j En ze vingen nog wat ook Aversie tegen VVD- plan tot be van kinderbijslag Te laat opleveren van ehip dupeert toeristen kriskras- abonnement f40.- Extra plus 50°lo op de bus caballero. de sigaret Politieke nederlaag voor minister Roolvink Verguizing van krijgsmacht zorgwekkend f 10.- ze... ze zijn er weer! Regeling erevelden Nederland- Indonesië Uniform wordt per postorder thuisgestuurd Huiseigenaren bezorgd over woning kraken f20.- Lek onder dijk Per zweef vliegtuig naar huis Topless-stunt mocht niet in WIJZIGING VAN P.B.O. INGETROKKEN Selieveninjjen Commandant Luchtmacht: Onze geest wordt zo ondergraven Premier heeft begrip voor krotbewoners BRANDWEER DAGJE UIT: I BOERDERIJ AFGEBRAND Kolonel aan lang verhoor onderworpen Twee meisjes na aangeboden lift aangerand 550 MILJOEN KAMERUI) VINDT SPOORBOEKJE TE MOEILIJK GELD TERUG voordelig uit met NS anders dan andere. voordelig uit met NS FIKSE DISCUSSIE UITGEHOLD WOENSDAG 10 JUNi 197c 'Ïïi*- DEN HAAG De fractie van de VVD in de Tweede Kamer wil de kin derbijslagen met ingang van 1 januari 1971 bevriezen. De premiebesparing die daaruit voortvloeit, wil zij aanwenden om de noodzakelijke stijging van de AOW-premie gedeeltelijk te eompense- De liberaal mr. Rietkerk maakte er gisteren bij de behandeling van het wetsontwerp om AOW en AWW op te trekken en om een vakantiebijslag in deze verzekeringen op te nemen, maar geli jk een motie van. Hij hoefde voor wat de KVP aangaat niet lang op een antwoord te wachten. De heer Maenen zei, dat zijn fractie de motie-Rietkerk keihard zou afwijzen. De reactie van de anti-revolutionaire mejuffrouw Van Leeuwen was: „Wel wat voorbarig". Volgens het wetsontwerp van minis ter Roolvink (Sociale Zaken), dat van vele zijden zeer welwillend werd beoor deeld. worden de AOW en AWW-uitke- ringen per 1 januari 1970 met drie pro cent verhoogd. De vakantiebijslag die voor dit jaar ook drie procent (van 1971 af: zes pro cent) bedraagt, zou in september wor den uitbetaald. De voorgestelde verho gingen zijn bedoeld als een eerste stap op weg naar verbetering van de pen sioenen. Kosten van de gehele operatie: totaal 550 miljoen gulden. De socialist Vellenga deelde de duide lijke keus van de minister. Hij wilde aan de AOW-verhoging voorrang geven boven ook zeer dringende zaken als die van de oudere invaliden binnen de WAO en de invoering van een arbeids- geschiktheidsverzekering voor niet- loontrekkenden. De structurele verho ging van drie procent zag hij als een eerste aanzet naar het peil van het mi nimumloon. Mejuffrouw Van Leeuwen had be grip voor de incidentele beslissing van haar partijgenoot minister Roolvink, maar zij verlangde toch wel onomwon den in de komende begroting een pro- DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid dr. Oele vindt het huidige spoorboekje tamelijk ingewik keld en onhandig. Hij wil naast het nu in gebruik zijnde boekje een handza mere uitgave voor die reizigers die re gelmatig op bepaalde trajecten of met bepaalde treintypen reizen. Het Kamerlid heeft deze suggestie vervat in schriftelijke vragen aan staatssecretaris Keyzer (Verkeer en Waterstaat). grammering van de sociale verzekering op langere termijn. De Sociaal-Econo mische Raad, die er ook mee bezig is, zal dan toch wel haast moeten maken. Lunchpauze bij de Stadsreini ging op de Bilderdijkkade in Amsterdam en bloc worden de hengeltjes uitgelegd en er werd nog wat gevangen óók Met ingang van 1 juli zal dr. A. J. C. Haex het voorzitterschap van de Ge zondheidsraad weer op zich nemen. Dr. Haex werd vorig jaar op zijn verzoek tijdelijk buitengewoon verlof verleend wegens