geslaagd? J) j^Q S T E pastilles-een geslaagd geschenk Rector-magnificus prof. Belinfante waarschuwt studenten in brief: rrico ARP wil nu niet beslissen over jaarlijks aanpassen belastingtarieven Pax Christi kritiseert Amerikaanse inval in Cambodja Dóórgroei-kamera. Ir Sta rt actie j Pakistan j weer groen Wegtransport wil andere verdeling weiien kosten Veringa tegen groepsgewijze beoordeling bij studenten- tentamens Boeren*" niet in de put Esso Shop toppers 2^0 Vier jaar voor wur jmi oord (Isso) Esso service gaat steeds verder Inkomen leden van Koninklijk Huis Burgemeester dient tegen nieuw raadslid aanklacht in PSP bepleit opheffing kamp Vledder 42 Exakta RTL1000 Geen verkorting tijdsduur voor woningvordering attracties in derflfling STIJGING AANTAL EERSTEJAARS STUDENTEN DODE GEVONDEN OP STRAND Prettig weekend ZANDVOORT of MEXICO Samenwerking van leiding opvoedings instellingen en kinderbeschermers Akkoord over cao kappersbedrijf nog enkele dagen 5 liter benzinejetrycan met internationaal keurmerk Af* (steekinuw zak: 102) maxiautospons met gratis muggenspons (waarde 8Sct> samen slechts Hij is al bij uw fotohandeiaar! autovakantieboek: 64paginas, mettientallen kinderspelletjes voor onderweg in de auto slechts ERFGENAAM PALEIS VRIJDAG 5 JUNI 1970 «cvaou**.-., fc-ü- f Wf «V ADVERTENTIE 99Zo dreigen diploma's waarde te verliezen" ADVERTENTIE Ga d'er weer eens heen DEN HAAG Uit voorlopige cijfers, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd, blijkt, dat het totaal aantal studenten aan de Ne derlandse universiteiten en hogescholen is toegenomen van 85100 in april 1969 tot 93300 in april 19T0 (stijging 10 pro cent). Het aantal eerstejaarsstudenten steeg In het genoemde tijdvak van 17600 tot 18700 (6 procent). De belangstelling van de eerstejaars nam o.m. toe in de exacte wetenschap pen met 13 procent, waarvan wiskunde en natuurwetenschappen met 13 pro cent en technische wetenschappen met 15 procent, in de landbouwkunde bleef het aantal eerstejaars vrijwel gelijk. SCHIERMONNIKOOG In Schier monnikoog is door de rijkspolitie in de nacht van woensdag op donderdag op het Noorderstrand bij paal 10 het lijk gevonden van een nog onbekende man. Het slachtoffer dat nog maar kort in het water had gelegen droeg alleen een slibje. Het onderzoek naar de identiteit van de man is in volle gang. ADVERTENTIE Radicale studenten hebben vorig jaar het recht opge- van Amsterdam uitsluitend door gekozen vertegen- AMSTERDAM eist de universteit woordigers te doen besturen. Studenten en anderen zouden ieder een stem heb ben. Hoezeer er iets voor te zeggen valt, dat ieder een zekere invloed op het universiteitsbestuur heeft: op het one-man-one-vote-stelsel voor de universiteit valt een heleboel af te dingen. Dit schrijft de rector-magnificas van de Universiteit van Amsterdam, prof. mr. A. D. Belinfante, in zijn aangekondigde brief aan studenten en allen die in dienst van de universiteit zijn. „Om aan genoemde eis kracht bij te zetten volgde de Maagdenhuisbezetting. Daarna hebben actiegroepen gedurende het gehele jaar hun best gedaan het on derwijs in handen te krijgen. Dat moet gedemocratiseerd worden. Als dit in houdt dat overleg tussen docent en stu dent nodig is, dan is niemand er tegen. Het stelsel, dat thans in een aantal stu dierichtingen is ingevoerd, waarbij de docent door het one-man-vote sys teem is uitgeschakeld, ontkent het de cultuuroverdracht en is daardoor een revolutionair stelsel. Het wil van de grond opnieuw beginnen. In een aantal studierichtingen, vooral in de faculteit der sociale