Veenendaals dagblad ZUINIG MET WATER...! Buiten Kersentijd in Betuwe vroeg beg onnen Tienjarige vluchtte met kotter.. Idee geeft VMF nog enige hoop Explosie in zwembad: 3 gewonden Gevechten in Jordanië met deel van guerrilla's duren voort AFTREDEN KOSYGIN VERWACHT Schip kantelt: drie kinderen verdrinken Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ..maar werd bang in volle zee DODELIJKE MESSTEEK BIJ RUZIE OP DE DAM Het blijft zomers lekker lui Treffer nachtmod* zingende dolfijnen... Lot van Dubcek nog onzeker Slachtoffer trok zelf als eerste een stiletto Het is verleidelijk met die warmte, maar denk eraan: Het is vandaag nog erg warm in Nederland, al zou de tem peratuur waarschijnlijk een paar graden lager blijven dan giste ren. Bovendien is er kan op een regen- of onweersbui. COLORADOKEVERS VRIJGENOMEN Vlier 11 DOLFINARIUM VTBN.V. GEEN CONCRETE MEDEDELINGEN NA GESPREK VAN VIER UUR STREEKVERVOER Ook konvooi met koning Hoessein beschoten AANVAL BESCHIETING Zonnig en droog Bur voor red§e#« m «dmtnivtrafte: P*r* Bernhardlaan 26, Vaanendaal. Tataf. 06385-10550 (adm 10757 an 10655 (rad Giro 1321600 Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4.40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 10 JUNI I970 - 44e JAARGANG no. I32 De vraag naar leidingwater is zo groot, dat na een aantal grote steden de provincie Limburg beperkingen aan het waterverbruik heeft verbon den. Er mogen geen tuinen meer wor den besproeid. Auto's wassen is even eens verboden. Voor grote delen van Limburg leken deze maatregelen gisteravond enigszins overbodig: zware onweersbuien zorgden toen voor regen en verkoeling. In Maastricht was het om negen uur zelfs noodweer. Elders, tussen Weert en Eindhoven en in de buurt van Maar- heeze, kwamen grote hagelstenen naar beneden. De Limburgse brandweer rukte giste ren nog uit om vooral in de hoger gele gen delen in het zuiden van de provin cie leidingwater te distribueren. De kranen konden alleen nog een borre lend geluid produceren. Ook in Gelderland moet zuinig wor den omgesprongen met het water. In Nijmegen reden gisteren geluidswagens rond om de bevolking tot zuinigheid te manen. Soortgelijke acties werden ge meld uit: De West-Betuwe, Putten en Renkum. Op Texel slinken de voorraden drink, water zo snel, dat men nu al weet er tegen half juli niet meer genoeg aan te hebben. Er worden nu al voorbereidin gen getroffen om tegen die tijd met tankboten het eiland vanuit Noord-Hol land te bevoorraden. Uit Zeeland cn van de IJsselmeerkust van Noord-Holland werd gisteren een invasie van cuiorado-kevers gemeld. Zij zijn waargenomen van Den Oever tot Amsterdam en langs de Zeeuwse kust. Larven van de kevers zijn schadelijk voor aardappelplanten. In Maastricht gaat over enkele dagen voor gemeente-ambtenaren in het stadskantoor een tropendienst in. Dat betekent dat zij om half zeven 's mor gens beginnen en om half twee 's mid dags naar huis of naar het zwembad mogen. De gemeente Zwolle overwoog gister avond een dergelijke maatregel. Een voorstel tot tropendienst lag toen al ter goedkeuring bij het college van burge meester en wethouders. In verscheidene plaatsen hebben schoolkinderen gisteren al „tropenvrij" gekregen". In Den Briel hebben vijf honderd leerlingen van de plaatselijke lagere technische school zelf besloten niet meer naar school te gaan. IW»//</////////W«//////////////OT»//////////////«//|„///////f/, Niemand zou het vroeger hebben gewaagd een wieg uit vliere hout te maken, maar wel stamp ten de heibewoners van voorheen de groene blaadjes fijn met het niervet van herten, als zijnde een voortreffelijke remedie tegen zwe ren, gezwellen en jicht. Maar nooit zouden zij zich onder een bloeiende vlier te slapen leggen, want dooi de bedwelmende geur dreigde het gevaar nooit meer te zullen ont waken. Ja, de vlier is en blijft een gewas met onmiskenbare persoon lijkheid; hoevelen schonken niet via kruiden- en