,Nido' nestelt op Remmerden Belangstelling matig voor 't Chr. onderwijs „De Voorn" weer Weer „Speel mee voor scholieren „Toen maaide ik nog één keer met mijn wapen..." Korporaal Diepeveen vocht in Grebbelmie Slager in de prijzen Eenvoud is kenmerk van het ware... Horloge los: aanrijding Zangavond jeugdkoren Con Amore Voorlichting over aardgas MACHINES VOOR BESTRUDINC GLADHEID N. DROST: FABRIEK WORDT VAN PERSONEEL Belt 10550 Bekendm akin» Halve dagsluiting van winkels alleivogels vlogen uit 30 jaar geleden door Rik Valkenburg Hande bocb...! Helden dacht ikzer v%.3o"; 11079 HANDEL Rantsoen DINSDAG 2 JUNI 1970 RHENEN „Aan de Knihveg in Rhenen ben ik in 1955 met twee man begonnen. Ik beschikte daar over 1400 m2 fabrieksterrein. Sinds kort zijn we verhuisd naar de gebouwen en terreinen van de voormalige beton- fabriek „De Hoop" in Remmerden. die we samen met de gehele „Addens- hoeve hebben aangekocht en nu ligt er tweeëneenhalve hectare voor ons om ons bedrijf verder te ontplooien." Dat vertelde gistermiddag de heer N. Drast, directeur van de N.V. Ma* chinefabriek N. Drost en Zn„ op zijn pas ingebruik genomen privé-kantoor op Remmerden. waar hij de directie kamer deelt met zijn technisch mede directeur ing. O. L. P. Tammens. ..Op de straal- en spuitafdelang na zijn we overgehuisd", aldus de heer Drost. ..Daarvoor moeten nog hallen worden gebouwd. Maar we hebben de plannen klaar, dus lang zal die over plaatsing niet meer duren. We beschik ken hier over ongeveer 4000 m2 be bouwd fabrieksterrein, hetgeen een onderdeeltje vormt van de in totaal tweeëneenhalve bunder. Maar we ho pen binnen niet al te lange tijd hier volledig geoutilleerd te zijn". Het bedrijf telt momenteel dertig man personeel. De heer Drost hoopt deze week nog met een advertentiecam pagne dit bestand te kunnen opvoeren tot vijftig man. Er komt geschoold en ongeschoold personeel in aanmerking voor plaatsing op zijn machinefabriek, die niet alleen de Nederlands* markt voorziet van machines voor sneeuw- en gladheidsbestrfjding, alsmede apnaratu- ren voor de wegenbouw, maar ook be langrijk exporteert naar het buitenland. In Denemarken worden de Rhenense machines in licentie gebouwd in Aard- huus, een knooppunt van de firma voor de Scandinavische landen. Sinds een jaar inporteert de heer Drost uit Ame rika onder andere de Mott-klepel-mes maaimachines voor onderhoud van ta luds, slootkanten en bermen van wegen. De produktie is vanaf vijftien jaar geleden aanzienlijk opgevoerd en men fabriceert nu zelfs vol-automatische hydro zout- en zandstrooimachines, die men overal in Europa tegenkomt, zelfs in Finland en op talrijke' internationale luchthavens. De zogenaamde doceerapparatuur van Nido-Rhenen treft men zelfs aan op Curasao. Deze apparaten worden in elk wegenbouwbedrijf van enige importan tie gebruikt. Het bedrijf op Remmer den wordt omstreeks september van dit jaar door burgemeester jhr. mr. L. Bosch ridder van Rosenthal officieel geopend. De heer Drost vertelde, dat er over geheel Europa tientallen fabrieken zijn RHENEN „Voor de jaarlijkse alge mene ledenvergadering van de vereni ging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel in Rhenen, gehouden in de hal van de „Berg- school", bestond maar matige belang stelling. Het ledental bedraagt welis waar 326, maar dit is zeker voor uit breiding vatbaar, gelet op het totaal aantal kinderen dat de scholen van de vereniging bezoekt. Vooral de ouders, die kinderen op de basisscholen hebben zouden ernstig kunnen overwegen lid te worden van de vereniging, die zich in spant voor het zo goed mogelijk geven van het door hen verlangde bijzonder