Veenendaals dagblad Mia Farrow protesteert Buiten V.S. zullen Lon Nol niet redden Jeugd bezette op zondag gesloten zwembaden Dood van drie kinderen wekt felle emoties BS Impasse loon- overleg door breken Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei DEMONSTRATIES TEGEN PRINCIPES zingende dolfijnen... MINISTER ROOLVINK KONDIGT „IN HOL VAN DE LEEUW" WETSONTWERP AAN: Diefstal bikini bracht spoor op spionnen I'alestijneii niet Jordaniërs in gevecht Huizen zonder ontsnappings mogelijkheid Bijna tropisch j Warm UTRECHT Minister Kool vink is het eens met de Her kende jongeren, die verlangen naar meer dan drie weken vakantie. In het VARA-radiojongerenprogramma Dit is het begin kondigde de bewindsman zaterdagmiddag aan dat spoedig een wetsontwerp is te verwachten, waarin een vakantie van minstens vier weken voor de werkende jongeren wordt geregeld. Gevederd wild VLIEGVELD Prinses Margriet opende naar zoon genoemde haven FATALE BRAND IN ALMELO in russen REDDINGSPOGING DOLFINARIUM VTB N.V. Sojoez 100 maal rond Mertens hedenmorgen op congres van NKV Out. voor redact?® en administratie: Prtns Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 8 JUNI I970 - 44e JAARGANG no. I30 Voor werkende jeugd vier weken vakantie ^'Z«W»/w//z////>»w/////w/«///z//z//»/w///W///////«//////////////////////»/w///w//Hlr//'////'//««/'«'/''«««''''''''''. Minister Rooi vink deed deze mede deling in een life-radiouitzending van uit de Expohal in het Congrescentrum van de Utrechtse Jaarbeurs, waar een jongerenmanifestatie van de Algemene Nederlandse Bond Bouwnijverheid werd gehouden. De jongeren richtten een spervuur van vragen op de minister. De voorzit ter van de ANB, de heer A. Buijs, ont lokte de minister de bereidheidsverkla ring. dat hij in principe geen bezwaar heeft tegen toekenning van het mini mumloon aan 21-jarigen, mits in de be drijfstakken daarover overeenstem ming wordt bereikt. „Ik treed niet in de bevoegdheden van de bedrijfstakken", aldus de minister, die het nadien toch nog aan de stok kreeg met de ANB- voorzitter. De heer Buijs nam het minister Rool- vink kwalijk, dat er vorig jaar zelfs vier ministers aan te pas moesten ko men om de bouw-CAO goedgekeurd te krijgen. „U heeft het toen niet aange durfd neen te zeggen", beschuldigde ANB-voorzitter, onder hoerageroep van zijn ruim 1500 jeugdige leden. „Een po litiek stuntje", noemde minister Rool- vink deze manoeuvre van de heer Buijs, die de minister daarop toebeet. „Dat heb ik dan van u geleerd". Ruim een uur duurde de emotionele ondervraging van de minister, die ten slotte toch te kennen gaf deze jongeren- inspraak een plezierige zaak te lubben gevonden. Minister Roolvink liét de jongeren weten, dat hij als minister nooit meer dan drie weken vakantie heeft en per week 75 tot 80 uur werkt. A Actrice Mia Farrow (Allison Mac- Kenzie in de tv-serie Peyton Place) stond gisteren in de Londense Shaf tesbury Avenue en deelde pamfletten uit aan voorbijgangers, die daarmee opgeroepen werden deel te nemen aan een avond met het thema Steun het Amerikaanse verzetwaar o.a. de bekende kinderarts Dr. Benjamin Spock zal spreken. iiinriitiiii/iiiiiiiiiiirititiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiittiiiiirtiniiM l\/fet het nieuwe vogelboek, dat de I uitgever L. J. Veen te Amster- I dam introduceert (R.R.P. van der Mark: Veerwild in Neder- land en België" 24,50 i; geb.), wordt niet zozeer beoogd een natuurhistorische beschrijving te geven van hoenderachtig en, een- den, ganzen en snippen, dan wel de 5 jager en fokker voor te lichten bij het opkweken, uitzetten en verzor- gen dezer dieren. Nochtans ont- i breekt de eerste niet, zodat ook de gewone" vogelvriend, de natuur- beschermer en de zorgeloze rond- dalver door het revier aan hun trek- ken komen, wanneer ze in aanra- king worden gebracht met het bol- 5 deren der korhanen, een indruk- 5 wekkende pleisterplaats van gan- s zen of zwanen bezoeken, het heilig- 5 x dom van een eendenkooi mogen betreden of de wildschut vergezel- 5 len naar het kweekveld van patrij- zen en fazanten. Een redelijke ken- 5 nis van het veerwild, verkregen in de vrije natuur wordt in dit boek 5 aangevuld met een bescheiden we- tenschap, opgedaan bij de fokker 5 en als zodanig is het van een opzet, die we in de toepasselijke Neder- I landse bibliografie zelden vinden; 5 y.