WATERSPORT heeft wind tegen In Rotterdam ziet men geen chagrijnige gezichten meer RONOtitie Documentaire over vormingswerk C'70 MAAKT MAASSTAD GEZELLIG „Ik zie, ik zie" Rotterdam wil spoedig omroep Heer Bommel en de Blijd- scbapper Praktijktips na nergens te bij en Zwanenburgers weer lastig Meer uitgaan Ontploffing in mijn De 21ste eeuw programmaos „De watersport in Neder land wordt door veel VVV's vaak ondeskundig en zelfs stiefmoederlijk behandeld. De propaganda die er voor wordt gemaakt in het bui tenland is onvoldoende/' KRITIEK ONDERONSJE TELEVISIE MARTEN TOONDER STRIP TELEVISIE RADIO MAANDAG 8 JUNI 1970 YVV'S GEVEN WEINIG GOEDE VOORLICHTING Mabel Resink (24). oud-studente van het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme in Breda (het NWIT) vindt deze gang van zaken onbegrijpelijk. Tijdens de voorbereidingen van een scriptie die zij kort voor het eind van gj|§ haar studie over „de plaats van het wa tertoerisme in Holland-Promotion" maakte, moest zij onder meer vaststel len dat zelfs grote VW's nauwelijks documentatie bezitten over de vaarwa teren in hun gebied. ..ZO KON ééN VAN DE PROVIN CIALE V.V.V.'s, die ik om informatie vroeg, mij bijvoorbeeld niets vertellen over de diepten van de meren, kanalen en rivieren, de openingstijden van de bruggen, de doorvaarthoogten en zo meer. Jawel, precies de puntjes die elke watersporter nu juist zo graag wil we ten." De meeste kleinere V.V.V.'s laten het volgens haar helemaal af weten:... „Ge woon één grote puinhoop..." Daar zitten een paar juf rouwen die folders uit- rekjes-trekken, maar vraag ze vooral niets over de technische en praktische kant van de watersport. En vraag het ook niet aan de directeur. Die weet meestal evenmin iets". Grove staaltjes van onkunde en arge loosheid zijn er volgens haar de oor zaak van dat de waterroutes, die de V.V.V.'s nog wel eens uitgeven, erg ge zellig aandoen maar dat (alweer) de broodnodige technische gegevens ont breken. De kritiek van Mabel Resink, die nu bij C'70 in Rotterdam werkt, richt zich verder voornamelijk op £wee punten: 1. Het Nationaal ^uréau voor Toerisme (NTB) beschikt niet over een eigen af- (üeling watersport en ook niet over ex perts op dit gebied. Men geeft in het buitenland te weinig voorlichting. Als excuus mag het NBT overigens aanvoe ren dat het pas sinds kort bestaat, nog in opbouw is, en ook meer aan de wa tersport wil gaan doen. 2. De ANWB die wél over uitstekende technische experts en eigen watersport afdelingen beschikt, geeft alleen voor lichting aan haar eigen leden en mag buitenlanders eerst helpen wanneer deze in ons land zijn gearriveerd. Een overeenkomst met de Alliance Interna tionale de Tourisme (AIT) verbiedt de bond om hen ook allang voordat de va kantie begint op de hoogte te stellen over de watersport in Nederland en de regels die er aan vastzitten. Mabel Rensink vindt dit punt uit de overeenkomst met de AIT „niet juist" en betreurt het verder dat er kennelijk zo weinig wordt samengewerkt door ANWB enNBT. Ze begrijpt bovendien niet goed waarom de ANWB sommige van haar diensten wèl aan iedereen verleent (aan wandeltochten van de bond mogen ook niet-leden meedoen), maar dat de watersport een onderonsje voor de leden blijft. „Ik vind dat de ANWB te veel naar een monopolieposi tie streeft." Tijdens haar onderzoek hoorde zij vaak de opmerking: „Waar maakt u zich toch zo druk over? In het hoogsei zoen is het aanbod van boten nu al veel