Er bleef nog iets staan ..Matige opkomst te wijten aan slappe landelijke politie! Minimumloon per 1 juli nog niet opgetrokken Spa ren? De Amro Bank is er voor. Soekarno was jarig Bij Harskamp 20 ha bos en hei verbrand Nu zeker 80.000 doden ze... ze zijn er weer! Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) voor zo'n aantrekkelijke prijs! f595, Zwitsers weren geen vreemdelingen 1)4)111 Roemenië wil Balkan-pact Denen weten geen weg niet kaper Groot ai arm om drenkeling die al in bed lag 1 )emonstranten legen oorlog gearresteerd V.S. bestellen nieuwe menwerper Ex-politieman verschanste zieli Drs. Den Uyl over verkiezingen Herstructurering dagbladbedrijf onderwerp van studie voor journalisten GEKNOEI MET VOLMACHTEN BIJ STEMMING Jiiwelendiefstal in Museum Toch Phantoms voor Israël VLIEGDEKSCHIP BELGIË Publiek helpt ruiten vernieler tegen ie wanneer u nu een Spaarboekje of Spaarrekening opent (4Vz tot 7% rente!). *Bij een eerste inleg van minimaal f 10.-. (Geldig t/m 30 juni 1970.) VERBETERINGEN Grieks hoogleraar ambt neer legt Praktica super TL SB MAANDAG 8 JUNI 1970 ELLENDE IN PERU NIET TE OVERZIEN LIMA Een vloot van vliegtuigen, schepen en vrachtwagens bereikte gisteren het door de aardbevingsramp zo zwaar getroffen Peru. Het geschatte aantal doden loopt nog steeds op en cijfers tot 80.000 worden al genoemd. GENèVE Alle vreemdelingen mo gen in Zwitserland blijven. Slechts acht van de 25 kantons (provincies) en half-kantons spraken zich gisteren uit vóór beperking van het aantal buiten landers in Zwitserland. De stemmen verhouding was: 654.588 tegen beper king, 557.714 voor. Slechts mannen gingen naar de stem bus, de vrouwen mogen zich in nationa le zaken nog niet uitspreken. Het ging hier om een voorstel van het onafhankelijke parlementslid Schwar zenbach uit Zürich, die wilde dat in elk kanton het aantal vreemdelingen met verblijfsvergunning binnen vier jaar niet meer dan een tiende van de sterkte van de Zwitserse bevolking zou bedra gen. Schwarzenbach. een conservatief, wilde slechts een uitzondering maken voor Genqve dat een kwart vreemdelin gen zou mogen herbergen omdat het zo veel internationale organisaties huis vest. Dit zou betekenen dat ongeveer 300.000 van de bijna een miljoen vreemdelingen die in Zwitserland wo nen. het land zouden moeten verlaten. Wel kreeg Schwarzenbach een meer derheid in de Duits sprekende kantons Lüzern. Uri, Schwyz en Solothurn, het tweetalige kanton Fribourg/Freiburg en het Franstalige Bern, alsmede in de Duitstalige halve kantons Obwalden en Nidwalden. De opkomst was bijzonder groot. Ter wijl gewoonlijk slechts 30 procent van de mannelijke kiezers bij een referen dum naar de stembus komt, varieerde de opkomst nu van 63 tot ongeveer 83 procent. DEN HELDER - Een 25-jarige inwo ner van Den Helder heeft in het week einde de politie, de brandweer, de mari ne en de ambulancedienst van Den Hel der in staat van alarm gebracht. De man reed met grote snelheid langs de Doggersvaart, vloog uit de bocht, ramde enkele paaltjes en belandde in het wa ter. Hij kon via het portierraampje het voertuig verlaten en ging stilletjes naar huis. Drie Duitsers, die op een nabijgelegen camping de nacht doorbrachten, hoor den een harde gnal en gingen kijken wat er aan de hand was. Zij zagen nie mand en alarmeerden de politie. Meer dan een uur lang werd er gedregd en twee duikers zochten in het nachtelijk duister het water af. Een kraanwagen haalden het voertuig tenslotte op het droge. Via de kenteken plaat kon de eigenaar worden opge spoord. De man bleek na zijn