Veenendaals dagblad Buiten D '66 beraadt zich over toekomst partij Personeelsverloop W erkspoor bedreigt order Spoorwegen Vergadering Kabouter-raadsleden Artsen zien 5 pet. tariefverhoging als strafmaatregel THAILANDSE TROEPEN IN NOORDEN PARAAT Losprijs werd in oud papier voldaan Vliegtuigkaper overmeesterd na vuurgevecht in cabine Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Verdrag inzet verkiezingsstrijd zingende dolfijnen... SMRkOFSKY HEEFT KANKER Inkomen koningin, prinses Beatrix en prins Claus flink omhoog Minister Bakker in nov. naar Zuid-Afrika I WEER „IN 1 THE MOOI)" 1 Politie adviseert; MIJD ARNHEMSE RIJNBRUG Beruchte tor BONN - De Westduitse regering heeft donderdagavond aangekondigd, bereid te zijn onderhandelingen te openen met de Sovjet-Unie over een niet-aan vals verdrag. BAHR VERDRAG Boeren in het Noorden vragen regering te logeren NA TELEURSTELLENDE VERKIEZINGSUITSLAG Beroemd journalist in Parijs overleden DOLFINARIUM VTBN.V. OLD PAPIER BELASTING Dezelfde temperaturen Bur. voor redactie en administratie: Prina Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adrn.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 5 JUNI 1970 44e JAARGANG no. 128 Bonn klaar en Moskou voor pact van non-agressie PRAAG De 59-jarige Josef Smrkofsky, die eens de rechterhand was van de voormalige Tsjcchoslo- waakse partijleider Aleaxander Dub- cek, ligt met kanker in een Praags zie kenhuis, zo hebben zijn vrienden mee gedeeld. De toestand van Smrkofsky, die heupkanker heeft, zou zeer ernstig zijn. Smrkofsky werd in maart uit de Tsjechoslowaakse communistische par tij gestoten. Onder Dubcek was hij on der meer lid van het partijpresidium en parlementsvoorzitter. ARNHEM De politie raadt auto mobilisten aan dit weekeinde de Arn hemse Rijnbrug zoveel mogelijk te mij den. Er moet aan de brug gewerkt wor den, waardoor er op veel vertraging ge rekend moet worden. Vorige week, toen de brug maar voor de helft gebruikt kon worden, liep het verkeer in Arnhem totaal vast. In een bijkans honderd jaar gele- den verschenen landbouwboek staat met betrekking tot de voor de aardappelteelt uiterst schadelij- ke Coloradokever, die dit voorjaar i ook in Nederland werd aangetrof- jen: ..Vorsten en volken hebben voor hen gesidderd en de vogel- 5 vrijverklaring van de vreemde in- j dring er s was het gevolg van die vrees." Evenals de schildpadkever het asperge- en elzehaantje soms explosie-achtig verschijnen en veel scha kunnen doen, vermeerderden de Coloradokevers zich via de wil- de nachtschaden op de aardappels en wanneer voor zoveel het ons eigen land betreft de Planten- ziektenkundige Dienst niet van de i aanvang af de plaag energiek had l bestreden, zou de aantasting veel groter zijn geweest dan nu. Pas na Wereldoorlog II wisten de immi- z granten zich in te burgeren, doch dit betekent geenszins, dat genoem de Dienst bij de pakken is gaan neerzitten. Integendeel blijft hij op zijn hoede en wanneer burgemees ters en boeren slechts willen mee werken, kan de plaag binnen re delijke perken worden gehouden. Ge kunt deze 1 cm grote kevers gemakkelijk herkennen aan de vuilgele kleur met roodachtige weerschijn, doch bovenal aan de tien overlange zwarte strepen op de dekschilden. De Coloradoke ver overwintert in de grond en bij het verschijnen der jonge loten van z de aardappelplant ontwaakt hij en begint er meteen aan te knagen, z Weldra ontdekt de buitenman klei- s ne en grotere hoopjes eieren aan de bladeren en spoedig komen daar- uit de larven, die niet de volwas- sen exemplaren aan het loof be- ginnen te knagen. Midden juni ver- schijnen reeds de eerste torren van de tweede generatie. Ge kunt een groot gedeelte des jaars gelijktij- dig eitjes, larven, poppen en vol- wassen kevers vinden en de grote schadelijkheid ligt dan ook wel in hun vruchtbaarheid. 