„Alles openbaar maken wat niet beslist geheim is Waarom komt mevrouw op bezoek Koster signaleert „uitspattingen in kerkelijke gebouwen" DISCUSSIE OVER WEG WERP- EN WITTE SCHOLEN Functies in GS verdeeld De nieuwe deodorant Sportif van Boldoot maakt van een V Stiltegebiedtussen Den Haag en Leiden zou een nationaal park moeten worden 11 COMMISSIE BIESHEUVEL l!S RAPPORT INZAKE ANDERE OPZET VAN OVERHEIDS VOORLICHTING: Reeks concrete voorstellen Waarschuwing tegen instuifavonden Motie van Pvd A-kamer lid wil onderwijzers vrijstellen Piloot redt zich uit vallende straaljager KAMERLEDEN NAAR ISRAËL STAKING OM OPENHEID AF TE DWINGEN Geen zorgen om uitgewezen Kaapverdianen ;<SÉa>;Te( Wl,nmsniaKina 75 escorting. RAAD VAN STATE UITZONDERINGEN STAATSSECRETARIS? mODGEBlEDETS een frisse keukenprinses. DEodoRANt spray Alle drukke en bedrukte mensen, hij is er! Uw eigen overtuigende deodorant! Sportief geurend. Koel. Veilig. In groene verpakking. Met ingebouwde zekerheid voor urenlange frisheid. Juist in de heetste uren van uw leven. Een levensblije deodorant. Net als de blauwe en rose Boldoot deodorants verkrijgbaar in spray, roller en stick. DINSDAG 9 JUNI 1970 ADVERTENTIE Van een onzer redacteuren DEN HAAG Mr B. W. Biesheuvel heeft vanmorgen het rapport van de door hem geleide „Commissie heroriën tatie overheidsvoorlichting" in een bijeenkomst in de Trèveszaal aan het Binnenhof aan minister-president P. J. de Jong overhandigd. Belangrijkste uitgangspunt van het rapport, waarop niet alleen in regerings- en parle- mentskringen, maar ook op de provinciale griffies en de gemeentesecretarieën met spanning is gewacht, is: „Al les is openbaar wat niet geheim is". Volgens de commissie- Biesheuvel moet het nu geldende geheimhoudingsbeginsel vervangen worden door een van openbaarheid uitgaand beginsel. Het rapport (250 bladzijden), dat de titel „Openbaarheid- Openheid" kreeg, komt tot de conclusie, dat de informa tie van de overheid aan de burgers dat een wettelijk omschreven recht moet worden op het juiste tijdstip beschikbaar moet komen, namelijk in een stadium, waar in de regering nog geen definitief standpunt heeft ingeno men en er nog voor alternatieve oplossingen gekozen kan worden. ADVERTENTIE Vel© tienduizenden Nederlandse vrouwen weten het antwoord op die vraag. Zij maakten al kennis met de vriendelijke klanten service die de Moara Shira Consulente biedt. Met die kennismaking ging voor velen een niepwe wereld open. Een wereld van schoonheid. Schoonheid van vrouw tot vrouw. Schoonheid voor iedere vrouw. Want de basis voor schoonheid is een goede verzorging. En iedere vrouw kan er goed verzorgd uitzien. Daarom zijn die tienduizenden vrouwen echt wel blij dat de Moara Shira Consulente op een dag bij hen aanbelde. Omdat zij nu, In de rust van hun eigen huiskamer, de schoon heidsmiddelen kunnen uitzoeken die het best bij hen passen. Omdat zij in een gesprek van vrouw tot vrouw vrijuit over hun huidprobleempjes kunnen praten. Omdat zij deskundig geadviseerd worden bij de aankoop van cosmetica en toiletartikelen van wereldklasse. En dat tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Omdat de vriendelijke en regelmatige Moara Shira service de klant niets extra kost. Omdat alleen Moara Shira haar produkten onvoorwaardelijk durft te garanderen. Om al die redenen is de Moara Shira Consulente steeds hartelijk welkom bij al haar klanten. Misschien binnenkort