onderwijs". Dit deelde de secretaris van de ver eniging. de heer J. L. Nomen mede, na afloop van de vergadering. „Mede ten gevolge van twee belangrijke vergade ringen, waarop een aantal belangstel lenden voor het werk van de vereniging tegenwoordig behoorde te zijn, was de opkomst waarschijnlijk minder dan an dere jaren". De heer Nomen kon er melding van maken in zijn jaarverslag dat het bestuur acht maal bijeen was geweest om de belangen van de vereni ging te behartigen. „Het is een goed jaar geweest", aldus de heer Nomen, „waarin als negatief punt de brand stond rond de jaarwisse ling in het gymnastieklokaal van de school aan de Prins Bemhardstraat. De uitbreiding van de Bergschool voor chr. Mavo met enige noodlokalen kwam ge reed. Met een voldoende aantal leerlin gen kampt de school in 't bijzonder met een belangrijk personeelstekort, waar aan door het treffen van bijzondere voorzieningen het hoofd geboden zal worden. De basisscholen, drie in getal, den even ft.u.b. voor Voonondaol Tot 17.30 uur Zotord. V. 16.30-17.30 u. Voor Rh«non 3328 Nw« Vo«n«ndaalsowo9 119 konden ruimschoots op peil gehouden worden, zij het dat de verdeling van de leerlingen over de scholen het bestuur voortdurend zorgen baart. Voor een belangrijk deel is dat het gevolg van de ontvolking van de oude stad en een toenemende groei van de bevolking op Rhenen-Hoog. Voorziening in schoolruimte in dit stadsdeel kon het bestuur niet op bevredigende wijze rea liseren". Secretaris Nomen, die samen met be stuurslid D. Linde periodiek aftredend was, werd evenals de heer Linde herko zen, met vrijwel algemene stemmen. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend: dat gedurende drie maanden op de secretarie' der gemeente (Raadhuis kamer 1.7) voor een ieder ter lezing is neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld, de door de raad dezer gemeente in zijn openbare vergadering van 21 mei 1970 vastgestelde (nieuwe) verordening als bedoeld in artikel 4. lid 1, van de Win kelsluitingswet 1931. Deze verordening treedt in werking met ingang van 1 juni 1970 en houdt het volgende in. Wenst een winkelier zijn winkel op maandagochtend gesloten en op woens dagmiddag geopend te hebben, dan dient hij daartoe in de maand juni een schriftelijke verklaring in te dienen bij ons college, waarna zijn naam op een lijst wordt geplaatst, welke voor een ie der ter secretarie ter inzage komt te liggen. Een daartoe bestemd formulier is ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Voor de winkelier, die hiervan geen ge bruik maakt, blijft de winkel normaal op woensdagmiddag gesfoten en op maandagochtend geopend. Voor deze categorie verandert er in feite dus niets. Teneinde belanghebbenden te la ten wennen aan deze nieuwe regeling bestaat er gedurende het eerste jaar (van 1 juli 1970 tot 1 juli 1971) de moge lijkheid tot verandering van de halve sluitingsdag, zulks op verzoek van de betrokken Winkeliers. In de sluiting van de kapperwinkels vindt geen verande ring plaats. Tenslotte zijn alle winkeliers ver plicht aan alle ingangen van hun win kel op een voor het publiek vanaf de buitenzijde duidelijk zichtbare plaats doorlopend een aankondiging te hebben, waarop duidelijk staat vermeld op wel ke halve dag de winkel gesloten is. Voor eventuele nadere inlichtingen kunnen belanghebbenden zich wenden tot de gemeentesecretarie, afdeling be stuurszaken, telefoon 19114. toestel 246. Veenendaal, 27 mei 1970 Burg. en Weth. v. Veenendaal. die apparaturen maken als hij. Waarom geeft men dan de voorkeur aan de Ni- do-machines uit Rhenen? „Omdat een voud het kenmerk is van het ware", /.egt de heer Drost. „En