Veenendaals dagblad Verzet tegen belasting op verzekering autoschade Buiten Zijlstra: als prijzen lonen stijgen en terugslag Droogte schadepost voor de landbouw Zware gevechten in Amman Feijenoord gaat toch spelen in Zuid-Amerika Politie inet traangas bestookt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Weer treinongeluk in Duitsland Als de politie staakt TROPISCH E.\ .O. ageert fel tegen nieuwe fiscale aanslag „Niets met het wegverkeer te maken Logé bij brand omgekomen Op vergadering B.I.B. Water wordt seliaars FRAUDE BIJ EXAM EIS OP K.M.A. Auto ramt huis na dodelijke botsing Coalitie in Italië houdt *taiid WARM DEN HAAG Als de regering haar voorstellen, neerge legd in het wetontwerp - belastingen op rechtsverkeer ingewilligd krijgt bij het parlement, zullen de autogebrui kers per 1 januari 1971, behalve een verhoging van de wegenbelasting, ook een nieuwe assurantiebelasting op autoverzekeringen moeten gaan betalen, zo meent de E.V.O., de algemene verladers en eigen vervoerdersorga nisatie. De E.V.O. heeft zeer ernstige bezwaren tegen - de ze nieuwe fiscale aanslag op de beurs van de autogebrui kers. s Mensen vriend s Bezoekers reeo rc I IN 1\ OORD-NEDERLAND TUSSEN GUERRILLA 'S EN LEGER GOLAN UOKST OVERSCHOT Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement f 1,03 p.w., 4,40 p.m.. f 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag DINSDAG 9 JUNI I970 - 44e JAARGANG no. I3I De nieuwe belasting heeft niets te maken met het wegverkeer en het ver voer, maar wordt uitsluitend ingevoerd om budgettaire tekorten in de rijks begroting te dekken, aldus de E.V.O. in een communiqué. „De regering ver wacht tien miljoen gulden minder te ontvangen als gevolg van de voorgeno men afschaffing van diverse registra tie- en zegelrechten en wil dit verhalen op de gebruikers van personen- en be drijfsauto's". In het wetsontwerp, dat vandaag wordt gehouden door de vaste Kamer commissie, wordt voorgesteld het een malig verschuldigde polis-zegelrecht af te schaffen en over te gaan tot een pe riodieke heffing van 2 pet. op de pre mies van autoverzekeringen. De EVO berekent, dat de personenauto- en be stelwagengebruiker hierdoor een extra belasting van ongeveer 14,50 per jaar zal moeten betalen btf een allrisks verzekerde auto van 8000. Voor de vrachtautogebruikers is deze belasting nog zwaarder: bij een all risks verze kerde vrachtauto van 50.000 bedraagt de assurantiebclasting jaarlijks bijna 50. De EVO staat ook afwijzend tegen over het voornemen van de regering 2 procent assurantiebelasting ook op de verplichte WA-autoverzekering te leg gen. daar deze verzekering, die is be doeld ter bescherming van de belangen van verkeersslachtoffers, een uitge sproken sociaal karakter draagt. De wettelijke verplichting tot WA- verzekering van motorrijtuigen is ook bij de behandeling van het desbetref fende wetsontwerp in het parlement destijds aangeduid als sociale verkeers wet. Gezien dit sociale karakter moet, volgens de EVO, de WA-autoverzeke ring principieel op een lijn worden ge steld met de overige sociale verzekerin gen, die van assurantiebelasting worden vrijgesteld. Hieronder vallen de wettelijk ver plichte sociale verzekeringen, evenals de andere verzekeringen met een so ciaal oogmerk, zoals de ziektekosten verzekeringen, pensioenverzekeringen, de werkloosheidsverzekeringen en der gelijke. Op intitiatief van de EVO houdt de Nederlandse wegverkeers- en vervoers- federatie „Centraal Overleg" zich met deze assurantiebelasting bezig. Maan dag is bij de Tweede Kamer een be zwaarschrift ingediend. Daarin wordt verzocht in geen geval assurantiebelas ting te heffen op WA-autoverzekering. WINKEL De 22-jarige C. Vogel poel uit Alkmaar is om het leven geko men bij een felle brand, die in de af gelopen nacht een winkelpand met woonhuis in do Bosstraat in het Noord hollandse Winkel totaal heeft verwoest. Hel slachtoffer was een familielid van het echtpaar Van Groos, dat met twee kinderen het pand bewoonde. De zen