Jashin sluit morgen 20-jarige internationale voetballoopbaan af Nog van steeds erg last plankenkoorts Ajax wil Klijnjan contract aanbieden PSV boo op De Graafschap wegens bedrag voor Hiddink Belgen niet eens met aanwijzing Zuidamerikaans arbitraal trio geslaagd? J) S T E pastilles-een geslaagd geschenk Feijenoord speelt toch om wereldvoetbalbeker Brazilianen kregen overwinningspremie Roemenen geloven er niet meer in Brazilië is favoriet bij Engelse bookmakers Wimbledon- kandidaten oefenen al Tennistitel voor Franse president VREEDZAME ONTRUIMING VAN BEZETTE PANDEN Er is haast bij fusieplannen in Utrecht Stal Mc Laren naar Zandvoort De Noorlander mee naar Gent Schanzii n on op Man DINSDAG 9 JUNI 1970 MEXICO-CITY Morgen is er één speler van het Russische elftal, die zich vlak voor de wedstrijd tegen El Salvador in het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal in een kamertje afzondert: doelman Lew Jashin. Voor de laatste maal zal hij zich gaan concentreren en tot rust komen, zoals hij dat jarenlang voor elke wedstrijd heeft gedaan. Morgen zal dat nóg inten siever gebeuren, want Jashin wil op waardige wijze afscheid nemen van het internationale voetbal en het Russische elftal. Lew Jashin heeft die concentratie nodig. Men zal het niet willen geloven, maar de man, die alom wordt erkend als de beste doelverdediger aller tijde», heeft ondanks een ervaring van meer dan twintig jaar nog steeds last van plankenkoorts. De op 22 oktober 1929 in Moskou ge boren Lew Jashin maakte kennis met de voetbalsport, zoals vrijwel alle jon getjes ter wereld: op straat. Tussen de ROTTERDAM Jan Klijnjan van Sparta heeft zich op eigen verzoek op de transferlijst laten plaatsen. Grote belangstelling voor de Rotterdamse middenvelder komt van de kant van Ajax. Het bedrag, dat Sparta voor Klijnjan vraagt, zou rond de vijfhon derdduizend gulden liggen. Holland Sport is in onderhandeling met Cor Veldhoen van Feijenoord en Bennie Muller van Ajax. Bestuurslid Kattenburg van Holland Sport: „Met Ajax zijn we op ongeveer tienduizend gulden na rond. Vandaag valt de beslis sing. Wij zijn ook sterk geïnteresseerd in Veldhoen, maar de Rotterdamse ver dediger, die een vrije transfer heeft, vraagt nog te veel." De onderhandelingen tussen de 31-ja- rige Veldhoen en het pas gepromoveer de Excelsior hebben in ieder geval nog niet tot resultaat geleid. De vraagprijs van Veldhoen was te hoog. Inmiddels heeft Feijenoords rechter vleugelverdediger, Piet Romeijn, dertig jaar nu, zijn contract met een jaar ver lengd. Het staat vast, dat het gedegradeerde SW zijn 22-jarige spitsspeler Aad Koudijzer zal kwijtraken. Waarschijn lijk wordt de Belgische eerste-divisie- club AS Oostende zijn nieuwe werkge ver, maar Koudijzer heeft nog een paar dagen bedenktijd gevraagd in verband met een aanbieding van Sparta. Bij FC Twente heerst volledige rust. Alle geruchten rond Epi Drost en ande re spelers van de Twentse club zijn uit de lucht gegrepen. Manager Olijve: „Met alle spelers zijn wij tot een ak koord gekomen." GUADALAJARA Het Roemeense voetbalelftal, dat morgen in de strijd om het wereldkampioenschap voetbal uitkomt tegen Brazilië, heeft al voor 15 juni passage geboekt voor de terugreis naar Roemenië De Roemenen, die in puntental in groep drie gelijk staan met Engeland, zijn ervan overtuigd, dat Brazilië de weg naar de kwartfinales voor hen zal afsluiten. Aangezien op 21 juni het Roemeense voetbalseizoen begint, wil len de spelers bij uitschakeling zo snel mogelijk naar hun clubs terug. EINDHOVEN „Wie veel geld heeft moet, ook maar veel betalen. Sinds de Eindhovense eredivisieclub PSV in staat bleek