Na start met aardappelen Nu ook bestraalde champignons te koop ,wi— VVD in hele land met dezelfde 3 bovenaan lijst Twintig procent Nederlanders vindt woning te klein Voor moordpoging drie jaar geëist Roofoverval vol tegenslagen op oude vrouw in Barneveld /SS e tijdvoor NOU HEBBEN? Beschuit met aardbeien. Ludieke „bijbel- magazine voor jeugd ze... ze zijn er weer BIJ KAMERVERKIEZINGEN E President van Ivoorkust voer door Amsterdamse grachten TEGEN UTRECHTS DUO 21/2 JAAR GEËIST SPAAR- PLANNEN gewone Z= gemengde verzekering TWEE JAAR GEEN VERSCHIL LANGER HOUDBAAR TEKENS GELDZORGEN UIT C4FÉ SLAPELOOSHEID Schut bereid tot uitzonderingen bij huurliberalisatie WOENSDAG 3 JUNI 1970 WAGENINGEN „Wij willen het publiek vertrouwd maken met deze nieuwe wijze van verhoging van de houdbaarheid van levensmiddelen. Zonder er om heen te draaien willen wij de pluspunten van de bestraling van voedsel naar voren brengen. Wie ze koopt, moet weten dat de houdbaarheid ervan door bestraling is verhoogd én dat deze methode na jarenlange proeven door de overheid is goedgekeurd*'. Drs. R. M. llmann zegt dit met over tuiging. Als directeur van het proefbe drijf dat tevens middelen en allerlei an dere goederen bestraalt, is hij er de man niet naar om doekjes om dat be stalen te winden. Bij lang niet iedereen staat nog altijd alles wat te maken heeft met radioac tieve straling in een slechte reuk. En uit een oogpunt van volksgezondheid zijn er aan bestraling van snel beder vend voedsel geen nadelen, maar wel voordelen verbonden. Hoe lang past u in Wageningen in het Proefbedrijf Voedselbestraling deze nieuwe methode al toe Ruim twee jaren. -De minister van Landbouw en Visselerij, ir. P. J. Lardi- nois, stelde ons proefbedrijf in Oktober 1968 officieel in gebruik, maar wij wa ren begin januari van dat jaar al met bestralen begonnen. Bestraalt u alleen levensmiddelen in uw proefbedrijf of ook andere pro- duktcn Door bestraling steriliseren wij ook een vrij uitgebreide groep produkten van de farmaceutisch-medische indus trie, zoals injectiespuiten voor eenma lig gebruik, operatiehandschoenen en katheters. Voor een fabriek in Denemarken ste riliseren wij enzympoeders die de was middelenindustrie daar verwerkt. En in opdracht van een Franse fabriek heb ben wij een partij van 20.000 condooms door bestraling gesteriliseerd. Zijn er vrijweilligers geweest die be straald voedsel hebben gegeten in de afgelopen jaren? Jazeker, in groepen van ongeveer hon derd hebben gezinnen de afgelopen ja ren bestraalde aardappelen champignons aardbeien en asperges gegeten. Als proefpersonen kozen wij leden van het personeel van ITAL, van het Rijksinstituut voor de volksgezondheid en van enkele grootwinkelbedrijven. Wij stelden de bestraalde levenmidde len niet gratis beschikbaar. De mensen die aan de proeven meededen moesten de bestraalde levensmiddelen zelf kopen. Sommigen kregen het ver zoek, ze thuis aan tafel te vergelijken met niet bestraalde levensmiddelen. Hoe vielen die proeven uit? Onder de mensen die onze enquête formulieren ingevuld terugstuurden proefden de meesten ge enverschil. Wij hadden wel het gevoel dat onder dege nen die wel verschillen hadden gemeld, er velen waren die op een dwaalspoor waren gekomen. Met andere woorden, dat ze met gezochte verschillen waren aangekomen. Zij wezen namelijk op verschillen die onmogelijk het gevolg van bestraling konden zijn geweest. Enkele voorbeel den: bestraalde aardappelen, zouden moeilijker te schillen zijn. blauw wor den na het koken en meliger zijn dan andere aardappelen. Hoe groot is het economische voor deel van de bestralingsmethode voor producenten van snel bedervende le vensmiddelen, zoals zacht fruit? Jammer genoeg is het moeilijk dat voordeel voor ons land in een geschat bedrag uit te drukken. Ondanks veel moeite is het ons niet gelukt er achter te komen hoeveel zacht fruit er in ons land door bederf verloren gaat. Een aanwijzing is wel te vinden in cijfers van het Amerikaanse ministerie van landbouw. In de Verenigde Staten gaat twaalf tot dertig procent van de snel beder vende levensmiddelen verloren tijdens het vervoer en tijdens verwerking in conservenfabrieken. Heeft de consument financieel baat