Veenendaals dagblad Buiten Protest hoogleraren uit België en Nederland tegen proces in Athene Luchtmacht gaat (tijdelijk) flink inkrimpen in RAI. Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei 20.000 GEBRUIKERS VAN DRUGS Hoogleraar wil euthanasie voor geestelijk ernstig gehandicapten Pool kaapte vliegtuig SIHANOEK DREIGT MET CHINESE INTERVENTIE 4- Regering en NS besluiten maandag over „ronde-tafel-gesprek" IN ONS LAND VEILIG VERKEER' Wil. INSPRAAK BIJ OPSTELLEN VOORSCHRIFTEN Cheques gestolen bij banken Kunstwerk aan vuilnisman meegegeven Aansprakelijkheid voor schade door speedboten wordt vergroot Twee kleuters verdronken STRAFBEPALING WERKSTAKING AMBTENAREN Noord-Korea brengt schij) tot zinken I WEER BLIJFT ZOMERS UTRECHT De regering en de Nederlandse Spoorwegen zullen in de loop van maandag een definitief antwoord geven op het voorstel van de vakbonden een ronde tafel gesprek te voeren over het voortbestaan van de afdeling Rollend materieel" van Werkspoor-Utrecht. DESKUIS D1GEX Huwelijkspad Bvoor reóaefce on aómimttra*»: Prins Bornhardlaan 28, Veenendaal, Toiaf 08385-10550 (adm.), 10757 an 10956 (red.). Giro 1321600 Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Cöhcern n.v. Advertentietarieven op aanvraég. ZATERDAG 6 JUNI I970 - 44e JAARGANG no. I29 Reddingspoging voor Werkspoor aan de gang Zowel de directie van de Spoorwegen als de vakbonden hebben hierover vrijdagavond contact gehad met functionarissen van het ministerie van Ver keer en Waterstaat in Den Haag. De raad van bestuur van de VMF en de gemeentebesturen van Den Haag, Amsterdam en Rotterdam hebben hun be reidheid tot dit gesprek al uitgesproken. In de loop van het weekeinde zul len de vakbonden overleg plegen met de ondernemingsraad van Werkspoor, waarna het personeel van het Utrechtse bedrijf maandag via een pamflet zal worden geïnformeerd over de vakbondsinlervenlie. OOSTERBEEK Volgens een schat ting van deskundigen zijn er is ons land ongeveer 20.000 gebruikers van ver dovende middelen, van wie negentig procent de minder gevaarlijke middelen hasjiesj en marihuana gebruiken. Een •antal hunner bevindt zich in de ge varenzone. Van de honderd gebruikers van genoemde middelen zijn er tien, die ook andere middelen gebruiken. Van die tien zijn er weer één of twee in een situatie, dat zijn hulp zoeken bij een zenuwarts of de een of andere hulp verlenende instantie. Deze uitspraken heeft drs. D. C. J. van Peype, socioloog en hoofd sectie bijzonder sociaal onderzoek van het mi nisterie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, vrijdagavond in Oos terbeek gedaan op een door het Neder lands Gesprekscentrum georganiseerde conferentie, gewijd aan het onderwerp „Het gebruik van drugs". Deze inleider merkte op. dat de door hem gesignaleerde gebruikers van hasjiesj en marihuana deze gebruiken zoals andere mensen alcohol en tabak. De woordvoerder van de vakbonden, de heer Kommer de Knegt, verklaarde gisteren dat de vakbonden thans meer een contactfunctie dan een onderhande lingsfunctie vervullen. „Voorlopig gaat het meer om een in terne gedachtenwisseling, teneinde na te gaan of een ronde tafelgesprek enige zin heeft. We hopen dat het enig effect zal sorteren", aldus de heer De Knegt. Burgemeester Thomassen stelde deze week voor een bijdrage te leveren aan het behoud van Werkspoor door de op drachten voor metromateriaal voor de grote gemeenten bij de Utrechtse wa- gonfabriek te plaatsen. De