Succes Gromyko in Parijs nog gering ZEER VEEL OLIE IN NOORDZEE Remm ASTRONA UT EER T GAGARIN ONENIGHEID BIJ PALESTIJNEN Over de grenzen Gissingen Aan boord Sojoez-9 gaat alles nog naar wens Fout in Apollo-13 reeds 2 weken tevoren gemaakt Prins Claus sympathiek tegenover actie-Staelduyn Sjostakovitsj ziek Centrale in de IJzeren Poort gered WIJNOOGST IN FRANKRIJK IN GEVAAR Shinwell in Hogerhuis E.E.G.-orgaan voor toerisme Kroestsjef had hartaanval Kussen pogen Frankrijk mee te krijgen IMPULS Helft Duitsers poetst zijn tanden niet zonnebloem-slasaus van SPEUREN Vliegtuig in trek voor vakanties WOENSDAG 3 JUNI 1970 PARIJS President Georges Pompidou van Frankrijk, heeft dinsdag de vrees van de Sovjet Unie trachten te bezweren, dat de nieuwe Franse regering, de door president Charles de Gaulle nauw aangehaalde betrekkingen, zou wil len laten verkoelen. Maar niets wijst erop, dat Pompidou bereid is de door de Russische minister \an Buitenlandse Zaken. Andrei Gromyko verlangde ..nieuwe stap vooruit" in de Frans-Russische betrekkingen te zetten. Gromyko, die maandag in Parijs aankwam voor een officieel bezoek van vijf dagen aan Frankrijk, was dinsdag te gast op het Elysée voor de lunch. ANDREI GROMYKO peilen GEORGES POMPIDOU boot afhouden CARCASSONNE Sinds jaar en dag kwamen duizenden Spanjaarden in het najaar naar Frankrijk, om le helpen als seizoenarbeiders bij de wijnoogst in de wijngebieden van de Languedoc. Zij kwamen uit alle delen van het Iberisch schiereiland en zagen kans in Frankrijk in korte tijd een mooi centje te verdie nen. Maai* nu hebben de bureaus die de werving van de Spanjaarden voor de Franse wijnoogst moeten verzorgen la ten weten, dat de Spanjaarden er de voorkeur aan geven thuis te blijven. Redenen: relatief lagere lonen in Frankrijk ten gevolge van de devalua tie en betere arbeidsomstandigheden met hogere lonen in Spanje zelf. Na de Fransen zelf, die al lang niet meer in de wijnoogst willen werken, la ten dus nu ook ck Spanjaarden het af weten. Wie moet nu de druiven plukken in Herault (Gard en Aude), waar elk jaar duizenden seizoenarbeiders nodig zijn? In Aude is een commissie van wijn boeren gevormd die in andere landen en in het bijzonder in Duitsland en Bel gië arbeidskrachten zal proberen aan te werven. In een toast tijdens de lunch zei Pompidou: „Mijn regering blijft, zoals u weet, trouw aan wat generaal De Gaulle be gonnen is, want dit komt overeen met de diepe en blijvende belangen van onze twee landen, evenals met de ont wikkeling van ons werelddeel en van de wereld sinds het einde van de Twee de Wereldoorlog". Pompidou verklaarde het Westduitse streven naar verbetering der betrekkin gen met het Oosten te steunen, omdat het een onderdeel is van de weg die moet voeren naar beëindiging van „die absurde scheidslijn tussen Oost- en West-Europa". De rest van de toespraak van Pompi dou, had weinig verrassends. Gromyko heeft dinsdag tweemaal ge sproken met zijn Franse ambtgenoot Maurice Schumann en verder een on derhoud gehad met premier Jacques Chaban Delmas. Volgens Franse zegslieden, zijn het Midden-Oosten en de oorlog in Indo- China besproken, waarbij het tot .vruchtbare uitwisseling van gedachten' is gekomen. Gromyko zou hebben gesuggereerd, dat Frankrijk en de Sovjet-Unie gere geld overleg plegen over de ontwikke lingen in het Verre-Oosten. Het Franse voorstel van 1 april een nieuwe Geneefse conferentie over In- do-China bijeen te roepen, is niet ter sprake gebracht. In Parijs werd dinsdag op verschil lende plaatsen gedemonstreerd tegen de behandeling die de Joden in de Sovjet- Unie ondergaan. President Pompidou verklaarde nog. dat de Frans-Russische economische, wetenschappelijke en technische sa menwerking een nieuwe impuls nodig heeft. Frankrijk en de Sovjet-Unie hadden ook goede