dat heb ik heus niet van mezelf. Ooit zei één van de vroegere directeuren van de vlieghaven Schiphol me dat eens. Onze machines zijn inderdaad gebaseerd op zeer een voudige, maar doelmatige principes. Onze concurrenten hebben veel inge wikkelder systemen en die geven nogal eens moeilijkheden of ze zijn te gecom pliceerd. Ook in België bestaat er veel belangstelling. In Brussel hebben we een vertegenwoordiging". Voor de wegenbouw heeft de machi nefabriek van de heer Drost in samen werking met het rijkswegenlaborato rium in Delft apparatuur vervaardigd waarmee men bijvoorbeeld automatisch split kan strooien in de juiste hoeveel heden op pas geteerde wegen. Deze ma chines zijn zeer in trek. De heer Drost heeft veel met z'n per soneel op. Achter het hoofdkantoor, waar zich de directiekamer bevindt;en ook de kantoorruimten met tekenka mers, in- en verkoopafdelingen, ligt na een opslagterrein van 8000 m2 een RHENEN Met de opening van het hengelseizoen is ook de hengelaarsver eniging „De Voorn" uit de winterslaap ontwaakt. Deze Rhenense vereniging organiseert zaterdag 6 juni de eerste hengelwedstrijd. De deelnemers komen samen bij café H. P. van Noort. Alleen leden van de vereniging mogen mee doen tegen betaling van 1,50 inleg- geld. Er is geen leeftijdsbeperking ge steld. Het bestuur van „De Voorn" re kent op grote belangstelling na zo'n lange tijd van gedwongen rust. Tijdens deze wedstrijd zal het be stuur een belangrijke mededeling doen over nieuw gepacht viswater. Donderdag 11 juni wordt de tweede wedstrijd gehouden, 's avonds om half zeven samenkomst bij café H. P. van Noort. Dezelfde condities gelden voor deze wedstrijd als voor de eerste. Er zijn wederom fraaie prijzen te winnen. Er wordt gevist in de Rijn. ELST Toen de heer J. uit Ede, rij dend in het volkswagenbusje van de firma S. uit Ede merkte, dat zijn hor logebandje het begaf, minderde hij vaart om 't voorwerp dat dreigde te vallen werp dat op de vloer driegde te vallen tegen te houden. Dit werd evenwel te laat bemerkt door de heer F. D. M., die de Opel van de firma K. uit Zeist bestuurde, waardoor een botsing onver mijdelijk werd. Beide auto's liepen ern stige blikschade op, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Tegen de Opelchauffeur, die tussen hem en zijn voorligger te weinig ruimte liet, werd proces-verbaal opgemaakt. Het ongeluk vond gisteren plaats op de Veenendaalseweg. nabij jeugdherberg De Eikelkamp. enorm fabriekshallencomplex. waarin het bedrijfskantoor en de kantine voor het personeel. „Ik vind het een eerste vereiste dat het in mijn bedrijf schoon is. Boven dien sta ik op het standpunt dat mijn mensen hard moeten werken, maar goed moeten verdienen en een prettige sfeer moeten hebben. Daar doe ik dan ook alles voor. Mijn streven is erop ge richt, dat de fabriek van het personeel wordt. We hebben een speciale pen sioenregeling en een winstdelingssys- teem". De heer Drost heeft in vijftien jaar tijds een prachtig bedrijf oDgebouwd met handel over heel Europa. „Zoiets leer je niet", zegt hij. „Dat moet in je zitten. Ik heb het van m'n moeder. M'n zoontje heeft het ook. Die koch op een schoolreisje een erwtenpistoollje van negen dubbeltjes. Toen een vriendje vroeg kan ik dat mooie schietding niet van je kopen, zei de kleine man: na tuurlijk, geef me maar twee piek! Kijk, dat is koopmanschap, dat is handel". RENSWOUDE Donderdagavond wordt in gebouw „Rehoboth" een Zang avond gegeven door het Meisjeskoor o.l.v. Hans Boedee en het Kinderkoor o.l.v. Jo Boeve-Tol'.er.aar jeugdkoren van de Chr. Gem. Zangvereniging, Con-Amorè. De aanvang is 7.30 uur. Een gevarieerd programma zal