Sterk spel Dieter Muller in Europese titelstrijd 47/2 Hans Vultink kwam depressie te boven Wedstrijden van vandaag van bijzonder veel belang DAAROM kunt u Durex overal krijgen! Benefietwedstrijd voor slachtoffers in Peru Nederlanders reden goed in Oostenrijk Sundquest bijna gesneuveld tegen jeugdige Vet SPORT IN 'T WEEKEND OP RADIO EN TV geslaagd? J) RO S T E pastilles-een geslaagd geschenk Helga Niessen in finale tegen Margaret Court WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL Durex is zo veilig D Durex the best there is Wiel er strijd om Ünion- kl assement Gert Bals gaat vermoedelijk naar Vitesse DALET BALSEM Eenmaal 13 in toto Den Hertog doet mee aan Ronde van Harderwijk W eer zege voor Nieuwkamp Lan denwedstrijd dammen tussen Nederland en Rusland ZATERDAG 6 JUNI 1970 SAN SEBASTIAN De felle duels van de derde ronde waren de voorpostge vechten voor de grote strijd, die in de vierde ronde ontbrandde en waarin vrywel zeker over het kampioenschap werd beslist. Tegenover elkaar stonden de nog ongeslagen Mtiller en Dielis, terwijl aan de andere tafel David (Schrauwen) en Golith (Spielmann) de strijd aanbonden. De Berlijner Dieter Müller won en het moet heel vreemd lopen, wanneer hy vandaag ook niet als de nieuwe Europese kampioen wordt gekroond. De overwinning, die Schauwen op Spielmann behaalde nadat de Dusseldorpse caféhouder de Belg in de nastoot met een reeks van 179 tot op dertien punten was genaderd, legde nauwelijks meer gewicht in de schaal. Want evenals Dielis stond Schrauwen op één verliespartü en de als enige nog ongeslagen Müller moest nog Stenzel. Munoz en Spielmann treffen, die met Vultink de staartgroep vormen, terwijl Schrauwen en Dielis onder andere nog tegen elkaar moesten spelen. Dieter Müller heeft in r. slag de te genstand van Dielis gebroken. Het ge beurde in de vierde beurt, toen hij met mathematisch zuiver kaderspel, waarin slechts enkele dissonanten voorkwamen De sleutelwedstrijden zijn België tegen Rusland in Mexico-Stad en Uruguay dium, dat beslissend kan worden voor de plaatsing in de kwartfinales. De vier wedstrijden, die gespeeld worden kunnen sommige ploegen maken of breken. De sleutelwedstrijden zyn België tegen Rusland in Mexico-Staden Uruguay tegen Italië in Puebla. In Guadalajara spelen Roemenië en Tsjecho Slowakije tegen elkaar en in Leon neemt Peru het op tegen Marokko. Rusland moet winnen wil het hoop houden op de kwartfinale. België staat in die groep bovenaan met twee punten uit zijn 3-0 overwinning op El Salvador. Rusland heeft één punt uit zijn wed strijd tegen Mexico. Wint België, dan is dit land zeker van de kwartfinale. Rus land heeft een duidelijk voordeel. Het heeft sinds zondag kunnen rusten. De Belgen daarentegen hebben maar twee dagen rust gehad als zij vandaag aan treden. Uruguay en Italië in groep twee heb ben elk twee punten en beide zijn zeer goed in defensief voetbal. Waarschijn lijk zal Uruguay het in de voorhoede zonder zijn ster Pedro Roche moeten stellen, die tegen Israël geblesseerd raakte. Bij Italië zal de gewonde spil Communardo Nicolai ontbreken. Ondanks het ontbreken van Rocha en de neiging tot verdedigend spel, be schikken beide landen in de voorhoede over match-winners. Luis Cunilla, vleu gelspeler van Uruguay in de stijl van de Engelsman Francis Lee, heeft verle den jaar in Montevideo tegen Engeland gescoord en in alle wedstrijden van de voorronde meegespeeld. Italië heeft