om het hoge transferbedrag van Jan van Beveren op tafel te leg gen, wordt PSV voor de kip met de gouden eieren aangezien. Normaal gesproken moet, en dat is reëel, de vraagsom voor een voetballer in verhouding liggen met het salaris, dat hij de laatste tyd by zijn club heeft genoten. Bij het Doetinchemse De Graafschap denkt men daar anders over. Speelde Guus Hiddink het laatste voetbalseizoen voor een vrij pover sala ris, rond de tienduizend gulden, de vraagprijs van De Graafschap is 336.000 guldén. Een abnormaal hoog bë- UTRECHT De besturen van de drie betalende verenigingen in Utrecht DOS,Velox en Elinkwijk zijn maan dagavond opnieuw bijeengekomen. Di rect resultaat heeft de vergadering niet opgeleverd. In de bijeenkomst, waarin lovend werd besproken over de bereidheid van de gemeente Utrecht om de helpende hand te reiken, bleek de financiële si tuatie het knelpunt. Het samengaan zal slechts mogelijk zijn, wanneer de schul den van de vereniging, in dit geval voornamelijk DOS en Velox, kunnen worden gedelgd. Ter oplossing van dit probleem heeft de directie van de jaarbeurs een initia tief ontwikkeld tot bijeenbrengen van de benodigde financiën. De heer Kern kamp van DOS zei, dat het slagen van de besprekingen afhankelijk was van het verkrijgen van financiën in de eer ste plaats. Bovendien stelde de heer Kernkamp, dat de oplossing voor deze grote moeilijkheid snel moest worden gevonden. Wanneer de clubs er niet in slagen de geldelijke problemen voor dit weekeinde op te lossen, zal de fusie voor het komende seizoen niet meer kunnen plaats vinden. Zouden de clubs, of buitenstaanders, daarin wel slagen, dan zal de gemeente Utrecht zeer bin nenkort een raadsvergadering uitschrij ven, opdat de gemeentelijke afgevaar digden hun fiat aan de plannen kunnen geven. PUEBLA De Belgische ploeg zal aanstaande donderdag tegen Mexico al les op alles moeten zetten om te win nen. Een gelijk spel Is niet genoeg. „We moeten risico's nemen, maar moeten winnen", aldus een van de officials van de ploeg, Roger Petit. De Belgen hebben El Salvador met 30 verslagen, maar gingen tegen de Sovjet-Unie ten- onder met 4 tegen 1 jongstleden zater dag. „Het is niet alleen een kwestie van beter zijn, maar ook van moreel", zei oefenmeester Raymond Goethals. „Toen Van Moer zaterdag tegen de lat schoot en de bal niet in ging leek het ineens, of onze jongens de moed had den verloren". Een aantal Belgische spelers waren het er allerminst over eens, dat er drie man uit Zuid-Amerika zijn aangewezen om de wedstrijd Mexico - België te lei den, namelijk de Argentijnse scheids rechter Angel Coerezza en de grens rechters Airton de Moraes uit Brazilië en Rafael Hormazabal uit Chili. „Je kunt zonder twijfel zeggen, dat er sprake is van Zuidamerikaanse solida riteit",zei Goethals. Enige spelers waren van oordeel, dat het wilde lawaai door 107.000 toeschou wers in het Azteken-stadion niet kon nalaten invloed te hebben op de scheids- en grensrechters. „Je kan je nu al voorstellen wat er zou gebeuren, als wij de Mexicanen versloegen", zei Petit. „We zouden beter ergens kunnen onderduiken", drag, waarbij men er in Doetinchem vanuit is gegaan, dat de kip, in dit ge val PSV, de gouden eieren maar op ta fel moet leggen. PSV is daarover ver bolgen: aldus manager Ben van Gel der. „Het is een irrieëel en immoreel bedrag, dat wordt gevraagd vooor een voetballer, die zich nog moet waarma ken. Evengoed is het immoreel, dat bepaalde mogelijkheden voor Hiddink onmogelijk worden gemaakt. Om maar niet te pa- ten over de betaling van het bedrag: in clusief te betalen in één keer". PSV was bereid een kwart miljoen gulden