Politici benieuwd naar uitslag van opkomst Bij Spoorslag '70 liet NS één steek vallen Vis houdt fit Zware taak voor nieuw bestuur van Gelderland Snijdend commentaar van jhr. Sickinghe (YFM) op nota van de ministers j Leito nieuwe gouverneur I van Antillen QfatiS oudecprent bifBoldoot aeodorarit Betere tram- verbinding tan „West" met centrum Kunstgebit? MORGEN BESLISSING OVER VERDELING VAN 11.463 ZETELS IN GEMEENTERADEN Bouwproduklie zeven proeent minder geworden Geen conducteur voor één van 4100 treinen 3 Als „Haya" 21 en dakloos was zou ze ook 'ft huis kraken Eerste vergadering Staten Aanklacht tegen lijsttrekker van DS '70 wegens smaad T weemi Ijoen ste in Nederlands paviljoen PvdA- Kamerleden willen meer mogelijkheden voor gemeenten Zonodig meer hulp voor toeristen Bezinkmethode van berokkent bijna geen schade FINANCIEEL EXPERT RIJNMOND Simavi-legpenning voor dr. Middelkoop OOR DUITSLAND OPENHEID OLDOOT PORTEFEUILLES r IN AMSTERDAM: Pagina 7 DINSDAG 2 JUNI 1970 j (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In politieke kringen op en om het Binnenhof heerst grote spanning over de gemeenteraadsverkiezingen, die morgen in ruim 850 gemeen ten gehouden zullen worden. Men is niet alleen benieuwd naar de resultaten, maar ook naar het percentage van de ca. acht miljoen stemgerechtigden, dat zal opkomen. Algemeen wordt aangenomen, dat de belangstelling groter zal zijn dan bij de Statenverkiezingen van 18 maart; de ramingen fluctueren nu tussen de 70 en 80 procent „opkomers"; op 18 maart bleef gemiddeld 30 procent weg. Vooral in de kleinere gemeenten, waar de band tussen ge meentebestuur en burgerij nog vrij hecht is, verwacht men veel meer stem mers dan de vorige keer. DEN HAAG Drs. B. M. Leito ls benoemd tot gouverneur van de Ne derlandse Antillen, H(j volgt mr. N. Debrot op. Aanvankelijk was dr. E. Jonckheer, gevolmachtigd minister van de Antillen in Nederland, benoemd op de gouver neurspost. Na een stroom van protest van Antilliaanse zijde werd de benoe ming ongedaan gemaakt en werd mr. Debrot gevraagd aan te blijven totdat een nieuwe gouverneur zou zijn be noemd. Het ontslag van de heer Debrot is nu op 1 juni ingegaan. Drs. Leito is een financieel deskun dige op het gebied van ontwikkelings projecten. Hij is goed thuis in de An tilliaanse meerjarenplannen. Hij werd op 6 februari 1923 op Cura cao geboren. In 1938 vertrok hij naar Nederland, waar hij o.a. studeerde aan de Economische hogeschool in Tilburg. In 1950 slaagde hij voor het doctoraal examen economie in de bedrijfsecono mische richting. In november 1951 ging hij werken op het departement van Sociale en Econo mische Zaken in Willemstad. Het jaar daarop kwam hij in dienst van het ei landgebied Curasao, waar hij hoofd van de afdeling Financiën was. In 1965 nam hij als lid van een dele gatie deel aan een officieel bezoek aan Suriname van de toenmalige Antilliaan se premier. Hij bracht ook officiële be zoeken aan Jamaica en Venezuela. Over de betekenis van de gemeente raadsverkiezingen voor de landelijke politiek wordt verschillend gedacht; een deel van de Haagse politici is van me ning, dat de uitslag va., morgenavond nauwelijks iets ten aanzien van de landspolitiek zegt, andere »*ggen ech ter, dat de uitslagen heel wat interes sante zaken te zien kunnen geven. Zjj wjjzen erop, dat DS '70, de afsplitsing van de PvdA, nu voor het eerst (zij het in slechts elf gemeenten) meedoet, ter wijl ook de Kabouters op een wat gro tere schaal de politieke strijd aange bonden hebben (in twaalf gemeenten). Het ANP heeft berekend, dat het morgen zad gaan om 11.463 gemeente raadszetels, waarvoor 54.006 Neder landers zich kandidaa