T oestand in voormalig Biafra zou kritiek zijn VER TREK MET HINDERNISSEN Minister Nita had niets dan pech Oud-premier Pengel van Suriname overleden Honderden afscheid G.S.- leden en griffier Drie jaar Girobetaalkaart da's makkelijk! Over de grenzen MINIROK TOT OP DE KNIE DAAR GAAT MN TREIN Huwelijks zwendelaar aangehouden DOOR BLOEDVERGIFTIGING Mr. Muller kreeg bundel eigen werk IFf Rector A'damse universiteit waarschuwt weer Pompidou naar Sovjet-Unie GEEN DIENSTREIS Levensloop SALARISSEN BIJ HOOGOVENS TUSSENTIJDS AANGEPAST voor wie 'm aanneemt voor wie 'm afgeeft Lees maar! Schrijf maar! Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouders. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren. Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeit! Het is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro pasje betaalt! Gemisvoor wie 'm nog niet heeft HUISARTSEN NAAR DE RECHTBANK VERWEZEN ZATERDAG 6 JUNI 197(7 DEN HAAG Een groot aantal personen en groeperingen uit het Ne derlandse volk heeft de Nigeriaanse «gering dringend verzocht mogelijk heden te scheppen voor het personeel van het Nigeriaanse Rode Kruis om hun werk voort te zetten, zolang het dat nodig acht, nu de voedselsitu a tie in enkele delen van de Oost-Cen trale staat zeer kritiek is. Het Nigeriaanse Rode Kruis moet zijn werkzaamheden deze maand staken en overdragen aan de rehabilitatiecommis- •ie van de Oost-centrale staat. De secre taris van deze commissie, Chr. Ofodile, heeft verklaard, dat de vroegere encla ve massale sterfte door verhongering te wachten staat als niet meer geld de Oost-centrale staat bereikt om de mas sale voedseldistributie te kunnen laten doorgaan. De Nederlanders doen ook «m beroep op de Nigeriaanse regering wat maatregelen ie nemen om het geld tekort ln de Oost-centrale staat op te heffen. Sedert half mei zijn diverse berich tten over de toestand in voormalig Bia- iiif verschenen, De directeur van Uni- ■mx-ï, Paul Larsen, verklaarde, dat 1,5 ütflAjoen mensen nog met een ernstig voedselprobleem kampen. Ook als in itoigustus de oogst begint, zal de situatie tfcog niet normaal, maar nog voor maan den zorgwekkend zijn, aldus Larsen. De directeur van de Engelse hulpor ganisatie OXFAM, de heer Kirkley, meent, dat Nigeria met spoed iets moet doen, wanneer het een kritieke situatie hi het voormalige Biafra wil afwen den. De heer Ofodile heeft voorts ver klaard, dat zijn commissie reeds bezig is het werk van het Nigeriaanse Rode Kruis over te nemen. Dit werk wordt «venwel, volgens hem, belemmerd door gebrek aan geld. Het verzoek aan de Nigeriaanse rege ring is gedaan door o.m.: prof. mr. B. V„ A, Röling, G. J. van Vlijmen, mr. G. van Walsum, de vakcentrales, vele jongerenorganisaties, „Kerk en ont wikkelingssamenwerking" van de raad van kerken, enige politieke partijen, verschillende studenten-orga nisaties, de actiegroep Zuidelijk Afrika, het Aluminiumcomité, de Bond voor Dienstplichtigen, het Centrum voor ge weldloze weerbaarheid het Comité Zuid-Afrika, het Defence and Aid Fund, Kerk en Vrede, de Internationa le Christelijke Vredesdienst, het Palesti na-comité en de Sjaloomgroep. ■•■•iiiiiiiiimiimiMfMHiiHMmfnHUmmitutiiMtHmiiiuMtmtiutHiimmiHmHiiMHimHiMiiimiHMiiMiMiMiiiiiiMiiuifimmtiimmHiiiiMMmiMiiiasMu SCHIPHOL De Antilliaanse minis ter van Sociale Zaken, Volksgezondheid en Arbeid, de heer A. P. Nita, die vrij dagmiddag van Schiphol naar Curasao terugkeerde, heeft tijdens zijn verblijf in Den Haag de Nederlandse regering gevraagd de Antillen een jaarlijks on dersteuningsbedrag ter beschikking te stellen van 500 miljoen gulden. „Ik heb hier een gevoel van, grote leegte om mij heen gevoeld", aldus de in zijn gebruikelijke Castro-battledress geklede minister bij zijn vertrek van Schiphol. „Niemand heeft zelfs de moeite genomen op de suggestie in te gaan. Ik heb er geen enkel antwoord op ontvangen. Men vindt het blijkbaar veel te hoog, maar ik vind, dat Neder land sommige andere ontwikkelingslan den meer schenkt dan de eigen Antil len. Ik