nachtelijk bad allang in bed te liggen. Behalve 't proces-verbaal zullen hem ook nog enkele rekeningen worden ge presenteerd. AMSTERDAM Evenals vrijdag zijn ook zaterdag in Amsterdam demonstra ties gehouden tegen de oorlog In Viet nam en Cambodja. De politie arresteerde vijf demonstran ten die zakjes met runderbloed tegen het bankgebouw van American Express op het Damrak wilden gooien. Op die ma nier wilde men protesteren tegen „de deelneming van Amerikaanse bedrijven aan de oorlogsvoering". In Rotterdam hebben enkele honder den mensen, onder wie veel ouderen, een soortgelijke demonstratie gehouden. Op de Coolsingel gingen de demonstranten op straat zitten. Het verkeer ondervond hiervan weinig hinder. De betoging duür- de ongeveer anderhalf uur. zij verliep zonder incidenten; er was weinig politie aanwezig. Het aantal mensen dat door de ramp alle bezittingen, inclusief huis, heeft verloren, raamt men op een miljoen. Voce hen is de hulp het hardst nodig, bedreigd dis zij worden door honger, kou en epidemieën. Gisteren werd een begin gemaakt met de distributie van tweeduizend ton voedsel, medicamen ten, kleren, tenten en dekens voor de getroffenen. Het Peruviaanse ministerie van Eco nomie heeft de Wereldbank om een half miljard gulden verzocht om de verwoeste steden en dorpen weer op te bouwen, en de Inter-Amerikaanse Ont wikkelingsbank om ruim honderd mil joen gulden. WASHINGTON Hel Amerikaanse ministerie van Defensie heeft contrac ten afgesloten van in totaal 1,8 miljard dollar met de Norlhamerican Electrics, voor het ontwerp, de ontwikkeling en de proefnemingen met een nieuw type bommenwerper, de B.l. De Amerikaanse luchtmacht is van plan om een vloot van 200 tot 300 van deze toestellen te formeren als het pro ject de toestemming van het congres krijgt. Deze nieuwe luchtvloot zou meer dan 13.6 miljard dollar gaan kosten. De BI zou met een bemanning van 4 koppen een topsnelheid krijgen van meer dan 2400 km per uur drie maal zo snel als de B52 bommenwerpers die de luchtmacht op het ogenblik gebruikt. De BI die kleiner en lichter is dan de B52, zou van kleine vliegvelden kun nen opstijgen, op grote hoogte een snel heid bereiken groter dan die van het geluid, en dan tot een lage snelheid kunnen remmen om aan vijandelijke radarwaarneming te ontsnappen. Het nieuwe toestel zou bewapend worden met atoomwapens en conven tionele raketten. De onderminister voor de luchtmacht, Robert Seamans jr. heeft er de nadruk op gelegd, dat de afgesloten contracten slechts betrekking hebben op onder zoek, ontwikkeling en proeven en dat de produktie van de BI nog toekomst muziek is. Terwijl piloten door de zware rook die overal hangt, de spiegelsignalen van bewoners in verre gebieden trachten op te vangen opdat zij hun hulpgoederen af kunnen geven, doen troepen solda ten hun uiterste best zo snel mogelijk de landingsbaan bij grote steden te ver lengen opdat ook grote vliegtuigen daar kunnen landen. Gewonden worden in de getroffen gebieden opgepikt en naar ziekenhuizen gebracht. Morgen wordt het Ameri kaanse vliegdekschip Guam verwacht dat veertien helikopters aan boord heeft die door hun wendbaarheid grote diensten kunnen bewijzen bij de eva cuatie van gewonden. Het Belgische kabinet heeft besloten een eerste bedrag van 700.000 gulden ter beschikking te stellen voor hulp aan het door aardbevingen getroffen Peru. Koning Boudewijn en de Belgische re gering hebben officieel hun medeleven, betuigd met de regering van het land. Het Belgische kabinet heeft laten weten dat België op het vlak van de in ternationale solidariteit zijn plicht zal doen. Voorlopig is het echter nog bij zonder moeilijk gebleken om met de plaatselijke overheid in contact te ko men. