Enquetê van Brandt over Oost-politiek Grote onrust in Belgische mijnen Wie is toch die mevrouw met dat koffertje Zwitserland stemt over vertrek gastarbeiders Boterberg" is duur Venhcdk koek Builenpest in Brazilië W.E.U. bekort zitting Bomaanslag voor 120 winnaars mals en geurig met boter...mmm! Canadese dollar thans vrij Franse minister praat met stakende douaniers Kamervoorzitter in Athene voor gerecht I f ,,/fc meen dut wij de juiste koers volgen Typografen in Italië willen staken Hogere straf voor Ahmadi samen 720 pakketten Verkade artikelen van f 25.-. Voor elke winnaar 6 pakketten, een half jaar lang. Maak een tekst bij dit grapje (max. 10 woorden). naam: straat ptaats: Knip het grapje uit, stuur het met uw tekst, naam en adres en één uitgeknipte naam van een Verkade koek in een envelop (postzegel 25 ct) naar: Verkade-postbus 666-Zaandam. U kunt iedere week meedoen! STRENGE ACTIE TEGEN ILLEGAAL WAPENBEZIT VALS OPMEUW STAKINGSDREIG1NG Tokio-Londen over Siberië Theodorakis wil naar Roemenië Tsjechisch vliegtuig stort neer bij Tunis A MOARA HIRA REFERENDUM IN KOMEND WEEKEINDE OP HUN HOEDE RATTEN ETEN HALVE BUDGET Hongaren naar vrijheid DINSDAG 2 JU,,. WILLY BRANDT onderzoeken ROME De dagbladtypografen in Italië zullen woensdag voor de derde maal binnen twee weken in staking gaan. Deze door de vakbonden uitge roepen staking, is het gevolg van het afbreken van de onderhandelingen met de dagbladdirecties over een vernieu wing van de collectieve arbeidsovereen- komt. In een communiqué hebben de vak bonden meegedeeld, dat zij later nog andere maatregelen bekend zullen ma ken, om hun strijd kracht bij te zetten. De dagbladtypografen willen een verplichte rustdag per week, een loons verhoging van twee procent en een ver hoging van de dienstjarentoeslag. De staking zal woensdagmorgen om 6.00 uur Ned. tijd beginnen en tot donder dagmorgen duren. DJAKARTA Het Indonesische hooggerechtshof heeft de oud-minister van Voorlichting onder Soekarno, Ah madi, veroordeeld tot een gevangenis straf van tien jaar. Hij was verleden jaar tot zes jaar veroordeeld, wegens een poging tot om verwerping van de regering. De openbare aanklager was van oor deel, dat deze straf te laag was. ADVERTENTIE Winnaars toten met 20 mei: J. Angevare,.Wilhelminastr. 58, Den Helder. Mevr. Annema, Heijermansstr. 131, Zaandam. S. v. Beelen, Tacitusstr. 21, Heerlen. C. v.d. Berg, G. v. Eekerenstr. 2, Haarlem. Mevr. Boon, Scheepmakersstr. 44, Krimpen a/d Lek. S. Bosman, Plantaanweg 59, Zaandijk. Mevr. Boxma, Hemerkenstr. 9. Zwolle. R. Broeke, Kloosterl. 33, Goor. Mevr. Bultman, Driewegenhof 203, Middelburg. Mevr. v.d. Bijl, Vredenoordl. 83, R'dam. Mej. Dozy, Mulierl. 13, Lochem.' A. Filarski, Erasmusw. 647, Den Haag. J. Fontyn, Heerenburgerhorn 13. IJsselstein. Mevr. v. Geer, F. Scholtenstr. 99. A'dam. Mej. Gravendeel. Virulylaan 10, Voorburg. Mevr. de Groot. Guntersteinw. 57, Den Haag. Mevr. Helfesteijn, Aalscholverstr. 31, Landsmeer. Mevr. Hofland, Newtonstr. 71, A'dam. K. Kaat, J. Messchaertstr. 30, Hoorn. A. Killian, Lepelaarsingel 28. Vlaardingen. C. Klasen. Ouderkerkerd. 230, A'dam. H. Kuijpers, Lepelaarsingel 28, Vlaardingen. Mevr. Lammerts, Runstr. 39, Utrecht. Mej. Leroy, J. Evertsenstr. 363, A'dam. M. van Liere, Buyzenpolder 18. Breskens. Mevr. Meurs, Deurganck 31, Castricum. Mevr. Pieters, Plevierstr. 