Arbiters laten de teugels toch wat vieren Janssen snelste in tweede etappe van Midi-Libre Hans Vultink leed derde nederlaag in titelstrijd m Nationaal kampioenschap libre Bitossi won Giro-etappe Marokkanen boos op Van Ravem Toto, zoals het moest „Oosteuropese finale in Frans kampioenschap Etappezege voor Nieuwkamp EUROPEES KAMPIOENSCHAP 47/2 Nieuws van de transfermarkt Ar ie Beekman op transferlijst IN ENGELAND Placeman geen prof meer plaats Tweede voor Pustjens EVEN PIJNLIJK WAPENS VRIJDAG 5 JUNI I97C SIj sport Scholte en Sundquest hadden sterke start MEXICO-CITY Na de arbitrale ouverture van de Westduitser Kurt Tschenscher in de wedstrijd Mexico- Rusland hebben de overige scheidsrech ters in het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal hun greep wat verslapt. Ondanks de strenge opdrach ten kunnen er nog gekke dingen gaan gebeuren. Onderbrak Tschenscher de openings wedstrijd herhaaldelijk en gaf hij vier Russen en een Mexicaan een officiële waarschuwing, in de drie duels van NIJMEGEN Gert Hazelhekke, spitsspeler en topscorer van de dit sei zoen naar de eerste klasse gepromo veerde amateurvoetbalclub Ede, is ge contracteerd door de Nijmeegse eredivi sievereniging NEC. Aangezien de voor hoedespelers Chris Geutjes (29) en Ben nie Werts (29) hun contract nog niet verlengd hebben de verwachting is, dat zij beiden vanwege de nieuw inge- De 34-jarige Paul Merks, centrale pelijke carrière zullen laten prevaleren en weggaan en Lambert Verdonk aan Go Ahead is verkocht, zal de 20-ja- rige Hazelhekke waarschijnlijk regel matig in het eerste elftal spelen. De 23-jarige Paul Merks, centrale verdediger van NEC, krijgt vanwege zijn vele verdiensten een vrije transfer. Merks, die slechts in het begin van het seizoen '69/70 nog tot de vaste kern be hoorde, gaat vermoedelijk spelen bij een club in de buurt van zijn woon plaats Den Bosch. APELDOORN De aanvalsspits van de Apeldoornse tweededivisieclub AGOVV, Arie Beekman, heeft het be stuur van zijn vereniging gevraagd hem op de transferlijst te plaatsen. dinsdag werden gemiddeld niet meer dan één tot twee spelers gewaarschuwd. De tackles waren feller en ook vrijer uitgevoerd. Ze bleven dikwijls onbe straft. Het verschil in inzicht van diverse scheidsrechters bleek het duidelijkst tijdens de wedstrijd Engeland-Roeme- nië. De Belg Vital Loreaux deelde slechts één enkele berisping uit: aan de Roemeen Mganu. De Roemeen Mocanu, die wegens zijn grove charges tegen Cooper en Newton zeker een officiële waarschuwing had moeten krijgen, bleef ongestraft. In de wedstrijd Uruguay-Israël deel de de Britse scheidsrechter Davidson drie onofficiële waarschuwingen uit, die geen gevolgen zullen hebben. Twee gin gen er naar spelers van Uruguay, één naar een speler van Israël. Tijdens de wedstrijd Peru-Bulgarije kreeg de Italiaan Antonio Sbardella te kampen met een probleem, dat al zo oud is als het toernooi om het wereld kampioenschap zelf. Hij had de groot ste moeite met het van het veld krijgen van spelers en coaches, die normaal op de reservebank plegen te zitten. .Voor rust stuurde hij de Bulgaarse masseur al weg en na rust moest hij aan een kluwen Peruviaanse shirts (van reser ves) trekken, nadat Cubillas het win nende doelpunt had