Veenendaals dagblad Eerste fiuchtelljke leuteerUlg Delegaties zaten uren om de tafel Buiten In Peru zeker duizenden doden Werkspoor sluit niet\ verzekert directeur Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Door Arabieren gewond schoolkind senian stak ex-vriendin en haar zusje Intact graf uit Bronstijd gevonden te Wolfheze Dwarsgebakken lekker! Aramburu nog spoorloos Journalisten in Cambodja vermist Blind echtpaar bestolen door taxichauffeur TREINENLOOP GESTAGNEERD SWIEBERTJE" GEVLUCHT BIJ VERHOOR BEDRIJF KRIJGT GEEN VERDERE HULP I WEER WORDT I ZOMERS Iets hogere temperaturen MOSKOU - Na een pauze van bijna zeveneneenhalvc maand, zijn de Russen gisteren een nieuw ruimte-experi ment begonnen. Zij hebben met een eerste nachtelijke lancering het ruimteschip Sojoez-9 met twee kosmonauten in een baan om de aarde gebracht. De cabine wordt bestuurd door een „veteraan" - kolo nel Adrian Nikolajef, getrouwd met 's werelds enige ruim tevaarster tot dusver, Valentina Teresjkova. De andere kosmonaut is de ingenieur Vitali Sevastjanof. Iiini: zomermaand II Verrassing Rede HULP KAMERDEBAT IN DE KANTINE NIET DICHT Stroom doodt kind Biv. voor rodaofto «n administratie: Bernhardlaan 28, Veenendaal, »f. 08385-10550 (adm.), 10757 en 1O0S5 (red.), Giro 1321600. Losse nummers t 0,25; Abonnement 1,03 p.w„ f 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht ih 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 2 JUNI 1970 - 44e JAARGANG no. 125 SOJOEZ-9 GAAT PROEVEN DOEN Het persbureau Tass maakte bekend dat de bemanning van de Sojoez-9 een uitgebreid programma van technisch-wetenschappelijk onderzoek en experimen ten wacht „in omstandigheden van een solo-vlucht om de aarde". Dit schijnt erop te wijzen, dat er geen andere ruimteschepen zullen volgen, zoals in oktober jl. het geval was, toen achter elkaar drie Sojocz-cabines in de ruimte werden gebracht met in totaal zeven kosmonauten. Niettemin houdt het Westduitse instituut voor ruimte-onderzoek in Bochum er rekening mee. dat heden nog een onbemand instrumentendeel gelanceerd wordt. BUENOS AIRES —De katholieke aartsbisschop van Buenos Aires, Anto nio kardinaal Caggiano, heeft zich maandag aangeboden als bemiddelaar voor ide vrijlating van de ontvoerde ex-president Pedro Eugenio Aramburu. Aangenomen wordt dat de yu-jarige Aramburu ontvoerd is door aanhangers van ex-dictator Juan Peron, die hem ter dood willen brengen voor de „mis daden" die hij tegen Peronisten zou hebben begaan. Het „revolutionaire tribunaal" van het „commando Juan-José Valle", de Peronistische beweging die zegt verant woordelijk te zijn voor de ontvoering van ex-president Aramburu", heeft ta len weten, dat de luitenant-generaal ter dood is veroordeeld en „dat te zijner tijd zijn executie bekend zal worden gemaakt". De groep is een van enkele die zeggen de ex-president te hebben ontvoerd. PHNOM PENH Sedert zondagoch tend worden in Cambodja, ongeveer 50 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Phnom Pehn, acht buitenlandse journa listen vermist. Zander de dennen en berken, langs 2 de grazige boswegen en opvul- lend de bermen, onderbeplantngen en kleine kaalslagen, ligt nu over- al het lichtgroene tapijt van de 2 bosbessen in variatie van schering 2 en inslag. Wanneer we er passe- S ren, kunnen we moeilijk genoeg krijgen van deze zwierige opschik onzer bossen, ja eigenlijk trekt ze mij evenveel aan als de blauw-be- i waasde vruchten, die over enige weken aan de