gesteld heb ben. Van de verschillende politieke partijen diende de PvdA de meeste kandidatenlijsten in: 466. Daarna vol gen VVD, 348, combinatie christelijke partijen, (AR-CH. vaak met KVP) 356, KVP 278, ARP 205, CHU 192, D'66 178, SGP 171, C1~N 157, Boerenpartij 118, GPV 116, PAK 96, PSP 66, Bin ding Rechts 56 en PPR 40. Lang niet overal worden morgen ver kiezingen gehouden; in een aantal ge meenten, waar grenswijzigingen een rol spelen (Hattem en Oldebroek bijv.) hebben de verkiezingen op een later tijdstip plaats. In twee gemeenten zijn verkiezingen helemaal overbodig omdat slechts één groepering zich heeft aan gediend: dit is het geval in Rozendaal (G.) en Riethoven (N.B.). r Aanvankelijk zou men ook in het Noordhollandse Katwoude geen verkie zingen houden, maar op het laatste mo ment is die illusie verstoord, omdat er toch meer dan één groepering bleek te zijn; in deze heel kleine gemeente heeft een kandidaat maar twintig stemmen nodig om gekozen te worden (vgl. Am sterdam: 8.300). Een apart hoofdstuk is het Rijn mondgebied, waar de stemgerechtigde inwoners morgen tweemaal kunnen stemmen, nl. voor hun gemeenteraad én voor de Rijnmondraad. In het gebied van het Openbaar Li chaam Rijnmond (het eerste en enige bovengemeentelijke bestuur in Neder- Op het kruispunt van de provincia le weg Amersfoort-Bunschoten en de Mgr. Van de Weteringstraat in Hoog land is zondagmiddag de 17-jarige scho lier H. G. Sm ink uit H oogland door een personenauto overreden, toen hij plot seling met zijn brommer de weg over stak. DEN HAAG De bouwproduktie is in de eerste drie maanden van dit jaar zeven procent lager geweest dan in het eerste kwartaal van 1969. In de woningbouw zakte de produktie zelfs elf procent. Ook het aantal bouw vakkers werkzaam in de woningbouw daalde met drie procent ten opzichte van begin 1969. Het aantal voor woningbouw ver strekte rijksvergunningen steeg met vijf procent, maar het aantal verstrek te gemeentelijke vergunningen lag in de sector wonlngwetbouw zes procent lager dan in 1969. Dit blijkt uit de gisteren bekend ge maakte cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. ADVERTENTIE Bij elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger (aren. Helemaal gratis Er zijn 5 verschillende prenten. Stuur het gouden zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaande thuis. land) liggen de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Ab- benbroek, Barendrecht, Brielle, Capelle aan den IJssel, Geervliet, Heenvliet, Hellevoetsluis, Krimpen aan den IJssel, Oostvoome, Oudenhoorn, Poortugaal, Rhoon, Ridderkerk, Rockanje, Rozen burg, Sprjkenisse, Vierpolders, Zuidland en Zwartewaal. In dit belangrijke gebied met tal van gemeenschappelijge belangen (ruimte lijke, ordening, woningbouw, huisves ting, verkeer, vervoer, milieuhygiëne recreatie en haven- en industriebeleid wordt voor de tweede maal (de eerste maal was in 1965) de Rijnmondraad ge kozen. Alle leden van die raad worden rechtstreeks door de inwoners gekozen, zoals met de leden van de gemeentera den uiteraard óók het geval is. De huidige samenstelling van de Rijnmondraad is: PvdA 37, prot.