gemaakt. VELDHOVEN In het libre bekleedt Henk Scholte in Nederland, normaal gesproken, eenzelfde onaantastbare po sitie als Eddy Merckx in de wielrenne rij. Daarvan getuigen de twaalf natio nale titels, die de Eindhovenaar de laat ste veertien jaar heeft behaald en zijn vrijwel onaantastbare record-moyenne van 375,00. Daarom is de Brabander op nieuw favoriet in het nationale kam pioenschap, dat donderdag onder sub tropische omstandigheden in een even kleine als knusse zaal te Veldhoven be gon. Scholte won in de openingsronde zijn partij met ruim verschil van de 21-jari- ge Amsterdammer Gerard Klinkert, een van de vier debutanten in dit toernooi. Het spel van de titelverdediger was echter niet overtuigend genoeg. Hij raakte in zijn tweede beurt na ruim 300 bijna feilloos gescoorde caramboles de positie aan de band kwijt en zag zijn serie na 339 midden op de tafel afbre ken. Een dergelijk foutje kan fataal zijn. Niet tegen de van ontzag vervulde Klinkert, die de grootmeester al heel snel de kans bood om met 160 uit te gaan. Er liggen in dit kampioenschap wel degelijk kapers op de loer, die graag van een misser van Scholte gebruik zullen maken. De Schiedammer Hans Sundquest bijvoorbeeld. Hij stalde zijn talent in de eerste ronde volledig ten toon in een serie van 500 in zijn vierde beurt, waarmee Sundquests naam werd toegevoegd aan de al vrij lange lijst van prominenten, die in de loop der tij den een dergelijke prestatie hebben ge leverd. Zijn tegenstander, de twintigjarige Hagenaar Wim van Deventer, die woensdagavond laat pas te horen kreeg, dat hij voor Joop Roodenburg moest in vallen, debuteerde niet slecht met een totaal van 138 in vier beurten. Veel minder imposant was het begin van de 21-jarige Noordhollander Piet Vet uit Berkhout, wiens gemiddelde van ruim 88 in de voorwedstrijden bepaald had geïmponeerd. Tegen de boom-lange Bennie Veldhuis echter faalde Vet vol komen: 35-500 in zes beurten. De slechtste winnaar was de laatste „nieu weling", de kadrist Jean Bessems, die tegen veteraan Janus Jacobs pas in zijn negende beurt explodeerde. Een serie van 340 van de Limburger betekende toen het verlies voor de Amsterdam mer: 225500. Jacobs, die bij verrassing een aantal jaren geleden voor de neus van Scholte de libretitel had weggekaapt, behield ook nu een kleine kans op dit kam pioenschap door de Oldenzaler Veldhuis („Ik kan tegen die man geen goede par tij spelen") in negen beurten te ver slaan: 500272. Voor Bessems, die de serie americaine behoorlijk kan hanteren, maar er op de eerste dag nog niet aan toe kwam, volg de een verrassende nederlaag tegen Van Deventer. Deze jonge kantoorbe diende uit de Haagse school, die ook Sundquest, Roodenburg en Rijvers BEZIERS Jan Janssen heeft de tweede etappe van de Midi Libre van Nimes naar Beziers over een afstand van 191 kilometer met voorsprong ge wonnen. Jan Jansen won gisteren de tweede etappe van de Midi Libre. Als een zame coureur ging hij in de laatste kilometers over het parcours, ge volgd door de auto's en motoren van de officials. Er waren in deze etappe drie bergen opgenomen. Er woei een stevige wind, die de renners bijzonder benadeelde. Janssen, die in de eerste rit niet vol uit zou hebben gereden en daarvoor nogal veel