Nederlandse heren-atletiekploeg boekte incidentele PSV vindt Graafschap te duur Eddy Merckx weer winnaar de Giro van Wienese opnieuw oorzaak van misnoegen bij roeibond l_ Jan Kodes en Margaret Court duidelijk sterksten in Parijs Rodriguez snelste op Franeorchamps Eenheid in de hengelsport lijkt eindelij k mogelij k LAATSTE IN DRIELANDENWEDSTRIJD Schür met zesde plaats beste Nederlander in Ronde van Oostenrijk Wilma v. d. Berg 100 meter in 11,5 Zaanregatta Gemakkelijke korfbalzege op België: 8-2 GEEN RECORDS TELEURSTELLING Kampioenschap der amateurs Aalt Toersen eerste in Uden Rosewall tegen Laver in finale Tsjechische triomf in Ronde van Engeland MAANDAG 8 JUnl 19/0 GENÈVE Wanneer de Nederlandse heren-atletiekploeg als geheel zeker niet beneden de verwachtingen blijft, maar desondanks in de drielandenwedstrijd te gen Zwitserland en België kansloos als laatste eindigt, is het duidelijk, dat de na tionale heren-atletiek nog steeds tot de zwakkere in Europa behoort. Op de nieu we Akus-kunststofbaan van het Stade de Champel in Genève, waar het zater dag drukkend warm was, moest Nederland genoegen nemen met enkele inciden tele successen. Alleen Rijn van den Heuvel (400 m) en de beide estafetteploegen konden het tot winst brengen. De eerste plaatsen op de estafettes, die beide ze ven punten opleverden, gaven de eindstand voor onze landgenoten uiteindelijk nog een draaglijk aanzien: 116 punten. De Zwitsers wonnen met 156 punten en ét Belgen, die lange tijd gelijk op waren gegaan met de gastheren kwamen op een totaal van 147. Evenals bij de dames drie weken ge leden in de interlandwedstrijd tegen Groot Brittannië telde de herenploeg een groot aantal debutanten. Verheu gend was het daarom, dat juist de nieu welingen in het team een goed debuut maakten. In de eerste plaats de Bra bander Louis Franssen, met zijn negen tien jaar nog een junior. Franssen trof het niet dat hij in de buitenbaan moest starten, waardoor hij als haas fungeer de voor de rest van het veld. Hij ging de race voortreffelijk aan, liep zich niet over de kop en hoewel hij in de slotfase nog wel tekort kwam kon hij met zijn 48.2 seconden niet ontevreden zijn. De bescheiden Brabander, enkele weken geleden geslaagd voor zijn eind examen Havo, was dat ook zeker niet. „In de estafette draaide ik naar mijn gevoel nog beter. Ik moet natuurlijk nog veel leren, maar daar heb ik nog alle tijd voor". Veel leren moet ook Jan Struyk nog op de 400 meter horden. De blonde Rot terdammer komt vooral in technisch opzicht nog wel wat tekort om op dit zware nummer tot een internationaal meetellende tijd te komen. Zijn 54.- se conden, waarmee hij 0.3 sec. sneller liep dan ooit tevoren, zijn echter een rede lijke basis om op voort te bouwen. Ook de gebaarde Theo Middelkoop, een van de lopers waarop bondscoach Kees Koppelaar zijn hoop op verbetering van het peil op de 800 meter heeft gebouwd kwam tot een persoonlijk record: 1.50.7. In de laatste 200 meter, toen de Belgen Reygaert en Goovaerts aanzetten voor de eindsprint, moest hij echter afhak ken. De beste Nederlandse prestatie op de langere loopnummers kwam op naam van Bram Wassenaar. De Am sterdammer vocht op het laatste rechte stuk van de 1500 meter met de kleine Belg André de Hertoghe verwoed om de zege. „Ratje" de Hertoghe, een van de beste 1500 meter lopers in Europa had de grootste moeite met de slotaanval van de Nederlander. Bij het uitkomen van de bocht week de Belg zeer tactisch uit naar