bij de invoering van de bestralingsme thode of zijn er andere voordelen? Voor een iets hogere prijs krijgt de huisvrouw wel andere voordelen. De bestraalde levensmiddelen die zij koopt blijven langer goed dan de niet be straalde. Zij zijn vrij van chemische conserveringsmiddelen. Zij behouden hun kleur, vorm en structuur. Smaak en voedingswaarde worden door bestraling niet of nauwelijks aan getast. Wat vlees en gevogelte betreft; aanbraden is gedurende de periode van houdbaarheid niet nodig. Welke andere bestraalde levensmid delen zullen er na de chempignons in de handel komen? Bestraalde aardappelen zijn al in de handel. Die lopen niet uit en behou den daardoor langer hun voedingswaar de. Wij denken verder aan het in de han del brengen van bestraalde vis, garna len en mosselen, en gevogelte. In voor bereiding zijn proeven, in samenwer king met West-Duitsland, met voorbe straling op zee van pas gevangen vis. Het voordeel daarvan zou zijn dat reeds gevangen vis langer houdbaar blijft en schepen dus langer achtereen kunnen blijven vissen. Komt er op de verpakking te staan, komen bij Albert Heijn cham pignons in de handel, die door bestraling langer houdbaar zijn ge maakt. Op de doosjes, waarin zij zijn verpakt staat een beeldmerk, dat voor de kopers de waarborg is, dat de Gezondheidsraad het be straalde voedsel heeft goedge keurd. Wij hadden hierover een gesprek met drs. R. M. Ülniann, de directeur van het Proefbedrijf Voedsel bestraling. hoe lang de bestraalde levensmiddelen houdbaar zijn? De beslissing daarover ligt bij de fa brikant. Wij adviseren dat wel. Wij zouden ook graag zien dat met bepaalde tekens op de verpakking wordt aange geven of bestraald voedsel in de koel kast of in de kelder moet worden be waard, zonlicht kan verdragen of beter in het donker kan blijven. AMSTERDAM Een rond vaart door de Amsterdamse grach ten was gisteren een van de pro-( grammapunten van het staatsiebe- zoek van president Houphouet- Boigny van Ivoorkust en zijn vrouw aan Nederland. Burgemeester Sam- kalden nam zelf de uitleg voor zijn rekening. Tegen tien uur waren de presi dent en zijn vrouw op de vliegbasis Soesterberg aangekomen. Ze wer den verwelkomd door prinses Bea trix en prins Claus. Met de konink lijke trein ging het daarna naar Amsterdam, waar de koningin en prins Bernhard hun gasten ontvin gen. Per open calèche reed het gezel schap naar het paleis. Er waren nogal wat mensen op de been om de stoet voorbij te zien trekken. Gistermiddag werd een bezoek gebracht aan de ambtswoning van burgemeester Sam kalden. Een gala diner in het paleis op de Dam be sloot de eerste dag van het Ivori- aanse staatsiebezoek. ADVERTENTIE I DEN HAAG De volgorde van de bovenste drie kandidaten van de VDD, zal bij de volgende Kamer verkiezingen in het hele land gelijk zijn. Het hoofdbstuur van deze partij heeft besloten, dat op alle lijsten be halve de lijsttrekker ook de nummers twee en drie dezelfden zullen zijn. Algemeen wordt verwacht dat de huidige fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. Geertsema, lijsttrekker wordt. De heer Geertsema maakt een goede kans om bij de volgende kabi netsformatie minister van Binnenland se Zaken te worden. De beide volgende kandidaten op de lijst zouden zich beschikbaar moeten houden voor de fractie en geen zitting moeten nemen in het kabinet. Voor de tweede plaats worden de namen van de Kamerleden Tuynman en Vonhoff ge noemd; een van beiden zou dan fractie leider worden. Het Kamerlid Wiegel zou kans maken om in het hele land als nummer drie geclassificeerd te worden. UTRECHT Het eerste „pop-maga zine" over de Bijbel in Nederland is gisteren officieel van de pers gekomen. Het verschijnt in het kader van „Pala ver '70", uitgaande van de Stichting Jeugd en Bijbel en de r.k. Bijbelstich ting en heeft ten doel de Bijbel beter te laten functioneren in het leven van jonge mensen. Het Bijbel-magazine de titel is ..praatboek" is gistermorgen in Utrecht ten doop gehouden door de au teur Sipke van der Land en de organi satoren van „Papaver '70". Het magazine is in een veelkleurige „ludieke" opmaak samengesteld met theologische steun van de predikanten Y. Schaaf en W. C. Verstoep en de paters H. van