reden om met elkaar te over leggen over de belangrijkste internatio nale vraagstukken. „De wereld is verre van stabiel", zo voegde hij eraan toe. De Franse president meent, dat de MtlltlMltlf HELGOLAND Slechts iets meer dan de helft van de inwoners van West-Duitsland is in het bezit van een tandenborstel. Bijna 50 pet van West-Duitslands bevolking, doet hoegenaamd niets aan mondhygiëne. Dit heeft de staatssecre- tars van Sociale Zaken in Neder-Sak- sen, Heinz Rechwaldt, dinsdag bekend gemaakt. Hij baseerde zich daarbij op de resul taten van enquêtes. OSLO De Phillips Petroleum Compa ny heeft bekendgemaakt, dat op het continentaal plat in de Noorse sector proefboringen enorme olievoorraden hebben aangetoond. Do president van Phillips, John M. Houchin heeft op een persconferen tie verklaard, dat de bronnen een ge schatte produktie van 10.000 vaten per dag zullen leveren. „Op basis van de resultaten die wij tot dusver behaald hebben met de twee bronnen die met het 'Ekofisk'-plat- form zijn geboord, ziet het ernaar uit dat wij op een gigantisch olieveld zijn gestoten", aldus Houchlin. Het hoofdkwartier van Phillips in Oklahoma heeft gezegd, dat de vond sten wijzen op een olieveld van een miljard of meer vaten. Phillips heeft nu geboord met de Eko- fisk-lax, die het eerst olie aantrof en daarna met de Ekofisk 2x, 3 km ver derop de nieuwste en grotere vond sten, gedaan. Ekofisk 2x ligt ongeveer 300 km van de Noorse kust en van Aberdeen. Houghlin heeft bekendgemaakt, dat men nog twee bronnen wil boren voor het einde van de zomer. Eind van dit jaar zal men dan de exploita tieplannen bekend maken. De groep waarvan Phillips deel uit maakt bestaat uit: Phillips (VS) (36,96 procent)Petrofina (Belg.) (30 pro cent), Petronord (zelf weer bestaande uit Elf, Aquitaine, Total, Cofranord, Eurafrex, Coparex en Norsk Hydro (Frans) (30 procent) en Agip (13.04 procent). De groep heeft een gebied van 3.075.000 acres in de Noorse sector van het plat. 281.000 acres liggen in de directe omgeving van het nu gevonden olie veld. ADVERTENTIE conflicten in het Midden-Oosten en in Indo-China opgelost moeten worden op de grondslag van onafhankelijkheid, onschendbaarheid en veiligheid. Minister Gromyko heeft na een ge sprek van anderhalf uur met president Pompidou gezegd, dat het onderhoud „zeer belangwekkend en zeer nuttig" was geweest. De sfeer ervan was zeer vriendschappelijk en besproken waren wederzijdse betrekkingen en internatio nale vraagstukken. In antwoord op een vraag, zei Gro myko, dat ook gesproken is over het voorgenomen bezoek (in oktober) van president Pompidou aan de Sovjet-Unie. LONDEN De Britse socialistische veteraan Emanuel Shinwell is dinsdag tot niet-erfelijk lid van het Hogerhuis benoemd. Te zamen met acht anderen gaat de nog altijd strijdbare 85-jarige oud-minister van Defensie na vele ja ren in het Lagerhuis zitting te hebben gehad, zich bij de „peers" voegen. In zijn lange loopbaan in het Lager huis, is Shinwell enige tijd geschorst geweest, omdat hij een conservatieve tegenstander die hem herhaaldelijk in terrumpeerde, een klap had gegeven. Sindsdien beperkte hij zich tot verba le agressie, waarbij hij het ook wel met de partijleiding aan de stok kreeg. Hij heeft zich o.a. krachtig tegen toetreding van Engeland tot de EEG verzet. Israël vond in hem de zoon van een Joodse kleermaker in Glasgow een krachtig medestander in zijn con flict met de Arabische staten. MAASSLUIS Prins Claus staat sympathiek tegenover de werkgroep Staelduyn die natuurgebieden zoveel mogelijk wil behouden als voor ieder een toegankelijke terreinen. Dit heeft de particuliere secretaris van de prins aan de werkgroep ge schreven. De groep had de prins om in terventie gevraagd. Volgens prins Claus is er langs juri- disch-bestuurlijke kanalen geen