de tweede baan, Wassenaar daarmee dwingend ook meer naar bui ten te gaan. De extra meters, die de Amsterdammer daardoor moest lopen kostten hem de zege. De Hertoghe won in 3.46.4. Voor Wassenaar werd de stop watch 0.1 seconde later ingedrukt. Wanneer Wassenaar de komende maan den enkele sterk bezette wedstrijden kan lopen, zal het nationale record van Henk Snepvangers (3.42.2) ongetwijfeld sneuvelen. Nationale records vielen er in Genève niet, hoewel vooral Ben Lesterhuis (hoog) en Bert Krijnen (polshoog) er dichtbij zijn geweest. Lesterhuis, die zich ontwikkeld heeft tot een constante tweemeter-springer, wipte moeiteloos over 1,90, 1,95 en 2.00 meter, had voor de 2,04 meter een tweede sprong nodig en bleef daarna alleen met de Zwitser Michel Portmann over. De lat ging naar 2,07 meter, een centimeter boven Les terhuis' nationale record. Evenals Port mann miste de Eindhovense politieman die hoogte bij zijn eerste poging. Bij de tweede aanloop leek hij succes te heb ben. Hij rolde goed over de lat, maar wierp hem bij het neerkomen toch af. Ook de derde aanslag op zijn record mislukte. De tweede Nederlander, Peter Geelen, had pech dat een van de hak- punten van zijn spike het na een ge slaagde sprong over twee meter begaf. De 2,04 meter bleef daardoor voor hem nog onbereikbaar. Bert Krijnen, die vrijdag tijdens de training met de polsstok over 4,60 m had gesprongen kon die prestatie in de wed strijd niet herhalen. Zijn aanvangs- hoogte van 4,20 m leverde geen proble men op, de 4,40 m. echter wel. Pas bij de derde poging bleef de lat liggen, wat tien centimeter hoger niet meer gebeur de. Wittwer die na vier en een halve me ter alleen was overgebleven, moest zijn pogingen om als eerste Zwitser over vijf meter te komen, met een hersen schudding bekopen. Bij zijn poging op deze hoogte kwam de Zwitser zo onge lukkig ten val, dat hij naar een zieken huis vervoerd moest worden. Op de technische nummers vielen al leen discuswerper Harry Zitsen en de twee speerwerpers Piet Olofsen en Ab Slaman niet uit de toon. Zitsen had zes worpen ruim boven de vijftig meter, maar moest uiteindelijk slechts met 22 centimeter verschil de eer laten aan de Zwitserse reus Eddy Hubacher (53.52) 18,26 m. Internationaal gezien de beste prestatie van de middag kwam op naam van de 33-jarige Urs van Wartburg, die de speer 81,15 meter wiern. De Neder landse recordhouder Piet Olofsen ver drong in zijn 29e interland ploeggenoot Ab Slaman, die met 65,09 m begon, pas in zijn laatste worp (69,40 m) van de tweede plaats. Een teleurstelling voor de Zwitsers was de nederlaag, die Philippe Clerc, de Europese kampioen op de 200 meter, op zijn specialiteit tegen de Belg Paul Poels leed. Olerc miste duidelijk de conditie voor de lange sprint en moest met 21.6 sec. een tijd verbeneden zijn normale niveau genoegen nemen met de derde plaats. Op de beide sprintnummers speelde Nederland geen rol. Op de 100 meter viel Coen Jansen volledig uit de toon met 10.9, terwijl De Boer en Van Her pen op de dubbele afstand ook duide lijk te zwak waren. Ad de Jong, vierde op de 100 meter liep onmiddellijk nadat hij bij het verspringen met 7.30 m der de was geworden voortreffelijk in de 4x100 meter. De Brabantse onderwijzer maakte de achterstand, die starter Jan sen had opgelopen, goed, waarna Van Boekei en De Boer, ondanks een slechte laatste wissel, de winst in 40.7 sec. vei lig stelden. Wanneer Jansen zijn nor male vorm weer bereikt en de laatste wissel zonder haperen verloopt, moet het viertal in de buurt van de interna tionaal aanvaarde 40.