-chr. 14, KVP 11, VVD 9, CPN 4. PSP 3, SGP 2 en BP 1 zetel. Voorzitter van Rijn mond Ls de heer W. A. Fibbe (zijn enige voorganger was mr. V. G. M. Marijnen, nu burgemeester van Den Haag) en de „wethouders" van Rijnmond heten „ge committeerden". De Rijnmond is erg in discussie ge weest, vooral als gevolg van de grote tegenstellingen in visie op de taak van Rijnmond tussen de besturen van Rot terdam en. Rijnmond; een wijziging van de wet waarbij Rijnmond werd inge steld kan mogelijk volgend jaar ver wacht worden. UTRECHT De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, zal zaterdag 6 juni in het Diaconessenhuis in Utrecht de Simavi-legpenning uitreiken aan dr. H. J. Middelkoop, uit erkentelijkheid voor het vele werk, dat hij In de afgelopen jaren als zendingsarts in voormalig Biafra heeft verzet. Het is de eerste keer dat Simavi, de vereniging voor directe medische hulp in de tropen, deze penning beschikbaar stelt. Dr. Middelkoop, die momenteel nog in Afrika verblijft maar naar men verwacht, nog deze week naar Neder land zal komen, is per 15 februari jl. benoemd tot leider van het medisch zendingswerk van de Hervormde Kerk in Oegstgeest. ADVERTENTIE Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zocht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lochen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook ae adem fris. Geen onaan gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,60, bi| apotheken en drogisterijen. UTRECHT Eén van de 4100 treinen, die gisteren hadden moeten rijden, is onder de Utrechtse kap moe ten blijven. De plannenmakers van Spoorslag '70 had den op papier vergeten er een conducteur voor aan te wijzen. Een andere onvoorziene moeilijkheid op deze eerste werkdag: in Utrecht hebben de Spoorwegen noodgedwon gen vertraging moeten maken b(j een enkele intercity- trein bestemd voor Rotterdam en Den Haag. In tegen stelling tot vroeger vertrekt nu eerst het Haagse gedeelte. Hoewel de omroeper een paar keer flink zijn best had ge daan, stonden alle reizigers op het verkeerde gedeelte van het perron. Ook in het Groningse Haren liep iets mis. Daar reed een trein over een nietgesloten overweg. Het spoorweg personeel was nog niet volledig ingespeeld op de nieuwe dienstregeling. De krachtproef van de eerste maandagochtend is ver der glad verlopen. De grootste spits van de week, met weekendgangers. forensen en de extra posttreinen van het maandagochtendnet, heeft vrijwel geen moeilijkheden opgeleverd. Utrecht-Centraal moet nu elk uur 32 treinen verwer ken, eens zo veel als tot nu toe. Dat moet kunnen, hebben de plannenmakers gezegd. Het kan ook, als er maar niet zoals zondagavond, vertragingen zijn. De spoorwegen zijn ervan overtuigd, dat Utrecht onder bepaalde omstandigheden een struikelblok kan zijn. Niet temin hebben zij het gevoel dat er geen fouten in Spoor slag '70 zitten. „We zijn wel benieuwd", zei een woord voerder, „of we de situatie in de hand kunnen houden als er een grote storing mocht ontstaan." Ook Duitsland heeft een nieuwe dienstregeling gekre gen. Waarschijnlijk als gevolg daarvan waren Duitse treinen aan de late kant. Eén had een uur vertraging. Zondag heeft 95 procent van de treinen zodanig gere den, dat er geen aanleiding tot het missen van aanslui tingen ontstond. Over de hele dag gerekend was de gemiddelde vertra ging een halve minuut per trein. Dat was ook onder vroegere dienstregelingen normaal voor een zondag. ADVERTENTIE GEKOOKTE KABELJAUW MET RIJSTSCHOTEL Pocheer tegen de kookaanft 800 g kabeljauwmoten gaar In weinig water met wat zout, stukjes ul, laurierblaadje, stukje foelie en een paar peperkorrels, f Kook met weinig zout 300 g rijst gaar en droog. Smelt 80 g boter in de koekepan, bak hierin 1 klein gesneden ui. Voeg 15 g kerriepoeder en half blikje tomatenpuree toe. Even meebakken. Visvlees in stukjes verdelen. Door rfjst^ roeren. In een schotel doen. Garneer met plakjes hard gekookt ei^ en fijngehakte peterselie. Vraag recepten bti uw vishandelaar of bij het Produktachap voor Vis en Visprodukten Wassenaarssweg 20, Den Haag. 26 AMSTERDAM Als de voorzitster van de V.V.D., mevrouw Haya van So meren, 21 jaar zou z(jn en ze zou voor haar man en kind geen onderdak heb ben, dan zou ze een leegstaand pand kraken. Op een 'verkiezingsbijeenkomst in Amsterdam onderstreepte ze met deze uitspraak haar begrip voor kraakacties, 25 jaar na de bevrijding. Overigens toonde zij zich fel tegen onverdraagzaamheid van links en rechts, wat de V.V.D. volgens haar, de een zaamheid van de redelijkheid bezorgt. Zij voorspelde dat de onverdraagzaam heid, waardoor men geen feest meer kan vieren op de Dam, wel zal moeten stoppen omdat het publiek het niet meer zou nemen. