Felle oppositie van D'66 in de Staten PONTIAC Communisten in G.S. Groningen en N.-Holland DAGBLADCOMMENTAREN OVER VERKIEZINGSRESULTATEN allebei natuur lijk! Cent gedoemd te verdwijnen ..Bezetters" in Beverwijk liregen boete wat neemt u? P0NTIAC TIJD JUISTE TIJD! 't wordt tijd, dat u er óók een draagt Bij toewijzing woningen meer perspectief voor ongehuwden blije gezichten, fijne horloges van f59,50 tot f900,- Statenfracties kozen (nieuwe) voorzitters Tijdelijk verbod varkensvervoer Amsterdammer op stille weg beschoten COMMISSIE WIL INVOERING ANDERE MUNTEN Enschedese longarts dr. P. Veeze trekt conclusie uit bevolkingsonderzoek: Over verkiezing leden GS KRITISCH BELEID wte jam koopt wil fruit proeven Noorse kroonprinses verwacht baby Opmerkelijke verkiezingen ZWAARDEMAKER VEEL TE DOEN LILLIPUTTERS AFGEREKEND GROTE LES VERSTOORD TRADITIONEEL VERLEGEN TERUGSLAG Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! LekkerI DONDERDAG 4 JUNI 1970 DEN HAAG De goeie ouwe cent, door velen het begin van een fel be geerde „honderdduizend" genoemd, is gedoemd te verdwijnen. Een commissie voor het muntwezen heeft de minister van financiën al thans geadviseerd het koperen kleinood af te schaffen en tijdelijk nog te ver vangen door een onwaardig geval van aluminium of plastic of zo. Daarentegen heeft zij de minister ook geadviseerd munten van grotere waarde aan te maken. Volgt de minister dit advies op, dan zijn munten van vijf en tien gulden, maar ook van twee kwartjes, in de toekomst niet denkbeel dig. De commissie is indertijd ingesteld om de toekomstige behoefte aan zoge naamde kleine pasmunt te onderzoeken. Zij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de cent over een jaar of vijftien wel geheel zal kunnea verdwijnen. Het staat allemaal in een rapport, waarover minister Witteveen (finan ciën) nog geen standpunt heeft ingeno men. Hij zal er wellicht omdat een mogelijk afschaffen van de cent en kwestie van de lange baan is te zijner tijd de Tweede Kamer over inlichten. Aangezien de kosten van koper vrij hoog zijn, is het mogelijk, dat de cent voor zij geheel wordt afgeschaft nog wordt vervangen door een munt stuk van gelijke waarde maar dan van goedkoper materiaal. Daarvoor zouden aluminium of plas tic in aanmerking kunnen komen, om van het beruchte zink uit de oorlogsja ren maar niet te spreken. Op grond van de huidige koperprijs is de cent al duurder dan een cent, namelijk 1,2 cent. In de komende twintig jaar zal de geldwaarde van onze munten door de toenemende inflatie worden gehal veerd. Dit betekent, dat het aanmaken van munten van een lage waarde steeds oneconomischer wordt. longen Hart en gevaar boven veertig jaar in ENSCHEDE Tuberculose, longkanker en hartziekten komen het meest voor bij mannen boven de veertig jaar. Dat heeft de Enschedese longarts dr. P. Veeze vastgesteld aan de hand van de resultaten van het röntgenologisch bevolkingsonderzoek, het z.g. doorlichten. In Overijssel zullen daarom de man nelijke inwoners uit deze leeftijdsgroep voortaan elk jaar worden doorgelicht in plaats van, om de drie jaar. Mo gelijk zal het in de gemeente Enschede zelfs om het half jaar gebeuren. Dr. Veeze constateert in een rapport, dat hij heeft voorgelegd aan staatsse cretaris dr. R. J. II. Kruisinga (volksge zondheid), dat zich in de twintig jaar dat het röntgenologisch bevolkingson derzoek bestaat, enkele belangrijke ont wikkelingen hebben voorgedaan. Het aantal gevallen van tuberculose wordt steeds kleiner. „Het besmettingsreser voir trekt zich meer en meer terug naar de oudere leeftijden en zal, als deze ontwikkeling doorgaat, over enkele de- (Van