- seconden kunnen komen. Van zeer goed gehalte was de presta tie van de 4 x 400 meterploeg. Het kwartet Franssen, Moser, Van Herpc/i en Van den Heuvel bleef met. 3 min en 10 seconden slechts anderhalve seconde boven het Nederlandse record, dat de laatste twee lopers met Sjouke Tel en Rudo Lievense twee jaar geleden in Brescia vestigden. Van den Heuvel, die het individuele nummer met overmacht had gewonnen, bouwde in het laatste kwart de voorsprong verder uit. Op de 10 kilometer voorkwam ploeg leider Hes Grewer een tweede drama met Peter Vonck. De kleine Zeeuw, die een jaar geleden tijdens de zeslanden- wedstrijd in Madrid in een hittegolf kort voor de finish tegen de baan sloeg zakte na een goed begin ineens hele maal weg. Rondenlang draafde hij daarna nog aan de staart var. het veld, geplaagd door maagkrampen, mee. „Ik wilde er geen marteling van maken en daarom haalde in Vonck er na ruim vier kilometer maar uit", verklaarde Grewer zijn ingreep later. EINDHOVEN Tussen PSV en De Graafschap zijn ernstige moeilijkheden gerezen met betrekking tot de transfer van de Doetinchemse voetballer Guus Hiddink. De Graafschap verlangt van PSV voor Hiddink een transferbedrag van 336.000 gulden, maar PSV acht dit veel te hoog in vergelijking met het sa laris, dat Hiddink b(j De Graafschap ontvangt. De Eindhovense eredivisiever eniging is bereid een kwartiniljoen voor Hiddink neer te tellen, maar De Graaf schap wil 336.000. PSV is het volstrekt met de handelwijze van de oostelijke club oneens, ook omdat op deze manier de maatschappelijke carrière van Hid dink belemmerd kan worden. Vast staat, dat Hiddink in geen geval nog voor De Graafschap zal spelen. Indien hij niet door PSV kan worden gecontracteerd, zal hij zich in Eindhoven als trainer vestigen. Hiddink heeft het ClOS-diplo- ma. TSCDe Treffers 11 UithoornSanderbout 61 SneekPapendreoht 20 Uithoorn 1 1 0 0 2 6—1 Sneek 1 1 0 0 2 2—0 De Treffers 10 10 1 1—1 TSC 10 10 1 1—1 Papendrecht 1 0 0 1 0 02 Sanderbout 10 0 10 16 BOLZANO Tien dagen voor z(jn 25e verjaardag heeft Eddie Merckx voor de tweede maal in zijn loopbaan de Ronde van Italië op zijn naam ge bracht. Merckx ,die door zijn concur renten met schele ogen werd aangeke ken wegens z(jn daggeld van btfna 6000 gulden, werd vorig jaar de zege afgeno men wegens doping. De man, die toen als winnaar werd gekroond, Felice Gi- mondi, eindigde nu als tweede met ruim drie minuten achterstand op het Belgische fenomeen. Zelden heeft een renner een dergelij ke etapperit méér onder controle gehad dan Eddie Merckx dit jaar. Tweemaal sloeg de Belg hard toe en daarmee stond zijn eindoverwinning vast. In de zevende etappe ontnam hij Bitossi de roze leiderstrui en reeds twee dagen la ter zette hij zijn voornaamste concur renten, Ritter en Gimondi, in een tijdrit op ruime achterstand. Zoals bijna in alle ritten reed Merckx ook in de laat ste rit in de voorste gelederen. Achter de winnaar Armandi, die in 4.42.17 naar de finisch'reed, en achter diens landge noten Dancelli, Bitossi en Polidori kwam Merckx als vijfde over de streep. Het eindklassement luidt: 1. Eddy Merckx (Belg) 90.08.47; 2. Felice Gimon di (It.) op 3.413. Martin Vandenbossche (Belg) op 4.59; 4. Michele Dancelli (It.) op 7.07; 5. Italo Zilioli (It) op 8.14; 6. AMSTERDAM Jan Wienese was de grote afwezige. Als zo vaak zorgde het talentvolle probleemkind van