Jeugd Olympiade van „de Engelenburg" Olympische fakkel in estafette naar arena Vanavond welkom in Raadhuis Politici vrijdag bij een 111 jeugdsoos Nieuw clubhuis voor tafeltennissers bos op .Pratlenburg Trimgroep al vier jaar actief Zaterdag in stadspark „Oldtimers" donderdag op voetbalveld J erkiezingen: Bekendmaking Geslaagd Jaarverslag van Culturele Raad Spreekuur van burgemeester Bekendmaking Geslaafd Zomeravond- concerten in Andrieskerk PRIJZENREGEN HELE JEUGD LEEFTIJD EIGEN TEMPO WOENSDAG 3 JUrii lv/u VEENENDAAL Op zaterdag 6 juni wordt op initiatief van de wijk- gemeenschap „De Engelenburg" een grote jeugd-olympiade georganiseerd, voor jongens en meisjes van 7 tot en met 14 jaar. Het evenement, dat vorig jaar voor het eerst zou worden gehouden, maar toen moest worden afgelast wegens de slechte weersomstandigheden, is dit jaar groter van opzet Behalve de jeugd uit de „Engelenburg" worden zaterdag ook alle kinderen van leden van andere wijkgemeenschappen en speeltuinverenigingen verwacht. Inzet is de titel „Olympisch Kampioen", die zowel voor alle meisjes als voor alle jongens op het spel staat. VEENENDAAL Vanaf half ne gen vanavond worden de resultaten van de 17 Veenendaalse stembureaus verwacht in het gemeentehuis. Vanaf die tijd worden de uitslagen daarheen doorgebeld. In het raadhuis zijn alle politieke kopstukken aanwezig om van minuut tot minuut de ontwikkeling te volgen. Op een „scorebord" worden de uitslagen van het begin af aan bij gehouden. Ook het kiezersvolk zelf is welkom, en mag enige service tegemoet zien. Het gemeentebestuur zorgt voor televisie- apparatuur. zodat tegeljjk de landelijke tendensen in het oog kunnen worden gehouden. VEENENDAAL In de jeugdsoos bij de Brugkerk komen vrijdagavond ver tegenwoordigers van alle Veenendaalse politieke partijen bij elkaar, om voor het front van een voornamelijk uit jon geren bestaand publiek te praten over de gemeentelijke toekomst. Het gesprek wordt gevoerd naar aanleiding van de dan bekende uitslag van de gemeente raadsverkiezing. Zaterdag 6 juni besluit de soos het seizoen definitief met een avond vol folkmusic door Auke Ozinga en Dick Schoonderbeek. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend: I. dat zij bij hun besluit d.d. 4 mei 1970, nr. 68.783, hebben besloten op de noord zijde van de Verlengde Spoorlaan tot het perceel nr. 70 en op de zuidzijde van de Middellaan vanaf de spoorweg overgang tot het perceel nr. 96, door plaatsing van borden model 49 van bij lage van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens, met onderbord, iede re zaterdag waarop naar verwach ting veel bezoekers zullen komen naar het aan de Brinkersteeg gelegen voet balterrein van 14.00 tot 18.00 uur, het parkeren op die weggedeelten aan de aangegeven zijden te verbieden; II. dat hun onder I genoembesluit in werking zal treden, zodra dit onherroe pelijk is geworden; III. dat 'n afschrift van hun onder I ge noemd besluit gedurende 30 dagen jra heden voor een ieder ter inzage ligt in het Raadhuis (kamer 1.7) en dat gedu rende -deze termijn eventueel beroep kan worden ingesteld bij H.M. de Ko ningin, in te dienen bij de commissaris der Koningin in deze provincie; IV. dat afschrift van hun meerge noemd besluit is toegezonden aan: 1. gedeputeerde staten van Utrecht; 2. de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat te Utrecht; 3. de Koninklijke Nederlandsche Automobielclub KNAC, Sophialaan 4 te 's-Gravenhage4. de Koninklijke Nederlandsche Motorrij ders Vereniging, Zijpendaalseweg 1 te Arnhem. 