worden uitgevoerd met o.a. een Klompendans door het kinderkoor. Verder vermeldt het programma Ted dy beertje dans met mj. van Lo. v. d. Werf, Caroline speelt mandoline van Sybrandus Bakker. Kareltje tsjiep (Vlaamse volksmelodie) v. Willy Fran cois en Nu volgt er de lente van J. C. Andrea. Het repertoire van het Meisjeskoor bestaat uit liedjes uit het populaire genre. De liederen Kijk naar de sterren (C. de Bruine), Mijn Gebed (J. Stokker- mans), Whispering Hope (A. Hawthor ne), Lente kind (op verzoek), (K. Foss), Beautiful isle of somewhere (J. S. Fearis), zullen voor de pauze gebracht worden. Na de pauze volgt nog een op treden van beide koren. VEENENDAAL Begunstigd door fraai zomerweer maakte Sportvereni ging De Valleivogels haar jaarlijks uit stapje, georganiseerd door de heer P. T. v.d. Ham, 's Morgens om 8 uur vertrok men met een bus richting Zeist-Zui- len-Breukelen en Vinkeveen naar Aals meer. Hier werd koffie gedronken waarna de bloemenveiling bezichtigd werd. Hierna werd de reis voortgezet via Kudelstaat-Leimeiden-Burger- veen rondom de Westeinder plas naar Katwijk. Hier werd een strandwande ling gemaakt en de inwendige mens versterkt. In Leiden werd gewinkeld. In Alphen a.d. Rijn werd het prachtige vogelpark Afifauna met een bezoek vereerd, hetgeen zeer in de smaak viel. Via Bode- graven-Bunnik-Veenendaal reed men naar de laatste pleisterplaats, Hotel de Klomp, waar het diner klaar stond. ARNHEM Onder het motto „Kijk maar: er staat niet wat er staat", (vrij naar N'ijhoff) gaat in september a.s. Toneelgroep Theaters eerste Speciale Programma van het nieuwe seizoen in première. Voortgaande op de dit jaar met „Speel mee" ingeslagen weg wil Toneelgroep Theater opnieuw in de scholen zelf haar bijdrage leveren tot de musische vorming van de jongeren. Die aanpak is een doorslaand succes ge bleken: de reacties van het jonge pu bliek op het dit seizoen 130 maal in scholen en vormingscentra in Arnhem, Nijmegen. Enschede. Doetinchem en Zwolle gebrachte „Speel mee" waren bijzonder positief. Kwamen in „Speel mee" aan de hand van opdrachten uit het publiek situaties via improvisaties tot stand, in het nieu we SP wordt uitgegaan van tekst. Want een toneelstuk bestaat mede uit de tekst, die uitganspunt is voor regisseur en acteurs. Tekst krijgt pas inhoud en betekenis door hun activiteiten: het aanbrengen van achtergronden, van diepte (wat wil je ermee zeggen: wat wil je dat overkomt), via mimiek en tekstbehandeling (meer of minder vo lume en intensiteit, licht tegenover /.waar. nadrukkelijk tegenover ter loops). Zo kon een banaal tweegesprek, in een andere samenhang geplaatst, bij bedoelingen blijken te hebben, onder de oppervlakte uit verschillende lagen blijken te bestaan. Aan de hand van zulke simpele, alle daagse teksten zal in het nieuwe SP worden getoond wat ermee kan en moet worden gedaan, hoe iets totaal anders kan worden overgebracht dan de ge drukte woorden schijnen te zeggen. Vandaar het motto „Kijk maar: er staat niet wat er staat". Het SP zal van medio seotember tot de kerstvakantie worden gespeeld, door de actrices Fenneken F. Andreae en Bumy Every en de acteurs Hans Fuchs en Ger Thijs. Evenals bij „Speel mee" het geval was beslaat het twee achtereenvolgende lesuren van elk vijftig minuten. Het SP kan worden gespeeld voor jongeren vanaf vijftien jaar, bij voor keur in leslokalen voor groepen van maximaal zestig jongeren. Ook het ko mende seizoen bestaat weer de moge lijkheid om lessen in creatief spel aan te vragen. In afwijking van wat tot dusver gebruikelijk was moeten deze aanvragen echter rechtstreeks worden gericht aan