Naar het koude zuiden Junta in Argentinië zoekt president Massale staking legt Italië lam Groene Betaalcheques accepteert iedereen. Rijkspostspaarbank rente tot 7% Band Bonn-West Berlijn moet erkend worden HULP VOOR PERU KOMT OP GANG Over de grenzen Luxemburg Duitsland moet eigen belangen behartigen99 Jane Fonda op oorlogspad i Labour kan verkiezingen winnen i Ontploffingen in New Yorks politiebureau VOORWAARDE VERDRAG MET RUSLAND: BRIT KRIJGT VOORLOPIG GEEN KRANT Waarschuwing tegen pil NEDERLANDER ONDERSCHEIDEN DEVALUATIE INDRUKWEKKEND VOLKSSTEMMING Dit is het recept Kaasfondue van Nederlandse kaas. y*utiuun^ iv vwiti itw WILSON VAN OUTSIDER TOT KANSPAARD 18 JUNI ADVERTENTIE A Dit kunnen de vroege vakantiegangers uit het zonovergoten Nederland verwachten als zij de Gotthard-pas overgaan: sneeuwmuren van dertien meter hoogte. De pas is vandaag voor het verkeer opengesteld: met een maand vertraging tengevolge van het koude weer ter plaatse. BUENOS AIRES De Argentijnse junta die maandag het bewind in het land in handen heeft genomen, heeft dinsdag als eerste officiële daad de minister van Economische Zaken on der president Organia, Dagni-No Pas tore, verzocht zijn ontslagaanvrage in te trekken. Pastore was verantwoordelijk voor het soberheidsbeleid van Ongania, dat was gericht op bestrijding van de in flatie, stabilisering van de koers van munt en het aantrekken van buiten lands kapitaal. Pastore was de eerste burger-minis ter uit het kabinet Ongania die zijn ontslag aanbood. Hij heeft op verzoek van de junta besloten nog enige tijd in functie te blijven. Dinsdag waren banken en wisselkan toren in heel Argentinië gesloten ten einde speculatie in buitenlandse valuta te voorkomen. Ongania heeft inmiddels het presi dentiële paleis verlaten en is naar zijn HAMBURG Mr. Hans Paul Gorter, directeur van de Nederlandse Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumen ten, is onderscheiden met de Van-Tien- hovenprijs voor verdiensten ter be scherming van land en dier. De prijs, waaraan een bedrag van 10.000 mark is verbonden, zal de heer Gorter op 15 juni op de universiteit van Bonn worden overhandigd. woning in een van de voorsteden van de hoofdstad vertrokken. De nacht van maandag op dinsdag heeft hij nog in hèt paleis doorgebracht. De junta heeft zichzelf dinsdagmid dag formeel tot de opperste leiding van het land geïnstalleerd. Zij is begonnen met de moeilijke taak een opvolger voor Ongania te kiezen. Naar verluidde zou de huidige Argen tijnse ambassadeur in Brazilië, generaal Osris Villegas, een groot kanshebber zijn voor het presidentschap. Villegas was van 1962 tot 1963 Argentijns minis ter van binnenlandse zaken. LONDEN Nog maar een halt' jaar geleden leken Harold Wilson en zijn Labourpartij afgeschreven. Ze schenen niet razende snelheid af te koersen op een verpletterende verkie zingsnederlaag. Eind januari stonden de conservatieven bij een opinie-onder zoek vijftien procent voor. Voor het eerst sinds 1968 waren er meer dan 600.000 werklozen, de prijzen stegen snel. En ook al liet de Britse re gering de Ionen zo goed ais de vrije loop, ook dit maakte haar niet popu lairder. Maar ziet: in maart begon de grote ommekeer ten gunste der socialisten. Die verliep zo snel dat Wilson besloot er onmiddelijk gebruik van te maken door algemene verkiezingen uit te schrijven voor 18 juni. Hij had nog bij na een jaar mogen wachten. Labour ligt nu ongeveer vijf procent voor op de conservatieven. Het blijft een wonderlijke zaak. die bliksemachtige terugkeer van vertrou wen in Labour. Want in plaats