de Koninklijke Nederlandse Roei Bond voor een ontwikkeling, waarop zijn coach en de officials allerminst gere kend hadden. Coach Koen Visscher had de Olympische skifkampioen van Xochimilco aangemeld voor de natio nale wedstrijden, waarmee het afgelo pen weekeinde de Amsterdamsche Roeibond op de Bosbaan het nieuwe seizoen eigenlijk officieel opende. De Amstel-sculler, die aanvoert bui ten zijn medeweten te zijn ingeschre ven, nam zijn aanmelding terug en kwam niet uit op de selectiewedstrij den voor de drielandenwedstrijd van komende zaterdag in Aarhus. Het gc- Hubacher won ook liet* l^etetotenmet v<>lg was uiteraard, dat de man. die als PARIJS Twee geheel verschillende persoonlijkheden hebben hun stempel gedrukt op de internationale tennis kampioenschappen van Frankrijk, één van de vier grootste toernooien ter we reld. Jan Kodes, de artistiek zeer on derlegde, bij het serveren opspringende, 24-jarige student uit Praag, won als eerste Tsjech in de geschiedenis het he ren-enkelspel. Hij had slechts 65 minu ien nodig om de Zuidslaviër Zeljko Franulovic met 62, 64, 60 te ver slaan en de struise sterk en atletisch gebouwde Margaret Court won voor de vierde maal het damesenkelspel. De 27-jarige Australische versloeg de één jaar oudere Westduitse Helga Nies ten winnares in de halve-finales te gen Billie Jean King gedecideerd met 62, 64. Margaret Court maakte voor deze keer geen gebruik van haar kracht aan het net, maar regelde het spel van af de achterlijn, haar tegenstandster naarvorenhalen en dan vlijmscherp passerend. De Australische speelster verloor op weg naar de ruim tiendui zend gulden, die haar als winnares ten deel vielen, slechts één set. Ze is nu halverwege het groot slam, dat ooit eens door Maureen Connotly werd verwe zenlijkt. Het was nauwelijks aan het spel te zien, dat in de finale van het heren-en kelspel van zaterdag een wiinstsom in het geding was, die driemaal zo hoog was als bij de dames. Jan Kodes, die al enkele jaren beschouwd wordt als de meest belovende Europese speler na Tom Okker, maar die faam slechts zel den gestand kon doen door inzinkingen UDEN Aalt Toersen (Almelo) heeft zondag met een Suzuki de 125 cc-klasse van de internationale motor wedstrijd in Uden gewonnen. Hij reed de 29 kilometer in 18 minuten en 8 se conden, wat neerkomt op een gemiddel de van 95,810 km per uur. De uitslagen zijn: 125 cc: (29 km) 1. Toersen (Almelo), Suzuki 18 min en 8 sec. (gem 95,810 km/u); 2. Harto (Abbe- kerk); 3. Nijland (Westendorp). Snelste ronde: Toersen 1.29.- gem 97.645 km/u. 350 cc (29 km) 1. Bult (Lonneker). Ya maha 16.42.4 (104.130 km/u.); 2. Beste- (Schildwolde). Snelste ronde Bult 1.21.9. Breurtje (Barendrecht)3. Louwes gem. 106.110 km/u. 500 cc (29 km) 1. Brom (Amsterdam), Suzuki 17.16.2 (100.640 km/u); 2. Louwes (Schildwolde), Norton; 3. Smeets (Ge leen), Honda. Snelste ronde Brom 1.24.7 gem. 102.602 km/u. Zijspannen (29 km): 1. Vermeulen/Van Polen (Hilversum), Speciaal 20.29.1 (84.660 km/u); 2. Kloeren/De Jong (Jut- phaas) BMW; 3. Van Sonsbeek/Douma (Utrecht), BMW. Snelste ronde: Ooster- loo/Hermans (Deventer), BMW 1.37.8 (88,859 km/u). op beslissende momenten, was, afgezien van de allereerste minuten, volkomen superieur. Franulovic werd Overdon derd door de wijze, waarop de Tsjech de achterstand van 02 wegwerkte. Vooral de vierde game was een school voorbeeld van volmaakt tennis. Vier schitterende passeerslagen veranderden het aanzien van de wedstrijd. De Zuid