ook bij u. Bijzonder interessant is, dat het rap port onder meer een wetsontwerp om vat, dat handelt over het in de open baarheid functioneren van de overheid. Met nadruk wordt erop gewezc. dat de bepleite openbaarheid voor de organen van de centrale overheid ook zou moe ten gelden voor de overige publiekrech telijke organen, in het bijzonder voor de gemeenten. Concrete voorstellen van de commis sie-Biesheuvel zijn o.m.: Instelling van een raad voor de openbaarheid; Uitbreiding van de departementale voorlichtingsdiensten Opleiding en bijscholing van voor lichtingsambtenaren Inrichting van departementale lees zalen voor het publiek; Wijzigingen aanbrengen in de in houd van de (dagelijks verschijnende) Nederlandse Staatscourant; Wijzigingen aanbrengen in de in houd van de Handelingen (het woorde lijke verslag van de debatten in de Sta ten-Genera al). Heel belangrijk vindt de commissie het. dat bij de voorbereiding van het beleid van de rijksoverheid een grote mate van openbaarheid bestaat, waar door de rechtstreekse invloed van de burger op de beleidsvorming verruimd kan worden. „Met inachtneming van de slagvaardigheid van het bestuur moeten belanghebbenden en belangstellende burgers over beleidsvoornemens ge raadpleegd worden". Een op zichzelf staande aangelegen heid is de openbaarmaking van het centrale bestuur met daaraan gekop peld een recht op informatie van de burger; „deze moet op zo kort mogelij ke termijn gerealiseerd worden", aldus de commissie, die vooral met, het oog daarop al een ontwerp van wet aan het rapport gekoppeld heeft. De commissie is van mening en hier komt een conclusie, waarop in par lementair en ambtelijk Den Haag met zeer grote belangstelling gewacht is dat de adviezen van de Raad van State over wetsontwerpen mét het nader rap port van de regering gelijk met de me morie van toelichting gepubliceerd moeten worden. Zoals men weet, gaan wetsontwerpen alvorens de Tweede Kamer te bereiken eerst naar de Raad van State voor advies; het is al jaren een heet hangijzer in Den haag of deze adviezen openbaar gemaakt kunnen worden; ook door Kamerleden is hiernaar menigmaal gevraagd. De wettelijke regeling zou moeten in houden: verplichting van de overheïü om uit eigen beweging en op verzoek informatie te verstrekken, waardoor de burger een recht op informatie over doen en laten van overheidsorganen krijgt. Niet altijd zal tot openbaarmaking overgegaan kunnen worden, aldus de commissie. Uitzonderirgen unnen zijn: als deze openbaarmaking de een heid van de Kroon naar b 'ten in ge vaar zou kunnen brengen; als de veiligheid van de staat ge schaad zou kunnen worden; als schade toegebracht zou kunnen worden aan de goede betrekkingen van Nederland met vreemde mogendheden; als economische of financiële be langen van ons land in ernstige mate geschaad zouden kunnen worden; als opsporing van strafbare feiten ernstig belemmerd zou kunnen worden. De minister-president heeft, aldus het rapport, een centrale rol in de voor lichting. De leden van de commissie werden het niet eens over de vraag of voor de voorlichting een staatssecretaris aangesteld zou moeten worden (zoals bijv. in de Bondsrepubliek - dr. Ahlers). De leden prof. Dr. G. Kuypers, H. J. Neuman, mr. A Seret en mr. A. Stem pels voelden daar wel wat voor. maar de andere leden, mr. Biesheuvel, mr. M. Vrolijk, dr. Cramer, J. W. M. Martinot en J. W. Rengelink. distantieerden zich van