van de withete indu- fcriële en technologische revolutie die Wilson in 1964 beloofde, zijn er in En geland nog steeds meer dan een half miljoen werklozen. De belofte van een half miljoen nieuwe woningen tegen 1970 is niet ge stand gedaan. Kopers van huizen beta len 8 1/2 procent hypotheekrente. De prijzen stijgen sneller dan ooit. Desondanks ligt Wilson nu flink voor, zonder dat hij er zich bovenmatig voor hoeft inte spannen. Eigenlijk doet hij weinig anders dan hameren op dit ene feit: Engeland heeft nu. met een overschot van ruim 550 miljoen pond, een der sterkste betalingsbalan sen ter wereld; bedenk wel dat we in 1964 begonnen met een tekort van 800 miljoen Tussen die twee cijfers in liggen ja ren van drastische bezuinigingen, on barmhartige kredietbeperking en loon- beheersing en bovenal: de devaluatie van het pond sterling. Het tegendeel dus van het ambitieuze maar volkomen onrealistische Nationale plan. dat voorzag in overheidsuitgaven die de kracht van de Britse economie verre te boven gingen. Het ging de prullemand in. In plaats van expansie kwam er stagnatie en daarna maar een heel langzame economische groei. Tegenover dit alles stelt Labour dat Engeland nu in een veel sterkere positie is dan op enig tijdstip sinds de oorlog om alle economische opdoffers die er kunnen komen, met succes op te van gen. Tegenover de economische misslagen kan Labour terecht wijzen op een scala van indrugwekkcnde sociale hervor mingsmaatregelen. De sociale voorzie ningen werden herhaaldelijk verhoogd en uitgebreid tot groepen die achterble ven zoals zieken, werklozen, ouden van dagen. De socialisten kunnen terecht wijzen op verdere uitbouw van de nationale gezondheidsverzekering, op hun hervor mingen en uitbreiding van het onder wijs (speciaal het hoger) en dat voor mensen die al werken maar die zich verder willen ontwikkelen. Evenwel, ook hier moest een duur ROME Miljoenen Italianen, van spoorwegarbeiders tot onderwijzers, zijn vandaag opgeroepen tot nieuwe na tionale stakingen, die een einde maken aan een kortstondige wapenstilstand in de loonstrijd tijdens de verkiezingen. Al voordat alle stemmen waren ge teld riepen de vakbonden de ambtena ren op tot een nieuwe 48-uursstaking op 15 en 16 juni. Het werk zal dan neergelegd worden op alle ministeries, bij de PTT en door de onderwijzers. Spoorwegarbeiders dreigen reeds hun staking met een derde dag uit te brei den. Regionale buslijnen zouden stopgezet ADVERTENTIE De gezamenlijke Nederlandse banken garanderen iedere betaalcheque tot f. 100.-. ledereen weet dat. ledereen accepteert ze dan ook. Groen is veilig. Bij elke bank kunt u ze aanvragen. worden op 12, 17 en 18 juni. Zieken huisbroeders werden opgeroepen het werk 10 dagen neer te leggen, te begin nen met 11 juni. De stakingen worden gehouden om eisen voor hogere lonen en aanpassin gen in het rangenstelsel kracht bij te zetten. De bonden klaagden dat in be paalde gevallen vroegere veranderingen in arbeidscontrachten niet uitgevoerd waren. De Italiaanse kranten en alle persbu reaus inhet land werden getroffen door een 23-uursstaking van drukkers en niet-journalistieke medewerkers van maandagavond tot dinsdagavond. Door deze staking kreeg het publiek niet de kranten waarin verkiezings winst werd gemeld voor de centrum linkse coalitiepartijen en de eerste dui delijke achteruitgang van de commu nisten sinds de oorlog. NEW YORK Bij een explosie op de tweede verdieping van het hoofdbureau van politie in New Y'ork z(jn dinsdag avond twee politiemannen en twee bur gers licht gewond en is aanzienlijke