kleiner dan de vraag. We moesten ei genlijk helemaal geen propaganda meer maken voor de watersport." Mabel Resink vindt dit soort opmer kingen ongelooflijk kortzichtig. „In mei, juni en ook in het naseizoen liggen de meeste huurboten werkeloos en re ken eens uit hoeveel dat kost!" Het is haar vaste overtuiging dat een goed gerichte propaganda in binnen- en buitenland, plus een betere voorlichting de situatie snel kan doen veranderen. Als één van de oplossingen, om vooral de buitenlanders beter van dienst te kunnen zijn denkt zij aan een centrale post of een aantal posten in ons land waar wordt bijgehouden op welke AMSTERDAM Ongeveer tweehon derd Inwoners van Zwanenburg hebben gistermiddag in de vertrekhal op Schip hol geprotesteerd tegen de geluidshinder van de luchthaven. De demonstratie was georganiseerd door de actiegroep „De lastige Zwanenburger". In de vertekhal werd een poging om één van de balies te bezetten verijdeld door de luchthavenpolitie. Vertwijfelde passagiers zochten ijlings rustige plekjes in de vertrekhal, terwijl de demonstran ten in spreekkoren minister Bakker moordenaar noemden. Na ongeveer een uur verlieten de de monstranten de vertrekhal. ï"\e kritiek op C'70 was niet mals. De vijf miljoen, die de gemeente Rotter- rJ datn voor de manifestatie beschikbaar stelde, hadden beter besteed kun nen worden. En die generatoren, transformatoren en hoogspanningsmasten op de Coolsingel waren lelijk. Ook die blauwe hangar van Dolfirodam was niet mooi, om maar te zwijgen van de expositie-koepels van Shell en Philips. Maar, het gekke is, dat de mensen komen. Uit Rotterdam net zo goed als nk Bolsward of Oss. Met bussen vol. T")e bezoekcijfers van de verscheid* - ne attracties van Communicatie '70 spreken voor zich. In drie weken tjjds maakten 125.000 mensen een rondje met de stoeltjeslift: 50.000 mensen bezoch ten de havenmaquette Havodam. In één week tijds kwamen 10.000 mensen kij ken naar de dolfijnen in Dolfirodam. Zowel de koepels van Shell als van Philips hebben de honderdduizendste bezoeker al binnen gehad. Wie dezer dagen dan ook door Rotterdams cen trum loopt, kan een man tegenkomen met een stralend, jongensachtig gezicht. Dat is dan Anton J. Fibbe, 53 jaar. Alleen de glimlach om zijn mond is wat ingehouden. Hij zal pas voluit la chen als de bezoekcijfers ook op 1 ok tober, na afloop van C'70, nog boven ieders verwachtingen blijken te zijn. Tot groot genoegen van Fibbe zwijgen nu de actiegroepen. Een winkelier met bezwaren tegen C'70 moet je zoeken met een lantaarntje, en dan nog is het de vraag of je er één vindt. Voldoet C'70 aan uw verwachtingen? Fibbe, snel en kort antwoord gevend: „Ja. Gebleken is dat de bevolking C'70 heeft geaccepteerd, en het iedere dag beleeft. Dat merk ik vooral als ik 's za terdags door de stad loop". Wat voelt u dan? „Iets van voldoening. Je filosofie dat mensen elkaar aantrekken blijkt be waarheid. Waaraan is dit voorlopige succes te danken? „Aan het totale beeld van activiteiten, waardoor de stad aantrekkelijker is ge worden. En aan het goede weer, al is de belangstelling op slechtere dagen niet gering" En aan het winnen van de Europa-Cup door Feijenoord? „Ach. veel mensen hebben hierdoor versneld kennis gemaakt met het nieu we stadscentrum. Maar ik geloof dat het toch wel van de grond was geko men. Het publiek vergeet snel. Er is nu al geen mens meer, die nog over Feij enoord praat". Wat is voor u het belangsrijkste