Veenendaals dagblad Proteststakingen in alle V.M.F-bedrijven om sluiting in Utrecht Slecht klimaat NIXON TEVREDEN OVER CAMBODJA Protest tegen verkrotting Tilburger schoot op buurman DODENTAE IN PERl NU 40.000 Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Schaduw-stem bureaus 33 pet voor Kabouters Rolnia" eind '71 dicht: duizend ontslagen Huursubsidie vanaf 1 juli Ambonezen in gevecht niet politie Ex-wachtmeester bekent wapendiefstal uit kazerne Twee doden na verkeersongeluk Jongen dood na „demonteren" oorlogstuig 15.000 kuikens verbrand AFBOUW MET DE STOK ACHTER DE DEUR MILJOEN Lastige indringer 8tm voor rodacfo en edmMWrehe: *rm« Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 08385-10550 (adm), 10757 en 10956 (red.), Giro 1321600. losse nummers f 0,25; Abonnement 103 p w., 4.40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op. aanvraag. DONDERDAG 4 JUNI 1970 - 44e JAARGANG no. 127 UTRECHT In alle (ruim 20) bedrijven van de Verenigde Machinefabrieken /.ou vandaag een uur worden gestaakt of op een andere manier worden ge protesteerd tegen het besluit van de Raad van Bestuur van de V.M.F., de afdeling rollend materieel van Werkspoor in Utrecht eind volgend jaar te sluiten, zo is vannacht besloten. Er is gelukkig door bijna nie mand geprobeerd aan de gemeente raadsverkiezingen van gisteren lan^ delijk-politieke betekenis toe te ken nen. Natuurlijk zijn er zonder veel moeite enkele lijnen te vinden: de op gaande lijn waarin VVD zich mag verheugen; het feit dat D'66 niet die aantrekkingskracht blijkt te hebben waarop men in '66 had gehoopt; de aftocht van de boerenpartijen wier politieke rol nu welhaast is uitge speeld (de heer Harmsen vormt in Apeldoorn een uitzondering); de vrij geruisloze aftocht ook van de PSP. Maar het is te ver gezocht om met deze gegevens prognoses te maken voor de algemene verkiezingen voor de Tweede Kamer van volgend jaar. Veel interessanter dan de politieke is dan ook de psychologische benadering van wat gisteren tot stand is geko men. Om een paar vragen in dit vlak te formuleren: Hoe is het te verklaren dat ook nu de opkomst zo ver beneden de maat Is gebleven? In maart kon men nog aanvoeren dat het instituut van pro vinciale staten de meeste kiezers niets zegt maar dat argument kan toch nauwelijks voor de gemeenteraden gelden! Hoe is het te verklaren dat „ludie ke" groeperingen als de kabouters in Amsterdam en Den Haag zoveel suc ces boeken en dat ook in andere plaatsen spontaan opgekomen nieuwe groeperingen ineens omhoog konden schieten men denke aan „Nieuwe Lijn" in de gemeente Epe? Moet men daaruit concluderen dat een niet ge ring deel der kiezers de gevestigde partijen niet meer serieus wens te nemen? Of is dit alleen maar een „spelen met stemmen" van mensen die wel eens wat anders willen, on verschillig wie of waar dat andere daan komt. Hoe is het te verkla ren dat een man als Fré Meis, over tuigd communist, in Groningen zo'n overwinning kon behalen en dat omgekeerd in Apeldoorn een over tuigd handhaver van recht en orde als de heer Harmsen zich op zo'n dui delijke wijze kon handhaven? Heb ben de Groningers dan communist gestemd en de Apeldoorners „Binding Rechts"? Of hebben ze alleen maar ,.de man" gestemd, de man in wie ze vertrouwen hadden? Verwacht van ons niet dat wij deze pro blemen hebben opgelost in de weinige uren die zjjn verstreken na 't bekend worden van de uitslagen. Ieder die de democratie ter harte gaat zal zich met deze vragen moeten bezighouden. En zal zich daarbfj zorgelijk gestemd ge voelen. Want één tendens zit er toch wel in: dat we als volk bezig