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Morgenochtend om tien uur begint in het Huis der Provincie een nieuwe fase voor het provinciaal bestuur van Gelderland: de Staten ver gaderen voor het eerst in nieuwe samenstelling; zij zijn nu omdat Gelder land meer dan 1,5 miljoen inwoners heeft 71 in getal, tegen 67 in de vorige periode. Hoewel zoals we al schreven het agendapunt „verkiezing leden Gedeputeerde Staten" nauwelijks spanning meer kan opleveren nu de kaarten geschud zijn. kan er tóch wel een debat over de verkiezing van G.S. ontstaan, omdat in ieder geval de fractie van D?66 vier man sterk een verklaring zal afleggen en naar aangenomen wordt, een aantal vragen aan de andere fracties zal stellen. De politieke samenstelling van de nieuwe Staten is: KVP If). PvdA 18, CHU 9. VVD 8, ARP 6, D'66 4. SGP 3, Boerenpartij 2, Binding Rechts 1 en PRR 1. Zoals wij al schreven is de te verwachten samenstelling van GS: mej. mr. J. M. C. van Driel en de heer H. J. A. Verberk (KVP), drs. A. R. Vermeer en mr. S. J. Wijnperle (PvdA), mr. O. W. A- baron van Verschuer (CHU) en mr. H. P. Jager (VVD). Met andere woorden: de VVD neemt de AR-zetel in GS over. Curieus is dat dit mogelijk ook In Utrecht gebeurt, al gaat het daar met aanzienlijk meer strjjd gepaard en is deze mutatie in het Utrechtse beslist nog niet zéker. De nieuwe Gelderse Staten staan voor een belangrijke periode omdat men in het Huis der Provincie wel be seft, dat nu het nodige gedaan moet worden om het was een van de be langrijkste items bij de verkiezingen van 18 maart Staten en inwoners van Gelderland dichter bij elkaar te brengen. Een interessante gelegenheid om dit (voor een deel) te realiseren is de behandeling van het zojuist versche nen rapport over de werkwijze van de Staten, dat door een commissie onder voorzitterschap van de oud-voorzitter van de AR-fractie, de heer P. M. Oost- lander, is opgesteld. Terecht is tijdens de verkiezingscam pagne van de verschillende partijen ge hamerd op een grotere openheid, vooral Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Om half elf gisteravond begonnen de ministers Nelissen en Rool- vink een persconferentie over de affaire-Werkspoor in „Nieuwspoort", waarin zjj toelichting gaven op hun brief aan de Tweede Kamer. Deze persconferentie was om half twaalf afgelopen en werd onmiddellijk gevolgd door een pers conferentie, gegeven door de leiding van het VMF-concem. De vertegenwoordigers van de werk nemersorganisaties toonden zich weinig enthousiast een gezamenlijke perscon ferentie met de leden van de raad van bestuur van VMF te houden. De reden, dat ze toch achter de tafel gingen zit ten, was om daarmee de tijd van deze conferentie te beperken. Ze waren het, zo bleek naderhand uit de woorden van de heren P. Brussel en C. van Dijk, resp. voorzitter van St. Eloy en van de Christelijke Metaalbedrijfsbond, niet op alle punten eens met het vaak snij dende commentaar, dat jhr. Sickinghe namens de VMF op de nota var» de mi nisters gaf. De heer Sickinghe gaf dat commentaar, zoals hij later zei, o.m. met het oog op de discussie die, naar hij