avondprogramma op woensdag 3 juni geheel in het teken van de ge meenteraadsverkiezingen staat. In „Van gewest tot gewest" op donderdag 4 juni wordt aandacht geschonken aan het afscheid van de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Lint horst Homan. Het programma „Vrij-uit" op vrij dag beoogt ideeën aan te dragen voor een aangename vrijetijdsbeste ding. De nadruk zal worden gelegd op die vormen van recreatia waar voor men zelf activiteit en creativi teit moet opbrengen. Daarbij zullen de samenstellers zich niet beperken tot de mogelijkheden in Nederland, maar ook aandacht schenken aan weekend-recreatie in het nabije bui tenland zoals Duitsland, België, Luxemburg en Noord-Frankrijk. Hoofdonderwerp op 5 juni is, in' verband met de opening van het hengelseizoen, de sportvisserij, een In het Gelders programma van de RONO wordt dinsdag weer aandacht geschonken aan de Gelderse archeo logie. De rubriek „Schatgraveri'je" heeft als onderwerp o.a. de situering van het Romeinse legerkamp bij Garderen. Deze rubriek wordt ver zorgd door drs. R. S. Hulst, provin ciaal archeoloog. In het programma-onderdeel „Van wiedaf en dichterbi'j" komt het westelijk deel van het Gelders rivie rengebied aan de orde. De tekst werd gesohreven door Jac. Gazen beek in Lunteren. sport waarvan de beoefenaars in toenemende mate last krijgen van watervervuiling. Aan dit probleem wordt in het programma dan ook niet voorbijgegaan. Zo zal de heer K. Vrijling, voorzit ter van de Algemen Hengelaars Bond. onder meer iets vertellen over het beleid van de bond, zoveel mo gelijk gebieden te vinden waar schoon viswater beschikbaar is. Ver der zullen enige beroepsvissers hun visie op de sportvisserij geven. Een ander aspect van deze sport is de steeds meer in zwang komende zee visserij, waarover een gefilmde im pressie wordt getoond. In „Vrij-uit" wordt verder aan dacht besteed aan een moeraswan deling in Lichtevoorde, waar men in één van de weinige moerassen die Nederland telt, door een deskundige gids kan worden rondgeleid, aan de opening van de karpervijver bij het Sint Hubertusslot op de Hoge Velu- we en aan zee-aquaria. Tenslotte wordt een aantal tips gegeven voor het doorbrengen van de vrije tijd. Herman van Veen keert na ongeveer anderhalf jaar weer op het VARA-scherm terug met 'n eigen programma. Destijds werd hij daarvan verjaagd", omdat zijn shows niet wat je noemt een suc ces waren. Nadien heeft hij zich echter ook ontpopt als een groot chansonnier Suzanne"..Cir kels") en als zodanig zal hij van avond van 21.40 tot 22.15 uur via Nederland 2 weer in de huiska mers komen. Het conflict tussen de TROS en het voormalige hoofd van de TROS-televisie, Karei Prior, is bij gelegd'. I)e heer Prior ziet af van een civiele procedure tegen zijn vroegere werkgever. Door tussenkomst van de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Hilversum, de heer C. J. M. Schroots heeft de TROS het ontslag van Ka- rel Prior op staande voet per 23 maart 1970 ongedaan gemaakt. Het ontslag van de heer Prior gaat nu officieel per 1 januari 1971 in. Dit betekent dat de heer Prior tot het einde van dit jaar zijn salaris krijgt doorbetaald. De heer Prior verklaarde tijdens het weekeinde dat hij vrede kan hebben met deze oplossing. Hij is blij dat de TROS zijn ontslag op staande voet („wegens een reeks ernstige beleidsfouten") ongedaan heeft gemaakt. De heer Prior is het met de heer S. J. M. Schroots eens dat de ver houding tussen hem en de TROS van dien aard is, dat voortzetting van het dienstverband ongewenst geacht wordt. De heer Prior ziet daarom af van een civiele procedure, die het regio naal bureau voor arbeidsrecht van het Nederlands Vak Verbond voor hem tegen de TROS voor de kanton rechter