5, Zierikzee. Rietveld, A. Paulownalaan 3, Breda. T. Ruiter, Noorderzand 21, Urk. Mevr. Smit, Hintham 11, Rosmalen. D. v.d. Star. Ree 48, Reeuwijk. Mevr. Steen, Oranjeboomkade 3, Assendellt. H. Stehmann, Tj.-Hiddespl. 6, O. -Beijerland. C. v. Strien, Mevr. Leinweberl. 24, Driebergen. Mevr. v.d. Veen, Beethovenstr. 10, Leeuwarden. Mevr. Venekamp, Germanenl., Apeldoorn. F. Versluys, v. Mathenessestr. 55, Warmond. R. Willemsen, Ward Bingleystr. 23, A'dam. Mevr. v. Wijk, Abeelstr. 30, Zaandam. BONN Bondskanselier Willy Brandt wil door een enquête te weten komen hoe de Westduitse bevolking denkt over zijn streven naar verbetering van de betrekkingen met Oost-Europa. Zijn sociaal-democratische partij begon maan dag met de verzending van vragenlijsten aan tweeëneenhalf miljoen mensen. Gevraagd wordt o.a. of Bonn de Poolse Oder-NeiSsegrens moet erkennen, en of de besprekingen met Oost-Duitsland dienen te worden voortgezet al leveren deze niet onmiddellijk duidelijke resultaten op. Brandt schreef als voorzitter van de sociaal democratische partij in een in leiding tot de vragenlijst: „Ik meen dat wij de juiste koers volgen. Maar u denkt er misschien anders over. Om deze reden wil ik uw mening weten". De enquête is begonnen op een tijd stip dat officiële onderhandelingen met de Sovjet-Unie over een niet-aanvals- verdrag voor de deur schijnen te staan. De Westduitse regering heeft ver klaard, dat de verkennende besprekin gen van staatssecretaris Egon Bahr met de Russische ministser Gromyko in Mo- kou succesvol zijn verlopen, en zal mo gelijk deze week nog een definitief be sluit nemen over het openen van for mele onderhandelingen. De christen-de mocratische oppositie heeft zich uiterst wantrouwig opgesteld en wenst te we ten wat de regering precies van plan is. Regering en oppositie legden maan dag tegenstrijdige verklaringen af met betrekking tot de interventie-aanspra ken van de Sovjet-Unie jegens de Bondsrepubliek. Kanselier Brandt ver klaarde voor de parlementsfractie van zijn SPD, dat door het niet-aanvalsver- drag de meningsverschillen over de zg. vijandige-mogendhedenclausules van het VN-handvest uit de weg zouden worden geruimd. De /oorzitter van de opposi tionele CDU/CSU-fractie, Barzel, zei daarentegen tegen journalisten, dat de Sovjet-Unie zich het recht blijft voor- MAASTRICHT De justitie in Maastricht gaat veel strenger optreden tegen het illegaal bezit van vuurwapens De officier van Justitie bi. de recht bank in Maastricht, mr. G. Weggemans, zei gistermorgen dat in Zuid-Limburg grote hoeveelheden vuurwapens voor handen moeten zijn. Hij eiste onvoorwaardelijke hechte- nisstraffen tegen inwoners van Maas tricht, Kerkrade en Hulsberg die zon der vergunning in hét bezit waren ge weest van pistolen, revolvers en Flau- bertge weren. Deze verdachten waren door de kan tonrechter veroordeeld tot boetes en voorwaardelijke hechtenisstraffen, maar hiertegen was de officier van Justitie in hoger beroep gegaan. houden, de bewuste interventie-artike len 52 en 107 toe te passen. Volgens Brandt, die voor het eerst bijzonderheden over de voorbereidende besprekingen in Moskou bekendmaakte, zouden de betrekkingen tussen Bonn en Moskou gebaseerd worden op artikel twee van het VN-handvest, en zouden de interventie-artikelen „door de Sov jet-Unie tegenover de Duitse Bondsre publiek niet anders van toepassing kunnen worden verklaard, als van de kant der Westelijke mogendheden". De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rogers, had namens de westelijke