hoopt vandaag in de Tweede Kamer naar aanleiding van die nota zal los branden. Voor de werknemersvertegenwoordi gers is die nota allereerst uitgangspunt voor besprekingen met de leiding van de VMF. Voor de leiding van de VMF ls die nota een stuk dat h.i. op verscheide ne punten niet in overeenstemming is met de werkelijkheid. Beide partijen gaat het om de conti nuïteit van de werkgelegenheid. En daarbij gaat het in het bijzonder om de afdeling Rollend Materieel van de groep Werkspoor-Utrecht. De leiding van de VMF is van oordeel, dat als overheid, VMF en NS samen om de ta fel komen, een oplossing ook voor na 1972 mogelijk is. De werknemersvertegenwoordigers menen dat, met de nota van de minis ters als uitgangspunt, het concrete re sultaat van do besprekingen (morgen) tussen de leiding van de VMF en de vakbonden bepalend zal zijn. Jhr. Sickinghe begon de persconfe rentie met mede te delen met welke passages in de ministeriële nota de VMF het beslist oneens is. Hij zei daar van maandagmiddag tijdens de bespre king met de ministers en staatssecreta ris Keyzer ook duidelijk blijk te hebben gegeven. Hij bestreed o.a. de mededeling daarin, dat de problemen, waarmee het VMF- concem wordt geconfronteerd, voor een belangrijk deel veroorzaakt zijn door de onvoldoende tijdige aanpassing aan ge wijzigde omstandigheden. „Er worden ons dingen in de maag gesplitst, die eenvoudig niet houdbaar zijn", zo werkte hij o.m. op. Wat de in de nota ook aangevoerde „veranderin gen in de marktverhoudingen" aangaat, waaraan de leiding van het concern zich onvoldoende tijdig heeft aange past, voerde jhr. Sickinghe aan, dat de overheid die marktverhoudingen in niet geringe mate beïnvloedt. „Het is door de geleidelijke totstand koming van de EEG en het in zwang komen van concurrentievervalsende maatregelen, in het bijzonder de offi cieuze spelregels, zoals die in de ons omringende landen gelden, dat de over heid genoopt wordt tot een actief indus triebeleid. Het is voor de industrie in ons land een onmogelijke opgave te concurreren met ondernemingen in an dere landen, die direct en/of indirect op allerlei manieren door hun nationale overheid worden gesteund". Naar aanleiding van de mededeling der ministers over het noodzakelijke anti-inflatoire beleid vroeg de heer Sickinghe zich af wat de overheid zelf dan wel aan dat beleid bijdraagt. Tranen in de ogen' Op een ander punt van de nota zei de heer Sickinghe „dat je de tranen in de ogen springen als je dat leest". Hij zei 's middags de minister van Economi sche Zaken te hebben uitgedaagd, en het ook nu weer tegen het middernach telijk uur te doen, waar te maken wat er in de nota is vermeld over de ook bij een gewijzigde opzet nit rendabel te maken fabricage van ongeveer zeventig rijtuigbakken per jaar gedurende vijf jaar. De ministers gaan blijkens de nota uit van een koerswijziging van negentig graden, de leiding van de VMF wil het geleidelijker aan doen. De heer Sicking he meent, dat met de nota „politiek kortzicht" wordt gepleegd. Hij is ervan overtuigd, dat er met nader overleg meer en beter resultaat is te bereiken. „Dan zal de VMF het zeker halen, zoals de VMF het nu ook zal ha len. al zullen we er dan zorgen mee hebben". „Veel zal afhangen van de ophanden zijnde besprekingen over nieuwe orders voor rollend materieel, over de onder handelingen ook over joint ventures. Als de order op rollend materieel niet lukt, dan zal dat beslist leiden tot slui ting van de afdeling Rollend Materieel in Utrecht", aldus jhr. Sickinghe. omdat het aantal taken van het provin ciaal bestuur aanzienlijk toegenomen is. Een van de mogelijkheden om de open heid wat meer