een gerechtelijk vooronderzoek in verband met de zaak-Korsten. In maart werd dr. Haex buiten vervolging gesteld. ADVERTENTIE AMSTERDAM Enkele duizenden Nederlandse vakantiegangers moeten van een andere reisgelegenheid gebruik maken, omdat een Engelse scheepswerf een nieuw passagiersschip voor Noorse rekening niet tijdig kan opleveren. Directeur M. F. G. Brennenraads van het passage- en reisbureau van het Vereenigd Cargadoors Kantoor (VCK) in Amsterdam en zijn achttien mensen hebben al meer dan drie weken bijkans dag en nacht gewerkt om circa driedui zend passagiers voor negen reizen in juni elders onder te brengen. De heer Brennenraads deelde mee dat dit nu voor ongeveer negentig procent van de tweeduizend retour- en duizend enkele reizen is gelukt. Deze vakantie gangers reizen nu met schepen van drie andere lijnen in plaats van met de Blenheim van de Fred Olsen Lines, die eigenlijk al in januari door Upper Cly de Shipbuilders opgeleverd had moeten worden. Een aantal passagiers is ook op lijn diensten van luchtvaart geplaatst. Aan toonbare schade mensen die voor be paalde data huisjes hadden gehuurd wordt vergoed. Vakantiegangers, die nu genoodzaakt worden in Hamburg in plaats van in Amsterdam scheep te gaan, ontvangen compensatie voor het vervoer naar de Westduitse haven. Aan 250 tot driehonderd mensen voor wie geen bevredigende oplossing moge lijk is, zal het passagegeld terug wor den gegeven. De heer Brennenraads zei, dat het nagenoeg zeker is dat van 2 juli af van een gehuurd schip gebruik kan worden gemaakt. ,,De capaciteit ervan is wel kleiner dan van de Blenheim, zodat we toch enkele honderden gedupeerden elders moeten onderbrengen". De directeur van het passage- en reisbureau van het VCK verwacht in augustus geen moeilijkheden meer te hebben. „Het hoogseizoen voor dit soort reizen is dan voorbij. Het aantal boe kingen zal dan wel onder de capaciteit blijven, zodat we er waarschijnlijk nog reclame voor moeten maken". DJAKARTA De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, en de Nederlandse ambassadeur in Djakarta, mr. H. Scheltema, hebben gisteren in Djakarta een oorlogsgraven- overeenkomst ondertekend op grond waarvan Nederland het recht heeft ze ven erevelden op Java in stand te hou den. De overeenkomst geeft een volken rechtelijke basis aan de reeds bestaande samenwerking op dit gebied. Zij houdt in dat het feitelijk beheer over de ere velden berust bij de Nederlandse Oor logsgravenstichting. De directeur Indo nesië van de Oorlogsgravenstichting, se dert geruime tijd de heer B. M. J. Ost- meier, heeft het recht in Djakarta kan toor te houden. Op de zeven erevelden bevinden zich de graven en op een van de velden ook de urnen van in totaal 22.611 personen, die in militaire dienst of als burgers als gevolg van oorlogsomstan digheden zijn omgekomen van 1942 tot 1949. Aanvankelijk waren de stoffelij ke overschotten verdeeld over twaalf begraafplaatsen in geheel Indonesië, maar in de afgelopen jaren zijn de gra ven geconcentreerd op zeven velden op Java. DEN HAAG De Koninklijke Land macht gaat een postorderbedrijf op richten. Dit bedrijf moet er voor zor gen, dat militairen, die een mobilisatie bestemming krijgen, ook voorzien wor den van uniform, schoenen en onder goed. De Landmacht heeft een maatsys- teem ontwikkeld, waarmee de dienst plichtigen schriftelijk hun belangrijk ste afmetingen kunnen melden bij het postorderbedrijf. Enige tijd later komt de complete uitrusting op maat over de post thuis. Om te testen of het schriftelijk maatsysteem goed werkt, zullen dit jaar de dienstplichtigen hun kleding nog zelf