mogendheden verklaard, dat deze artikelen niet het recht ver leenden tot eenzijdige interventie met geweld in de Bondsrepubliek. Brandt liet doorschemeren, dat Bonn aan de „Duitse nationale visie" her eniging door zelfbeschikking zal vasthouden. Bestaande internationale overeenkomsten zouden door het niet- aanvalsverdrag onberoerd worden gela ten. Het verdrag zou ook van „concrete grenzen in Europa" spreken. Barzel deelde van zijn kant de pers mee dat de regering volgens zijn inlich tingen jegens de Sovjet-Unie de volgen de verplichtingen zou aangaan: 1. Eerbiediging van de grens tussen de Bondsrepubhek en de DDR. 2. Eerbiediging van de Oder-Neisse- grens als westelijke grens van Polen. 3. De verplichting, ook in de toekomst geen verandering van deze grenzen na te streven. 4. Bereidheid de kwestie van de gel digheid van het akkoord van München met de regering in Praag uit de wereld te helpen. 5. Instemming met het opnemen van beide Duitse staten in de Verenigde Na ties. 6. Gelijkgerechtigdheid en niet-discri- minering tussen de Bondsrepubliek en de DDR. 7. Ondersteuning van een Europese veiligheidsconferentie. Barzel meende dat voor Berlijn geen toezeggingen waren gedaan en dat het zelfbeschikkingsrecht van het Duitse volk niet in de verdragstekst was opge nomen. De regering betitelde later de bewe ring van Barzel over het bestaan van een „document, rijp voor parafering" en de daaruit getrokken conclusies," als vals. BRUSSEL Rondom de steenkolen mijnen in Belgisch-Limburg heerst weer onrust. Aan de mijnen te Water schei, Beringen en Zolder stonden maandagochtend weer stakingspiketten van de groep „mijnwerkersmacht" met spandoeken waarmee opgeroepen werd tot nieuwe stakingen. Het werk is maandag echter nog niet neergelegd. De mijnwerkers gingen nog aan het werk en er werden geen incidenten gemeld, maar dc stakingsdreiging blijft. Bij de mijnen bevinden zich ook af gevaardigden van de twee vakbonden, het socialistisch algemeen vakverbond en het christelijk vakverbond. Zij deel den pamflettenv uit, waarin de mijn werkers gevraagd wordt gewoon aan het werk te blijven en zich te houden aan de richtlijnen van de vakbonden. Oorzaak van de nieuwe onrust onder de mijnwerkers is de vergelijkende loonstudie die onlangs tot een eind ge bracht werd, een studie die de mijn werkers overigens met hun vorige lange staking hadden afgedwongen. De vak bonden stellen zich op het standpunt, dat deze loonstudie duidelijk gemaakt heeft dat de mijnwerkers vergelijken derwijs onderbetaald worden en ze ei sen dat de regering daar consequenties uit trekt. De militante groep „mijnwerkers macht", die ook bij de vorige staking, samen met het permanent stakingsco- OTTAWA De koers van de Cana dese dollar wordt voortaan bepaald door vraag en aanbod op de wissel markten. Sedert mei 1962 was de vaste koers 92,5 Amerikaanse dollarcent. De Canadese regering heeft zondag avond bekendgemaakt, dat tot deze maatregel is besloten met het oog op de krachtige opwaartse druk die de Cana dese dollar de laatste tijd ondervond. De centrale bank van Canada heeft tegelijk een verlaging van het officiële Canadese bankdisconto van zeven en een half tot zeven procent bekendge maakt. TOKIO De Japanse luchtvaart maatschappij „Japan Airlines" (JAL) heeft dinsdagmor"'-~ e. Transsiberi- sche dienst tussen Tokio en Londen via Moskou geopend. Deze dienst, die twee maal per week zal worden uitgevoerd, wordt in 