5. de Koninklijke Nederland sche Toeristenbond ANWB, Wassenaar- seweg 220 te 's-Gravenhage. Veenendaal, 1 juni 1970. Burgemeester en wethouders voor noemd: de burgemeester, P. Bode. de secretaris, Van Manen. VEENENDAAL Het certificaat ULO-III van het Mulo-Verband werd behaald door de dames: Joke Blanken- stijn, Elleke van Dijk, Corrie Drost. Melia van Garderen. Isabella Jansen, Anneke van Kooy, Ina Kramer, Joke Muilwijk. Adrie Pater, Lia v. d. Poel, Gerrie Scholten, Lineke Simonsz, Willie Zoeten en de heren: Hans Budding, Jan van Doorn, Hans van Ekeris, Gert Kne vel, André Kulik, Jan Pater, Gerard Wesseloo. Er werden twee kandidaten afgewe- ■en. De organisatoren hebben er alles aan gedaan om de echte Olympiade zoveel mogelijk te benaderen. Burgemeester P. Bode is bereid gevonden om 's morgens op het raadhuisplein het Olympisch vuur te ontsteken dat in estafetteloop via de straten van „de Engelenburg-' naar de arena het stadspark zal worden gebracht. De laatste fakkeldra ger zal daar het Olympisch vuur ontste ken. Deze handeling is tevens het sein met de wedstrijden te beginnen. Als onderdelen staan op het program ma zestig meter snelloop, 500 - 1000 meter duurloop, balwerpen, versprin gen, polstok verspringen, en hindernis- baan. De waardering geschiedt aan de hand van plaatscijfers, waardoor het bijvoorbeeld mogelijk is dat het jongste meisje of jongen aan het eind van de dag op het ereschavotje mag plaatsne men om als Olympische kampioene of -kampioene gehuldigd te worden. De gouden medaille met inscriptie zal detwee kampioenen worden opgespeld door burgemeester Bode. De jongen en het meisje dat de titel in de wacht sleept krijgt bovendien een nieuwe fiets of een gelijkwaardige sportuitrus- ting, en tenslotte een wisselbeker die beschikbaar is gesteld door Den Bra- ber's drogisterij. De nummers twee en drie krijgen respectievelijk een bedrag van ƒ50.- en ƒ25.- in waardebonnen en een zilveren en bronzen medaille en een waardebon van tien gulden. De deelnemers moeten zich morgen avond, donderdag 4 .juni, van 19.00 - 21.00 aanmelden in het speeltuinhuisje van de wijkgemeenschap. Om voor deze Olympiade te kunnen worden ingeschre ven moeten ze een briefje inleveren met daarop naam, adres en leeftijd. Bovendien moeten ze de lidmaatschaps kaart van hun wijkgemeenschap of speeltuinvereniging tonen. Op vertoon daarvan krijgen ze een rugnummer en consumptiebonnen. Als inschrijfgeld zal voor de jonge Enge lenburgers een gulden worden gevraagd en van de overige deelnemers 2.50. De commissie die zich met de voorbe reidingen voor deze Olympiade heeft bezig gehouden is al wekenlang in touw. Men kan daarbij wel teruggrijpen op de vorig jaar opgedane ervaringen VEENENDAAL De Stichting Stichtse Culturele Raad heeft onlangs zijn jaarverslag voor 1969 voor publika- tie vrijgegeven. Deze Culturele Raad heeft vooral zijn werkzaamheden op het terrein van: de zorg voor creativi teitscentra. de planning van culturele accommodatie, het ontstaan van (in tergemeentelijke culturele commissies en het cultureel jongerenpaspoort. Met betrekking tot de jeugd, geeft de Raad een cultureel jeugdpaspoort uit, (CJP) die ook zijn verspreidingsgebied in Veenendaal heeft. Betreffende het muziekonderwijs, lijkt het een zorgelij ke zaak voor de Raad te zijn. In het zuidoostelijk deel van de pro vincie Utrecht (waaronder uiteraard ook Veenendaal valt) werd een onder zoek vorig jaar gehouden naar de wijze, waarop het muziekonderwijs op de scholen werd gegeven. Met deze enquê te hoopt men bij te dragen tot de fun dering van een streekmuziekschool. op basis van een gemeenschappelijke rege ling. Het bedrag, dat beschikbaar is gesteld voor culturele doeleinden in 1969 voor Veenendaal is f 48.438,geweest. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 5 juni 1970 verhinderd is spreekuur te houden. Rhenen, 1 juni 1970. De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. RHENEN - De burgemeester van Rhe nen maakt ingevolge het bepaalde in artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat het bestemmings plan „Domineesberg 1968", zoals dit bij besluit van de raad der gemeente Rhe nen d.d. 26 augustus 1969 nr. 6 is vast gesteld en bij besluit van gedeputeerde staten van Utrecht d.d. 20 maart 1970 nr.= 2861'69 R.O./793 is goedgekeurd, on herroepelijk is geworden. Bovengenoemd plan ligt vanaf 8 juni 1970 ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor «en ieder ter in zage. Rhenen, 29 mei 1970. De burgemeester van Rhenen. L. Bosch v» Rosenthal op het organisatorische vlak, maar de praktische uitwerking heeft men moe ten missen omdat het evenement toen in het water viel. De algehele leiding van de Olympiade berust bij de heer Koot, de technische leiding heeft de heer Nieuwenhuise. Uit de leden van de wijkgemeenschap heb ben zich spontaan een vijftigtal mede werkers aangemeld om bij de wedstrij den te assisteren. De ervaringen die de organisatoren van de Olympiade dit jaar met het eve nement zullen opdoen zullen als maat staf gelden of volgend jaar de gehele Veenendaalse jeugd van 7 tot en met 14 jaar zal worden uitgenodigd. RENSWOUDE Donderdagavond 7 uur wordt er op het terrein „De Hok- horst" een veteranenwedstrijd gespeeld tegen De Blauw-Witten, buren uit Scherpenzeel. Beide teams hebben in vroegere competititeduels vele malen elkaar de eer betwist en ook nu zal het er geducht, gaan spannen, ongetwij feld zullen velen van deze match getui gen willen zijn. De opstelling van Renswoude is: doel G. Veldhuizen; achter: G. v. d. Horst, A. v. Soest L. Stietvoet, A. v. d. Boven- kamp; midden: G. v. 't Foorl en J. Voorthuizen; voor G. v. Raaij, J. v. d. Wal, J. Diteweg, M. v. d. Horst. RHENEN Voor het bondsdiploma „jeugdinstructeur" van de KNBRD slaagden vijf leden van de Rhenense Reddingsbrigade, namelijk mej. I. van Ingen en de heren H. Zomer, W. Baars, J. Jansen en R. Brouwer. Zij ontvingen hun opleiding van de heer Van Schoon hoven. chef-badmeester van de „Lijster- berg" in Rhenen. De tuin is nu pas op zijn mooist. Talrijke gewassen staan thans in volle bloei. En daarbij komt, dat het groen van de bladeren nog prachtig fris is, stof ligt er om deze tijd van het jaar nog niet op. We moeten trachten de bloemenweelde nu zo lang mogelijk te behouden, dus zullen we alles aan de planten moeten doen, wat maar enigzins mogelijk is. Schoonhouden, opbin den, en het geregeld verwijderen van de uitgebloeide bloemen, beho ren tot de dagelijkse werkzaamhe den. Vooral het verwijderen van de uitge bloeide bloemen is van het grootste belang, daar deze anders in het zaad schieten en dat gaat ten koste van de planten. Zitten de planten vol zaad, dat is het bloeien gebeurd. Voo:r het bloemen fabriceren gaat het voedsel