zijn uit elkaar te groeien. Dat men met name in de grote steden óf interesseloos is óf zijn heil zoekt bij groeperingen die In onze democratie niet meer geloven en dat omgekeerd een ander deel van ons volk om „een man" vraagt, een man die men zijn vertrouwen wil schenken en dat zonder dat men zich daarbij afvraagt welke de uitgangs punten van het handelen van deze man zijn. Een soort blind vertrouwen dat op de aldus gekozene dan een enorme verantwoordelijkheid legt. Het een is het tegengestelde van het ander en dat schept een klimaat waarin de democratie bepaald niet goed kan gedijen. Een klimaat dat herinneringen oproept aan de dertiger jaren waaraan toen door een „ster ke man" een even abrupt als misda dig einde is gemaakt. Laten we met alle kracht trachten te verhinderen dat de geschiedenis zich herhaalt. DEN HAAG Vorige week is in het wapenmagazijn van de „Bernhard ka zerne" in Amersfoort een wependief- stal gepleegd, waarbij 6 pistolen FN-9 millimeter werden ontvreemd. Door de aanhouding van J. C. R. uit Rotterdam, voormalig wachtmeester kort verband van de cavalerie, is deze inbraak inmid dels opgelost. De gearresteerde heeft bekend de inbraak te hebben gepleegd. De zes pistolen werden bij een heler in Den Haag achterhaald. De verdachte zal binnenkort voor de officier van justitie in Utrecht worden geleid. MIDDELSTEM In Middclstum heeft een felle brand woensdag de kui- kenmesterij van de heer H. Drent vol komen in de as gelegd. 15.000 mestkui- kens vonden de dood in de vlammen. De schade bedraagt ruim 120.000. oorzaak van de brand is onbekend. Woensdagavond is in Utrecht een bij eenkomst gehouden van de landelijke bestuurders van de bij het overleg met de VMF betrokken vakbonden, kaderle den en ondernemingsraadsleden van de VMF-bedrijven. Na afloop van de bij eenkomst werd verklaard dat de vak bonden de een-uur-staking zullen steu nen, omdat zij deze demonstratie be schouwen als een sympathie jegens de ongeveer duizend werknemers van de afdeling rollend materieel van Werk spoor en als een waarschuwing aan het adres van de raad van bestuur van VMF. De vakbonden menen, dat de VMF zich dient te houden aan de ge maakte afspraken in het zogenaamde protocol en in de collectieve arbeids overeenkomst. De vakbonden betwisten bovendien, dat sluiting van de afdeling rollend materieel van Werkspoor-Utrecht nood zakelijk is. De raad van bestuur van de VMF heeft de bonden gevraagd zulks te argumenteren. De stemming onder het personeel van Werkspoor Utrecht is slecht en ook wat opstandig. Dit uit zich op diverse ma nieren. Aan een vlaggemast bij de hoofdingang van het bedrijf is half stok een zwarte plastic vuilniszak opge hangen. Tijdens de bijna traditionele kantine- bijeenkomst heelt het personeel van Werkspoor in Utrecht donderdagoch tend bij handopsteken en met grote meerderheid de ondernemingsraad laten weten, dat prijs wordt gesteld op de vervolgorde van de Nederlandse Spoor wegen voor 60 bakken. De directie van Werkspoor had daarom gevraagd, zei onderneminssraadsecretaris Nol de Jong. „Zullen we die order pakken", vroeg Nol de Jong, waarna de handen van de overgrote meerderheid van het vergrij zende personeel (de gemiddelde leeftijd is 46 jaar) omhoog ging. De heer De Jong zag in deze vervolgorder 'n moge lijkheid de Werkspoorders. waarvoor moeilijk vervangende werkgelegenheid is te vinden, nog wat langer aan het werk te houden. Bij Werkspoor in Utrecht werd van 13 tot 14 uur niet gewerkt. Er is trou wens de hele dag niet hard gewerkt, VEEN Woensdagavond omstreeks half zes i nde Veen (N.