14 uur en 40 minuten gevlo gen. Dit is ongeveer twee uur korter dan de oude dienst. De JAL heeft in maart al een Trans- si berisch dienst tussen Tokio en Parijs geopend. mité, een grote rol gespeeld heeft, wil echter niet wachten op het resultaat van de onderhandelingen die vandaag gevoerd worden. Zij wil nu al staken, onder meer om een zo groot mogelijke loonsverhoging af te dwingen en om te onderstrepen dat men in geen geval ge noegen neemt met de vijf procent loonsverhoging dirt misschien uit de bus zal komen. „Mijnwerkersmacht" wil een verho ging van een kleine vijf gulden per dag. De vakbonden, die eerst willen praten, hebben als stok achter de deur een staking tegen 8 juni aangekondigd, als de resultaten van de onderhandelin gen onbevredigend zijn. ROME De Griekse componist en politicus Mikis Theodorakis, die in Rome een behandeling tegen tuberculo se heeft ondergaan, heeft maandag meegedeeld, dat hij van plan is de vol gende maand een serie concerten in Roemenië te geven, om de slachtoffers van de overstromingsramp te helpen. Theodorakis heeft de Roemeense president en partijleider Ceausescoe om toestemming voor deze concerten ge vraag i. waarvan de opbrengst volledig ten goede zal komen van de slachtof fers van de ramp. PARIJS Valéry Giscard d'Estaing, de Franse minister van Financiën, heeft gistermiddag de vakbonden van de douane bij zich ontvangen. Hij deed dit mede onder druk van de Franse wegvervoerders. Die worden zeer ernstig in hun werk belemmerd door de onbeperkte modelactie, afge wisseld met stakingen, van de Franse douanebeambten. De modelactie is de vorige week dins dag begonnen. Doel ervan is om door middel van een nieuwe groepsindeling een verkapte salarisverhoging en betere arbeidsvoorwaarden te krijgen. Als gevolg van deze acties is er een gespannen verhouding ontstaan aan de grenzen tussen de douane en de vracht rijders. De vrachtrijders, die aan de Belgische en Duitse grens geblokkeerd staan, heb ben gedreigd met hun wagens versper ringen op te richten. De meesten van hen hebben het vrije weekeinde moeten doorbrengen aan de grens en daardoor is hun stemming tot ver beneden peil gedaald. „De situatie is op het ogenblik hope loos en kost de Nederlandse vervoers- ondernemers handen vol geld, niet in het minst ook door het verloren gaan van ladingen met bederfelijke waren", zo zegt de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Wegtrans port in een communiqué. De douane laat de toeristen ongehin derd door maar weigert de papieren voor het vrachtvervoer te behandelen. Ook in de Franse havens stapelen de goederen zich op tengevolge van de ac- f ies van de douane-ambtenaren, die in rang willen stijgen in het ambtenaren korps, waardoor hun loon beter wordt. TRIPOLI (Libië) Een Tsjechisch straalvliegtuig is verongelukt in de mist vlak bij het vliegveld van Tripoli. Het vliegtuig brandde uit, alle dertien inzit tenden kwamen hierbij om het leven. Brokstukken van het vliegtuig, een Russische TOE-104, een tweemotorig straalvliegtuig, lagen op zeven kilome ter ten zuiden van het vliegveld in de wijde omtrek verspreid. De identiteit van de inzittenden tien bemanningsleden en drie passa giers kon niet onmiddellijk worden vastgesteld. Het vliegtuig kwam uit Praag en had een tussenlanding gemaakt in Tunis, al- vórens zijn reis naar zijn einddoel Tri poli voort te zetten. Volgens berichten vervoerde het vliegtuig functionarissen, die deel