moeten ophalen. Ter plaatse kan dan worden gekeken of het uniform en de schoenen werkelijk passen. Voldoet de nieuwe regeling, dan zal met ingang van volgend jaar uitsluitend per postorder de persoonlijke uitrusting worden thuisgestuurd. DEN HAAG De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft in een brief aan de regering medegedeeld, dat het kraken van leegstaande wonin gen en andere gebouwen haar met toe nemende bezorgdheid vervult. Het heeft het bestuur van deze bond in hoge mate bevreemd, dat niet direct door de daartoe bevoegde instanties is opgetreden op de wijze, waarop de wet daarin voorziet. Het bestuur van de bond wijst de regering erop dat „ook de eigenaren van gebouwen opstallen als ingezetenen van Nederland het recht hebben op bescherming van hun eigen dommen." ADVERTENTIE 8 dagen j uni-juli-augustus 8 dagen Met een geldige Tiener toerkaart of een kriskras- abonnement 50% reductie op alle buslijnen, echter niet voor stadsvervoer. Voor de bootdienst Enkhuizen-StaVeren v.v. een zelfde reductie. MAASTRICHT Het scheepvaart verkeer op het Julianakanaal is giste ren gestremd geweest doordat maan dagavond bij Echt een gat in de dijk was ontstaan. Een duiker van rijkswaterstaat con stateerde gisteren viereneenhalve meter onder water een gat in de kleibedek- king. De oorzaak van het lek is nog niet bekend. DORDRECHT De 18-jarige scho lier Jacob Harold van der Linden uit Dordrecht heeft dinsdag op andere wij ze dan gewoonlijk zijn woonplaats be reikt. Hij deed dit per zweefvliegtuig. Hij had een vlucht moeten maken van meer dan vijftig kilometer van af het vliegveld Teriet bij Arnhem om een brevet te halen. Eenmaal in de lucht kwam Jacob op de gedachte maar di rect naar Dordrecht door te vliegen om dat hij daar woonde. 's Middags omstreeks tien over drie zette Jacob zijn toestel aan de grond op een weiland naar schatting honderd meter van een spoorbaan. Op Teriet was men helemaal niet verbaasd over het avontuur van deze zweefvlieger. „Dit gebeurt wel meer. Als het zo ge gaan is, heeft Van der Linden zijn C- brevet met aantekening verdiend, maar eerst moet hij nog verslag uitbrengen". ADVERTENTIE Toneelspeelster en TV-actrice Ingeborg Elzevier mmmm DEN IIAAG Een Haagse verkoop ster en fotomodel, de 24-jarige Ineke P.-O., is gisteren op de boulevard van Sclie veningen aangehouden wegens „openbare schennis der eerbaarheid". Het fotomodel deelde op de boulevard de eerste exemplaren uit van een nieuw sexblad, dat gisteren in eeri oplage van 50.000 exemplaren voor het eerst bij de handelaren en verkopers gereed lag.'Het fotomodel verscheen na een persconfe rentie in het Kurhaus „topless" in het zonovergoten Scheveningen De aldus versierde jonge vrouw deelde zonneba dende mannen en vrouwen het blad uit, eerst op het terras van het Kur- hau- hotel en vervolgens op de boule vard Hel tuple.- fotomodel ontlokte opval lend weinig reacties, tot twee politie mannen haai tussen hen innamen en haar naar het bureau brachten. Ook het restant van de bladen verdween in het politiebureau. DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer een politieke nederlaag geleden. Alle fracties, behalve die van de KVP, de ARP en de CHU, stemden zoals ook werd verwacht, voor het amendement van de liberaal mr. Geurt- sen. Daarin werd gesteld, dat de bestuurs- eden van publiekrechtelijke bedrijfsli- chamen rechtstreeks moeten worden gekozen. Alleen dan zal, volgens mr. Geurtsen, een einde kunnen komen aan de ondemocratische opbouw van de PBO. Zijn amendement werd overigens met een krappe meerderheid aangeno men: 63 tegen 59 stemmen. Minister