konden zich in veiligheid stellen, doch de heer Vogelpoel is vermoedelijk in zijn slaap verrast door het snel om zich heen grijpende vuur. Al omringen we ons met volière- vogels, aquaria en postduiven, - toch blijft de hond zich als vriend van de mens nummer één handha- ven. Als huis- of kamergenoot, be- t hoeder van onze eigendommen, be- waker van huis en erf, bij de J schaapskudde of als jachthelper en nog in andere situaties edoch ge- lukkig niet meer als trekdier of in het kamwiel en zelden vernederd op 5 de kermis overal vinden wij onze s metgezel. Het is geen wonder, dat er talloze boeken over bestaan, vap i wetenschappelijke kynologie tot ro- S I mans toe. Wie zich verdiepen wil 5 over de gedragingen van zijn vier- i voetige huisgenoot kan ik zo te I zeggen als neusje van de zalm het volkomen verantwoorde en toch bijzonder genoeglijke, populaire S boek van prof. dr. K. Lorenz 5 ,,Mens en Hond" aanbevelen, s dat u stellig menig uur van leesge- not belooft. Het is reeds de vijfde 5 druk uit het fonds van Ploegsma te Amsterdam, maar dit betekent niet zo maar een herdruk, doch een uitgave, speciaal voor het Na- tuurjaar '70 geheel opnieuw ver- 5 taaïd door de ,,Artis"-man Han Rensenbrink en met tal van teke- ningen toegevoegd aan de oude. Prijs slechts f 10.90 geb. De ver- S maarde Oostenrijkse hoogleraar vertelt plezierig, vol humor en op- gewekt over de eeuwenoude relatie mens/hond en hij kan dit als een der beroemdste dierpsychologen ter wereld met grote kennis van zaken doen. Schier alle handelingen van 5 S onze viervoeter worden verklaard; Lorenz merkt alles op van intelli- s gentie, handelingen, reflexen, reac- ties en instincten, zoals honger, vluchtdrift, vechtlust, moederliefde, verdediging enz., doch nimmer kan 5 van een starre automaat worden gesproken. Leervermogen en pres- tatie, gewoontevormingerfelijk- s heid, spel, drijfveren en tal van an- dere aspecten fascineren of intri- geren, al naardat de verhouding tot uw hond ligt. Lorenz nadert de 70, maar zijn geschrift bleef boeiend en fris. 9 juni '70 A. B. WIGMAN BAZEL Do president van de Nederlandsche Bank. dr. J. Zyistra. heeft ge waarschuwd dat wanneer lonen en pryzen over de hele wereld blijven stijgen, economische terugslag (een recessie) onvermijdelijk zal zijn. Hij deed deze uitspraak in zijn kwaliteit van president van de Bank voor Interna tionale Betalingen, die gisteren in Bazel zijn jaarvergadering hield. HANNOVER Kiel-München De sneltrein is maandagmiddag met een snelheid van 120 km per uur in de omgeving van de Neder- J saksische stad Alfeld ontspoord, i waardoor ongeveer 130 mensen wer- i den gewond en een persoon om het leven kwam. Volgens de wagenvoerder is het ongeluk van maandag waarschijnlijk j veroorzaakt door een gebroken kop- j peling tussen de motorwagen en het t eerste rijtuig. Enkele ogenblikken t voor de ontsporing hoorde hij een hevig gekraak waarna de motorwa- gen naar het scheen, zonder last verder reed. Van de twaalf wagons J liepen er tien uit de rails. De meeste t sloegen om. t Er zaten ongeveer 270 passagiers in de trein, van wie er vijftig ern- stig en 80 licht gewond raakten. De j J omgekomene zat vermoedelijk niet in de trein .Naast zijn lijk werci een J verwrongen rijwiel gevonden. Vol- J gens bewoner, uit de omgeving is t kort voor het ongeluk nog door t spoorwegarbeiders aan het baanvak gewerkt. Op de foto een overzicht van de ravage. OSAKA Met een dagtotaal van ruim 600.000 bezoekers is zondag door de wereldtentoonstelling te Osaka een nieuw record gevestigd, waarmee het hoogste dagtotaal van de Expo'67 in Montreal, met ruim 30.000 personen werd overschreden. Het totale bezoekersaantal van het Nederlandse paviljoen dat zich in een zeer grote belangstellling met name van de jeugd blijft verheugen, be draagt thans ruim 2.2 miljoen, ofwel meer dan 8,5 procent van het totale be zoek aan de Expo In het Sovjetrussische paviljoen, waarvoor 's ochtends bij de opening al vele duizenden geduldig staan