Over de grenzen Druk op Nixon om Israël Phantoms te leveren Ha fijn...een borrel van f loryn! Destrip waarvan u weet dal-ie goed is Vapona Strip Water blijft dreigen in Bulgarije en Roemenië Gevaarlijk geslaagd? liet cadeau: een Prisma horloge Grootste hulp pas morgen gepoetste schoenen... maar uw fiets? OMVANG RAMP NOG NIET TE SCHATTEN \iet-Cong- leidster uit Parijs Nieuwe stakingen Nog aanslagen in Frankrijk Pipinelis bij Constantijn HjaJmar Schacht overleden Kunt u daar nog wel mee voor de dag komen? Laat uw flets toch regelmatig door de vakman nazien en onderhoudenl JONGE EN VIEUX... RASECHTE SCHIEDAMMERTJES U hebt er een zomerlang plezier van NIEUWE INTENDANT EX-NAZI Onderwijzersstaking in België VRIJDAG 5 JUNI 1970 EPIDEMIEEN IN PERU ADVERTENTIE WASHINGTON Vijfentachtig le den van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden hebben donderdag presi dent Nixon schriftelijk verzocht Israël de gevraagde 150 Phantom-straaljagers te leveren. Op de president wordt aangedrongen, het overleg met Rusland over beperking PARIJS Mevr. Ngoejen Thi Binh, minister van Buitenlandse Zaken van de „voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam" en leidster van de Viet-Congdelegatie op het Parijse vre desoverleg, heeft de pers meegedeeld, dat zij in de komende dagen uit Parijs vertrekt. „Mijn eventuele terugkeer," zo zei zij, „hangt af van het verloop van de be sprekingen". Vorige maand verliet de Noordvietna- mese delegatieleider Xoean Thoey de besprekingen zonder aan te geven wan neer hij terug zou keren. Beide delega ties worden op het ogenblik geleid door functionarissen van licht kaliber, uit protest tegen de vervanging van Henry Cabot Lodge als „zware" Amerikaanse delegatieleider door de carrièrediplo maat Philip Habib. O ROME De Italiaanse onderwijzers hebben donderdag bevestigd, dat zij de •indexamens voor miljoenen scholieren deze zomer zullen boycotten, tenzij de regerihg al hun eisen aangaande hogere lonen en administratieve hervormingen inwilligt. Het Italiaans# persbureau Italia moest donderdag sluiten door een sta king van journalisten en telexisten, voor de duur van een etmaal. Journalisten in geheel Italië hebben een „agitatie-toestand" afgekondigd, die donderdag te middernacht is inge gaan. Stakingsplannen zijn evenwel nog niet bekendgemaakt.. van de bewapeningswedloop in het Midden-Oosten voort te zetten. Derge lijke besprekingen kunnen echter alleen nuttig zijn, als er een betrekkelijk be- wapeningsevenwicht tussen Israël en de Arabische landen bestaat, zo menen zij. Uit welingelichte Congreskringen is later vernomen, dat de Amerikaanse regering voornemens is, binnen twee weken de verkoop van enige jachtbom menwerpers met straalaandrijving aan Israël goed te keuren. Maar men ver wacht niet, dat Israël alle gevraagde toestellen zal krijgen. Het Franse wapenembargo tegen Is raël, zou maandag onofficieel zijn op geheven. aldus heeft Fred Goldstein, commentator buitenlandse zaken van radio Monte Carlo, donderdagavond in een uitzending gezegd. Het embargo blijft volgens Goldstein alleen gelden voor de gevechtsvliegtuigen, die Israël in Frankrijk wil kopen. Noch het Ely- sée, noch het bureau van de premier hebben de opheffing van het embargo willen bevestigen, of ontkennen. Israëls eerste minister, mevrouw Gol- da Meir deed een beroep op de westerse wereld de Sovjet-Unie te waarschuwen om zich buiten het conflict in het Mid den-Oosten te houden. Volgens haar, heeft de Egyptische president de sou- vereiniteit van zijn land „vrijwel op gegeven" ten gunste van de Russen en heeft hij hen een bruggehoofd ver schaft voor verdere penetratie in het Midden-Oosten. In een interview met Associated Press, leverde de 72-jarige eerste minis ter kritiek op de Westerse wereld voor haar slapheid en besluiteloosheid ten aanzien van de Russische rol in de oor log tussen Egypte en Israël. De Israëlische luchtmacht heeft gis teren weer drie aanvallen gedaan op doelen in de buurt van het Suez-Ka- naal. De