Over de grenzen Tempels van Angkor Vat ARGENTIJNS LEGER ZET 1 van grote schoonheid PRESIDENT ONGANIA AF Grote hulpactie voor Peru Olie bedreigt vis in de Noordzee Palestij nen ontvoerden V.S.-diploniaat Landbouwprijzen blijven gelijk TSJECHISCH VLIEGTUIG ONDER BEDREIGING NAAR DUITSLAND Afgezet I BEATLES VERJONGEN INTERNATIONALE I Beste echtgenotes van Mexico-kijkers kaas uit 't vuistje' staat u bij. Aramburu zou vrij komen Junta zetelt in paleis Ontvoerders namen verkeerde Aardbeving in Sovjet-Unie ernielingen in kerkgebouwen Koffieroest" in Brazilië Mijnen in België werken weer VS EN CUBA ARAMBURU V IER JAAR Franco lunchte met De Gaulle DINSDAG 9 JUNI 1970 ■- V BUENOS AIRES Generaal Juan Carlos Ongania is afgezet. Hij verliet maandagavond liet presidentiële paleis in Buenos Aires, waar hij zich gedurende de dag had verschanst, en begaf zich naar het hoofdkwartier van de bevelhebber van het leger. Daar verklaarde hij toe te zullen geven aan de eerder gestelde eis van de drie bevelhebbers van de strijdkrachten, dat hij als staatshoofd van Argentinië zou aftreden. Ongania werd vervolgens onder 'mi litaire begeleiding met onbekende bestemming weggevoerd. Ongania, die op 29 juni 1966 aan de f W-V!? macht kwam. toen de gekozen president l 11 srturo Illia bij een staatsgreep werd fflfe 1 a^»ezet, heeft zich urenlang verzet te il gen hel besluit van de drie bevelheb- JKËBË&* bers van de strijdkrachten het,,hand vest van revolutie" zodanig te wijzigen, dat zij meer medezeggenschap zouden krijgen bi.j het nemen van fundamente le politieke besluiten. Hij ontsloeg on middellijk de bevelhebber van het leger. Deze en zijn collega's van lucht macht en marine reageerden daarop met een regelrechte staatsgreep. Zij verklaarden dat Ongania niet langer president was en dat zij zolang de macht in handen namen tot een nieuw staatshoofd was benoemd, hetgeen bin nen een tiental dagen zou geschieden. Militairen bezetten de nationale omroep en omsingelden het paleis van Ongania. Deze liet aanvankelijk weten dat hij zich desnoods gewapenderhand zou ver zetten. Hi j beschikte daarvoor over een presidentiële lijfwacht van ongeveer vierhonderd man. De militaire leiders verklaarden dat zij het beleg zouden handhaven tot On- ALEJANDRO LANUSSE gania zijn „onredelijke houding" zou ontevreden opgeven. LIMA „Ongelooflijk. Zo iets ergs heb ik nog nooit gezien", zei een Amerikaan se vlieger gisteren toen hij over de Peruaanse stad Huarez vloog. Huarcz was voor de aardbeving een stad van 50.000 inwoners. Op het moment durft men het aantal overlevenden niet te schatten omdat elk getal te hoog zou kunnen zijn. Even verder ligt de stad Yungay, waar eens 33.000 mensen woonden. Vanuit de lucht waren nog slechts de toppen van vier palmbomen op het grootste plein te zien en een beeld van Christus met uitgespreide armen op een kerkhof. Gevreesd wordl dat slechts 2.500 mensen de ramp .hebben over leefd. Weer verder ligt wat vroeger de stad Chimbote was. Het enige wat in deze stad van 80.000 mensen niet is vernield' is het vliegveld en dit vliegveld is nu hoofdkwartier voor de hulpvliegtuigen geworden en coördinatiecentrum voor de reddingsoperaties van de veertien landen die Peru actief hul pverlenen. De zware viermotorige Hercules vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht vliegen tweemaal per dag volge laden met hulpgoederen naar de voor OSLO De voorzitter van de Noorse visserijcommissie, Magnus Andersen, heeft zijn vrees uitgespro ken over de visstand in de Noordzee. Volgens de Noor vormen de olievelden, die in de