Kroonprins Charles kan niet zomaar een vrouw trouwen FIGARO ALEXANDRE WILDE HUWELIJK VAN HET JAAR oei? ch e zon op Hoed voor mevrouw Wie wordt koningin? Prinses lijkt hem enige mogelijkheid „The lonely profession" 1 Bruidspaar hoog voor pa's hang naar pracht en praal KLEUR MEDICIJNEN ERG BELANGRIJK MET BANG VOOR DE LEEUW Rode pillen helpen niet MARIE-ASTRID CHRISTINE IRENE LUCIA SANTA CR UZ PLICHTSBESEF Oud probleem KENNISMAKEN SARAH CHURCHILL TROUWT WEER Prinses Marie-Astrid van Luxemburg is 16 jaar. Zij is de oudste van de vier kinderen van Groothertog Jan. De prinses, die twee jaar ge leden een bezoek bracht aan Nederland, is een nicht van koning Boudewijn van België. Zij ziet eruit als een typische teenager van deze tijd. De prinses is rooms-katholiek. it s t- ■WilWIlIM I l Prinses Christina van Zweden is 27 jaar. Zij is de kleindochter van koning Gustaaf van Zwe den. Zij heeft kunstgeschiedenis gestudeerd. De populaire prinses heeft veel gereisd. Zij bracht enige jaren terug een bezoek aan Nederland Hoewel zij sterk bijziende is, vermijdt zij zoveel mogelijk een bril te dragen Wanneer een jonge man over trouwen gaat denken, dan hoeft hij eigenlijk slechts twee problemen op te lossen hij moet een meisje uitkiezen en hij moet daarna haar hart zien te veroveren. Maar de erfgenaam van de Britse troon, prins Charles, heeft nóg heel wat meer problemen te overwinnen voordat hij in het huwelijksbootje kan stappen. Zijn keuze moet de zegen krijgen niet alleen van zijn eigen familie maar van een heel volk, want anders zou er wel eens een constitutionele crisis kunnen ont staan. En het grootste schandaal aan het Britse hof sind 1936 is nog steeds toen koning Edward VIII aftrad omdat hij ging trouwen met de vrouw van zijn hart, een burgermeisje (koning Edward VIII is sindsdien beter bekend als de hertog van Windsor). mmmmm Prinses Irene van Griekenland is 28 jaar. Zij is een zuster van de Griekse koning in balling schap, Konstantijn. De prinses leeft zeer se rieus. Zij is een begaafd pianiste. Zij is verder zeer geïnteresseerd in religie. Zij ontmoet prins Charles geregeld en dan praten beiden over muziek. De prinses is vegetariër. MMMMI Lucia Santa Cruz is 26 jaar. Zij is de doch ter van de Chileense ambassadeur in Londen. Lucia, een van de best geklede vrouwen in Engeland, ontmoette de prins op de universi teit van Cambridge. Sindsdien is zij regelmatig in het gezelschap van hem gezien. Lucia, die twee universitaire graden heeft, is rooms-ka tholiek. K'! vr Mfe::.' i ";V Mensen die Charles kennen, zeggen dat hij evenals zijn moeder een groot plichtbesef heeft en dat hij het voor beeld van zijn oom niet zal volgen. De Britse kroonpretendent is nu 21 en het lijkt erop dat hij nog alle tijd heeft om naar een goede echtgenote te zoe ken. Een Engelse astrologe heeft al uit gerekend dat Charles op zijn 26ste jaar zal trouwen, dat zijn huwelijk harmo nieus en gelukkig zal zijn. dat zfjn vrouw zich niet met hem zal vervelen (voor de kenner: Charles is een Schor pioen). Maar voordat het zover is zal Charles toch eerst nog de volgende pro blemen moeten oplossen. Hij ontmoet meisjes niet zoals ge wone mensen. Hij kan niet zomaar met een meisje naar een feestje of een film gaan. Als hij een meisje ontmoet dat hij erg aardig vindt, kan hij haar niet vragen bij hem thuis een kopje koffie te komen drinken. Hij is de erfgenaam van de Britse troon en dus moet zijn toekomstige vrouw zich erop voorbereiden eens ko ningin van het Britse koninkrijk te zijn. En dit is een vooruitzicht dat weinig jonge meisjes aantrekt, terwijl maar zeer