Breuke- len en R. Vogels. De cartoonist Cork en de fotograaf Samson hebben aan de speelse sfeer van het Bijbel-magazine ruim bijgedragen. De initiatiefnemers hopen dat het blad via scholen en jeugdverenigingen zijn weg naar jonge mensen zal vinden. Er zijn voorlopig tweehonderdduizend exemplaren gedrukt. De actie zal op 2 januari volgend jaar voorlopig worden bekroond met een „reli-popfestival", een manifestatie waarin religieuze en „pop"-elementen nauw verweven zijn o.a. met discussie stands („Wie zou jij willen kruisigen?") en spreekhoeken met o.a. de Duitse theologe Dorothee Sölle en de Neder landse schrijver Godfried Bomans. AMSTERDAM Twintig pro cent van de Nederlanders woonl naar hun oordeel in een te klein huis. Dit blijkt uit een landelijk ge spreide steekproef van het Neder lands Instituut voor Publieke Opinie (NIPO). Vier procent van de ondervraag den vond, dat zij in hun woning teveel ruimte hadden, 75 procent had voldoende woonruimte. Vooral in de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag beschikken veel gezinnen naar hun zeggen over te weinig ruimte, namelijk 32 procent. In de rest van West-Nederland 20 pro cent, in het noorden 17, in het oos ten 18 en in het zuiden 14 pro cent. ADVERTENTIE AMSTERDAM Wegens poging tot moord heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank giste- ADV ERTENTIE SiSi Sinas 3 bekertjes of driekantjes voor 99 ren drie jaar met aftrek geëist tegen de 45-jarige Johan de W. uit Hilver sum. De W. wordt er van verdacht in ja nuari van dit jaar getracht te hebben de 41-jarige autohandelaar L. Visser met een mes om het leven te brengen. De steekpartij was het gevolg van een echtscheidingsprocedure. De vrouw van De W. had echtscheiding gevraagd. Toen hij van een reis terugkwam werd hem door de rechter de toegang tot zijn woning ontzegd. Bovendien bleek zijn vrouw een verhouding te hebben met de autohandelaar. De W. was toen met een broodmes de woning binnengedrongen en had enkele malen naar Visser gestoken. De auto handelaar liep enkele messteken op die later niet ernsrtig bleken. De verdachte zei ter zitting niet de bedoeling gehad te hebben Visser te verwonden. veldseweg in Nijkerk zijn", concludeer de Johan. Het bleep later de Nijkerker- weg in Barneveld te zijn. Maanden later vertelde Johan aan Peter en Hans wat hij in Voorthuizen had gehoord. Peter en Hans, die op dat moment schilderswerk voor Johan ver richtten, zaten voortdurend in geldzor gen. Dat lag niet aan het loon dat Jo han betaalde maar aan de afgrijselijke dorst waardoor beiden onophoudelijk werden gekweld. Want de twee huis schilders deden hun uiterste best om het vier- en jenevergebruik in ons land per hoofd van de bevolking drastisch omhoog te brengen. Ook in huiselijk kring hadden Peter en Hans dezelfde moeilijkheden. Beiden zijn al enige tijd in een echtscheidingsprocedure gewik keld. Die sociale achtergronden liet mr. Van den Berg, de officier van Justitie, kennelijk niet meetellen. Hij begon zijn requisitoir met woorden die de ver dachten op het ergste voorbreidden. „U zult misschien schrikken van de eis", sprak mr. Van den Berg hoopvol, „maar wat u gedaan hebt is ook zeer ernstig. Al heb ik niet de indruk dat u de ernst van uw daad beseft. U hebt tenslotte in het huis van bewaring gevraagd of u niet op vrije voeten kon worden ge steld". Gezien de maximum straf voor hun daad twaalf jaar voor diefstal met geweld, gepleegd in vereniging en in de voor de nachtrust bestemde tijd waaraan de officier herinnerde, viel het dan nog mee. Peter en Hans hoor den tweeëneenhalf jaar tegen zich ei sen. Johan wegens uitlokking an derhalf jaar.pUIT CAFé De verkeerde informatie van de tip gever had Peter en Hans toch een aan tal avonden uit het café gehouden. Eerst was er een vergeefse reis geweest naar het toch aardige Nijkerk. Ook was er een reisje naar Barneveld geweest. Maar het tijdstip half elf 's avonds was niet zo geschikt omdat nog vele buren van mevrouw Hazeleger op wa ren. Ze besloten het 6 maart opnieuw te proberen in de hoop dat hun plannen dan beter uit de verf zouden komen. Door een ruitje uit te snijden drongen zij die volgende keer het huis binnen, om het een klein uur later weer te