dit denkbeeld. Volgens de voor standers. zou deze staatssecretaris rechtstreeks onder de premier moeten ressorteren; de tegenstanders vinden de NIJKERK Ook een moeilijkheid in het kostersbcstaan zijn de zogenaamde instuifavonden liefst op zaterdag avond die tot diep in de nacht door gaan en niets met het kerkewerk te maken hebben. Popmuziek, drank en seks vormen er de hoofdtoon en na af loop kan de rommel worden opgeruimd; ook de voorbehoedsmiddelen. Deze kri tiek liet vandaag de voorzitter van de Protestants Christelijke Vereniging van kosters in Nederland, de heer E. van de Brink, in Nijkerk horen op de jaarlijkse toogdag van de Nederlandse kosters. De voorzitter betoogde, dat op zondag in die kerkelijke gebouwen de dienst des Woords de boventoon voert. „Maar •te men denkt, dat de jeugd met deze instuifavonden gebaat is en het Evan gelie daardoor kan worden uitgebreid, dan vergist u zich. Want het is al zon dag voor men naar huis gaat en dus: Zondags uitslapen. Is dat kerkewerk?", aldus de voorzitter, die hiermede nog eens met klem wilde waarschuwen te gen de hedendaagse uitspattingen in de kerkelijke gebouwen. De heer Van den Brink wees erop, dat zijn vereniging nog alle reden van bestaan heeft, te meer nu dankzij de samenwerking met de vereniging van kerkvoogdijen en het landelijk verband van de commissies van beheer een ar beidsovereenkomst voor de kerken en hun kosters tot stand is gekomen. Hij zei voorts, dat bij de moeilijkhe den in kringen van de kerkbesturen steeds weer de onwetendheid de boven toon voert. Hij betwijfelde echter of het wel alleen de onwetendheid is, om dat de kerkbesturen nog steeds menen voor één salaris het gehele gezin, man en vrouw, in te kunnen schakelen voor de vele werkzaamheden. Een ander punt van ongerustheid vormen de pastoriegoederen, die voor sommige gemeenten inhouden het beta len van predikantstraktementen. „Vele gemeenten leven in de veronderstelling, dat him kerk rijk is en voldoen dan ook niet aan hun verplichtingen. De dupe wordt hier de koster, want er moet ook op hem worden bezuinigd", aldus de heer Van den Brink. voorlichting zo'n wezenlijk bestanddeel van de werkzaamheden van d^ premier, dat hij deze verantwoordelijkheid niet zou mogen delegeren. Centralisatie van het gehele over- heidsvoorlichtingsbeleid wordt afgewe zen, wél dient er een betere coördinatie te komen. Verschil van mening was er of public-relationsdeskundlgheid bin nen de overheid vereist is Tegenstan ders hiervan zijn van mening, dat de overheidsvoorlcihting niet onderge schikt gemaakt mag worden aan de doelstellingen van de public relations. Nóg enkele concrete suggesties uit dit rapport: geen primeurrecht voor 't parlement (primeurs op kennisneming van door de regering openbaar te maken besluiten, voorstellen en feitenmateriaal etc.) een zo groot mogelijke openbaar making van de ontwikkelingen bij de kabinetsformatie („Vorming van het kabinet is een publieke zaak"); adviezen van vooral de fractielei ders aan de i.oningin in verband met de aanwijzing van de (in)formateur openbaar maken; ook op het gebied van het buiten lands beleid de grootst mogelijke open heid. Het rapport is vanmorgen, zoals ge meld, aan de minister-president over handigd. die opmerkte dat vooral de staatsrechtelijke en financiële aspecten zeer zorgvuldig bestudeerd zullen moe ten worden; „het zal wellicht de over- heidsvoorlcichting voor de eerste