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Harmei, of zijn collega voor Ontwikkelingshulp, Scheyven, zal de toestand blijven volgen. PARIJS Ruim twaalf uur lang heeft de politie moeten onderhandelen om zaterdag Jean Delcamp (44) te be wegen zich over te geven. Deze oud-politieman had zich met zijn drie kinderen gebarricadeerd in zijn huis in de Parijse voorstad Bondy Hij schoot met zijn jachtgeweer op ie dereen die zich in de buurt waagde. De man was al lang overspannen en had daarom de dienst verlaten. Hij had zich nooit kunnen heenzetten over de dood van zijn zoon Mare (16) die was omgekomen bij een auto-ongeluk tij dens de paasvakantie van 1968. Daar door was hij dermate humeurig gewor den, dat zijn vrouw hem enige tijd ge leden had verlaten. Zijn drie kinderen Albert (17), Patricia (14) en Eric (10) waren echter bij hem gebleven. Zaterdagavond verliet hij met zijn kinderen de stad op weg naar Bor deaux, waar zijn ouders wonen. Hij wil proberen daar een nieuw leven te be ginnen. Huisraad staat voor één van de weinige gebouwen in Huafez, in Peru die niet door de aardbeving zijn ingestort. ADVERTENTIE J O ANKARA Roemenië heeft de rege ringen van Turkije, Bulgarije, Grieken land en Zuidslavië voorgesteld een „per manente conferentie van Balkanlanden" te houden. Dit is uit diplomatieke bron in de Turkse hoofdstad Ankara vernomen. Het doel van die conferentie zou zijn oplos singen te vinden voor alle problemen tussen de Balkanlanden onderling, Al-- banië niet uitgezonderd. AMSTERDAM Een buitengewoon demonstratief congres van de Neder landse Vereniging van Journalisten heeft zaterdag in Amsterdam besloten een commissie een schets te laten ma ken van een hcrstruclurèririg van het dagbladbedrijf. Deze commissie zal ook een kritische analyse van de feitelijke situatie van de Nederlandse pers moe ten geven, mede tegen de achtergrond en de ontwikkeling in het buitenland. De regering besloot vrijdag nog geen uitspraak te doen over fusies bij dag bladen, zulks onder meer om de NVJ de gelegenheid te geven een duidelijk standpunt te bepalen. Het buitengewoon congres, dal door ongeveer 150 journalisten werd bijge woond, had als gespreksstof een kort rapport van de studiecommissie dagbla denconcentraties. Daarin wordt onder meer gepleit voor zogeheten drukfa- brieken om de grote exploitatiedruk op dagbladen te verminderen. DEN HAAG Het minimumloon zal op 1 juli niet van ruim 145 gulden tot 160 gulden per week worden verhoogd. De vakbeweging had enige tijd geleden de eis voor deze verhoging op tafel gelegd. Op 19 juni moet de Sociaal-Economi sche Raad (SER) een advies behandelen over een verbetering van het mini mum loon. Dit advies dat onder meer de optrekking tot 160 gulden per week inhoudt zal ongetwijfeld verdeeld zijn. Zelfs al wil minister Roolvink (Socia le Zaken en Volksgezondheid) op grond van zo'n verdeeld advies spoedig eén wetsontwerp indienen, dan kan het on mogelijk voor 1 juli door de Tweede en Eerste Kamer zijn aangenomen. Het is evenmin mogelijk dat een wetsontwerp kort na 1 juli wordt aan vaard en dat het terugwerkende kracht zal krijgen. De Tweede Kamer gaat im- UTRECHT Gebrek aan spanning in dc landeljke politiek is volgens de fractieleider van de PvdA in de Twee de Kamer, drs. Den Uyl, de voornaam ste reden voor de slechte opkomst bij de Staten -en raadsverkiezingen. Op een bijeenkomst van de partijraad van de