wetenschappen, hebben stu denten de macht veroverd. Zij gaan de projecten opstellen, zij beoordelen hun eigen prestaties. Regelingen van deze strekking nege ren de cultuuroverdracht, de continuï teit in maatschappij en wetenschap. U hoeft niet verwonderd te zijn indien straks de maatschappij diploma's die op deze basis zijn verkregen, niet hoog zal aanslaan. Het is om deze reden dat het univer siteitsbestuur zich tegen deze regelin gen verzet. Het wil daarbij alleen de wetenschappelijke maatstaven verdedi gen en daarmee de waarde van uw stu die. Natuurlijk zal dit verzet worden uitgelegd als machtswellust of als iets anders lelijks. Het is goed dat u weet waarom het gaat", zo besluit de rec tor-magnificus zijn brief. ADVERTENTIE in iri*tv*rgeUn~ Fncceten FRICO. KAAS MET EEN GROTE K V REKKEN De vereniging van direc teuren en directrices van opvoedingsin stellingen in Nederland wil gaan sa menwerken met de vereniging van werkers in de kinderbescherming. Men denkt een overlegorgaan te vor men. De werkers in de kinderbescher ming zullen voor 1 juli laten weten of een werkorgaan in dit verband kan worden verwezenlijkt. DEN HAAG Het congres van de internationale unie van wegtranspor- teurs is gisteren afgesloten met een se- rie resoluties. Natuurlijk werden daarin bezwaren gemaakt tegen de lasten die op het wegtransport drukken en tegen beper kingen die er voor gelden. Even van zelfsprekend werd erin gepleit voor los- en laadzones in winkelcentra en voor speciale expeditiestraten. Een nieuw geluid was een pleidooi om de kosten van de weg niet alleen over de verschillende voertuigen te ver delen met het gewicht als uitgangspunt, maar om ook rekening te gaan houden met de oppervlakte die de voertuigen in beslag nemen. Het congres bepaalde ook een stand punt over rijverboden voor het vracht verkeer op sommige autosnelwegen op hoogtijdagen in het vakantieseizoen. Het congres stelde dat het transport zich moet aanpassen aan de behoefte van industrie en handel, waardoor de rijverboden voor autosnelwegen een verplaatsing van het vrachtverkeer tot gevolg hebben naar wegen die daar niet op zijn berekend. Het congres meent dat de oplossing niet in rijverboden voor het wegtransport moet worden ge zocht, maar in vakantiespreiding. Over het vervoer van gevaarlijke goederen over de weg merkte het con gres op dat het vervoer daarvan op an dere manieren (scheepvaart of spoor wegen) tenminste net zoveel risico's met zich brengt, zo niet meer, omdat de routes van het wegtransport meestal korter zijn en de tegelijk te vervoeren hoeveelheden kleiner zijn. n o AMSTERDAM Minister Verin ga vindt de groepsgewijze beoordeling van studenten bij hun tentamens een hache lijke zaak. Tijdens een discussie don derdagavond met ongeveer 150 studen ten en leden van het wetenschappelijke corps van de universiteit van Amster dam zei de bewindsman, dat individuele beoordeling van de kandidaten een mi nimumeis is waaraan moet worden vol daan. „Misschien ziet het er over tien jaar anders uit, maar momenteel blijf ik erbij dat evaluatie van individuele kennis en capaciteit noodzakelijk is". De studenten lieten in een levendige discussie onder leiding van het Eerste- Kamerlid, mr. Cammelbeeck, duidelijk blijken hierin met de minister van me ning te verschillen. Zij kantten zich fel tegen de minimum eis, die de rector magnificus van de Amsterdamse uni versiteit, mr. A. D. Belinfante, vorige week gesteld had bij de democratise ring in de faculteiten met betrekking tot het afnemen van de examens en waarin hij een beoordeling met en door de groep