zou van Nederland graag een volle financiële approach zien", „Wij verstrekken de beide rijksdelen in de West grote bedragen", commenta rieerde minister Udink, die toevallig juist terugkeerde uit Wenen, „namelijk voor dit jaar alleen al 174 miljoen gul den. De Antillen ontvangen daar onge veer de helft van, dus ruim 85 miljoen gulden". Minister Nita was vier weken geleden naar Nederland gekomen om zich over diverse sociale vraagstukken, met name ook de ontslagprocedure, te oriënteren. OEAGADOEGOE In de Centraalafrikaanse staat Opper-Volta is jj een eind gekomen aan een pijnlijke onzekerheid, namelijk hoe kort een minirok daar mag zijn. 5 De overheid had verboden dat de dames er minirokken droegen, maar niet gezegd wat voor maatstaf daarbij moest worden aange- legd. Ook de politie zat er mee in, want die was degene die moest ,,in- E grijpen" als er te veel bloot te zien was, maar hoeveel? Thans is bepaald dat de minirok niet mag reiken tot het bovenste ge- deelte van de knie. Is deze dat wel, dan kan de draagster worden ge- E straft met een maximale geldboete van 24.000 Oppervoltase franken. E Wat gelijk staat aan ongeveer 255 gulden, en dat is voor Oppervoltase begrippen niet mis. Hij wilde vervolgens, eveneens ter oriëntatie doorreizen naar Bremen, Bonn, Oost-Berlijn, Belgrado en Mos kou, maar vanuit Curagao kreeg hij van premier Petronia te horen, dat zo'n reis niet zou worden aangemerkt als dienst reis. Zijn aanwezigheid in de Antillen was gewenst, aangezien van het slechts zes ministers tellende kabinet er dezer dagen twee naar Nederland komen en de premier zelf mogelijk volgende week met nog een minister naar New York vertrekt. Aldus besloot minister Nita naar Wil lemstad terug te keren, doch ook bij dat vertrek liep het hem weer tegen: er kwam een bomtelefoontje binnen, en de rijkspolitie, die de bagage van alle passagiers nauwkeurig controleerde, maakte voor de minister geen uitzonde ring. Rechercheurs openden zelfs een zorgvuldig in papier verpakt enorm groot boeket bloemen, dat de minister naar huis meenam en al zijn handbaga ge om deze op een eventueel verborgen explosief te onderzoeken. Het vertrek van de DC-8 ondervond vele uren vertraging. AMSTERDAM De 34-jarige M. C. K. uit Amsterdam wordt ervan ver dacht sinds januari van dit jaar veer tien vrouwen uit Amsterdam, Amstel veen, Den Helder en Urk voor in totaal 10.000 te hebben opgelicht. De man, die dezer dagen werd aange houden, kwam door middel van huwe lijksadvertenties met zijn slachtoffers in contact. Met huwelijksbeloften zag hij, aldus de politie, kans het geld van hen los te krijgen. Verdachte, volgens de politie een re cidivist die wegens oplichting een ge vangenisstraf van vier jaar uitzat, ont snapte begin dit jaar in Culemborg aan zijn bewaker, toen hij daar een examen boekhouden mocht afleggen. E Minister Nita vertrok gisteren i met uren vertraging van Schip- jj hol naar Curagao, nadat er een E loos bomalarm was doorgegeven. E Personeel van de luchthaven door- zocht nauwkeurig alle bagage, ter- z wijl de Antilliaanse bewindsman E E (foto links) gelaten de resultaten E van het onderzoek afwachtte. E WARSCHAU Terwijl de machinist en zijn helpers zaten te ontbijten in het Poolse Szczecin zagen zij plotseling tot hun grote ontsteltenis dat hun trein, bestaande uit een diesel-lokomotief en 28 vrachtwagens, zich in beweging zette en de glooiende rails afreed, zonder dat er een mens aan boord was. Een stuk verder dreunde de zaak door een stalen afsluiting heen, bonkte toen de straat op en kwam uiteindelijk tot stilstand, na op nog geen haarbreed te een volle tram te hebben gemist. Het liep allemaal best af, er werd niemand gekwetst. Bij het officiële on derzoek, dat nu begonnen is, zullen er vermoedelijk wel klappen vallen. PARAMARIBO Vrijdagochtend is ex-premier Johan Adolf Pengel van Suriname in het 's Landshospitaal in Paramaribo overleden. Hij was 54 jaar oud. Zijn dood kwam geheel onverwacht. Hij was vorige week i.v.m. een bloed vergiftiging in het ziekenhuis