een onzer redacteuren) ARNHEM De vier man tellende fractie van D'66 in de Gelderse Staten, heeft zich gisteren in een kort debat vóór de verkiezing van de leden van het nieuwe college van Gedeputeerde Staten (waarvan wij de uitslag nog juist in onze editie van gisteren konden melden) bij monde van haar voorzitter mr. F. Plate in scherpe bewoordingen gekeerd tegen de wijze, waarop het voor overleg over de samenstelling van het college van G.S. heeft plaatsgevonden. „Op 22 mei is een bijeenkomst gehouden onder voorzitterschap van de KVP-er, dr. D. de Leeuw, waarin door en namens de fracties van de KVP, CHU, ARP, PvdA en VVD aan de kleinere fracties werd meegedeeld, dat het college van G.S. zal worden gevormd door mej. Van Driel en de heren Vermeer, Verberk, Van Verschuer, Jager en Wijnperle. Let wel: het werd ons méégedeeld," zei de heer Plate, boos omdat de kleinere fracties niet bij het echte vooroverleg betrokken waren geweest. alle kandidaten met en zonder ne venfuncties hun ambt met ambitie en ijver zullen vervullen. En wat de in stelling van de VVD-fractie betreft: deze zal kritisch blijven", aldus de heer Baas. De heer T. Boers (Binding Rechts) vond het jammer dat „rechts van het midden" geen kandidaten gesteld zijn. Dr. De Zeeuw vertelde dat van de con fessionele fracties het initiatief tot het vooroverleg was uitgegaan en in eerste instantie uitnodigingen waren gezonden naar PvdA en WD. „We hebben ook geprobeerd tot programmatische samen werking te komen". Nadat de heer Plate gezegd had dat hij over de reacties teleurgesteld was over de nevenfuncties was vrijwel niets gezegd vonden de stemmingen plaats waarbij de heer Verberk de meeste stemmen op zich verenigd zag (65 van de 71); daarna volgden de heer Van Verschuer (64), mej. Van Driel (63) en de heren Vermeer (61), Wijnperle (59) en Jager (57). Mr. Bloemers deelde aan het slot van de vergadering mee dat de Staten woensdag 26 augustus weer bijeen zul len komen; waarschijnlijk zal dan o.m. over het rapport van de commissie werkwijze Staten gesproken worden. DEN HAAG Minister Schut (volks huisvesting) wil bij de toewijzing van huizen geen onderscheid meer maken- tussen gehuwden en ongehuwden. In een brief aan alle gemeentebesturen zal de minister vragen dit onderscheid te laten vallen. Verder zal hij de gemeentebesturen aansporen meer kleine woningen voor alleenstaanden te gaan bouwen. Hij betoogde dat het voor D'66, de partij die herhaaldelijk betoogd heeft dat het vooroverleg over de samenstel ling van dagelijkse besturen van pro vincie en gemeente openbaar moet zijn, geen absolute eis is dat de zes zetels in GS zo evenredig mogelijk verdeeld moeten zijn over de in de Staten verte- genwoordige partijen. Het kiesstelsel dat de Provinciewet voorschrijft is ook ui termate ongeschikt om tot een dergelij ke evenredige vertegenwoordiging te komen. Het is integendeel een meerder heidsstelsel dat een meerderheid, hoe klein ook, als het ware uitnodigt om alle zetels in het college te bezetten. Dit af spiegelingsleerstuk hebben ook de Sta ten van Gelderland onverkort gehand haafd. De heer Plate vroeg hoe de VVD zich, nu zij in tegenstelling tot vier jaar geleden een van haar fractieleden in GS ziet zitting nemen zal gaan op stellen: gaat de liberale fractie de han delingen van het college nu minder kri tisch bezien? „Dat zou bijzonder te betreuren zijn. Kritische geluiden moesten de laatste tijd vrijwel steeds van de WD komen. Als dat nu ophoudt staat D'66 daar al leen voor, niet omdat wij niet in GS vertegenwoordigd zijn maar om dat het kritisch begeleiden van GS de belangrijkste taak van de Staten