het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel (NCA), Zandpad 28 te Maarssen. Nadat de auto niet gewonden n voltreffer moest incasseren, trok korporaal W. Diepeveen weer naar /jjn stuk geschut op Prattenburg. Zondagsmorgens braken hele bat terijen op, om er vandoor te gaan. Er brak een soort paniek uit. De heer Diepeveen: „Onze rech- tersectie. bestaande uit twee kanon nen en een luchtmitrailleur. moest in stelling blijven. Wij moesten de af tocht dekken. Even later moesten wij naar voren. We gingen naar het boerderijtje, daar in de buurt van het kasteel. Gert de Kampert was er ook bij. Er kwamen daar een aalmoezenier en een dominee. Ze baden met ons. De R.K.-geestelijke deelde ouwels uit en de dominee vierde het Avond maal met de frontsoldaten. Intussen zat de commandant die de terugtocht moest leiden, al veilig in Utrecht. We bleven met steeds minder soldaten over. Om een aantal bomen hechtten we een explosie band en lieten die springen. De bo men vielen over de weg en vormden een lastige barrière voor de vijand. We liepen tussen en over de gevel de bomen en waren vrijwel onzicht baar. Op een bepaald moment was j&fcrmatie-BuscAU van bet AiJciCru t, Naar aaöÜïditffc van P* »U «WM /:- axfr vfcf 'sfc mij PB.I'fV5'VWfit:'t;t'tf nw h r<xk bij her. )s litgèkojac* N :W. t. lp; u btkènü*- ;-v' - v. ik er alleen nog met een paar onder geschikten. We hoorden een eindje bij ons vandaan gepraat. Er liepen wat soldaten. Bijna waren we er heen gelopen om een praatje te ma ken. Opeens weifelde ik. Wat spra ken die soldaten met een vreemd ac cent... We gingen in dekking en luis terden aandachtig. Het waren Duit sers! SS-ers nog wel! Het waren er een stuk of acht, negen. De loop van onze luchtdoelmitrail leur richtten we onhoorbaar op het troepje SS-mannen. M^jn vingers zochten de trekker. Ik was eerste schutter (korporaal) dus ik moest de beslissing nemen. Nog steeds weet ik niet of ik 3 seconden of een vol uur heb nagedacht. Maar plotseling nam ik het besluit. Zonder aarzelen haal de ik daarna de trekker over. De eeste SS-ers tuimelden tegen de grond. De anderen gingen half in dekking en schoten in het wilde weg terug. Ik maaide nog een keer met mijn wapen (190 patroenn per mi nuut). Het werd stil. Ik geloof niet dat er één ontkwam. Ja. het was een zware beslissing voor mij. Maar elke seconde langer wachten, kon je eigen dood betekenen..." Ergens in de verte hoorden we een batterij vuren. De luitenant meende dat het onze batterij was, die eerder teruggetrokken was, maar ik zei dal het storings vuur was, van ander Hollands geschut. De luitenant ge loofde mij niet en sommeerde er heen te gaan. Jammer was dat want we kwamen er door in moeilijkhe den. We ontdekten wel een batterij, maar het was een motor-artillerie, die inderdaad storingsvuur gaf. Onze eigen batterij bestond uitsluitend aan paardentractie. Toen we er aankwamen zei een ze kere Tienvetd tot ons: „De weg naar Scherpenzeel wordt tot 4 uur open gehouden om terug te trekken op Utrecht. Haast je, om nog op tijd te zijn met je één p.k. en je fiets. Ik stelde de luitenant voor om de ka nonnen te vernagelen( wat zand er in en dan schieten, dan barst de loop open). De luitenant adviseerde ons echter om wat te gaan slapen, dat ging hij wel verder kijken. We waren dood op, dus we lieten ons dit geen twee maal zeggen. Je kunt je eigenlijk niet voorstellen hoe moe je bent na een paar dagen front. Toen het licht begon te worden gingen we op last van de luitenant richting Ameron- gen. Hij reed te hard en ik op de fiets ernaast. De luitenant, overigens een beste kereld, had die laatste da gen geen besef van de werkelijk heid. Er