schade aangericht. Het kantoor van de plaatsvervangend commissaris voor perszaken en aangrenzende kamers hebben grote schade opgelopen. Onmiddellijk na de explosie kwamen een groot aantal brandweerwagens en speciale politieauto's met nooduitrusting naar het hoofdbureau en begon een uitgebreide speurtocht naar bommen. De juiste oorzaak van de ontploffing is niet bekend, maar een politiefunctiona ris noemde het „vrijwel onmogelijk" dat de ontploffing een andere oorzaak had dan een bom. De totale schade wordt op honderd duizend dollar geraamd. De aanslag gebeurde op het ogenblik dat in New York 16 radicalen wachten om voor de rechter te worden geleid: drie blanken, die bekend hebben bom aanslagen te hebben gepleegd op een aantal overheids- en particuliere ge bouwen in New York. en 13 „Zwarte Panters" die worden beschuldigd van het voorbereiden van moordaanslagen en het plegen van vernielingen in een groot aantal openbare gebouwen en in stallaties door middel, van bommen. plan de ij9kast in: de verhoging van de leerplichtleeftijd tot zestien jaar werd uitgesteld tot 1972. Bovenal is een pluspunt de groot scheepse herstructuering en modernise ring van de Britse industrie die op gang kwam, waarbij de regering Wilson een flink handje hielp en vaak voorging. Fusies en regionale ontwikkelingsplan nen, sluiting van onrendabele bedrijven en herscholing van overtollige arbeiders zijn er facetten van. Ook op ander gebied werd Groot- Brittannië de laatste zes jaar een ander Brittannië: de doodstraf werd afge schaft, de echtscheidingswet werd bij de tijd gebracht en ditzelfde gebeurde op andere gebieden der menselijke sa menleving: abortus, homosexualiteit e.d. Groot-Brittannië werd onder Labour va neen tanende wereldmacht een bijna zuiver Europese natie. Het zag in dat het zich om financiële redenen een we- reldrol niet langer kon veroorloven. Het geeft nu meer uit aan onderwijs dan aan defensie. SPAARBANK tIKII- EN VOtG 999-123 Uw ipurraktnlnf h bekend' o en volgnummer. Vermeli op de formulieren voor inleg et brieven, die u un de Centrale 0e STAAT Mcrirvtf voff, dear dt Kljkipojupoorbotk i rr^v. haar door ojkm kient „V, 1 I-I A. Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden. BONN VVest-Duitsland heeft gisteren verklaard dat de Sovjet-Unie Bonn's speciale banden met Berlyn moet erkennen voor een niet-aanvalsverdrag tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie kan worden gesloten. Deze voorwaarde is gis teren door het Westduitse kabinet in een bijzondere zitting geformuleerd. In een regeringsverklaring wordt gezegd dat de relatie Bonn-YVest-Berlyn niet mag worden gestoord door een eventueel niet-aanvalsverdrag. De lopende vicr- mogendheden, besprekingen zullen, aldus de Westduitse regeringsverklaring, ook de „nauwe banden tussen Bonn en West-Berlijn niet mogen aantasten. I zondag 14 juni al een „volksstemming" genoemd, die na de topconferenties van Oost- en Westduitsland in Erfurt en Kassei van meer betekenis zal zijn dan de verkiezingen voor het parlement in Bonn in 1969. Vooraanstaande politici van alle Westduitse partijen hebben de afgelopen weken op vele bijeenkomsten de kiezers de alternatieven duidelijk trachten te maken. Verder zegt de verklaring dat be staande verdragen zoals West-Duits- lands deelgenootschap aan de NAVO door een niet-aanvalsverdrag met de Sovjet-Unie niet mogen worden aange tast. De Westduitse regeringsverklaring stelde verder: De Duitsers moeten hun recht op zelfbeschikking behouden. Over de Westduitse grondwet kan niet worden onderhandeld. De pogingen