te wach ten, werd zondag de tienmiljoenste be zoeker verwelkomd. GRONINGEN Dc aanhoudende droogte heeft in het noorden voor vele miljoenen guldens schade veroorzaakt aan landbouwgewassen. Vooral doordat de periode van droogte volgde op een reeks vochtige weken, is in het kleigebied een zware klap gevallen. AMMAN (Jordanië) In geheel Am man woedt op het ogenblik een zware strijd tussen Palestijnse guerrilla's en Jordaanse geregelde soldaten, die schie ten op ieder zich bewegende comman do. In vele delen van de hoofdstad heb ben dc Jordaanse troepen hinderlagen gelegd voor de guerrilla's. Een Palestijnse woordvoerder heeft verklaard, dat het leger het guerrilla- hoofdkwartier in de buitenwijken van de stad aanvalt en dat de guerrilla's ra ketten in actie hebben gebracht. De Jordaanse autoriteiten hebben nog geen officiële verklaring over de ge vechten uitgegeven, evenmin als de 10 guerrillaorganisaties die in dit land zijn gevestigd. Vandaag wordt in Amman de komst van guerrillaleider Jasser Arafat verwacht om de kwestie te regelen, al dus de zegslieden. Details over de gevechten zijn nog steeds niet bekend, wel dat zij in Zerka begonnen en zich naar het zuidelijker gelegen Amman verspreidden. Tegen het vallen van de nacht zou het in bei de steden weer kalm zijn geworden. De zegslieden weten de ongeregeldheden aan provocaties van het uiterst links georiënteerde „democratische volks front", dat /Jch voornamelijk met ideologie bezighoudt. De grote guerrilla groepyen zoals Al Fatah en de Palestijn se bevrijdingsorganisatie, zijn volgens hen tegenstanders van dergelijk optre den. Een woordvoerder van El Fatah in Beiroet zei dat bij de gevechten in to taal 9 guerrillastrijders en burgers wer den gedood en 13 gewond en dat het Jordaanse leger 10 dóden telde en 17 ge wonden. Dc gebruikelijke Arabisch-lsraclische gevechten speelden zich af over de be standslijn tussen Syrië en Israël in de heuvels van Golan. Volgens de laatste berichten werden een vrouwelijke Is raëlische soldaat gedood en vijf ge wond. Een woordvoerder in Tel Aviv zei, dat dc slachtoffers vielen toen Sy rische troepen bij Nehal Gesjoer, Tel Farid en Rafid een artilleriebeschieting begonnen die vijf uur aan een stuk zou duren. Later, toen dc Israëliërs het vuur al via grond- en luchtacties beantwoordden, breidden de gevechten zich uit langs de gehele bestandslijn in de heuvels van Golan. De woordvoerder in Tel Aviv bestempelde berichten uit Damascus als zouden twee Israëlische toestellen zijn neergehaald, als „pure fantasie" en zei dat alle toestellen be houden waren teruggekeerd. Wel zou den aan Syrische stellingen zware ver liezen zijn toegebracht. Ook aan het Suez-Kanaal is het Is raëlische leger maandag weer bijzonder actief geweest. Zonder onderbreking werden bijna twaalf uur lang lucht aanvallen uitgevoerd op Egyptische stellingen ten zuiden van Port-Said. Volgens waarnemers zijn na de vele bombardementen alle verbindingen over land met Port-Said verbroken en is er in de stad al een groot tekort aan water en voedsel. Men neemt aan dat de onophoudelijke luchtacties van Is raël bedoeld zijn om de Egyptische po gingen te dwarsbomen een grootscheep se oversteek te maken naar de oostelij ke oever van het kanaal. Een groot bijkomstig probleem is, dat een aantal boeren, dat normaal gespro ken een slechte oogst zou moeten kun nen op\>age«, da ï-toc financieel niet meer in staat is door de slechte gang van zaken in het boerenbedrijf tijdens de laatste jaren. Het schrale droge weer remt in Lim burg de groei van zomergerst, dat nu op lengte moet komen. Vogens het Rijks consulentschap voor rundveehouderij en akkerbouw tv Roermond, gaan de hooggelegen graslanden duidelijk ach teruit. De boeren moeten hun koeien bijvoeren om de melkproduktie op peil te houden. Als de droogte blijft voortdu ren, loopt vooral de graanoogst gevaar. Ook de wegen krijgen het bijzonder zwaar te verduren door de hoge tempe ratuur. Op het wegdek van de Arn hemse Rijnbrug