kleine struikjes zul- len hangenwant het onstoffelijke schenkt niet minder satisfactie dan de materie; zo hoort het tenminste. En ge kunt het gek vinden of niet ik zou de rinzige bessen méér kunnen waarderen, wanneer 2 ze (evenals frambozen) aan wat hoger hout groeiden, want op mijn jaren vind ik het voortdurend bulc- S ken bij de pluk al gauw vermoeiend. Overal waar de heestertjes bolwer- ken, blijken de gevreesde IJsheili- gen er dit seizoen aan te zijn voor- bijgegaan. Alom piepen tussen de 2 eironde blaadjes aan de kantige S stengels de hangende roze bloemen- S urnen. Onderhand zullen de pluk- kers niet genoeg kunnen vergaren, j of er vallen nog zóveel beziën af, dat er opslag bij de vleet komt, zulks mede door de lange onder- aardse wortelstokken. De bovenste S S twijgen worden" overvloedig door nieuwe spruit en lot vervangen. De vossebes, die de meer algeme- ne soort weldra opvolgt, frappeert 2 in de bloei (én het glimmend leer- achtige blad) meer; de fijn-gemo- delleerde bloempjes doen denken aan miniatuur lelietjes van dalen. 2 Vossebesjes zijn de bekende Duitse ,,Preisselbeeren" en bosbessen he- ten „Heidelbeeren". Nog en herinner ik u aan een S ware juni-heester: de Gelderse roos, die ge bij oppervlakkig bekij- J ken voor een vlier zou kunnen hou- 2 den. Hij is niet specifiek voor Gel- 2 derland en beter zouden we hem j sneeuwbal kunnen noemen. We vin- den hem evenwel al Vier eeuwen geleden als ,,Gheldersche roosel/ S dus laat maar staan, ook al heeft hij met een roos niets te maken. I 2 juni 1970 A. B. Wigman Dr. Kaminski, de leider van het insti tuut, zag de vlucht als een nieuwe voorbereiding op de bouw van een ruimtestation. Het instituut ontving duidelijke, opmerkelijk krachtige radio signalen van het ruimteschip. Op een andere frequentie zonden grondstations voor de bemanning symfonische en opera-muziek uit. De lancering van de Sojoez-9 had naar alle waarschijnlijkheid plaats van af de lanceerbasis in Baikonoer, in de steppen van Centraal Kozakstan, waar ook alle andere bemande ruimtevluch- ten van de Sovjet-Unie zijn begonnen. Een televisiecommentator kondigde een uitzending van de lancering aan met de woorden; „Dit is het Russische kosmodroom". Het was in Kazakstan toen een uur 's nachts (22.00 uur Mos kou-tijd) en de lancering geschiedde bij het licht van schijnwerpers. Het was de eerste maal in de geschiedenis van de bemande ruimtevaart, dat een lancering 's nachts plaatshad. Over de reden daarvan tast men in het duister. Waarnemers in Moskou is het opge vallen dat na de lancering niet zoals gebruikelijk de baangegevens bekend zijn gemaakt. Uit deze „geheimzinnig doenerij" concludeert men. dat de Rus sen nog wel een verrassing in petto hebben. De kosmonauten hebben op hun vlucht een vaantje meegenomen van de Russische jeugdbeweging (Komsomol), die juist in Moskou een congres heeft afgesloten. Televisiekijkers hoorden Sewastjanof zeggen, dat ze nog een souvenir bij zich hadden, dat nooit eerder in de ruimte was meegenomen. Hij beloofde later te zullen zeggen* wat het was. De radio-roepnaam van de kosmonauten luidt „Sokol" (valk). Naar Tass meldde, legde Nikolajef voor zijn vertrek de volgende verkla ring af: „Beste kameraden, vandaag be gint de bemanning van ons ruimteschip Sojoez-9 een ruimtevlucht om het be langrijke werk van de verovering van de kosmos voort te zetten in het belang van de nationale economie, de weten schap en de techniek. In ons land wordt systematisch