slaviër raakte van slag en verloor nog vier games op rij, zijn eigen kansen on dermijnend door op beslissende mo menten dubbele fouten te slaan. Zo'n fout kostte hem ook de tweede set op het vierde setpoint van Kodes. Daarmee was Franulovics tegenstand definitief gebroken. De derde set was een forma liteit en het kostte Kodes slechts vijtien minuten om de partij winnend af te sluiten. eerste Nederlandse roeier Olympisch goud veroverde, in het Deense plaatsje de K.N.R.B. niet zal vertegenwoordi gen in het skifnummer. Voor die eer voelde de Amsterdammer overigens toch al weinig, omdat hij een langzame opbouw van zijn vorm prefereert. Dat standpunt huldigde hij vorig jaar ook. Het gevolg was toen, dat Wienese in de eindstrijd van de Europese kam pioenschappen als zesde en kansloze laatste eindigde. Het ziet er naar uit, dat de roeibond zijn paradepaardje van 1968 op korte termijn voor andere be langrijke evenementen zal inschrijven, getuige de woorden van de heer Mey- jes, penningmeester van de K.N.R.B.: „Het is zeer de vraag of we Wienese nu nog zullen laten teren op zijn Olym pische roem". Volgens de traditie ging ook dit jaar de verenigingsprijs van de wedstrijden van de ARB, indrukwekkend wat het aantal inschrijvingen aangaat doch met te weinig interessante races, naar het Amsterdamse Nereus. Voortreffelijk roeien liet de Soeters-acht zien. De Amsterdamse studenten waren vrijge steld van deze selectiewedstrijd voor de ontmoeting in Aarhus, doch maakten van dat recht geen gebruik. Toen de Tijdens het derde internationale •wieiercriterium in St. Willibrord veroorzaakte een toeschouwer een val partij doordat hij het stuur pakte van de fiets van Leen Poortvliet. Drie renners kwamen ten val en Poort vliet liep verschillende blessures op. De rit werd, met een ronde voor sprong, gewonnen door René Pijnen. Tweede werd Rini Wagtmans, derde Joop Zoetemelk en vierde Theo Ver- schueren. LINZ Na drie Nederlandse succes sen in 1967, 1968 en 1969 is de Ronde van Oostenrijk 1970 in een Oostenrijkse overwinning geëindigd. Rudi Mittereg- ger (25) van de nationale Oostenrijkse ploeg verdedigde in de achtste en laat ste etappe van Branau over 176 km naar Linz zijn een dag eerder veroverde gele tricot met succes en behaalde daarmee de eindzege. De slotetappe werd gewonnen door Ludwig Kretz (Oostenrijk) voor de Oostduitser Bernd Patzig. De uitslag van de etappe: 1. Ludwig Kretz, Oost 4.03.32 2. Bernd Patzig, Odld z.t.; 3. Jozef Gawlicek Polen 4.03.35; 4. Aloyse Habscheid, Luxemb. 4.03.41; 5. Jan Aling, Ned. 4.03.49; 6. Frans Bachmeier, Neder-Oostenrijk 4.03.53; 11. Ex Aequo: o.a. Popke Oos terhof (Ned.) Frits Schür (Ned.) en Pustjens (Ned.), allen 4.03.53. Het eindklassement luidt: 1. Mittereg- ger (Oost.) 32.37.16; 2. Oberndorfer (Op- per-Oost.) 32.37.35; 3. Köningshofer (Stiermarken) 32.38.17; 4. Eberl (Oost.) 32.38.29; 5. Gilson (Lux.) 32.38.59; 6. Fritz Schür (Ned.) 32.39.13; 7. Polewiak (Pol.) 32.39.16; 8. Kretz (Oost.) 32.39.31; 9. Denk (Oost.) 32.39.13; 10. Csenar (Oost.) 32.40.54; 13. Oosterhof (Ned.) 32.43.17; 15. Pustjens (Ned.) 32.43.36; 26. Aling (Ned.) 33.00.04. Eindstand Ploegenklassement: 1. Oos tenrijk 96.47.35; 2. Nederland 96.56.45; 3. Opper Oostenrijk 1.96.58.16. Eindstand puntenklassement: 1. Schatterlbauer (Oost.) 76 pnt; 2. Pust jens (Ned) 55 pnt; 3. Krets (Oost.) 52 pnt. NEW YORK Ken Rosewall, die on langs Tom Okker uitschakelde, heeft zich zaterdag geplaatst voor de finale van het 