opgenomen. Donderdagavond was zijn toestand nog zodanig verbeterd, dat hij \yeer naar huis zou kunnen terugkeren. Voor eventuele nabehandeling had hij naar Nederland zullen reizen. Kort nadat de heer Pengel in het zie kenhuis was opgenomen werd hij door dr. Breeveld bevestigd als lidmaat van de Evangelische Broedergemeente. Donderdagavond, toen twee medici, die de oud-premier behandelden, tegen over de familie hadden verklaard, dat het levensgevaar was geweken, had de heer Pengel, zo is van welingelichte zij de vernomen, gezegd in dr. ir. Frank E. Essed zyn opvolger te zien. Politieke waarnemers in Paramaribo verwachten op korte termijn spannin gen in de N.P.S. (Nationale Partij Suri name). Zij menen, dat de bestaansgrond van de P.N.P. (Progressieve Nationale Partij) thans eigenlijk is komen te ver vallen, omdat deze partij zich in hoofd zaak tegen de heer Pengel had opge steld. «MP'S De heer Pengel doorliep de Graaf von Zinzendorf-muloschool van de Evangelische Broedergemeente in Para maribo. In '38 begon hij zijn ambtelijke loopbaan op de griffie van het kanton gerecht in Paramaribo. Zijn politieke carrière ving in 1949 aan, kort voor de eerste algemene ver kiezingen, toen hij lid werd van de Na tionale Partij Suriname. Als lid van het parlement trad hij al spoedig op de voorgrond. Hij heeft een belangrijk aandeel gehad in de tot standkoming van het Statuut. Voorts is hij lid en voorzitter geweest van ver scheidene vaste commissies uit de Sta ten. Na de verkiezingen van 1958 werd de heer Pengel formateur van het kabi- net-Emanuel, dat tot 1963 aan het be wind was. De heer Pengel bleef in die tijd lid der Staten en werd fractieleider van de NPS. In 1962 werd hij gekozen tot voorzit ter van de NPS. Op het gebied van de vakbeweging was hij eveneens actief. Hij was een van de oprichters van de Surinaamse Werknemersmoederbond (de grootste vakcentrale van Suriname). Na de verkiezingen van 1963 werd de heer Pengel minister-president. Bij de verkiezingen van 1967 werd hij voor de tweede keer premier. In februari 1969 trad het tweede kabinet-Pengel echter af als gevolg van de uitgebreide sta king onder het onderwijzend personeel, waarbij ook andere vakorganisaties zich aansloten. Bij de vervroegde verkiezingen van oktober 1969 leed de partij van de heer Pengel een grote nederlaag. De partij verloor zeven van de achttien zetels. Hij werd als lid van de Staten gekozen en besloot na enige overweging zitting te nemen in het parlement. IJMUIDEN Per 1 juli zullen bij Hoogovens de salarissen met 3 pet. worden verhoogd. Eind augustus zullen deze verhoogde salarissen voor het eerst worden uitbetaald. Dit staat in verband met de door het CBI gepubliceerde prijsindexcijfers voor de gezinsconsumptie. De verhogin gen hebben plaats overeenkomstig het in de CAO bepaalde artikel over wijzi gingen in de arbeidsvoorwaarden gedu rende de contractperiode. /^isteren, vrijdag 5 juni, was het drie jaar geleden dat de zesdaagse oor log tussen Israël en de Arabische lan den, Egypte, Jordanië en Syrië, begon. In de ochtend van 5 juni 1967, vielen Israëlische straaljagers luchtmachtbases in Egypte, Jordanië en Syrië aan, en vernietigden in enkele uren het grootste gedeelte van de Arabische luchtstrijd krachten op de grond. Met steun uit de lucht, drongen Is raëlische strijdkrachten in het zuiden vanuit de Sinaï-woestijn en in het noorden vanaf het Meer van Galilea, de drie aangrenzende landen binnen. Zij bezetten een groot strategisch be langrijk gebied. De Arabieren leden een pletterende nederlaag. Na zes dagen was de oorlog afgelopen, het conflict bleef. iVu, drie jaar later, bereidt Egypte zich voor op een nieuwe oorlog met Israël. „Israël zal niet weggaan van het Suez-Kanaal tenzij het een beslis sende slag verliest. Deze slag bereiden wij nu voor". Dit zei afgelopen week einde generaal Mohammed Fawzy, mi nister van Oorlog in Egypte. Volgens de generaal verloopt de uit puttingsoorlog tegen Israël die presi dent Nasser vorig jaar afkondigde, uit stekend. Tijdens