van Bonn tot betere betrekkingen te komen met Moskou, Warschau en Oost-Berlijn moeten als één geheel worden beschouwd. Met tevredenheid wordt in de verkla ring geconstateerd dat de Westduitse ..ostpolitik" de instemming heeft ver kregen van de Westerse geallieerden. Regeringswoordvoerder Ahlers zei dat Bondskanselier Willy Brandt in de kabinetsvergadering gezegd had dat het tijd werd dat „Duitsland zijn eigen be langen in de hand ging nemen". Als richtsnoer voor de banden met Oost- Europa wordt door Bonn aangehouden „eerst formalisering, daarna normalise ring" der betrekkingen, aldus Ahler. Inmiddels kijkt bijna iedereen in West-Duitsland met grote belangstel ling uit naar de komende deelstaatver kiezingen. Rond 18 miljoen mensen, bij na de helft van het totale aantal kie zers in West-Duitsland, zullen zondag in de deelstaten Noordrijn Westfalen, Nedersaksen en Saarland nieuwe parle menten kiezen en hiermee ook een oor deel vellen over het negen maanden oude coalitieregering van socialisten en liberalen in Bonn. In de Bondsrepubliek wordt grote waarde gehecht aan de uitslag van de verkiezingen. Ex-Bondskanselier Kurt George Kiesinger, die de leider van de oppositie is en de initiatieven van Bondskanselier Brandt om tot een hete re verhouding met de landen van het Oostelijk blok te komen, heftig bekriti seerd heeft, heeft de verkiezingen op Actrice Jane Fonda heeft tijdens een bijeenkomst van de Methodisten, de blanke demonstranten tegen de oorlog aangemoedigd hun krachten te bundelen met de Black Panthers e.a. om de Amerikadnse maatschappij te redden. LIMA De hulpverlening aan de 800.000 slachtoffers van de aardbeving in Peru begint goed op gang te komen. Een woordvoerder van de Peruaanse regering maakte bekend dat men 2800 ton levensmiddelen en kleding en ruim 82000 kilo medicijnen in het rampgebied heeft kunnen verdelen. Ook de hulp uit het buitenland stroomt binnen. Canada heeft zes Cari- bou-vliegtuigen ter beschikking gesteld. Het Rode Kruis en het Canadese bu reau voor de ontwikkeling zonden 45000 dollar en het ministerie van gezondheid van Ontario schonk verscheidene ton nen medisch materiaal. De Peruaanse woordvoerder legde speciaal de nadruk op de hulp van de RK Kerk en haar instellingen. Zo hield „Caritas" een collecte voor Peru in di verse landen; deze instelling zond reeds 5000 dollar, 4000 dekens, 4000 ten ten en 4 ton antibiotica naar Peru. Een door een andere RK instelling naar Peru gezonden schip had 6500 ton e- vensmiddelen aan boord. Canadese re- ligieusen schonken levensmiddelen en 23000 dollar. LONDEN De staking van drukkers en ander technisch personeel bij de En gelse landelijke dagbladen begon gis teravond om acht uur. Dit betekent dat Engeland met ingang van vanochtend verstoken is van negen van zijn tien landelijke bladen. Laat in de avond waren er in Londen onder leiding van premier Wilson nog besprekingen aan de gang om een op lossing te vinden voor dit conflict. Het gaat om een looneis van 25 procent van de twee grote bonden van drukkers. De krantendirecteuren willen maar vijf procent geven. Meer is zelfmoord voor onze bedrijven, zeggen zij. De enige krant die vandaag gewoon uitkomt is de communistische Morning Star die geen deel uitmaakt van de col lectieve arbeidsovereenkomsten met de Engelse pers. Duurt de staking lang dan kan die het einde betekenen van enkele zwak staande kranten zoals de populai re Daily Sketch. ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwannen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. kp 30 juni openen de zes EEG-lan- den in Luxemburg de toetre dingsonderhandelingen met het Ver enigd Koninkrijk. Op 21 juli volgt de eerste werkvergade ring met Groot Brittannië. Op 21 september heeft het eerste ge sprek plaats met Ierland en Dene marken en op 22 september volgt het eerste gesprek met Noorwegen. Daartoe hebben de ministers van Bui tenlandse Zaken van de zes maandag in Luxemburg besloten. TYe ministers zijn het er maandag ook over eens geworden, dat met Zweden en Zwitserland landen die de EEG hebben laten weten onder speciale voorwaarden (verband hou dend met hun neutraliteit) ook een band met de EEG te willen hebben akkoorden gemaakt moeten worden die in wezen een vrijhandelszone be tekenen. Men was het er over eens dat de handelsbelemmeringen zowel voor landbouw als industrie uit de weg geruimd moeten worden. Verder was men het er over eens, dat die ak koorden in werking dienen te treden tegelijk met het lid worden van de vier kandidaatleden. Daarbij deed zich echter de volgende moeilijkheid voor. Zou men expliciet vastleggen dat deze voorgenomen akkoorden in werking moeten treden, tegelijk met de toetre ding van de lidmaatschapsaanvragen. dan zou aan Zweden en Zwitserland in zekere zin een veto op de toetrr- ding van de vier gegeven worden. Zweden en Zwitserland zouden dan namelijk hun eigen akkoorden met de EEG kunnen ophouden en daarmee de Britse, Ierse en Deense en Noorse toetreding blokkeren. Vooral de Fransen wensten dal de spe ciale akkoorden met Zweden en Zwitserland verplichtend zouden zijn op de dag van de Britse, Ierse, Noorse en Deense toetreding. Omdat men de Fransen ervan verdacht daarmee een indirect veto op de toe treding te willen scheppen, is op aan dringen van de Nederlandse minister Luns de formulering gekozen, die vastlegt dat het wenselijk is dat ge noemde akkoorden in werking treden gelijk met de toetreding van de vier. /~Yok een andere Franse poging om gevolgen van de in de raad be reide akkoorden uit te hollen, leed maandag schipbreuk. Zoals bekend heeft het Europees parle ment de in maart in de raad besloten verdragswijziging, die het parlement grotere bevoegdheden geeft, onlangs in een resolutie zo ruim uitgelegd, dat het zichzelf de mogelijkheid toekent de begroting zelfs te verwerpen. Op aandringen van de Fransen trachtte de Belgische fungerend raadsvoorzit ter. Harmei, dit standpunt door de raad te laten verwerpen. Minister Luns heeft echter verklaard zich aan geen enkele uitleg van de verdragswijziging te willen binden De bewindslieden waren het nog niet eens over de onderhandelingsproce dure met de kandidaat-leden. Het overleg daarover wordt maandag avond voortgezet. WASHINGTON In de VS zullen vanaf 10 juli de doosjes met anti-zwan- gerschapspillen de waarschuwing moe ten bevatten, dat het gebruik van de pil gevaarlijk voor de gezondheid kan zijn. Naar de regering in Washington mee deelde, zal het bureau levensmiddelen en verdovende middelen de bepalingen publiceren, waarbij dit met ingang van genoemde datum verplicht wordt ge steld. De brochures die de artsen aan hun patiënten geven, zullen ook de waarschuwing moeten bevatten. Er moet op worden gewezen dat de pil een krachtig medicijn is, dat nevenver schijnselen kan hebben en door sommi ge vrouwen in het geheel niet gebruikt dient te worden. Vrouwen moeten bovendien worden gewaarschuwd de pil niet te gebruiken zonder voorafgaand overleg met de huisarts. In de waarschuwing moet tot uiting komen dat het belangrijkste nevenver schijnsel abnormale en mogelijk zelf- fatale trombose kan zijn.

De Vallei | 1970 | | pagina 5