Fellere toon aan Britse stembus LUDIEKE DRUPPELS Frankrijk wijst de „schuld" voor aarbeving af Overlevenden weggevaagde stad op eiland in modder GAZELLE I FIETSEN1 Dubcek nog spoorloos GROMYKO VOND IN PARIJS DEUR GESLOTEN Over de grenzen Gasten? dolfirodam een attractie die eruit springt „POWELL, VIEZE RACIST" Schietpartij in Belfast VORSTER NAAR EUROPA Hong aren naar de vrijheid 1 Strafkampen in Rood-China W.E.U. voor één Europese defensie gemeenschap DOEL SOJOEZ ONZEKER - - Met een plaat vindt iedereen z'n draai GEVAAR WEER j Een platenbon is altijd raak Een platenbon is altijd raak Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Openbare executie in China H i nr j- i ni tail *ü*iii KONDEN Een van de ministers van het kabinet-Wilson heeft in een rede tijdens zijn verkiezingscampagne de conservatieven ervan beschuldigd „vuile, liederlijke, racistische propaganda" te bedrijven. Minister van technologie, Anthony Wedgewood Benn verklaarde dat het conservatieve „buitenbeentje" Enoch Powell en niet Edward Heath de wer kelijke leider van de conservatieven is. Powell is door Heath uit zijn schaduwkabinet gezet, wegens zijn omstreden opvattingen over immigratie en het kleurlingen-vraagstuk iti Engeland. Powell, aldus verklaarde minister Wedgewood Benn, heeft boven zijn kiesdistrict een vlag gehesen die gelijk is aan „de vlag die boven Dachau en Bergen-Belsen wapperde". Deze ernstige beschuldiging werd geuit op een moment dat de Engelse verkiezingscampagne een fellere toon krijgt. Woensdag kreeg premier Wilson, toen hij een zaal in Birmingham betrad voor een verkiezingstoespraak, zijn derde ei naar het hoofd geworpen. Het miste. Een ei heeft hem tot nu midden op het voorhoofd getroffen. Minister Wedgewood Benn sprak in Londen een studentenvergadering toe. Labour en de andere partijen din gen verwoed naar de gunst van het nieuwe jonge kiezersvolk. De kiesge rechtigde leeftijd is van 21 naar 18 jaar verlaagd en dit heeft een nieuwe cate gorie van ongeveer drie miljoen kiezers ADVERTENTIE BELFAST Een onbekende schutter heeft gisteravond tijdens een gevecht tussen protestantse en katholieke mili tanten in de wijk van Bray Street vier schoten gelost uit een geweer en twee mannen niet ernstig verwond. De officier van een Britse militaire patrouille, die juist naderde toen de man zijn schoten loste, wist hem het wapen te ontrukken, maar de sluip schutter kon ontsnappen. Hij was vol gens de militairen van middelbare leef tijd en droeg een rode sjaal en een pet. Bray Street ligt dichtbij de protes tantse wijk Crumlin Road, waar het dinsdagavond tot felle gevechten tussen protestanten, katholieken en de hen scheidende Britse militairen kwam. ADVERTENTIE LISSABON De Zuidafrikaanse eerste minister, Balthazar Vorster, wordt heden in Lissabon verwacht, voor een semi-officieel bezoek van ten minste vier dagen. Het betreft hier het eerste bezoek van Vorster aan een Europees land sinds hij, vier jaar geleden, in functie trad. Volgens niet-bevestigde berichten, zal Vorstel alvorens naar Zuit-Afrika te rug te keren, ook Spanje en Frankrijk bezoeken. Volgens welingelichte kringen in Ma drid, wordt de Zuidafrikaanse eerste- minister daar maandagavond verwacht voor een strikt particulier bezoek van twee dagen. Het was niet bekend of ge neraal Franco hem zal ontvangen. Woensdag zou hij doorreizen naar Parijs, EISENSTADT Veertien Hongaren waren absent toen hun bus uit Wenen komend, stilhield bij het Oostenrijkse grensstation te Nickeldorf. Deze toeristen waren te Wenen ach tergebleven en zullen of in Oostenrijk politiek asiel gaan vragen, of doorrei zen naar een ander land in de vrije we reld. Tijdens het afgelopen weekeinde wa ren er 22 leden van een ander Hongaars gezelschap in