5 juni 1970 .4. B. Wigman De aankondiging, die reeds werd verwacht, kwam nadat het kabinet onder Willy Brandt de inventaris had opgemaakt van de vier maanden van bespre kingen, die in Moskou zijn gevoerd, door de staatssecretaris Egon Bahr en de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromvko. Wanneer de historische onderhandelingen zullen beginnen, is niet gezegd. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken. Walter Scheel heeft gezegd zelf de onderhandelingsdelegatie te zullen aanvoeren. In de regeringsverklaring van don derdagavond wordt gezegd, dat de fun damentele lijnen waarvan West-Duits- land bij de onderhandelingen zal uit gaan, in de loop van deze maand zullen worden vastgesteld. De verklaring vervolgt, dat het kabi net Brandt zich bij de onderhandelin gen verzekerd weet van de steun van het „bondgenootschap met het Westen". Zondag zal de zaak in een bijzondere kabinetszitting opnieuw worden bespro ken Tijdens de voorbereidende besprekin gen in Moskou heeft Bonn voortdurend nauw contact onderhouden met Was hington, Londen en Parijs. Brandt's „Ost-Politik" heeft verleden week in Rome het fiat van de NAVO- ministers gekregen. Bahr is op 23 mei, na 14 ontmoetin gen met Gromyko. in Bonn terugge keerd. Hij heeft krachtig gepleit voor het openen van formele onderhandelin gen. Bahr heeft een lijst opgesteld van punten, waarover volgens hem overeen stemming kan worden bereikt. Deze lijst is „top secret" in Bonn. De dialoog met de Sovjet-Uniet, die op 28 januari is begonnen heeft in de Bondsrepubliek geleid tot scherpe me ningsverschillen tussen de regering en de oppositie de christen-democraten onder oud-kanselier Kurt Georg Kie- singer. De oppositie beschuldigt Brandt er van, achter de ruggen van de kiezers om een akkoord te willen bereiken met Moskou. In de verkiezingscampagnes in drie deelstaten op J4 juni staat de „Ostpolitik" centraal. In deze drie deel staten Noord Rijnland Westfalen, Neder-Saksen en Saarland woont 43 procent van de kiesgerechtigden. De verkiezingen voor de deelstaten worden dan ook een goede graadmeter geacht voor de populariteit van de eer ste door socialisten geleide regering die West-Duitsland heeft gekend. Volgens welingelichte kringen zou een verdrag waarin wederzijds van het gebruik van geweld wordt afgezien, binnen enkele weken klaar kunnen zijn voor ondertekening. Maar die onderte kening zou pas volgen als ook de huidi ge besprekingen in Warschau tussen West-Duitsland en Polen en het vier mogendhedenoverleg Berlijn succes hebben. West-Duitsland zou aan het niet-aan- valsverdrag met de Sovjet-Unie een clausule willen hechten, die de moge lijkheid van hereniging van Duitsland en van een „Verenigde Staten van Eu ropa" openlaat. De Russen zouden van Bonn de vol gende concessie hebben verkregen: Eerbiediging van de bestaande Eu ropese grenzen, met name van de Oder-Neisse grens en de grens tussen Oost- en West-Duitsland. In de preambule van het niet-aan- valsverdrag zouden worden gestipu leerd dat het verdrag geen inbreuk maakt op verdragen die met andere staten zijn gesloten of op internationale overeenkomsten terzake van Duitsland. DEN IIAAG Boerengezinnen in Friesland en Groningen hebben alle mi nisters. staatssecretarissen en de leden van de Eerste en Tweede Kamer deze zomer met hun gezinnen te logeren ge vraagd. ..Om op ongedwongen wijze in aanra king te komen met de vraagstukken van land- en tuinbouw, met name in het noorden van het land". Minister ir. P. J. Lardinois (Land bouw en Visserij) reageerde gisteravond laconiek: „Dat vind ik een goed idee. Maar toevallig breng ik altijd al enkele dagen door op een pachtbedrijf in Gro- ïingen. Ook dit jaar weer". Minister mej. dr. M. A. M. Klompé zei dat haar vakantie „al bezet" is. De reactie van minister Lardinois horend vond zij echter: „Ik zou zeggen, als je wilt melken, ga dan naar