ver laten. Tweeduizend gulden rijker, een nylonkous en een flesje chloroform ar mer. ADVERTENTIE UTRECHT Een weerloze vrouw van haar geld beroven? Daar had hi] eigenlijk maar weinig voor gevoeld. Haar bedwelmen met chloroform? Dat was zeker niet zijn idee. Had hij tij dens het voorarrest niet voorgesteld het slachtoffer een bloemetje te stu ren? Peter M. 31 jaar, huisschilder in Utrecht probeerde zijn aandeel in de hele zaak gistermiddag voor de Utrechtse rechtbank wat af te zwak ken. Hans M. 22 jaar. huisschilder in Utrecht niet. Hij gaf volmondig toe wat er op 6 maart aan de Nijkerker- weg in Barneveld was gebeurd. Hoe hij met Peter in het huis van de 75- jarigc alleenwonende mevrouw Haze leger had ingebroken. En hoe hij met Peter de slapende vrouw had be dwelmd uit angst dat zij wakker zou worden. Hoe zij de vrouw in een met chloro form gedrenkte doek om de mond had den gebonden en hoe zij samen de pol sen van de vrouw bijeen hadden gebon den met een nylonkous. „Maar", wilde de president van de rechtbank, mr. Van Eek, weten, „wist u dan niet dat chloroform levensgevaar lijk is? Het had wel de dood van me vrouw Hazeleger kunnen worden". Maar beiden hadden gemeend dat chloroform slechts een effectief mid del was tegen slapeloosheid. En hoewel de weduwe daar op dat moment te gen half twee zeker niet aan leed, hadden zij toch liever niet dat de vrouw wakker zou zijn geworden tij dens hun speurtocht naar de ongeveer dertigduizend gulden die er volgens hun tipgever in huis was. De buit bedroeg maar tweeduizend gulden, en dat was de tweede keer dat de informatie van de tipgever onjuist was gebleken. Want Johan H. 24 jaar, huisschilder in Utrecht had zich ook al eens vergist in het adres. Op een karwei bij een stiefzoon van mevrouw Hazeleger in Voorthuizen hoorde hij een verhaal over een alleenwonende weduwe, over dertig mille, over een weg, on over Bar- - neveld en Nijkerk. „Dat moet de Barne-~ f «kuper. EJectrotrein die in op- Bi] De Waerdye alle rentebaten plus koerswinsten aan de verzekerden, minus Va°/o voor onze bemoeiingen. Bij Stad Rotterdam Leven alle rente baten boven Vï°/o eveneens. Bij een gemiddelde marktrente van 8®/o, of een gemiddeld dividend plus koersstijging van 8°/o op Robeco- aandelen, stijgt, zowel bij Stad Rot terdam Leven als bij de Waerdye, een afgesloten spaarplan in een onge ëvenaarde mogelijkheid van f50.000.- na 30 jaar tot f 115.000.-: stijging 130 Verkoop uitsluitend via assurantie bemiddelaars. Assurantieconcern Stad Rotterdam anno1720 dracht van de Italiaanse Spoorwegen wordt gebouwd, draagt de naam ETR- Y-0160. Hij zal zich met een snelheid van 250 km per uur voortbewegen en zal al naar gelang de behoefte bestaan uit vier, zes, acht of tien rij tuigen, waarvan een restauratie-annex barrijtuig. ADVERTENTIE ADVERTENTIE mwaxsm DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning) is voornemens om in gemeenten, waarin de situatie op de woningmarkt daartoe aanleiding geeft, de woningen met een huurprijs beneden een zekere grens, die plaatselijk verschillend kan zijn, van liberalisatie uit te zonderen. De minister heeft dit dinsdag aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van de PvdA-Kamerleden Van den Doel en Masman. In dat antwoord deelt de minister mee, dat het gemeentebestuur van Zwolle heeft ingestemd met de invoe ring van de huurliberalisatie en dat in Kampen de stemmen daarover staakten. Het gemeentebestuur van Emmen en dat van Zutphen hebben zich tegen in voering van deze liberalisatie ver klaard. De minister zegt geen aanlei ding te hebben om te bevorderen, dat de drie laatstgenoemde gemeenten van de onderhavige maatregel worden uit gezonderd. In gebieden, die voor invoering van huurliberalisatie in aanmerking zijn ge komen, behoeft naar de mening van de minister bij een juiste toepassing van de overgangsbepalingen, de nieuwe huisvesting van gewezen huurders, aan wie in het kader van de huurliberalisa tie de ontruiming van het gehuurde is aangezegd, niet op onoverkomelijke moeilijkheden te stuiten. Tot. dusverre is gebleken, dat in geliberaliseerd ge bied van „op straat zetten" niet of nau welijks sprake is, aldus de minister.

De Vallei | 1970 | | pagina 11