Harry van Pelt levert aan Amerika „European Style" ver komt is lekker Het miniboek met verhalen van tien woorden Oud-Rotterdamnier op zoek naar artiesten Uitvinding33 in Calcutta Meer bezoek in Europa uit Amerika Vanavond „Puffenstuf" „Stel je voor' vervangt Even naar de States" Monnikenwerk Heer Bommel en de Blt/d- scbapper Weer, met de muziek mee Eugenie Herlaar presentatrice bij TROS programmaos VANAVOND Wat van Miljoenenomzet Ondanks zorgelijke economie in VS IfHÉI WO6N30A© W JUNI f970 iiarry van Pelt n even terug uit Amerika. Als ik artiest was. zou ik bij dat bericht doodzenuwachtig worden, want wie weet. Eén rustige vingerknip van meneer Van Pelt kan betekenen: „Ik bied u een contract voor een klein jaar Amerika"". De heer Harry van Pelt Yanpelt schrijft men in Amerika zat achter een kopje koffie en een enorme band recorder in een zaaltje van een Rot terdams restaurant. Urenlang artiesten bekijkend en beluisterend en die ar tiesten kwamen zelfs tot uit Zwitser land toe. „Nu wil je natuurlijk weten, wat ik in Amerika met deze mensen ga doen. als ik ze ten minste goed genoeg vind", zei hij. Om overbodige uitleg te bespa ren kwam er meteen een visitekaartje op tafel: „Harry Vanpelt, directeur in ternationale artiestenuitwisseling voor scholen". De in Rotterdam geboren Amerikaan heeft ieder jaar zo'n zeven tot achthon derd groepen artiesten onder contract, die iedere dag voorstellingen moeten geven op de Amerikaanse Highschools. te vergelijken met cxnze middelbare scholen. Dat kunnen acrobaten zijn en zeer moderne muziekgroepen. maar even goed klassiek geschoolde pianisten en fluitisten. Er zijn vele bureaus waar de Ameri kaanse scholen artiesten kunnen „le nen". maar de organisatie vsn de heer Van Pelt is de enige, die ook Europese artiesten kan leveren. ..De Europeanen wonden enorm veel gevraagd", zegt hij en trekt glimla chend zijn stropdas recht, die exact van dezelfde bruine kleur en stof is als zijn kostuum. „Niet omdat Amerika zelf geen acrobaten en zo heeft, we hebben er bergen. Maar wat van ver komt. is lekker nietwaar? Wel. en het mes snijdt aan twee kanten. Ik lever de Amerika nen de „European style" waar ze zo gek op zijn, Jan de andere kant krijgen Eu ropese artiesten een geweldige kans om Amerika een keer mee te maken". „Amerika meemaken", dat was ook de wefts van de heer Harrv van Pelt zélf. toen hy 22 jaar geleden met zij" vrouw emigreerde. Daarmee raakte Nederland het gitaar spelende zangduo „De Indi go's" kwijt, want onder die naam heb ben hij en zijn vrouw jarenlang in Ne derland opgetreden. „Moeilijk hoor, die eerste tijd in Amerika", zegt de heer Van Pelt nu. Toen al waren er allerlei arbeidsbepa- lingen voor buitenlanders en we konden alleen maar optreden in hospitalen. Maar uiteindelijk kwamen we via via terecht bij 'n organisatie die artiesten uitzond naar scholen. Het was precies zo n bureau als ik nu heb". Zijn bujreau is gevestigd in Holly- Harry van Pelt, uit Amerika geko men om hier artiesten te zoeken. Die zullen dan de Europese Cultuur bren gen op Amerikaanse scholen. wood, maar zijn twee woonhuizen staan weer in Texas en in de plaats Holland in Michigan. Dat is niet zo gek als het misschien lijkt, want de heer Van Pelt werkt niet alleen „voor zichzelf". Hij is in Texas en Michigan manager bij precies zo'n bureau als hij zelf heeft. Raar. om ook bij „de concurrentie' te werken? Helemaal niet raar", is zijn antwoord, „dat bureau waarvan ik ma nager ben in Texas en Michigan, is ten eerste veel en veel groter, we hebben daar een jaaromzet