Luigi Riva, de schutter van Cagliari, die op goals gebrand zal zijn na vier goede kansen tegen Zweden te hebben gemist. Of de Roemenen of de Tsjechen moeten twee punten in Guadalajara veroveren om de kans te behouden En geland en Brazilië van de eerste plaats in groep drie te verdringen. Een gelijk spel heeft voor geen van de twee veel waarde. Wat de rustdagen betreft zijn de Roemenen in het voordeel met drie, tegen de Tsjechen twee. Marokko, dat enigszins ongelukkig van West-Duitsland verloor, kan voor een verrassing tegen Peru zorgen. Bul garije^ dat dinsdag met 3-2 door Peru werd verslagen, heeft verleden jaar in een vriendschappelijke wedstrijd met drie doelpunten van Marokko verloren. „Koning" Pele, de ster van het Brazi liaanse elftal, heeft gezegd, dat de ko mende wedstrijd van zondag tegen En- ADVERTENTIE Voorbehoedmiddelen zijn heel gewoon voor moderne mensen. En zo'n heel gewoon voorbehoedmiddel is het Durex condoom. Zo simpel en eenvoudig te gebruiken, dat er geen specialisten voor nodig zijn om 't te verkopen. U krijgt het overal zonder doktersrecept In de winkel of uit de automaat. Even gemakkelijk als een pakje sigaretten of een stukje zeep. En dat is maar goed ook. Durex is een wereld-bekend merk van de London Rubber Company. In de meest moderne laboratoria wordt de kwaliteit van Durex voortdurend gecontroleerd. geland „anders moet gaan worden, dan die tegen Tsjecho-Slowakije". welke door Brazilië met 4-1 werd gewonnen. De stijl van de Engelsen is „hechter, meer verdedigend", en Brazilië zal zich daarnaar moeten gaan richten. Pele was omtrent de uitsag van de komende strijd niet bepaald pessimis tisch en zag er wel een overwinning voor de zijnen in. Uit Mexico-stad wordt vernomen, dat alle kaarten voor de finale van de we reldkampioenschappen thans zijn ver kocht. En uit Puebla verluidt, dat de technische directeur van de Uruguayse ploeg, Hohberg, van oordeel is, dat zijn mensen het vandaag van Italië gaan winnen, niettegenstaande het feit, dat Rocha, niet zal meespelen. Uruguay zal alles doen. om het doordringende offensief der Italianen te neutraliseren. Italië beheerst het middenveld", zei Hohberg. en daar heeft het maar één gevaarlijk man: Luigi Riva." APELDOORN Evenals vorig jaar telt het Union-klassement ook nu weer bij alle wedstrijden van clubs, die zijn aangesloten bij de Salland/IJssel- streek-combinatie. Bij deze combinatie zijn momenteel de volgende clubs aangesloten: De Ade laar, Apeldoorn: De Zwaluwen, Doetin- chem; Emper Tour Ploeg, Voorst; Ra- cingclub Steenderen; De Zwaluwen, Deventer; KWC, Kampen; De IJssel- streek, Wezep en WSVZ uit Zwolle. Er zijn intussen vijf courses verre den voor nieuwelingen en zeven wed strijden voor amateurs. De stand luidt momenteel: Amateurs 1. A. Huizebosch, Meppel 73 pnt; 2. Rin- ze Bos, Kampen 69 pnt; 3. Albert Schroten. Epe 63 pnt; 4. Albert Schef- fer, Zelhem 63 pnt; 5. Dries van Wijhe, Oosterwolde 53 pnt; 6. Jan Schipper, Baarn 46 pnt; 7. Tonny van Dam, Zwol le 46 pnt; 8. Herman Snoeijink, Dene kamp 45 pnt; 9. Jan van Dam, Zwolle 36 pnt en 10. Gerrie Heeringa, Vèendam 36 pnt. Nieuwelingen 1. W. Albersen, Wierden 53 pnt; 2. Al- fons Veelers, Ootmarsum 34 pnt; 3. Jan Bakker, Stedum 26 pnt.; 4. Andries Bos, Kampen 26 pnt; 5. Gerrit Möhlman, Apeldoorn 22 pnt; 6. Henk Aalbers, Haaksbergen 23 pnt; 7. Chris Bongers, Apeldoorn 22 pnt; 8. Jan Kees Stiggel- bout, Wierden 21 pnt; 9. Jos