Spoorwegen willen wel praten, maar zij zijn in eerste instantie van de regeringsbeslissing eerder deze week af hankelijk. Deze hield in Overneming van Werkspoor door de N.S. is te duur (24 miljoen) en ook met een order- en prijsgarantie is het bedrijf niet rendabel te maken. De gemeente Amsterdam heeft over de inhoud van een mogelijk gesprek met de vakbonden en de V.M.F. nog weinig ideeën. „Een serieuze gedachteontwik keling over het probleem is nog niet mogelijk. Het is allemaal nog wat voor barig, hoewel wij wel positief tegenover het plan-Thomassen staan", aldus een woordvoerder van de gemeente gister avond heel voorzichtig. Den Haag is, zoals wij woensdag meldden, eigenlijk geen klant van Werk spoor, omdat de Haagse Tramweg- Maatschappij met Amerikaanse trams rijdt. De gemeente heeft zich wel bereid verklaard tot een gesprek. HILVERSUM Het verbond kan en moet een belangrijke taak vervullen bij het ontwerpen en bespreken van wette lijke maatregelen op verkeersgebied. Deze mening van het „Verbond voor veilig verkeer" in Hilversum wordt in het jaarverslag over 1969 naar voren gebracht naar aanleiding van verschil lende verzoeken van de minister van Verkeer en Waterstaat aan het verbond om bij het van kracht worden van wet telijke bepalingen de weggebruiker te gaan voorlichten. Opgemerkt wordt dat het effect van dergelijke voorlichtingsacties aanzien lijk vergroot kan worden indien het verbond de gelegenheid zou hebben te voren te onderzoeken hoe de wegge bruiker tegenover een bepaalde maat regel staat, hoe hij erop zal reageren en hoe eventuele weerstanden uit de weg kunnen worden geruimd. De meest gun stige situatie zal echter volgens het verbond eerst dan worden bereikt als de uitkomsten van de vooronderzoeken reeds bij het ontwerpen van wettelijke maatregelen aan de orde komen en in de beschouwingen betrokken worden, teneinde maatregelen en de te verwach ten reacties zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. AMSTERDAM In een aantal Euro pese landen, waaronder Nederland speurt de politie naar een bende van twee of drie mannen die bij banken van American Express in Parijs en Brussel voor 23.500 dollar (ongeveer 90.000 gul den) aan blanco travellerseheques heb ben gestolen. Een deel van de cheques 7.000 dol lar is door een onbekende in Amster dam verzilverd. De ipan heeft zich daarbij vermoedelijk gelegitimeerd met een vals paspoort dat op naam stond van C. M. Leing uit Engeland. Een poging om 10.000 dollar aan cheques in Zurich in te wisselen misluk te. De dader wist te ontkomen, met achterlating van een aantal in Brussel gestolen cheques en een paspoort dat vermoedelijk eveneens vals is. Tn de zich steeds uitbreidende ,,Ar- tisbibliotheek"clie via uitge- ver Ploegsma tot stand komt in overleg met de Stichting tot in- 5 standhouding der Diergaarde van het Kon. Zoöl. Genootschap „Natu- ra Artis magistra" verscheen een interessant boek, dat geschreven werd door de directeur dr. E. F. Jacobi: „Dierbaar dier", (geïll. 