tien tallen jaren bepalen". DEN HAAG Even ten noorden van Terschelling is gistermiddag een Thun- derstreak van de vliegbasis Eindhoven in zee gestort. De vlieger luitenant K. Hogers (31) uit Eindhoven redde zich met de schietstoel. Hij werd ongedeerd door een reddingshelikopter van dé Koninklijke Luchtmacht opgepikt. Luitenant Hogers verliet, zijn toestel nadat het vermoedelijk door een ex plosie in de motor in brand was gevlo gen. De reddingsoperatie werd op gang geracht door de Urker kotter UK-141, die ook de schietstoel aan boord nam. DEN HAAG De stichting Het Zuidhollands Landschap Staatsbos beheer en de werkgroep milieuhygië ne van de Leidse universiteit willen tussen Den Haag en Leiden een groot nationaal park inrichten. Het gaat om een gebied van ongeveer tweeduizend hectaren, dat grote mo gelijkheden voor recreatie biedt en ingeklemd ligt tussen Den Haag, Lei den, Voorschoten, Wassenaar en Leid- schendam. De drie organisaties willen dit „laatste stiltegebied" in de Randstad Holland voor de toekomst bewaren en be schermen tegen zandwinning, wegen aanleg en andere bebouwingHet idee is afkomstig van de jonge Leidse bioloog de afgelopen tien jaar aan stilte de afgelopen tien jaar aan heeft gewerkt. Het gebied is thans in handen van de Koningin (Kroondomein), de ge meenten Leischendam, Wassenaar en Voorschoten, de provincie en enkele particulieren. Binnenkort zal contact met de gemeentebesturen worden op genomen. De drie organisaties hopen samen met de huidige eigenaren tot een gemeenschappelijk, door de over heid gesubsidieerd, beheer te komen. Het gebied zal worden ontsloten voor recreatiebezoekers. De heer Ter Keurs denkt aan fiets- en wandelpa den. Auto's zullei niet worden toege laten. .hts land telt thans drie nationale par ken: De Hoge Veluwe en Veluwe- zoom en de Kennemerduinen. DEN HAAG Op uitnodiging van het Israëlische parlement brengt een Nederlandse parlementaire delegatie van 6 tot 13 juli een bezoek aan Israël. De delegatie zal bestaan uit de heren De Niet, Franssen, Tilanus, Walburg, Knottnerus, Louwes, Engels, Van der Spek, Coenen, Koudijs, Vissen en ver moedelijk de heren Meester, Van der Stoel en Andriessen. DEN HAAG De Rotterdamse so cialist Laban heeft gisteren in de Tweede Kamer gevraagd om zo spoedig mogelijk voor dienstplichtige onderwij zers een algemene vrijstellingsregeling in te voeren. Hij nam daarbij de bouw vakarbeiders ais voorbeeld. Wel stelde hij de voorwaarde dat de onderwijzers tijdens een bepaalde pe riode bij het basisonderwijs moeten blijven werken. De socialist vatte zijn verlangens in een motie samen. Staatssecretaris Grosheide (Onder wijs) stond echter zeer afwijzend te genover de motie, zo bleek in de verga dering van de vaste commissie voor on derwijs. Hij noemde het gerichte vrij- stellingsbeleid van minister Den Toom (Defensie) een goed beleid. Het leek hem gevaarlijk dat los te la ten, omdat daardoor het onderwijzers- tekort in klemmende gebieden niet wordt opgeheven maar eerder wordt vergroot. De staatssecretaris sprak ook van een eenmalige maatregel, die geen rekening houdt met belangen van het leger. Het antwoord van de heer Laban was kort maar krachtig: „Het gaat mij om meer onderwijzers in de scholen en dat vind ik op het ogenblik belangrijker dan het leger. Het aantal vrijgestelde onderwijzers moeten wij zo zien te spreiden, dat het in de noodgebieden te recht komt". De ch-afgevaardigde