Noordzeebodem zijn gevon den, een reusachtige bron van veront reiniging die in grote gebieden de vis stand kan vernietigen. Er kan wel licht een situatie ontstaan, waarin men zal moeten kiezen tussen de oliewinning en het behoud van de visstand, aldus Andersen. LONDEN De twee mannen die verdacht worden van de moord op me vrouw Muriel Mackay, de vrouw van de in Australië geboren uitgever van het sensationele zondagsblad News of the World, waren oorspronkelijk van plan de vrouw van de Australische mil jonair-uitgever Rupert Murdoch te ontvoeren. Zij werden misleid doordat mevrouw Mackay de auto van Murdoch gebruik te. De twee mannen zijn: Arthur Hosein, drieëendertig jaar oud, en Nizamodeen Hosein, eenentwintig jaar oud, broers, die op een boerderij ten noorden van Londen woonden. Behalve van de moord worden de broers beschuldigd van kidnapping van mevrouw Mackay en het vragen van een losprijs van oen miljoen sterling, ruim achteneenhalfmiljoen gulden. hen bereikbare plaatsen in Peru. Op de terugweg nemen zij gewonden mee. Ook Cubaanse vliegtuigen van Russi sche makelij nemen aan de reddingsac ties deel. De Cubaanse hulp wordt in de Peruaanse pers zeer geprezen ook al omdat Cuba geen diplomatieke be trekkingen met Peru onderhoudt. Onder de naar schatting vijftigdui zend doden bevindt zich ook een groep van veertien bergbeklimmers uit Tsje- cho-Slowakije. .lapanse bergbeklimmers die in de buurt waren, zagen hoe de Tsjechoslowaken door een stroom mod der en rotsen overspoeld werden. Beide groepen waren bezig de 6.768 meter hoge berg Huscaran te beklimmen, de hoogste berg in de Peruaanse Andes. De Verenigde Staten hebben tien mil joen dollar beschikbaar gesteld voor hulp aan de slachtoffers. Heden arriveert het Amerikaanse vliegdekschip Guam met zestien hef- schroefvliegtuig waaraan bij de hulp verlening dringend behoefte is. De Peruaanse autoriteiten schatten het aantal kinderen, dat bij de aardbe ving hun ouders hebben verloren op ongeveer honderdduizend. Velen zwer ven nog door het rampgebied. Men is bezig hen te verzamelen en naar de kustplaatsen over te brengen. De drie bevelhebbers zijn Alejandro Lanusse (Leger), generaal Alberto Reves (Luchtmacht) en admiraal Pedro Gnavi (Marine). Volgens hen was het verschil van inzicht tussen de leiding van de strijdkrachten en de president over de regeringspolitiek te groot ge worden. „Wij hebben de macht in handen ge nomen, om de revolutie op de beste ma nier door te voeren en te vermijden dat deze van de gestelde doelen afwijkt", zo verklaarde de junta. Volgens nadere berichten is Ongania naai- zijn in Olivos, twintig km van Buenos Aires gelegen ambtswoning vertrokken. Het gesprek van het afge zette staatshoofd met de militaire lei ders duurde slechts vijf minuten. In het gehele land heerst volledige rust. De junta heeft een beroep op de ministers en hun ambtenaren gedaan, hun functies te blijven uitoefenen tot een nieuw staatshoofd is benoemd. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de onlangs ontvoerde ex-president gene raal Aramburu zal worden vrijgelaten. Iemand die zei te spreken namens het „Commando Juan José Valle". een on dergrondse organisatie die zegt voor de ontvoering verantwoordelijk te zijn, verklaarde dat met de afzetting van Ongania aan de belangrijkste eis van de organisatie is voldaan. Met Ongania was onderhandelen onmogelijk, aldtpi de woordvoerder. De militaire junta heeft zich inmid dels in het presidentiële paleis geïnstal leerd. Generaal José Eduardo Caceres heeft de leiding over de politie overge nomen van