weinigen in staat zijn deze onmen selijk zware taak uit te voeren. Zoals Oharles zelf eens zei: het is misschien beter dat ik een meisje trouw dat al een beetje gewend is aan een dergelijk leven. Een leven dat bestaat uit einde loos handen drukken, uit een onafge broken rij bezoeken afleggen, linten doorknippen, door iedereen met open mond aangestaard te worden. De ideale kandidaat hiervoor? Een prinses. Maar er zijn niet. veel prinsessen meer. En sommigen zijn te oud, ande ren reeds getrouwd. Van degenen die wat leeftijd en status wel geschikt zou den zijn, is weer een aantal automa tisch uitgeschakeld door een oud pro bleem dat juist in dergelijke gevallen vaak onoverkomelijk blijkt te zijn: het geloof. Want veel Europese prinsessen zijn rooms-katholiek. En de koning van Engeland is titu lair hoofd van de Anglicaanse kerk. Hij kan daarom dus niet met een r.-k. meisje trouwen, tenzij het parlement zich voor een dergelijk huwelijk uit drukkelijk zou uitspreken. Het r.k.- parlementslid Norman St. John Stevas zegt daarover: „Als prins Charles een rooms-katholiek meisje wenst te trou wen dan zou hem dat moeten worden toegestaan. Iedereen, of hij nu een kroonpretendent is of een gewone bur ger, heeft het fundamentele recht de persoon van zijn keuze te trouwen, on afhankelijk het geloof, de opvoeding of de nationaliteit". De Britse tekenaar Alan Manham heeft een tekening gemaakt die de meest bekende uiterlijke kenmerken van het Britse koninklijke huis in zich verenigt. Sommigen halen uit het por tret de koningin, anderen prinses Mar garet, prinses Anne, weer anderen zelfs koningin Victoria. Zo zou een goede vrouw voor Charles er ongeveer uit moeten zien, zo zeggen velen. Maar een man kan geen portret trouwen, ook niet een troonpretendent. Wie wordt de volgende koningin van Engeland? Volgens de astrologe weten we het over vijf jaar. Tot die tijd zul len we het met geruchten en voortdu rend nieuwe namen moeten doen, die echter weer even snel verdwijnen. INTRA In het Italiaanse plaatsje Intra werd door spelende kinderen een leeuw uit zijn kooi op een circusterrein bevrijd. De leeuw, een vriendelijk dier, ging aan de wandel en kwam terecht in een keuken van een huis in de buurt waar hij een beetje ging spelen met de kin deren die zich daar bevonden. Maar toen de moeder van die kleinen verscheen was het feest snel uit. Zij greep de leeuw bij de staart en schopte, trapte en sloeg het dier de deur uit. Kort daarop liet het zich vreedzaam door de circusmensen pak ken en naar de kooi terugbrengen. Bij dit alles raakte niemand gewond. PARIJS Als vroeger een kapper een van zijn kinderen uithuwelijkte, mocht hij blij zijn, dat hij op die dag, waarop zijn zaak gesloten was. geen klanten verloren had. Zaterdag trouwde in Frankrijk ook een kapperszoon, maar de klanten, die daarbij durfden weg te blijven, lopen een grote kans. dat zijn vader hen uit zijn klantenregister zal schrappen. Die vader is Alexandre, de kapper van alle gekroonde vrouwenhoofden, van geldmagnaten, van de groten uit de filmwereld en van tout-Paris, die merkwaardige groep, die Parijs in leven en het leven in Parijs gaande houdt. En of ze kwamen: een regerende prinses, Grace van Monaco: tien ko ninklijke hoogheden met de hertogin van Orievans en Maria-Pia van Savoye; vier ambassadeurs; de Rothschilds; Von Karajan met zijn vrouw, prins André de Bourboun-Parma en de filmwereld met Burton-Taylor, Claudia Cardinale, Virna Lisi en Curd Jürgens. Het decor was Saint Tropez, dat door Alexandre geheel in de bloemen is ge- Zo liepen vorige week zaterdag kapperszoon Michael Raimon