eerste begon zodra het licht werd en duurde twee en een half uur, de tweede een half uur korter. Israëlische troepen hebben donderdag twee Jordaanse dorpen in het noorde lijk Jordaandal met mortieren en ra ketten bestookt. Volgens een militaire woordvoerder in Amman, hebben de Jordaanse troepen het vuren beant woord. Aan Jordaanse zijde zouden geen verliezen zijn geleden. LIMA Onder de overlevenden van de aardbevingsramp in het noorden van Peru, zijn besmettelijke ziekten tyfus en mazelen uitgebroken. Dit is mee gedeeld door het Peruviaanse ministerie vari Volksgezondheid. Het ergst getroffen is een gebied op ongeveer 320 km ten noorden van Lima. Tientallen artsen en verpleegsters zijn per vliegtuig naar dit gebied overgebracht. Duizenden overlevenden in en om de steden Huaraz, Yungay en Ranrahirca worden bij wijze van voorzorg ingeënt De omvang van de epidemie is nog niet precies bekend. Ln de verwoeste kust plaatsen zouden nog geen besmettelijke ziekten zijn opgetreden. In Huaraz wer ken militairen aan het herstel van de vliegvelden, zodat een luchtbrug voor de aanvoer van medicamenten en hulpgoederen kan worden geopend. In de door de aardbeving verwoeste Andes-steden in Peru dreigt voor de overlevenden ook groot gevaar, door de ontbinding van de stoffelijke over schotten. Om dit gevaar een halt toe te roepen overwegen genie-eenheden van het le ger tenminste een stad af te branden. Terwijl duizenden overlevenden al dagenlang in de openlucht op voeding, kleding en medicijnen wachten, is in middels duidelijk geworden dat de gro te huipverlenimgs en evacuatiesacties op zijn vroegst zaterdag of zondag een week na de enorme natuurramp op gang zal komen. Voorlopig moeten de ergst getroffen plaatsen het doen met wat de vijf Pe ruaanse en twee Amerikaanse helikop ters in het rampgebied aan voorraden kunnen aanvoeren. De toestellen kun nen op de vlucht terug naar de basis Chimbote, de eveneens getroffen ha venstad, elk ongeveer twee personen meenemen die dringend medische ver zorging nodig hebben. In de plaatsen aan de kust, komen kleine groepjes jonge mensen aan, die de ramp in de Andes overleefd hebben en voettochten van drie dagen door de bergen hebben moeten maken om hulp voor hun woonsteden te vragen. Zaterdag worden in het rampgebied twee zware Amerikaanse, tweemotorige Chinook helikopters verwacht, die op PARIJS In Frankrijk zijn weer enige aanslagen gepleegd, waarbij ech ter geen slachtoffers zijn gevallen. In Parijs plunderden onbekenden het kantoor van een links georiënteerd tijdschrift, „de internationale idioot". Elders in de hoofdstad werd het begin van een brand in een middelbare school ontdekt. Drie jongelui die de brand hadden aangestoken, werden door de politie meegenomen. De schade is ge ring. Hetzelfde was het geval in Aix-Les- Bains, waar door middel van een benzi nebom brand werd gesticht in een schoolgebouw. Eveneens door brand stichting werd schade aangericht in een kantoorgebouw te Villeurbanne, waar Maoïstische pamfletten werden gevon den. Op het universiteitsterrein in Greno ble, bleven Maoïstische studenten, die woensdag enige uren hadden gevochten met de politie, achter hun barricades. De politie liet zich niet zien. Wel waren er journalisten, die door de gehelmde studenten met stenen op een afstand werden gehouden. De studenten in Gre noble hielden donderdag een staking, uit protest tegen de aanwezigheid van de politie op de campus. ADVERTENTIE Goeie vangst... zo*n rasecht Schiedammertje uit de grote distilleerderij van Dirkzwager. Er is zonnige vieux en zuivere Jonge van Floryn. Extra zorgvuldig gedistilleerd en mild van smaak. FHn om puur te drinken. Pittig ln longdrinks. Of u hem kort drinkt of lang, u houdt met Floryn een heel goed glas in de hand. Dat proeft u wel. FLORYN UIT DE GROTE DISTILLEERDERIJ VAN M. DIRKZWAGER-SCHIEDAM grote hoogte kunnen opereren en drie ton voorraden of 24 brancards met pa tiënten kunnen meenemen. Voor het eerst kan dan op schaal van enige