Wenen achtergebleven. In de maand mei verkozen 83 Honga ren in Oostenrijk te blijven. Dit was het hoogste maandelijkse gemiddelde dat in jaren is bereikt. gebracht een rijpe vrucht die elke partij gaarne in haar schoot ziet vallen. „Als wij ons nu niet krachtig uitspre ken tegen de vuile, liederlijke, racisti sche propaganda die nog steeds wordt verspreid onder auspiciën van de con servatieve partij, dan zullen de krach ten van de haat hun eerste succes boe ken en zich voorbereiden voor hun vol gende offensief", aldus de minister. Enoch Powell heeft zaterdag het moeilijke vraagstuk van de immigratie en de kleurlingen in Engeland, in de verkiezingen gebracht, door in een rede te verklaren, dat de immigratie van niet-blanken naar Engeland, het groot ste gevaar was dat Engeland momenteel bedreigde, en dat deze immigratie on rust en bloedvergieten dreigde mede te brengen „van Amerikaanse afmetin gen". In Smethwick, een district in de Mid lands, had de politie een strenge bewa king ingesteld bij een zaal waar Powell woensdag het woord voerde. Tijdens de rede werd er in de zaal „racist" geroe pen. De politie nam een knuppel in be slag van een van een groepje van onge veer 50 „skinheads" (kaalkoppen) die de zaal binnenkwamen. In Leicester, in het noorden, is een jongeman die Edward Heath voortdu rend in de rede viel, door ordebewaar ders de zaal uitgegooid. Lord Wade van de liberale partij zei over de eier-gooierij dat men zoiets uit haalde in de tijd dat slechts weinig burgers het recht hadden om te stem men, en toen de smijterij als een soort van volksvermaak kon worden be schouwd. Maar dat behoorde nu niet meer zo te zijn nu iedereen mocht stemmen. De Britse premier Harold Wilson heeft de buitenlandse journalisten weer toestemming gegeven om zijn perscon ferenties tijdens de verkiezingscampag ne te bezoeken. Bij het stellen van vra gen, zal echter voorrang worden gege ven aan de Britse pers. Wilson had eerder besloten om alleen Britse journalisten tot zijn persconfe rentie toe te laten omdat hij „tweederde van zijn tijd moest besteden aan het beantwoorden van de meest elementai re wagen van de Britse buitenlandse politiek van Amerikaanse en Zuidslavi- sche journalisten". A De 23-jarige beeldhouwer Herbert Distel is de ontwerper van deze 4,4 m hoge druppels"die als decoratie staan opgesteld voor de Technische Hogeschool in het Zwitserse Brugg-Windisch. De druppels, gemaakt van polyester en gevuld met 600 kg lood, vormen een prachtig speelgoed voor de jeugd, voor wie het een nieuwe sport is ze om te duwen. Door hun vorm ko men ze echter steeds weer in dé verticale stand terug. ADVERTENTIE Dolfirodam, Het drijvende dolfina rium. Een geweldige attractie voor uw Kinderen en zeker ook voor u. Een dolfijnenshow, die eruit springt. Met alles! U zit comfortabel. Prima uitzicht op het bassin. Bezoek deze spectaculaire C 70 attractie. Dage lijks is er een programma van vijf shows. Om 10,12.14.16 en 20 uur. Extra shows worden bij Dolfirodam aangekondigd. C 70 biedt meer! Havodam, de enorme havenmaquette.„een kabel baan dwars door het centrum.» de tot 170 m verhoogde Euromast... overdekte promenades... café's, eethuisjes en winkeltjes midden op straat». Dat alles vijf maanden lang met daarnaast elke dag feestelijke evenementen. Het programma met alle evenementen, wljkfeesten, muziekuitvoeringen, dansfes- tljnen, sportactiviteiten enz. verkrijgbaar bij C 70 (telefoon 010-147237) en bij alle V.V.V.