van het succes? „De image van Rotterdam als onge zellige stad is over. Men gaat veel meer uit. Al is het te veel gezegd, dat Rotter dam uitgaansstad is geworden". Had men die vijf miljoen van de ge meente niet beter kunnen besteden? „Neen. Als je het ziet in de totale be groting is dit bedrag zelfs laag. Het is een goede investering, vooral omdat het de leefbaarheid ten goede komt. Dat is niet in geld uit te drukken". Wat heeft C'70 gekost? „Vijf miljoen van de gemeente". En van het bedrijfsleven? „Daar sta ik buiten. Het bedrijfsle ven heeft mij niets betaald. Er zit wel veel geld in. Maar als Philips in zijn paviljoen voor enkele miljoenen gulden aan spullen heeft staan, is dat toch niet weg". Wat komt er van het gemeentegoed te rug? „Je moet er maar op rekenen, dat er direct niets van terug komt. Van de blijvende attracties trekt de gemeente in de toekomst profijt. Een tot twee miljoen gulden per jaar aan bijvoor beeld huur en vermakelijkheidsbelas ting". Wat blijft ook na september? „Bijna alles, polfirodam. De haven maquette, zij het op een andere plaats. En de stoeltjeslift. Die willen we toch wel voor Rotterdam behouden. Maar niet op dezelfde plaats." En de cafeetjes? „Ook. Dat hangt voor een deel van de exploitanten af. Wat betreft de con structie zijn ze geschikt om te blijven staan". Kost een dagje C'70 voor man, vrouw en twee kinderen niet een klein kapi taaltje? „We hebben nog geen mensen ont moet, die het duur vinden, en die alles op één dag doen. De meesten komen een andere dag terug voor een ander evenement. Dat was ook onze bedoe- Ing". Wat is u opgevallen tijdens drie weken communiceren? „Dat je in de stad geen chagrijnige gezichten meer ziet." Fijn zeilen op het weide Hollandse water. Maar wanneer U iets moet weten over de diepte van dit meer, of de brug over het kanaal verder op open gaat, moet u in negen van de tien gevallen niet bij de plaat selijke VVV zijn. Die kan op deze vragen meestal geen antwoord ge ven. plaatsen nog boten te huur zijn, waar veel drukte wordt verwacht etc. Een ander punt van belang is volgens Mabel Resink de verbetering van de sa nitaire voorzieningen bij tal van ha vens. „Vaak ontbreken de WC's, vaak is er zelfs geen stromend water. Jazeker, het wordt hoog tijd, dat we de water sport voor vol gaan aanzien." v m msxaim Nederland is een watersportland, zegt men. Maar in vele haventjes kan de watersporter nergens een toilet vinden, of een publieke kraan, om de potjes en pannetjes, die aan boord zijn gebruikt, even om te spoelen. RAWALPINI - By een ontploffing in een Pakistaanse kolenmijn zijn zeker dertig mensen omgekomen en twintig gewond. Dit werd gisteren door de Pakistaanse radio meegedeeld. De ontploffing deed zich voor in de magazijnen van een staatsmijn van Quetta, by de grens met Perzië. Met ingang van vandaag brengt de NCRV eenmaal per veertien dagen op de maandagavond een korte quiz onder de titel „Ik zie, ik zie....". De kijkers krijgen op het scherm het een en ander te zien en moeten ra- rlen wat. het. is. Een goede oplossing kan worden gehonoreerd met. een bedrag van honderd gulden. Per uitzending zijn drie van deze geldbedragen beschikbaar. Leo Schmidt gaat „Ik zie, ik zie...." pre senteren 55 55 De N.O.S.