-et meest misschien bij de oudere 5 schrijvers, die veel in de weer wa- s ren met gevangen gehouden sier- S 5 gevogelte van allerhande soort. 5 Omdat dit werkje zich ook over Bel- gië uitstrekt, haalt de schrijver er 5 meteen de ten onzent niet voorko- 5 mende sneeuw- en auerhoenders bij. Ons zwarte veerwild (het korhoen) 5 wordt een ruime plaats toegemeten, al weet de auteur zo goed als ik, dat er nog veel meer over te zeg- gen valt. Hij verwijst jammer ge- I noeg niet naar de uitvoerige mono- grafie van Alfr. Ludwig ,,Das Birk- wild", noch naar Heinroth ,,Vögel 5 5 Mittelenropas"maar wel naar dr. 5 Vv. \V. 1' 111 ,,Das Auerwild" van 5 5 1X85 Aandacht wordt geschon- 5 ken aan de rode patrijs, maar niet aan het bij onze zuiderburen leven- s S de hazelhoen o.mHertogenwald en Ardennen). Zulke willekeur maakt het boek bij alle goede eigenschappen onevenwichtig. De 5 S vele gekleurde en zwart/wit foto's 5 geven aan deze uitgave een prettig accent c r zijn zeer zeldzame bij, 8 juni '70 A. B. WIGMAN WASHINGTON Amerikaanse troepen zullen niet worden gebruikt voor de ver dediging van Cambodja, zelfs niet wanneer de regering van premier Lon Nol door de communisten onder de voet gelopen zou worden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers heeft dat gisteravond in een vraaggesprek met de televisie gezegd. De Amerikaanse troepen zullen de grensstreek van Cambodja overeen komstig de plannen eind juni verlaten. Zij zullen niet terugkeren om de rege ring van Cambodja te helpen bij het te rugslaan van de communistische troe pen die nu in Cambodja in opmars zijn. De Zuidvietnamezen zullen wel langs de Cambodjaanse grens blijven WEST-BERLIJN De Westberlijnse politie heeft als gevolg van de diefstal van een bikini, de hand weten te leggen op een spionnenechtpaar. Terwijl de man toekeek, stal de vrouw in een warenhuis een bikini en liet die in haar tas glijden. De diefstal was evenwel gezien door een opmerk zame winkelbediende, die de politie waarschuwde. Bij het onderzoek van de tas van de vrouw werd ontdekt dat deze niet al leen de bikini bevatte, maar ook sleu tels van verscheidene bagagekluizen van een Westberlijns station. Een onderzoek bracht nog meer ge stolen voorwerpen aan het licht, maar ook valse paspoorten en identificatie papieren, die volgens de politie afkom stig waren van de Oostberlijnsc gehei me dienst. Voorts ontdekte de politie, dat het echtpaar sinds 1960 in West-Duitsland had gewoond onder een valse naam. Een zondagsblad zei, dat de echtgenoote een voormalig lid van de Westduitse communistische partij was, die in 1956 naar Oost-Duitsland was gegaan, maar in 1960 was teruggekeerd, om als koerrier op te treden voor de Oostduitse geheime dienst. Men is nog niet geheel zeker van de rol, die de vrouw gespeeld heeft maar wel is komen vast te staan, dat zij on langs een kazerne in Noordwest-Duits land heeft bezocht, zich uitgevende voor de vrouw van een hooggeplaatst officier. aldus verklaarde de Zuidvietnamese president Thieu en misschien wel die per, als Phnom Penh erom vraagt. Hij zou zich metterdaad tegen een terug keer van Sihanoek in Cambodja verzet ten. Rogers maakte verder bekend dat hij eind juli zelf naar Zuid-Vietnam gaat om een bijeenkomst bij te wonen van Amerikaanse ambassadeur in landen in Zuidoost-Azië. Veel