wonderdokters hun vertrouwen aan de brouwsels ver kregen uit wortel, bloemen, loof of bessen? Ze hielpen voor tal van kwalen, maar toch werden de pro ducenten op het erf niet ontzien. Er wordt vanouds veel aan gesneden, gesnoeid en geknoeid; de jongens maakten er proppeschieters van, de plaggemaaier een blaaspijp, om het vuur aan te wakkeren, kinde ren een waterspuit. Men plunder de hen, om van de bessen gelei te koken en van de bl&ren de heilza me vlierthee, terwijl het aftreksel gebruikt werd om mieren te ver drijven. Van het gebruik, dat voorts bij natuur- en scheikunde van de zachte pit bv. bij elektriciteits- proeven gemaakt werd, wisten de oude mensen van Veluwe of Achterhoek natuurlijk niets. Even min hadden ze ooit van de weten schappelijke naam Sambucus nigra gehoord, noch dat de bloesem (Flo- res Sambuci) officieel in de Phar- macopee staat. Maar zeer goed kenden ze deze als zweetafdrijvend middel bij griep en verkoudheid, alsook bij kinkhoest, astma, bron chitis en hooikoorts. Daarom hield men de vlier lang in ere en al heb ben we tegenwoordig andere re cepten, toch bleven de struiken op menige plaats aan de oude liefde herinneren. 10 juni '70 A. B. WIGMAN S Hiiiirrmiiiii TIEL De kersentijd is dit jaar vroeg begonnen. In de Betuwe werden giste ren de eerste vroege kersen al geplukt. Het belooft een goede oogst te worden, omdat met name de laatste weken het weer gunstig is geweest. Op de eerste verkopingen van vroege kersen op het hout werden prijzen geno teerd, die belangrijk hoger waren dan vorig jaar. In de Betuwe is ongeveer 400 ha van het totale areaal kersenboomgaarden, dat in 1955 nog 1100 ha om vatte, gerooid, waardoor het aanbod schaars is geworden. Gezien de te verwachten goede oogstresultaten, hoopt de Betuwe over enkele weken weer volop in de kersen te zitten. De foto werd gemaakt in een boom gaard hij IJzendoorn. waar de „vroege van de markt", een kleine, licht rode kers, al ryp genoeg was om geplukt te worden. ADVERTENTIE in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma.Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30. 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 034 lfl - 2569. PRAAG Alexander Dubcek, de lei der van de liberaliseringsbewcging in Tsjecho-Slowakije in 1968, heeft maan dag gehoord wat de bevindingen zijn van de partijcommissie, die een onder zoek heeft ingesteld naar beschuldigin gen dat hij een „rechtse opportunist" was en is. Dit heeft een hoge partij functionaris dinsdag in een vraagge sprek onthuld. Hij wilde niet zeggen, tot welke aanbevelingen de commissie is gekomen. Waarnemers achten liet echter vrijwel zeker, dat Dubceck schuldig is bevonden en dat hij uit de communistische partij zal worden ge stoten, waarvan hij 31 jaar lid is. De 48-jarige Dubcek is sinds januaril jl. ambassadeur in Ankara. Op 11 maart jl. werd hij als partijlid geschorst, elf maanden nadat hij als partijleider was opgevolgd door Gustav Husak. Men verwacht dat de commissie van onder zoek haar conclusies in de loop van deze maand zal meedelen op een ple naire bijeenkomst van het centrale par tijcomité. DEN HAAG De tienjarige Robbie van Altena uit de Statenlaan in Den Haag is maandagavond met de kotter „Alida" de Scheveningse haven uitgevaren. Hij was van huis weggelopen en op de vlucht. Het avon tuur liep goed af. Radeloos geworden, manoeuvreerde de jongen het schip naar de haven terug. Inmiddels was de reddingsboot „Bernard van Leer" uitgevaren om de „kaper" te verhinderen er met het schip, de Scheve- ningen 31, vandoor te gaan. Verwezen stond visser M. Letsch, eigenaar van de „Ali da" toe te kijken. Hij verklaarde een kapotte zender aan boord te hebben. Om de monteurs toegang te verschaffen had hy de stuurhut niet afgesloten. Het onbegrijpelijke was, ook volgens de havenautoritei ten, dat de jongen erin slaagde in zyn eentje de haven uit te komen. Hy passeerde volgens de regels een jachtje, dat