5 14,90). Hel gaat breedvoerig en j plezierig-populair over vrijage, hu- welijk en jongenverzorging in de j dierenwereld, en is biologisch vol- komen verantwoord. Sinds Bölsche omstreeks de eeuwwisseling over dit onderwerp voor het eerst publi- ceerde, zijn onderzoekers naar het gedrag der dieren verder op dit doornig pad voortgeschreden. Spe- j ciaal Herbert Wendt heeft er zich l mee bezig gehouden in zijn ook in het Nederlands vertaalde „Lie- besleben in der Tiërwelt" dat ech- ter sterk afwijkt van Jacobi, want het aantal facetten van dit onder- werp is legio. Ik denk aan de ge- j schriften van Haeckel, Tinbergen. Portielje, Lor enz, dr. v. Bemmel en zo ge wilt zelfs aan Maeter- linck. Ieder benadert het op zijn manier en zo wordt het inzicht hoe langer hoe ruimer. Door de veel- heid der verschijnselen zou men gemakkelijk het spoor bijster kun- j nen wordenmaar kennis en kijk van dr. Jacobi vooral van de dieren in „Artis" behoeden voor j dool en dwaal. Het is genoeglijk i en vaak amusant hem op vrijers- voeten van menige viervoeter en vogel te volgen, te lezen over hu- welijksreis, trouw en ontrouw, ha- i remdames en losse verhoudingen i Allengs komen we bij het gezin te- recht, bij moeders en pleegkinde- ren, lelijke en mooie baby's, socia- le opvoeding en volwassen worden. De schr. hangt, nooit de school- i meester uit en kan ook meepraten over vele buitenlandse reizen en dierentuinen. Ge behoeft niet bang te wezen, dat hij zich angstvallig tot „zijn eigen" diergaarde zou be perken, daartoe is hij gelukkig te universeel. ..Dierbaar Dier" zal bij de lezer hier en daar een gevoelige snaar raken. DEN HAAG 250 Nederlandse en Belgische hoogleraren hebben in een aan de ministeries van buitenlandse zaken in Den Haag en Brussel gezonden ver klaring gezegd ernstig geschokt te z(|n door de berichten over het recente te Athene gevo-erde proces tegen vieren dertig van samenzwering verdachte per sonen. Zij zijn niet minder geschokt door de zware straffen, waartoe laatstge noemden op dit proces werden ver oordeeld. „Zij protesteren," aldus de verklaring, „vooreerst tegen de wijze waarop dit proces is gevoerd, omdat daarbij aan de verdachten geen „fair trial" ge waarborgd was. Met name wensen zij hier hun protest uit te spreken tegen de martelingen, die, zoals uit verkla ringen van beklaagden is gebleken, bij de verhoren zouden hebben plaatsge. vonden. Tevens protesteren zij hierbij tegen alle overige in Griekenland ge signaleerde gevallen van martelingen. Zij wensen deze feiten te brandmerken als ernstige schendingen van de rechten van de mens. Op de tweede plaats spreken zij hun verontwaardiging uit over de ook op dit proces weer duidelijk geworden wfize, waarop in Griekenland het recht van vrije meningsuiting en vrije weten schapsbeoefening wordt vertrapt. Zij wensen nadrukkelijk te onderstrepen dat zij dit recht, zoals dat in Grieken land zelf onder meer werd verdedigd door een van de beklaagden, prof. Man- gakis, in zijn afscheidsrede voor de uni versiteit, een eerste vereiste achten voor elke werkelijk menselijke samenleving. Tenslotte protesteren zij niet minder nadrukkelijk tegen het huidige Griekse kolonels regiem als zodanig. Want het is dit regiem waardoor, op bovenstaan de punten, de elementaire rechten van de mens met voeten wordt getreden. En het is dit regiem waardoor een herstel van de democratie, als enige maatregel die de genoemde rechten weer zou waar borgen. metterdaad wordt verhinderd," aldus de verklaring. A De sneltrein „Konsul" van Stutt gart naar Hamburg is gisteren door een verkeerde wisselstand bijCelle ontspoord. Vijf mensen zijn om het leven gekomen en enige tientallen gewond. Op de foto een overzicht van de plaats van het ongeluk. CJ LEIDEN „Dank zij de techniek is de neuroloog in staal om een aantal ernstig zieke of gewonde mensen te „genezen", die zonder deze hulp ten