Zwerink, Heeten 19 pnt en 10. Piet Laan, Amstel veen 17 pnt. in de vorm van ruime correctiestoten, tot een serie kwam van 283. Een juweel getuigend van groot vakmanschap, de meester eigen. Hij verwierf daarmee een voorsprong van bijna driehonderd punten, die Dielis dermate demorali seerde, dat de Belg bijna geen caram bole meer kon maken. Ook Müller nam hij in zijn depressie mee, doch toen Dielis in de tiende beurt even los kwam hij scoorde er 45 was het pleit be slecht. Müller hervond het ritme en maakte met een slotserie van 53 de par tij uit. Zwaar geschut brachten direct Spiel mann en Schrauwen in stelling, die achtereenvolgens in de eerste en tweede beurt respectievelijk 145 en 125 caram boles aaneenregen. Na zes beurten was het verschil nog te verwaarlozen: 203 tegen 208, doch toen de Europese titel verdediger even zijn grote vorm kreeg, liep hij met een serie van 197 door tot de finish. Speilmann wilde echter niet buigen en zette onverstoorbaar zijn te genoffensief in, dat hem tot een remi se zou moeten brengen. Zijn coup slaagde bijna. Hij kwam tot 179. Een moment van nonchalance werd hem noodlottig. Terwijl hij de ballen in een trosje bijeen had stootte hij iets te zacht. Hans Vultink smaakte het genoegen van de eerste overwinning. Eindelijk had hij zijn gramschap verwerkt. Mu noz werd hiervan het slachtoffer. Hij versloeg hem op volkomen regelmatige wijze met onder andere een serie van 155. Zou het dan toch in de ballen heb ben gezeten? Van Deventer 58 2 41 29 Jacobs 500 2 469 250 Klinkert 161 12 38 13.41 Veldhuis 500 12 153 41.66 Bessems 113 6 88 18.83 Scholte 500 6 172 83.33 Vet 392 4 344 98 Sundquest 500 4 310 125 Scholte 6 500 150 Sundquest 6 500 115.38 Jacobs 4 469 61.25 Veldhuis 4 341 47.11 Van Deventer 2 183 38.66 Bessems 2 340 33.29 Vet 0 344 40.72 Klinkert 0 38 9.25 Stand na de derde rond (resp. pun ten, hoogste serie, en gemiddelde) MEXICO STAD Door de directeur van het Mexicaanse Vreemdelingenver keer is een voorstel bij de FIFA-presi- dent, Sir Stanley Rous, gedeponeerd om na de wereldkampioenschappen voetbal een benefietwedstrijd te laten spelen voor de slachtoffers van de aarbeving in Peru. De heer Miguel Aleman dacht daarbij aan een wedstrijd tussen de wereldkampioen en een selectieteam uit de Zuidamerikaanse landen. De spelers van Peru hebben besloten de premie, die zij na de achtste finale zunen ontvangen, ten bedrage van 25u dollar, aan de slachtoffers ter beschik king te stellen. BRAUNAU Mathieu Pustjens heeft vrijdag het eerste gedeelte van de zevende etappe van de Ronde van Oos tenrijk gewonnen. De Limburger was de snelste sprinter uit een kopgroep van achttien renners, die in de rit van Salzburg naar Braunau over 102 kilo meter een winst van 4 minuten en 21 seconden op het peloton had genomen. Met Pustjens zaten ook de Nederlan ders Frits Schür (derde) en Jan Aling (zesde) in de kopgroep. De uitslag van het eerste gedeelte van de zevende etappe is: 1. Pustjens (Ned) 2 uur 20 minuten en 3 seconden, 2. Gac (Pol) 2.20.04, 3. Schür (Ned); 4. Koslar (Wdl); 5. Patzig (Odl); 6. Aling (Ned); 7. Gilson (Lux); 8. Patek (Tsj); 9. Manzl (Oost); 10. Polewiak (Pol), allen dezelfde tijd als Gac. In het ploegenklassement had Oos tenrijk (eerste) een voorsprong van bij na negen minuten op Nederland (twee de). Het tweede gedeelte van de zevende etappe bestond uit een individuele tijd rit van negentien kilometer. Deze tijdrit, van Braunau over Burg- kirchen naar Braunau werd gewonnen door de Oostenrijker Siegfried Denk. De Oostenrijker was zes seconden snel ler dan Popke Oosterhof en vijftien vlugger dan Frits Schür. De uitslag van de tijdrit is: 1. Denk (Oost), 16 km in 21 minuten en 22 se conden, 2. Oosterhof (Ned) 21,28, 3 Frits Schür (Ned) en Patek (Tsj) 21,37, 5. Gilson (Lux) 21,40. 