kans op een oplossing zoals de werkgroep voor ogen staat. De mogelijkheid die in theorie nog wel openstaat, is volgens de prins het vinden van een geschikt alternatief terrein en daarover een akkoorcf zien te bereiken met de Rotterdamse golfclub die om golfbanen zit te springen. Dat moet worden overlegd met het gemeentebestuur, vindt de prins. Hij is er wel bijna zeker van dat er een ande re plaats zal worden gezocht voor de munitiedepots in het oostelijke deel van het Staelduynse bos MOSKOU De vermaarde Sovjet componist Dmitri Sjostakovitsj wordt op het ogenblik behandeld in verband met een ziekte die zijn benen en polsen heeft verlamd. De componist die 63 jaar oud is. heeft al enige jaren last met de gezondheid hetgeen de reden was dat hij in 1968 aftrad als hoofd van het verbond van componisten. Door zijn ziekte kan Sjostakovitsj thans niet pianospelen en niet lopen zonder een wandelstok te gebruiken., Hij wordt behandeld in Koergan in West-Siberië en zijn geneesheren zijn over zijn kans op herstel optimistisch. Men heeft niet bekendgemaakt, waaraan Sjostakovitsj nu precies lijdt, of hoe lang het kan duren tot hij gene zen is. BELGRADO Het Joegoslavische persbureau Tanjoeg meldt uit Cairo, dat op de drie dagen geleden begon nen conferentie van de Palestijnse nationale raad, scherpe verdeeldheid heerst over de formulering van een program dat voor alle groeperingen aanvaardbaar is. De onenigheid begon volgens Tan- joeg, toen Aboe Maher vertegen woordiger van het „volksfront voor de bevrijding van Palestina", eiste dat in het algemeen program open lijk zou worden verklaard, dat de reactionaire Arabische regimes de vijanden van de Palestijnse revolu tie zijn en dat de Palestijnen hun strijd ook tegen hen moeten richten. Het „volksfront" dat geleid wordt door de arts George Habasj, staat bekend om zijn linkse oriëntatie en om de sabotageaanslagen die het buiten Palestina heeft bedreven. Juist de houding van het „volks front" zou een belemmering vormen voor de volledige eenwording van de Palestijnse bevrijdingsbeweging. Ook zou Aboe Maher zijn uitgeva ren tegen het „wereldimperialisme en de reactionaire machten die daar mee verbonden zijn". Tanjoeg achtte het niet onwaar schijnlijk, dat op de bijeenkomst een crisis aan het licht zou treden. Maandagavond zou het er op de vergadering kalmer aan toe zijn ge gaan. Men bereikte in beginsel over eenstemming over de oprichting van een centraal comité voor de Pales tijnse revolutie en over de benoe ming van een bijzondere commissie die de samenstelling en de bevoegd heden van dit comité moet bepalen. Van Al Fatah leider Jasser Arafat kwam het voorstel, om de guerril la-eenheden onder gemeenschappe lijk militair opperbevel te scharen, dat weer uitsluitend verantwoording schuldig zou zijn aan de uitvoerende raad van de Palestijnse volksbevrij dingsbeweging. BELGRADO Arbeiders en dijk werkers zijn er in geslaagd de grote door water aangedreven elektrische centrale bij de IJzeren Poort voor overstroming te redden, aldus heeft het Joegoslavische persbureau Tan joeg bekendgemaakt. Maandag werd het Roemeens-Joegosla vische project dat vele miljoenen dollar heeft gekost bedreigd door de hoge waterstand in de Donau. De betonnen muur tussen de zogenaam de tweede en derde sectie van de cen trale aan de Joegoslavische kant dreigde het te begeven, waardoor alle vier turbines in het Joegoslavische deel zouden zijn ondergelopen. Inde nacht van maandag op dinsdag is men erin geslaagd een nieuwe beton nen muur op te trekken. Het scheepvaartverkeer door de IJzeren Poort werd stilgelegd en het hoge water aan de Roemeense kant afge voerd via zijkanalen opdat de druk aan Joegoslavische zijde zou vermin deren. De centrale heeft gemeld dat voor het moment het gevaar is gewe ken. Duizenden