verloren. De zaadvor ming trekt al het voedsel tot zich. Verschillende soorten kamerplanten kunnen nu heel goed naar buiten. Tropische planten blijven natuurlijk binnen, die kunnen er niet tegen buiten gezet te worden. Arondskel- ken, Oleanders, Kamerlinde, Cli via's, Aspidistra, Geraniums en Fuchsia's kunnen echter heel goed naar buiten, waardoor we tevens veel ruimte winnen. Zet de planten niet helemaal in de volle zon, het is beter hen op een licht schaduwplek je te zetten, waar ze een groot ge deelte van de dag in het volle dag licht staan. Indien ze op het heetst van de dag maar tegen de al te fel le zonnestralen beschermd zijn, is dat voldoende Geraniums en Fuchsia's kunnen wel zonder pot in de volle grond van de tuin worden uitgeplant, doch de an dere planten moeten wel in de pot ten blijven staan. Op een beschut plekje worden de potten tot aan de rand ingegraven. Wanneer men de potten boven op de grond laat staan, waaien ze om en de potgrond droogt bovendien uit. Ook Cactus sen en Vetplanten kunnen buiten gezet worden, met de pot in de grond. De Pioenen (Pioenrozen) laten hun knoppen zien. Denk er wel om, de Pioenen te snijden als ze nog in de knop zitten. Zodra de kleur van de bloem te zien is, kan men snijden. Deze knoppen ontwikkelen zich prachtig op water. Het snijden van bloemen moet met overleg gebeu ren, zodat niet al te veel knoppen VEENENDAAL. Eerst nu heeft de tafeltennisvereniging S.K.F. de te keningen van het nieuwe clubhuis vrij gegeven. Met dit gebouw, dat geplaatst zal worden op het terrein van S.K.F. nabij het Merino's-terrein aan de Wa- geningselaanis een bedrag gemoeid van f 90.000,-. Dit gebouw is ontwor pen door een van de eigen leden, de heer G. B. van de Brink. Deze bevindt zich, gezien zijn functie bij de ge meente Veenendaal, op bekend terrein. De indeling en de verdere bijzonder heden van dit clubhuis zijn al enige tijd geleden uitvoerig in dit blad behan deld. De gemeente heeft inmiddels de vereiste vergunningen afgegeven, zo dat de betreffende bedrijven spoedig opdracht kunnen krijgen om met het uitvoeren van de nodige werkzaamhe den te beginnen. Ondertussen heeft de heer Van de Brink, die tot nu toe het leeuwenaan deel van de voorbereidingen voor zijn rekening heeft genomen, de voornaam ste werkzaamheden kunnen overdra gen aan de bouwcommissie. Deze com missie bestaat uit de heren M. van Eist, B. Middelhoven en J. van Ma nen. Daar voor het realiseren van een dergelijk riant gebouw nogal wat geld moet zijn, is ook de commissie voor de financiën momenteel zeer actief.. Zo werd deze week gestart met een bloemenactie, terwijl (als hiervoor ver gunning wordt verleend) ook een ver loting z.al worden georganiseerd. Als de zaken zich blijven ontwikkelen zo als tot nu toe het geval is geweest, bestaat er goede hoop dat de tafel tennisvereniging S.K.F. reeds de ko mende competitie, in eigen home zal kunnen spelen. Gezien het feit dut pas in november 1969 de eerste oriënterende besprekin gen tussen S.K.F. en ST.V.