Veenendaals dagblad Nu al 35.000 doden WERKSPOOR-PERSONEEL OP KAMER-TRIBUNE Buiten Synthetisch gen in V.S. vervaardigd Politieke processen in Rusland Treinverkeer liep gisteren ernstig uit de hand Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Rijk wilgeen 24 miljoen op tafel leggen Beschieting uit Libanon Moeder-overste voor klooster beroofd van tas niet 3000 Aramburu zou gedood zijn H». Vogelsterfte iu Zeeland door vergif Arrestant weer ingerekend Mijnstaking in België Thailandse hulp aan Cambodia Her en der Christine Ewert f („Theater") onderscheiden In MoskouKief en Riga NS zette "f mes in nieuwe dienstregeling Arnhemse babx kreeg opnieuw stern-oproep Inbrekers stalen 40.000 pakjes sigaretten HELE WEEK DROOG WEER WAT WARMER i voor rodacbe en admin wtratf®: Peins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. kosse nummers 1 0,25; Abonnement 1.03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 pX VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 3 JUNI 1970 - 44. JAARGANG no. 126 In de Tweede Kamer von den dinsdagmiddag de debat ten over de toestand bij de V.M.F. plaats. Op de publie ke tribune volgden vele „VMF'ers de zitting: in het midden, met hand aan het hoofd, de heer Nol De Jong, leider van de ondernemings raad van Werkspoor Utrecht. Regering is tegen overnemen van wagonfabriek door de N.S. STADJE IN PERU WEGGEVAAGD LIMA De aardbevingsramp in Peru heeft zeker 35.000 mensen het leven gekost, zo heeft de presidentiële woordvoerder Augosto Zimmerman meegedeeld. Dinsdag ontdekte men dat de bergstad Yungay met haar 20.000 inwoners volle dig van de aardbodem was weggevaagd. Volgens officiële ramingen zyn in omliggende dorpen circa 14.000 doden gevallen. Een helikopterpiloot meldde na een vlucht boven Yungay, dat er van de stad niets meer te bekennen was. Er hing alleen een enorme stofwolk. Volgens Zimmerman is Yungay weggevaagd door lawines, die door de aardbe ving waren teweeggebracht. liet toeristenstadje lag genesteld tussen de Andes- toppen Huasearan en Iluandov, elk meer dan 6.700 meter hoog. Boven de stad Huaraz, waar ongeveer 750 doden zijn gevallen en 95 procent van de huizen is verwoest, is dinsdag een hulpploeg van dertig militairen aan parachutes neergedaald. Ook werden voedsel, medicijnen en dekens afge worpen. TEL AVIV De Israëlische grens plaats Kiral-Sjmoneh is dinsdagavond vanaf Libanees gebied opnieuw met ra ketten bestookt. Zij veroorzaakten branden in omliggende velden, maar er vielen geen slachtoffers. De Israëlische luchtmacht heeft dins dagavond vier uur lang bombardemen ten uitgevoerd bij het Suez-Kanaal. Het was volgens een woordvoerder in Tel Aviv de vijlde luchtactie van die dag ie de kanaalzone. Egyptische commandostrijders heb ben in Caïro voor de televisie meege deeld, dat het oversteken van het Suez-kanaal voor acties tegen Israëli sche troepen bijzonder gemakkelijk wordt. Zij voegden eraan toe dat nu een „grote oversteek" wordt voorbereid. De Israëlische ambassadeur in Ame rika, Jitzak Rabin, verklaarde in een te levisie-interview, dat tweeduizend Rus sen momenteel in Egypte gevechtstaken vervullen. Zij bedienen lanceerinstalla- tios voor geleide raketten en doen dienst, als piloot. Daarbij komen dan nog de vijfduizend Russische adviseurs in Egypte. Syrië en Irak, zei Rabin. DEN HAAG/AMSTERDAM - De regering voelt weinig voor overneming van een deel van Werkspoor-l trecht door de Nederlandse Spoorwegen. Gisteren is gebleken dat er in de top van de Spoorwegen wel degelijk be reidheid tot /.o'n overneming