kritiek had ontmoet, maakte een voortreffelijke indruk en toonde een grootse vorm te bezitten. Hij ont snapte enikele kilometers voor de finish uit het peloton en slaagde erin de ge ringe voorsprong, die hij had veroverd, te behouden. De uitslag was: 1. Jan Janssen (Ned.) 4.58.23; 2. Anni (It) 5.00.29; 3. Van de Vijver (Bel) 5.00.29; 4/5 Almar (Fr) /en Jimenez (Sp) 5.00.57; 6. Martelozzo (Fr) z.t; 7. Guimard (Fr) 5.0.1.55; 8. Ricci (Fr) z.t.; 9. Van Impe (Bel) z.t.; 10. Schleck (Lux) z.t.; 48. Van der Vleuten (Ned) 5.01.55; 57. Dolman (Ned) 5.07.30; 61. Karstens (Ned) 5.07.30. Na Rini Wagtmans heeft ook René Pijnen de strijd gestaakt. Het algemeen klassement: 1. Dierickx (Bel) 9.48.11; 2. Boifava (It) 9.48.11; 3. Hoban (Eng.) 9.48.14; 4. Vasseur (Fr.) 9.48.17; 5. Van Impe (Bel) 9.48.17; 6. Ric ci (Fr) 9.48.17; 7. Balague (Sp) 9.48.17; 8. Agostinho (Port) 9.48.27; 9. Schultz (Lux) 9.48.28; 10. Schleck (Lux) 9.48.28. 20 Janssen (Ned) 9.50.45; 49. Karstens (Ned) 9.55.44; 59. Dolman (Ned) 10.00.06; 66. Van der Vleuten (Ned) 10.05.27. SOUTHSEA De twaalfde etappe van de Ronde van Engeland over 177 km van Weymouth naar Southsea heeft een overwinning opgeleverd voor de Nederalndse amateur Henk Nieuw kamp. Hij versloeg in de eindsprint van de kopgroep de Polen Magiera en Woz- niak, alsmede de Tsjech Matusek. Het was de tweede ritzege van Nieuwkamp, die overigens met een ach terstand van bijna 52 minuten op de 49ste plaats in het algemene klassement staat. De uitslag: 1. Nieuwkamp (Ned) 4.46.34; 2. Magiera (Pol) z.t.; 3. Matusek (Tsj) z.t.; 4. Wozniak (Pol) z.t.; 5. Dutton (GB) op 1,32; 9. Delnoy (Ned) 4.48,06; 10 Duyker (Ned) z.t.; 11. De Koning (Ned) z.t.; 26. Tabak (Ned) 4.48,08 29. West- rust (Ned) z.t. Het algemene klassement: 1. Maunus (Esj) 47.05,58; 2. op 48 sec. Mikolaiczyk (Pol); 3. op 2,54 sec. De Koning (Ned); 4. op 3,54 sec. Konechny (Tsj); 5. Tabak (Ned) op 4,58 sec.; 11. op 7,5 sec. West- rust (Ned); 21. op 14.22 sec. Delnoy (Ned); 33. op 21.44 sec. Duyker (Ned); 49. op 51.44 sec. Nieuwkamp. pnt. h. serie alg. gem Scholte 4 500 250.00 Sundquest 4 500 111,11 Veldhuis 2 341 51,46 Jacobs 2 160 40,27 Van Deventer 2 183 39,87 Bessems 2 340 37,42 Vet 0 26 8.00 Klinkert 0 8 3.00 heeft voortgebracht, zegevierde in twaalf beurten (500286) met een hoogste serie van 183. Het ziet er echter wel naar uit, dat het toernooi uitdraait op een finale Scholte-Sundquest. Want beiden won nen opnieuw en bleven na de eerste dag niet alleen ongeslagen, maar torenden ook in moyenne ver boven de anderen uit. Scholte werd topscorer door van acquit voor de zoveelste maal in zijn biljartloopbaan de 500 caramboles in één beurt te scoren. Daardoor schroef de de Eindhovenaar zijn gemiddelde op tot 250. Sundquest, die moed had geput uit zijn recordserie in de eerste partij, sloot zijn tweede ontmoeting tegen Klinkert in de vijfde beurt met een goed gespeelde reeks van 444 af en stond toen op een gemiddelde van 111.11. UTRECHT Johan Plageman, de eerste voetballer van professie met een universitaire graad, heeft overschrij ving gevraagd van DOS naar de (twee de klas) amateurclub SML in Arnhem, in welke plaats hij een functie bekleedt op de economische afdeling van een groot textielbedrijf. Doctorandus