is", al dus mr. Plate. „Veel belangrijker vindt D'66 het be leid dat het college gaat voeren. Naar men zegt is ook daarover overeenstem ming bereikt. Nu vraag ik aan formateur De Zeeuw: „Wat is dat voor beleid waartoe de grote partijen besloten hebben?" Mr. Plate's fractie wil dat rond 1 juli een bijzondere ver gadering van de Staten gehouden wordt waarin een beleidsplan van GS bespro ken wordt; met o.m. de resultaten van de discussie hierover in handen zou de ontwerp -begroting voor 1971 voorbe reid kunnen worden. Tenslotte vroeg de heer Plate wat te kiezen gedeputeerden met hun neven functies zullen doen. Wanneer zal mej. Van Driel haar functie bij de Nijmeeg se universiteit neerleggen. Laat mr. Ja ger zijn advocatenpraktijk volledig aan anderen over? Legt mr. Wijnperle zijn praktijk als belastingadviseur neer? Stelt de heer Vermeer zich volgend jaar niet meer verkiesbaar voor de Eerste Kamer? Blijft mr. Van Verschuer rent meester van het Kroondomein? „Gede puteerde is méér dan een volledige dag taak. Voor ruim f 40.000 per jaar mag men een volledige kracht vragen en geen part-timer," concludeerde mr. Pla te. De voorzitter, mr. H. W. Bloemers, reageerde als eerste: „Het lijkt me nu minder juist dat aan Sta tenleden gevraagd wordt welk beleid gevoerd zal worden, zonder dat er nog een nieuw college van GS is. Boven dien: de stemhebbende voorzitter van GS is nog helemaal niet bij allerlei be sprekingen over het beleid betrokken geweest en dat moet dan na de ver kiezing eerst maar eens gebeuren". Ir. J. Baas, de nieuwe fractieleider, vond dat de heer Plate „ongehoorde vragen'' gesteld had aan de kandidaat gedeputeerden. „Ja, als zou blijken dat zij hun ambt als gedeputeerde niet goed zouden bekleden dan zouden wij en zij daaruit de consequenties moeten trek ken, Nu moeten we ervan uitgaan dat ADVERTENTIE ADVERTENTIE cennia bijna zijn verdwenen", aldus de Enschedese longarts. De sterfte aan longcarcinoom (long kanker) is echter snel toegenomen en stijgt nog steeds, vooral bij mannen, die ouder zijn dan veertig jaar. Sterfte en morbiditeit door hartziekten stijgen ge stadig, eveneens vooral bij oudere man nen. En daarnaast constateert dr. Veeze een toenemende bezorgdheid ten aan zien van sigaretten roken en luchtver vuiling, vooral in verband met hart- en vaatziekten, chronische bronchitis en longkanker. De toegenomen welvaart en de medi sche maatregelen zijn er de oorzaak van dat de tuberculose eens een van de meest gevreesde volksziekten zo ver is teruggedrongen. Diezelfde wel vaart heeft o.a. door het sterk toege nomen sigarettenverbruik ook een fiks aandeel in de opmars van de long kanker, een ziekte, die momenteel in ons land jaarlijks ruim vierduizend slachtoffers eist. Het accent van het röntgenologisch bevolkingsonderzoek komt daardoor steeds minder op tuberculose en steeds meer op andere ziekten te liggen. En bovendien is er een groep, die het meeste risico blijkt te lopen: de mannen boven de veertig jaar. Dr. Veeze heeft dat aangetoond aan de hand van het bevolkingsonderzoek in Overijssel in de jaren 1964 tot en met 1968. Meer dan 2/3 van de mannen, bij wie actieve tuberculose werd geconsta teerd, waren ouder dan veertig jaar. De 188 mannen, bij wie longkanker werd geconstateerd, hoorden zelfs, op een na, allemaal in deze leeftijdsgroep thuis. Volgens dr. Veeze, die geneeskundig leider is van de stichting bevolkingson derzoek Overijssel, rechtvaardigt dit volledig een veelvuldiger onderzoek van deze leeftijdsgroep. Dat heeft natuurlijk wel consequen ties, vooral van financiële aard. Elk jaar moeten nu alle plaatsen in de pro vincie bezocht