heil verwacht de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken van een nauwere militaire samenwerking tussen Zuid-Vietnam, Thailand, Laos en Cambodja. „Samen hebben die driemaal zoveel troepen als Noord-Vietnam", zei de mi nister. Amerika zal een dergelijke sa menwerking met geld en wapefts steu nen. Cambodjaanse regeringstroepen heb ben het belangrijke vliegveld bij Siem Reap, in de buurt van Angkor Vat her overd. Dit heeft een militaire woord voerder in de Cambodjaanse hoofdstad heden bekendgemaakt. In militaire kringen is evenwel ge zegd, dat Viet-Cong-troepen Siem Reap, 235 km ten noord-westen van Phnom Penh, nog steeds omsingeld houden. Aan de andere kant hebben Cambod jaanse troepen de wegen naar Siem Reap geblokkeerd. De sterkte van de Cambodjaanse troepen wordt op 1000 man geschat, die van de Viet-Cong op ongeveer hetzelfde aantal. Siem Reap ligt slechts 8 km van de 800 jaar oude ruïnes van Angkor Vat. Vele inwoners van Siem Reap hebben een schuilplaats gezocht in de tempel- ruïnes, die tot dusver nog buiten het strijdtoneel liggen. Averell Harriman, die het hoofd is geweest van de Amerikaanse delegatie naar de vredesbesprekingen over Viet nam in Parijs, meent dat het „Vietna- misingsprogram" van president Nixon niet gericht is op het herstel van de vrede, maar op bestendiging van de oorlog. Dit blijkt uit de tekst van dc toe spraak die Harriman zondag hield tij dens een promotieplechtigheid aan de universiteit van Georgetown in Wash ington. BEIROET Palestijnse verzetsstrij ders zijn zondag slaags geweest met Jordaanse troepen, waarbij in totaal ongeveer honderd doden en gewonden vielen. Dit heeft een woordvoerder van het „volksfront voor de bevrijding van Palestina" in Beiroet verklaard. Vol gens hen was er in de wijk Joffe van Amman gevochten en in het dorp Zar- ka. op bijna 20 km ten noordoosten van de Jordaanse hoofdstad. De woordvoerder deelde mee, dat cr onder de doden en gewonden vijftien commando-leden waren en dat de rest Palestijnse burgers en Jordaanse mili tairen waren. Hoewel de strijd was geëindigd, was de toestand zeer gespan nen. Van Jordaanse zijde kon geen beves tiging van de incidenten worden ver kregen. De Israëlische luchtmacht is zondag op twee fronten in actie gekomen, zo heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Eerst ondernam zij vroeg in de mor gen twee aönvallen op ppsities van guerrillastrijders in Libanof( rn daarna heeft zij een )vier uur ourende aanval uitgevoerd opf Egyptische ppsities langs het Suez-Kanaal. De eerste twee aanvallen waren ge richt tegen bases op de hellingen van de berg Hermon, in een gebied ten oos ten van de Hatzbanirivier. De twee aanvallen, die elk ongeveer 15 minuten hebben geduurd, volgden op een beschieting met Katjoesja-raketten op de grensstad Kirjat Sjmonah op twee achtereenvolgende avonden. De woordvoerder zei dat alle vliegtuigen veilig op hun bases waren terugge keerd. ROERMOND Prinses Margriet heeft zaterdag in het Limburgse dorp Wessem de nieuwe Prins Mauritshaven aan de Maas in gebruik gesteld. Met een boot voer de prinses een oranje lint kapot, dat dwars over de ri vier was gespannen. De haven heeft drie miljoen gulden gekost. Deze kosten werden bestreden uit de opbrengst van het grind, dat uit deze haven werd op gegraven. *t HARDL RUSSEN Zowel in 't Harde als te Rijssen zijn op de stralende zondag de gisteren om principiële redenen gesloten zwembaden door zwemlus- tige jongeren bezet. In 't Harde werd het zwembad „De Hoksebei-g" gekraakt na een protestmars door het dorp, waarin spandoeken werden meegedragen met leuzen als ..Het zwembad moet op zondag open, laat verouderde principes toch lopen!" Om twee uur werd het zwembadhek open gebroken en ging men zwemmen. De burgemeester van Doornspijk, mr. E. J. F. Westerhuis. en do gemeente