Roolvink, die al eerder had laten weten tegen het liberale voorstel overwegende bezwaren te hebben, koos daarna eieren voor zijn geld. Hij trok het hele wetsontwerp tot wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie in. Met dat wetsontwerp had minister Roolvink alleen maar willen bereiken dat voortaan ook zogeheten lichte schappen en bedrijfscommissies kun nen worden opgericht. Tijdens de stemverklaringen over het amendement-Geurtsen kwam het nog even tot een fikse discussie tussen de anti-revolutionair drs. Boersma en de indiener van het voorstel. Drs. Boersma verweet de liberalen en de socialisten anti-confessioneel te zijn, waarop hij zich de toorn van mr. Geurtsen en van de socialist Vellenga op de hals haalde. De AR-afgevaardigde nam het de heer Geurtsen nogmaals kwalijk, dat hij niet of nauwelijks overleg met de drie christelijke partijen had gepleegd. Hij stelde de VVD verantwoordelijk voor de intrekking van het wetsont werp. De KVP'er dr. De Meijer zei, als oud-staatssecretaris voor de PBO, voor het voorstel-Geurtsen te stemmen. Minister Roolvink stelde er prijs op dat over het amendement werd ge stemd. Het bedrijfsleveh heeft er recht op te weten hoe het parlement over deze kwestie denkt. Volgens de minis ter, zou het echter hoogst onverstandig zijn om datzelfde bedrijfsleven met een artikel zoals de heer Geurtsen dat wilde op te schepen. Hij nam het wets ontwerp liever terug dan dat hij poli tieke consequenties trok. Minister Rool vink zal met de Sociaal-Economische Raad nu verder over de zaak gaan den ken. Hij zal echter geen haast maken, zo deelde hij de Kamer mee. Ed. LAURENS WOENSDRECHT Luitenant-generaal A. B. Wolff, bevelhebber van dc binnenlandse luchtstrijdkrachten, die in september met eervol ontslag uit het leger gaat en voorzitter wordt van het Nederlands Institiiut voor Vliegtuig ontwikkeling in Delft, is zeer ongerust over de steeds toenemende tendens tol verguizing van de Nederlandse krijgsmacht door de pers en andere publiciteits media en het volk. Tijdens zijn afscheidsbezoek aan de vliegbasis Woensdrecht en de straalmo torenwerkplaats, zei hij gisterenmiddag in een toespraak daarover: „Die vergui zing gebeurt vaak zonder enige grond. Wel is het resultaat, dat wij als militai ren sluipend beïnvloed worden en onze geest wordt ondergraven. We moeten dit probleem met open ogen zien, want het bestaan van duizenden hangt ervan af." Generaal Wolff zei verder, dat Ne derland sinds de oorlog vele regeringen heeft gehad, alle gekozen door de meerderheid van het volk. „Maar geen enkele overheid heeft ooit een andere krijgsmacht gewild' Daarom is het bij zonder ondemocratisch om als minder heid een aanval te doen op de krijgsmacht. Het is bovendien oneerlijk, want het gaat om mensen, die alleen maar de wil van het volk uitvoeren." De bevelhebber sprak ook over de ge zagscrisis in ons land. Daarover zei hij, dat het gezag steeds meer wordt uit gehold en de kernen van de organisatie aangetast. „Ook bij de luchtmacht is dat het geval, want vier van de vijf vlieongelukken, die evorig jaar in ons land plaatsvonden, zijn te wijten aan een doelbewust overtreden van orders", verklaarde hij. de hij echter slechts van tijdelijke aard omdat er een kentering bij diverse poli tieke partijen is en men wel bereid is wat over te hebben voor defensie. „Het wachten is op de volgende verkiezin gen. We kunnen dan zien of de volgen de regering bereid is meer te betalen", besloot hij zijn rede. DEN HAAG Premier De long zou de aanpak van de woningbouw ook wel anders en beter willen zien. meer op de kwaliteit dan op de