militairen staan dag en nacht gereed om de dijken langs de rivier te versterken en zo nodig men sen en vee te evacueren. De Roemeense regering heeft maandag gratie verleend aan hen, die voor kleine misdrijven gevangen zitten, zodat zij naar huis kunnen gaan om hun bezittingen in veiligheid te bren gen en mee te helpen aan de nationa le strijd tegen het water. Volgens een mededeling van de minis ter van Volksgezondheid, hebben zich in de watersnoodgebieden nog geen epidemieën of ziekten onder het vee voorgedaan. De gezondheidstoestand van de bevolking in de rampgebieden werd goed genoemd, aldus heeft het Roemeense persbureau Agerpress ge meld. In het kader van het Algerijnse ont wikkelingsprogramma 1970/1973 hebben vertegenwoordigers van de Société Na tionale de Constructions Mécaniques en van twee Westduitse ondernemingen een overeenkomst getekend voor de bouw en inrichting van een fabriek van fietsen en motorrijwielen in Guel- ma. 15 pet. van de benodigde onderde len zullen in Algerije worden aange maakt. De fabriek zal werk geven aan 630 personen. De Amerikaanse astronaut Neil Armstrongdie op het ogenblik een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt, heeft vanmorgen bloemen gelegd op het graf van 's werelds eerste kosmo naut Joeri Gagarin voor de muur van het Kremlin. Achter hem de Russische kosmonauten-generaals G. Beregovoi en K. Feoktistof. De Sovjet-premier Kosygin ontving Armstrong in audiëntie. Hij bood de premier een maanmonster stenen aan. Kosygin sprak lovende en vriendschap, pelijke woorden. BRUSSEL Ministers uit de zes EEG-landen hebben zich dinsdag na een bijeenkomst in Brussel in een geza menlijke verklaring uitgesproken voor instelling van een „permanent mecha nisme" binnen de gemeenschap voor toeristische vraagstukken. De bijeen komst werd geleid door de Belgische minister van Verbindingen, Alfred Bertrand. De ministers verklaarden zich „be wust van het belang van de economi sche, sociale en culturele rol van het toerisme". In afwachting van een be sluit van de EEG-ministerraad over hun voorstel zullen functionarissen „een voorlopige inventaris" opmaken van de problemen. Daartoe behoren na tuurbescherming en monumentenzorg en harmonisering van de kampeerbepa- lingen. Minister Bertrand zei, ervan over tuigd te zijn, dat voor deze kwestie het verdrag van Rome niet behoeft te wor den aangevuld. Een unaniem besluit van de regeringen van de „zes" is vol gens hem voldoende. rT\>en de twee Russische ruimte- vaarders gisteren de tweede dag van hun vlucht om de aarde in de So- joez-9 ingingen, was het nog steeds niet duidelijk, of zij een rol zullen spelen ?n een nieuwe spectaculaire verrichting in de ruimte, of dat zij alleen maar een proeve van uithou dingsvermogen in de ruimte zullen afleggen. Sommige Westerse waarnemers sluiten de mogelijkheid niet uit, dat de So- joez-9 gezelschap zal krijgen van an dere ruimtevaartuigen. Een andere veronderstelling is, dat men wellicht de op vorige kortere ruimte- vluchten opgedane gegevens omtrent de uitwerking van ruimtevluchten op het menselijk lichaam tijdens een langduriger vlucht bevestigd wil zien. In een officiële mededeling van Russi sche zijde is gezegd, dat de twee ruimtevaarders zich goed houden en onder de omstandigheden van ge wichtloosheid en met succes hun eer ste werkdag in de ruimte hebben vol tooid. ¥n de officiële persberichten over de huidige Russische ruimte- vlucht wordt de nadruk gelegd, op de betekenis van bemande vluchten voor de economie door middel van geolo gisch onderzoek en de mogelijke ont dekking van minerale hulpbronnen. Het Russische persbureau Tass meldt, dat een van de ruimtevaarders, de 40-jarige Nikolayef, verklaard heeft, dat de exploratie van de ruimte altijd ingegeven dient te zijn door de be hoeften van de