omvang hulp worden geboden aan de plaatsen in de Huaylas vallei, waar de aardbeving de meeste slacht offers heeft gemaakt. Peruaanse regeringsfunctionarissen zeggen nu publiekelijk, dat het aantal doden wel eens hoger kon vallen dan de hoogst opgegeven officiële schatting van 40.000. Nog steeds worden in het land aard schokken gevoeld, die niet alleen krachtig genoeg zijn om doodsangst te veroorzaken, maar ook aardverschui vingen en de instorting van reeds eer der ondermijnde woningen. Woensdagnacht liet een schok met als epicentrum de zeebodem voor de kust van Chimbote, op een seismograaf in Lima een uitslag van 4 graden op de schaal van MercaUi aantekenen. De be woners van Lima werden opgeschrikt uit him nachtrust, wekten hun kinderen en gezinsleden en vluchtten de straat op. Donderdagmiddag veroorzaakte een schok grote paniek in Chimbote, doch deze werd nauwelijks in Lima gevoeld. In Lima is bekendgemaakt, dat een trein met ongeveer honderd reizigers, die zondag kort voor de aardbeving uit Chimbote vertrok geheel van de aard bodem is weggevaagd. Verkenningsvliegtuigen van de lucht macht hebben luchtfoto's gemaakt van de sinds zondag getroffen gebieden. Op deze foto's werd niets meer terug ge vonden van de steden Yungay (20.000 inwoners), Caraz, Aija (7000 inwoners) en Recuay. In het gebied rondom Yun gay, zouden slechts 25.00 mensen de ramp hebben overleefd. ATHENE De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Panajotis Pipine lis, is in Athene teruggekeerd na be sprekingen te hebben gevoerd met ko ning Constantijn van Griekenland, die sinds 1967 in ballingschap leeft. Pipinelis zou met de Griekse koning de mogelijkheid van terugkeer van Constantijn naar Griekenland bespro ken hebben. Koning Constantijn zou evenwel herhaald hebben, dat hij hier toe slechts bereid is, als in Griekenland de persvrijheid is hersteld, alle politie ke gevangenen zijn vrijgelaten en een tijdstip is vastgesteld voor vrije parle mentsverkiezingen. Vice-premier Stylianos Pattakos heeft vorige week vrijdag gezegd, dat de Griekse regering koning Constantijn niet heeft uitgenodigd naar Grieken land terug te keren. ADVERTENTIE Theaterrel in Zürich ZüRICH De beschuldigingen van eCn in Oostenrijk geboren Amerikaanse schrijver, dat de nieuwe Duitse inten dant van het Schauspielhaus in Zürich, Harry Buckwitz, in de tweede wereld oorlog een aanhanger van Hitler is ge weest, hebben geleid tot een ernstige rel in de Zwitserse theaterwereld, die wellicht ook in andere grote Europese theaters repercussies zal krijgen. In Zürich is het eerste slachtoffer reeds gevallen. Claus Bremer, de, even eens Duitse chef-regisseur van het Schauspielhaus, is op staande voet „wegens gebrek aan loyaliteit" ontsla gen, omdat hij zich achter de kritiek op Buckwitz had gesteld. Buckwitz, oud intendant van het theater van Frank fort, heeft na de oorlog grote faam verworven als regisseur van stukken MüNCHEN De voormalige presi dent van de Duitse Rijksbank en minis ter van Economische Zaken onder Hit- Ier, dr. Hjalmar Schacht, is woensdag op 93-jarige leeftijd in München over leden. Schacht heeft zijn stempel gedrukt op de Duitse economische politiek van de inflatie in 1923 tot in de Tweede Wereldoorlog toe. Zijn financiële poli tiek heeft aanzienlijk bijgedragen tot de opkomst en macht van het natio- naal-socialisme. Schacht was een der aangeklaagden in het proces te Neurenberg tegen de Duitse grote oorlogsmisdadigers. Hij werd evenwel op 1 oktober 1946 vrijge sproken. Ook in september 1948 werd hij door een Duits zuiveringshof vrij gesproken. Sindsdien is hij opgetreden als adviseur van verscheidene regerin gen. In 1937 trad Schacht af als minister, omdat hij achterdochtig werd naar de bedoelingen van de „Führer" en niet voelde voor een inflatoir beleid ten be hoeve van de bewapening van Duits land. Een jaar later legde hij zijn func tie als directeur van de Reichsbank neer. Hoewel hij officieel als minister zon der portefeuille gehandhaafd werd, ge