economicus Plaggeman, die 28 jaar oud is, kwam vijf jaar gele den van Sportclub Enschede (nu FC Twente) naar DCS, waar hij een zeer ge waardeerde verdediger „ausputzer" werd. Hoewel hij nu niet beschikt over grote technische capaciteiten heeft Pla geman zich toch, vooral door een groot enthouasiasme, tot een voetballer van niveau ontwikkeld. Van de zijde van het bestuur van DOS zal Plageman, die aanvankelijk reeds vorig jaar wilde stoppen met be taald voetbal, alle medewerking onder vinden bij zijn overschrijving. ARTA TERME De Italiaan Franco Bitossi heeft de zeventiende etappe van de Ronde van Italië, van Lido di Jesolo naar Arta Terme over een afstand van 165 km gewonnen. Ondanks het feit, dat de Italianen ritz" -es boeken aan de lopende band, blijf 1y Merckx on genaakbaar leide het algemene klassement van de L Met nog drie etappes te rijden is nog slechts de strijd in de Dolomieten inte ressant. Overigens niet wat de eerste plaats betreft, want die is wel gereser veerd voor Merckx. Kandidaten voor de „troostprijs" zijr de Italiaan Felice Gi- mondi, de Deen Ole Ritter en de Belg Martin Vandenbossche, die ook het bergklassement aanvoert. SALZBURG De Oostenrijker Karl Schattelbauer heeft de zesde etappe van de Ronde van Oostenrijk, een rit over 166 km van Mittersill naar Slaz- burg gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint van een kopgroepje de Ne derlander Mathieu Pustjens en de Oost duitser Bern Patzig. De uitslag luidde: 1. Schattelbauer (Oos.) 4.16.9; 2. Putjens (Ned.) z.t.; 3. Patzig (Odl.) z.t.; 4. Koslar (Wdl.) z.t.; 5. Poleiak (Pol.) 4.16.5; 8. Oosterhof (Ned.) z.t.; 10. Schür (Ned.) zt .11. Aling (Ned.) z.t. Het algemeen klassement: 1 Denk (Oos.) 25.49.51; 2. Kretz (Oos.) 25.49.52; 3. Csenar (Neder-Oos.) 25.50.05; 4. Humen- berger (Oos.) 25.50.53; 11. Oosterhof (Ned.) 25.53.31. DOUGLAS De Britse motorcou reur Denis Blower, die woensdag tij dens de training voor de TT van Man op het circuit van Douglas ernstig ge wond raakte, is in een ziekenhuis over leden. De zijspanmotor van de 23-jarige onderhoudsmonteur raakte van de baan, waarbij ook de bijrijder, de even eens 23-jarige Stuart Brown, verwon dingen opliep. De laatste ligt nog in het ziekenhuis. Het is het derde ongeluk met dodelijke afloop deze week op het eiland Man. Eerder kwamen de Britten Les lies en Michael Collins om het leve. Burgemeester Eisen van Veldhoven deed de openingsstoot in de strijd om het Nederlands kampioenschap ereklasse libre. LEON De Marokkaanse coach Bh goje Vidinic heeft na afloop van d wedstrijd MarokkoWest-Duitslanc vertelaard, dat de Nederlandse scheids rechter Van Ravens de tweede helft liet beginnen terwijl de Marokkaanse doelman zicih nog in de tunnel, die naar de kleedkamers leidde, bevond. Vidinic zei, dat Van Ravens niet in de Marok kaanse kleedkamer had laten weten, dat de rust voorbij was. „Ik heb nog nooit zoiets gehoord", zei Vidinic over deze beslissing van Van Ravens. Vidinic was ook verbolgen over het feit, dat Van Ravens bij de inspectie voor de wedstrijd naar het schoeisel te kennen had gegeven dat de noppen van zijn spelers niet in orde waren „De Duiters hadden dezelfde noppen en die werden wel in orde bevonden", aldus Vidinic. RuslandMexico I II llx] RoemeniëEngeland |fx|| PeruBulgarije [SCO BelgiëSalvador [x|| ItaliëZweden [x|| Tsj.