economie of van de wetenschap. Waarnemers menen hieruit op te kunnen maken dat het Russische ruimtevaartprogramma, evenals dat van de VS. wellicht kri tiek ontmoet uit een bepaalde hoek vanwege de reusachtige uitgaven, die ervoor nodig zijn. Nu is dus een klassiek Marxistisch pa radepaardje als de economie, ook voor het ruimtekarretje gespannen. Ook hier is echter de kritiek groeiende dus. Uet Russische persbureau Tass meld de dinsdagavond, dat de beman ning van de Sojoez-9 geografische en geologische formaties had gefotogra feerd en ook de vervuiling van de patrijspoorten, veroorzaakt door de werking van de motor, had bestu deerd. Ook is een studie gemaakt van de deel tjes die het ruimteschip in zijn loop vergezellen. Bovendien zijn de lichteffecten geob serveerd, die worden teweeggebrachl door het doen ontbranden van de mo tor. Er is een begin gemaakt met proefne mingen, die verband houden met de rol van de mens in het systeem van navigatie en bestudering. De Sojoez-bemanning heeft een bood schap ontvangen van de Amerikaanse astronaut Niel Armstrong, die zich op het ogenblik in Moskou be vindt. Zij heeft Armstrong bedankt voor zijn goede wensen. Maar de vraag of er nu een propagan- davlucht te eigen bate of om te laten zien dat de Russen in de ruimte niet helemaal de weg vrij hebben gelaten voor de Amerikanen, blijft bestaan. Misschien komt vandaag een antwoord. MOSKOU Andrian Nikolajcf (40) en Vitali Sevastiano (34) zyn gisteren in de Sojoez-9 welgemoed begonnen aan hun tweede dag in de ruimte. Aan boord van het Russische ruimte schip. dat maandag werd gelanceerd, ging alles naar wens. Er waren gisteren geen duidelijke aanwijzingen, dat de Russen nóg een ruimteschip zouden lanceren. Verscheidene deskundigen in het Westen hadden dat verwacht, omdat de vlucht van de Sojoez-9 werd beschouwd als een eerste aanzet voor de bouw van een station in de ruimte. Afgaande op verklaringen van Ra dio-Moskou achtte men het evenwel ook mogelijk, dat de kosmonauten een „uithoudingsvlucht" zullen uitvoeren. Deze veronderstelling baseerde men op de Russische bekendmaking, dat Niko- lajef en Sevastianof medisch-biologi- sche proefnemingen zullen doen. Nikolajef, de man van de enige vrou welijke ruimtevaarder ter wereld, Va- lentina Teresjkova, en Sevastianof vol brachten de eerste dag van de vlucht alle hun opgedragen taken. Ze hadden geen last van de toestand van gewicht loosheid aan boord van de Sojoez. Volgens het Russische regeringsblad, Izvestia, zullen de kosmonauten moge lijk speuren naar de aanwezigheid van HOUSTON Een fout \an het grondpersoneel van de Apollo-13 het doorgeven van teveel stroom heeft twee weken voor de lancering van de Apollo-13, de basis gelegd voor het mislukken van dc derde vlucht naar de maan. Dit is op een persconferentie mee gedeeld door Edgar Cortright, voor zitter van de commissie van onder zoek naar het falen van de Apolle- 13 missie. Twee weken voordat de lancering op 11 april plaatshad, gaven technici een stroomstoot van 66 volt door naar twee thermostatische schake laars, om vloeibare zuurstof af te tappen uit een tank van de ruimte combinatie. Het gevolg was echter dat de schakelaars, die maar bestand waren op een stroomstoot van maximaal 30 volt samensmolten. Door weigering van de schakelaars kon de tempera tuur in het verwarmingselement van de zuurstoftank oplopen tot ruim 600 gr. Celsius. Bij proeven was ge bleken dat bij dergelijke tempera tuur de Teflon-isolatie van de stroomkabels naar de ventilatoren van de tank afsprong. Het gevolg hiervan kan zijn geweest dat bij in schakeling van de ventilatorfans, kortsluiting ontstond en genoeg hitte kon worden ontwikkeld om de isola tie van andere bedrading aan de bo venkant van de tank te doen sprin gen. Volgens Cortright was het zeer wel