bestaat. Minister Nelissen (Econ. Zaken) en staatssecretaris Reijzer van Verkeer en Waterstaat lieten er echter in de Tweede kamer gisteravond geen twijfel over bestaan dat de regering het een te dure en uitzichtloze zaak vindt. A Is tweede boek van de maand verscheen in het kader van de Natuurboekenweek N70 (het Europ. Natuurbeschermingsjaar) een her druk van Bert Garthofs ,,Z o m a ar wat zwerven". Ge moet even wel niet denken, dat het een onge wijzigde reproduktie is van de uit gave d.d. 1962ik heb deze er nog 'ns mee vergeleken en kende de nieu- we (9e) verschijning er nauwelijks in terug. Dat heeft uitgever Ploeg- sma te Amsterdam goed bekeken en het is wel zeker, dat hij er ple zier en voldoening aan zal bele ven ook, want dit prachtige boek, thans op beknopt albumformaat en met tal van gekleurde en zwart wit foto's verlucht kost als premie in het Natuurbesch.jaar '70 tot e n met 30 juni slechts 8.50 en dit is waarlijk geen geld. Dus zorg, dat je er bij bent, want na de le juli moet ge 17,50 betalen. Zelfs die prijs is voor zulk een royale uit- voe^.ng geenszins hoog. De impressies van Garthoff, al om bekend van het radio-program ma „Weer of geen weer", zijn luchtig en origineel; ze verwijzen naar grote en kleine landschappen en als hij 's zondagsochtends heeft uitgesproken, worden 's middags in die gebieden vaak zoveel natuur- zoekers gezien, dat bloem en plant onder de voet dreigt te worden ge lopen en viervoeter en vogel voor de drukte in onbereikbaarheid on derduikt. Dit is het gevaar van zulke causerieën, maar N70 zal het publiek hopelijk wijzer maken. In de nieuwe druk van zijn oeuvre heeft G. de hoofdstukken, die over stadjes handelen, weggelaten; ik kan in de oorspronkelijke uitgave nog lezen over Thorn, Bronkhorst, Veere enz., doch nu zijn ze vervan gen door n dertig fraai geïllus treerde bladzijden de domeinen van over Teun Brouwer, de over leden vogelwachter op Texel en de kruidenzoeker Leen Wingelaar van Loosdrecht. Ze passen beter in dit boek over het buitenleven. Beider portret had ik er graag in gezien, maar dit is dan ook het enige, wat ik op dit first-class boek heb te zeggen. 3 juni 1970 A. B. Wigman De Spoorwegen zelf kunnen de be nodigde 24 miljoen, inclusief ccn renteloos voorschot van 8 miljoen, niet betalen en de regering wil het niet op tafel leggen. De heer Keijzer meldde dat uit een onderzoek dat VMF, het concern waar toe Werkspoor behoort, en de Spoorwe gen onlangs hebben ingesteld, is geble ken dat er voor ongeveer 450 man werk zou overblijven als de Wagonfabriek van het totale Utrechtse bedrijf met z'n huidige 1900 werknemers zou worden overgenomen. Jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, lid van de directie van de VMF, zei gisteravond na het antwoord van de regering, dat noch over Werkspoor-Utrecht noch over het handelsmaterieel overleg is gepleegd. De strijd om het bestaan van de VMF speelde zich gisteren op diverse fronten af: In de jaarlijkse aandeelhoudersverga dering in Amsterdam beschuldigde het bestuur van de VMF minister Nelissen MADISON Geleerden van de uni versiteit van Wisconsin zijn cr als eersten in geslaagd een volledig syn thetisch gen - drager van erfelijke eigenschappen - te vervaardigen. Deze wetenschappelijke doorbraak is tot stand gebracht onder leiding van dr. H. Gobind Khorana, die in 1968 met twee anderen de Nobelprijs voor medicijnen kreeg. Op een studiebijeenkomst aan de uni versiteit van Wisconsin verklaarde dr. Khorana dinsdag, dat het piaken van een gen, de weg opent voor beïn vloeding