dode zouden zijn opgeschreven. Onvermijde lijk heeft het tot gevolg, dat een aantal van deze patiënteu „geneest" met een onherstelbare handitiap De geestelijk ernstig gehandicapten onder hen kan men beter een zachte dood laten sterven, dan hun onmense lijk bestaan te rekken door het toedie nen van medicamenten of door opera ties". Dit gaf prof. dr. A Verjaal vrij dagmiddag in Leiden als zijn zeer per soonlijke mening in een rede getiteld: ..Weten wat men niet weet", waarmee hij het ambt van gewoon hoogleraar in de geneeskundige neurologie aanvaard de. Daarentegen vond prof. Verjaal,' dat men alles te baat moet nemen om het leven te behouden van lichamelijk ge handicapten, die geestelijk goed gezond zijn. In de praktijk zal de arts zich vaak geplaatst zien voor een combinatie van een min of meer ernstig lichamelijke er geestelijke handicap. Het denken er handelen van de arts zal zich volgen? prof. Verjaal dan moeten bewegen tus sen zijn technische kunde en zijn mede menselijkheid. VÊLP Een Velpse huisvrouw heeft een schilderij van 750 gulden aan de vuilniswagen meegegeven. Zij was een vriendin van haar aan het helpen bij het verhuizen. Toen de eigenaresse van de eerste schrik bekomen was, vertelde haar vriendin dat ze het kunstwerk de deur had uitgewerkt „omdat het zo'n raar ding was". DEN HAAG Om een dreigend tekort op de defensie-begroting te voor komen gaat de luchtmacht tijdelijk flink inkrimpen. Een onbekend aantal Starfighters blijft voorlopig aan de grond en enkele afdelingen met geleide wapens in Duitsland worden opgeheven. Het personeel wordt elders in Duits land of naar Nederland overgeplaatst. Staatssecretaris Duynst.ee (defensie, luchtmacht) schrijft dit in een brief aan de defensiecom.missie uit de Tweede Kamer, het voltallige luchtmachtperso- neel en enkele belangenorganisaties. Tot inkrimping is besloten in overleg mei het opperbevel van de geallieerde strijdkrachten in Europa. Het luchtmachttekort dreigt te ont staan door de steeds hoger wordende explotatiekosten. De doorwerking van hogere belastingen en accijnzen maakt de brandstof steeds duurder. Een Star- DEN HAAG Bezitters van speed- öten kunnen straks voor veel grotere •edragen aansprakelijk worden gesteld dan voorheen. Op 1 oktober wordt een nieuwe rege ling van kracht, waarbij niet langer de waterverplaatsing maar het vermogen van een boot als maatstaf wordt gehan teerd. De grens van de aansprakelijkheid wordt voor motorsportboten, die sneller kunnen varen dan twintig kilometer per uur, gelegd op 7500 gulden per pk Hierbij gelden een minimum van 100.000 gulden en een maximum van 250 gulden. Onder de oude regeling was de aan sprakelijkheid voor schade door speed boten beperkt tot 150 gulden per kubieke meter waterverplaatsing. Gezien de geringe waterverplaatsing beliep de totale aansprakelijkheid nooit meer dan een luttel bedrag, ondanks de grote risico's verbonden aan de hoge snelheden. fighter gebruikt per uur 6000 liter kero sine. Door een aantal van deze vliegtui gen aan de grond te houden hoopt de luchtmachtleiding de tekorten te kun nen drukken. OOSTSTELLING WERF Vrijdag middag om half vijf is de 7-jarige B. E. Schapelhouman uit Makkinga bij het oversteken van de provinciale weg Oos- terwoldeWolvega door een personen auto gegrepen. Hij was op slag dood. KOPENHAGEN De 29-jarige Pool Ivanicekt gewapend met handgranaten, heeft gisteren een Pools verkeersvlieg tuig gedwongen naar Kopenhagen