-Slow.Brazilië I llxll I ADOAnderlecht fx|| HannoverTwente I II llxl MW—Orebro EHUD KosiceHolland Sport fxj| j| Hamb. S.V.—ADO SCO Teplice—Twente SCO ZilinaMVV □Qg| SAN SEBASTIAN De ontluistering der kampioenen. Daarmee is de derde ronde van het toernooi om het Europees kampioenschap anker kade 47/2 in San Sebastian gekarakteriseerd. In de eerste plaats was daar de Europese titelhouder Tonny Schrauwen, die kansloos tenon- der ging tegen invaller Dieter Müller. Met hem vielen van hun voetstuk de nationale kampioenen van Nederland (Hans Vultink), van Spanje (José Gal- vez) en in mindere mate de Duitse kampioen (Siegfried' Spielmann), die met ere de vlag moest strijken tegen de Belgische nummer twee, Ludo Dielis. Door deze ontwikkeling is de Neder landse vertegenwoordiger Vultink op de laatste plaats van de ranglijst gekomen, als enige zonder winstpunt. De „ballen-affaire", die Vultink de eerste dag dermate bezig hield, dat hij geheel uit balans was gebracht en geen moment zijn klasse kon waarmaken, drukte ook donderdag zijn spel nog.De anders zo gevreesde caramboleur zocht als een vreemde zijn weg over het bil jart en raakte telkens weer het spoor bijster. Slechts te hooi en te gras pikte hij wat punten op, totaal onvoldoende om de scoringsdrift van de professora le, gebrilde, Oostenrijker Franz Stenzei te kunnen weerstaan. In de beginfase met onder andere een serie van UI, trok Stenzei al van onze landgenoot weg. Na acht beurten leidde de Oostenrijker met 158 tegen 77. Vultink kreeg de nekslag in de negende beurt, toen Stenzei met zeer serieus en van vakmanschap getui gend spel tot een knappe reeks van 219 kwam. Met vaste hand leidde hij de ballen in de kringloop rond de kaderlij- nen, geheel zeker van zijn zaak. Dit in tegenstelling tot Vultink, die toen hij weer aan tafel mocht verschijnen, zó uit het veld was geslagen, dat hij zich zonder slag of stoot gewonnen gaf. Schrauwens afgang was even pijnlijk. Dieter Müller, die de eerste dag al blijk had gegeven dat de rol van invaller hem niet past, opende met 'n serie van 81 en toen hij deze in de 5e beurt liet volgen door een reeks van 89 was de Belg al in een schier hopeloze positie gemanoeu vreerd: 1765. De kansen, die Schrauwen hierna nog kreeg, wist hij in het geheel niet uit te buiten. Ook hij wentelde zijn fa len af op de ballen, die Müller blijk baar wel goed in de hand had, want met een fraaie slotserie van 15 maakte hij Schrauwen tot een geslagen man, die niet verder dan 110 punten was ge komen. De Spaanse kampioen José Galvez vond zijn meester in „de tweede man" Alejandro Munoz, die zijn zege gestalte gaf met series van onder andere 156, 98 en 55. De Duitse kampioen Spielmann moest zich gewonnen geven tegen de Belg Ludo Dielis, die ondanks zijn serie van 231 in de tweede beurt in de eind fase toch nog de wenkbrauwen fronste, toen de Duitser op schijnbaar onver schillige wijze toch de caramboles bij tientallen aan elkaar reeg. Eerst kwam hij tot een serie van 63 en daarna strandde hij pas op 138, waarmee hij zijn achterstand tot 32 punten had ge reduceerd: 336-368. In de volgende beurt, mede doordat de Belg van zijn tegenstander de ballen in een droompo- sitie kreeg geoffreerd, sloeg Dielis ech ter meedogenloos toe en maakte de par tij als winnaar uit. De stand volgt: na de derde ronde is als punten Dielis (Belg.) 6 Müller (WD1.) 