zou den nemen aan gesprekken met de Li- bisch-Arabische luchtvaartmaatschap pij over de mogelijkheid van een nieu we luchtlijn tussen Praag en Tripoli. In Praag deelde de staatsomroep mee, dat een commissie van het ministerie van Transport op weg was om een on derzoek naar het ongeluk in te stellen. RIO DE JANEIRO In het door een grote droogte getroffen noord-oosten van Brazilië, waar hongerende boeren overvallen plegen op treinen en in de steden levensmiddelenwinkels plunde ren, is builenpest geconstateerd. Vol gens het blad „Ultima Hora" (Rio de Janeiro) is in twee niet met name ge noemde steden een pestepidemie uitge broken. Volgens het blad neemt ook het aantal gevallen van tyfus en uitdroging toe. Het Braziliaanse leger brengt voedsel naar de hongerende boeren, die de dro ge streken in het binnenland hebben verlaten en naar de kuststeden zijn getrokken. ADVERTENTIE Kent u haar? Dat zou ook best kunnen. Op vele plaatsen is de Moara Shira Consulente met haar beauty-case al een bekende verschijning geworden. Bekend en gewaardeerd. Zij is het immers die zovele vrouwen in staat stelt de schoonheidsprodukten van Moara Shira regelmatig te gebruiken. En niet alleen de vrouwen. Want Moara Shira heeft produkten voor het hele gezin van baby tot oma. Ook voor meneer trouwens. De Moara Shira Consulente brengt;die artikelen bij de klant thuis. Dat is gemakkelijk. Haar klanten kennen haar, want zij verricht haar werk in een vaste "sektor". Dat is een afgebakend gebied waarin zij als enige de Moara Shira produkten levert. De Moara Shira Consulente komt iedere drie weken bij haar klanten op bezoek. Steeds weer met nieuwe voordelige aanbiedingen. Zij brengt cosmetica en toiletprodukten van wereldklasse tegen zeer redelijke prijzen. Produkten die onvoorwaardelijk gegarandeerd zijn. Alleen Moara Shira durft dat te doen. Als u de Moara Shira Consulente nog niet kende weet u nu in ieder geval waarom die mevrouw met dat koffertje voor velen zo'n goede bekende is. MOARA SHIRA NEDERLAND N.V. - ENSCHEDE BERN Zwitsers zullen dit weekend (6/7 juni) stemmen over een voorstel om te grote „verbuitenland- sing" tegen te gaan, door in de ko mende vier jaar ongeveer 300.000 bui tenlanders te dwingen dit gastvrije land te verlaten. Na een langdurige en verhitte discussie, gaat nu het geheel uit mannen be staande kiezerskorps naar de stembus, om in een nationaal referendum te stemmen over dit radicale voorstel. Ondersteuners van het plan beweren dat het een „ramp" zal voorkomen. De regering heeft er voor gewaar schuwd, dat het grote economische en politieke moeilijkheden voor het land ADVERTENTIE ten gevolge zal hebben. Aanneming van het voorstel zou een gedwongen vertrek inhouden voor bijna een der de van de ongeveer miljoen buiten landers die in Zwitserland wonen, naast de 5,5 miljoen Zwitsers. Het merendeel van de buitenlanders is arbeider en meer dan de helft is Ita lianen. In enkele belangrijke takken van de Zwitserse industrie, vormen zij bijna de helft van het totale aan tal arbeidskrachten. Het voorstel is afkomstig van James Schwarzenbach, een 59 jaar oud on afhankelijk lid van het 200 leden tel lende Zwitserse parlement, die het begin van dit jaar lanceerde. Volgens hem bewijst de groei van het percen tage buitenlanders op de totale Zwit serse bevolking van 9,5 naar meer dan 15 procent, dat de regering de immigratie niet meer in de hand kan houden. Schwarzenbach beweert