200.000 dollartoernooi, door in een marathon van drie uur Roy Emer son met 4-6, 6-1, 6-4, 4-6, 7-5 te ver slaan. In de finale zal Rosewall uitko men tegen zijn landgenoot Laver, die eerder deze week in straight sets won van Pancho Gonzales. In deze eindstrijd gaat het om een eerste prijs van 35.000 dollar. straffe tegenwind, die bijna twee da gen het maken van ook maar enigszins aanvaardbare tijden tot een onmoge lijkheid had gemaakt, eindelijk af zwakte joeg slag Maarten Kloosterman de sterke Nereus-acht over het water. Na op een eerste kilometer strijd te hebben geleverd met het Groningse Ae- gir liep de Amsterdamse formatie steeds verder weg om met een kleine twee lengten te winnen. Het hoofdnummer bij de heren, de senior-B-acht, moest Nereus overigens aan rivaal Njord laten. Na een enerve rend duel versloegen de Leidenaars het Delftse Laga. Het verschil bedroeg nog geen taflengte. Een dieptepunt was zondag de race van de elite-skifs, een nummer, waar op Nederland in het verleden zoveel triomfen heeft gevoerd. De beslist niet indrukwekkende Britten Drea en Stur- ge van de London Rowing Club waren oppermachtig. Jan Wienese: probleemkind FRANCORCHAMPS In een tijds bestek van drie weken heeft de Mexi caan Pedro Rodriguez zijn tweede grote overwinning behaald op het uiterst snelle circuit van Spa-Francorchamps. Na zijn zege in de 1000 km-wedstrijd voor sportwagens en prototypen won de in Parijs levende Midden-Amerikaan nu ook de Grote Prijs van België, de vierde wedstrijd voor het wereldkam pioenschap coureurs in de formule I- renwagens. In zijn nieuwe Britse BRM P153 legde Rodriguez de 394,8 km af in 1.38.09.9 en bereikte een gemid delde snelheid van 241.3 km/uur. Het aantal mechanische mankemen ten in deze race was bijzonder groot. Van de zeventien gestarte coureurs re den er slechts acht de wedstrijd uit. Tot de uitvallers behoorden de in het klas sement voor het wereldkampioenschap leidende Jack Brabham (Australië), de winnaar van Monaco Jochem Rindt (Oostenrijk) en wereldkampioen Jackie Steward (Schotland). De overwinning van de 27-jarige Mexicaan, die drie jaar geleden voor het laatst een grand prix-overwinning behaalde, was verdiend. De nieuwe BRM P153, waarmee het Britse merk (nu gesteund door een cosmetische fa briek) zijn plaats op het eerste plan wil heroveren, was veruit de snelste bolide, LONDEN Jiri Mainus is de eerste Tsjech, die de Ronde van Groot-Brittan- nië op zijn naam heeft gebracht. De Tsjech, die reeds lange tijd aan de lei ding ging, bevestigde nog eens zijn gro te kunnen door het eerste gedeelte van de laatste etappe, een tijdrit over 3200 meter, te winnen, waardoor zijn gele trui niet meer in gevaar kon komen. In het tweede gedeelte controleerde hij op meesterlijke wijze de course. Hij liet de Oostduitser Andreas Troche, die vrij snel na het begin was weggelopen, rus tig zijn solo afmaken en deze finishte met ruim vijf minuten voorsprong op het peloton, waarin zich ook Mainus en zijn grootste concurrenten bevonden. In de laatste kilometers liep ook de Brit Ruston nog weg uit de jagende groep, samen met de Zwitser Schar. Maar dichter dan tot op bijna twee minuten konden zij niet komen. Op de wieler baan slaagde de Ier Doyle er nog in zich lo te rukken en beslag te leggen op de vierde plaats. Mainus won eveneens het puntenklassement. Algemeen klas sement. 