Friesland". De uitnodiging was onder meer on dertekend door de Groninger maat schappij van landbouw en de Veenko- loniale Boerenbond. De verantwoordelijkheid van de vier grote mogendheden ten aanzien van Duitsland zou niet worden aangetast. Komt het niet-aanvalsverdrag tot stand, dan betekent dit de belangrijkste stap in de betrekkingen tussen Bonn en Moskou sinds in 1955 wijlen kanselier Konrad Adenauer de Sovjet-Unie kon bewegen tot het aanknopen van diplo matieke betrekkingen. DEN HAAG Het is niet uitgesloten dat D'66, na de voor deze partij zeer te leurstellende resultaten hij de raads verkiezingen, haar bestaan binnenkort opnieuw ter discussie zal stellen. De mogelijkheid van een extra con gres dit najaar zit er in, verklaarde hoofdbestuurslid mr. J. A. Nagtegual gisteravond. Op dat congres zou dan het thema „doorgaan als partij of als (bui tenparlementaire) beweging" centraal moeten staan. Hoofdbestuur en Kamerfractie heb ben gisteravond een extra vergadering gewijd aan de raadsverkiezingen. Me dedelingen hierover werden niet ver strekt. Wel wees de heer Nagtegaal op het feit dat D'66 altijd de mogelijkheid heeft opengehouden om zichzelf te ontbinden. Enkele afdelingen hebben intussen al aangekondigd dat D'66 in de raadsfrac tie het systeem van de Amsterdamse provo's zal toepassen. In Helmond waar D'66 terugviel van drie zetels naar één en in Den Haag wil men tussen tijds de raadsleden verwisselen. PARIJS Paul Ghali. correspondent van de Chicago Daily News van 1938 tot 1970, is te Parijs overleden. Hij was 64 jaar oud en al geruime tijd hartpatiënt. UTRECHT Het verloop van het personeel bij Werkspoor in Utrecht is zodanig, dat de order van de Neder landse Spoorwegen, die nu in produktie is. in moeilijkheden kan komen'' Dit /ei donderdagavond het districtshoofd van de NVV Mctaalhedrijtsbond in Utrecht, de heer J. .Meynikman op een door de gezamenlijke vakbonden ge houden ledenvergadering van Werk- spoorpersoneel in het Jaarbeurscon- grescentrum in Utrecht. Het gaat bij de order waarop de heer Meynikman doelde om veertig tweewa- genstellen, waarvan de aflevering in oktober aanstaande moet beginnen en die de afdeling „Rollend materieel" tot de sluiting volgend jaar oktober aan het werk zou moeten houden. Het op de vergadering aanwezige Werkspoorpersoneel (600 a 700 man) heeft zich later op de avond uitgespro ken voor het accepteren van de zgn. V-8 order van de Nederlandse Spoor wegen. Het gaat daarbij om 60 bakken, die staatssecretaris Keijzer eind vorig jaar als extra order voor de Spoorwe gen in het vooruitzicht had gesteld. De heer Meynikman zei dat hij in grote moeilijkheden zou komen als men hem zou vragen of men het dienstver band met de afdeling „Rollend mate rieel" van Werkspoor nog wel kan handhaven, vooral nu de Tweede Ka- mer alle voor de werknemers en het Utrechtse bedrijf positieve moties heeft verworpen en door het feit dat de vakbonden verrast zijn door de on beheerste uitspraken van de Verenigde Machinefabrieken. De heer Meynikman wilde Werkspoor niet de illusie aanpraten, dat een ver volgorde van de NS om de werkgele genheid nog een jaar langer in stand te houden, uitkomst zal bieden. De verga dering eist van de directie van de VMF dat zij zich bereid toont tot een gesprek met alle daarvoor in aanmerking ko menden teneinde een uiterste poging te ondernemen de vorotzetting van de af deling „Rollend materieel" mogelijk te maken. Daarbij wordt gedacht aan ge sprekken met de regering, de Neder landse Spoorwegen, de grote gemeenten (metromaterieel). Rijkswaterstaat (con tainers) en de vakverenigingen. Een woordvoerder van de VMF ver klaarde desgevraagd, dat ook de raad van bestuur meent dat een vervolgor- der van de Spoorwegen onvoldoende basis biedt voor het voortbestaan van de afdeling „Rollend materieel". Deze mening lijkt te worden bevestigd, aldus