-televisie zal met ingang van vandaag driemaal in de vier weken op maandagavond van 19.04 tot 19.30 uur de documentaire serie „De 21-ste eeuw" uitzenden. De eer ste aflevering heeft als titel „De slaap bekeken". „Wat is slaap?", „Hoeveel slaap hebben wij nodig?". ..Wat gebeurt er als je iemand van zijn slaap berooft of hem verhindert, te dromen?" en „Waardoor wordt slaapwandelen veroorzaakt?" zijn enkele van de vragen waarop in dit programma wordt, ingegaan. „Met liedj es het land in" Vanavond om 20.45 uur zendt de NCRV via Nederland I de eerste van een serie van zeven luchtige zomer avondprogramma's uit onder de titel „Met liedjes het land in". Hierin brengt een aantal bekende Neder landse artiesten bekende liedjes. Bij iedere uitzending staan de camera's in een andere plaats opgesteld. De eerste opname is gemaakt in Drach ten in de feesttent van de tentoon stelling „Drachten Optima 70". Hier treden op: Corrny Vink, Willy B. en W. van Rotterdam zullen de raad binnenkort voorstellen een stichting in het leven te roepen, die een regionale omroep kan beheren. Het stichtingsbestuur zal bestaan uit verschillende groeperingen uit de maatschappij, zoals vertegenwoordi gers van de Kamer van Koophandel, Rijnmond, de gemeente Roterdam en uit het kunstleven. De gemeenteraad heeft eerder een zendmachtiging voor een radio- en televisiestation aangevraagd bij de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Toen bleek dat „Den Haag" niet stond te trap pelen om die machtiging te verstrek ken, nam de raad van Rotterdam een motie aan, waarin gezegd werd, „desnoods voorlopig" alleen met een machtiging voor een radiostation ge noegen te nemen. Alberti, The Three Jacksons, Rien van Nunen en Bert van Dongen, De Chico's en Gonnie Baars. Het geheel wordt aan elkaar gepraat door Ted de Braak. In iedere uitzending zal bovendien een imitatiewedstrijd zijn opgeno men. In Drachten strijden drie Frie se dames om de titel „De Friese Conny Vink". Conny Vink, die vanavond in Drachten „Concurrentie" on dervindt van enkele Friese „colle ga's" In het Gelders programma van de RONO wordt dinsdag een meditatie uitgezonden van Ds. J. Adolfsen, predikant in Ellecom. Deze meditatie wordt gehouden in de streektaal. In hetzelfde programma kan een Be- tuwse brief van Wil de Jong worden beluisterd en het programma-onder deel „Greui en Bleui", dat deze keer wordt samengesteld door Johan Vos. Het discussieprogramma over de leefbaarheid in oostelijk Gelderland wordt verschoven naar dinsdag 30 juni. Vanavond zendt de NCRV om 21.45 uur een documentaire uit onder de titel „Vorming? Waarom?" Hierin wordt nagegaan hoe de po sitie is van de jeugdige werknemer in het arbeidsproces en het accent ligt vooral op het vormingswerk. Eén van de jongeren zegt hiervan in de documentaire: „Het vormings werk is er om je bewust te maken van wat er nu en vooral straks van je geëist zal worden als mens. Wie nu geen gebruik maakt van zijn recht op persoonlijkheidsvorming, loopt straks de kans een speelbal te worden van de maatschappij". En even verder: „Jammer dat veel van mijn collega's en leeftijdgeno ten het welletjes vinden zoals het toegaat: ze verdienen redelijk al thans de meesten en verder geen sores". In deze documentaire wordt ook nagegaan wat de positie is van de werkgever, want ondanks alle goede bedoelingen is het duidelijk dat de belangen van ruim 350.000 werkende jongeren in de groei naar volwas senheid nog lang niet parallel lopen met de zogenaamde eerste belangen van het bedrijfsleven. Een te laat onderkennen van deze problematiek door de vakbonden en de politieke partijen is hieraan overigens mede schuldig. „Vorming? Waarom?" kwam tot stand in samenwerking met de so ciale jeugdorganisatie van het CNV: „Werkende Jeugd". NEDERLAND I 18.00 NOS: (K) Wereldkampioen schappen Voetbal Mexico - sa menvatting. 