-kantoren Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van mens en stad DONDERDAG 4 JUNI I970 ADVERTENTIE PARIJS De geruchten, als zou den de Franse atoom proe v en in de Stille Oceaan mede de oorzaak zijn geweest van de catastrofale aardbe ving in Peru, werden in rankrjjk als „grotesk" afgewezen. Weten schappelijk, zo stelt men hier, is dit Volledig onoudbaar. In dit verband wees men op de ondergrondse atoomproeven in de woestijn van Nevada in de Verenig de Staten. Deze ontploffingen met veel krachtiger bommendan die door Frankrijk in de Stille Oceaan worden beproefd, hebben nooit de geringste beweging in de aardkorst of een aardbeving veroorzaakt. Zelfs niet in Californië, dat evenals Peru, Chili en Columbia op een zo genaamde breuklijn ligt. Wanneer deze zware Amerikaanse bommen niet in staat zijn geweest een aardbeving te veroorzaken in een naburige „gevoelige" streek, hoe zou dan de veel zwakkere Franse atoombom, die hoog boven de zee tot ontploffing wordt gebracht, op ze venduizend kilometer afstand en dertig kilometer onder de grond een aardbeving kunnen veroorzaken. Ook de vergelijking tussen nu en oktober 1966, toen een aardbeving in Peru kort na de eerste Franse atoomproeven in de Stille Oceaan 137 mensen het leven kostte, wordt van de hand gewezen. Er zijn jaar lijks zoveel aardbevingen aan de westkust van Zuld-Amerika, dat het al heel toevallig zou zijn, als er in een maand, waarin Franse atoom proeven worden gehouden, geen aardbeving zou voorkomen. Men verwondert zich in Parijs niet over de aanwezigheid van deze ge ruchten in Lima, omdat Peru een van de felste tegenstanders is van de Franse atoomproeven in de Stille Oceaan. De eminente Franse vulkanoloog, Hardroun Tazief, bevestigde dit al les. Deze aardbeving is volgens hem veroorzaakt door een rotsverschui ving in, wat men noemt, de bovenste mantellaag van de aardkorst, onge veer dertig kilometer ondër de grond. Daar deze verzakking vrij hevig is geweest (7,7 op de schaal Richter die tot negen gaat) en zich voordeed in betrekkelijk hoog gelegen lagen, veroorzaakte zij een zodanige beving dat bergen ineenstortten, lawines en aardverschuivingen ontstonden en op tal van plaatsen de aarde open barstte. Zou deze aardbeving zich hebben voorgedaan op een diepte, waarop zij veelvuldiger voorkomt, namelijk op vijfhonderd tot zeshonderd kilo meter onder de grond, dan zou zij slechts een geringe schade hebben veroorzaakt. De kracht van deze beving komt het duidelijkst tot uiting, als men weet, dat die welke Skolpje in Joe goslavië verwoestte (1078 doden) slechts vijf bedroeg en die waarin Agadir ten onder ging (tienduizend doden) zes. Beide bevingen deden zich echter eveneens voor in de bo venste mantellaag. een juweel van een fiets voor jong en niet meer zo jong! Wit op kwatitttt stut, gaat op 6azolla zitten ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak (5,- 7,SO ÏO,- 15,- 20.- 25,- PRAAG Het Tsjechoslowaakse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd inlichtingen te verschaffen over de verblijfplaats van Alexander Dubcek, de ambassadeur bij Turkije. In sommige kringen wordt vernomen, dat hij in Praag wordt onderworpen aan een onderzoek door de communistische partij. Een zegsman van het ministerie zei: „Het ministerie heeft hierover niets mee te delen. Ik weet niet waar de heer Dubcek is en heb verder niets te zeg gen. Aangezien ik niet weet waar hij is, kan ik niet zeggen wanneer hij op zijn post zal terugkeren. Verschillende an dere ambassadeurs reizen rond en dit heeft nooit iemand geïnteresseerd, daarom begrijp ik niet waarom iemand dit zou interesseren". Dubcek vloog zaterdag jl, van Turkije naar Boedapest. Sindsdien hebben som mige Tsjechen verteld dat ze hem in Praag hebben gezien. Een andere ambtenaar vertelde, dat de zaken van Dubcek niet het ministe rie van Buitenlandse Zaken betreffen, maar andere autoriteiten, waarmee hij de partij bedoelde. In Ankara werd van iemand die nauw contact heeft met de Tsjechische ambassade vernomen, dat