voor Hiddink te betalen. Van Gelder: „Dat is verleden tijd. Wij heb ben De Graafschap tot vorige week za terdag de tijd gegeven om op het door ons genoemde bedrag in te gaan. Inmid dels hebben wij dat verlaagd. Tot don, derdag heeft men nu de tijd om te ac cepteren. Zegt De Graafschap weer nee, dan zullen wij andermaal het be drag omlaag halen." Tussen tval en schip Guus Hiddink, talentvol aanvaller hangt tussen de wal en het schip. Wei gerde hij reeds om met De Graafschap tegen het Nederlandse militaire elftal te spelen, nu denkt hij er niet meer over om nog ooit voor de Doetinchemse club uit te komen. Van Gelder: „Hiddink, in het bezit van het ClOS-diploma, heeft inmiddels bij een particulier in Eindhoven een contract getekend als sportleider voor andere verenigingen. Niet voor ver enigen, die bij Philips zijn aangeslo ten. Dat contract vervalt, zodra de KNVB toestemming geeft dat Hiddink voor ons mag uitkomen." Het overvragen op de spelersmarkt neemt hand over hand toe. Kan de KNVB niet bemiddelend optreden? Van Gelder: „Het is een soort intimi- datiepolitiek. Als wij daaraan toegeven zijn we nergens meer. Wij hebben de KNVB ingelicht en die heeft ons volko men gelijk gegeven. Bij het overvragen door de clubs zullen wij onze tanden moeten laten zien". LONDEN Na de overwinning van Brazilië op Engeland hebben de book makers in Londen hun koersen gewij zigd. Brazilië is op dit moment favoriet voor het veroveren van de Coupe Jules Rimet met een notering van 9 tegen 4. Engeland staat op de tweede plaats met 3 tegen 1. De andere leidende ploegen op de lijst zijn: Italië 6 tegen 1, Peru en West-Duitsland 8 tegen 1, Rusland en Uruguay 10 tegen 1, en Mexico 14 tegen DEN HAAG De McLaren-renstal, zondag niet vertegenwoordigd bij de Grote Prijs van Belgie wegens het ver ongelukken van directeur-constructeur Bruce McLaren, zal blijven voortbe staan. De Nieuwzeelander kwam vorige week om het leven bij een proefrit van een nieuw type ren wagen. Besloten is de renstal niet te liquide ren en in te schrijven voor de evene menten, geldend voor de wereldtitel der coureurs. Voor de Grote Prijs van Ne derland, die voor zondag 21 juni op de agenda staat, zijn twee wagens van de McLaren-renstal aangemeld. De Nieuw zeelander Denis Hulme, oud-wereld kampioen, en de Italiaan Andrea de Adamich zullen de wagens rijden. Vast staat ook, dat de Amerikaan An- drette, die vorig jaar zijn inschrijving niet gestand kon doen, naar Zandvoort komt. Andretti, die slechts drie wed strijden in Europa zal rijden heeft of ficieel bevestigd, dat hij mei een STP March-Special zal uitkomen. Moskouse huizenblokken speelde hij gedurende zijn schooljaren afwisselend als middenvoor en doelman. Als mid denvoor was hij gevreesd om zijn scho ten. Jashin was echter voorbestemd om machinebankwerker te worden. Na zijn schooltijd ging hij werken bij een vliegtuigfabriek. Hij meldde zich toen ook meteen voor het bedrijfselftal, waar hij als middenvoor werd opgesteld. De trainer van dat elftal, wiens naam nimmer bekend is geworden, zag in Jashin echter een betere doelman. Hoe goed die zienswijze wel was bleek uit het feit, dat Jashin slechts korte tijd bankwerker is geweest. Als doelman van het bedrijfselftal had hij al snel zoveel succes, dat hij een loopbaan in de sport kon gaan op bouwen. Een loopbaan, die na de wed strijd tegen El Salvador nog niet ten einde zal zijn, want Jashin behaalde ja ren geleden al het einddiploma van de Russische Academie voor Lichamelijke Opvoeding. Na het toernooi in Mexico wil hij trainer worden van een voetbal club. BESTE De veertigjarige Jashin, die meer dan DEN HAAG Edward