-Climax zijn gehouden, wel een bewijs dat de tafeltenners van aanpakken weten. worden meegesneden. Bovendien mag een plant ook niet geheel kaal gesneden worden, voor veel soorten is dat verkeerd. In geen geval midden op de dag, voor al niet. wanneer het warm en zonnig weer is, De beste tijd is 's morgens vroeg, zodra de bloemen een weinig van de dauw zijn opgedroogd. Bij regenachtig weer moet men geen bloemen snijden, want als de bloe men kletsnat zijn, dan smetten ze veel te gauw, vooral, indien ze mee genomen moeten worden. Het is verkeerd de bloemen direct na hei snijden in een nauwe vaas te zetten. Zet ze eerst een nacht in een em mer water, dan kunnen de stelen zich goed volzuigen. Zet men ze dan de volgende morgen in de vazen, dan zullen ze veel langer goed blij ven. De meeste bloemen worden ge sneden in knoptoestand. Indien men mooie vaasboeketten wil hebben, tracht dan zoveel mogelijk met ei gen groen van de bloemen te wer ken, zonder de planten echter ge heel kaal te snijden. Uw uitgebloeide kamer-hortensia moet u niet weggooien, deze kan heel goed als tuinplant worden ge bruikt. Na de bloei moet de plant dan tot hart op het oude hout terug- gesneden worden. Het verschil tus sen oud en jong hout is gemakkelijk genoeg te zien. Oud hout is bruin van kleur, terwijl het jonge hout groen gekleurd is. Zodra de plant teruggesneden is, kan die in de volle grond van de tuin worden geplant, liefst op een plekje inhalf-schaduw gelegen, niet op een plek waar de gehele dag de zon haar beschijnt. De grond moet goed bemest zijn, want Hortensia's heb ben veel voedsel nodig, anders be hoeft men er nooit veel bloemen van te verwachten. Zet de planten niet te kort op elkaar, want ze kun nen na enkele jaren, grote struiken worden. Een onderlinge afstand van een meter is wel gemenst. Rozen hebben nogal eens last van het gevreesde ,,wit"Daartegen kan men met verschillende middelen optreden, o.a. door de struiken te bestuiven met fijne bloem van zwa veldie alleen bij zonnig weer ver stoven mag worden. Zwavel heeft alleen het nadeel, dat de bladeren er minder fris uitzien, na het ge bruik. Men kan ook met salicylzuur spuiten, dat bij een drogist wel ver krijgbaar is. Een zeepoplossing, met daaraan toegevoegd 0,1 pet. sa licylzuur, geeft goede resultaten. Andere goede bestrijdingsmiddelen tegen het ,,wit" zijn in de han del o.m. Orga-Fleur Super; Pirox stuif middel; Cobredon spuitpoeder enz. De bespuiting kan het best te gen de avond uitgevoerd worden, of bij een betrokken lucht. De behan deling moet enige malen in de zo mer herhaald worden. In gesloten tuinen treedt het ..wit" het meest op. Ook Klimrozen die te dicht in het hout zitten, hebben er last van. Bovengenoemde bestrij dingsmiddelen zijn ook met succes te gebruiken tegen het ,,wit" in de Druif. Voorkomen is beter dan ge nezen, dus niet met het bestrijdings middel beginnen wanneer het .ge val" reeds door het ,,wit" aangetast is, maar als voorzorgsmaatregel voor het zo ver is reeds toepassen. E. J. Grijsen, Rhenen. ,Kangeroes' springen iedere zaterdag door Oorspronkelijk komt. het trimmen uit de Noorse landen. Overgewaaid naar des-zuidelijk gelegen buurlanden, deed deze activiteit enkele jaren geleden zijn intrede in Nederland. Onder de toen gegeven benaming „trotten", is nu het trimmen ontsproten. Trimmen, waarmee bedoeld wordt een traning om de lichamelijke conditie op peil te houden. Duidelijk mag gesteld wor den, dat noch de prestatie noch het wedstrijdelement hierbij op de voor grond treedt. De vele „dikke-buiken- clubs" in diverse plaatsen in Neder land duiden op het grote animo voor de trim-groepen. De trimclub „de Kangeroes" trimt al vanaf maart 1966. In eerste instantie begon hun training natuurlijk niet vanwege het fraaie bosterrein, dat zij tot hun beschikking kregen. Het was juist de