18.45 (K) Pipo de Clown. 18.55 NOS: (K) Journaal. 19.04 NCRV: De ongrijpbare Pimper nel, tv-serie. (produktie van de BBC). 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 Hier en Nu. 20.45 Met liedje» het land in: licht gevarieerd muziekpr. en -wed strijd. 21.35 Ik zie, ik zie..., quiz. 21.45 Vorming? Waarom?: documen taire over werkende jeugd. 22.25 (K) Een hemel op Aarde? Mo numentale kerkgebouwen in Duitsland - De Dom in Keulen. 22.35-22.40 NOS: (K) Journaal. NEDERLAND II 18.45 NOS (K) Pipo de Clown. 18.55 NOS: (K) Journaal. 19.04 NOS: (K) De 21e eeuw, docu- 6916 Op Bommelstein had Joost intus sen geklopt, gewassen, geboend en ge schrobd totdat zijn knieën knikten en de adem hem piepend uit de luchtpijp kwam Uitgeput had hij tenslotte op een emmer plaats genomen, en daar zat hij nu dof voor zich uit te staren. „Dit is geen leven", prevelde hij. „Ik krijg er veel geld voor; héél veel, als ik me zo mag uitdrukken. Voor geld is alles te koop, zegt heer Olivier. Maar ik ben zo vrij om met hem van mening te ver schillen. Een prettige dienst met har monieuze ontspanning is meer waard dan geld". Enige tijd liet hij deze gedachte bezin ken en toen verscheen er een vastberaden trek op zijn vervallen gelaat. „Nee", sprak hij opstaande. „Nu ik er goed over nadenk, neem ik hierbij mijn ontslag en al dat geld zal ik op de schoorsteenmantel achterlaten, wanneer men mij toestaat". Hij begaf zich naar zijn kamertje, om zijn koffertje te. pakken en even later kon men hem door de hall zien lopen om te vertrekken. Doch juist op dat moment werd de bui tendeur geopend en stapte heer Ollie naar binnen. Zijn stemming was gedrukt, en die werd er niet beter op toen hij de reisvaardige bediende ontwaarde. „Joost!" riep hij uit. „Wat ga je doen? Je gaat toch niet weg hoop ik?" „Inderdaad, heer Olivier", zei de knecht waardig. „Dat is mijn plan. Ik ben niet te koop. Tenslotte ben ik geen voet baller!" mentaire van de Amerikaanse tv- CBS. 19.30 VARA: Coronation Street, tv- feuilleton. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 VARA: (K) Hier is Lucy, tv-se rie. 20.45 Uit berekening, tv-feuilleton (dl. 5). 22.25 (K) Het intieme leven van de spreeuw, film. 22.05-22.55 OS: (K) Journaal. DUITSLAND T (Reg. progr. NDR: 18.00 Landartzt Dr. Broek: Brandalarm, tv-serie. 18.30 (K) Actualiteiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Sport. 19.26 (K) Lieber Onkel Bill, tv-serie. 19.59 Progr.-overz. WDR: 8.20-8.45, 10.20- 10.45 en 12.10-12.45 Schooltelevisie. 18.00 (K) Weekjourn. 18.30 (K) Woody Woodpecker. 18.40 (K) Nws. 19.25 (K) Hafen am Rhein). 20.00 (K) Journ. en weerber. 20.15 (K) Rep. 21.00 (K) Quiz. 21.45 Discussie. 22.30 (K) Journaal en weerber. 22.50 Or- feo, muzikale fabel. 0.05 (K) Jour naal. DUITSLAND II 18.05 (K) Act. en muziek. 18.40 Otto, der Klavierstimmer, tv-serie. 19.10 (K) Teils heiter, teils wolkig, tv-serie. 19.45 (K) Nieuws, act. en weerber. 20.15 (K) Mexico 70. Aansl.: Kort nws. 21.00 Gezondheidsmagazi- ne. 21.45 Fer Hinterhalt, speelfilm. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Heute. 10.30 Feestdagen op de autobaan. 11.05 Muzikaal progr. 12.00 Rep. 12.50 Pers overzicht. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 (K) Journaal. 