juist binnenliep, en koerste vervolgens naar zee. De jongen zei na afloop, dat hy erg bang was geworden. Hy had gehuild en was toen maar teruggekeerd. Hy was bly. dat de reddingsboot langszy kwam om hem te helpen en ora de eigenaar aan boord te brengen. Zwaar gewond lag gisteravond de 18-jarige Johnny B. aan de voet van het nationaal monument, nadat hij tijdens een ruzie een steek met een stiletto in de buik had gekregen. Hij stierf later in een ziekenhuis. DEN HAAG Tijdens liet gisteren gehouden ronde-tafelgesprek over het voortbestaan van Werkspoor-Utrecht is een idee op tafel gelegd, dat in de ko mende dagen met een groot aantal mensen moet worden besproken. De inhoud van het idee wordt geheim gehouden, omdat openbaarheid de be langen van Werkspoor en de werknemers zou kunnen schaden. Deze mededeling werd gistermiddag gedaan, nadat de raad van bestuur van de VMF, de vakbonden, vertegenwoor digers van de besturen van de drie gro te steden en een waarnemer van de Ne derlandse Spoorwegen vier uur met el kaar hadden gepraat. Het is de bedoeling, dat over enkele weken, nadat de besprekingen met het grote aantal mensèn zijn gehouden, de beraadslagingen van gisteren worden voortgezet. Plaats en datum zijn nog niet bekend. Uiteraard moeten de vertegenwoordi gers van de gemeentebesturen bur gemeester Thomassen van Rotterdam en de wethouders Bol en Ham van res pectievelijk Den Haag en Amsterdam met hun colleges van B. en W. pra ten. y De toehoorder vyj de sjvjocwegen zal verslag uitbrengen aan zijn directie en deze zal ongetwijfeld het kabinet in lichten. Uit de mededelingen na afloop van het gesprek kan worden opgemaakt, dat ook andere instanties in het plan wor- denbetrokken. In Den Haag ging giste ren het gerucht, dat het onder meer zou kunnen gaan om de bouw van bussen. Een groot aantal bussen wordt in Ne derland gemaakt, maar deze voertuigen worden ook ingevoerd. Het „grote aantal mensen", zou dan streekvervoerbedrijven kunnen omvat- ADVERTÉNTIE wat is ten. Het is in elk geval, zo werd gezegd, een groep die betrokken is bij de pro- duktie en de afname van rollend mate rieel. Het idee, waarop de werknemers van Werkspoor overigens geen valse verwachting mogen bouwen, is in krin gen van de vakbeweging al eens eerder ter sprake gekomen, zo werd gezegd. BODEGRAVEN Het dit voorjaar in gebruik genomen overdekte zwem bad „De Kuil" in Bodegraven heeft dinsdagmiddag door brand ernstige schade opgelopen. De brand ontstond tijdens het schaftuur van de loodgie ters, die de definitieve mastieklaag op het dak aanbrachten. Terwijl de mannen aan het eten wa ren. kookte het pek over en vatte vlam. Terwijl het bad, waarin op dat moment slechts weinig zwemmers waren, werd ontruimd, vloog het dak in brand. Toen de baders in zwempak naar buiten hol den, ontplofte op het dak een gasfles, waarvan de stukken tientallen meters in het rond vlogen. Een tweede gasfles viel door een inmiddels in het dak ge brand gat in de badruimte zelf en ont plofte daar. Hierdoor werden drie men sen lichtgewond en enkele muren ont zet. De brandweer van Bodegraven, die met drie motorspuiten het vuur be streed, had de brand na ongeveer'een half uur geblust. Toen bleek dat de schade niet onaanzienlijk was. Hoewel het geheel nog moeilijk te overzien is, staat wel vast, dat enkele muren geheel afgebroken en opnieuw opgetrokken zullen moeten worden. Het dak is ge heel verwoest. Aan het einde van deze week zou het bad gesloten worden om pas in septem ber weer open te gaan. In die tussentijd zal de schade vermoedelijk wel hersteld kunnen worden. AMMAN/BEIROET/CAIRO De Jordaanse hoofdstad Animan is gisteren het middelpunt geworden van hevige gevechten tussen Palestijnse verzetsstrijders en eenheden van het leger, die volgens nog onbevestigde berichten, vele slachtoffers hebben geëist en die door het centrum van de stad een lijn van vernieling hebben getrokken. Het hoogtepunt werd gevormd