afkeurde. Groepsgewijze beoordeling heeft vol gens de studenten het voordeel, dat elke willekeur kan worden uitgesloten. „De huidige methode is onbetrouwbaar en tenslotte moet de student zelf beslissen of hij met zijn studie klaar is of niet", zo klonk de argumentatie uit de mond van één van de aanwezigen. UTRECHT Werkgevers en werkne mersorganisaties in het kappersbedrijf hebben volledige overeenstemming be reikt over de wijzigingen in de cao per 15 juni 1970. Volgens de vakraad voor het kappersbedrijf zijn de belangrijkste wijzigingen: een loonsv rhoging van 6% met ingang van 15 juni 970, en van 2°/o per 1 januari 1971 tot e: met 30 april 1971, de datum waarop i ze overeen komst afloopt. Een vakantietoeslag van 5V&#/o var- het basisloon naar leeftijd en ervaring. DEN HAAG De anti-revolutionai ren hebben er bezwaar tegen dat het wetsontwerp om jaarlijks de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting aan te passen aan de waardevermindering van de gulden de automatische in flatiecorrectie nog voor de verkie zingen van 1971 wordt aangenomen. Minister Witteveen (Financiën) heeft gezegd dat dit wetsontwerp binnenkort kan worden verwacht. De financiële deskundige van de an ti-revolutionaire Tweede-Kamerfractie, de heer Kieft, zei gisteren tijdens de openbare commissievergadering over de begroting van financiën dat hij aan een behandeling van het wetsontwerp in deze kabinetsperiode geen behoefte heeft. De woordvoerders van de andere re geringspartijen, KVP, VVD en CHU na men gisteren nadrukkelijk afstand van de anti-revolutionaire opvatting. Zij drongen er op aan dat. het wetsontwerp DEN HAAG Minister Schut (Volks huisvesting) is niet van plan de tijds duur die met het vorderen van huizen is gemoeid, te verkorten. In een brief aan de Tweede Kamer zegt de minister de huidige procedure alleszins aan vaardbaar te vinden. Uit een onderzoek is hem gebleken dat in 1969 in totaal niet meer dan 276 huizen zijn gevorderd. Alleen in Am sterdam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag en Maastricht zijn het afgelopen jaar meer dan 15 vorderingen tot stand ge komen. In de overige gemeenten ge- beurde het niet meer dan één keer. Vanaf het moment dat B. en W. heb ben besloten tot vordering, duurt het gemiddeld niet langer dan twee maan den, in een der gemeenten zelfs maar ongeveer een maand. Uit de Tweede Kamer zowel als in de gemeentebesturen is gevraagd of de vorderingsprocedure niet kan worden verkort. DEN HAAG Tijdens een persbijeenkomst op de ambassade van Pakistan is donderdagmiddag de actie Pakistan weer groen" officieel begonnen. Deze actie is georganiseerd door de jeugdafdeling van 't Wereld Natuur Fonds. Als start-ceremonie kregen ambassadeur S. M. Hassan en de heer Guy Mountfort, hoofdbestuurslid en mede-oprichter van het World Wildlife Fund ieder een ,,Bidri" omgehangen. ADVERTENTIE DEN HAAG „Een blijvende oplos sing van de problemen van geheel Zuid-Oost-Azië kan alleen tot stand ge bracht worden door de mensen van dit gebied zelf. Een actieve neutraliteitspo litiek van deze landen lijkt de wereld veiligheid het meest ten goede te ko men." Dit zegt Pax Christi in een ver klaring over de Amerikaanse inval in Cambodja. Deze verklaring was op de algemene Pax Christi vergadering, op 30 mei in Amersfoort gehouden, gevraagd en is daarna opgesteld door de commissie voor internationale zaken van de Ne derlandse Pax Christi. Pax Christi zegt verder in de verkla ring dat zij als vredesbeweging niet mocht nalaten erop te wijzen dat de jongste uitbreiding van de oorlog in In dochina