Raad zet eerste stap op weg naar nieuwe Rijnschool in Eist Grond aanwezig in Oranjebuurt Apeldoorner hoort 2 jaar en t.b.r. eisen Regeling voor reorganisatie bij Daalderop Record in 1969 Lij ster berg- instructiebad voorziet in grote behoefte Mr. Deen keert wel terug als lid van de raad Handelsavond school verliest directeur Slotexcursie van N.V.V.H. VEEMARKT DOETINCHEM Samen met bejaarde stadgenoot handelaar uit F enge berooid VRUCHTENVEILING TIEL Reislustige jeugd zwermde uit naar alle windstreken Reactie van P. v. d.A.-bestuur Voorbeeldbedrijf zacht fruit zet deuren open Urgentie voor bouw permanente kleuterschool Groot alarm voorkwam zware brandschade LUIDRUCHTIG BRUTAAL TAXICHAUFFEUR Uitkeringen Engelse klas schrijft naar Ophemert WOENSDAG 10 JUNI 1970 De verouderde openbare Rijnschool heeft de langste tijd gestaan. Er zijn plannen in de maak. een nieuwe school te bouwen in de Oranjebuurt te Eist. RHENEN Het is niet bepaald zo, dat wanneer de gemeenteraad van Rhe- nen aankomende dinsdagavond besluit over te gaan tot het bouwen van een nieuwe openbare lagere school in het dorp Eist, er de volgende dag al met de bouw wordt begonnen. Maar tóch is het de eerste stap in de goede richting. Nu het zich laat aanzien, aldus burgemeester en wethouders, dat de realisering van het bestemmingsplan in Eist in een versneld tempo zal plaats vinden en de verwachting bestaat dat de komende jaren ongeveer 50 woningen per jaar gereed zullen komen, zal er ruimte komen voor een drieklassige school. Een belangrijk deel van de te bouwen nieuwe woningen valt onder de sector premie- en particuliere bouw. Dit maakt het mogelijk een prognose te maken omtrent het aantal woningen, dat in de komende jaren gereed zal zijn. Medio april waren 51 woningen in aanbouw, terwijl toen werd becijferd dat in de loop van 1970 nog eens met de bouw van ongeveer 50 woningen zal worden begonnen. Volgens een recente berekening zouden 1000 woningen in een nieuwe wijk in de gemeente Rhe- nen 780 leerlingen voor het basisonder wijs opleveren. Hiervan gaat gemiddeld 41 procent de openbare school bezoe ken. Zodra te Eist 200 woningen gereed zijn. moet er schoolruimte zijn voor 65 RHENEN De heer G. Henstra te Renkuni heeft per 1 augustus a.s. eer vol ontslag gevraagd als directeur van de Rhenense handelsavondschool in verband met zijn benoeming tot direc teur van een m.e.a.o.-school in Almelo. De gemeenteraad van Rhenen wordt voorgesteld de heer Henstra het ge vraagde ontslag te verlenen onder dankzegging voor de bewezen diensten. leerlingen. Een dezer dagen wordt door het gemeentebestuur voor een schoolge bouw van deze omvang urgentie wor den aangevraagd. Tussen de datum van deze aanvraag en die van het gereedko men van de school, zal ongetwijfeld een aantal jaren komen te liggen. Hier in zien B. en W. een reden te meer om RHENEN De slotexcursie van de afdeling Rhenen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen was deze keer naar Enschede. Daar werd de fa briek van Schuttersveld bezocht. Na een korte inleiding van een van de dames-gastvrouwen werd een film vertoond over de groei van de kantoen- plant en het spinnen en weven van het kantoen. Daarna volgde een rondleiding door de fabriek en werd door de gast vrouwen op deskundige wijze de fabri cage van het ribfluweel uiteengezet. Met veel interesse volgen de dames het verven en bedrukken van moderne stoffen met exclusieve dessins. Na een kopje koffie in de kantine van Schut tersveld gedronken te hebben, werd de terugreis aanvaard, met als onderbre king een „etentje" in Diepenheim, waar de stemming opperbest was. Zeer voldaan, na een mooie tocht door Twente, kwamen de dames 's a- vonds laat weer in Rhenen terug. nu al tot de bouw van bedoelde school te besluiten. Voor de bouw van de nieuwe openba re school voor basisonderwijs is een terrein beschikbaar, gelegen tussen de Oranjestraat en de