de woordvoerder. DEN HAAG Het inkomen van ko ningin Juliana wordt met ingang van 1 januari volgend jaar drastisch verlaagd. In plaats van 4.750.00 gulden krijgt de vorstin dan jaarlijks 750.000 gulden, maar de meeste uitgaven van de Ko ningin zal het Rijk dan voor zijn reke ning nemen. In een gisteren bij de Tweede Kamer ingediende serie wetsontwerpen kondigt de regering een verhoging aan van de uitkeringen aan prinses Beatrix en prins Claus. De prinses krijgt 450.000 gulden (is nu 300.000). Prins Claus krijgt 375.00 gul den (is nu 300.000). (Zie verder elders in dit blad). JOHANNESBURG De Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat J. A. Bakker zal in november als gast van de Zuid-Afrikaanse regering Zd-Afrika bezoeken. Dit is gisteren bekendgemaakt de Zuidafrikaanse minister van voer, Ben Schoeman. door Ver- DEN HAAG De huisartsen honoraria zijn niet vijl procent ver hoogd. Voor een consult mag vijftig en voor een visite vijfenzeventig cent meer in rekening worden gebracht. Een AMSTERDAM De vijf raadsleden van Kabouterstad, na het succes van hun partij bij de gemeenteraadsver kiezingen, zeker van een plaats in de Amsterdamse gemeenteraad, tijdens een bespreking gistermiddag in Am sterdam. Op de foto v.l.n.r. Frans van Bommel, Joop Peters, Conny Bos en Roel van Duyn; op de rug gezien Guy Kilian. Zie elders in dit blad Vriendelijke kabouters wonnen sympathie Amster dammers". BANGKOK Alle Thailandse troe pen langs de noordgrens van Cambodja, zijn in staat van paraatheid gebracht, in verband met de aanwezigheid in het Cambodjaanse grensgebied van grote concentraties Noordvietnamese en Viet- congtroepen. Dit is meegedeeld door de Thailandse vice-premier, generaal Sja- roesathiara. die de toestand „zeer ern stig" noemde. Volgens hem verplaatsten de gesigna leerde eenheden zich in twee colonnes naar het uiterste noorden van Cambod ja in de richting van de Thailandse provincies Sisaket en Soerin, en be weegt een derde colonne zich naar het westen, in de richting van de provincie Oebon. Ze bevinden zich volgens de vi ce-premier, nog slechts enkele kilome ters van Thailand. consult kost nu 9,50 gulden, een visite 14.25 gulden. Dit hebben minister Nelissen (econo mische zaken) en staatssecretaris Krui- singa (volksgezondheid) gisteren in de Staatscourant afgekondigd. De huisarts C. Z. Salomé zei gister avond als woordvoerder van de Aande- lijke Huisartsenvereniging: ..Deze be schikking is voor ons bijzonder onge lukkig, wij beschouwen haar als een soort strafmaatregel." „Het honorarium is in feite niet met vijf procent verhoogd maar met een aantal procenten verlaagd", meent de heer Salomé". Vijf procent meer dan het tarief van maart 1969 betekent dat Den Haag de trek van vorig jaar gewoon heeft over geslagen. Anders zouden we op twaalf tot dertien procent meer zijn gekomen. ADVERTENTIE ...in het dolfinarium Harderwijk m» 'IMIliiiittiiiT*''"" In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03419 - 2569. WASHINGTON —Een met een pi stool gewapende Amerikaanse vlieg tuigkaper is donderdagavond na urenlange spanning op de luchthaven Dulles bij Washington, door FBI- agenten overmeesterd, na een vuur gevecht in de cockpit van het gekaap te toestel, waarbij de piloot in de maag werd geschoten. De kaper, de 49-jarige Arthur Barklcy uit Phoenix (Arizona), vecht al jaren een belastingconflict uit met de Amerikaanse autoriteiten. Hij maakte zich meester van een Boeing-727 met 52 passagiers aan boord tijdens een vlucht van zijn woonplaats naar Washington, en eiste van de federale autoriteiten als los prijs 100 miljoen dollar (bijna 400 miljoen gulden). Na aankomst op de luchthaven Dulles, werd het gekaapte vliegtuig eigen dom van Trans Wold Airlines naar het einde van een landingsbaan ge leid. op twee km afstand van het hoofdgebouw. Daar werd bijgetankt en overhandigde men de kaper een pak bankbiljetten voor een bedrag van „slechts" 100.750 dollar. Vervolgens liet Barkley het toestel weer vertrekken, nadat T.W.A.