worden in plaats van om de drie jaar. Daarom zal het onderzoek bij de rast van de bevolking voortaan om de vijf jaar moeten gebeuren en bij degenen die jonger dan 25 jaar zijn een groep waarbij over het algemeen weinig afwijkingen worden geconsta teerd zelfs geheel vervallen. Maar de resultaten zullen daar zeker tegenop wegen, %Tierbij moet vooral aan longkanker worden gedacht. Het is erg moeilijk om hierbij op grond van de klachten de diagnose vroegtijdig te stel len, omdat er nauwelijks specifieke ver schijnselen zijn. Bij driekwart van de patiënten staat dan ook direct bij de diagnose al vast dat er geen kans meer is op genezing. Tevens is dan echter vaak wel duidelijk dat de ziekte door röntgenonderzoek veel eerder vastgesteld had kunnen worden. Het is nu al zo dat bij longkanker de meeste genezingen te danken zijn aan vroegtijdige opsporing door röntgenon derzoek. Bij opvoering van de onder- zoekfrequentie zal het percentage ge nezingen toenemen. Overigens moet men, volgens de En schedese longarts, blijven bedenken dat door drastische beperking van het siga rettenverbruik de meeste gevallen van longkanker voorkomen zouden kunnen worden. Dr. Veeze: „Als er één ziekte is waar voor geldt dat voorkomen beter is dan genezen, dan is het wel longkanker". Door het vergelijken van de periodie ke röntgenfoto's van kankerpatiënten is hij tot de conclusie gekomen dat bij sommigen drie jaar voor de diagnose en (Van een onzer redacteuren) ARNHEM In de afgelopen weken hebben de fracties in de nieuwe Pro vinciale Staten hun voorzitters gekozen; de Staten tellen nu tien groeperingen, waarvan twee eenmansfracties (Bin ding Rechts en de PPR). De KVP-fractie wordt in de gisteren begonnen zittingsperiode geleid door de heer F. J. Hermsen, burgemeester van Eibergen; hij volgt de heer Chr. G. Matser op die zich niet herkiesbaar voor de Staten had gesteld. Omdat mr. Wijnperle gedeputeerde geworden is kreeg ook de PvdA-fractie een nieuwe voorzitter: de heer H. J. Knopers, bur gemeester van Dodewaard. De heer H. Alberts, wethouder van Ede, blijft leider van de CHU-fractie en ir. J. Achterstraat uit Arnhem volgt de heer P. M. Oostlander op als AR- fractievoorzitter. Ir. J. Baas uit Zut- phen gaat de VVD-fractie leiden nu mr. H. P. Jager lid van GS geworden is. De fractie van D'66 wordt voorgeze ten door mr. F. Plate uit Apeldoorn en die van de SGP door de heer J. Mulder uit Putten. De Boerenpartij-fractie wordt geleid door de heer G. Wajer te Hulshorst. OSLO Kroonprinses Son ja van Noorwegen, het burgermeisje dat in 1968 met kroonprins Harald is ge trouwd, verwacht haar eerste kind. bij de meesten (76 procent) negen maanden voor de diagnose al aantoon bare verschijnselen van longkanker te zien waren. „Maar", zegt hij, „het is ook gebleken dat inhet vroege stadium, ook als een afwijking op de foto gesignaleerd was toch soms geen of foutieve diagnoses gesteld werden". Daaruit heeft dr. Veeze twee dingen geconcludeerd: het röntgenologisch on derzoek moet eigenlijk om het half jaar plaatsvinden en de diagnostiek moet verbeterd worden. In Engeland is al ge bleken dat een halfjaarlijks onderzoek een verdubbeling van het genezingsper centage oplevert. De plannen zijn er om in Enschede te beginnen met het om het half jaar doorlichten van de mannen boven de veertig jaar. Of het doorgaat staat mede in verband met de financiële consequenties nog niet vast. Ook in Groningen bestaan soortgelijke plannen en er zal dan ook getracht worden tot een zekere uniformiteit te komen. De Technische Hogeschool Twenthe is be reid te helpen bij de verwerking van de gegevens. Een werkgroep van