Irenestraat. De raad wordt nu voorgesteld te besluiten a. het aantal openbare scholen voor basison derwijs in de gemeente Rhenen te ver meerderen met één en b. deze school te stichten op het bovenomschreven ter rein. De huidige openbare lagere school, de zogenaamde ..Rijnschool", staat in Eist langs de drukke rijksweg. Het aantal leerlingen is de laatste jaren aanzienlijk Aanvoer: Slachtvee 390. gebruiksvee 781, vette kalveren 21, nuchtere kalveren 2172, schapen 57, lammeren 162, geiten 34. paarden 21, veulens 4, totaal 3642. Prijzen (in guldens p. st.): Melk- en kalfkoeien 1240-1630, mest en weidevee 910-1350, drachtige vaar zen 1185-1580, guste vaarzen 900-1340, pinken 660-970, graskalveren 460-650, kalveren voor fok en mest 140-220, kal veren voor de slacht 50-70, schapen 120- 145, lammeren 65-115, vette kalveren le kwal per kg lev. gew. 3,80-4,10; 2e kwal. 3,30-3,70; 3e kwal. 2,85-3,10, slachtvee le kwal. per kg gesl. gew. 4,60-5,00, extra kwal. tot 5,35, 2e kwal. 4,20-4,60, 3e kwal. 3,70-4,00, worstkoeien per kg gesl. gew. 3,60-3,85. slachtpaarden per kg gesl. gew. 3,20-3,70, veulens per kg gesl. gew. 3,30-3,80. ARNHEM Twee jaar gevangenis straf en onvoorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering, heeft gis termiddag de Arnhemse officier van jus titie mr. F. O. Leusink geëist tegen de 43-jarige Apeldoorner V. die er van werd verdacht samen met de 71-jarige Apeldoorner Johan S. de 57-jarige auto handelaar Geert S uit Teuge na een avondje uit in Arnhem van 55.000 gul den te hebben beroofd. Even maar was het gezicht van V. betrokken. Dat was toen mr. Leusink hem, door zijn onmaatschappelijke le venswijze en zijn rancune jegens zijn vrouw, een gevaar voor de maatschap pij noemde. Maar toen raadsvrouwe mr. M. Muller-Feriz stukje voor stukje alle bewijsmateriaal als onzeker en onbe trouwbaar afschilderde was het al weer goed, in tegenstelling tot de be jaarde S.. die zegevierend vanuit de zaal (want hij wilde niet naast zijn oude kameraad ziten) zijn handen had opgestoken toen tegen hem vrijspraak werd gevorderd. Het was dat de presi dent S. al vele malen op de vingers had getikt omdat hij overal tussendoor zat te roepen, anders hadden de gemompel de verklaringen van de Apeldoorner te gen mr. Mullers argumenten beslist harder geklonken. Het was al onmiddellijk luidruchtig begonnen, de tweede zitting in de zaak V. en S. „Kijk me niet aan", riep de 71-jarige hard door de zaal toen ieder een op een getuige wachtte. „Als ik had gezien dat V. die portefeuille pakte had ik hem levend doorgemaakt", riep Jo han S. zelfs de eerste maal, toen het er om ging hoe de autohandelaar zijn door getuigen als „decimetersdik" afgeschil derd pakje bankbiljetten uit zijn ach terbroekzak kwijtraakte. Het was een ingewikkelde geschiedenis geweest, de beroving. In een Apeldoorns cafetaria kwamen ze elkaar tegen, V. en de beide mannen Geert S. en Johan S. V. had, in een inrichting waar hij een tijd vast zat gehoord dat Geert S. stapeltjes biljet ten los in de achterzak had.. Hij had met veel belangstelling geluisterd, toen. En omdat V. de 71-jarige Johan. die zich zelf als de beschermengel van de dikwijls te diep in het glaasje kijkende autohandelaar kenschetste, van vroeger kende was mr. Leusinks eerste gedach te: „Het was geen toevallige ontmoe ting'. Later zette hij dat idee van zich af. „Verregaand brutaal en gemeen", noemde de officier nu de manier waarop V. trachtte de zaak af te schui ven op zijn medeverdachte, met wie hij na het onderzoek aan een paar Arn hemse café's de autohandelaar naar een grasveldje tegenover het Staring plein sleepte. Daar vond even later de barkeeper van de laatste gelegenheid de flink aangeschoten Geert S. beroofd van al zijn geld. S. en V. liepen allebei weg. Officier en raadsvrouwe noemden •ver en weer eikaars getuigen onbe trouwbaar. Mr. Leusink hechtte geen waarde aan het verhaal dat een