van de biologische structuur van levende organismen. Het was nog „heel ver weg", maar dit zou uiteindelijk de mogelijkheid kun nen scheppen van genezing van kan ker, suikerziekte en erfelijke ziekten. In de verre toekomst zou men mis schien ook tot genetische ordening overgaan - „het ontwerpen van men sen naar patronen, atleten bijv. of intellectuelen, aldus dr. Khorana. Hij vreesde dat de ontdekking in de sensatiesfeer zou worden getrokken, maar gaf toe dat zij voor het weten schappelijk onderzoek uitgestrekte nieuwe terreinen openlegde. De uit India afkomstige geleerde lichtte toe. dat zijn team het bewuste gen had opgebouwd uit simpele organi sche stoffen. In het verleden hadden geleerden al kleine deeltjes geneti sche materiaal uit levende cellen sa mengevoegd, maar dr. Khorana en zijn collega's toonden als eersten aan dat genen kunnen worden vervaar digd uit nucleotides - kleine chemi sche bouwstoffen ter grootte van een atoom. De geleerden gebruikten een RNA-gen uit gist, als model. Zij con stateerden dat de structuren van het synthetische en het „echte" gen vol komen aan elkaar gelijk waren. Genen zijn de chemische bouwstenen van het leven, en verlenen dit alle karakteristieken. De organismen ken nen vier chemische basiselementen, die in eindeloze reeksen zijn gekop peld in evenzovele variaties en deze bepalen weer de bestemming van het organisme, dat kan uiteenlopen van een virus tot een mens. (economische zaken) van onzorgvuldig heid met betrekking tot zijn uitspraken over moeilijkheden bij Werkspoor Utrecht. „De Nederlandse Spoorwegen willen de afdeling rollend materieel wel over nemen", zei het lid van de raad van be stuur, jhr. mr. F. O. J. Sickinghe. Reactie van de Spoorwegen: Steun aan Werkspoor is een zaak van de rege ring, daar blijven wij buiten. „De Ne derlandse Spoorwegen gaan niet zelf standig in deze aangelegenheid initia tieven ontplooien", aldus drs. H. Wis- sink, chef afdeling voorlichting van N.S., over een brief van de Spoorwe gen, die bij minister Nelissen zou lig gen. AMSTERDAM De 74-jarige moe der-overste van het klooster „Dochters van Maria en Jozeph" in Amsterdam- Zuid, is dinsdagmiddag beroofd van haar tasje met 3.000,-. De vrouw, die het geld juist van de bank had gehaald, wilde omstreeks kwart voor vier het klooster binnengaan toen een ongeveer 20-jarige jongeman haar van achteren vastpakte en het tasje onder haar arm vandaan griste. Zij liep de rover nog na, maar zag hem tenslotte verdwijnen op het nabij gelegen complex van de oude Rai in de Ferdinand Bolstraat. Een uitgebreide speurtocht van de poli tie had geen resultaat. Mogelyk waren twee man bij de zaak betrokken. Getui gen hadden nog een andere jongeman zien weglopen. C7 MIDDELBURG In Zeeuws-Ylaan- deren is een ernstige vogelsterfte ge constateerd. Op enkele plaatsen zijn grote aantallen vogels, soms zelfs bij zonder zeldzame, dood gevonden. De gemeentepolitie in Terneuzen heeft de 84-jarige landbouwer D. H. uit Terneuzen aangehouden. Hij heeft be kend maandag erwten te hebben ge strooid die hij eerst had gekweekt in een zwaar vergiftigingsmiddel. De stad zit zonder stroom. Er zijn cir ca 2.500 gewonden. Tot de hulpploeg behoorde luitenant-kolonel Corzo. door de regering aangesteld als militair en politiek bevelhebber over het verwoeste gebied in Noord-Peru. Er maakten ook iimiiiiiiimimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiii ARNHEM Christine Ewert van To neelgroep Theater heeft de Theo d'Or gekregen voor de wjjze waarop zy af gelopen seizoen in het Arnhemse