de Noorlan der, wiens schorsing in verband met de dopingaffaire bij de Europese kam pioenschappen in Athene per 1 juni door de internationle amateur-atle- tiek-federatie (IAAF) is opgeheven, zal zaterdag en zondag voor de eerste maal weer in een internationale wedstrijd starten. De Rotterdammer is opgesteld in de Nederlandse tienkampploeg, die in Gent tegen België en Engeland uitkomt. Verder maken Hans Smeman (AVR), Wil Jonkers (VOLT) en Ben Saris (Ge neraal Michaelis) deel uit van de ploeg. Bij de dames starten' Corrie Bakker (Hellas), die vorige week dinsdag op de rekortanbaan van „Papendal" een to taal van 4769 punten op de vijfkamp maakte, Miep van Beek en Mieke Sterk (beiden ADA). Bij de heren tellen voor de eindstand de eerste drie, bij de dames de num mers een en twee van elk land. twintig jaar het doel van Dynamo Mos kou heeft verdedigd, is al sedert 1953 internationaal. Enkele malen werd hij opgesteld in het wereldelftal en in 1963 werd hij gekozen tot „Voetballer van 't jaar". In 1966 werd hij na afloop van het wereldkampioenschap voetbal in Engeland onderscheiden als de beste doelverdediger. Jashin gehuwd en volgens zijn omge ving een „gezellige" vader van twee dochters, traint nog altijd viermaal per week. In de zomermaanden speelt hij basket- en volleybal en in de winter maanden ijshockey. Op het lijstje van zijn liefhebberijen staat vissen bovenaan met op de tweede plaats filmen. OIXDER SCHOT Als verwoed amateur-filmer laat hij ook op het sportveld geen gelegenheid voorbijgaan met zijn camera de ver richtingen van anderen op te nemen. Vooral andere doel verdedigers neemt hij graag „onder schot". Jashin heeft ook, als geen andere doelverdediger, van zijn „vak" een studie gemaakt. Jashin heeft aan reactievermogen nog niets ingeboet. En ook zijn conditie is beter dan van menig jongere. En dan te bedenken.dat dezelfde Jashin bekend staat om zijn geweldige eetlust en als stugge roker: een half pakje shag per dag. PARIJS Het grootste applaus aan het einde van de Franse inter nationale tenniskampioenschappen was voor 't herendubbel Maldès- Garcin. Dit had voor de zesde ach tereenvolgende maal het internatio nale kampioenschap gewonnen bij de veteranen. Toch vluchtten de Fransen snel de kleedkamer in want zij voelden zich onbehaaglijk onder deze ovatie. Dit is begrijpelijk als men weet, dat achter de naam Maldès zich ver schuilt de huidige Franse minister president, Jacques Chaban- Delmas. Men vraagt zich in Frankrijk af, hoe de premier de tijd heeft kunnen vinden om aan dit vermoeiende toernooi deel te nemen. Zeker is het, dat men tenminste éénmaal het pro gramma voor hem heeft moeten veranderen. Dat was zaterdagoch tend, toen Chaban-Delmas de halve finale moest spelen, maar tegelij kertijd een belangrijke rede in Can nes moest uitspreken. KOBE Mevrouw Ito Mori moto, vermoedelijk de oudste vrouw in Japan, is vandaag op 116-jarige leeftijd over leden. ADVERTENTIE ROTTERDAM Feijenoord zal in de komende herfst de traditie voortzetten en als winnaar van de Europese voet balbeker uitkomen tegen de clubkam pioen van het Zuidamerikaanse conti nent, voor de derde keer in successie Estudiantes de la Plata (Argentinië). „Het bestuur van Feijenoord", vertel de vooriztter G. Couwenberg, „heeft na overleg met spelers, manager, trainer en medische staf besloten de wedstrij den om de Europa-Zuid-Amerika-cup (wereldbeker) te spelen". Gisteravond is de bespreking tussen spelers en bestuur geweest en de spe lers waren, ondanks de bekende bezwa ren, voorstander van het doorgaan van de ontmoetingen. De twee wedstrijden worden gespeeld op data vóór of in oktober. De