verder, dat de toevloed van buitenlandse arbeiders de onderwijs-, huisvesting- en trans portmogelijkheden in gevaar brengt en kan leiden tot economische over spanning en een mogelijke vijfde co lonne vormt van extremisten die zich keren tegen de Zwitserse democratie. Hij wordt officieel gesteund door een „actiecomité tegen verbuitenlandsing van het thuisland", dat beweert dat het gesteund wordt door 6.000 contri butie-betalende leden en enkele klei ne groeperingen, waaronder een Maoistische groepering, die het voor stel heeft geprezen als een middel om het kapitalisme te bestrijden. Tegenstanders van het voorstel zijn alle partijen die in het parlement verte genwoordigd zijn, vakbondsleiders en industriëlen, de massamedia en de kerken Enkele opiniepeilingen voorspellen een duidelijke nederlaag voor het voorstel van Schwarzenbach. Schwarzenbach dwong een referendum af, door het afgelopen jaar in een blikscmcam- pagne meer dan 70.000 handtekenin gen te verzamelen, de helft meer dan het benodigde aantal volgens de Zwitserse grondwet. Maar regeringsfunctionarissen en za kenlieden zijn op hun hoede gebleven en sommige deskundigen voorspellen een gering verschil tussen voor- en tegenstemmers. Zij wijzen er op dat Schwarzenbach veel steun onder vind van de Zwitserse arbeiders, die een krachtiger positie trachten te verwerven tegen de werkgevers. Enkele buitenlanders hebben al beslo ten de uitslag niet af te wachten. In Zwitserse kranten zijn al advertenties verschenen, waarin geschoolde Ita liaanse arbeiders uitkijken naar nieu we betrekkingen in Italië. ATHENE Dimitrios Papaspsyroe, voorzitter van het Griekse parlement ten tijde van de militaire staatsgreep in april 1967, zal woensdag voor de recht bank van Livadia in Centraal-Grieken- land verschijnen. Hij wordt beschuldigd van het zich onthouden van stemming bij het referendum over de grondwet in september '68. De 69-jarige Papaspsyroe kan worden gestraft met een gevangenisstraf van maximaal een jaar. Wel loopt hij tevens nog het risico zijn rijbewijs en zijn pas poort kwijt te raken en kan hem voor de duur van drie jaar het stemrecht worden ontzegd. De commissie voor de rechten van de mens van de Raad van Europa heeft besloten, voorlopig haar onderzoek met betrekking tot een nieuwe Scandinavi sche klacht dat Griekenland de rechten van de mens schendt, op te schorten. De commissie heeft de regering Athene gevraagd, haar binnen vier we ken haar standpunt ten aanzien van de klacht kenbaar te maken. In de nieuwe klacht stellen Denemar ken, Noorwegen en Zweden, dat Grie kenland de Europese conventie met be trekking tot martelingen en het recht op een proces voor een onafhankelijke rechtbank schendt. De commissie komt opnieuw bijeen in juli. PARIJS Het voorzitterscomité van de assemblee van de Westeuropese Unie heeft maandag te elfder ure besloten, dat de openbare zitting van de assem blee deze week te Parijs niet vier maar twee dagen zal duren. De reden is, dat vele leden van de assemblee hebben meegedeeld, zich niet naar Parijs te kunnen begeven, omdat hun aanwezig heid in eigen land om politieke redenen noodzakelijk is. In Groot-Brittannië zijn op 18 juni verkiezingen voor het parlement, Italië staat aan de vooravond van verkiezin gen voor regionale en lokale raden en in België en West-Duitsland worden donderdag dringende zaken in het par lement behandeld. Ook het aantal Nederlanders is deze keer geringer dan