PvdA, zaterdag in Utrecht, meende de heer Den Uyl, dat veel kie zers het gevoel hebben, dat stemmen toch niets verandert aan de bestaande situatie. De PvdA moet de kiezers voor de volgende Kamerverkiezingen ervan overtuigen, dat er wat te beslissend valt, zei drs. Den Uyl. Tegenover een combinatie van ARP. CHU, KVP en VVD moet in 1971 een alternatief met handen en voeten" komen. De socialistische politicus zei niet sceptisch te zijn over de kansen op de Progressief Akkoord (PAK). In een jaar tijds kan veel veranderen, dat heeft volgens drs. Den Uyl de Labourpartij in Engeland wel bewezen. Hij achtte het niet uitgesloten, dat de bestaande coali tie door afbrokkeling van de confessio nele partijen volgend jaar tot beneden de vijftig procent van de stemmen zakt. Een beperkt - stembusakkoord (geen gemeenschappeljke lijst) met steun van individuele anti-revolutionai ren en van de confessionele vakbewe ging moet volgens de heer Den Uyl mo gelijk zijn. Het pleidooi van de heer Lanser, voorzitter van het CNV. voor een onafhankelijke positie van de ARP noemde hij hoopvol. Drs. Den Uyl vond dat het optreden van kabouters en andere ludieke groe pen „ontpolitiserend" heeft gewerkt op de raadsverkiezingen. TILBURG De 25-jarige J. C. heelt zaterdag in het Tilburgse centrum on der invloed van verdovende middelen drie grote spiegelruiten ingegooid ter waarde van vijfduizend gulden. Hij dook daarna een koffiebar in. waar zes politiemannen hem wilden aanhouden. De man kreeg echter steun van de ongeveer vijftig bezoekers van de bar, die de deur barricadeerden, zodat de agenten met hun arrestant niet naar buiten konden. Uiteindelijk lukte dit toch. De Tilburger schijnt al eerder onder invloed merkwaardige stunts te hebben uitgehaald. Hij is eens van een (laagge legen) verdieping van een flatgebouw gesprongen öm te proberen of hij kon vliegen. Nog onlangs heeft hij gepro beerd de kooien van de roofdieren in de Tilburgse dierentuin te openen. De bewakers werden echter gewaarschuwd door het alarmerende gebrul van de beesten. ADVERTENTIE 5 gulden premie van de Amro Bank DJAKARTA Zaterdag is oud-presi dent Soekarno van Indonesië 69 jaar geworden, en de regering had toege staan dat hij mocht worden bezocht door zijn laatst-overgebleven echtge note, Hartini, en door tweo dochters en twee zonen. Soekarno is ziek, lijdt aan een nier kwaal en moet het bed houden. De doktoren die hem verplegen hebben moeten zweren, dat zij over de presi dent met niemand zullen spreken. Toen Soekarno dooi verplegers op een sofa geholpen, met zijn familie enige tijd praatte, kwam ook prins Siha- noek ter sprake. Het Cambodjaanse staatshoofd dat indertijd was afge zet. „Net zoals ik", merkte Soekarno op. De overheid, en vooral het leger, houdt Soekarno angstvallig en met succes gescheiden van de buitenwereld. Men vreest dat hij nog steeds een zekere invloed op het publiek zou kunnen uitoefenen. Vooral op Java. Mocht hij in het openbaar verschijnen dan zou dit een gevaar kunnen opleveren voor president Soeharto. die slechts met moeite een toestand van evenwicht in het land had kunnen bewerkstellen I nadat het politieke einde van zijn voorganger was aangebroken. REUVER Ten minste zes van de zeven gekozenen voor de nieuwe ge meenteraad van het Middenlimburgse plaatsje Wessehi (tweeduizend inwo ners) willen dat er opnieuw wordt ge stemd. Aanleiding hiervoor is het sterke ver moeden. dat bij de raadsverkiezingen van afgelopen woensdag is geknoeid met volmachten. Twee mensen (een schipper met zijn vrouw) stormden vo rige week bij het opmaken