kwantiteit gericht. Hij zei gisteravond in een uit zending van „Vanavond in Nieuws poort" ook begrip te hebben voor de bezwaren van gezinnen die in een krot je wonen. De bedenking tegen het feit, dat de minister-president blijkbaar overal be grip voor had, ontzenuwde hij met de opmerking, dat dit helemaal niet bete kende, dat hij ook alles goedkeurde. Als er wordt gedemonstreerd, moet dat niet ontaarden in het uit de grond trekken van parkeermeters en plavuizen. De normen in onze samenleving zijn zeker aan het veranderen, aldus premier De Jong; er moet ook een klein beetje elestiek in zitten, maar niet al te veel. ADVERTENTIE Neem gratis een gast mee op reis. Op zaterdag of zondag in juni, juli en augustus. Net zo ver en zo lang als u maar wilt. Het kost u nooit meer dan per persoon. AMSTERDAM Twee onbekende mannen hebben in het westelijke ha vengebied van Amsterdam twee twin tigjarige meisjes aangerand en ver kracht. Zij hadden de meisjes in het centrum een lift aangeboden naar huis. In plaats daarvan reden zij naar een afgelegen plek in het havengebied. De meisjes verzetten zich hevig tegen hun aanranders, maar slaagden er niet in te ontvluchten. Eén van de mannen sloeg de meisjes herhaaldelijk hard in het gezicht en zag kans hen daarmee te bedwingen. Eén van de slachtoffers werd nog gedwongen een gouden ring af te staan. Daarna verdwenen de mannen in een donkerrode auto. Het onderzoek van de politie wordt ernstig bemoeilijkt, doordat van de aan randers slechts een vaag signalement bekend is. Op de onderarm van één van de mannen stond het woord „Moeder" getatoueerd. Als oorzaak van de recente bezuini gingsmaatregelen bij de luchtmacht noemde de generaal het feit, dat het Ne derlandse volk niet bereid is 'n premie voor zijn vrijheid te betalen. „Men schijnt mei 1945 volledig vergeten te zijn en er niet bij stil te staan wat ons land nu zou zijn als er geen bevrijding was geweest." Het aanhalen van de buikriem noem- i HARMELEN Terwijl hei brand- weerkorps van Harmeien gisteren j het jaarlijkse uitstapje maakte, is de door het gezin Verhoef bewoonde j boerderij aan de Gerverskopweg af- i J gebrand. Om één uur ontstond door nog onbekende oorzaak brand in de naast de boerderij staande hooiberg. Het vuur sloeg over naar de boer- derij. De brandweerkorpsen van 2 Vleuten, De Meern en Kockengen 2 sprongen in voor hun feestende col- lega's. Men kon echter niet voorko- men, dat de boerderij, waar de be- woners niet aanwezig waren, geheel uitbrandde. - DEN HAAG Kolonel der Mariniers mr. A. van Velsen. wordt al enkele da gen onderworpen aan een verhoor door de Marechaussee. Dat verhoor vloeit voort uit een nader onderzoek, dat de bevelhebber der zee-strijdkrachten, vi- ce-admiraal J. B. M. J. Maas. liet in stellen naar aanleiding van uitlatingen van de kolonel. Deze had als hoofd Bureau Vervoer Marine gerapporteerd, dat de onlangs afgetreden commandant van het korps Mariniers, generaal-majoor A. M. Luyk, bij het genieten van een vergoe ding voor zijn eigen auto buiten zijn boekje was gegaan. Kolonel Van Velsen kreeg de indruk, dat hij door die rapportage opnieuw voor het commandantschap van het korps Mariniers zou zijn gepasseerd. Hij stak dat in openbare gesprekken niet onder stoelen of banken. Ook lichtte de kolonel de vaste commissie voor Defensie uit de Tweede Kamer in. Die commissie benoemde weer een sub-commissie onder voorzitterschap van de socialist Wierda, die intussen van minister Den Toom (Defensie) een nadere toelichting heeft gekregen. Morgen zal de sub-commissie de brief van de minister bespreken.

De Vallei | 1970 | | pagina 15