-B.) een verkeer songeluk gebeurd, waarbij de zeventig jarige heer A. de Bok en de 63-jarige heer A. Kraai, beiden uit Veen, het le ven verloren. Ze reden in een bestelwa gen in de richting Wijk en Aalburg toen ze op tot nu toe onverklaarbare wijze in botsing kwamen met een ande re bestelwagen. De heer Kraai werd op slag gedood, de heer Bok overleed kort na aankomst in een ziekenhuis. want in de werkplaatsen werd nog druk gediscussieerd over de gang van zaken. De heer De Jong sprak er zijn verba zing over uit, dat de bedrijfsdirecteur van Werkspoor maandag nog liet weten dat van sluiting van het bedrijf geen sprake zou zijn, terwijl gisteren zon der nader overleg met de vakbonden het besluit werd bekend gemaakt dat de afdeling rollend materieel dicht gaat. „Dat is kennelijk de interpretatie van de VMF over het begrip overleg", zei de heer De Jong zuur. UTRECHT De afdeling rollend materieel van Werkspoor Utrecht zal eind 1971 worden opgeheven. De fa briek heeft tot dan nog orders in uit voering. Ir. E. E. van Rhede van der Klooi, bedrijfs-directeur van Werkspoor Utrecht, die dinsdag nog optimistisch was en zei dat Werkspoor Utrecht niet behoeft dicht te gaan. moest gisteren het personeel meedelen dat over het lot van dit onderdeel van de fabriek is be slist. De oorzaak is dat de regering ge weigerd heeft de gevraagde order- en prijsgarantie te geven. Op aanraden van de ondernemings raad heeft het personeel besloten niet te staken. Men is evenwel niet aan het werk gegaan. In Utrecht heerst grote ongerust hei djt over het lot van het fabriekspersoneel. nu vast staat dat wellicht duizend men sen moeten worden ontslagen. Hier kwamen nog geruchten bij de bij Dem- ka in Utrecht 250 mensen zouden wor den ontslagen. Naar de directie Van deze fabriek ons meedeelde, zijn een maand geleden zeventig a tachtig beambten ontslagen. Over verdere ont slagen is haar niets bekend. Gisteren heeft het bestuur van de VMF in een vergadering met de vak bonden het besluit tot sluiting van de wagonfabriek van Werkspoor Utrecht meegedeeld. De fabriek zal geleidelijk worden af gebouwd. Wel blijven in Utrecht de gieterij, de apparatenfabriek en de plasticfabriek van Werkspoor Utrecht. Het bestuur van de VMF heeft ge zegd dat men nu ook weinig behoefte heeft aan de orders van NS op zestig bakken, omdat deze order beslist onvol doende is om het bedrijf draaiende te houden, zeker tegen de achtergrond van een nu te verwachten toenemend perso neelsverloop. De vakbonden hebben meegedeeld dat zij twee dagen de zaak in beraad willen houden. Vrijdagmiddag zal het bestuur van de VMF opnieuw met de vakbonden praten. AMSTERDAM Groot was de vreugde bij de Amsterdamse Kabouters. Die vreugde uitte zich rondom het .Lieverdje"dat een kaboutermuts en andere versieringen kreegterwijl uit een zoldervenster met grote letters hel woord Kabouter" verscheen. AMSTERDAM Op de circa 70 schaduwstembureaus van de actie „Stemmen wordt steeds leuker", in 13 gemeenten, drie legerplaatsen en een grote kazerne, waar 18- tot 21-jarigen konden stemmen werden 4322 stemmen uitgebracht. De kabouters kregen 33,2 procent. De overige van de 4322 stem men zijn als volgt verdeeld: PvdA 9.6 pet.. KVP 5,4 pet. .VVD 7 pet.. PSP 15,3 pet., CHU/ARP 2,5 pet., CPN 7 pet., PPR 5.3 pet., D'66 11,2 pet., overige 3.5 pet. In Amsterdam, waar 12 schaduw- der stemmen op de Kabouters uitge- GELDROP Woensdagmiddag is de elfjarige Martien Meulendijk uit Gel- drop levensgevaarlijk gewond, toen hij bezig was een stuk munitie uit de twee de wereldoorlog te demonteren. Enkele minuten na de ontploffing overleed de jongen. er stemmen