secretaris, die tevens voorzitter van 't zwembad is, dc heer J. van Hulsteijn, waren toen reeds ter plaatse. Er was een grote menigte naar het zwembad gestroomd, die zich op het terras en de parkeerplaats voor het zwembad verzamelde. Een vijftiental politieagenten stond toen reeds bij de politiepost Veenweg gereed om in te grijpen. Deze agenten arriveerden, vergezeld van een politie hond, om half drie bij het zwembad. Van deze hond werd geen gebruik ge maakt. Enige agenten gingen het zwembad binnen, terwijl zes politiemannen voor de ingang post vatten. Door het tactvol optreden van de burgemeester, de ge- meentesecreataris en de politie verza melden de zwemmers zich op de zonne weide. Hier werden ze toegesproken door de burgemeester. Toegezegd werd, dat drie van de krakers in een vergade ring van de leden van de raad hun ideeën naar voren mogen brengen. Onder luid gezang van het lied „We schall overcome", verliet de jeugd het zwembad om vervolgens nogmaals een protestmars door 't Harde te houden. Ieder jaar wordt bij de begrotingsbe- ALMELO In de Almelose wijk bij de Sprceuwenstraat is onder de bewoners grote beroering ontstaan na de noodlottige brand van zaterdagmorgen, die drie kinderen van het gezin Burgers het leven heeft gekost. Hun ouders zijn met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. handeling door de gemeenteraad over het wel of niet open stellen van het zwembad op zondag gestemd. De meer derheid van de raad is echter tegen openstelling van het zwembad op zon dag. Ook bij de nieuwe samenstelling van de raad, ziet het er niet naar uit, dat het zwembad in de naaste toekomst op zondag geopend zal zijn. Ook in Rijssen waar het zwembad als gevolg van een raadsbesluit al jaren op zondag gesloten is, had gistermorgen een soortgelijk incident plaats. Een aantal jongelui forceerde de toe gangspoort, waarna enkelen zelfs niet het geduld opbrachten zich in badkle ding te steken en gekleed het water in doken. Enkele „alternatieve" badmees ters zorgden ervoor, dat er geen onge lukken gebeurden. De politie van Rijssen was op de hoogte van de voorgenomen „kraakpar- tij". Zij greep niet in. Burgemeester C. Landweer van Rijssen heeft gister avond op het gemeentehuis gesproken met een vijf man sterke afvaar diging van de „zwembadkrakers". Hij betreurde de actie zeer en vond dat de Rijssense jeugd begrip moet hebben voor het meerderheidsbesluit van de gemeenteraad om het zwembad op zon dag gesloten te houden. „Dat zijn nu eenmaal de regels van de democratie1 aldus de heer Landweer. Hij zegde wel toe de kwestie te be spreken in het college van burgemees ter en wethouders. In Wezep heeft burgemeester Luiting Maten van Oldebroek zaterdagmiddag een nieuw zwembad geopend, dat even min op zondag geopend is. Dit bad werd gisteren niet bezet, maar er waren za terdag al wel jongelui met spandoeken en protestbrieven. ADVERTENTIE Omdat in dit en andere soortgelijke huizen in de betreffende buurt, die voor het merendeel in de jaren dertig zijn gebouwd, de zogeheten koekocks of dakkapelletjes ontbreken, zijn er on voldoende mogelijkheden om bij even tuele branden naar boven te komen. De brand van zaterdag is bijzonder fel geweest. In korte tijd stond de hele bovenverdieping van het huis in lich terlaaie. De politie vermoedt, dat de oudste twee kinderen (vijf en vier jaar) met vuur hebben gespeeld. De lijkjes werden evenwel in de aan grenzende slaapkamer op een bed ge vonden. Men neemt nu aan, dat de bei de kinderen, nadat zij met vuur op de overloop hebben gespeeld, naar de slaapkamer zijn gegaan. Het jongste zoontje van het echtpaar Burgers (een baby van één jaar) sliep op de ouderlijke slaapkamer. De ouders hebben nog wel pogingen in het werk gesteld hun baby te redden, maar op dat moment werd die hoek van de ka mer, evenals de tweede