1. Mainus (Tsj) 54.59.24; 2. Mikolajcsyk (Pol) 55.00.00; 3. Matthijs de Koning (Ned) 55.3.23; 4. Konecny (Tsj) 55.4.38; 5. Troche (Odl 55.5.00; 7. Tino Tabak (Ned.) 55.5.25; 11. Westrus (Ned.) 55.08.54; 18. Delnoy (Ned) 55.15.26; 33. Duyker (Ned) 55.28.49; 50. Nieuwkamp (Ned.) 55.42.04. Landenklassement 1. Polen 164.34.55; 2. Tsjecho-Slowa- kije 164.42.02; 3. Nederland 164.48.07; 4. Engeland 165.09.13. die op het circuit verscheen. Al in de derde ronde nam Rodriguez de leiding over van de snel gestarte Nieuwzeelan- der Chris Amon en stond die niet meer af. En passant verbeterde hij het baan record voor formule I-wagens (242.5 km/uur). Het door hem zelf tijdens de 1000 km (met een Porsche) gevestigde baanrecord (258.3 km/uur) kon hij ech ter niet breken, omdat een wijziging van het wegdek in één van de bochten de coureurs dwong terug te schakelen naar de tweede versnelling. Na de wed strijd verklaarde wereldkampioen Jac kie Stewart: „Op de rechte stukken was de BRM van Rodriguez minstens veer tig kilometer sneller. Hij ging me voor bij alsof de druk op het gaspedaal in het geheel geen uitwerking had". De uitslag van de grote prijs is: 394,8 km (28 ronden: 1. Pedro Rodriguez (Mexico) met BRM 1.38.09.9 (gem. snel heid 241.3 km/uur); 2. Chris Amon (Nieuw-Zeeland) met March 1.38.11 (241.262 km/uur); 3. Jean Pierre Bel- toise (Fr.) met Matra 1.39.53,6 (237,132 km/uur); 4. Ignazio Giunti (It.) met Ferrari 1.40.48.4 (234.98 km/uur); 5. Rolf Stommelen (Keulen) met Brabham 1.41.41.7 (232.93 km/uur); 6. Henri Pescarolo (Fr.) met Matra op 1 ronde; 7. Jo Siffert (Zwits.) met March op 2 ronden; 8. Jackie Ickx (Belg.) met Ferrari op twee ronden. Om het wereldkampioenschap: 1. Jack Brabham (Austr.) 15 pnt; 2. Jackie Stewart (Schotland) 13 pnt; 3. Pedro Rodriguez (Mex) 10 pnt; 4. Dennis Hulme (Nieuw-Zeeland) en Jochen Rindt (Oostenrijk) elk 9 pnt; 6. Chris Amon (N.Z.) en Graham Hill (Engeland) elk 6 punten. Gösta Petterson (Zwe) op 9.20; 7. Fran co Bitossi (Ita) op 13.10; 8. M Lasa (Spa.) op 19.25; 9. Ole Ritter (Den) op 21.17; 10. Vittorio Adorni (It) op 21.19. ROTTERDAM In Rotterdam heeft zondag het Nederlandse korfbal twaalftal in een sfeerloze wedstrijd met 8-2 - rustand 5-1 - van België ge wonnen. Veel spanning was er ditmaal in de wedstrijd tegen de zuiderburen niet te beleven. Integendeel, het werd een saaie vertoning, waarin de Neder landers in elke vakopstelling superieur waren. Klouwens en Wals drukten al snel het technische overwicht in doel punten uit en even leek het, of de Bel gen door deze achterstand geprikkeld raakten. Zelfs maakten zij de indruk, dat zij door hun grote inzet en goede conditie gelijk zouden kunnen komen. Marie-Louise Willems bracht dan ook in de tweede opstelling de achterstand tot 2-1 terug en toen scheen elk resul taat mogelijk. Zelfs toen Hans Pauw de voorsprong van Nederland tot 3-1 had verhoogd lieten de Belgen de moed nog niet zak ken. Nog driftiger trokken zij ten aan val, maar vooral door de hoge tempera tuur waren de krachten snel opge bruikt. Nederland maakte gretig ge bruik van dit verzwakken van zijn te genstanders en begon aan een ruime zege te werken. Kamminga en Stoeltie zorgden nog voor de rust voor 5-1 en Hennie Borgholts, Klouwens en Noortje Borger zorgden nog eens voor drie doelpunten in de tweede helft. Mariette van Haven scoorde het tweede Belgi sche punt. Ondanks het feit, dat de zege zo groot was, viel toch ook het Nederland se spel niet mee. Tegen deze teleurstel lende Belgen had men veelvuldiger en mooiere combinaties mogen verwach ten, maar hiervoor