mede gedetineerde van Johan S. deed: „Ik moest een boodschap aan V. overbren gen over die 46.000 gulden. Hij mocht er niets over zeggen". En mevrouw Muller geloofde niet in de taxicauffeur, die van V. los uit diens colbertjasje drie honderd gulden kreeg. „Je hebt me nooit gezien, anders reken ik wel met je af. En als het mij niet lukt doet mijn organisatie het wel", zou V. hebben ge- zegd. „De taxicauffeur voelde zich schuldig omdat hij voor die paar ritjes zoveel geld aannam. Hij heeft het ver haal verzonnen", aldus de raadsvrouwe. Voor het feit dat er anderhalve maand na de beroving in V. 's huis 46.000 gul den boven water kwam ten slotte was er een verklaring: „Hij had zelf zo veel verdiend". Mr. Muller vroeg vrijspraak, wat ook gold voor een zedenzaak tegen tegen V. die tegelijkertijd diende. Uit spraak over veertien dagen. T1EL De directie van Daalderop N.V. en de vertegenwoordigers van de vakbonden hebben overeenstemming bereikt over een regeling voor het per soneel bij de reorganisatie, welke dit jaar plaatsvindt bij het Tielse metaal concern. In een lijvig rapport is een groot aantal bepalingen neergelegd, die de sociale gevolgen van de be trokkenen opvangen. Er is in de eerste plaats een over plaatsingsregeling. Dit wil zeggen, dat het bedrijf een aanbod doet een gelijk waardige functie te bekleden in het concern te Tiel of Wychen. De werkne mer. die bij de reorganisatie betrokken is, krijgt twee weken bedenktijd. Her-of omscholing geschiedt zoveel mogelijk in werktijd. Mocht iemand zonder redelijke motieven overplaatsing afwijzen dan kan het dienstverband beëindigd worden. De beloning wordt gebaseerd op de nieuwe functie en zo nodig met compensatie om het verschil tussen oud en nieuw salaris te over bruggen. Werknemers van boven zestig jaar behouden het aan hun oude func tie verbonden salaris. De afvloeiingsre geling (voorlopig betrekking hebbende op elf personeelsleden) kent de gebrui kelijke bepalingen. Daarnaast is het mogelijk een werknemer op non-actief te stellen. N.V. VRUCHTENVEILING „TIEL EN OMSTREKEN" APPELEN: Golden Delicious I 75/80 3946 Golden Delicious II 75/80 3140 70/75 27—36 65'70 24—30 60/65 24—26. Goudreinette I 75/85 37—44 65/75 30—34 Jonathan I 75/80 33—37 70/75 25—30 65 70 24—30 60 65 18—24. Winston II 70/80 49—52 65'70 30—33 60/65 21—24. Alles in ets per kg tenzij anders ver meld. teruggelopen. De in het centrum staan de bijzondere school floreert. Er is menigmaal in de raad aange drongen maatregelen over een nieuwe school te nemen, zodat dit voorstel be paald geen schipbreuk zal lijden. ELST Gisteren maakten de eerste drie klassen van de openbare lagere school hun jaarlijkse uitstapje per bus. De reis voerde het gezelschap naar Lunteren, het Dolfinarium te Harder wijk en vervolgens naar de Julianato- ren in Apeldoorn. Van hieruit werd de reis voortgezet naar Arnhem, waar de kinderen een bootreisje kregen aange boden naar De Westerbouwing. Natuur lijk werden zij onderweg van de nodige consumpties voorzien. Voor de drie hoogste klassen staat op 23 juni een schoolreisje op het pro gramma. Het doel is Den Haag en Scheveningen, waar men verschillende bezienswaardigheden gaat bezoeken. Bij redelijk weer zal ook een bezoek aan het strand worden gebracht. De eerste drie klassen van de School met de Bijbel maakten reeds op 29 mei een schoolreis. Zij bezochten o.a. De Efteling. Op vrijdag 5 juni maakten de klassen 4, 5 en 6 een busreis naar o.a. het pla netarium en Maduradam in Den Haag en bezochten daarna nog diverse be zienswaardigheden in de binnenstad. Aan het eind van de tocht amuseerden de leerlingen zich in Drievliet, een speeltuin in Rijswijk. Ook de kleuterschool van de school met de Bijbel is al een halve dag uit geweest. De kleuters waren in het Pan- nekoekenhuis te Lunteren. De kleuters van de O.L. School gaan vandaag 10 juni uit. Op hun programma staat de Piramide va