in praktijk te brengen is het openbaar maken van de commissie vergaderingen. een zaak waarvoor nog al wat Statenleden geporteerd zijn, ook omdat dit ook in Zuid-Holland gaat ge beuren. Algemeen wordt verwacht dat vooral op het gebied van de ruimtelijke orde ning de openheid zal toenemen. Herin nerd wordt aan een voorstel van gede puteerde mr. O. W. A. baron van Ver schuer, gedaan op een verkiezingsbij eenkomst in Apeldoorn, om de procedu re bij de voorbereiding van streekplan nen fors te wijzigen zodat de inspraak aanzienlijk zal toenemen. Omdat ver wacht kan worden, dat de streekplan nen in de komende periode veel aan dacht zullen krijgen (Veluwe, Achter hoek, herziening streekplannen Rijn en IJssel en Rijk van /Nijmegen) zal juist dit aspect geaccentueerd worden. Andere zaken, die naar voren zullen springen, zijn de bestuurlijke organisa tie (gewestvorming in Gelderland) waarbij het provinciaal bestuur een be langrijke (stimulerende) rol kan gaan spelen en de zorg voor milieuhygiëne. Last but not least noemen we dan nog het wegenbeleid en de dijkverzwaring. Genoeg zaken om voor de komende periode van het provinciaal bestuur veel te verwachten. Belangrijk zal ook zijn hoe de portefeuilles in het nieuwe college van GS verdeeld zullen worden. Er zijn elf beleidsterreinen; voor elk ervan worden commissies uit GS sa mengesteld; iedere commissie bestaat uit twee leden, een eerst-verantwoorde- lijke en een tweede man(vrouw). De ter reinen zijn: bestuur der provincie, toe zicht op de gemeenten, waterstaat en landbouw, verkeer en vervoer, ruimte lijke ordening en volkshuisvesting, eco nomische aangelegenheden, personeels zaken en interne dienst, culturele aan gelegenheden, maatschappelijke zaken, onderwijs en volksgezondheid. Dr. D. de Zeeuw (voorzitter van de KVP-Gelderland en Statenlid) heeft vorige week al in Zeddam verklaard dat de confessionele fracties de porte feuille ruimtelijke ordening en volks huisvesting zullen claimen; in de afge lopen jaren werd deze beheerd door de socialist dr. H. J. van Eek. Het wordt waarschijnlijk geacht dat mr. Van Ver schuer dit gebied toegewezen zal krij gen; hij heeft er in ieder geval grote belangstelling voor. meent men in Am- hem. GS zullen morgen direct na de Statenvergadering over de portefeuille verdeling gaan vergaderen. EINDHOVEN De secretaresse van het PAK in Eindhoven, mejuffrouw E. Postnia, heeft een klacht wegens smaad ingediend tegen drs. A. Stuyven- berg, lijsttrekker van DS '70. Aanleiding daartoe was een pamflet, dat leden van DS'70 zaterdag verspreid den tijdens een bijeenkomst van het PAK. Daarin wordt het PAK verant woordelijk gesteld voor de incidenten, die zich vorige week maandag tijdens een raadsvergadering voordeden. Op de publieke tribune verscheen toen een spandoek met een hakenkruis er op. Nadat een rookbom in de raad zaal was geworpen, moest de publieke tribune ontruimd wopden. Volgens, DS '70 was dit het werk van PAK-leden, die door mejuffrouw Post- ma tot buitenparlementaire actie waren opgeroepen. Mejuffrouw Postma staat tweede op de kandidatenlijst van het PAK. OSAKA Het Nederlandse paviljoer op de wereldtentoonstelling in Osaka heeft gisteren zijn tweemiljoenste be zoeker ontvangen. Zaterdag werd het recordaantal van 39.000 bezoekers ge boekt. Morgen zal de Indonesische president, generaal Suharto, de gast zijn van htt Nederlandse paviljoen. Hij is dan op te rugreis uit de Verenigde Staten. Op 13 juli zal keizer Hirohito het Ne derlandse paviljoen bezichtigen. DEN HAAG Vier socialistische Tweede-Kamerleden, dr. Vondeling, drs. Franssen. drs. Van Th(jn en mr. Van den Bergh, willen de financiële achter stelling