Dubcek naar Praag was ontboden, om voor een par tijtribunaal te verschijnen. Dubcek is als partijlid geschorst, hangende het onderzoek naar zijn hervormingsbeleid dat tot de invasie van Tsjecho-Slowa- kije door Russische troepen leidde. LIMA (Peru) Een groep van 2.500 mensen, waarvan men aanneemt dat het de enige overlevenden zijn van de 20.000 inwoners van de stad Yungay, zijn waargenomen op een verhoging in een zee van modder, Een hulpactie is reeds ingezet. De Peruviaanse regering deelde woensdag mee, dat een luchtverken- ningsvliegtuig het bestaan van de over levenden had ontdekt. De regering^ vreest dat meer dan 30.000 mensen gedood zijn door verdrin king of door verstikking onder de grond in het bergachtige gebied in het noorden van centraal-Peru. De regeringswoordvoerder Augusto Zimmerman zei verslaggevers, dat he- lipkopters naar het getroffen gebied gestuurd waren om voedsel en voorra den te droppen boven de geïsoleerde groep en dat maatregelen werden be studeerd om hen van het door de aard beving onstane eiland af te halen. Zimmerman liet de verslaggevers een sterk vergrote luchtfoto zien van het getroffen gebied. Het liet duidelijk zien, hoe de stad weggevaagd was toen de aardbeving zondag de oevers van een meer in de Andes wegsloegen en een muur van water het dal in raasde. Het water verwoestte het gehele ge bied van de eens zo mooie stad, behalve een uitstekend gedeelte waar eens een begraafplaats was geweest en enkele stenen huisjes er omheen. Zimmerman zei dat het hulpverle- nings- en reddingsprogramma nu op volle toeren lag en dat van een twaalftal landen giften waren ontvangen. Een luchtbrug is geopend tussen Lima en Chimbote, de havenstad op 400 kilome ter ten noorden van de hoofdstad. ADVERTENTIE f5,- 7,50 10,-15,- 20,-25,- A Een Peruviaanse familie in het rampgebied bij Chimbote, onder breekt even het bergen van hun bezit tingen om een hapje te eten. Hun huis zijn ze kwijt, vele meubels en bezit tingen zijn verwoest of onbruikbaar, maar ze leven nog PARIJS De Franse regering heeft zich woensdag tegenover de Sovjet- Unie niet verplicht mede te werken aan de bouw van een vrachtwagenfabriek in de Sovjet-Unie, die de Russische re gering aanvankelijk met de Ameri kaanse Fordfabrieken wilde bouwen. Henri Ford II, naar wordt gezegd onder druk van het Amerikaanse ministerie van Defensie, heeft het Russische ver zoek afgeslagen. De besprekingen van de Russische minister van Buitenlandse Zaken An drei Gromyko en de Franse minister van Financiën Valéry Giscard d'Estaing hebben woensdag ook geen overeen stemming opgeleverd ten aanzien van de door Gromyko gevraagde Franse hulp bij de exploitatie van rijke koper mijnen in Siberië. Volgens welingelichte kringen zal Frankrijk te zijner tijd wel bereid zijn toe te treden tot een Europees consor tium dat met de Sovjet-Unie een van beide genoemde projecten ter hand wil nemen. Ford heeft persoonlijk een bezoek gebracht aan de plaats aan de rivier de Karna waar de nieuwe vrachtwagenfa briek moet komen. De fabriek in de Oeral, krijgt een capaciteit van 150.000 vrachtwagens per jaar. Ford toonde zich geïnteresseerd, maar heeft na overleg met Washington het Russische aanbod toch afgewezen. Nu zou de regering in Moskou willen dat de Franse Renault-fabriek een staatsbedrijf de vrachtwagenfabriek in Karna gaat bouwen. Maar Renault is reeds druk bezet met de modernisering ad 120 miljoen dollar van de Moskvitsj automobielfabrieken in Moskou. De exploitatie van de kopervoorraden die zijn gevonden ten oosten van het Baikal Meer bij de Chinese grens zou naar schatting een investering van meer dan 500 miljoen dollar vergen. De Fransen zijn reeds in Polen bezig met exploitatie van kopermijnen en zouden alleen