gezel schap haar rol in „De Kaukasische Krijtkring" van Bertold Brecht vertolk te. In de Bredase schouwburg werd haar gisteren deze jaarlijkse prijs voor de beste Nederlandse actrice van het seizoen uitgereikt. De Louis d'Or voor de beste acteur ging naar Henk van Ulsen voor diens rol in „De heersende klasse'" van Peter Birnes, gespeeld door het Nieuw Rot terdams Toneel. BUENOS AIRES De Argentijnse veiligheidsraad heeft op een spoedbij- eenkomst onder leiding van de presi dent generaal Ongania, besloten, de doodstraf te stellen op ontvoeringen die de slachtoffers het leven kosten. Intussen vreest men het ergste voor de ontroerde oud-president Aramburu, die volgens sommige berichten al is ge dood. De peronistische partij heeft de ontvoering dinsdagavond scherp ver oordeeld en het volk opgeroepen tot een nationale verzoening. Aanvankelijk achtte men een Peronistische beweging verantwoordelijk voor de verdwijning van de ex-president. BORGEN De zestienjarige fabrieks arbeider H. de V. uit Veendam, die maandagavond om zes uur kans zag het bureau van de gemeentepolitie te ont vluchten is dinsdagavond o mzes uur door de gemeentepolitie van Veendam opnieuw gearresteerd. De- knaap had zich in de ouderlijke woning achter een dekkleed verstopt. PARIJS Do laatste tijd zouden in diverse Russische steden, met name Moskou, Kief, Charkof, Gorki ei. Riga. nieuwe processen zijn gevoerd tegen Russische intellectuelen. Dit meldt het blad „Kroniek van actuele gebeurtenis sen", dat ondergronds in de Sovjet- Unie circuleert, in zyn dertiende afleve ring die onlangs het Westen bereikte. Het bewuste artikel is in zijn geheel gepubliceerd door het tijdschrift „Pos- sef", dat wordt uitgegeven in West- Duitsland. Volgens de „Kroniek" is Wladimir Goersjoeny, een neef van de oprichter van de Russische sociaal-revolutionaire partij, in een psychiatrische inrichting opgesloten, wegens het in bezit hebben van twintig exemplaren van een oproep van generaal Grigorenko, in Parijs ge publiceerd door het internationale co mité voor de verdediging van de men senrechten. Goersjoeny was op 18 okto ber jongsleden gearresteerd, nadat hij een brief aan de Verenigde Naties had ondertekend, waarin geprotesteerd Heel wat treinen moesten gisteren uit de dienst regeling worden genomen om de zaak niet geheel vast te laten lopen. UTRECHT Om de zaak lopende te houden hebben de Spoorwegen gisteren het mes moeten zetten in de gloednieuwe dienstregeling. Er moes ten zelfs in de avondspits treinen uit genomen worden om het kwetsbare knooppunt Utrecht althans enige lucht te geven. De narigheden waren al vroeg in de middag begonnen. Twee machinisten die posttreinen naar Amsterdam en Den Haag moesten brengen vergisten zich in de trein. Direct buiten het sta tion ontdekten zij dat zij op een ver keerd baanvak zaten, waar zij de weg niet kenden. Volgens de „regels van het huis" moesten zij wel stoppen en hun goede trein gaan opzoeken. Dat kostte tien minuten en het begin van de vertra ging- Die eerste schade was net hersteld, toen op het baanvak Geldermalsen Den Bosch een sein- en wisselstoring de kop opstak bij de enkelsporige brug over de Maas bij Hedel. De vertraging daar van een uur greep wreed om zich heen. In heel midden-Nederland reden de treinen al gauw met een vertraging van ander half uur. Dan maar twintig treinen eruit, besloot de leiding, in de hoop dat alles dan om ongeveer drie uur weer in orde zou zijn. Het lukte niet. Toen de namiddag- spits begon moest drastisch worden ingegrepen: EindhovenGeldermalsen