aan deze verovering van de kosmische ruimte gewerkt. Het vaartuig Sojoez-9 heeft tot taak, te beantwoorden aan de doeleinden van de nieuwe fase van het programma van wetenschappelijk en technisch onder zoek en experimenten. Wij zullen al het noodzakelijke doen om de op ons rus tende taak met succes te vervullen. Tot ziens kameraden: tot ziens op de moe der aarde". De Russische Sojoez-serie begon in april 1967 met een ongeluksvlucht. die kosmonaut Wladimir Komarof het le ven kostte. Bij de landing weigerde een remparachute van de Sojoez-1, en het ruimteschip stortte te pletter. De Sojoez-2 en Sojoez-3 hielden zich in oktober 1968 bezig met rendez-vousma- noeuvres, de vierde en vijfde vlucht in de serie werden in januari 1969 uitge voerd. Daarbij waren vier man betrok ken. Twee van hen, Jevgeny Okroenov en Alexei Jelisejef, stapten als eerste ruimtevaarders over in een ander ruim teschip na de eerste bemande koppe lingsmanoeuvre. In oktober volgde toen de „troika-vlucht". HILVERSUM Het 18-jarig meisje Jacqueline de Heyer uit Hilversum ia maandagmiddag door haar gewezen vriend met een stiletto ernstig verwond. Zij moest in levensgevaarlijke toestand naar het Diakonessenhuis worden ge bracht. De dader, de 22-jarige elektri- ciën Siegfried R. uit de Antillen, is ge vlucht, maar heeft zich een paar uur later op het politiebureau gemeld. De Antilliaan, die in Hilversum woont, was maandagmiddag bij het meisje thuis gekomen om te proberen de verbroken relatie weer te herstellen. Jacqueline voelde er echter niets voor. Er ontstond in de woning van het meis je een woordenwisseling, waarbij de Antilliaan plotseling een stiletto trok en zijn gewezen vriendin een aantal steken in de buik toebracht. Ook haar 25-jarig zusje Dinie, die tussenbeide wilde ko men, kreeg yerschillende steken toege bracht. Twee ministers en een staats-B secretaris spraken gisteren uren-' lang met leden van de raad van be-■ stuur van de Verenigde Machine-J fabrieken (Stork-Werkspoor) en" I vertegenwoordigers van de vakbon-Z den over steun aan hei UtrechtseZ bedrijf van Werkspoor. Links voor-Z aan staatssecretaris Keyzer vanj Verkeer en Waterstaat met ?iaastj hem de ministers Roolvink (Sociale" Zaken) en Nelissen (EconomischeS Zaken). Achteraan met. gebogenZ j hoofd jhr. mr. F. O. J. Sinckinghe,Z lid van de raad van bestuur VMF.Z LIMA De burgemeester van de Peruviaanse stad Huaraz heeft bekendgemaakt, dat meer dan duizend inwoners van de stad zijn omgekomen. De stad is door een aardbeving voor 95 procent verwoest. „Wij hebben gebrek aan alles", aldus de burgemeester. „De overlevenden hebben zich op de openbare pleinen ver zameld en er zijn reeds vele lijken geborgen". Deze mededelingen van de burge meester zijn gedaan aan een radio-amateur, die de eerste verbinding na de ramp met Huaraz tot stand heeft gebracht. Dit gebeurde eerst op maandagmiddag. (Het noorden van Peru werd zondag door een aardbeving getroffen). AMERSFOORT De 28-jarige Amersfoortse taxichauffeur J. v.d. B., heeft van een blind echtpaar 350 gul den gestolen. Het echtpaar miste na een rit in de wagen van J. v.d. B. een portemonnee. Tegenover de politie verklaarde de chauffeur, dat hij de portemonnee, die hij intussen had weggegooid, in zijn wagen had gevonden. Het geld had hij eruit gehaald. UTRECHT Op een met automati sche knipperlichten beveiligde overweg bij Groenekan is maandagmiddag kort na vijf uur een personenauto tegen een trein van Utrecht naar