generaal Mario Fonseca, die door de nieuwe machthebbers is ontsla gen. Generaal Ongania heeft een bekend making uitgegeven, waarin hij zijn af treden motiveert. „De omstandigheden, waarin het land in de afgelopen uren is komen te verkeren dwingen me, onder de druk van wapens, mij als president van de republiek terug te trekken." Ongania legde de verantwoordelijk heid voor de rechte gebeurtenissen ge heel op zijn opvolgers. „God ,geve dat de maatregelen die zij hebben geno men in het belang en voor het welzijn Van het land zijn", zei hij. De afgezette president hoopte, dat „de gebeurtenissen van deze trieste dag" niet misbruikt zouden worden om het volk te verdelen. In de afgelopen vier jaar heeft het leger het beleid van Ongania nooit aan gevallen. Volgens welingelichte kringen wilde het leger dat Ongania een datum vast stelde binnen twee jaar voor ver kiezingen die een constitutionele rege ring moeten opleveren. Bevestiging hier van kon niet worden verkregen. Ongania heeft reeds verschillende malen aangekondigd, dat hij verkiezin gen voor een grondwettige regering zal uitschrijven, maar een datum heeft hij nooit genoemd. Kort nadat Ongania de macht had overgenomen werd het parlement ont bonden, de politieke partijen verboden en bestuur bij regeringsdecreet inge steld. De uitdaging van de militairen van Ongania komt elf dagen nadat expresi- dent Pedro Aramburu is verdwenen. Men neemt aan dat Aramburu is ont voerd. De familie Aramburu werpt de schuld daarvoor op „linkse" extremis ten. AMMAN Palestijnse guerrilla's hebben gisteravond een Amerikaanse diplomaat vrijgelaten die zij 4 uur eer der in de Jordaanse hoofdstad Amman hadden ontvoerd. De 42-jarige Morris Draper, hoofd van de politieke afdeling van de Ame rikaanse ambassade in Ammam was zondagavond plotseling op mysterieuze wijze verdwenen toen hij op weg was naar een diner. Draper zei gisteren goed behandeld te zijn. Het marxistische Democratische MOSKOU In de Kirgiesische Sow- jet-republiek, grenzend aan communis tisch China, heeft zich vrijdag een zware aardbeving voorgedaan. Volgens het Russische persbureau Tass zijn er twintigduizend daklozen. Hulp is onderweg. De oogst aan tarwe en wijndruiven zou zware schade hebben opgelopen. De bevolking van de Kirgiesische Sowjet- republiek telt ongeveer drie miljoen zielen. ADVERTENTIE ESSO Volksfront voor de Bevrijding van Pa lestina nam gisteren de verantwoording voor de ontvoering op zich. f Eerder was verklaard namens het „Volksfront", dat Draper pas zou wor den vrijgelaten, als de ongeveer 40 guer- tussen guerilla-eenheden en en het Jor- rilla-soldaten die gisteren bij gevechten daanse leger zijn gevangen genomen zouden zijn vrijgelaten. Het besluit Draper te laten gaan, is blijkbaar genomen door het opperbevel van alle guerrilla-organisatie en niet al leen door de PDF. Of er guerrilla-soldaten zijn vrijgela ten was niet onmiddellijk bekend. De Amerikaanse ambassade heeft be kendgemaakt. dat Draper niets man keert en goed is behandeld. Draper zou niet lang meer in Amman zijn. Hij is overgeplaats naar Athene waar zijn vrouw een huis inricht. c? MUNCHEN Tijdens het weekeinde hebben onbekenden vernielingen aan gericht in de bedevaartskerk „Maria- fried" in Pfaffenhofen aan de Roth in Beieren. Zij braken met breekijzers de taber nakel open en namen de kelk mee. Een houten beeld van Sint Jozef werd be schadigd. Vazen met bloemen en ande- laars werden in het rond gesmeten. KALEIGII (Noord-Carolina) I)r. Frederick Wellman. een aan de staats universiteit van Caroline verbonden geleerde, heeft