een nieuw gigantisch project in de Sovjet-Unie niet op zich kunnen ne men, aldus verluidt in Parijs. Het onderhoud van Gromyko met Giscard d'Estaing duurde slechts een half uur. Alle onderwerpen die Gromy ko ter tafel bracht werden door de Franse minister „ter nadere bestude ring" aangehouden. Gromyko heeft later woensdag twee uur geconfereerd met zijn Franse ambtgenoot Maurice Schumann. Voor naamste onderwerp van gesprek waren de Europese veiligheid en de Duitse si tuatie. Gromyko's enige commentaar na de bespreking was dat die „goed" was ver lopen. Vrijdagmiddag zal Gromyko, aan het einde van zijn bezoek, een persconfe rentie houden. Dit is een ongebruikelij ke stap voor de Russen. Aanvankelijk zou reeds woensdag avond een gezamenlijk communiqué worden uitgegeven, maar dit is nu ver schoven naar vrijdag. Gromyko heeft verder gezegd, dat hij graag zou zien dat zowel de Chinese als de Amerikaanse invloed uit Zuid-Oost Azië verdween en dat men in Indo-Chi na het voorstel tot een instellen van een „neutrale zone" accepteerde. MOSKOU Het Russische persbu reau Tass beweert vandaag, dat de „her opvoedingsscholen" die overal in China I worden opgericht, in feite niets anders zijn dan strafkampen om de politieke tegenstanders van Mao Tse Toeng en de „ware revolutionaire, internationalisti sche krachten" in het land te onder drukken en uit te roeien. Volgens Tass verblijven de meeste partijleden die tijdens de culturele re volutie in ongenade zijn gevallen, en miljoenen studenten en jonge arbeiders in de „heropvoedingsscholen". Citaten uit de Chinese pers werden door Tass aangehaald om aan te tonen dat de kampbewoners soms in tempera turen van 40 graden onder nul, 's nachts gewekt worden om de uit spraken van voorzitter Mao uit het hoofd te leren. PARIJS De assemblee van de Westeuropese Unie heeft woensdag middag het eerste deel van haar zes tiende zitting besloten met de eenstem mige aanvaarding van een resolutie volgens welke de ministerraad van de zeven landen tellende organisatie op korte termijn dient te bestuderen hoe, gelijktijdig met de onderhandelingen over de uitbreiding van de Europese gemeenschappen, een sterke en geïnte greerde Europese defensiegemeenschap kan worden opgebouwd. Dit is een van de punten die vermeld worden in de resolutie die woensdag met een rapport over de harmonisering van de politiek van de WEU-landen je gens Oost-Europa van de commissie voor algemene zaken, werd ingediend door de Westduitse socialist K. P. Schulz. Verder zegt de assemblee in haar re solutie, dat de ministerraad er voor moet zorgen dat, indien er een confe rentie over de veiligheid in Europa wordt gehouden, de landen van de Westeuropese Unie het tenminste eens zijn over de benadering, zodat het com munistische blok „de solidariteit van klein Europa niet kan ondermijnen en vernietigen". ADVERTENTIE f 5,- 7.50 ÏO,-15,- 20,- 25,- BOCHUM Heinz Kaminski, de lei der van het observatorium in Bochum West-Duitsland, betwijfelt of de Rus sen werkelijk alles hebben bekendge maakt over het doel van de bemande vlucht van de Sojoez-9. De koers van de Sojoez-9 klopt vol gens Kaminski niet met de Russische verklaring, dat de kosmonauten Nikola- jef en Sevastianof o.a. de verdeling van sneeuw en ijs over de aarde bestu deren. Volgens berekeningen van het obser vatorium in Bochum volgt de Sojoez-9 in tegenstelling tot vroegere Russische ruimtevaartuigen, een koers, die loopt over de Sovjet-Unie, Europa en Ameri ka. In deze koers komt" de Sojoez vol gens Kaminski echter noch over de Noordpool noch over de Zuidpool. 