t* vliegen. Het toestel was met twintig passagiers en vijf bemanningsleden op een binnen landse vlucht van Gdansk naar Szczecin. De kaper drong de cockpit binnen. Hy legde een handgranaat in de nek van de piloot en gaf opdracht koers te zetten naar Kopenhagen. Toen hij in de Deense hoofdstad het toestel verliet griste een politieman hem de handgranaat, waaruit de pen al was verwijderd, uit de hand. Een andere granaat hing aan een touwtje om zijn nek. De kaper is gearresteerd. Hy heeft nog geen politiek asiel gevraagd. Vol gens een woordvoerder van de Deense pilotenorganisatie zal de man vermoede lijk worden uitgeleverd, zodat hij in Polen terecht kan staan. De machine is naar Polen teruggekeerd. WOERDEN In Woerden zijn vrij dagavond twee kleuters verdronken. Het waren kinderen die nog maar en kele dagen in een in aanbouw zijnde wijk van Woerden waren komen wonen. Het zijn de bijna 2-jarige Kees Jan Suurendonk en de 3-jarige Arthur Vin cent Kretzer. De familie Suurendonk was pas uit Haarlem naar Woerden ver huisd, de familie Kretzer enkele dagen geleden uit Kortenhoef by Hilversum, eveneens naar Woerden. Beide gezinnen telden twee kinderen. De kinderen zijn verdronken 'in een waterpartij dicht bij hun woningen. DEN HAAG De ministerraad heeft een wetsontwerp besproken waarbij de strafbepaling inzake werkstaking door ambtenaren en spoorwegpersoneel wordt afgeschaft. In afwachting van het resultaat van nader onderzoek over de vraag, of een stakingsrecht voor overheidspersoneel strookt met de hedendaagse ambte naarsverhoudingen en de huidige staatsrechtelijke en bestuurlijke ver houdingen, acht het. kabinet het gewenst voor het overheidspersoneel op het stuk van de werkstaking vooralsnog de sta- tus-quo te handhaven, in die zin dat het dit personeel verboden blijft te staken. Naar het oordeel van het kabinet be hoeft evenwel een staking van over heidspersoneel niet langer met een strafrechtelijke sanctie te worden be dreigd. AMSTERDAM Maandag wordt ii de Amstelhal van de RAI de Inter- I nci male Brandm'i u i 11970 geopend. Ook deze brandbestrij-1 Ier uit 1899 zal er le zien zijn. PARIJS „Rechtstreekse interventie van Chinese vrijwilligers in Cambodja is mogelijk", zo heeft een vooraanstaan de medewerker van het afgezette Cam bodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, vrijdag in Parijs gezegd. Deze medewerker, die minister is voor speciale opdrachten in Sihanoeks rege ring van „nationale eenheid", voegde er aan toe, dat als de Ver. Staten en hun bondgenoten een zekere drempel overschrijden „bij het in ernstige moei lijkheden brengen van onze verzets beweging", China een nederlaag niet kan aanvaarden. Door in Cambodja in te grijpen, hadden de V.S. de veiligheid van alle landen bedreigd, aldus de functionaris, Tsjau Seng. ..Wat onze Chinese vrien den aangaat, kunnen alle middelen ge bruikt worden om ons te helpen bij het afrekenen met de kliek van Lon Nol en haar Amerikaanse en Zuidvietna- mese meesters". Volgens Tsjau Seng beheersen de aan hangers van Sihanoek tweederde van Cambodja. Hij zei nog, dat zijn beweging nimmer «je Noordvietnamezen gevraagd heeft aan de strijd in Cambodja deel te ne men, hoewel de militaire operaties tegen de gemeenschappelijke vijand met de links-georiënteerde Vietnamese en Lao- tiaanse troepen gecoördineerd werden. Op de vraag waarom de Sovjet-Unie de regering van Sihanoek niet erkend heeft, zei Tsjau Seng, dat Moskou de prins