was begonnen. Volgens Karei Prior zal het zeer onwaarschijnlijk zijn dat hij nog een functie in de omroepwereld gaat aanvaarden. Hij hoopt in de pubiiciteitssector of in de reclame een creatieve functie te krijgen. De NOS-radio zal in de periode van 26 juni tot en met 19 juli, als de Tour de France wordt verreden en Hilversum III iedere middag geheel ter beschikking van de NOS staat, een proef nemen met de zg. horizon tale programmering. Dat wil zeggen dat iedere middag - behalve zondags - op een bepaald uur steeds dezelfde disc-jockey het programma presenteert. Tussen 13.00 en 14.00 uur is dat iedere dag Joost de Draayer, tussen 14.00 en 15.00 uur Eddy Becker, tussen 15.00 en 16.00 uur Lex Lammen en tussen 16.00 en 17.00 uur Herman Stok. Het systeem is hetzelfde dat al ja ren door Radio Veronica wordt ge bruikt. NEDERLAND I 18.45 NOS: (K) Pipo de Clown. 18.55 NOS: (K) Journaal. 19.04 NCRV: De ongrijpbare Pimper nel, serie. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 NCRV: Hier en Nu. 20.45 Engeland, mijn Engeland, thril ler van Julian Bond. 21.45 (K( Stroomt er in Rome nog water?, documentaire film 22.35 Stichting Socutera. 22.50-22.55 NOS: Journaal. NEDERLAND II 18.45 NOS: (K) Pipo de Clown. 18.55 NOS: (K) Journaal. 19.04 NOSInternationaal Agrarisch Nieuws. 19.30 VARA: Coronation Street, feuilleton. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 VARA: Uit berekening, feuil- ton. 21.10 Ombudsman. 21.40 (K) Cabaretprogramma met Herman van Veen. 22.15 Achter het Nieuws. 22.55 NOS: (K) Journaal. 23.00-23.30 TELEAC: Methodiek van de burgerschapsvorming - les 12 (herh.) DUITSLAND I 17.55-18.00 (K) Nieuws, (reg.progr. NDR: 18.00 Landartz Dr. Broek, tv- serie. 18.30 (K) Actualiteiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Sport. 19.26 (K) Lieber Onkel Bill, tv-serie. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 8.20- 8.45, 10.20-10.45, 12.10-12.35 Schoolte levisie. 18.00 (K) Programma-over zicht. Aansluitend: (K) Doris Day in...Die Ehestifter. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Hier und heute, met nieuws. 19.25 (K) Show nach Wunsch.) 20.00 (K) Journaal een weerber. 20.15 (K) filmrep. 21.00 (K) Tv-verzoekconcert. 21.45 Culturele kroniek. 22.30 (K) Journ, commen taar en weerber. 22.50 Filmverhaal met kinderen. 23.35 (K) Journaal. DUITSLAND II 18.05 (K( Actualiteiten en muziek. 18.40 (K) Vorsicht, Trick, muzikaal programma. 19.10 (K) Teils heiter, teils wolkig, tv-serie. 1 9.45 (K( Ac tualiteiten en weerber. 20.15 (K) Uit onderzoek en techniek, tv-film. Aansluitend: nieuws. 21.00 Der Schwarze Spiegel, detectivefilm. Aansluitend: wenken voor bioscoop bezoekers. 22.25 (K) - Nieuws en weerber. 22.35-23.05 (K) Korte films. 6910: Tom Poes liep onderzoekend om Bommelstein heen en kwam zodoende aan de achterkant waar het geluid van doffe klappen opsteeg. Het was Joost, die bezig was met een mattenklopper op een tapijt te ranselen. „Wat is er aan de hand?" vroeg Tom Poes. „Ben je aan de schoonmaak bezig?" „Stoor me niet, jonge heer", zei de be diende met dunne lippen. „Ik moet wer ken met uw welnemen". „Maar waarom zo hard?" hield Tom Poes aan. „Voel je je wel goed?" Nu werd de achterdeur opengeworpen en heer Ollie verscheen in de opening. „Leid de knecht niet af!" riep hij uit. „Ik betaal hem om te werken, en niet om te kletsen!" „Alles is te koop", prevelde Joost, al kloppend. „Het is heel betreurenswaar dig". Tom Poes wierp hem een verbaasde blik toe en toen haastte hij zich achter heer Ollie aan die met forse tred over de weg stapte. „Hebt u Joost een pil gegeven?" vroeg hij. „Is hij nu zoals hij zou willen zijn?" „Onzin", zei heer Bommel. „Ik zal wel wijzer wezen. Die pillen zijn beter aan een heer besteed!" Hij klopte glimlachend op zijn zak en voegde er aan toe: „Het is beter voor zo'n eenvoudig iemand wanneer hij is zoals ik hem hebben wil en niet zoals hij zélf zou willen zijn, als je begrijpt wat ik be doel". DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journ. van gis- tera. 10.30 Wie eine Trane im Ozean, film. 12.00 Filmrep. 