op de Kabouters uitge bracht. Initiatiefnemer-organisator Gert-Jan Jimmink noemde de actie een groot succes, gezien de wéinige publici teit die er aan gegeven was. De stem men zullen aan de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. Beernink, worden aangeboden en voorts wil de actiegroep een gesprek gaan voeren met de kies raad. De actie „Stemmen wordt steeds leuker" wil een koppeling van het ac tief en passief kiesrecht, en de leeftijds grens daarvoor verlaagd zien tot 18 jaar. WASHINGTON President Nixon heeft woensdagavond de Amerikaanse inval in Cambodja betiteld als „de meest succesrijke operatie van de hele Vietnamese oorlog.". Hij deelde het Amerikaanse volk in een televisietoe spraak mee, dal alle belangrijke mili taire doeleinden in Cambodja waren ver wezenlijkt. De hoeveelheid communisti sche wapens, munitie, andere uitrusting en voedsel die daar vorige maand was buitgemaakt, was volgens hem bijna gelijk aan die welke het vorig jaar in heel Vietnam in handen van de Ameri kanen en hun hondgenoten was geval len. Nixon herhaalde de kort na het begin van de actie gedane belofte dat alle Amerikaanse troepen voor het eind van deze maand uit Cambodja zullen wor den teruggetrokken. Tegelijk waar schuwde hij opnieuw, dat hij krachtige en doeltreffende maatregelen zal ne men. als de communisten zijn program- ma voor een regelmatige terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Viet nam in gevaar zouden brengen. De Amerikaanse president betuigde erkentelijkheid jegens miljoenen Ame rikanen die, naar hij zei, hem hadden gesteund toen zijn besluit om Cambodja binnen te vallen onder een wat hij noemde ongekend spervuur varr kritiek was gekomen. Hij begreep de grote ver deeldheid onder de Amerikanen over de oorlog, maar volgens hem betroffen de meningsverschillen tussen hem en de tegenstanders van de oorlog slechts de vraag, wat de beste manier was om tot een rechtvaardige vrede te komen. De Amerikaanse senatoren die voor stander zijn van beperking van de toe komstige Amerikaanse bemoeienis in Cambodja hebben hun eerste succes ge hoekt in het drie weken durende debat over Indo-China. Of zij op den duur geheel in hun opzet zullen slagen, staat nog te bezien. Met 54 stemmen tegen en 36 voor, werd een motie van de republikein Ro bert Dole uit Kansas afgewezen waarin werd opgeroepen president Nixon de vrije hand te geven om de Amerikaanse troepen net zolang in Cambodja te handhaven als daar nog Amerikanen krijgsgevangen worden gehouden. Het was de eerste openlijke poging om het amendement van de se natoren Sherman Cooper en Frank Church te verzwakken, die na de door president Nixon genoemde limiet van 30 juni voor terugtrekking van de Ameri kanen uit Cambodja, geen geld meer voor militaire operaties in dat land be- I schikbaar willen stellen. In een toespraak voor de krijgsschool van de luchtvaart te Colorado Springs (Colorado) heeft de Amerikaanse mi nister van Defensie, Laird, gezegd dat de Amerikaanse strijdkrachten met een miljoen man zullen worden ingekrom pen en dat de bondgenoten van de V.S. deze leemte zullen gaan opvullen. De >ninister zei niet hoe lang het gaat duren voordat men het totale aantal manschappen en officieren, dat in de oorlog in Vietnam een maximum bad bereikt van 3,5 miljoen zal hebben in gekrompen tot ongeveer 2,5 miljoen. Mede door het welslagen van de Cam bodjaanse operatie heeft minister Laird besloten, om nog voor 15 oktober van dit jaar 50.000 man terug te trekken. TILBURG De Tilburgse politie heeft de 43-jarige opkoper A. O. uit Tilburg woensdagavond aangehouden en