moest gisteren zand worden gestrooid om de slijtage tot een minimum te beperken. Op de drukke verkeerswegen elders z\jn soortgelijke maatregelen genomen. Vele waterleidingbedrijven in het Westen van het land hebben gisteren een sproeiverbod uitgevaardigd. In Lei- ROTTERDAM Het bestuur van Feijenoord heeft gisteravond besloten dc wedstrijden om de officieuze we reldbeker tegen het beruchte Estudian- tes de la Plata uit Argentinië toch te spelen. Hoewel de Rotterdamse bestuurderen in principe weinig voelden voor dit ris kante Zuidamerikaanse voetbalavon- tuur, zijn ze na overleg met trainer Ernst Happel gezwicht voor de wens van de spelers, die zich altijd grote voorstanders van deze happening heb ben getoond. De eerste wedstrijd wordt gespeeld in Buenos Aires en wordt geleid door een Europese scheidsrechter. De leiding in de return zal dan in handen komen van een Zuidamerikaan Beide duels worden vóór of in de maand oktober gespeeld. BREDA De senaat van de KMA in Breda heeft zes eerstejaarskadetten, die bij een examen onregelmatigheden /.ouden hebben gepleegd, aangebracht bij de gouverneur van de academie, ge- neraal-majoor J. Mulder. De senaat die bestaat uit oudere- jaars-kadetten was ter ore gekomen, dat drie studenten de examenopgaven voor het vak economie te pakken had den gekregen. Zij hadden drie medestu denten in dit voordeeltje laten delen. De senaat gaf dit door aan de gou verneur, die het zestal op het matje riep. Er is contact opgenomen met het ministerie van defensie. Overmorgen vergaderen de raad van gouveneur en assessoren, die een advies over even tueel te nemen maatregelen aan minis ter Den Toom zullen uitbrengen. den, Wassenaar en Velsen was dat reeds gebeurd. In Amsterdam en Rot terdam zijn de problemen nog niet zo groot, dat een drastisch ingrijpen nood-- zakelijk is. Het dagelijks drinkwaterge- bruik in Rotterdam bedraagt thans 370 mijloen liter. Dat is slechts 17 miljoen liter minder dan tijdens de topdag in 1969. In de bierbrouwerijen en de fris- drankenfabrieken heerst een koorts- achtgie bedrijvigheid. Als het warme weer doorzet, kunnen dc winkeliers, café-, restaurant- en hotelhouders van af volgende week rekenen op een lange levertijd van bier en drisdranken. De voorraden van de frisdrankfabrieken en brouwerijen zijn danig geslonken. Vooral Heineken eu Hero hebben de grootst mogelijke moeite om aan de vraag van de detaillisten te voldoen. Mr. F. J. C. B. Jansen, president-direc teur van Hero: „Door de vakantie tij dens de eerste tien dagen in mei waren onze voorraden reeds behoorljk terug gelopen". ARNHEM Twee Arnhemse poli tiemannen zijn vannacht met traan gas bestookt, toen ze een dronken automobilist wilden inrekenen. De 26-jarige Arnhemmer was, achtervolgd door de politic, voor zijn huis aan gekomen. eii riep de hulp van zijn va der in. Deze opende het vuur op de agenten, die op hun beurt een waar schuwingsschot losten. Er volgde een belegering van een half uur, waarna de 57-jarige vader zich aan de inmiddels uitgerukte versterking onderwierp. H(j bleek in het bezit te zijn van een gaspistool. Het werd in be slag genomen. De zoon moest mee naar het bureau om z\jn roes uit te slapen. GRATHEM —De 66-jarige W. J. G. van Heyst uit Amsterdam en zijn even oude echtgenote zijn maandagmorgen om het leven gekomen, toen hun auto op de Napoleonweg in het Middenlim burgse Grathem in de flank werd aan gereden door een Duitse truck met op legger. Het echtpaar was op slag dood. Na de botsing schoot de Duitse combi natie een huis >innen. dat grotendeels werd vernield. Een 15-jarig meisje in deze woning werd licht gewond en moest met een ernstige shock worden opgenomen in het ziekenhuis te Roer mond. De Duitse chauffeur raakte licht I gewond. „In bijna elk land wil de stijging van de lonen sneller gaan dan die van de produktiviteit. Dit zal uiteindelijk moe ten leiden tot verminderen van de win sten. De landen zouden tot een geza menlijke belasting-, financiële en loon ei) prijspolitiek