gepaard is gegaan met voort durende tegenstrijdige zowel als onjuis te uitspraken van de verantwoordelijke politici en militairen, en met een zeer verwarde berichtgeving, waardoor het voor de publieke opinie buitengewoon moeilijk is geworden de gebeurtenissen te overzien en er zich een oordeel over te vormen. Pax Christi meent dat zulk een situatie slechts kan leiden tot een steeds ernstiger crisis rond het functio neren van de democratie. PaxChristi verklaart zich ten slotte oneens met de stelling dat het Amerikaanse optreden in Cambodja en Laos de internationale veiligheid heeft verhoogd, doordat het de Sovjet-Unie gewaarschuwd zou heb ben voor de mogelijke gevolgen van een politiek van voortgaande uitbreiding van haar invloed met name in het Mid den-Oosten. „Er zijn nog heel veel trouwe kiezers over99 •V ADVERTENTIE Waarom zou u geld steken in een wel aardige systeemkamera die straks toch "HO" zegt tegen uw groeiend fototalent. Kies liever een kamera die er helemaal op gebouwd is om uit te groeien tot een werkelijk kompleet kamera-systeem. Dat is nu al mogelijk voor 569,— met de nieuwe Exakta RTL 1000 Exakta kamera'sberoemd van oudsher gebouwd op de toekomst! DEN HAAG Er wordt nog gela chen bij de Boerenpartij. In de fractie kamer in het Tweede-Kamergebouw biedt de Heiloose volksvertegenwoordi ger Nuijens spontaan een pilsje aan. Hij wil er niet van weten dat de Boeren partij is weggevaagd. „Dat kan best zo zijn, maar er zijn nog heel veel trouwe kiezers overgebleven. Ik ga de toekomst met een gerust geweten tegemoet. De heer Nuijens is bereid te realise ren dat in 1971 bij de verkiezingen voor het parlement alle Boeren uit de Twee de Kamer zullen verdwijnen. „Als het Nederlandse volk dat wil moet het zo ver maar komen. Dan gaan we gewoon buitenparlementair verder". „De Boerenpartij komt niet over in publiciteit omdat men bang voor ons is. En dan denken de mensen gauw: die Boeren vinden het allemaal best. Een groot deel van ons volk is apathisch", vindt de heer Nuijens. De Boerenpartij gaat nu volgens hem „geen verraad plegen aan haar begin selprogram. Wij gaan geen kunstgrepen uithalen om onze gouden stoelen te be houden. Wij doen het niet voor geld. Wij zijn geen politieke kameleons die de mensen weer 05 een andere manier willen pakken". Yan^97voorQ| yj Enkele van de vele eigenschappen: 1/1000 tot 8 volle se- konden, 3 verwissel bare zoekersystemen, synchroomflitsen tot 1/125 sek„ etc. etc. EXAKTA Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum O DEN BOSCH De leerling-timmer man R. V. uit Eindhoven is door de rechtbank in Den Bosch veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering, nadat de officier van Justitie op 21 mei tegen hem zes jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstel ling had geëist. Hij stond terecht omdat hij op 17 aug. van het vorige jaar zijn tante, C. V. in Eindhoven, door wurging om het leven heeft gebracht, waarna hij een bedrag van 4.280 gulden stal. zo spoedig mogelijk in behandeling komt. De heer Kieft heeft enkele dagen ge leden in een interview in de Nieuwe Haagse Courant gezegd dat hij voor de komende kabinetsperiode de afspraak zou willen maken om zo'n belastingcor rectie niet toe te passen. Dat zou onge veer 250 miljoen gulden per jaar ople veren. De regering zal dit geld hard no dig hebben voor overheidstaken en pu blieke voorzieningen, zei de heer Kieft. Zijn fractievoorzitter, mr. Biesheu vel, is gebelgd over deze laatste uitla ting van zijn financiële deskundige. „De heer Kieft heeft voor eigen ver antwoordelijkheid