meegedeeld, dat hij op drie koffieplantages in Brazilië sporen heeft aangetroffen van „kof- fieroest". Dr. Wellman had op verzoek van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken een bezoek aan Brazilië gebracht. „Die ziekte", aldus dr. Wellman, kan in Zuid-Amerika een geweldige schade aanrichten. Hij was van oordeel dat men tegen de verbreiding van de ziek te weinig of niets zal kunnen doen. Het voortschrijden zou kunnen worden belet. Op zijn best. als men erin slaagt een soort bufferzone aan te leggen tussen de „zieke" en de „ge zonde" plantages en streken. Als koffieroest de planten aantast ver liezen deze hun bladeren en brengen geen bonen meer voort. De ziekte, aldus dr. Wellman, heeft zich al eens voorgedaan op plantages in Afrika en India, en daartegen kon worden opgetreden met chemicaliën. In Brazilië staan de bomen evenwel veel meer uit elkaar en dat-maakt het bestuiven of moeilijk of gevaarlijk. Het beste zou zijn als men een koffie- plant kon kweken die tegen de roest bestand is, maar daar is men 39 jaar mee bezig en nog niet in geslaagd. PARIJS De tempels van Ang kor Vat, in de huurt waarvan hevige gevechten woeden tussen de Viel Cong en het leger van Cambodja, vormen een van de sprookjesachtig- ste scheppingen van de mensheid, in waarde gelijk aan de zeven wereld wonderen. Niettemin werden ze pas nauwe lijks een eeuw geleden ontdekt, overwoekerd door het tropische oer woud, dat in die tijd de plaats vrij wel ontoegankelijk maakte. Tot op dat ogenblik meende men dat Ang kor bekend uit de reisverhalen van Chinese ontdekkingsreizigers uit de middeleeuwen voor altijd ver dwenen was, zoals het legendarische Atlantis. Gesticht in de negende eeuw dooi de „godkoning" Indravarman, bleef hoofdstad van een rijk en machtig koninkrijk. In die zes eeuwen bouwden de ko ningen, om een daadwerkelijke her innering aan hun regering achter te laten, deze monumenten. Tevens hadden zij ten doel de ko ningen een opstapje te verschaffen voor hun vergoddelijking na hun dood. Onder ongekende ontberingen en met een onverzettelijke koppigheid slaagden Franse archeologen er in, in het begin van deze eeuw deze tem pels, die zich uitstrekken over een tiental hectaren, op de oerwoud te heroveren. Zij restaureerden zovee zij konden, stuitten de gewelven, rei nigden de kanalen en ontcijferden de opschriften. •De tempels lopen nu door de actie van de Viet-Cong en Noordvietna- Angkor tot de vijftiende eeuw de mezen ernstig gevaar. LUXEMBURG De landbouwprij zen in de Europese Gemeenschap blij ven tot raidden volgend jaar onveran derd. Ministers van Wesl-Duilsland, Frankrijk, Italië en Benelux hebben dit gisteren in Luxemburg besloten. Achttien maanden lang hebben zij gepoogd wijzigingen in de prijzen voor de melk, vlees, granen, suiker, rijst en oliehoudende zaden tot stand te brengen. NEURENBERG Een Tsjechoslo- waaks lijnvliegtuig is gisteren door acht gewapende passagiers gekaapt en ge dwongen tol een landing in Neurenberg. De kaper, vier mannen en vier vrouwen in de leefdtijd van 20 tot 30 jaar, met een kind van twee jaar bij zich, hebben politiek asiel in Wcst-Duitsland ge vraagd. Als reden van hun vlucht noemden zij de politieke en economi sche toestand in hun land. Het gekaapte vliegtuig was een twee-* motorige Ujoesjin-14. en had in totaal 25 passagiers en drie bemanningsleden aan boord. Kort na het opstijgen uit Karlovy Vary (het vroegere Karlsbad) voor een vlucht naar Praag, waren de kapers de cockpit binnengedrongen, om de piloot te dwingen tot een koerswijzi ging. Met vier pistolen, een