nAusterlitz. RHENEN Het Lijsterberg-Instruc- tiehad komt steeds meer in de belang stelling te .staan. In 1969 bedroeg het aantal baden 67.652 tegenover 59.626 in 1968. In 1969 slaagden 759 zwemmers voor het diploma. Ook hierin zit een aanzienlijke groei, want in 1967 waren het er 585 en in 1968 676. Het aantal af gewezen kandidaten in 1969 bedroeg 5 pet., terwijl het landelijk gemiddelde in dat jaar 25-30 pet. bedroeg. Ingaande het cursusjaar 1969-1970 verkeert de Rhenense schooljeugd in de gelukkige omstandigheid, dat zij vanaf het 3e leerjaar peer week één zwemles van dertig minuten ontvangt. Praktisch alle leerlingen die in Rhenen de school verlaten zijn in het bezit van het zwemdiploma-B, terwijl nu al een aan tal vijfdeklassers in het bezit is van het zwemvaardigheidsdiploma I. Voor deze leerlingen is inmiddels een aan vang gemaakt met de cursus zwem mend redden. Aan het einde van dit schooljaar, wellicht nog deze maand, zullen een kleine honderd zesdeklassers de proef voor het jeugdbrevet I afleggen, zodat Rhenen. naast Groningen, als tweede gemeente in Nederland, binnenkort leerlingen van het basisonderwijs afle vert, die zich al enigszins hebben be- De pensioenrechten blijven gewaar borgd, evenals alle andere in de CAO vervatte voorschriften. Naar gelang dienstjaren en leeftijd vinden aanvul lingen plaats op de uitkeringen tot hon derd procent, zelfs op het salaris van een eventuele nieuwe werkgever. Er zijn echter wel de nodige restricties en de totale aanvullingsperiode mag de dertig maanden niet overschrijden. Voor de boven zestigjarigen liggen de voorwaarden gunstiger. De maximum aanvulling kan hier oplopen tot veertig procent, tegen vijf-en-twintig procent bij jongere werknemers. Tenslotte kunnen nog garantie-uitkeringen verstrekt worden. Het twaalf pagina's tellende rapport geeft op alle punten nog een uitvoerige toelichting. Inmiddels heeft de afdeling Tiel van de ANWB in een vergadering al goedkeuring gehecht aan het rapport. Tijdens de bijeenkomst in Opwaarts werd gesteld, dat de reorganisatie voor lopig geen verstrekkende gevolgen zal hebben voor het huidige personeel. Er bestaat wel de kans ,dat nog kantoor personeel moet afvloeien door het ge- I bruik van computers. KESTEREN Omdat er in de twee de helft van juni altijd het meeste is te zien op het Voorbeeldbedrijf voor Zacht Fruit te Resteren zijn bezoekers in de week van maandag 22 tot en met vrijdag 26 juni elke avond van half 8 tot 9 uur welkom. De heren A. Schalk, specialist klein- fruitgewassen bij het Consulentschap voor de Tuinbouw te Tiel en B. Thijs- sen, chef van het bedrijf zullen dan toelichtingen geven bij de vele proeven. Enkele jaren geleden is dit bedrijf verplaatst naar een nieuw en groter perceel aan de Betuwestraatweg in de richting Lienden. Alles is nu weer inge plant waarbij men vanzelfsprekend van de nieuwste gegevens gebruik heeft gemaakt. Belangrijk zijn de rassenvergelijkin- gen bij aardbeien, bessen, frambozen. Verder demonstraties chemische on- kruidbestrijding en ziektenbestrijding, enz. Om een zo goed mogelijke spreiding te verkrijgen worden belangstellenden uit de onderstaande gebieden op de hierbij aangegeven avond verwacht. Men is echter ook vrij om een andere avond te kiezen: Midden- en Over-Betuwe: maandag 22 juni; Rijk van Nijmegen en Land van Maas en Waal: dinsdag 23 juni; Tielerwaard, Bommelerwaard woensdag 24 juni; omgeving Opheus- den, Kesteren. enz. op donderdag 25 en vrijdag 26 juni. Verleden jaar maakten enkele hon derden telers gebruik van deze bezoek- avonden; verwacht wordt dat de be langstelling dit jaar zeker zo groot zal zijn. OPHEMERT Van de ballonnen, die de schooljeugd op de bevrijdingsdag opliet, is een drietal in Engeland en Schotland terecht gekomen. Een onder wijzer vond er één en dit had tot resul- tot dat 29 Engelse kinderen briefjes schreven naar de schooljeugd van Op hemert! Vanzelfsprekend zullen die niet onbeantwoord blijven! kwaamd in het redden van drenkelin gen! In 1969 was er op het bad een nadelig saldo van 19.188,36 op een totaal bud get van f 83.315,11. Er werd f 21.346,- ontvangen aan zwemabonnemen ten. Wegens badhuur van vereni gingen .scholen en organisaties kwam er 7326.