van de gemeenten opheffen. Zij hebben daartoe ook een wetsont werp ingediend. Het is vooral de bedoe ling van de Kamerleden om de lagere publiekrechtelijke lichamen (provincies, gemeenten en waterschappen) op de zelfde wijze als het bedrijfsleven en het Rijk te doen delen in de schaarse mid delen op de kapitaalmarkt. Om de achterstelling op te heffen stel len de socialisten voor dat de regering, zonodig, voorschriften kan geven aan de beleggingsinstellingen als verzeke ringsbedrijven, pensioen- en spaarfond sen, banken, sociale verzekeringsfond sen, om een deel van hun beleggingen aan de overheid af te staan. Alvorens dat te doen, zouden de Nederlandse Bank, de Sociaal Economische Raad en de Raad voor de gemeentefinanciën moeten worden gehoord. Dr. Vondeling had in december van het vorige jaar al een voorontwerp ge publiceerd. DEN HAAG Als het nodig Is. zal er in het komende toeristenseizoen ver sterking komen van de consulaire hulp aan Nederlanders in het buitenland. Mr. Luns beloofde dit gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor buiten landse zaken. Hem waren geen gevallen bekend van landgenoten, die aan hun lot waren overgelaten. Er is echter wel lichtzin nigheid: jongelui die met een rugzak met wat marihuana en een blikje sar dientjes de wereld Intrekken. Spanje verwacht dit jaar een miljoen Nederlanders. Als zich onder hen maar een gering percentage hasjiesjgebruikers bevindt, is er volgens mr. Luns voor de consuls geen kruid tegen gewassen. In totaal zijn er gedurende de afge lopen jaren per Jaar gemiddeld éeïï dui* zendtal landgenoten geholpen. Mr. Luns verwachtte niet dat het er dit jaar meer zouden worden. RIJSWIJK Het Rijksinstituut voor visserij-onderzoek (R.I.V.O.) ziet geen ernstige bezwaren in de nieuwe metho de voor oliebestrüding op zee door de Shell. Met deze bezinkmethode werd vorige maand een proef genomen op de Noord zee. Na een uitvoerig onderzoek zijn deskundigen van het RIVO tot de slot som gekomen, dat deze manier van olie- bestrijding slechts op beperkte schaal schade berokkent aan de visserij. Bovendien konden de gevolgen met weinig moeite ongedaan worden ge maakt. Onderzoekingen van de Shell hebben intussen aangetoond dat 95 procent van de olie naar de zeebodem zinkt. Van deze hoeveelheid komt later ongeveer tien procent terug naar de oppervlakte. Dit gebeurt in zulke kleine hoeveel heden tegelijk dat het materiaal in de lucht verdwijnt. AMSTERDAM Uitvoering van de eerste fase van het plan tot verbetering van het openbaar vervoer in Amster dam vergt 8,5 miljoen gulden. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het beno digde krediet beschikbaar te stellen. De verbinding tussen Amsterdam- West en het Centrum moet dringend verbeterd worden. Tramlijn 17 (Centraal Station-Osdorp) wordt voor een belang rijk deel over een verhoogde baan ge leid. Daardoor wordt de hinder van het overige verkeer vermeden. De vrije trambaan maakt het nood zakelijk, dat de „flessehals" Leidsestraat voor het autoverkeer wordt afgesloten. Het Leidseplein moet worden gerecon strueerd. Realisering van de eerste fase bete kent de opheffing van tramlijn 1 en een tweetal snelbuslijnen. Daarentegen gaat lijn 17 een 2- k 3-minutendienst rij den. De trams op deze dienst zullen bo vendien langer worden (drieledig). B. en W. van Amsterdam zijn in on derhandeling met de Nederlandse Spoor wegen voor de geldigheid van het trein abonnement op lijnen van het gemeen tevervoerbedrijf in de hoofdstad. De voorgestelde maatregelen zullen vermoedelijk medio volgend jaar van kracht worden. Met de werkzaamheden wordt nog deze zomer begonnen.

De Vallei | 1970 | | pagina 7