-piloot Billy Williams (een man met grote ervaring op internationale vluchten, die vorig jaar oktober ook een door de 20-jarige marinier Raphael Mini- chiello gekaapte Boeing-747 van New York naar Rome vloog) aan boord was gekomen. Het toestel koerste eerst in zuidelijke richting, maar zwenkte later naar het noordoosten, nadat Barley over de boordradio in een „boodschap aan de president en het ministerie van Bui tenlandse Zaken" had meegedeeld: „jullie kunnen niet eens geld tellen", eeëneenhalf uur na het vertrek van 't vliegveld in Washington, keerde de Boeing er terug. Barkley eiste er de rest van de losprijs op. Om de kaper te misleiden lieten de autoriteiten zakken met oud papier bij het vliegtuig neerzetten. Zij beslo ten hei toestel in ieder geval niet weer te laten opstijgen. FBI-agenten schoten de wielbanden van het lan dingsgestel stuk, en brandweerauto's en politiewagens blokkeerden de startbaan. Inmiddels begonnen de passagiers het vliegtuig langs nooduitgangen te ver laten. Barkley dreigde het toestel op te bla zen. maar nadat alle passagiers onge merkt uit dc Boeing waren ontsnapt, naderden vijftien agenten onder dek king van een brandweerwagen, en wist een politieman zich naar binnen te hijsen. Gelijktijdig klonken vier schoten. volgden nog twee agenten, en de ka per werd overmeesterd. Barkley liep een schotwond aan een duim, een een bloedneus op. De ge wonde gezagvoerder Dale Hupe werd naar een ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. "arkley weigert al jarenlang achter stallige inkomstenbelasting te betalen Oorsp; onkelijk ging het om een be drag van 300 dollar, dat inmiddels door renteberekening is aangegroeid tot 471 dollar. Barkley heeft de zaak uitgevochten tot het Opperste Gerechtshof, dat echter weigerde de zaak in behandeling te nemen. De man diende ten leste een eis tot schadevergoeding ten bedrage van 100 miljoen dollar in tegen de belas tingdienst. Hij zei dat hij „als een slaaf werd behandeld" en dat zijn grondwettelijke rechten waren ge schonden. Barkley was werkloos sinds hij in 1963 vrachtwagenchauffeur werd ontsla gen. Later dat jaar overkwam hem een auto-ongeluk, waarna hij enige tijd in een zenuwinrichting is ver pleegd. Zijn vrouw vertelde dat hij depressief was geworden. De kaper was gewapend met een pi stool, een groot scheermes en een blik benzine. Waar hij het toestel uitein delijk heen wilde laten vliegen, schijnt hij niet te hebben gezegd. De passagiers hadden lang tijd niets ge merkt van de kaping. Pas op dc luchthaven Dulles ontdekten ze dat er iets aan de hand was. Er is geen pa niek geweest. HHHIIMIIIIIMMMIHMIIIIIIIIIMMMIIIHIIIMIIIMIIMIIIIlIHMfMMMMHIMIMI (Van onze weerkundige medewerker) l De thermometer blijft dit week- i einde in zomerse stemmingIn Gel- I derland zullen uitersten van 20 tot l 23 graden C. behaald worden. Bo- ven Scandinavië handhaaft zich een maximum, wat echter niet weg- neemt, dat storingen uit Hongarije en de Golf van Biscaye tijdelijk in ons land meer bewolking kunnen geven en plaatselijk een regen- of I I onweersbui zal kunnen loslaten. I Maar onweer is een zeer lokaal I verschijnsel, wat inhoudt, dat som- mige gebieden in Gelderland het dit weekeinde vermoedelijk v)el droog zullen houden. We handhaven onze prognose voor een warrjie junimaand als to- taliteit. iHIHHHIIIMHIHIIIIIIHIIHIflfHIHHIflIIIHIMHHHIIMHIIMHHtHIMftlHM Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond: Droog en overwegend zonnig weer. Matige af en toe krachtige oostelijke ind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. .Morgen: zon op: 04.23, onder: 20.55 uur Maan op: 05.42, onder 23.36 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1