raakte Schacht steeds meer uit de gratie bij Hitler, en in juli 1944, na de misluk te aanslag op Hitier, werd hij in een concentratiekamp gevangen gezet, waar hij tot het eind van de oorlog bleef. WENEN Dijken en havens bedrei gend en het scheepvaartverkeer lamleg- gend. Zo is de hoogste waterstand van de Donau in deze eeuw, halverwege Roemenië aangekomen, voordat de ri vier in de Zwarte Zee zal uitmonden en daardoor de dreiging op verdere over stromingen in Roemenië zal wegnemen. Het persbureau Agerpres meldde, dat de vloedgolf de stad Oltenita heeft be reikt. Het waterpeil is nu 7.80 meter. Verwacht wordt dat de vloed maandag de Donau-delta zal bereiken. In de ge bieden stroomopwaarts in Roemenië, liep de waterstand langzaam terug. Tot dusverre schijnen de dijken de druk van het water nog wel te weer staan, maar volgens Agerpres liep het water op verscheidene plaatsen toch naar binnen. Dit was het geval in Jiu, Bechet, Babuleni, Zimnicea en Nastoe- reloe, waar duizenden personen pogin gen in het werk stelden, om de gaten in de dijken weer te dichten. Hoge golven veroorzaakt door de har de wind verergerden de situatie, waar door het gevaar voor een damdoorbraak groter werd. Tot dusverre is er geen melding gemaakt van enige schade. Agerpres deelde alleen mee, dat de graansilo's langs de Donau leeggehaald waren en dat andere goederen die ge vaar liepen per boot uit het gebied ver wijderd werden. Concluderend deelde het persbureau mee, dat „als de dammen het houden, dan zullen wij graag volgende week melden dat de laatste en zwaarste strijd tegen het Donau-water tot een goed einde is gebracht". Uit Sofia wordt vernomen, dat door het hoge peil van de Donau, de grootste rivierhaven van het land, Ruse, blank staat. Enige in de buurt van de stad staande fabrieken, staan ook onder wa ter en de bevolking werkt hard aan het instandhouden van de boorden van de Donau over een afstand van 50 kilome ter. Het meeste gevaar loopt de plaats Vidin, waar de Donaudijken het laagst zijn. Een deel van de stad heeft men voor de zekerheid reeds geëvacueerd. BRUSSEL Gisteren heeft een groot aantal Belgische onderwijzers naar schatting 80 procent van het totaal gestaakt. Men wenste meer geld en ook dat dit regelmatig wordt betaald. Het komt voor, zeggen de stakers, dat een leerkracht zijn salaris soms maan den te laat krijgt. Het beginsalaris van onderwijzers op de lagere school bedraagt ongeveer 8.000 frank (600 gulden). van Bertold Brecht en avant-garde au teurs. Buckwitz werd enkele maanden geleden in Zürich benoemd als opvolger van de Duitser Peter Loffler, die werd weggewerkt wegens zijn al te radi caal-linkse opvattingen. De voorbereidingen voor het nieuwe seizoen in Zürich. dat een der belang rijkste Duitstalige schouwburgen van Europa herbergt, waren in volle gang toen Hans Habe, een succesvol auteur die in Zwitserland woont, een aanval lanceerde op Buckwitz in een Westduits dagblad. Habe, een uit Oostenrijk stammen de voormalige Amerikaanse officier in West-Duitsland, die zich.in de laatste jaren steeds kritischer heeft opgesteld tegenover linkse intellectuelen, publi ceerde uittreksels uit een brochure die Buckwitz in 1941 heeft geschreven en waarin hij het Hitlerregime prijst. Hij bracht de brochure onder de aandacht van de vooraanstaande Zwitserse dra maturgen Max Frisch en Friedrich Dürrenmatt, en de Duitse toneelschrij ver Rolf Hochhuth. Buckwitz reageerde op debeschuldi gingen van Habe met een verklaring, waarin hij zei dat de nazi's de tekst die hij voor de brochure had geschrevn hadden verminkt". Het manuscript was een beschrijving van zijn verblijf in een Brits interneringskamp in Afrika. Buckwitz zei de opdracht voor het ma nuscript te hebben ontvangen van de „Reichskolonialbund" en deze te hebben geaccepteerd in de hoop daardoor weer werk te kunnen krijgen in Duitsland. Omdat hij van gedeeltelijk Joodse af komst was, kon hij geen functies in het culturele leven bekleden. Tenslotte heeft hij een betrekking