moeten komen". Vorig jaar zijn in de meeste landen de prijzen met vijf procent en de lonen met acht procent omhoog gegaan. Dr. Zijlstra kritiseerde degenen die me nen, dat zolang de prijzen in het bui tenland In dezelfde mate stijgen als in het binnenland, de groei van de econo mie niet in gevaar komt. Hij verweet de vakbonden loonsverhogingen te eisen, die de stijging van de produktiviteit te boven gaan. Dr. Zijlstra zei dat de Verenigde Sta ten moeten zorgen voor een overschot op hun betalingsbalans. „Als er een groot tekort blijft bestaan, blijft de wereld bloot staan aan eer krachtige inflatie". In het jaarverslag van de bank wordt, gezegd, dat op het ogenblik een van de grootste onzekerheden is de vraag hoe de positie van de dollar moet worden versterk' De bank waarschuwde dat de nieuwe kracht van het pond sterling en de Franse franc nog niet betekent dat de internationale monetaire moeilijkheden zijn opgelost. Pond en Franse franc worden nog steeds- beschermd door de- viezenbeperkingen. Bovendien zijn de Britse financiële reserves nog lang niet voldoende. Dr. Zijlstra wees geruchten van de hand als zou de Nederlandse regering van plan zijn de koers van de gulden vrij te laten schommelen op vraag en aanbod. ROME Alle stemmen van de zon dag en maandag gehouden regionale verkiezingen in Italië zijn geteld. Men kan vaststellen dat de centrum-linkse coalitie van premier Rumor wat stem men heeft onttrokken aan zijn linkse en rechtse oppositie, zodat zijn coalitie sterker zal komen te staan. Ofschoon de christen-democraten enig verlies leden werd er winst ge boekt door twee gematigde bondgenoten in de coalitie, de vrij kleine unitaristi- sche socialisten en de republikeinen. Wat de communisten betreft, of schoon deze in grote lijnen hun positie konden handhaven of hier en daar zelfs wat prijs moesten geven, gaat het erop lijken dat zij in drie was een van de 15 staten waar het om ging, de sterkste zijn geworden. De medestrijders van de communis ten. de militante proltarische socialis ten", hebben zware klappen gekregen. Dit geldt ook voor de grootste partij onder de oppositie de conservatief-libe rale partij voor particulier initiatief. De neo-fascisten, die vooral hadden geageerd tegen de agitatie der vakbon den wonnen enigzins in kracht. De einduitslag is: Christen-Democra ten 37,9 pet. 287 zetels (was 38,8); So cialisten 10,4 (10,2) 67; Sociaal-Democra ten 7 (7) 41; Republikeinen 2,9 (1.8) 18; Communisten 27,9 (28) 201; Prol. Socia listen 3,2 (4,4) 16; Liberalen 4,7 (5,9) 27; Monarchisten 0,7 (1,2) 1; Neo-Fascisten 5,2 (4.3) 32; Overigen 0,1 0. I f i (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur bereikt nu een peil, dat met tropisch wordt om- schreven: circa 30 graden. Oostelijke winden blijven name- lijk nog warme lucht van het conti- f nent aanvooeren, aan de zuidzijde van een wat verzwakkend hoge- drukgebied boven Scandinavië Hoewel er in grote trekken wei nig verandering in het heersende zomerse weertype komt een om slag is onwaarschijnlijk wordt toch de kans op een lokaal hitteon- weer in de namiddag en avond wat groter, bij enige toeneming van de vochtigheid. De kans op buien is het grootst ten zuiden van de grote rivieren. In Zuidoost Engeland kreeg Has tings gisteravond een voorproef van zo'n bui: 40 tot 60 mm neer slag in een uur tijd. Ook de Engelse weerkundigen zien de hele maand juni als een warme en overwegend droge j maand met minder vaak onweer j dan normaal. Weersverwachting van het K.N.M.I. van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Tn Stockholm heeft een saking van de hoofdstedelijke politie, geleid tot bandeloze tonelen. Automobilisten lapten de verkeersregels aan hun laars en nozems plunderden. Hier zijn een jongen en een meisje bezig de etalage van een sigarenmagazijn leeg te roven. Zonnig weer met later kans op een on weersbui. Meest zwakke wind en aanhoudend warm. Zon op 4.21: onder 20.58. Maan op 10.33, onder 00.33.

De Vallei | 1970 | | pagina 1