gehalveerd. UtrechtHilversum méér dan dat. Van de twee intercity treinen per uur tussen Heerlen en Zandvoort ging er telkens maar één tot Den Bosch, om daar te keren. De laatste intercity trein tussen Heerlen en Amsterdam kon weer naar zijn eindbestemming doorrijden. De beperking op de lijn UtrechtHilver sum bleef echter tot het eind van de reizigersdienst dinsdag van kracht omdat Utrecht CS ook rond het mid dernachtelijk uur het „normale ver keer" niet meer zou hebben kunnen verwerken. Op de overige lijnen wa ren de vertragingen ook de rest van de avond nagenoeg weggewerkt. De nachtposttreinen hebben als na sleep van de moeilijkheden 's avonds enkele uren vertraging gehad. Als ge volg daarvan kwam de post in de uit hoeken van het land te laat aan om nog te kunnen worden opgenomen in de ochtendbestelling. werd tegen „de onderdrukking van in tellectuelen in de Sovjet-Unie". Het ondergrondse blad meldt voorts, dat in maart een 19-jarige studente, Valerie Novodvorskaja, is opgesloten in een „speciaal psychiatrisch asiel van de KGB" (de staatsveiligheidsdienst) in Ka zan. Zij had in december voor het Kremlin pamfletten verspreid tegen de Russische interventie in Tsjechoslo-Slo- wakije. Anderen zoals Vladimir Ponomariof, Wladislaf Nedobora en Arcady Levin, waren volgens hèt blad tot een verblijf van drie jaar in strenge internerings kampen veroordeeld wegens het uitge ven van zelfstandige bladen. Voorts was nog een studente tot drie jaar ver oordeeld wegens het in bezit hebben van werken van de Zuidslaviër Mlovan Djilas en de Russische filosoof Berdja- jef. i BRUSSEL Dc mijnwerkers in Bel gisch Limburg hebben gisteren opnieuw het werk neergelegd. In drie van de vijf mijnen kwam het werk volledig stil te liggen, in een vierd mijn staakt een derde van de kompels. Alleen in Eysen gingen de mijnwerkers gewoon aan het werk. In januari van dit jaar gingen wilde mijnstakingen in Belgisch Limburg ge paard met botsingen tussen de politie en de stakers. ARNHEM Voor de tweede keer in haar korte leven heeft de achttien maanden oude Jacqueline Konings uit Arnhem een stemoproep gehad. Voor de eerste keer gebeurde dat bij de staten verkiezingen in maart. Haar ouders wachten in spanning de Tweede-Kamer verkiezingen af. r BREDA Inbrekers zijn er in ge slaagd bij de groothandel in tabak M. Pijnenburg in Breda voor ƒ70.000.- aan sigaretten te stelen. De inbraak gebeur de dinsdagnacht. Er zijn geen sporen die in een bepaalde richting wijzen. De daders hebben aan de achterzijde van het magazijn een deur geforceerd en daarna een wagen volgeladen met 200 dozen van ieder 20 sloffen sigaretten. De totale buit bedraagt 40.000 pakjes. artsen en verpleegsters deel van uit. In andere delen van het gebied kampt men met overstromingen. Het Yanganucomeer is door lawines overge lopen. In de haven van Chimbote zijn de eerste schepen met hulpgoederen, bin nengelopen. Van de vliegbasis Howard in de Panama-kanaalzone zijn drie vol geladen Amerikaanse vrachtvliegtuigen en twee helikopters met een hulpteam van 25 man naar Noord-Peru vertrok ken. Er zullen nog meer zendingen vol gen. Men wil twee van de grote C-130- vliegtuigen beschikbaar stellen voor pendelvluchten tussen Lima en het rampgebied. In de plaatsen Chimbote en Huaraz zijn duizend lijken gevonden. Yungay ligt op ongeveer 3000 meter, omgeven door bergen van meer clan 6.700 meter hoog. Op 25 km afstand ligt het meer Yanganuco, dat zondag over stroomde toen er grote hoeveelheden rotsen en aarde in schoven. Veel dorp jes in dit gebied zijn geheel