Enschedese spe cialisten heeft zich verder beziggehou den met de verfijning van de diagnos tiek. En er worden bijscholingscursus sen gehouden voor artsen voorname lijk huisartsen over een vroege her kenning van deze ziekte. Uiteraard is een dergelijk frequent onderzoek ook een goede gelegenheid om zich wat intensiever met die andere moderne kwaal de hartziekten bezig te houden. Aanvankelijk werd overwogen om, naast de röntgenfoto ook nog een elek trocardiogram te maken, maar dat stuitte op praktische bezwaren. Wel zullen de mannen van wie een röntgen foto gemaakt wordt, wellicht tevens enkele vragen te beantwoorden krijgen, waardoor het mogelijk wordt 'n kleine groep te selecteren die voor een meer uitvoerig onderzoek in aanmerking komt. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In twee provincies zqn gisteren CPN-Statenleden in het college van Gedeputeerde Staten gekozen: in Noord-Holland de Haarlemse advocaat mr. M. Proper en in Groningen wethouder K. Stek van Beerta. De verkiezing van de heer Stek heeft tot gevolg gehad dat de beide gekozen confessionele leden van G.S. van Groningen, commissaris der Koningin mr. E. H. Toxopeus en de Staten hebben meegedeeld, dat zjj zich nog moeten beraden of zij hun benoeming zullen aanvaarden. De verkiezing van de twee CPN'ers was het opmerkelijkste feit dat in de elf Statenzalen geregistreerd kon wor den. Ook in Noord-Holland verliep de verkiezing van de communis1; niet zon der moeilijkheden: voor de heer Proper zich gekozen zag verklaard moesten er verscheidene stemmingen plaatsvinden. In Utrecht is urenlang over de sa menstelling van het nieuwe college van GS gedebatteerd. Omdat het mede op grond van de verkiezingsuitslag duide lijk was dat er voor het eerst na jaren weer een VVD'er in het college opge nomen zou worden (jhr. mr. F. F. Hooft Graafland) moest een ander wijken. Waar de ARP van de grotere fracties het geringste aantal Statenleden had NEEMT VAKER zonder kleurstof en conserveermiddel Het succes van de „Kabouters", de grote achteruitgang van de Boerenpar tij, de geringe opkomst van de kiezers en de stilstand bij D'66 worden in vrij wel alle commentaren in de dagbladen over de verkiezingsresultaten als meest opvallende verschijnselen aangestipt. Hieronder geven we enige uittreksels uit de commentaren in een aantal dag bladen: De Volkskrant schrijft: „De hoop, dat er een grotere opkomst van kiezers zou zijn, is bij de raadsverkiezingen niet vervuld. Er blijkt voor de partijen én landelijk én plaatselijk veel te doen om de belangstelling voor de politiek te la ten herleven. De Boeren zijn met één klap uit vrij wel alle gemeenteraden verdwenen. Vergeleken met de Statenverkiezingen hebben de christelijke partijen zich vrij goed weten te handhaven. DS '70 kwam enigszins van de grond maar bewees toch nog niet dat zij landelijk toekomst heeft. Het meest opmerkelijke is de even verrassende als sterke opmars van de Kabouters. Het is een teken aan de wand, waaruit moet worden begrepen dat vooral bij jonge mensen een groot onbehagen leeft ten opzichte van het huidige bestel en dat er behoefte is aan een grondige en wezenlijke vernieu wing. In Elseviers Magazine schrijft drs. F. A. Hoogenddjk dat vele Nederlandse kiezers in de politici blijkbaar lilliput ters zien wat betreft de behartiging van hun politieke belangen. Het was gênant hoe de PSP'er Wiebenga en de socialist Lammers op de avond van de verkiezingen reeds hengelden naar de gunst van de Kabouters. Zij bestempel den zich op datzelfde moment tot gip sen kabouterbeelden die men in sommi ge volkstuintjes kan aantreffen. De gemeenteraadsverkiezingen