6. Kretz (Oost) 21,41, 7. Königshofer (Oost) 21,44, 8. Po lewiak (Pol) 21.45, 9. Eberl (Oost) en Mitteregger (Oost) 21,48, 12. Pustjens (Ned) 21,51. Na de twee halve etappes werd een totaalklassement opgemaakt, waarin Frits Schür en Karol Patek de eerste plaats deelden. Het algemeen klasse ment na zeven etappes ziet er als volgt uit: 1. Mitteregger (Oost) 28 uur 33 min 23 sec; op 1 minuut 1 sec: 3. Köningshofer (Oost) op 1.13: 4. Eberl (Oost); op 1.43: 5. Gilson (Lux); op 1.57: 6. Schür (Ned); op 6.01 13. Oosterhof (Ned): op 6.20 14. Pustjens (Ned.); op 22.48: 26. Aling (Ned.). In het eerste gedeelte van de etappe kwam Popke Oosterhof met het peloton binnen, dat een tijd maakte van 2 uur 24 minuten en 24 seconden. In de tijdrit gebruikte Jan Aling 22 minuten en 5 seconden. Het puntenklassement wordt aange voerd door de Oostenrijker Schattel- bauer met 76 punten vóór Pustjens met 55 pnt. HANS VULTINK eerste zege VELDHOVEN Het heeft weinig gescheeld, of Henk Scholte zou al na de derde ronde van het nationaal kam pioenschap in Veldhoven op rozen heb ben gezeten. Want nadat de Eindhove- naar zelf vrijdagmiddag vrij moeizaam in zes beurten kadrist Bessems had ge klopt, dreigde Piet Vet de Schiedammer Sundquest de eerste nederlaag toe te gaan brengen. De 21-jarige boekhouder uit Berkhout, die in het begin van de partij krampachtig en nerveus als een opgejaagd dier speelde en de positie aan de band,na 48 had verknoeid, was na melijk in zijn vierde beurt aan een gro te serie begonnen, waarmee hij de posi tie van Sundquest in gevaar bracht. De debutant, die op de eerste dag zijn fraaie moyenne van 88 uit de voorwed- strijden niet had kunnen waarmaken, biljartte eindelijk ,in zijn veelbelovende stijl. Diep geconcentreerd dreef hij de ballen langs de banden, waarbij zijn hoekige kop de vechtersuitdrukking van Rudi Altig aannam. In diepe bewondering volgde men de wandeling van de talentvolle blonde jongeling, die na 259 de ballen wat te gehaast stootte en ze „vast" speelde. Hij moest opnieuw van acquit, kreeg de kunstknikkers weer snel bijeen en ging door. Eerder echter dan verwacht werd kwam het einde van deze explosie. Door een slordigheidje waren de ballen na 340 uit elkaar gerold en toen Vet na 344 met, een piqueetje de positie wilde herstellen, bleef zijn speelbal op een millimeter voor de derde bal steken. Sundquest, die zo lang op zijn stoel vastgenageld was geweest, greep de kans met gretigheid. De Schiedammer stootte behoedzaam de 310 punten bij een, die hem van de winst scheidde. Ongeslagen leiders bleven dus Henk Scholte, die tegen Bessems drie poedels en series van 163, 165 en 172 liet note ren met een algemeen gemiddelde van 150, en Sundquest, met 115,38. Naast hen behielden ook Janus Jacobs en Bennie Velthuis theoretische kansen op het kampioenschap. Voor Veldhuis ech ter is de strijd om uiteindelijk de grens van 40 te halen voorlopig van meer im portantie. En dat zelfde geldt voor Van Deventer, Bessems, Vet en Klinkert. HILVERSUM Het sportprogramma Land' sport J van Elburg „Langs de Lijn", dat