door een beschieting van een Jordaans leger-kon- vooi waarin zich ook koning Hoessein bevond. Hoewel tegen de avond van beide kanten werd bekendgemaakt dal overeenstem ming bereikt was over een „staakt-het-vuren" duurden de gevechten in de late avond nog steeds voort. Volgens reizigers die vanuit Amman in Beiroet aankwa men, is het gehele centrum van de stad hermetisch afgesloten door zwaar bewa pende guerrillastrijders. Deze zouden ook het gebouw van het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben bezet. Onbevestigde berichten spreken ook van brand in de Ameri kaanse ambassade en in het gebouw van de binnenlandse recherche. De ge vechten zouden zich tegen de avond ook hebben uitgebreid tot het vliegveld van Amman, waardoor van enkele landings- en startbanen geen gebruik kan worden gemaakt. Een van de reizigers vertelde dat in de omgeving van Amman nog steeds het geluid wordt gehoord van inslaan de granaten en van geweerschoten en dat in de stad zelf geen militaire politie is gezien die het staakt-het-vuren aan de strijdende partijen moet overbren gen. De gevechten begonnen dinsdagoch tend rond 03.00 uur toen guerrillastrij ders een aanval uitvoerden op een poli tiepost in Amman, waar collega's wer den vastgehouden in weerwil van een maandag tussen beide partijen bereikte overeenkomst. De politie beantwoord de de aanval en in minder dan geen tijd werden talrijke schoten gewisseld. Na dat andere guerrilla-groepen, evenals de Jordaanse militie en het het leger zich in de strijd hadden gemengd, scheen men regelrecht op een complete burgeroorlog af te gaan. Onder de be volking van Amman ontstond paniek voornamelijk door het feit dat alle ver bindingen met de buitenwereld waren afgesneden. Het Jordaanse leger kreeg opdracht in de hoofdstad alle voertui gen aan te houden van verzetsstrijders en toen de strijd zich had uitgebreid tot de heuvels rond Amman, voerde het le ger een aanval uit op het hoofdkwar tier van de Clap (het opperbevel van de Palestijnse gewapende strijd) op de heuvel „Djebel Hoessein." Bij de zware beschieting die hieraan voorafging werd een attaché van de Franse ambas- sae zwaar gewond. In Amman zelf, voornamelijk in de wijk waar de buitenlandse ambassades gelegen zijn, was de strijd inmiddels ook in alle hevigheid losgebroken. De guerrillastrijders verdedigden zich te gen de Jordaanse „speciale troepen" met raketten en mortieren en probeer den de hoofdgevangenis van Amman te bestormen. Toen het Jordaanse leger op strategische punten in ric stad tanks op stelde verschansten vele guerrillastrij ders zich in openbare gebouwen cn voerden van daaruit zware beschietin gen uit. Vervolgens deden zich enkele ontwik kelingen voor die het hoogtepunt van de strijd vormden en die, naar later bleek, de inleiding waren voor de af kondiging van het staakt-het-vuren. Op de eerste plaats kwam het bericht dat Sjerif Nasser Ben Jamil, opperbevel hebber van de Jordaanse strijdkrachten en oom van koning Hoessein was dood geschoten. Het bericht werd later te gengesproken. Vervolgens kwam dan de beschie ting van het legerkonvooi bij Soeileh, ten noord-oosten van de hoofdstad, waarin koning Hoessein zich bevond. Hoewel er onmiddellijk een verklaring werd uitgegeven waarin werd gezegd dat de koning ongedeerd was, scheen de mededeling alleen al een schrikreactie te hebben uitgelokt. Mede naar aanleiding van oproepen van vele Arabische lei ders tot een onmiddellijk „staakt-het- vuren", kwamen tegen het middaguur vertegenwoordigers van de Palestijnen en Jordaanse autoriteiten bijeen om een regeling te treffen. Welke prijs Hoessein bij de gevechten heeft moeten betalen, blijft vooralsnog onduidelijk. Wel neemt men aan, dat de guerrillaleiders opnieuw van de om standigheden hebben geprofiteerd om nieuwe concessies af te dwingen, al was het alleen maar de vrijlating van alle gevangengenomen guerillastrij- ders. In ieder geval is volgens