vor men een dieptepunt in het politieke le ven van ons land. Het Vrije Volk: „De kiezers die dan wel zijn opgekomen en die uiteraard ook voor de thuisblijvers de dienst uit maken hebben intussen wel eventjes afgerekend met een paar partijen. De Boerenpartij bestaat nauwelijks meer. De PSP is meer dan gehalveerd. De PPR blijkt ook op plaatselijk niveau niet te kunnen aanslaan en DS '70 lijkt in de kiem gesmoord. Voegt men daar bij dat de samenwerkingsverbanden PAK en CDU kennelijk aan de basis niet aanslaan plus het feit dat D'66 de weg terug lijkt te zijn ingeslagen dan kan men constateren dat de kiezers zich nogal negatief hebben opgesteld. Het enige positieve dat daar tegenover staat is de winst van de CPN en de VVD, maar wij kunnen dat eerlijk gezegd niet als positief beoordelen. O ja, en natuurlijk de winst van de Kabouters, maar dat is een verhaal apart, een sprookje eigenlijk. De Tijd schrijft o.m.: Velen komen nu pas met een schok tot de ontdekking dat de buitenparlementaire democratie op verbluffende wijze tot de verbeel ding kan spreken en aldus grote win sten op de traditionele parlementaire partijen kan behalen. Vaak is men ge neigd van onvruchtbare versplintering en speelse afwijkingen te spreken tot het moment dat men zetels moet prijs geven en tot de erkenning moet komen dat er terreinen verwaarloosd zijn en ludieke fantasieën begraven werden onder bergen saai papier. De grote les van deze verkiezingen moet zijn dat de buitenparlementaire acties het van de parlementaire gewonnen hebben. De Gelderlander: „De gemeenteraads verkiezingen van gisteren hebben hier en daar 'n chaotisch beeld te zien gege ven, 's lands hoofdstad gaat er in voor maar ook in vele andere gemeenten zijn sinds jaar en dag bestaande politieke verhoudingen danig verstoord. Dat is dan het resultaat van de gezamenlijke wilsuitdrukking van de kiezers die kwamen stemmen. Vraag is slechts of men over die verstoorde verhoudingen ADVERTENTIE kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook 20 uit de koelkast. treuren of zich verheugen moet, alsme de op welke andere manieren zich een steeds verder om zich heen grijpend onbehagen verder nog uiten moet, voor aleer het tot wezenlijke partijvernieu wing komt. Minstens even erg echter is het feit dat nog minder kiezers dan op 18 maart de moeite namen naar de stembus te gaan waardoor ze tevens het effect van doelgerichte uitslagen van onbehagen verhoogden op 18 maart. Het Utrechts Nieuwsblad constateert dat ondanks alle verschuivingen en nieuwe verschijnselen toch de „traditio nele" partijen als KVP, PvdA, VVD, CHU en ARP de kern blijven vormen die gemeentes, provincies en het land bestuurbaar moet houden. Zij worden bedreigd door afkalving naar links en naar rechts, maar beide vormen hebben geen grote successen. De combinaties die de „grote vijf" met elkaar of met andere aangaan zijn over het algemeen ook geen succes: de christelijke nog meer dan de „linkse" van PvdA, PPR en PSP. Partijvemieuwing is de afge lopen jaren een veelgehoord woord, maar in de praktijk blijkt een meerder heid van de kiezers, schuivend soms van de ene partij naar de andere, toch niet zo van de noodzaak daarvan door drongen te zijn, dat werkelijk nieuwe constellaties opdoemen. De Haagsche Courant vindt: „Een hoge lach zou hebben geklonken in de huiskamers van Nederland als onze po litici zich op de beeldbuis andermaal allen tevreden hadden getoond met de verkiezingsuitslag, maar zo onbevangen zijn zij niet meer. Het gegoochel met de cijfers om aan te tonen dat de eigen partij het er toch eigenlijk best had af gebracht bleef gelukkig achterwege. Daarvoor