12.50 Persoverzicht. 13.00-13.30 Journ. 16.35 (K) Nieuws. 16.40 Voor de kin deren. 17.25 (K) lm Spiel den reissen- den Wasser, film. 17.55 Niews. ,/UITSLAND II 17.30 (K) Nieuws en weerber. 17.35 (K) Vrouwen in Japan, document. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuz. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte Grammofoonmuz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide rep. of herha ling NOS-progr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvita minen (gr. (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Rondom 12: program, voor de vrouw. (11.55 Beursber.). Overheids voorlichting: 12.30 Uitz. voor de landbouw. AVRO: 12.40 Topper van toen (gr). 13.00 Nieuws. 13.111 Radio journ. NOS: 13.30 Spiegel van Bel gië: Muz. en nieuws van onze zui derburen. 14.00 Stereo: Promenade orkest en Pro Arte Trio: amuse- mentsmuz. AVRO: 15.10 Internatio nale Muziekspiegel18e Europees Muziekfestival voor de jeugd te Neerpelt (België). 16.00 Nieuws. 16.03 Kwispel, guiz. 16.10 Mimosa: progr. van minimuziekjes. 16.35 Interview en klass. muz. 17.30 Trefpunt: dis- cussierubiek voor actuele zaken. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Stereo: Licht ensemble met zangsolisten. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Jazz Spectrum: Louis Armstrong 70 jaar (I). 19.30 Nieuws. 19.35 Vanavond: gevarieerd progr. 22.00 Muze zonder make up: cabaretprogr. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.55 Zin-Tuig nr. 18, culturele kroniek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het le vende woord. 7.16 Stereo: Op het eerste gehoor: klassieke muz. (gr). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en nu: actualiteiten). 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum lauda- mus: gewijde muz. (gr.) 8.30 Nieuws. 8.32 Stereo: Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw.) 9.35 Schoolradio. 10.00 Bij belse verkenningen. 10.15 Neder landse gouden stemmen uit een voorbije tijd (gr). 11.00 Nieuws. 11.03 Stereo: Moderne amusementsmuziek (gr). 11.25 Voor de zieken. 11.55 Me dedelingen. KRO: 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee, gevarieerd pro gramma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Ac tualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 Piz zicato: muzikaal middag-magazine. (16.00 Nieuws.) 17.00 Overheidsvoor- lichting:Nederlandse Antillen als werkgemeenschap. Vraaggesprek van Cees van Maasdam met ue ho ren W. Holle en R. E. Doing. 17.10 Voor de kleuters. 17.15 Hail: jeugd programma. 18.19 Uitzending van de Katholieke Volkspartij. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Licht orkest met zangsolisten. 19.45 Wie is in godsnaam Jezus Christus?, lezing. 20.00 Mixtuur: moderne mu ziek (opn.) 21.15 Heeft u genoeg van uw meubels?, hoorspel. 21.45 Klas sieke muz. )gr.). 22.25 Overweging. 22.30 Niews. 22.40 Parlementsoverz. 22.50 De zingende kerk: muziek in de liturgie. 23.05 STEREO: Jazz in Den Bosch. 23.30 Stereo: lichte grammo- foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite: licht platenpro- gramraa. (12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: licht platen- progr. 14.00 Nieuws. 14.03 De Eddy Becker Show. 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-Draai. 16.00 Nieuws. 16.03 Mix: licht platenprogramma. (17.00 Nieuws.) 18.00 Einde.

De Vallei | 1970 | | pagina 6