en zijn bruid zet. Twaalf bogen, opgebouwd uit witte Evelyne de Beschart door de zonnige straten van St. Tropez onder de bloe- tropische bloemen markeerden de weg menbogen door. In de bruidsstoet liepen beroemdheden mee als prinses van het gemeentehuis naar de kerk, die Grace van Monaco, de hertogin van Orléans, filmster Claudia Cardinale te voet werd afgelegd, begeleid door en zanger Frank Sinatra. een Provengaals orkest met bijbehoren de fluiten en tamboerijnen. „Ik wil, dat dit huwelijk gevierd wordt in het teken van de Provence", zo had de almachtige Alexandre gede creteerd en daarmee bleef hij trouw aan zijn afkomst en aan zijn hart. Voor het jonge echtpaar hoefde het helemaal niet. Zij, Eveline de Beschart (22), stewardess bij Air France, en hij, Michel Raimon (26), de reolametekenaar na een korte loopbaan als autorenner, die met twee ongelukken eindigde, ken den nog geen derde deel van hun gas ten. Het enige, dat Michel van zijn vader gedaan had weten te krijgen is dat deze de koninklijke suite had afbesteld in hotel Negresco te Nice, waar hij wilde, dat zij hun eerste huwelijksnacht zou den doorbrengen. Zij verkozen een klein, onbekend herbergje, eigens in het binnenland. Maar aan het overige ontkwamen zij niet. Te beginnen met de briljante re ceptie aan de vooravond van het trou wen, hun aangeboden door de graaf en gravin de Rohan-Chabot. Daar maakten zij kennis met hun vierhonderd gasten. De bruidsjurk was niet ontworpen door Dior, Pierre Cardin of een van de Pa- rjjse modeontwerpers, maar door Va- chon. Dat is de plaatselijke beroemd heid op dit gebied an Saint Tropez. Voor dit toilet had hij een beroep gedaan op 18de eeuwse documenten uit Ai-en-Provence. Het werd een japon, zoals Watteau er reeds schilderde, in wit satijn, waarvan de taille en de mouwen geborduurd zijn met parels. Zes naaisters zijn hiermee vier maan den bezig geweest. Op haar hoofd droeg zij een kapje van seringen- en oranjebloesem, bijeen gehouden door een parelstreng, waar aan de twee sluiers zijn bevestigd. Har- riet Hubberd Ayer had voor haar een speciale, romantische make-up ontwor pen, die haar gezicht de vorm gaf van een hart. De vier bruidsmeisjes (van zes tot tien jaar), door Jean Barthet gekleed, droegen jurkjes van met margrieten ge borduurde tule, waaronder een kanten broekje tevoorschijn kwam. Zij kregen een achttiende-eeuwse make-up met vuurrode koontjes en glimmende lip pen. Op hun Engelse pruik en pijpen krullen droegen aij een grote hoed, be zaaid met bloemdh. Na de huwelijksinzegening werd een vorstelijke receptie gehouden op de binnenplaats van het grootse hotel By- blos, die voor deze gelegenheid met vruchten en groenten was versierd. Zij werd gevolgd' door een lunch aan kleine tafeltjes, die rondom het swembad stonden opgesteld. In de reeks Worldpremiere-filra brengt de NCRV zaterdag 6 juni o 20.20 uur de Nederlandse premiè van de film „The Lonely Profe sion" oftewel „Mystificatie op S varona-eiland". De hoofdpersoon deze film is de privé-detective L Gordon. Overigens geen onbekend op de Nederlandse televisiesche men, want de kijker zal in hem acteur Harry Guardino herkenne die de hoofdrol vervulde in KRO-serie „The Reporter". Lee Gordon heeft in deze film bescherming op zich genomen va een niet onaantrekkelijke dam maar zij wordt, vrijwel vlak vo zijn neus, vermoord, zonder dat hi; de dader ziet. Gordon krijgt ook nie direct de gelegenheid achter eventuele dader aan te gaan, want hij is alleen met het meisje, temid den van een menigte mensen en dusde enige verdachte. Niettemin gelukt het hem ongezien weg te komen, maar