ingesloten. Hij wordt verdacht van een poging tot doodslag op zijn 53-jari- ge invalide buurman J. van Riel. Beide mannen leefden reeds geruime tijd in onmin. O. bewoonde naast het pand van Van Riel met zijn gezin en verdere familie een grote, klandestien opgetrokken schuur, die woensdag op last van de overheid werd afgebroken. Vermoedelijk hierdoor extra geprikkeld begaf O. zich, gewapend met een 6,35 millimeter pistool naar de achterplaats van Van Riel. Hij schoot de man een kogel door de linkerbovenarm. Deze werd in een ziekenhuis verwijderd. Het slachtoffer kon nadien naar zijn wo ning terugkeren. O., die kort na het gebeurde werd aangehouden, beroept zich op zelfver dediging omdat, aldus zijn verklaring, ook Van Riel gewapend zou zijn ge weest. Daarvan is de politie echter niets gebleken. Wel staat vast, dat O. zijn buurman al eerder naar het leven heeft gestaan, getuige herhaald geuite bedrei gingen. DEN HAAG Huurders van wo ningwet- en premiewoningen met een belastbaar inkomen beneden de vijf tienduizend gulden en een huur van meer dan zestien procent van dat inko men, kunnen met ingang van 1 juli huursubsidie krijgen als ze in een maximaal tien jaar oude. gesubsidieer de woning wonen. De uitbetaling daarvan zal geschieden per kwartaal .ie beginnen op 1 oktober. Daartegenover wil minister Schut (volkshuisvesting) op korte termijn de huren van oude goedkope woningen verhogen. Aanvragen voor huursubsidie moeten bij de gemeente worden inge diend. ADVERTENTIE AMSTERDAM Vit protest tegen de verkrotting van hun buurt hebben gisteren vrouwen en kinderen de Spaarndammerstraat voor het verkeer afgesloten en als speelstraat in ge-1 Spaarndammerstraateen puinhoop, bruik gesteld. Deze actie is voorname- die. naar mening van de demonstran- lijk gericht tegen het uitblijven van de ten. de verkrotting van de buurt in de verdere sloop van de kerk aan de I hand werkt. LIMA Vanmorgen vroeg schudde de Peruviaanse hoofdstad Lima opnieuw door een krachtige aardbeving, die tien seconden aanhield. Veel mensen vlucht ten de straat op, meer bij de herinne ring aan de aardbeving van zondag jl die in het noorden van het land enorme verwoestingen aanrichtte en volgens de laatste berichten aan zeker 40.000 mensen het leven heeft gekost dan door de hevigheid van deze schok ken. In het rampgebied kan de beving nieuwe ellende teweeg hebben ge bracht. Berichten van daar zijn nog niet ontvangen. Twee gewonde en uitgeputte politie mannen strompelden woensdag de Noordperuviaanse stad Huaraz binnen en vertelden, da t2 bergdorpen met resp. 7.000 en 4.000 inwoners onder la wines warén bedolven. Dit betekent dat de aardbeving van zondag jl. waar schijnlijk minstens 40.000 mensenlevens heeft geëist. De twee agenten waren getuige geweest van de ondergang van de dorpen Aija en Sucho, en konden Huaraz pas na een barre tocht berei ken. Het dodental stijgt ook als gevolg van koude en voedselgebrek. Er dreigen epidemieën uit te breken. In sommige wijken van Huaraz, dat zelf voor het grootste deel is verwoest, verspreiden in staat van ontbinding verkerende lij ken, een ondraaglijke stank, en in de lucht zijn gieren verschenen. In het volledig weggevaagde Yangai vormt een enorme steenmassa het massagraf van 17.000 mensen. Er kunrten heel wei nig lijken worden geborgen. In het rampgebied worden verder talrijke plaatsen door overstromingen bedreigd. Er zijn naar schatting 600.000 daklozen. Voor uitgebreider nieuws zie elders in dit blad. TIEL In Tiel is het gisteravond tot een treffen gekomen tussen politie en een grote groep Ambonezen. Aan weerszijden zijn klappen