benauwde, verstikkende lucht in Veenendaal's straten, die de vlucht naar frisse streken bewerkstelligde. VEENENDAAL Leven we in een bewegingsloos tijdperk, waarin hel woord „lichaamsconditie" vreemd is? Zeker: we eten teveel, we zitten teveel en we doorgaan met het vullen van de longen met nicotine. Het valt kenne lijk niemand meer op, dat de lucht sterk verontreinigd is door t'ahrieksgassen en koolmonoxyde. Niets verwonderlijk. Hoeveel duizenden zitten per dag niet in auto's, in besloten kantoorruimten of in grote volle fabriekscomplexen. Zo schrikbarend deze feiten zijn, zo werkelijk is ook de gedane conclusie van de Nederlandse Hartstichting. Deze stichting stelde vast, dat het grootste percentage van overüjdensgevallen te wijten is aan hart- en vaatziekten. Een percentage, dat nog steeds toeneemt. De in deze situatie verkerende MENS, wil nu de Veenendaalse trimgroep „de Kangoeroes" een gezonde helpende hand toesteken. Iedere zaterdagmorgen worden nu de bospaden op het landgoed van het kasteel „Prattejiburg" bevolkt door een aantal trim-enthousiastelingen. Het zijn zomaar een aantal mensen, die er plezier in hebben om op deze wijze de conditie op peil te houden. De leeftijd is minder belangrijk om mee te kunnen doen met de trim groep. ledereen kan deelnemen, al leen zullen bejaarden toestemming van hun arts moeten hebben. Een sportkeuring is minstens eenmaal per jaar wel gewenst. De lage kosten, die er aan verbonden zijn, wegen niet op teeen deze vorm van verbetering van de lichaamsconditie. Bij weer of geen weer, hetzij zomer of winterf elke „kangeroe" is paraat op zaterdagmorgen 8 uur. De start is aan het begin van het Amerongse fiets pad, waar fietsen, bromfietsen en auto's halt houden bij de slagboom. Bezitters van deze voertuigen klim men snel uit hun weinig actiefma- kend voertuig en gaan zie', ontspan nen in gemakkelijk zittende kleding. Voorgeschreven kleding is er niet. Een trainingspak kan in de winterda gen zijn dienst gqed bewijzen, maar nu met de zomerse dagen voor de deur komt wat luchtiger kledij eerder in aanmerking. Een beginner kan pas als een „echte doordouwer" be schouwd worden, wanneer hij iedere zaterdagmorgen zijn bed weet vaar wel te zeggen. Het begin-tempo van het trimmen wordt aangepast aan de conditie van de persoon. Onder leiding en het toe ziend oog van de heer Van der Velde, worden er tijdens het trimmen een kleine tien minuten gymnastiekoefe ningen op een open bosplek gedaan. Nadruk wordt gelegd op het nut van de oefeningen en niet op het zich gaan forceren. Natuurlijk komt het wel eens voor, dat een groep zin heeft om nog eens een fiks ommetje te gaan maken, wat door niemand be let zal worden. De groep, die achter blijft, bepaalt zijn eigen tempo. Onvermeld mag zeer zeker niet blijven, dat iedere deelnemer een wandel- kaart voor Prattenburg ontvangt, waarmee ook op de zondagen met ge zinsleden gewandeld kan worden in deze bosrijke omgeving. Stelt men meer informatie op prijs, dan kan men inlichtingen verkrijgen bij sportschool Van der Velde, (tel. 10485), bij de heer J. H. van Harde - veld, (tel. 12305) of bij de heer T. van Beek (tel. 10009). AMERONGEN Dit jaar zullen vier zomeravondconcerten gegeven worden in de Andrieskerk. Het eerste concert vindt plaats op 9 juni. Medewerkenden zijn het A Cappella koor, onder leiding van prof. ir. J. L. A Cuperus. Organist is de heer P. H. Cu perus.

De Vallei | 1970 | | pagina 3