slaapkamer en de overloop, versperd door vlammen. Om zijn vrouw nog te kunnen redden heeft de heer Burgers (28) haar door het enige raam op de bovenverdieping, dat van hun slaapkamer, naar buiten gegooid. Daarna sprong hijzelf naar be neden. De vrouw moest met ernstige verbrande handen, verwondingen aan de rug en een gebroken enkel naar het zie kenhuis worden vervoerd. Ook de buren, die de brand hebben ontdekt, hebben nog geprobeerd de bo venverdieping te bereiken. Nadat zij de voordeur hadden geforceerd, werden ook zij op de trap door de vlammenzee tegengehouden. „Het was gewoon zelfmoord om naar boven te gaan", aldus een buurman. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon niet veel meer uitrichten. On der het toeziend oog van burgemeester mr. H. Rijpstra, moest men zich beper ken tot het blussen van het vuur^ het geen spoedig lukte. 's Middags werd voor het huis. waar de tragedie zich had afgespeeld, een vergadering belegd De buurtbewoners besloten de Woningstichting Almelo nogmaals te wijzen op de noodzakelijke aanleg van dakkapelletjes, die als nood uitgang moeten dienen. ...in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekteDolfijnensta- dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00.14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6041. MOSKOU Het Russische ruimte schip Sojoez-9 heeft in de nacht van zondag op maandag zijn honderdste baan om de aarde beschreven. Het Russische persbureau Tass heeft slechts gemeld, dat de ruimtevaarders A. Nikolajef en V. Sewastijano gingen rusten na hun normale taak verricht te hebben. Een beeld van de zwemlustige jongeren, die gisteren met span- 5 doeken door de straten van 't Har- 5 de trokken. /////////////fA//////////1 Utrecht De voorzitter van het Ne derlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens deelt de mening van degenen, die vinden, dat de impasse in het centrale loonoverleg moet wor den doorbroken. Op de heden in Utrecht gehouden verbondsraadsverga- dering van het NKV, zei hij, dat dit standpunt mede wordt ingegeven door de overweging, dat men in ons land de voor 1971 en latere jaren te verwachten sociaal-economische problemen niet zal kunnen beheersen, zonder een inhouds vol beraad tussen alle betrokken partij en. Het Westduitse systeem van de „kon- zentrierte Aktion", dat als oplossing wordt genoemd en dat een kleine Ne derlandse delegatie over 14 dagen ter plaatse gaat bestuderen, acht de heer Mertens niet zonder meer voor overne ming geschikt. Ieder land heeft nu een maal zijn eigen geschiedenis, zijn eigen ervaringen, zijn eigen structuur, zijn eigen verhoudingen en zijn eigen insti tuties en organisaties. Hij voegde daar aan toe geen enkele behoefte te hebben om blindemannetje te spelen. „Waar het in wezen om gaat bij het doorbre ken van de huidige loonpolitieke impas se, is natuurlijk het verdwijnen van ar tikel 8 uit de loonwet", aldus de NKV- voorzitter. Het voorstel van dr. Zijlstra tot tijde lijke sterilisatie van het omstreden arti kel komt in feite op hetzelfde neer (Van onze weerkundige medewerker) ^ijdens het weekeinde zijn in Gelderland voor het eerst dit z jaar zomerse temperaturen van 25- 27 graden waargenomen. Vorig jaar was de eerste zomerse dag vier weken eerder gekomen. De vooruitzichten blijven zeer j| goed. Ook morgen en overmorgen blijft het overwegend zonnig en er z z is slechts een kleine kans op een lokale onweersbui. Het kwik loopt naar de tropische grens van 30 graden. Het fundament van het mooie weer is een hogedrukgebied boven z Scandinavië, dat zich versterkt heeft tot 1040 millibaar. a«f1 Weersverwachting van het K.N.M.L van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Vry zonnig met later kans op een lo kale onweersbui. Meest matige oostelij ke wind en aanhoudend warm.

De Vallei | 1970 | | pagina 1