eerste ontmoeting is in Buenos Aires en de tweede ontmoeting in Rotterdam. Een eventueel noodzakelijke beslissingswed strijd moet 72 uur na de tweede wed strijd plaats vinden en zal ook in Euro pa worden gehouden. De wedstrijd in Zuid-Amerika zal worden geleid door een Europese scheidsrechter en die in Rotterdam door een arbiter uit Zuid-Amerika. Feijen oord heeft nog geen overleg gepleegd met Estudiantes, maar zal dat, nu de positieve beslissing is gevallen, op de kortste termijn doen. Dat de eerste wedstrijd in Zuid- Amerika wordt gespeeld is een gevolg van het reglement. Toen de wed strijdreeks in 1960 begon, werd de eer ste wedstrijd tussen de Europese en de Zuidamerikaanse kampioensploeg in Zuid-Amerika gespeeld en daarna zou de eerste thuiswedstrijd bij toerbeurt in Europa en Zuid-Amerika worden ge houden. In het reglement over de wedstrijden is ook een punt opgenomen wat betreft de arbitrage. Aan de wens van Feijen oord om daar een Europese en hier een Zuidamerikaanse arbiter te hebben, is gevolg gegeven. Feijenoord heeft zich nog geen me ning gevormd over de mogelijke data waarop zal kunnen worden gespeeld. Voorzitter Couwenberg zei: „Wij moe ten eerst de indeling en de loting van de Europa-Cup afwachten. De eerste ronde van dat toernooi wordt gespeeld op 15 en 29 september, maar wij weten GUADALAJARA De spelers en re serves van het Braziliaanse elftal heb ben na de zege van 1-0 op Engeland in het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal een extra premie van vijftienhonderd gulden gekregen. De meesten zullen morgen niet van de partij zijn in de wedstrijd tegen Roemenië, omdat trainer Mario Zagalo zijn topspelers iets meer rust wil geven tot de kwartfinales, die zondag worden gespeeld. Zagalo gaf openlijk toe, dat hij het flu its gnaal van de Israëlische scheids rechter als een opluchting had gevoeld. „Geen moment geloofde ik, dat onze zege vaststond. Beide ploegen hadden evenveel kansen. Engeland was tegen het einde veel gevaarlijker, dank zij de hoge passes door het midden," aldus de Braziliaanse trainer. Zijn collega van het Engelse elftal, Sir Alf Ramsey vond dat ook dat er wei nig krachtsverschil was. Brazilië won echter omdat het de kans, die het kreeg, benutte. Engeland was niet in staat te profiteren van de zwakke Braziliaanse verdediging", aldus de heer Ramsey, die er eerlijk voor uit kwam, dat zijn ploeg vlak na het doelpunt van de Braziliaan Jairzinho op het punt van instorten had gestaan. De meeste Engelse sportcommentato- n hopen op een herhaling Brazilië-En- geland in de finale. Ze zijn er echter niet zo zeker van, omdat Tsjechoslowa- kije een lastige tegenstander is en Roe menië wel eens zou kunnen winnen van de Braziliaanse reserves. Trainer O var Bergmark van Zweden wilde geen commentaar leveren op de beschuldigingen, dat zijn spelers zondag te hard hadden gespeeld tegen Israël. De Zweedse trainer was er nog steeds van overtuigd, dat zijn ploeg in de kwartfinales zou kunnen komen na het gelijk spel van 11 tegen Israël. De Mexicaanse trainer Cardenas was na de zege van Mexico op El Salvador niet eens tevreden. „In de eerste helft speelde de ploeg te nerveus en te ge remd. Pas na de rust heb ik met vol doening gekeken." nog niet, of de houder van de beker vrijstelling van de eerste ronde krijgt' Als daarover een beslissing is gevallen de loting is op 9 juli zullen wij natuurlijk ook nog overleg moeten ple gen met de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. BRISTOL De profs, semi-profs, onafhankclijken en de enkele ama teurs, die vrijwel onafgebroken over de gehele wereld tennis bedrijven, begin nen zich