de NOS-radio zon- dag a.s. van 14.02 tot 17.00 uur via IM- versum 3 en van 18.10 tot 18.30 uur via Hilversum 1 uitzendt, bevat de volgen de onderwerpen: nationale roeiwedstrijden op bosbaan in Amsterdam; internationaal handbaltoernooi var Swift in Roermond autoraces in Francorchamps om de Grote Prijs van België; korfbalinterland Nederland Bel gië in Rotterdam /aanregatta in Zaandam (kanova ren); paardenkoersen op Duindigt, a.rr om de Grote Prijs van Den Haag; nationale wegraces te Uden (motor sport) toernooi om hei voetbalkampioen schap van Nederland tussen TSC De Treffers; overzichten en uitslagen honkbal er wielrennen. „Langs de Lijn" wordt gepresenteerd door Hans Kramer en Bert Corporaal. Samenstelling en regie: Roel Rengers. In verband met het uitzenden van de voetbalwedstrijden Engeland Brazilië en Bulgarijë West Duitsland om het wereldkampioenschap voetbal in Mexi co, zal er zondag 7 juni geen uitzending zijn van het NOS-televisieprogramms „Studio Sport". ARNHEM De Arnhemse eerste di visieclub Vitesse heeft grote belang stelling voor Gert Bals, doelman var Ajax, die door het bestuur van de Am sterdamse club op de transferlijst is geplaatst. Het is vrij zeker, dat de par tijen begin volgende week tot overeen stemming zullen komen. Vitesse is in staat de 33-jarige doel man aan te trekken, doordat de plaatse lijke industrie een bedrag van honderd duizend gulden bijeen heeft gebracht. Veel vrouwen lijden Mn pijnlijke, ontsierende knobbels of gezwellen aan de grote teen, die het dragen ven schoenen tot een kwelling maken Verkwikkende DALET BALSEM dringt diep in de huid, heft de aandoening en doet de zwelling verminderen, waardoor de pijn verdwijnt. DALET BALSEM werkt ook bij vermoeide en pijnlijke voeten. Bij apothekers.en drogisten. DEN HAAG De cijfers van sport- toto 45 zijn: inleg 1.119.361,50; prij zengeld: 503.712,68; aantal deelne mers; 563.698; eerste prijs: 151.113,80. Eén goede melding. 2e prijs: 100.742,54. 82 meldingen. Per goede kolom 1.228,60; 3e prijs: 151.113,80. 1112 meldingen. Per goede kolom: 135,90; extra-prijs: 100.742,54. 590 meldingen. Per kolom 170,70. HARDERWIJK De Wezeper wie lervereniging De IJsselstreek organi seert woensdag a.s. op het parcours van de WGF-kazerne, de traditionele Ronde van Harderwijk in samenwerking met de Dienst Welzijnszorg. Aan de start verschijnen bijna honderd amateur wielrenners, onder wie vele coureurs van naam. We noemen in de eerste plaats Fedor den Hertog, die onlangs de aandacht op zich vestigde in de zware klassieke wegwedstrijd de Ronde van Limburg, welke door hem met bijna ze ven minuten voorsprong werd gewon nen. Hij zal in deze Ronde van Harderwijk concurrentie krijgen van renners als Arie Hassink en de gebrs. Vlot, ploeg maat van „Amstel", van de strijdlustige Gerrie Heeringa en van Bennie Groen. Coureurs als Albert Huizebosch. Cor Leunis en de rijzige Peter Pennekamp zullen ook van zich doen spreken, even als Henk Poppe, Nico Vermeulen, Jan Hup en Ad Bakker. Plaatselijke favorieten als Dries van Wijhe. Albert Schroten en de gebroe ders Harm en Wim Holstege, die even als Fedor lid zijn van „De IJsselstreek", zullen ook „van voren" zitten in deze wedstrijd, waarin tal van premies zul len worden verreden. „Tarzan" Evert Dickhof, Herman Gorter, Jan Verdonck. Theo de Waal, Gertie Wildeboer en Jan Schipper be horen ook tot de renners, die in de slag zullen zijn. De renners krijgen 80 km