7ondag zullen de mannelijke kiesge- rechtigde Zwitsers in een refe rendum besluiten over het al dan niet nemen van drastische maatregelen tegen het snel stijgende aantal gast arbeiders in hun land. De stemming gaat over een voorstel van James Schwarzenbach, partijloos vertegenwoordiger van het kanton Zürich in de nationale raad, die een „buitenlandse overheersing" van Zwitserland vreest. Het parlement, de vakbonden, de ker ken, de politieke partijen en andere toonaangevende landelijke organisa ties hebben vrijwel eenstemmig ver werping van het voorstel aanbevolen. Niettemin schijnt in brede kringen van de bevolking sympathie voor Schwarzenbach's voorstel te bestaan. De volksstemming van aanstaande zon dag heeft zodoende meer emoties te weeg gebracht dan Zwitserland in ja ren heeft meegemaakt. Als het voorstel van Schwarzenbach wordt aangenomen, moet de fe derale regering ervoor zorgen, dat binnen vier jaar in ieder kanton niet meer dan 10 procent van de bevol king uit buitenlanders bestaat. Alleen voor Genève wordt een uitzondering gemaakt: daar mogen 25 procent bui tenlanders wonen. Op het ogenblik maken de buitenlan ders gemiddeld 15 procent van de be volking uit. Doorvoeren van deze maatregelen zou voor de Zwitserse economie een ader lating van ongeveer 210.000 buiten landse arbeidskrachten betekenen. Een uitzondering maakt Schwarzenbach voor seizoenarbeiders die niet langer dan negen maanden per jaar in Zwit serland werken en hun gezin niet meenemen, alsmede voor studenten, toeristen en grensgangers, maar niet voor vluchtelingen die po.itiek asiel hebben gekregen. TAe vrees voor „buitenlandse over- heersing" richt zich vooral tegen de Italianen, maar ook Joegoslaven, Spanjaarden, Grieken, Turken, Hon garen en Tsjechoslowaken worden door Schwarzenbach's aanhangers als ongewenste gasten beschouwd. Het parlement en de regering erkennen dat de grote toevloed van buitenland se werknemers een reëel probleem is, maar zij willen hun aantal met min der drastische maatregelen beperken. Het kabinet heeft hiertoe half maart al een wetsontwerp ingediend en enkele dagen later een immigratiestop afge kondigd. Het waarschuwt, dat Schwarzenbach's radicale voorstellen ook gevolgen voor de Zwitserse werknemers zullen hebben en tot ge dwongen bedrijfssluitingen kunnen leiden. De regering heeft plechtig be loofd dat haar maatregelen ook door gevoerd zullen worden, als het refe rendum wordt verworpen. In de meeste kantons zijn al speciale commissies ingesteld die met de uit voering van de regeringsbesluiten zijn belast. Niettemin zet de politieke Geneefse beweging „Vigilance", evenals regionale en plaatselijke par tijafdelingen, zich in voor aanvaar ding van Schwarzenbach's voorstel len. ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zont, peper, nootmuskaat en wat kirsch. IJet is moeilijk te begrijpen, hoe iu deze tijd van internationalise ring een dergelijk voorstel kan ge daan worden. De primitieve „angst voor de vreemde", is niet nieuw. Voor een Griek was ie dere vreemdeling een „Barbaros"; een wilde woeste vijandige figuur. Maar deze gedachte blijkt zelfs nu niet dood. En dat bij een land als Zwitser land dat toch grotendeels leeft van de vreemdelingen-industrie. De computer en de primitieve angst van de holenmens voor de vreemde ling blijken samen te gaan. Ons tech nische been blijkt ons geestelijk been weer eens meer dan een stap vooruit. HONGKONG Een Hongkongs blad meldt dat er kortgeleden in het Chinese grensgebied bij Hongkong, zes mensen in het openbaar zijn terechtgesteld, om- I dat zij „aanhangers waren van het af gezette staatshoofd Lioe Sjao-Tsji". De I executie geschiedde met de kogel. De „Hongkong Standard" die zegt het I bericht uit buitengewoon betrouwbare bron te hebben vernomen, meldt dat de terechtstelling een week geleden plaats had ten aanschouwen van 4.000 jui chende mensen.

De Vallei | 1970 | | pagina 7