allengs in Engeland te verza melen, waar in de laatste week van deze maand Wimbledon begint. Daar van profiteren de kleinere - traditio neel aan Wimbledon voorafgaande - toernooien die voor tamelijk weinig geld op een sterke bezetting kunnen re kenen. Maandag begon in Bristol het Wills open kampioenschap met deelne ming van onder meer Newcombe, Stolle, El Shafei en Davidson. Allen begerig de zozeer gewenste gewenning aan het gras zo goed mogelijk te laten verlopen. Ismael el Shafei winnaar van het proftoernooi in Amsterdam verloor al in de eerste ronde. Tijdens zijn partij tegen de Amerikaan Jim McManus kwam hij in de eerste set nogal onge lukkig te vallen, waarbij hij een enkel blessure opliep. De pijn verbijtend zette hij door en won de tweede set, maar was uiteindelijk toch te zeer gehandi capt om ook de derde op zijn naam te brengen. Hij verloor met 6-8, 6-1, 4-6. De uitslagen zijn: heren enkelspel: eerste ronde: Bill Bowrey (Austr) - Jim Osborne (VS) 8-6, 6-3; Fred Stoll (Austr) - Patri cio Connejo (Chili) 4-6, 7-5, 6-2; Owen Davidson (Austr) - Roy Barth (VS) 6-2, 6-3; Jim McManus (VS) - Ismael el Shafei (Eg) 8-6, 1-6, 6-4; Tim Gorman (VS) - Premjitt all (India) 6-2, 6-4; Jai- deep Mukerjea (India) - Ron Holmberg (VS) 6-4, 9-7; Cliff Drysdale (Za) - Torben Ulrich (Den) 6-2, 4-6, 7-5. Dames enkelspel: eerste ronde: Betty Stöve (Ned) Wendy Tomlin- son (ZA) 6-2, 6-1; Lessly Hunt (Austr) - Pam Teeguarden (VS) 6-4, 6-4; Judy Dalton (Austr.) - Mevr. Drysdale (ZA) 6-1, 6-1; Kathy Harris (Austr) - Rita Bentley (GB) 6-4, 4-6, 6-2; Kerry Mel- vile (Austr) - B. Walsh (Austr.) 6-2, 6-2. DOUGLAS Op het eiland Man heeft de Westduitser Siegfried Schau- zu, evenals vorig jaar, de zijspanklasse van de TT-races gewonnen. De favo riet de Westduitse wereldkampioen En- ders, moest uitvallen met motorpech, na het ronderecord op 148,7 km te hebben gebracht. Nog niet een derde van de 92 gestarte equipes bereikte de eindstreep. Schauzu werd „getroffen" door een zeemeeuw, maar voor mens noch machine bracht dit schade mee. De uitslag is: 1. Schauzu BMW 181 km in 1.15.18 gem. 145.120 km; 2. Brown (GB) BSA; 3. Reece (GB) LMS; 4. Coop er (GB) WEC; 5. Horspole (GB) Triumph; 6. Sansum (GB) Triumph. De uitslag in de 250 cc lichtgewicht is: 364 km 1. K. Carruthers (Austr.) op Yamaha 2.21.19.2 (gem. snelheid 154.60 km); 2. Gould (GB) op Yamaha 2.24.54.0 (150.86 km); 3. Bartusch O.-Dld) op MZ 2.26.58.4 (148.00 km); 4. C. Mortimer (G.B.)3 op Yamaha 2.27.44.2 (147.97 km); 5 berwick (GB) op Suzuki 2.27.46.0 (147.94 km); 6. A. George (GB) op Yamaha 2.28.35.8 (147.12 km). Snelste ronde 23 minuten 5,4 sec. AMSTERDAM In opdracht van burgemeester dr. I. Samkalden, zijn gis termiddag in Amsterdam de bezette panden in de Sarpathistraat en op de Nieuwe Herengracht ontruimd. De ontruiming, die werd verricht door een ambtenaar van bouw- en wo ningtoezicht, verliep zond^i incidenten. Een politiepelotoi. van de mobiele een heid, dat ter assistentie aanwezig was, hoefde niet in te grijpen. In het pand aan de Nieuwe Heren gracht trof de politie, naast drie Franse jongelui twee minderjarige weggelopen meisjes uit de Noordoostpolder en een weggelopen minderjarige jongen uit Zandvoort aan. Ze zijn bij hun ouders teruggebracht. De vijf bezetters van de panden in de Sarpathistraat gingen nog voor de komst van de politie tot ontruiming over. De panden, waarin zij zaten, zijn bestemd als kindercrèche en als huis vesting voor verpleegsters van het na burige Weesperpleinziekenhuis. Achter gebleven huisraad van de bezetters is door de stadsreiniging naar een opslag plaats gebracht.

De Vallei | 1970 | | pagina 11