naderde een auto met Duit sers. Ik ging gelijk in dekking en richtte reeds mijn wapen. Het; was een koud kunstje om ze allen buiten gevecht te stellen, maar ik mocht niet van.de luit. ..We gaan terug", beval hij. Ik wist precies de weg. dus stelde ik voor om een bepaalde kant uit te gaan. Maar ook daar dacht de luit anders over. Dus gingen we precies de verkeerde kant uit en weldra lie gen we de vijand in de armen. Plot seling dook namelijk een grote Duit se tank op, omringd door infanteris ten. „Hande hoch werd er gebruld. De infanteristen schoten in de lucht. We waren er gloeiend bij. We werden gefouilleerd en kregen gelijk een flink pak slaag. Wat was namelijk het geval? De SS-ers, die ik gisteren had neergeschoten, wa ren hun kader geweest. Ze waren daar woedend om en sloegen er flink op los. Een tijdlang moesten we daarna met de handen omhoog rondhollen. Een zekere Goseling (zoon van minister), één van onze groep, werd gedwongen met de han den omhoog voor hen uit te lopen, toen zij een kerktoren gingen omsin gelen. vanwaaruit door Hollandse soldaten op hen geschoten werd. Op deze manier wilden zij de Neder landers dwingen zich over te geven. Wij werden geweldig nijdig. Met ei gen ogen zag ik, dat ze bij Ameron- gen Hollandse krijgsgevangenen voor op hun tanks plaatsten, ais af weer.... Even later werden wij allen ge prest met de handen omhoog voor hen uit te lopen door een weiland, ook al weer om de nog vechtende Hollanders tot overgave te dwingen. We weigerden!... Toen wezen ze naar hun wapens! Ze zouden ons „kaput schiessen"... Ze beduiden onfc dat we moesten neerknielen voor een laatste gebed. We vouwden onze handen. Een van ons begon te schreeuwen, het werd hem te machtig. We dwongen hem tot stilte. „(Laat je niet kennen, voor die Moffen. We gaan er toch aan", schreeuwden we tegen hem. Weer vouwden we onze handen. Geknield In krijgsgevangenschap werd korporaal Diepeveen van Rhe nen en Arnhem naar het Duitse kamp Stalag IIIA afgevoerd. Op 6 juni 1940 keerde hij in Nederland terug. lagen wij voor óe kopen vam vier of vijf mitrailleurs. Opeen® veranderde de houding van de Duitsers. We waren helden, vonden ze. Er mocht niet op ons ge schoten worden. Ze namen ons zelfs enigszins in bescherming, diezelfde rare kerels. We kwamen bij andere Neder lander krijgsgevangen maar we moesten apert gehouden worden. Weliswaar werd onze luitenant mee genomen naar het huis van de Duit se Keizer om verhoord te worden, maar 's avonds keerde hij weer terug Nog steeds bleven we apart. Elke groep van 50 moest afmarcheren naar Duiteland, te voet; maar wij moesten wachten. Waarop eigenli jk? WéL, dat bleek later. Er kwam een Duitse bu«. Daar mochten we in. We kregen bier en chocolade. We be hoefden niet, zoals de anderen, hele maal te voet naar Duiteland, want, daarvoor warén we te grote helden. Er werden zelfs instructies gegeven dat we in Arnhem aangekomen, in de ismmm aouden mogen slapen, om Ie bekomen van alle bemoeienissen. Snep je nou aoieto?" Ze sliepen er in de kazerne en pas de volgende morgen arriveerden de andere krijgsgevangenen te voet. Vanaf Arnhem naar Zevenaar moest de „heldengroep" ook lopen. In Am- hem stonden de mensen langs de weg om de krijgsgevangenen te be moedigen. Ze vertelden dat de .zwar te auto's" al vanaf de eerste dag druk gereden hadden. Een bewijs dait er heel wat Duitse soldaten ge sneuveld waren. Later bleek dat de broer van Diepeveen in deze omtrek nog naar Willem gezocht hadden. De gevangenen gingen per tsein naar een kamp vlak bij Drente. Nonnetjes gaven hen water te drin ken. Ze verbleven een dag of drie in de kampen en wenden toen