wel als staatshoofd heeft erkend. „Wij begrijpen de positie van de Sovjet- Unie heel goed, in aanmerking genomen haar verantwoordelijkheid op het inter nationale vlak en bij het bewaren van het huidige evenwicht in de wereld. Maar wij zijn er zeker van, dat de Sovjet-Unie en de socialistische landen ons de jure zullen erkennen Een luitenant-kolonel van de Viet- Cong, Ngoejen van Nang, heeft meege deeld, dat hij met eigen ogen had ge zien, dat er bij het voorbereiden van het grote TET-offensief van 1968 16 Chine se adviseurs betrokken waren geweest. De officier, die zich op 20 mei van dit jaar op 56 kilometer ten westen van Saigon aan de zuidelijken had overge geven, zei dat hij elke keer dat hij op een bespreking van de generale staf van de communistische strijdkrachten betrokken werd, daar Chinezen had aangetroffen. Overste Nang zei, dat de geallieerde militaire interventie in Cambodja „zeer doeltreffend" was geweest en dat de communistische strijdkrachten erdoor op het ogenblijk niet in staat zijn om een offensief op grote schaal te ont ketenen. Viet-Cong-troepen en Cambodjaanse regeringsstrijdkrachten leveren sinds donderdag strijd om het gehucht Setbo. op nog geen 16 km afstand van de Cam bodjaanse hoofdstad. De laatste berichten maken melding j van herovering van Setbo door twee Cambodjaanse bataljons. Het gehucht werd donderdag door de Viet-Cong ver overd. Terwijl militaire acties in de aan Vietnam grenzende Cambodjaanse pro vincies, waar Amerikaanse en Zuidviet- namese regeringstroepen voorraden van de tegenstander opruimen, verflauwen, laait de strijd in het noorden van Cam bodja op. Naar het schijnt, wordt daar de situatie van de Cambodjaanse re geringstroepen slechter. SEOEL Een Zuidkoreaans patrouil levaartuig is vrijdag door Noordkoreaan- se oorlogsschepen opgebracht. Het vaar tuig bevond zich binnen de territoriale wateren van Zuid-Korea. Dit is meegedeeld in een communiqué van het Zuidkoreaanse ministerie van Defensie in Seoel. Het Zuidkoreaanse patrouillevaartuig was belast met de bescherming van vis sersschepen. Het is niet bekend, of bij de beschieting door de Noordkoreanen opvarenden van het 20 koppen tellende Zuidkoreaanse schip zijn gedood of ge wond. Een onmiddellijk te hulp gezonden es kader jagers kon niet voorkomen, dat het schip naar een Noordkoreaanse ha ven werd opgebracht. Het is niet zeker of het opgebrachte schip, hetzelfde is als het ..spionage- schip", dat door de Noordkoreaanse ma rine tot zinken zou zrjn gebracht Het hoofdkwartier van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan heeft meegedeeld, dat geen enkel Amerikaans schip in de buurt van Korea wordt vermist. De Noordkoreanen beweerden dat een Amerikaans vaartuig door hen zou ztjn vernietigd. tMIIIIIIIIMIIIIIIMIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIHIIIIMIIHIHtnillllllMIHKIIIMMMni Ook morgen en overmorgen blijft r het weer zomers met zonnige pe- I rioden en middag temperaturen tusf sen 21 en 25 graden C. I De enige neerslag, die er kan ko- men, blijft beperkt tot een lokale l onweersbui Vrijdagmiddag deden zich er enkele voor in de Achter- hoek, op de Veluwe en bij de Bilt. Opmerkelijk is in Europa het tem- -; peratvurverschil tussen Oslo (26- ?8 graden C.) en Madrid en Lissa- bon (17 graden CL Zon op- 04.22 Maan op: 06.53 onder: 20.56 onder: flIIIIIMIIIItlllMlllttlHIHIIIttllllMIIIIIIMtHllllf HMIIIIIIIIItflIlliMMMMM S

De Vallei | 1970 | | pagina 1