Baarn gebotst. De bestuurder van de auto. de 48-jarige S. de Vries uit De Biet, kwam om het leven. Tengevolge van dit ongeluk was voor de rest van de avond de treinen loop van en naar Utrecht ernstig ge stagneerd. De treinen hadden in alle richtingen vertragingen van 30 tot 45 minuten. GRONINGEN Maandagmiddag om half drie heeft de 26-jarige W. S. M. uit Groningen, die zich Swiebertjc noemt, kans gezien tijdens een verhoor op het politiebureau te Uithuizen aan de aandacht van de politie te ontsnap pen en te vluchten. De man werd, samen met een ander, zaterdag aangehouden en opgesloten op het bureau van de rijkspolitie te Uit huizen. Zij werden ervan verdacht de laatste weken ingebroken te hebben in Uithuizen, Warfum en I/oppersum. „Swiebertje" was geen onbekende voor de politie. Op de vraag, of hij iets kon zeggen over de situatie in naburige plaatsen, antwoordde de burgemeester van Hua raz, dat hij daarover geen gegevens had, daar de verbindingen waren ver broken. De eerste vliegtuigen van de hulpver lening, die naar het vliegveld van Ca- raz, 60 km. van Huaraz, waren gediri geerd, konden niet landen, omdat de landingsbaan onder water stond. De toestellen werden daarna naar Chimbo- te gestuurd, waarvandaan de hulpgoe deren per trein en per auto verder ge transporteerd worden. Maar vele wegen zijn beschadigd. De weg Huaraz-Limba. bijvoorbeeld, is afgesneden. Gedracht wordt aan de verzending van goederen per hefschroefvliegtuig. De president van Peru, generaal Juan Velasco, is met zijn premier en zijn mi nister van Defensie, de Peruaanse mi nister van Marine en de minister van Luchtvaart a.i. naar Chimbote, dat aan de noordkust van Peru ligt, vertrokken. Volgens persberichten is de havenstad Chimbote gedeeltelijk verwoest. Een priester heeft het Rode Kruis meege deeld 200 lijken geteld te hebben. Het peruviaanse staatshoofd zal na zijn bezoek aan Huaraz naar Caraz vliegen voor een bezoek aan het dal van Huaylas, waar Huaraz ligt. Het rode kruis schat het aantal door de aardbeving getroffenen op 100.000. Maar het is slechts een zeer ruwe schatting, gezien de communicatiemoei lijkheden. Volgens het Peruviaanse avondblad „Espreso" uit Lima, zou volgens „voor zichtige schattingen" het aantal doden bij de aardbevingsramp 10.000 bedra gen. De officiële cijfers spreken nu nog van ongeveer 2000 doden, maar door het wegvallen van verbindingen zijn nog niet alle gegevens binnen. Het internationale Rode Kruis heeft uit Lima een dringend verzoek om hulp ontvangen. Er is voor de slachtoffers van de aardbevingsramp vooral be hoefte aan antibiotica, pijnstillende middelen, bloedplasma, tenten, denkens en kleding. UTRECHT/DEN HAAG Het personeel van Werkspoor is vanochtend mokkend en druk discussiërend aan het werk gegaan, nadat het in de kantine kennis had genomen van de resultaten van het maandag in Den Haag gevoerde overleg. De regering is niet bereid het bedrijf een ordergarantie te geven voor de levering van treinstellen. Wel wil het kabinet een garantie geven voor de lening van 30 miljoen gulden aan de Verenigde Machinefabrieken (V.M.F.). Dit geld, de helft van het hiertoe benodigde bedrag, zal worden gebruikt om in Amsterdam seriematig diesel motoren te maken, en in Hengelo kunststofmachines. Dit staat in een brief die de ministers Nelissen (Economische Zaken) en Rool vink (Sociale Zaken) gisteravond laat naar de Tweede Kamer hebben ge stuurd. y' Zij menen, dat het in series produce ren van