16.40 (K) Voor de kin deren. 17.30 Eine Hüftlange hinter her, film. 17.55 Journaal. DUITSLAND II 17.30 (K) Nws. en weerbericht.. 17.35 (K) Vrouweh in Japan (docu mentaire). HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend- gvmn. 7.20 Stereo: Lichte gr.muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Ste reo: Lichte gr. muz. (8.30-8.33 De Groenteman). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide rep. of herh NOS-progr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Re naissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit. (gr). (11.00-11.02 Nws). 11.30 Rondom 12: Progr. voor de vrouw. (11.55 Beurs- ber.). Overheidsvoorl.: 12.30 Uitzen ding voor de landbouw. AVRO: 12.40 Toppers van toen (gr). 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. NOS: 13.30 Spiegel van België: muz. en nws. van onze zuiderburen. 14.00 Stereo: Promena de-orkest: amusementsmuziek. AVRO: 15.10 Amerikaanse muziek van deze eeuw, muzikale lezing. 15.35 Oude instrumenten uit het pri- vé-bezit van Armer Bijlsma, muzi kale lezing. 16.00 Nws. 16.03 Kwispel, quiz. 16.10 Vamos a Escuchar: progr. over Sipanje en zijn muziek. 16.35 Stereo: Nieuwe klassieke en moder ne grammofoonplaten met. toelich ting. 17.30 Trefpunt: de discussie rubriek voor actuele zaken. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nws. 18.11 Ra diojourn. 18.25 Stereo: Promenade- orkest met. zangsolisten: amuse mentsmuziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Jazz Spectrum: Louis Arm strong (II). 19.30 Nws. 19.35 Van avond: gev. progr. 22.00 „O" - een rondje radio. 22.30 Nws. 22.38 Med. 22.40 Radiojourn. NOS: 22.55 Stereo: Muziek van deze eeuw (opn.). 23.35 Horizon: muziek van de Derwischen. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Op het eerste ge hoor: klassieke muziek (gr). (7.30 Nws; 7.32-7.50 Hij en nu: act.). 8.00 Nws. 8.11 Te Deum Laudamus: ge wijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gym nastiek voor de huisvrouw). 9.35 Schoolradio. 10.00 Bijbelse verken ningen. 10.15 Franse Operafragmen ten (gr). 11.00 Nws. 11.03 Stereo: Londens Symfonie-orkest; ballet muziek. 11.25 Voor de zieken 11.55 Med. KRO: 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee: gev. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. 12.30 Nws; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar..., quiz). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzi kaal middagmagazine. (16.00-16.02 Nws.) Overheidsvoorl.: 17.00 Utizen- ding van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. KRO: 17.10 Voor de kleuters. 17.15 Haü: Familieprogr. Politieke Partijen: 18.10 Uitzending van het GPV. KRO: 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Licht ensemble en solisten. 19.45 Wie is in Godsnaam Jezus Christus?, lezing. 20.00 Balletmuziek (gr). 20.05 Stereo: Intern. Heinrich Schütz-Festival te Breda: Praags Madrigaal koor. (In de pauze: 20.45- 21.10 Moderne gr. muziek). 21.55 De Meteropnemer, hoorspel. 22.25 Over weging. 22.30 Nws. 22.40 Parlements- overzicht. 22.50 De zingende kerk: muzikale lezing. 23.05 Stereo: Lichte gr.muziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep, licht platenpr. (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nws). 13.00 Nws. 13.03 Ekspres, licht platenpr. 14.00 Nws. 14.03 De Eddy Becker Show. 15.00 Nws. 15.03 Drie- draai. 16.00 Nws. 16.03 - 18.00 Mix. licht platenprogr. (17.00 Nieuws). r

De Vallei | 1970 | | pagina 6