in de plaats kwam verlegen eerlijkheid, doch helaas geen duidelijk heid. De Waarheid ziet in de verkiezings uitslag een onderstreping van de resul taten bij de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten, toen als een belangrijk element „een ernstige terugslag van de regeringspartijen" naar voren sprong. Deze nederlaag is nu bevestigd, aldus De Waarheid. Een bijzonder element met betrekking tot de nederlaag van de regerings- en Navo-partijen is de nieu we klap die D'66 heeft gekregen. Zij vertegenwoordigde een nieuwe, in feite agressievere Navo-koers in het land en maakte van de bestijding van de CPN een hoofdpunt in haar program. Daar naast is het van betekenis dat de Boe renpartij geheel is weggevaagd en dat de Goedhart-club van DS 70 niets te betekenen blijkt te hebben. Dit lot wordt thans door de PSP gedeeld. ARNHEM In verband met gecon stateerde gevallen van varkenspest, met name in Overijssel en Drente, is door de minister van Landbouw een tijdelijk vervoersverbod voor varkens ingesteld. Daarbij zijn ook de maatregelen die ter ontsmetting van bedrijven en van vee wagens gelden, uitgebreid. Het verbod is voorlopig vastgesteld tot 15 juni. Rechtstreeks vervoer van bedrijf naar slachtplaats valt niet onder het verbod. Het verbod tot vervoer van varkens is genomen om het gevaar van een om zich heen grijpen van de varkenspest, die al op verschillende bedrijven grote schade heeft aangericht, zoveel moge lijk de kop in te kunnen drukken. Goed geïsoleerde bedrijven lopen, naar de praktijk heeft bewezen, vrijwel geen bezwaar. Het zijn vooral de contacten tussen de bedrijven van varkensfok kers en -mesters onderling, die het bes mettingsgevaar sterk kunnen doen toe nemen. Hoewel tot nu toe de gevreesde ziekte nog niet sterk om zich heen heeft gegrepen is het gevaar niet denk beeldig dat meer bedrijven alsnog besmet kunnen worden. Er wordt nog nader bezien of het vervoersverbod de volgende week nog gehandhaafd dient te worden. HAARLEM Vier van de 108 bezet ters van de Pedagogische Academie in Beverwijk zqn gisteren door de Haar lemse politierechter veroordeeld tot een boete van honderd gulden wegens lo kaalvredebreuk. Na afloop van de zitting kwam het tot moeilijkheden toen een aantal stu denten weigerde het gebouw van de rechtbank te verlaten. Zij moesten naar buiten gedreven worden. De verdachten verklaarden ter zitting niet strafbaar te zijn omdat huisvrede breuk te formalistisch werd geïnterpre teerd door de officier van justitie. AMSTERDAM Op een eenzame weg in de Amsterdamse Eendracbtpol- der is de auto van de 37-jarige zaken man M. B. door onbekenden beschoten. De zakenman bleef ongedeerd. Volgens zijn verklaringen kwamen de schoten uit een tegemoetkomende auto. Twee ruiten van de auto van de zaken man werden door kogels doorboord. De politie vermoedt dat de schietpartij het gevolg is van een familievete. zou de kandidaat van de Anti's, mr. W. R. van der Sluis, ook nu al gedeputeer de, uit het college moeten verdwijnen maar dat wilde gezien zijn uitsteken de kwaliteiten geen van de fracties. Daarom moest een ander het slachtof fer worden: de KVP'er Frans G. van der Gun, pas sinds enkele maanden lid van GS die voor alle zekerheid zijn functie bij het NV nog niet opgege ven had. De andere KVP-kandidaat, ir. F. N. Sikkes, werd gekozen. In Overijssel werd hetzelfde college als dat van de afgelopen vier jaar ge kozen. Bij de voor het eerst gekozen ge deputeerden in Zeeland en Noord-Bra bant behoren twee Tweede-Kamerle den: ir. J. F. G. Schlingemann (WD) en J. M. Willems (PvdA). ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 15