revolver en dolken hielden ze de bemanning en de overige passagiers in bedwang. Na de veilige landing op de luchtha ven van Neurenberg, werd het toestel omsingeld door enkele tientallen poli tiemannen. Zij ontwapenden de kapers, die het eerst naar buiten kwamen. Pas later stapten de overige inzittenden uit. Volgen piloot Horacek hadden de ka pers ook flessen benzine bij zich, die zij dreigden te gebruiken om de machine in brand te steken. De rest van de be wapening van de kapers bestond uit vijf pistolen, een grote schroeven draaier, boksbeugels, jachtmessen en een leren riem waarmee men iemand zou kunnen wurgen. Van de kapers waren de vrouwen het zenuwachtigst, zei Horacek. Een huilde er van de zenuwen, een andere moest braken van de spanning. „Zij dachten dat wij stiekem koers zetten naar Oost-Duitsland en wij heb ben ze moeten kalmeren", zei gezag voerder Bretislaf Horacek. Radio-Praag zei in een commentaar, dat de kaperij een uitvloeisel was van de liberalisatie van Dubcek. „Heren van rechts, nu bent u schuldig aan weer een nieuwe gangsterdaad", riep een spreker pathetisch uit. De bedoeling was door verlagingen en verhogingen, het aanbod beter op de vraag af te stemmen. Er kon echter geen eenstemmigheid worden bereikt. Minister Lardinois (landbouw) was daarom niet geheel tevreden met het akkoord van gisteren. Zelf had hij bij voorbeeld aangedrongen op een verho ging van de melkpoeder- en een verla ging van de boterprijs. Toch boekte hij succes: op zijn aandrang beloofden de Belgen hun te hoge boterprijs met de invoering van de BTW op 1 januari naar Europees peil terug te brengen. De landbouwministers zullen in het najaar proberen hun oude plannen toch uit te voeren maar dan met ingang van het prijsjaar 1971-1972. De nieuwe Europese Commissie zal begin oktober met prijsvoorstellen ko men. Deze zullen ook vergezeld gaan van voorstellen tot het wegnemen van de concurrentievervalsing. Commissaris Mansholt zal voor die tijd een dag met de landbouwministers uit de Zes over deze zaken gaan praten. BRUSSEL De arbeiders in de Bel gische kolenmijnen in Limburg zijn gis terochtend allemaal weer aan het werk gegaan. Tijdens het weekeinde waren ze akkoord gegaan met de door de vakbonden behaalde resultaten van tien procent loonsverhoging. De staking in de metaalsector duurt nog steeds voort. De arbeiders van de Cockerill Werf bij Antwerpen zijn gis teren hun elfde stakingsweek ingegaan. Zij zijn met de directie nog steeds niet tot overeenstemming gekomen over hun looneis van vijfendertig cent per uur meer. Argentinië heeft gisteren weer eens een voorbeeld laten zien, hoe het met de zogenaamd zo „efficiënte dic taturen" gaat. Als theorie wordt door velen beweerd (ook wel in Ne derland), dat een eenmansregering zo goed en efficiënt kan werken. Nu is weer eens het tegendeel bewezen en ziet men. dat het werken met één man, al of niet gesteund door leger, al of niet kolonel, helemaal geen sta biele regering van „orde en rust", tot stand brengt, maar integendeel een ieder die brutaal genoeg is, de gele genheid geeft, om zijn eigen willetje in staatszaken door te drijven. Nu is Argenlini inzake democratie niet erg verwend. Het verschijnsel mili taire dictatuur is er bij wijze van spreken kind in huis. Een stiefkind dan wel te verstaan. Het ziet er naar uit, dat dit beslist niet de laatste revolutie zal zijn. Toch moet het land naar een volksrege ring toe. wil het ooit uit de crises, po litiek en economisch geraken. De basis daarvoor is een door het volk gekozen vertegenwoordiging. generaal Juan Carlos