de zesdaagse oorlog werd 80 procent van de Egyptische militaire uit rusting vernield. De Sovjet-Unie leverti echter weer nieuw materiaal. Israël maakt zich vooral ongerust over de Russische Sam-3 raketten, die de Sovjet-Unie aan Egypte levert om laagvliegende Israëlische vliegtuigen te beschieten en ook over de Russische pi- Van een onzer redacteuren ARNHEM Honderden inwoners van Gelderland maar ook vele anderen hebben vrijdagmiddag in het Huis der Provincie afgetreden gedeputeerden dr. woensdag afgetreden gedeputeerden dr. H. J. van Eek, mr. R. Lion en H. M. Ol- denhof, en van de scheidende griffier der Staten, mr. N. Hendrik Muller; ook hebben zij kennis kunnen maken met de nieuwe griffier, mr. P. J. de Loor. De grote recepties aan het eind van de middag volgden op een aantal klei nere ceremoniën, o.a. een bijeenkomst met het personeel van griffie en dien sten. Telkens kwam de dankbaarheid voor het werk van deze dagelijkse be stuurders van de provincie tot uiting, evenals de waardering voor hun per soonlijkheid. Een van de hoogtepunten van de dag was de aanbieding van het geschenk van de Provinciale Staten aan mr. Mul ler door de commissaris der Koningin, mr. H. W. Bloemers: het boek „Met vlag en wimpel", een selectie uit artike len van mr. Muller. „Ik vind het een ADVERTENTIE garantie gemak Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snöl, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassa! STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 de rekeninghouder. I Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij dedagafrekeningen. met kfyuken vergot^k gegevens met giropas r- i a a i a i I Trekt u wèl profijt van een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak van deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wend u tot een van de girokantoren of praat's gratis met telefoonnummer 0017, dan komt u snel aan de weet hoe u aan die betaal kaarten komen kunt. Bent u nog niet bij de Postgiro, dan kunt u twee vliegen in één klap slaan. Op 2300 post kantoren kunt u overigens óók terecht met al uw vragen en wensen! de postgiro heerlijke opgave om u dit te overhandi gen," zei mr. Bloemers. In het voorwoord voor het boek schreef de commissaris: „Dit boek is een afscheidsgeschenk, aangeboden aan hem, die het geschreven heeft... Zelfs als wij, de anderen in het provinciaal bestel, nu eens iets voor hem willen doen, kunnen wij zijn inbreng niet missen. Met deze bloemlezing willen wij onze scheidende griffier eren, die ons uit haar bladzijden het had op andere wijze niet kleurrijker gekund voor ogen treedt: natuurlijk als griffier, maar vooral ook als kenner van ons ad ministratieve recht, als organisator, als historicus, ook als docent en niet in de laatste plaats als mens, met zijn warme belangstelling voor zijn medemensen", aldus mr. Bloemers, die zijn voorwoord zó besluit: „En wat de thans afgesloten periode van zijn griffierschap betreft stellen wij dankbaar vast, dat mr. N. H. Muller zich op de meest eervolle wijze van de hem in 1951 verleende opdracht heeft gekweten en dat hij thans de eindstreep heeft gehaald: met vlag en wimpel". AMSTERDAM De rector-magnifi- cus van de Universiteit van Amster dam, mr. A. D. Belinfante, heeft op nieuw in een brief, die vrijdag is ver stuurd aan alle leden van de universi taire gemeenschap, gewaarschuwd voor dë vorm van democratisering, waarbij studenten de inhoud van de studie wil len bepalen en hun eigen prestaties, liefst collectieve prestaties, zelf willen beoordelen. „Een dergelijk stelsel ontkent de cul tuuroverdracht als wezenlijk kenmerk van onderwijs", zo schrijft de rector in zijn brief. De rector is van mening, dat het uni versiteitsbestuur zich tegen een ontwik keling moet verzetten die een sfeer schept, waarin de docenten niet langer meer kunnen werken. „Colleges en ver gaderingen worden regelmatig door ac tiegroepen verstoord. Er is een pam- flettenregen over de docenten uitge stort met verwijter, van machtswellust, dienstbaarheid aan het kapitaal