gevallen. Er zijn waarschuwingsschoten gelost, ver nielingen aangèricht en een man werd aangehouden. Drie politiemannen cn enige jongeren werden licht gewond. De incidenten ontstonden, toen twee agenten van politie omstreeks kwart voor negen enkele jongens het voetbal len op de openbare weg verboden. Er waren klachten gekomen, dat de jon gens ongeveer 175 bij hun spel niets of niemand ontzagen. De jeugd nam het optreden van de politie niet en begon de surveillance- auto te bekogelen met „alles wat los en vast zat". Een politiewagen met ver sterking overkwam hetzelfde. Toen een van de jongens een agent een tegel in de maag gooide, voelde de politie zich zo bedreigd, dat de wapenen ter hand werden genomen. Ongeveer tien waarschuwingsschoten zijn .gelost. Daarbij werd een 17-jarige Ambonese jongen in de voet getroffen. Hij moest naar het Bethesdaziekenhuis worden gebracht. Bij de vechtpartij werden nog twee agenten aan het hoofd gewond. Een tweede rel ontstond voor het po litiebureau, waar de jongen zou worden ingesloten, die een agent met een tegel had getroffen. Daar gingen de Ambo nezen de politie met stokken en ander wapentuig te lijf. Men probeerde zelfs een Molotov-cocktail te laten ontplof fen. Ook korpschef H. F. H. Pijl liep klappen op, toen hij probeerde de ge moederen te sussen. \Pe hebben nogal eens wat te stel- len met het optreden van de i Coloradokever, een voor de aar appelcultuur zeer schadelijke lor, die men tevergeefs heeft ge- tracht buiten de Nederlandse gren- zen te houden. Zij kwam oorspron- kelijk lokaal voor in de omgeving van het Rotsgebergte (Amerika) en l z leefde voornamelijk op een nacht- schadesoortmaar behalve enkele kenners, had niemand eigenlijk erg in deze beestjes. Bij de kolonisatie van het Westendie de aardappels introduceerde, was het hek spoedig z van de dam, want deze plant be- hoort evenals de tomaat tot de familie der nachtschaden. Geen wonder, dal de insecten zich on- jj verwijld op het in zo rijke hoeveel- z heid verschenen nieuwe voedsel wierpen en zich weldra oostwaarts uitbreidden, zodat in menig aange- tast gebied het mislukken van de l jj aardappeloogst niet denkbeeldig l was. Toen ze zelfs overstaken naar Europa thans een eeuw gele- den werd men bang en verbood de invoer van Amerikaanse aard- jj appels. Maar op de duur mocht dit j niet baten, want de beruchte ke- vers behoeven de reis overzee in 'L geheel niet met hun voedselplant te maken. Ze weten zich op vele wijzen te behelpen. Bovendien kun- i nen ze de tijd van de overtocht (en l nog veel langer) heel goed vasten; i z in een ommezien hebben ze zich genesteld in een nieuw vaderland. Toen de Amerikaanse prof. Say hen Ao. 1823 beschreefheeft hij jj nooit kunnen dromen, dat van dit j z.g. haantje" ooit de nakomeling- schap talloos als hel zand der zee, j een geesel zou worden voor de be- woners der Nieuwe Wereld en een schrik voor die der Oudezoals een oud boek schrijft en het ver- jj volgt, dat men nimmer had kun- nen denken ..dat regeeringen en volken aan den anderen kant van den Oceaan een strijd van leven en dood zouden aanvangen tegen l j deze landverhuizers"In de voor- j j zomer van 1970 werden er hier en j j daar in ons land weer Colorado- jj kevers gesignaleerd en daarom jj schrijf ik er wal over. z 4 juni 1970 A. B. Wigman Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Oostel i jke wi nd Droog en zonnig weer met een matig' tot krachtige oostelijke wind en onge veer dezelfde temperaturen als vandaa Morgen: zon op 04.23. onder 20.54 uur. Maan op 04.41, onder 23.00 uur. <s

De Vallei | 1970 | | pagina 1