in een trein gepakt. ,.We bivakkeerden een dag of vijf in de trein, zonder eten en drinken. Gewonden werden vervoerd, liggend op een jas en gedragen door eer. man of vier. Het waren vreemde toestanden. We kwamen terecht in Lückenwalden en kregen twee sne den brood per dag en twee aardap pelen. We leden ongelooflijke hon ger. De bewakers waren niet beroerd voor ons, maar ze werden niet be voorraad en konden ons niet aan eten helpen. We zaten in linnen ten ten van 40 m. Met 5000 mensen moesten we het met één waterkraan stellen. Toch was de houding van de Nederlanders in één woord voorbeel dig te noemen. We vormden eigen lijk één grote familie. Mijn Veense maat en ik ontdekten nog een Veenendaler, Maas van de Heuvel. Hij zat aan de andere kant van ons prikkeldraad. Wij riepen: ..Kom over de draad naar ons!" Hij deed het en er kraaide geen haan naar. Met z'n drieën spraken we af, dat als we nog eens in het Veen te rugkwamen, we samen ergens heel lekker zouden gaan eten, wat we la ter ook gedaan hebben. RHENEN Slager Veenendaal in Rhenen heeft in Leeuwarden deelgeno men aan de slagersvakwedstrijden. Hij viel op een niet mis te verstane wijze in de prijzen. Hier volgt de reeks: 3e prijs leverworst; le prijs bloedworst; le prijs boterhamworst; ere en eerste prijs fijne rookworst; ere- en eerste prijs grove rookworst; tweede prijs rauwe ham en tweede prijs kookworst. AMERONGEN In het Dorpshuis houdt een vertegenwoordiger van de Nederlandse Gas Unie uit Veenendaal op 10 juni een voorlichtingsavond over aardgas. Op het programma staan een causerie en een film. Tevens is er gele genheid toi vragen stellen. De avond begint om 8 uur. Is het gemeentebestuur van Rhenen medeverantwoordelijk, inzake het onge val met dodelijke afloop op de kruising Zuidelijke Meentsteeg en Maatsteeg? Donderdag j.l. heeft zich voor de zo veelste maal een verschrikkelijk onge val voorgedaan op de beruchte kruising Zuidelijke Meentsteeg en Maatsteeg. waar volgens mijn informatie een jon ge moeder en kind zijn omgekomen en waardoor een overtreder van een arti kel van het wegenverkeersregelement bedreigd kan worden met hechtenis. Maar waarom moesten de veronge lukten en rechtelijk vervolgden er voor opdraaien? Want niemand die maar een beetje op de hoogte is van die kruising, kan ont kennen, dat het daar onoverzichtelijk en levensgevaarlijk is als men zich niet precies aan de voorschriften houdt. De mens is echter erg zwak en iedereen heeft wel eens een black-out of begaat een overtreding. In die gevallen, waar het zulke ont zettende gevolgen kan hebben als op deze kruising moet de overheid be schermend optreden en daar is in onze Rhenense gemeenschap het Gemeente bestuur voor. Aangezien het Gemeentebestuur ver zuimd heeft, zoals blijkt uit al die on gevallen van de afgelopen jaren, om afdoende maatregelen te nemen zou men zich kunnen afvragen is het Ge meentebestuur dan medeplichtig aan het ongeval Een strafbaar feit is opgebouwd uit bestanddelen. Tot de bestanddelen be horen o.a. gedragingen, welke verdeeld worden in het handelen en nalaten. Men zou kunnen stellen dat het Ge meentebestuur medeplichtig is door verzuim (nalaten). Maar volgens artikel 52 van het wetboek van strafrecht is medeplichtigheid aan een overtreding niet strafbaar. Maar hopelijk voelt het gemeentebestuur zich wel moreel mede verantwoordelijk. In deze technische wereld moet er een veilige oplossing voor die levensge vaarlijke kruising mogelijk zijn. Ook al zou het veel geld kosten. Want wat is er belangrijker dan een mensenleven! P. S. R. Wolters Ericalaan 35 Rhenen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5