gekregen als hotelmanager in bezet Polen. Dr. Edward Zellweger, voorzitter van het curatorium van het Schauspielhaus in Zürich, heeft de brochure die hij tevoren niet kende „geen fraai ge schrift" genoemd, maar gezegd dat deze de aanstelling van Buckwitz niet be hoeft te beïnvloeden. Claus Bremer daarentegen, gaf een verklaring uit waarin hij schreef dat de aanklacht van Habe ernstig genomen diende te worden en dat uit het feit dat Buckwitz niet wilde toegeven dat hij eens Hitler had verheerlijkt blijkt, dat deze „zijn houding slechts aan de op pervlakte heeft veranderd". /^eorge Wallace (50), de oud-gou verneur van Alabama, heeft deze week de democratische voorver kiezingen voor het gouverneurschap in zijn staat gewonnen. Daarmee is dë man, die in elke verkiezingstoespraak met klem verzekert dat „God de ras senscheiding heeft gewild, hij schiep immers negers en blanken" weer terug in de politiek. In november zal hij zijn verslagen tegenstander. Bre wer opvolgen als gouverneur van Alabama. TAe kleine, donkere Wallace bij- naam „kleine George" is een gevreesd redenaar voor politieke te genstanders. Hij verliest zich nooit in details en zet in simpele zwart-wit beelden de politieke visie uiteen, die dë voorstanders van rassenscheiding graag willen horen. In het kort komt dat hierop neer: „Blank is blank, en zwart is zwart. Beide groepen moeten apart blijven en verder geen gedon der". Ook „recht en orde" zijn geliefkoosde onderwerpen van Wallace. Grote geestdrift heeft hij onder zijn aanhangers teweeg gebracht met op merkingen als: „Als een demonstrant zich voor mijn auto zou leggen, zal het beslist de laatste auto zijn waar voor hij dat doet" en „Laat de politi# twee jaar dit land besturen en er zul len geen relletjes meer voorkomen." Wallace is ongetwijfeld een reactionai re demagoog, maar een gevaarlijke. Als hij eenmaal op dreef is en dat is hij al gauw is hij onstuitbaar en praat hij alle tegenstanders tegen de vlakte. Alabama's nieuwe gouverneur haalde in 1963 de voorpagina's van alle kranten, toen hij op de stoep van de universiteit van Alabama persoonlijk de inschrijving van twee neger stu denten wilde verhinderen. De inschrijving ging toch door presi dent Kennedy plaatste de Nationale Garde van Alabama onder federaal gezag maar Wallace verwierf door deze daad de bewondering van alle voorstanders van rassenscheiding. AV/aIIace's overwinning is uiteraard met gemengde gevoelens ont vangen door de Amerikaanse bevol king, behalve dan d'e racisten met name die in Alabama, maar ze ker ook door president Nixon. Ais Wallace had verloren, zou hij als politicus geen rol van betekenis meer hebben kunnen spelen. Het gouver neurschap van Alabama verschaft GEORGE WALLACE dom en fanatiek hem nu een platform om een gooi te kunnen doen naar het presidentschap in 1972. Bi j de presidentsverkiezingen in 196R behaalde Nixon een krappe overwin ning op de democratische kandidaat Hubert Humphrey, onder meer door dat vijf zuidelijke staten naar de on afhankelijke kandidaat Wallace gin gen. Als Wallace niet had meegedaan zou Nixon de steun van vermoedelijk alle elf zuidelijke staten hebben ge kregen. Het is niet uitgesloten dat Nixon zijn beleid nu in een nog wat conservatie ve richting zal gaan ombuigen om Wallace de grond onder de voeten weg te graven. Wrallace liet na zijn overwinning al onmiddellijk weten dat hij Nixon zou houden aan diens in de verkiezingscampagne gedane belofte dat hij de integratie van de scholen In de zuidelijke staten niet zal af dwingen. „Alabama zal van zich laten horen", pochte Wallace. I)at moet inderdaad worden gevreesd nu „kleine George" weer terug is in de Amerikaanse poli tiek. Maar zoals bij alle fanatiekelingen komt ook bij hem het moment waar op zijn fanatisme niet meer aanslaat. Dat z(jn domme fanatisme tenminste in meer staten van de VS zal aan slaan, is niet aan te nemen. Maar ondertussen kan hij heel wat on rust veroorzaken. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 9