mogelijk dat een gat in de tank was gebrand. De door het gat ont snappende zuurstof had weer ge makkelijk in het dienstcomparliment kunnen doordringen en niet alleen een bekledingspaneel kunnen weg stoten, maar een nabijgelegen zuur stoftank kunnen beschadigen. Cortright kon geen verklaring ge ven voor het feit dat de ontploffing zich niet eerder had voorgedaan. bijzondere ertsen en mineralen op aar de. „Bemande vluchten kunnen zeer be langrijk zijn voor het geologisch onder zoek. Men kan er misschien zelfs nutti ge mineralen mee ontdekken". „Ruimtevaart", schreef Izvestia, „be tekent meer en meer werken. Het is dan ook geen toeval, dat de twee kos monauten deze vlucht een werk vlucht hebben genoemd". De Sojoez-9 zal, naar men aanneemt, tien tot twaalf dagen in de ruimte blij ven. De kunstraaanwaarnemers van de volkssterrenwacht Simon Stevin in het Noordbrabantsp Hoeven hebben in de nacht van dinsdag op woensdag om MOSKOU Oud-premier Nikita Kroestsjef van de Sovjet-Unie zou vol gens niet-officiële zegslieden in Mos kou in het ziekenhuis van het Kremlin herstellend zijn va neen lichte hartaan val. Kroestsjef, die in 1964 werd afgezet, zou vrijdag een hartaanval hebben ge had. De 76-jarige zou niet langer in ge vaar verkeren. Sommigen zeiden dat hij een hersenbloeding had gehad, anderen spraken van een lichte hartaanval. Het ziekenhuis geeft zoals gebruike lijk geen inlichtingen. Als Kroestsjef herstelt, zal hij waar schijnlijk op 14 juni in Moskou zijn stem uitbrengen in het stembureau bij zijn woning in de hoofdstad. Alleen bij de verkiezingen placht Kroestsjef, die buiten Moskou woont en zelden in het openbaar verschijnt, zich nog wel onder het publiek te begeven. acht minuten voor twee, het maandag gelanceerde Russische bemande ruimte schip Sojoez-9 na nauwkeurige eigen berekeningen over zien komen. Zij voerden daarbij plaatsbepalingen uit. De Sojoez-9 was bijzonder helder, en goed met het blote oog zichtbaar. Ge tracht zal worden bij de volgende gun stige overkomst met behulp van een di- poolantenne ook radiosignalen op te vangen. DEN HAAG Steeds meer toeristen die naar het buitenland gaan, reizen ptr vliegtuig. In het jaarverslag over 1969 van de ANWB wordt het aandeel van de luchtvaart in dat jaar op twaalf procent geschat tegen negen procent in 1968. De bond meent dat de geheel ver zorgde vakantiereizen per charter onder meer zo populair zijn, doordat ze rela tief nog stedes goedkoper worden. Toch reisde volgens de ANWB in 1969 nog ongeveer zeventig procent van alle va kantiegangers per auto naar zijn be stemming in binnen- of buitenland. Zeer velen verkozen in dat jaar Spanje waar naar schatting zestig pro cent meer Nederlanders hun vakantie hebben doorgebracht dan in 1968. West-Duitsland kwam op de tweede, Italië op de derde plaats. Turkije zal te zijner tijd tot de po pulairste vakantielanden gaan behoren. Ook de „verre landen" zoals India en Japan worden steeds meer bezocht. Nederland blijft daarnaast in trek. Vooral grote gezinnen houden het nog in eigen land. „Dicht-bij-huis" is ook ideaal voor een tweede of derde vakan tie. Dc ANWB is allesbehalve gelukkig met de door de regering voorgestelde- oefenterreinen voor het leger. „Dat is volkomen in strijd met de tweede nota voor ruimtelijke ordening, waarin staat dat uitbreiding voor oefenterreinen zullen worden gezocht op de marginale landbouwgronden." De bond is ver baasd dat er in de Flevopolder geen ge schikt terrein zou zijn te vinden en vraagt zich af of natuur- en recreatie terreinen wel in goede handen zijn bij de staat. „Wellicht zouden ze in beheer moeten komen bij organisaties zoals de recrea tieschappen, de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten of de provin ciale landschappen", aldus de ANWB.

De Vallei | 1970 | | pagina 5