gewoonlijk, als ge volg van de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag. De openbare zitting is nu vastgesteld op heden en woensdag De agenda heeft verschillende veran deringen ondergaan. De rede die de scheidende voorzitter van de Europese Commissie van de Europese gemeen schappen, de Belg. J. Rey zou houden, komt te vervallen. Ook de Britse minis ter van Defensie, Dennis Healy, zal niet tot de assemblee spreken, zoals eerder was aangekondigd. Zijn plaats zal worden ingenomen door de Britse onderminister van de Luchtmacht, Lord Winterbottom. Wel zal de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de ministerraad van de WEU, het jaarrap port van de raad aanbieden. Het rapport van de commissie voor defensiezaken en bewapening dat zal worden aangeboden door de Nederland se socialist, mr. Van der Stoel, wordt evenals andere rapporten, wel behan deld. Een tiental dagen geleden had het voorzitterscomité te Parijs reeds over wogen of de zitting tot juli moest wor den uitgesteld, speciaal met het oog op de verkiezingen in Groot-Brittannië. Het comité besloot echter de zitting doorgang te doen vinden. BRUSSEL De overtollige boter heeft de EEG vorig jaar met 1,98 mil jard, bijna 2 miljard gulden gekost. Dit wil zeggen rond 610 miljoen gulden meer dan in 1968. Toch daalden de boteroverschotten sterk. Er ging namelijk 50.000 ton af. Op het ogenblik bedragen zij ongeveer 220.000 ton. Dit blijkt uit voorlopige cij fers die in Brussel zijn gepubliceerd. Hoe gek het ook klinkt, hoe meer bo ter wordt verkocht, des te meer de EEG ervoor moet uitgeven aan subsidies voor uitvoer en voor gebruik van boter voor andere doeleinden, die nog veel meer kosten dan de opslag van de over schotten. BRUSSEL Maandagochtend vroeg, rond twee uur, is er in het Brusselse centrum een bom ontploft vlak voor het restaurant „Vossegat". Bij die aan slag is niemand gewonn geraakt, dank zij het feit dat de laatste gasten juist enkele ogenblikken tevoren het restau rant hadden verlaten. Wel is de voorge vel van het restaurant ernstig bescha digd. Op het moment van de explosie be^ vond zich juist een politiepatrouillewa gen een vijftigtal meters van het res taurant. De agenten zetten onmiddellijk de omgeving af, maar ze vonden geen spoor van de dader. Het is de politie een raadsel wat de drijfveren van de dader geweest zijn. Men sluit een politiek element in de aanslag uit. De eigenaar van het res taurant, die momenteel met vakantie is, is volgens verklaringen van zijn doch ter, nooit politiek actief geweest en ook zijn er nooit politieke vergaderingen in het restaurant gehouden. CARACAS De ratten zijn in Venu- zuela vijand nummer een van de natio nale economie. Ieder jaar eten zij voor bijna vier miljard aan etenswaren op. Dit bedrag komt overeen met de helft van de Ve nezolaanse begroting. Deze klacht is maandagavond geuit door een hoge functionaris van het mi nisterie van Volksgezondheid in Cara cas. De regering gaat in samenwerking met de boeren, die de meeste schade leiden, een grootscheepse actie tegen de ratten beginnen. ADVERTENTIE kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. WENEN Eenentwintig Hongaren zijn zondag na een verblijf van een week in Oostenrijk, niet paar hun land teruggekeerd. Toen de chauffeur van hun autobus zondagavond wilde ver trekken bleken 21 reizigers op het appèl te ontbreken. Hij is zonder hen wegge reden.

De Vallei | 1970 | | pagina 9