waarnemers eens temeer duidelijk geworden, dat er in Jordanië twee machten zijn en dat het gezag van de koning andermaal is verminderd. Koning Hoessein van Jordanië en Jasser Arafat, de leider van Al Fatah, de grootste Palestijnse guerrillagroep, hebben overeenstemming bereikt over een uit tien punten bestaand akkoord ter beëindiging van de strijd tussen de Jordaanse troepen en de gtierrilla's, al dus heeft radio-Amman vandaag om geroepen. Desondanks waren er nog ge- I vechten. AMSTERDAM Een dodelijke mes steek was gisteravond het einde van een ruzie met een onduidelijke achter grond tussen twee jongens, die met een groep andere jongelui op de treden van het nationaal monument op de Dam in Amsterdam zaten. De 17-jarige Menno V. stak de 18-ja- rige Johnny Bousard met een stiletto in de buik. Het slachtoffer werd naar het Binnengasthuis overgebracht, waar hij korte tijd later is overleden. V., die ter plaatse werd gearresteerd, is over gegeven aan de kinderpolitie. Tijdens een woordenwisseling blijkt het slachtoffer als eerste zijn stiletto te hebben getrokken om daarmee Menno V. te steken. Deze trachtte hem te ontwijken en trok even later vermoedelijk uit zelfverdediging zijn eigen stiletto en bracht daarmee de dodelijke steek toe. Beide jongens woonden in een jeugd huis in de Willemstraat in de Jordaan. Het slachtoffer is vermoedelijk af komstig uit Boxmeer, waar hij ook ge boren is. Menno V., die al eerder met de politie en de justitie in aanraking is ge weest, was vanuit Zwolle in het jeugd huis in Amsterdam geplaatst. MOSKOL' In Moskou wordt ver wacht dat de Russische premier, Alexei Kosygin (61), binnenkort op eigen ver zoek „wegens gezondheidsreden" zal aftreden. Met deze verwachting zien althans waarnemers in Moskou de zit ting van dc Opperste Sovjet tegemoet, die kort na de verkiezingen op 14 juni zal worden gehouden. Tijdens de eerste bijeenkomt na de verkiezing van de nieuwe Opperste Sovjet (het parlement) wordt volgens de grondwet een nieuw kabinet samenge steld. In Moskou doen al sinds april ge ruchten de ronde, over mogelijke wijzi gingen binnen de hiërachie in het Kremlin. Aangenomen wordt dat de veranderingen zijn uitgesteld met het oog op de viering van de 100ste ver jaardag van de geboortedag van Lenin en vanwege de sensationele vormen die deze geruchten spoedig in het Westen begonnen aan te nemen. DUISBURG Dinsdagmorgen z(jn 3 kinderen, in de leeftijd van zes maan den tot vier jaar, bij een scheepsonge- luk in 't havenkanaal Duisburg-Ruhr- ort omgekomen. De ouders, de '24-jari ge schipper A. Suijkerbuik en zijn 21- jarige vrouw Lia, afkomstig uit IJssel- monde. konden worden gered. Het motorschip „Nautilus 11" is door nog onbekende oorzaak plotseling ge kanteld. De kinderen, die nog sliepen, konden niet meer worden gered. Eén matroos is nog zoek. Volgens de politie in Duisburg had hij de nacht aan land doorgebracht, zodat niet vaststaat of hij ook bij deze ramp is omgekomen. i t (Van onze weerkundige medewerker) Het weer in de rest van deze week blijft zomers met overwegend zonneschijn. Een vlakke storing bo ven Midden-Europa geeft aanvan kelijk slechts lokaal een regen- of onweersbui. De kans hierop is in de Achterhoek groter dan op de Ve luwe. Stijgende luchtdruk van IJsland tot Scandinavië betekent, dat het iveer in de komende dagen opnieuw stabieler zal worden met hooguit een kleine daling van de middag- temperatuur. De laatste drie dagen zijn deze in Gelderland op een ni veau van 28 tot 29 graden geweest. Nabij Plymouth (Engeland) viel uit een onweersbui 50 mm neerslag in drie kwartier. Het vliegveld Beek bracht het tot 20 mm. Weersverwachting van het K.N.M.I. van woensdagavond tot donderdag avond: Zonnig en droog weer met weinig wind.. Vooral in de kustprovincies Iets minder warm. Morgen: zon op: 04.20 u.. onder: 20.59 u. Maan op: 11.44 u., onder: 00.44 u. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 1