dr. Schuring kwam op het punt van de scholenbouw met de gedachte om zogeheten weg- werp-scholen te bouwen. Scholen van licht materiaal die men kan verplaatsen en kan opbouwen naar gelang de ver nieuwingen in het onderwijs. De socialist Laban herinnerde zich dat een ander ch-fractielid (drs. Tila nus) onlangs het idee van een weg werp-ziekenhuis lanceerde. „De CHU wordt langzamerhand een wegwerppar- tij", zei hij. De heer Laban zag veel meer in zoge heten witte scholen, goede stevige scho len die op een centraal punt worden opgericht en die ook kunnen dienen voor sociale en culturele contacten van wijkbewoners. Met een dergelijke gedachtengang kon de liberaal Vonhoff zich wel verenigen. Hij erkende de gedacht van de witte school wat kabouterachtig te vinden. AMSTERDAM Het personeel van de Koninklijke Ilollandsche Lloyd aan de Oostelijke Handelskade heeft gister middag drie uur gestaakt om de direc tie van he< bedrijf te dwingen mede delingen te doen over de geruchten over een fusie tussen Muller en Co., waar van de Ilollandsche Lloyd een dochter onderneming is, en de KNSM. Zowel het kantoorpersoneel als de arbeiders in de haven, in totaal 225 man, legden het werk neer. De directie ls niet op de eisen van het personeel ingegaan De ondernemingsraad eiste vandaag een gesprek, teneinde openheid van zaken te krijgen. ,Maar", zei hij, „wat dat aangaat wil ik best met de heer Laban op één padde stoel gaan zitten Dan irioet dan wel een stevige zijn...." Staatssecretaris Grosheide ging op het typische verschil tussen een weg- werpschool en een witte school niet verder in. DEN HAAG Minister Polak (Justi tie) is ervan overtuigd dat de groep Kaap-Verdianen, die vorige maand het land zijn uitgezet niets hebben te vrezen van de Portugese regering. Zij hadden geldige paspoorten met recente uitreisstempels. Bovendien heb ben zij geen van allen zich erop beroe pen, dat zij in Portugal iets te vrezen zouden hebben van Portugese autoritei ten. De minister antwoordt dit op vragen van de Tweede Kamer-leden Wiebenga en mejuffrouw Barendregt (beiden PvdA). Het college van Gedeputeerde Staten van Gelderland heeft in zijn eerste ver gadering de taken als volgt onderling verdeeld: Bestuur der provincie: dr. A. R. Ver meer, waarnemer H. J. A. Verberk. Toezicht op de gemeenten: H. J. A. Verberk, waarnemer mr. H. P. Jager. Ruimtelijke ordening en volkshuisves ting: mr. O. W. A. Baron van Verschuer, waarnemer mr. S. J. Wijnperle. Bestuurlijke organisatie en grenswijzi gingen: H, J. A. Verberk, waarnemer mr. S. J. Wijnperle. Natte waterstaat: mr. H. P. Jager, waarnemer mej. Van Driel. Verkeer en vervoer: mr. S. J. Wijn perle, waarnemer mr. O. W. A. Baron van Verschuer. Economische aangelegenheden: drs. A. R. Vermeer, waarnemer H. J. A. Ver berk. Landbouw en ruilverkaveling: Mr. Baron van Verschuer, waarnemer mr. S. J. Wijnperle. Recreatie en Natuurbescherming: mr. S. J. Wijnperle. waarnemer Baron van Verschuer. Milieuhygiëne: mr. H. P. Jager, waar nemer mej. ^an Driel. Maatschappelijk en cultureel welzijn a. volksgezondheid, sociale dienstverle ning, jeugd, sport, samenlevingsopbouw: mej. Van Driel, waarnemer drs. Ver meer; b. cultuur en onderwijs: drs. A. R. Vermeer, waarnemer mej. Van Driel. Personeelszaken en interne dienst: mr. H. P. Jager, waarnemer Baron van Verschuer. ADVERTENTIE ^OLDOOf "4^D BY BOLDOOT BOLDOOT deodorant sportif I

De Vallei | 1970 | | pagina 7