Ongania, die in juni 1966 door een militaire Jun ta tot „voorlopig president" van Ar gentinië werd benoemd, is in 1914 ge- horen en van Baskische afkomst. Na de militie-academie maakte hy carriè re bij de cavalerie en de pantsertroe pen. In september 1962 kwam het garnizoen van Campo de Mayo bij Buenos Aires onder zijn leiding in opstand. Ongania verdreef president Arturo Frondizi die ervan werd beschuldigd A Acht gewapende passagiers dwon gen een vliegtuig van .de Tsjechi sche luchtvaartmaatschappij naar Neurenberg te vliegen in plaats van naar Praag. Bij aankomst vroegen de kapers politiek asiel aan. Op de foto: één van de kaperechtparen met hun zoontje op het vliegveld van Netiren- berg. Een korte, felle bosbrand heeft maandag tussen de middag onder de gemeente Gilze en Rijen tien hectaren vliegdennen vernield. De schade wordt op 12.000 gulden geraamd. Het perceel bos is eigendom van Staatsbosbeheer* Men vermoedt, dat kinderen met vuur hebben gespeeld. JVAN QNGANIAk de laan uit de reïntegratie van de partijgangers van Juan Peron in het politieke leven te begunstigen. Als plaatsvervangend opperbevelhebber van de strijdkrachten ijverde Onga nia voor de verkiezing van de Artu ro Ilia tot president. Generaal Ongania werd in november 1963 opperbevelhebber van de strijd krachten. maar twee jaar later nam hij als zodanig ontslag. Toen Ilia in 1966 werd verdreven, ver- trouwde hel leger de macht aan On gania toe. Als fel tegenstander van de commu- 1 nistcn en voorstander van eèn „democratische revolutie" scheen On gania de steun van de meerderheid van de bevolking te genieten. In 1967 joeg hij de vakbonden tegen zich in het harnas, door de salarissen te blokkeren en de Peso te devalue ren. In 1969 schaarden de studenten zich aan de zijde van de arbeiders. Hel kwam tot bloedige botsingen waarbij in mei 1969 in de industriestad Cordoba 20 doden vielen en 100 gewonden. De spanning steeg begin van dit jaar en op 23 april werd een algemene sta king van 24 uur gehouden. De ontvoering van oud-president gene raal Aramburu op 29 mei veroorzaak te een sfeer van burgeroorlog. Men veronderstelt dat dit een van de voornaamste redenen is voor een ver drijving van Ongania. MADRID Ex-president Charles De Gaulle van Frankrijk is door generaal Francisco Franco in diens residentie, het Prado paleis, ontvangen. Het is de eerste ontmoeting tussen de twee generaals. De 77-jarige „Caudillo" van Spanje had de twee jaar oudere De Gaulle, die met zijn vrouw drie weken vakantie in Spanje houdt, voor de lunch uitgenodigd. ADVERTENTIE 5 LONDEN De Beatles hebben van de „socialistische internationale" het ver- zoek gekregen, het oude strijdlied de „Internationale" te moderniseren. Van deze moderne vertolking zou dan een plaat moeten worden gemaakt. Een woordvoerder van de „socialistische internationale", die dit maandag in Londen bekend maakte, zei dat de onderhandelingen nog gaande zijn. De rechten op de oorspronkelijke versie zijn allang verlopen, zodat een ieder er mee kan doen wat hij wil. Als de Beatles met het voorstel akkoord zouden gaan, zouden zij echter geen honorarium mogen verwachten. Hoe is het met u? Zit u ook ge kluisterd aan de buis - of vindt u 't maar vervelend, al die voet ballerij? Hoe dan ook: als bij na een misser naar 't schaaltje grijpt, zorg dan dat er forse blokken kaas liggen. Dat is de juiste, hartige hap bij die spanning en't kruimelt niet, knoeit niet en kost weinig tjjd onr te 'maken'. Dat laatste komt goed van pas als u zelf geen Mexicaanse seconde wilt missen

De Vallei | 1970 | | pagina 8