dieselmotoren en van kunst stofmachines op korte termijn rendabel kan worden gemaakt. Daarentegen zijn ze ervan overtuigd, dat er geen perspectieven zijn voor Werkspoor in Utrecht. Er zijn op het gebied van de bouw "van treinstellen ook geen perspectieven voor internatio nale samenwerking. De Nederlandsche Spoorwegen hebben overwegende be zwaren gemaakt tegen een ordergaran tie, zo staat in de brief. Het kabinet is er zich van bewust dat deze afwijzing aanleiding kan zijn voor de leiding van de VMF om besluiten met verstrekkende gevolgen voor de betrokken werknemers te maken. De ministers herinneren er in een brief aan, dat de thans lopende bestelling van de Spoorwegen van tachtig bakken eerst in de periode oktober 1970/oktober 1971 behoeft te worden afgeleverd. Het overlegorgaan van de drie vak centrales NVV, NKV en CNV in Utrecht heeft gistermiddag de ministers Rool vink en Nelissen telegrafisch verzocht over Werkspoor zodanige beslissingen te nemen, dat de werkgelegenheid be houden blijft. Met name de oudere werknemers en hun gezinnen zouden door een onverhoopte sluiting van het bedrijf zeer gedupeerd worden, aldus de vakcentrales. „Alleen als de regering haar stand punt wijzigt, zie ik nog mogelijkheden voor Werkspoor in Utrecht, maar als de afdeling Rollend Materieel, wordt ge sloten, is het met heel Werkspoor ge daan", verklaarde de secretaris van de ondernemingsraad van Werkspoor Utrecht, Nol de Jong, vannacht nadat de gekozen ondernemingsraadsleden A Palestijnse commando's hebben maandag raketaanvallen uitge voerd op de stad Beit Shoan, waarbij I één schoolkind omkwam en tien per- sonen gewond werden, waaronder vijf kinderen. Op de foto: één van de ge wonde kinderen in het ziekenhuis. door de bedrijfsdirectie op de hoogte waren gesteld van de regeringsbeslis sing. De heer De Jong is benieuwd naar de kamerdebatten van vanmiddag. De ge kozen ondernemingsraadsleden zouden daarvoor naar Den Haag gaan. Bijzon der teleurgesteld was hij over het rege- ringsverhaal, dat, na hetgeen vorig jaar en in maart bekend is geworden, weinig nieuws bevatte. „De zaak heeft te weinig aandacht gehad van de regering. Zij heeft haar standpunt heel slecht geargumenteerd", zo is de indruk van de ondernemings raadsleden. Als nieuwtje kregen zij van bedrijfs directeur ir. E. E. van Rhede van der Kloot in feite alleen te horen dat de Nederlandse Spoorwegen steeds achter het plan hebben gestaan de afdeling Rollend Materieel over te nemen. Ook de heer De Jong ziet daarin nog enige hoop voor Werkspoor en voorts in de mogelijkheid, dat het Utrechtse bedrijf van NS het zogenaamde V-8 type als vervolgopdracht krijgt. Ir. Van Rhede van der Kloot, be drijfsdirecteur van Werkspoor-Utrecht, liet vanochtend in de kantine weten, dat hij zich kon voorstellen met welke gevoelens de arbeiders vandaag naar het bedrijf waren gekomen. „Als u denkt dat wij dicht gaan, dan moet ik u teleurstellen, want dat zal beslist niet gebeuren", zei hjj. Hij bracht verslag uit van de bespre kingen in Den Haag. en liet het perso neel weten, dat de VMF beslist niet ak koord kan gaan met de tekst van de re geringsnota en ontkende ten stelligste, dat een onderzoek zou hebben aange toond, dat er geen perspectieven meer voor Werkspoor in Utrecht zijn. Met betrekking tot de overneming van een deel van de afdeling Rollend Materieel door de Nederlandse Spoor wegen, zei de heer Van Rhede van der Kloot, dat deze gesprekken inderdaad zijn gevoerd en hij