van het pro cesverbaal het stembureau binnen om opgewonden te verklaren, dat ten on rechte voor hen was gestemd. Zij ont kenden dat zij hun handtekening had den geplaatst om iemand bij volmacht te laten stemmen. Toen de volmachten erbij werden gehaald bleken de handte keningen inderdaad af te wijken van die welke de schipper en zijn vrouw in het stembureau crp papier zetten. De bezwaren van de schipper en zijn vrouw werden dan ook vermeld in het proces-verbaal van de stemming. In middels hebben zij ook aangifte gedaan bij de rijkspolitie. Wethouder J. Schreurs, voorzitter van het stembureau, ziel geen problemen. Hij is van mening dat twee stemmen geen invloed op de verkiezingsuitslag konden hebben. mers op 2 juli met zomerreces. Zij komt daarna niet meer bijeen voor begin sep tember. Dc SER zal op 19 juni ook over de navolgende verbeteringen van het mi nimum loon adviseren: De koppeling aan de loonindex in plaats van aan de gemengde index. De werknemers •willen dat het minimum loon het stijgen en het dalen van de lo nen zal volgen en niet dat van lonen en prijzen. Het moet dus wel- vaartsvast worden in plaats van waar devast. Minister Roolvink heeft de SER om advies gevraagd over die kop peling aan de lonen. De werknemers willen dat de leef tijd van het minimum loon in drie jaar wordt teruggebracht van 24 tot 21 jaar. De vakcentrales wensen dat er ook een minimum loon Jtomt voor werkne mers beneden 21 jaar. Waarschijnlijk zal het advies van de SER ook op deze punten verdeeld zijn. NIMES Op eén tentoonstelling in Nimes van juwelen, geïnspireerd op schilderijen van de Franse schilder George Braque, zijn zaterdagnacht ze» stenen met een gezamenlijke waarde van meer dan 1.500.000 francs (bijna een miljoen gulden) gestolen. De dieven klommen over een omhei ning heen, braken een raam en gebruik ten een krik om een ijzeren hek te ver buigen dat de edelstenen moest be schermen. KOPENHAGEN Denemarken *it erg in zijn maag met de Poolse vlieg tuigkaper, die vrijdag in Kopenhagen aankwam. De kaper, een 29-jarige slager, heeft politiek asiel gevraagd. Hij is door de Poolse politie afgeschilderd als een dief en een straatschenner, die boven dien geestelijk gestoord is. De man had. onder bedreiging met handgranaten een vliegtuig van de Poolse luchtvaartmaatschappij met 27 inzittenden van zijn koers gedwongen. Hij verklaarde zaterdag tegenover de Deense rechter van instructie, dat hij wegens belediging van de Sowjet-Unie op de zwarte lijst van de Poolse veilig heidspolitie staat. Hij ontkende dat hij een publiek transportmiddel in gevaar had gebracht en dat hij de bemanning en de passagiers van het vliegtuig van hun vrijheid beroofd. Wanneer de ontsnapping niet was ge lukt, zei hij, zou hij zichzelf na de lan ding van het leven hebben beroofd als de inzittenden het vliegtuig hadden verlaten. De voorzitter van de Deense bond van verkeersvliegers vindt dat de kaper zwaar moet worden gestraft. Voor de Deense regering is het terugsturen van een politieke vluchteling een groot pro bleem. WASHINGTON Het begint er nu wel erg sterk op te lijken dat de Ver enigde Staten alsnog aan Israël de ge vraagde 25 Phantom-straalbommenwer- pers zullen leveren. Het enige prbleem voor president Nixon zou nog zijn hoe hij de vliegtui gen moet leveren zonder de Arabieren nog meer tegen zich in het harnas te jagen. Dit kon worden opgemaakt uit een persconferentie die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ro gers, gisteren in Washington gaf. Vol gens het weekblad Newsweek zal Nixon besluiten vijftien