verdwenen. De verbindingen met de getroffen streek zijn vrijwel totaal verbroken. President Juan Velasco. die dinsdag morgen met een kruiser van de marine uit Chimbote in Lima is teruggekeerd, is direct daarna in beraad gegaan met zijn kabinet. De kruiser bracht 300 ge wonden uit Chimbote mee, die in zie kenhuizen in de hoofdstad zullen wor den behandeld. Uit omringende landen komt veel hulp aan in Lima. Met Amerikaanse Hercules-transportvliegtuigen werden in de loop van dinsdag twee helikopters verwacht, alsmede andere hulpgoede ren. ROUW De Peruviaanse regering heeft dins dagavond acht dagen van nationale rouw afgekondigd voor de slachtoffers van de aardbeving afgelopen zóndag. Alle vlaggen werden half-stok gehan gen. Voor de provincie Ancash en delen van de provincies Libertad en Lima. werd de noodtoestand afgekondigd. In de betrokken gebieden zullen geduren de deze periode de militaire bevelheb bers de politieke leiding op zich nemen. De afkondiging van nationale rouw had plaats op het moment, dat in Lima en andere steden op uitbundige wijze de 32 overwinning van Peru op Bulga rije in het wereldkampioenschap* voet ballen in Mexico gevierd werd. In heel Peru doet het gerucht de ron de dat de aardbeving veroorzaakt zou kunnen zijn door de nieuwe Franse atoomproef die de dag daarvoor in de Stille Oceaan was genomen. Men herin nert zich maar al te goed de aardbeving van 1966, die hoofdzakelijk Lima trof en onmiddellijk volgde op Franse atoomontploffingen in de Stille Oceaan. BANGKOK De regering in Bankok zal alleen burgers van Cambodjaanse nationaliteit of rechtstreekse herkomst, die al dan niet als vluchteling in Tai- land wonen en zich als vrijwilliger mel den, naar Cambodja sturen. Er zullen geen Thailandse troepen worden gezon den, aldus heeft een regeringswoord voerder in Bankok na afloop van een kabinetsvergadering verklaard. Hij deed deze mededeling naar aanleiding van berichten over het zenden van Thai landse troepen of vrijwilligers. Thailand houdt zich hierbij aan de afspraak van de conferentie van Dja karta. om geen gevechtstroepen naar Cambodja te sturen. „Het gaat dus niet om een Thailandse expeditionaire macht, zoals er op het ogenblik een in Zuid-Vietnam strijdt", aldus de woord voerder. Het kabinet in Bangkok is intussen .akkoord gegaan met het programma voor de levering van militair materieel aan Cambodja. Een door journalisten naar voren ge bracht geval van plundering van Ame rikaanse soldaten, op 5 mei geschied in de Cambodjaanse stad Snoeol, is onder zocht. Tegen de plunderaars zal disci plinair worden opgetreden. Gestolen waren een scooter die on dertussen is teruggegeven een kleine tractor waarvan men de eigenaar nog niet heeft kunnen vinden en zes of zeven kisten Coca-Cola en dergelijke en die zijn op. (van onze weerkundige i medewerker) Een krachtig hogedrukgebied van 1032 mb. trok van het Kanaal naar ons land. Het blijft in de buurt van Nederland en zal ook in de rest van deze week droog weer brengen. De temperaturen zullen bij over- wegend zonnig weer iedere dag iets z hoger worden. Het kwik in Gelder- land gaat langzaam van ca. 20 gra- den C. naar 25 graden C. In Spanje en Portugal blijft het tropisch met 30 tot 35 graden C. Het huidige weertype is ideaal voor z vissen. Nagekomen mei-neerslag: Hoog- Soeren 25 mm. Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond, op gemaakt te 11.15 uur: Droog en overdag zonnig weer met eer zwakke tot matige wind tussen noord oost en oost en iets hogere temperaturen

De Vallei | 1970 | | pagina 1