de problemen stapelen zich op. Het bewuste meisje blijkt een vriendinnetje te zijn van de geheimzinnige miljonair Dominc Savarona. In zijn pogingen de zaak op te lossen krijgt Gordon hulp van zijn vriend de advocaat Martin Ban nister, welke rol wordt gespeeld door de befaamde acteur Joseph Cotton. Verder ziet men onder mee de neger-actrice Barbara McNair, die als zangeres optreedt in deze film. „Mystificatie op Savarona- eiland" wordt in kleur uitgezonden. De eerste dag met uitbundige lentezon was te mooi om waar te zijn. En veel te mooi om niet gedeeltelijk in gepaste ledigheid door te brengen. Zittend in een ligstoel, met een boek op schoot. Genietend van een treurberk in haar nieuwste lentejapon van lichtgroene kant. Van een rand fris ontloken eenjarig kleingoed, zo blauw en rose- rood en goudgeel als een morgenstond in de mei maar zelden geeft te genieten. Het zou eenvoudig onverantwoord zijn geweest om daar niet alle prozaïsche noodzakelijkheden voor te laten staan. Wanl hoeveel uren zonneschijn beleven wij doorgaans im wunder- schonen Monat Max, die zijn reputatie zo treurig weinig gestand doet. Het schijnt ergens verband te houden met zeetemperaturen en landwinden, maar wij geven de moed nooit op. Elk voorjaar kan immers de lang verwachte uitzondering blijken, met maling aan alle ijsheiligen en frontale storingen. Het kan nooit kwaad de tuinbank tijdig af te soppen en de kussens schoongewassen achter de hand te houden. En dan is daar opeens die meidag met bonte bloemen beneden en een blauwe hemel glimlachend tussen groenzijden bladerkant daarboven, als in een middeleeuws getijdenboek. Het zou alles rondom onze ligstoel volkomen vredig en verrukkelijk zijn, als onze gemoedsrust niet ergens werd gestoord. Niet door de eerste wesp of de laatste deun op een transistorradio, maar door onze nijvere buurvrouw. Die vanmorgen niet naar buiten heeft gekeken met de gedachte: Wat staat die boom daar mooi in het groen maar met de overwegingDat is nu echt een aardig zonnetje om de bedden eens flink te luchten. En hup! daar zwiepen de matrassen over het balkon en de dekens over de lijnen. Er wordt geklopt, geraagd, gesponsd en gezeemd dat de stukken eraf vliegen, en ik verbeeld mij de boenwas boven alles uit te ruiken. Heb ik een slaapkamer, die nodig aan een grote beurt toe is? Ja zeker. Zijn de vitrages wel zo blank als men van een degelijke huisvrouw mag verwachten? Dat nu ook niet. Is het dan niet mijn dure plicht, met dit goede voorbeeld voor ogen, mijn boek berouwvol dicht te klappen en naarstig met dekens en stofdoeken te gaan wapperen Misschien wel. Maar wij leven, zij het met enige restricties, nu alwee een kwart eeuw in een vrij land. Waar niemand mij kan opdragen op een bepaalde dag bij een bepaalde weersgesteldheid een bepaald karwei te gaan aanvatten. Alle dolle Mina's ten spijt blijf ik bij mijn mening dat een huisvrouw in sommige opzichten de meest onafhankelijke werkneemster van het lieve vaderland is. Omdat zij niemand enige rekenschap $chuldig is ,als zijnde tevens haar eigen uitsluitende werkgeefster. Dat demonstreert trouwens een jonge buurdame ter anderer zijde, die niet alleen vandaag maar praktisch ieder moment dat de zon belieft te schijnen, met een sigaret in een ligstoel mooi bloot ligt te wezen. Haar volstrekt goede recht, en geen zaak die mij ook maar in het minst aangaat. Maar wel een schouwspel die het manvolk stijft in de overtuiging dat huisvrouw het gemakkelijkste en benijdenswaardigste baantje ter wereld is. Je behoeft nergens op tijd aanwezig te zijn en je kunt desgewenst de hele