Phantoms en vijftig Skyhawks te leveren. Rusland heeft via zijn officiële pers bureau Tass laten weten, zich niet te zullen laten chanteren door de Verenig de Staten met dreigingen meer wapens aan Israël te zullen leveren. Volgens het semi-officiële Egypti sche blad Al Ahram zou Frankrijk be gin volgend jaar „Crotale"-luchtdoelra- ketten gaan leveren aan de Arabische landen. Deze projectielen zouden spe ciaal bestemd zijn voor de beschieting van laagvliegende toestellen. Het blad zegt zijn inlichtingen hierover uit Ame rikaanse bron te hebben. ATHENE John Pesmatzogloe, voormalige ondergpuverneur van de Bank van Griekenland en een felle cri ticus van het kolonelsregime, is aan de universiteit van Athene afgetreden als hoogleraar in de politieke economie, aan het slot van zijn ambstermijn van drie jaar. Pesmatzogloe een vooraanstaande economist, zei niet voornemens te zijn, althans niet onder de huidige omstan digheden, om in die functie aan te .blij ven. De 72-jaar oude hoogleraar werd na de militaire machtsovername in april 1967 zes maanden geschorst. Hij werd door de disciplinaire raad van de uni versiteit in april van dit jaar beschul digd van politieke activiteiten, die on verenigbaar waren met zijn ambt. Hij had, in en buiten Griekenland, kritiek geleverd op de economische en opvoed kundige maatregelen van het kolonels bewind. Studenten van zijn faculteit hebben vandaag geprotesteerd tegen het feit dat Pesmatzoglon enkele dagen voor de examens voor het academische jaar 1969/'70 is afgetreden. ADVERTENTIE Metaus Jena T 2,8/50 mm Vraag uw fotohandelaar Orwo FotoN.V. - Bost bus 127 Hilversum Zondagmiddag is vlak voor de brug over de Ringvaart bij Sassenheim de 13-jarige Gerda Boezaard verongelukt. Zrj stak vlak voor de brug de Rijksweg over en werd daarbij gegrepen door een personenauto. Zij werd geschept en vijf tig meter op de motorkap meegesleurd. De 36-jarige bromfietser O. G. Klein uit Coevorden is zaterdagmiddag in zijn woonplaats bij het oversteken van de Rijksweg Coevorden-Zwolle onder een auto gekomen en op slag gedood. HARSKAMP Het warme en droge weer van de laatste dagen is er ver- moedelijk de oorzaak van geweest, dal zaterdagmiddag een felle brand heeft gewoed in het militaire bos- en heide gebied bij Harskamp. De te hulp ge schoten brandweerkorpsen van Ede, Arnhem, Otterlo en Apeldoorn en de militaire kampbrandweer van Hars kamp konden niet voorkomen, dat circa 20 ha bos en heide in vlammen opgin gen. De schade wordt geschat op enkele duizenden guldens. De brand ontstond omstreeks kwart over drie op de schietheide van het in- fanterieschietkamp bij Harskamp. Het vuur breidde zich zo snel uit, dat de militaire leiding ook de hulp van de brandweerkorpsen uit de omgeving moest inroepen. Pas om kwart voor ze ven waren de korpsen de brand meet- ter. Volgens de brandweer van Apel doorn, is de brand wellicht het gevolg geweest van de nog smeulende humus- laag. Donderdag jL was namelijk in hetzelfde gebied brand ontstaan, toen tijdens schietoefeningen een verdwaal de patroon onheil aanrichtte. De vlam men konden toen snel worden geblust. Vermoedelijk is het vuur echter in de humuslaag blijven voortsmeulen en zaterdag door de warmte en de wind opnieuw opgelaaid. De commandant van het infanterie- schietkamp in Harskamp, de luitenant- kolonel H. J. J. M. Meijs zei, dat zater dagmiddag nogal wat jonge aanplant verloren is gegaan. Hij verklaarde, dat nu maatregelen zijn genomen om her haling van dergelijke branden te voor komen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5