6 Schrauwen (Belg.) 4 Galvez (Spa.) 2 Stenzei (Oost.) 2 Spielman (WD1.) 2 Munoz (Spa.) 2 Vultink (Ned.) 0 hoogste serie 231 295 104 384 219 138 156 84 algem. gem. 40.00 31.58 26.00 32.00 27.69 26.07 19.89 15.42 PARIJS Op het ovenwarme cen tre-court van „Roland Garros" in Parijs heeft Zeljko Franulovic een goed be gin en een voortreffelijk einde gehad in zijn halve-finale tegen Cliff Richey. Tussen start en finish zagen de 12.000 toeschouwers de Zuidslaviër echter btf vlagen uitgesproken onbeholpen tennis spelen. De coureurs Rob Janssen en Jaap Dik zijn de enige Nederlanders, die de zware sterrit Londen-Mexico hebben volbracht. Zij werden daarvoor door de Nederlandse Auto Rensport Vereniging gehuldigd en de bloemen gezet. De overwinning, die de als vijfde ge plaatste Franulovic op de Amerikaan behaalde was zonder meer fortuinlijk, want na de eerste set, die hij met 6-4 won in een partij, die bijna drieeneen- half uur duurde, zakte hij helemaal weg. Richey incasseerde de tweede set vrij gemakkelijk en had in de derde reeks helemaal geen kind aan Franulo vic: 1-6. Na de korte rustperiode speelde Fra nulovic nog niets beter en Richey liep, nauwelijks gehinderd, weg tot 1-3. Op dat moment volgde een van de nauwe lijks te tellen fouten van het arbitre- rende korps. Een van de lijnrechters gaf een bal, die duidelijk „in" was, ten nadele van Franulovic „uit". Het gevolg van deze wanbeslissing was een minu tenlange discussie, een uit zijn concen tratie gebrachte Richey en een spontaan naar de kant van de benadeelde over hellend publiek. Van af dat moment kon Richey in de ogen van de toeschou wers geen bal meer goed slaan en hij werd herhaaldelijk uitgejouwd. Deson danks groeide zijn voorsprong nog uit tot 1-5, maar in de daarop volgende zes games won hij maar tien slagen: 7-5 voor Franulovic. Bijna drie uur tennis hadden hun tol gevraagd en de laatste set was hoogst oninteressant. De spelers sloegen bij hun opslagbeurt herhaaldelijk dubbelfouten en tot 5-5 bleef er evenwicht. De elfde game verloor Richey op eigen service, mede door zijn steeds zwakker worden de opslag. Franulovic, die al eerder in de set een servicedoorbraak had gefor ceerd, liet dit keer zijn voorsprong niet weer glippen en maakte op eigen servi ce de wedstrijd uit. De machtigste wapens van de betrek kelijk kleine Tsjech Jan Kodes in zijn halve-finale tegen Georges Goven wa ren zijn sterke opslag en zijn geweldige backhand. Daarmee beteugelde hij de agressiviteit van de jonge Fransman, die in de eerste sets tenminste een ge lijkwaardige tegenstander was. De Tsjech had natuurlijk nog een an der voordeel: zijn grotere internationale ervaring. En daaruit putte hij vooral in de vierde en vijfde set, waarbij hij ge regeld punten binnenhaalde met zijn magnifieke backhand, die de allure en de zekerheid heeft van de meest gepre zen slag uit het repertoire van de beste tennisser van de wereld. Op „Roland Garros" was de backhand van Kode« te vergelijken met die van Rod Laver.

De Vallei | 1970 | | pagina 11