- binnen, terwijl het school zwemmen 34.476,75 opbracht. Het Rhenense overdekte bad is zomer en winter open. Naast de chef-zwem meester zijn er thans twee instructeurs, die zich met de zweminstructie bezig houden. RHENEN Eindelijk is er een officiële reactie gekomen op het persbericht waarin werd aangekondigd dat mr. .1. Deen per 2 juni jl. officieel is afgetreden als wethouder van publieke werken en onderwijs en als gemeenteraadslid voor de Partij van de Arbeid. Die reactie is afkomstig van het federatiebestuur en de raadsfractie van de P.v.d.A. en is ondertekend door de heer H. L. Veen stra, voorzitter van de afdeling Rhenen en van de federatie Rhenen-Elst. In ons blad van afgelopen maandagavond konden wij melding maken van het feit, dat mr. Deen in de gemeenteraadsvergadering van dinsdag 16 juni a.s. een ver klaring zal afleggen waarom hij tot zijn besluit kwam. Dit wordt onder andere in het communiqué van federatie en fractie bevestigd! De officiële verklaring, die is uitgegeven, luidt letterlijk als volgt: „In verband met het in de pers vermelde aftreden van de heer mr. J. Deen al» raadslid en wethouder van de gemeente Rhenen, diene te Uwer informatie het volgende: teneinde misverstanden te voorkomen, verklaren raadsfractie en federatie bestuur van de Partij van de Arbeid, die hedenavond in vergadering bijeen waren (8 juni), uitdrukkelijk: dat het aftreden van de heer Deen alleen betrekking heeft op de zittings periode van de oude raad en dat hij zijn benoeming als raadslid voor de pe riode 1970-1974 zal aanvaarden. Omtrent zjjn aftreden zal hfj op 16 juni in de vergadering van de gemeenteraad een verklaring afleggen. Dat deze verklaring eerst op 16 juni zal worden afgelegd vindt zfjn oorzaak in hel feit, dat de heer Deen door de raad als wethouder is ge kozen en dat h(| van mening is, dat lijj zich dus allereerst ten overstaan van de raad dient te verantwoorden". Deze weinig zeggende verklaring houdt althans één nieuwtje in, namelijk dat de heer Deen in ieder geval terugkomt als raadslid. Hiernaar werd totnogtoe al leen maar gegist. Net zo goed als er nog steeds allerlei veronderstellingen wor den geuit over de reden van aftreden. Maar die zullen de kiezers en de raadsleden dan komende dinsdagavond kunnen horen. RHENEN In Eist bestaat al enkele jaren een bijzondere kleuterschool, die gehuisvest is in een noodgebouw aan de Irenestraat. Dit gebouw is gedoemd te verdwijnen in verband met de realise ring van het bestemmingsplan. Inmiddels heeft hel. schoolbestuur urgentie verkregen voor de bouw van een permanente school. Aan de ge meenteraad is inmiddels een verzoek gericht om medewerking, hetgeen door B. en W. gunstig is beadviseerd. Het zal een school worde* van drie klassen, plus een speellokaal en nevenruimten. RHENEN Gistermiddag omstreek» kwart over twaalf werd door de sirene» in Rhenen langdurig groot brandalarm gegeven. Oorzaak was een bosbrand naast de N.V. „Nido" op Remmerden, de voorma lige betonfatoriek „De Hoop". Het ge vaar, dat de brand zou overslaan naar het fabrieksterrein met de daarop aan wezige gebouwen, was niet denkbeeldig. De brandweer was zo snel ter plaatse dat het vuur in de kiem kon worden gesmoord. De hele natuur lijdt onder de droogte. Zelfs de hoer, die koude en liiite nog het gemakkelijk st w eerstaat omdat hij het nauwste betrokken is bij de seizoenen heeft nu de korte broek uit de motballen gehaald. De spanningen die de broek heeft te doorstaan zijn omgekeerd evenredig aan dit tafereel, dat in ieder geval laat zien hoe warm het is en hoe ver.

De Vallei | 1970 | | pagina 13