enz, waarbij de persoonlijke grofheden en aanvallen onbesproken worden gelaten. Tenslotte zijn instituten bezet. Deze voortdurende terreur op colleges en in instituten maakt de docenten moede loos. Een voortgang daarvan zou het ni veau van het onderwijs doen dalen en daarmee de waarde van de diploma's". PARIJS President Pompidou van Frankrijk zal van 6 tot 13 oktober een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie brengen. Dit nieuws werd gisteren in Parijs bekend gemaakt na afloop van het overleg dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromi- ko, met de Franse leiders heeft ge voerd. NASSER hopeloos loten die volgens de Isdaëliërs de lucht- operaties van Egypte leiden. Israëlische deskundigen zijn van me ning, dat Israël strategisch en militair sterker is dan voor de zesdaagse oorlog. De Israëlische regering blijft de Ver enigde Staten echter vragen om nog 25 Phantom-straalvliegtuigen en 100 Sky- hawks teneinde de superioriteit in de lucht te kunnen handhaven. {"Yndanks het stijgend aantal doden in totaal zijn sinds de zesdaagse oorlog 550 Israëlische soldaten gesneu veld is Israël niet van plan, zijn nieuwe gebieden prijs te geven, voordat er een vredesverdrag komt, waarin de veiligheid en erkenning van Israël door de Arabieren gewaarborgd wordt. Egypte echter handhaaft zijn stand punt dat Israël al zijn troepen uit de bezette gebieden t.w. langs het Suez-Kanaal de rivier de Jordaan en de heuvels van Golan moet terugtrek ken, voordat over vrede gesproken kan worden. Dit werd Joseph Sisco, onderminister van Buitenlandse Zaken van de VS en de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Aldo Moro duidelijk gemaakt, toen zij, respectievelijk in april en mei 1970, in Egypte waren. Egypte blijft van mening dat de cri sis in het Midden-Oosten is op te los sen, hetzij bilateraal door de VS en de Sovjet-Unie, hetzij door de grote vier de VS, de Sovjet-Unie, Frankrijk en Engeland of door de VN via Gunnar Jarring, de speciale vertegenwoordiger van de VN. Israël verzet zich tegen de besprekin gen over het Midden-Oosten, die de grote vier al geruime tijd in de VN voe ren. Het wil alleen onderhandelingen tussen de beide bij het conflict betrok ken partijen, en wel zonder daaraan voorafgaande voorwaarden. De Israëlische regering dreigt even wel verdeeld te raken over de kwestie van de bezette gebieden. De rechtse nationalistische Gahal- partij wil al het bezette gebied houden. De gematigde labourleden in de rege ringscoalitie zouden bereid zijn de meeste gebieden terug te geven, behal ve Jeruzalem, en misschien de heuvels van Golan. Maar desondanks komt er nu reeds drie jaar geen zinnig vredesplan uit de bus en blijft het bij een kiften van „welles" en „nietes" en een roepen: „Ik heb niks gedaan". Onderwijl vallen er dagelijks soms veel doden. En Rusland houdt de Arabische we reld aan de hand en bij de neus. AMSTERDAM De Amsterdamse economische politierechter, mr. F. H. J. ten Kroode, heeft vrijdag de zaken te gen vier huisartsen, die terecht moesten staan wegens het berekenen van te hoge honeraria aan particuliere patiën ten, verwezen naar de meervoudige economische kamer van de rechtbang. Namens de artsen, had hun raads man, mr. A. Maris, doen weten, dat als principieel verweer aangevoerd zou worden, dat de algemene prijzenbe schikking 1969 niet voor artsen geldt en voorts dat deze in strijd is met het E.E.G.-verdrag. De politierechter vond het mede daarom uit een oogpunt van objectieve rechtpleging gewenst de zaken naar de meervoudige kamer te verwijzen en niet als enkelvoudige kamer te behan delen. De Hilversumse artsen W. J. N., R. M. K. en de Amsterdamse arts J. R. hadden per visite 10,- en per consult 15,- berekend, terwijl dit tot 3 september 1969 9,- resp. 13.50 had mogen be dragen. Volgens de prijzenbeschikking goederen en diensten 1969, mocht dit na 4 september f 9,25 en f 13,75 zijn. De huisarts W. de G. uit Weesp had per visite 10.75 en per consult 16,- bere kend.

De Vallei | 1970 | | pagina 8