te verwerken en de start is om zeven uur. PARIJS De Westduitse Helga Niessen heeft zich vrijdagmiddag in Parijs geplaatst voor de finale dames- enkelspel van de open internationale tenniskampioenschappen van Frankrijk. Zij versloeg de Australische Karen Krantzcke zonder moeite in veertig mi nuten met 6-3, 6-1. Het is de eerste maal, dat de 28-jarige speelster uit Es sen, die als zevende is geplaatst en on langs het open toernooi van Monaco won. in een belangrijk tennistoernooi de eindstrijd bereikte. De 23-jarige Karen Krantzcke startte hoopgevend en nam door haar sterke forehand zelfs een voorsprpng van 3-1. Daarna verloor zij acht games achter een, waardoor zij de eerste set aan haar tegenstandster moest laten en in de tweede met 0-3 achter kwam. In de eindstrijd komt Helga Niessen uit tegen Margaret Court. De Australi sche schakelde in de halve-finales de Amerikaanse Julie Heldman uit: 6-0, 6-2. Julie Heldman speelde tegen (Marga ret Court-Smith een goede wedstrijd, maar de donkerharige 24-jarige Ameri- BRIGHTON Henk Nieuwkamp heeft in de Ronde van Engeland voor de tweede keer in successie een etappe gewonnen. Het was zijn derde ritzege in totaal. Nieuwkamp zat vrijdag na de 170 km tussen Southsea en Brighton met de Westduitser Troche en de En gelsman Clare in een kopgroepje, dat een kleine 400 meter voorsprong had genomen. Van het trio was Nieuwkamp de snelste „springer". De uitslag van de dertiende etappe is: 1. Nieuwkamp (Ned.) 170 km van Southsea naar Brighton in 4 uur 17 mi nuten en 14 seconden; 2. Troche (Wdl.); 3. Clare (Eng.) z.t.; 4. Edwards (Eng.), 4.17.47; 5. Wozniak (Pol.) 4.17.49; 6. Mai- nus (Tsj.) 4.17.50. Het ploegenklasse ment van de 13de etappe is: 1. Nederland 12.52.32. 2. Oost-Duits- land 12.53.14. kaanse trof de rijzige Australische in haar absolute topvorm. In de eerste game van de wedstrijd kreeg Julie Heldman de kans op een doorbraak op de service van Margaret Court. Nadat zij die mogelijkheid ongebruikt had gelaten, bleek Margaret Court on genaakbaar. In de volgende vijf spellen gaf de Australische slechts zeven sla gen af. In de tweede set begon Julie Held man ook goed, maar nadat zij de eerste game had gewonnen, scoorde zij haar tweede punt pas nadat Margaret Court alweer tot 4-1 was uitgelopen. De uitslag van de halve-finale in het herendubbelspel is: Ashe/Pasarell (Vst) - Goven/Jauffret (Fra) 6-4, 6-3, 4-8, 6- 2. LAND.7QL ROTTERDAM Van 24 tot en met 28 juni wordt in Rotterdam de vierde landenwedstrijd tussen de damteams van Nederland en Rusland gespeeld. Het Nederlandse team bestaat uit: drs. P. Roozenburg en T. Sijbrands (bei den internationaal grootmeester), ir. G. E. van Dijk, W. F. van der Sluis, H. Wiersma (allen internationaal meester), C. Varkevisser nat. meester) R. Pal mer, J. de Ruiter (kandidaat meesters), drs. D. de Jong en C. Pippel. Reserves zijn: F. Drost, A. Schotanus en Sj. Visser. Evert Bronstring, die aan vankelijk in de ploeg was opgenomen, heeft wegens persoonlijke omstandig heden bedankt. Het team van Rusland telt drie inter nationale grootmeesters: A. Andrelko. wereldkampioen, ir. I. Koeperman en W. Tsjegolew, beiden oud-wereldkam pioen. Voorts zijn drie internationale meesters S. Davldow, A. Gantwarg en W. Kaplan in de ploeg opgeno men. De overige vier spelers, W. Epifa- now, A. Mogiljanski, J. Sjaus en L. Tsi pes, zijn nationale meester. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 9