gesproken", zei hij (Vervolg van pag. 1) De wetsontwerpen over de verklaring van de uitkeringen aan leden van het Koninklijk Huis zijn gebaseerd op het rapport dat de Commissie belastingvrij dom Koninklijk Huis (Commissie Si mons) in 1969 heeft uitgebracht. Dit rapport wortelde weer in de plannen die het kabinet-Cals indertijd had op gesteld voor een nieuwe financiële ver houding tussen het Koninklijk Huis en het Rijk. De regering kondigt verder ophef fing van de belastingvrijstelling aan voor de Koningin en de Leden van het Koninklijk Huis en een verhoging van de rijksuitkeringen voor het onderhoud en gebruik van de paleizen. De bestaande belastingvrijstelling blijft van kracht voor die inkomsten en dat deel van het koninklijke vermogen, dat noodzakelijk is voor een goede uit voering van de koninklijke functies. Zo zal geen inkomstenbelasting worden ge heven over de rijksuitkeringen aan de Leden van de Koninklijke familie. Over het privé-inkomen en -vermogen wordt echter wel belasting geheven. Tevens stelt de regering voor de vrij stelling van successierechten zodanig uit te breiden dat daar alles onder valt wat de Koningin of de erfgenaam van de Kroon van een ander lid van het Koninklijk Huis erft of krijgt. De re gering beraadt zich nog op een scherpe definitie van het begrip „lid van het Koninklijk Huis". Van de vijf paleizen die de Konink lijke familie ter beschikking staan, zul len twee een andere functie krijgen. Paleis Het Loo wordt tot museum inge richt en het voormalige paleis aan het Haagse Noordeinde zal worden geres taureerd tot onderkomen voor algemene representatieve bijeenkomsten. Met burgemeester Samkalden is overleg gevoerd over een intensiever gebruik van het paleis op de Dam in Amsterdam. Met ingang van 1 januari volgend jaar zal het Rijk paleis Soest- dijk aankopen en vervolgens ter be schikking stellen van de Koningin. Pa leis Huis ten Bosch in Den Haag blijft beschikbaar als zomer- en of winter verblijf. De personeels- en onderhoudskosten van deze drie paleizen komen voor re kening van het Rijk. De kosten bedra gen thans 850.000 gulden per jaar. Het Rijk wil de bijdrage verhogen tot 1.100.000 gulden. ECHT De burgemeester van Echt, drs. W. Heems heeft een klacht inge diend tegen het nieuw gekozen raadslid L. van Thoor wegens aantasting van eer en goede naam in een door de heer Van Thoor uitgebracht pamflet. In dit pamflet beschuldigt het nieu we raadslid de burgemeester ervan niet neutraal te zijn geweest toen vier jaar geleden om het raadslidmaatschap ge loot moest worden tussen de heer Van Thoor en zijn zwager, omdat beiden wegens verwantschap niet gelijktijdig zitting in de raad mochten hebben. Volgens de heer Van Thoor zouden bij de loting verschillende papiersoor ten zijn gebruikt, zodat gevoeld kon worden wie in de raad zou komen. Voorts verwijt hij het college van B. en W. en de gemeentesecretaris eigenbe lang en slinkse manipulaties bij het'uit- schrijven van gefingeerde rekeningen van gemeente-ambtenaren. In dit ver band werden termen als volksbedrog, corrupte kliek en schijnvertoning ge bruikt. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Van Wijk (PSP) vindt dat het kamp Vledder als dienstweigeraarskamp op geheven moet worden. Volgens hem zou het kamp bestemd kunnen worden tot jeugdherberg of een soortgelijke instelling. Mr. Van Wijk heeft deze suggestie vervat in schriftelijke vragen aan mi nister Den Toom (Defensie). Hij vraagt daarin of de sterkte van het kamp be staat uit vier erkende dienstweigeraars en zes man personeel.

De Vallei | 1970 | | pagina 7