miste men ditmaal de nodige souplesse aan nauwkeurig heid. De Belgische korf werd alleen met afstandsschoten doorboord. BRASSCHAAT Wilma van den Berg heeft zondag tijdens internationa le wedstrijden in het Belgische Bras- schaat haar nationale record op de 100 m met 11.5 seconden tot op 0,1 sec. be naderd. Zus Riet eindigde, zoals de laatste weken gebruikelijk, op de twee de plaats. Haar 11.7 seconden zouden een verbetering van het nationale ju nior-record (11.9) hebben betekend, wanneer de prestatie niet in een da meswedstrijd was geleverd. In de serie bleef Trudy Ruth (GAC) met 11.9 sec. ook onder de twaalf seconden. Evenals de 11.5 van Wilma van den Berg op de 100 m betekende de tijd van Elly Ernest (Thor) op de 800 m. (2.07.5), de snelste Nederlandse seizoenprestatie. Mieke Rangelrooy (Haag'68) won het kogelstoten met 14,30 en Miep van Beek (ADA) sprong met de Fosbury- flop over 1,63 meter. Een estafette ploeg bestaande uit Trudy Ruth, Riet van den Berg, Akke Brijker en Hen- riette Vooys noteerde op de 4 x 100 m een tijd van 46.3 seconden. ZAANDAM De jaarlijkse Zaanre gatta op de Voorzaan bij Zaandam heeft zondag een opmerkelijk aantal Duitse overwinningen te zien gegeven. Vooral de zeer sterke Duitse bondsploeg boekte succes op succes, met name in de K-l- en K-2-nummers bij de heren. Karei Muys, die nu een half jaar de Duitse selectie onder zijn hoede heeft, toonde zich uiterst tevreden. De Tsjechische ploeg overheerste in de c-klasse. Mede daardoor veroverde Sla- via de verenigingsprijs, een zilveren leg penning van de gemeente Zaandam. Paul Hoekstra, die voor het Gentse CCG uitkwam, slaagde er in de Duitse hegemonie enige malen te doorbreken. Bij de dames boden de Nederlandse vaarsters goede tegenstand aan de Duit se deelneemsters. Mieke Jaapies won op de 3000 meter nogal fortuinlijk. Maria Blijlevens, die in dezelfde positie op de finish afstevende, sloeg om met nog en kele meters te varen. Het was opvallend, dat er vrij veel deelnemers wegens hinderen e.d. gedis kwalificeerd moesten worden. UTRECHT Vertegenwoordigers van de tweede centrale hengelsportor ganisaties, het Centraal Nederlands Hengelaars Verbond en de Algemene Hengelaars Bond, en van een twaalftal regionale organisaties van sportvissers, tezamen vertegenwoordigende ruim 250.000 hengelaars, hebben zaterdag een bespreking gehad over een mogelijke herziening van de structuur van de Ne derlandse hengelsportorganisaties. De genoemde organisaties hebben een werkgroep ingesteld voor het opstellen van een gespreksnota, die tot een nieu we structuuur zal kunnen leiden. Uitgangspunt zal zijn, dat de nieuwe landelijke hengelsportorganisatie zal worden opgebouwd uit de lokale (de verenigingen en regionale (federaties en ergelijke) beheerders va-n viswater, In deze nieuwe landelijke organisa ties zouden dan de twee bestaande cen trale hengelsportorganisaties kunnen opgaan. Het doel waardoor de werk groep zich zal moeten laten leiden is, dat een zo groot mogelijk aantal henge laars in de gelegenheid moet worden gesteld in zo veel mogelijk viswater te gen zo laag mogelijke kosten te vissen. Op deze wijze hoopt men tot een or ganisatorische structuur van de hengel sport te komen, waardoor deze massale tak van openluchtrecreatie, waaTbij on geveer eenmiljoen Nederlandse sport vissers zijn betrokken, een optimaal re creatief gebruik kan maken van de meer dan 200.000 hectaren viswater in Nederland.

De Vallei | 1970 | | pagina 13