lieve dag in de zon liggen te relaxen, als je maar zorgt dat er wat eetbaars op tafel komt. Dus wat wilt u? Links wordt gezond en rechts wordt geklopt wie vav beiden heeft het nu bij het rechte eind? En dan denk ik opeens met terugwerkend genoegen aan de uitspraak van een jeugdige echtgenoot, die deze knoop als hoofd des gezins eigenhandig doorhakte. Hij was opgegroeid in een ouderwets degelijk gezin, met een buitengewoon keurige en bedrijvige moeder, wier huis oj elk uur van de dag van kelder tot zolder gezien mocht worden. Deze voorbeeldige netheid kwam toevallig in ons gesprek ter sprake, toen ik daarover mijn bewondering uitsprak maar hij bleek daar nu niet zo overmatig door geimponeerd. Hij was echter een te loyaal zoon om daar openlijk kritiek op te oefenen maar zijn misnoegen over zoveel vlekkeloosheid uitte hij diplomatiek op een heel verrassende manier. Er waren, zo betoogde hij, belangrijker dingen in de wereld dan dat eeuwige ompoetsen op je meubeltjes. Zijn vrouw moest hem dat tenminste niet leveren: hij wenste in een huis te leven, en niet in een meubeltoonzaal. Zij waren zo gelukkig een riant vrijstaand huisje met een tuin rondom te bezitten, en zij hadden toch waarachtig samen niet zo lang gespaard om nu verder levenslang de meubels stofvrij te houden. Nee, zijn jeugdige gade had strenge orders daaromtrent: zodra de zon schijnt moet een mens daarvan profiteren. Dan ga je met je kinders in de tuin zitten en laat ze zich desnoods maar lekker vuil maken daar is de douche goed voor. Maar er zit in elk geval een geruststellend fiat in ten opzichte van onze al is het midden in de schoonmaak. Er blijven nog genoeg regendagen over om te poetsen en te boenen zoveel je wilt. Het was natuurlijk wel echte mannentaal, en dus uitermate dilettantistisch: wie kan er nu dekens buiten hangen als het regent? Maar er zit in elk geval een geruststellend fiat in ten opzichte van onze ligstoel. Zoek de zon op zij schijnt maar zo weinig. SASK1A •••fMIHfttaHVWNHIfMttlMIHtHOMIK IfltHNIVfHIHIINIHIHflNIIHHNK laNNIIVNHHHIIHIHaitaillUIIIINtNtNiaHnaiaillllliaiMMIVIIHtllflllNHIIIIIHHIHIMHHIIIIHIHiatNaUIIIHMHj LONDEN Een aantal Britse ge leerden is tot de slotsom gekomen dat niet alleen bij kinderen belangrijk is wat voor kleur het geneesmiddel heeft dat zij moeten innemen, maar ook bij volwassenen. Vier geleerden hebben proeven geno men met 48 patiënten die men pillen toedienden van dezelfde samenstelling, maar van afwijkende kleuren. Van deze patiënten waren er 27 vrouwen en 21 mannen. Alle leden aan gevoelens van bezorgdheid en neerslachtigheid. Men gaf elk kalmerende pillen, drie weken lang maar de eerste week waren die pillen rood, de tweede geel en de derde groen. Daarop werd door de pa tiënten afwisselend gereageerd. De terneergeslagen patiënten rea geerden het best op de gele pillen, die lijdend aan bezorgdheid hadden het meest aan de gele pillen. Maar niemand scheen veel baat te vinden bij de rode pillen. De proefnemingen met deze „kleu rentherapie" worden voortgezet. Deze beringde" hoed vormt een j i onderdeel van de hoeden-herfst- collectie 1970 van Mi\linery Guild in Londen. Het ontwerp is van Mitzi l Lor enz. LONDEN Sarah Churchül, de 95- jarige dochter van wijlen Winston Churchill zal voor de vierde maal in het huwelijk treden. Haar nieuwe echtgenoot wordt de 58-jarige beeldhouwer Oloff de Wet, die zich in de oorlog heeft onderschei den door zijn werk in het Franse ver zet. Hij is tweemaal getrouwd geweest. De derde echtgenoot van mevrouw Churchill, de 23-ste Lord Audley, over leed in 1963.

De Vallei | 1970 | | pagina 17