sprak zijn spijt uit over het feit, dat de regering in eerste instantie afwijzend heeft beschikt over dit plan zonder daarover met de Neder landse Spoorwegen en de VMF te heb ben gesproken. Hii onderstreepte tevens een vanmor gen in het Algemeen Dagblad gepu bliceerde suggestie van de burge meester van Rotterdam, mr. W. Tho massen, die heeft voorgesteld dat in verband met de situatie van Werk spoor een gesprek moet plaats hebben tussen de Nederlandse Spoorwegen en de grote gemeenten, die behoefte hebben aan metro-materieel. Spreker herhaalde duidelijk, dat in ieder geval niet. op korte termijn is te Verwachten, dat Werkspoor in Utrecht zal worden gesloten. Hij keerde zich nogal fel tegen sommige perspublika- ties. waarin gesuggereerd werd. dat Werkspoor dicht gaat. Hij had de in druk. dat de regering vanmiddag tij dens de kamerdebatten verplicht zou zijn een aantal punten opnieuw te be kijken, omdat in de debatten de nadruk zou worden gelegd op de negatieve ant woorden van de regering. Nadat hij had aangekondigd, dat don derdag een gesprek zal plaats hebben met de directie van de Nederlandse Spoorwegen, zei de heer Van Rhede van der Kloot, dat Werkspoor in Utrecht in een situatie is komen te verkeren, dat men niet meer in weken of maanden ken denken, maar slechts in dagen en uren. Hij deed een beroep op het perso neel in de komende dagen met wijsheid weerstand te bieden tegenover tegen strijdige berichten. Voor meer nieuws over de Werk spoor-affaire zie men elders in deze editie. WOLFHEZE In de buurt van een onlaugs gebouwd viaduct tc Wolfheze is een grafheuvel gevonden, die waar schijnlijk meer dan 3000 jaar oud is. Dr. Hulst van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amersfoort heeft de vondst uniek genoemd. De grafheuvel werd ontdektdoor ambtenaren van de Rijksplanologische Dienst te Arnhem. Toen voor de aanleg van een weg een stuk bos werd gerooid, werd hun nieuwsgierigheid geprikkeld door een bult in het terrein van ongeveer 17 meter doorsnede. Dr. Hulst ging gra ven en ontdekte een volledig intact graf. Hij vermoedt een familiegraf uit de Bonstijd. Er zijn vijftien graven ge vonden en een gave urn. In de buurt van Renkum zijn nog en kele van soortgelijke graven gevonden. In tegenstelling tot de vondst in Wolf heze, zijn deze niet geheel volledig. DEN HAAG Maandagmiddag is de elfjarige Lodevicus Togni. wonende aan de Veenkade in Den Haag, thuis om het leven gekomen door elektrische stroom. Hij kwam in aanraking met een onder stroom staande wasautomaat, die niet was geaard, terwijl hij op de natte keukenvloer stond. ADVERTENTIF De vooruitzichten zijn nu uitste kend. Het weer blijft de rest van de week droog, zodat de boeren rus tig kunnen gaan hooien. Boven dien wordt het warmer. Morgen zal het kwik in Gelder land bij naar zuid draaiende wind de 20 graden-grens overschrijden. Overmorgen worden maxima van om en nabij de 25 graden C. ver wacht. Dat zullen dan de eerste zomerse temperaturen van 1970 zijn. Het mooie weer hangt samen met een belangrijk hogedrukge- bied, dal van het Kanaal lang zaam in de richting van Duitsland beweegt. r>a«ia«aaaiiMian laaaaaaaaaaiaaMHiMiiHMaiHaaaiaNaai Weersverwachting van het K.N.M.I. van dinsdagavond tot woensdagavond: Koude nacht met plaatselijk nacht vorst. Morgen droog en zonnig weer met weinig wind en iels hogere temperatu ren dan vandaag. Morgen: oZn op: 04.25, onder: 20.51. Maan op: 03.17, onder: 21.03.

De Vallei | 1970 | | pagina 1