die ligt tussen de vijf en zeven miljoen dollar. En daar leveren we niet alleen artiesten, maar ook mensen, die lezingen kunnen hou den over onderwerpen die variëren van plantkunde tot en met ruimtevaart en communisme. Ook voor de highschools; u ziet. dat daar heel wat wordt gedaan buiten het gewone lesrooster om". Die grote organisatie „leent" ook wel eens artiesten bij kleiner/ bureaus. Zo kan het gebeuren, dat de heer Harry van Pelt als manager van het ene bu- reau artiesten gaat Jenen bij zichzelf, zijnde directeur van zijn privé bureau dat onder anderen Europese artiesten kan leveren. ,,U ziet, er kan nog van alles in Ame rika", zegt hij. „Je kunt er zelfs nog steeds behoorlijk rijk worden. In de plaats Holland, waar ik dan een van mijn huizen heb, kwam een jaar of vijf geleden een schilleman uit Am sterdam aan, met het plan ook aaar schillen te gaan ophalen. Maar nu schilt men in Amerika geen aardappelen, die zetten we daar met schil en al op tafel. Dus wat toen?" ..Die Amsterdammer merkte, dal. we behalve geen schillen ook geen vuilnis ophaaldienst hadden, ledereen bracht een keer per week zijn afval zelf naar j de vuilverbranding. En wat doet onder I Amsterdammer? Hij gaat de halve stad af en stelt voor dat hij voor een dollar in de week j alle vuil komt ophalen. Binnen een week had hij al vijfhonderd klanten. Nu „doet" hij de hele stad, heeft drie geweldige vuilnisauto en is pas met zijn grote Cadillac teruggeweest naar Amsterdam om te vertellen hoe het hem ging. Nou, uitstekend Harry van Pelt kan van zichzelf ook niet zeggen dat Amerika herr een arme man heeft gelaten. „Neen", zegt hij, „maar eerlijk is eerlijk, ik heb er ook hard voor gewerkt. Dat is eigenlijk het hele recept: werk hard en spring er meteen in, als er een gaatje is waardoor je hogerop kunt komen". Er zijn volgens hem meer dan ge noeg van die gaatjes. Hijzelf heeft er bijvoorbeeld op zijn auditie gisteren in Rotterdam een heleboel opengesteld. CALCUTTA Calcutta, een stad. bekend om zulke literaire malligheden als dagbladen in dichtvorm en zelfs een „uurblad". in dichtvorm heeft een nieuwe buitenissigheid: het miniboek. De miniboeken met miniverhalen, mi ni-advertenties en mini-poëzie hebben als een stortvloed de boekenstalletjes overstroomd en gaan weg als de beste bestsellers. Het eerste van deze mini's verscheen in december van het vorige jaar in de vorm van een boekje ter grootte van •en pakje sigaretten. Het bevatte in het Bengali de taal van de Indische staat West-Bengalen een verhaal over een jongeman, die zelfmoord wil plegen maar dat niet kan omdat hij geen revolver in zijn bezit kan krijgen. Nog populairder waren talrijke kleine advertenties van de soort, waardoor de ondergrondse pers in d -? VS populair is geworden. Een ervan luidde: „Wil een rustige, afgezonderde woongelegenheid inrichten met mensen die in nudisme geloven". De uitgave, die slechts 30 paise (vier Amerikaanse centen) kostte, was tt middelijk een sensatie. Alle 2.200 exem plaren waren in 48 uur uitverkocht. Binnen twee maanden kraakten de boekenstalletjes van Calcutta onder het gewicht van de miniboeken die elk hun eigen karakter en speciale vondsten hadden. „Bindoe (punt) bevatte bijvoorbeeld een miniverhaal van 10 woorden: „Twee tijgers - een jager - een tijger - een jager - een tijger". Verhalen en ge dichten werden bijgedragen door wel bekende en algemeen erkende schrij vers, hetgeen het moeilijk maakte het hele verschijnsel af te doer, als aan stellerij. In een van de mini's publiceerde Ma- nindra Ray, een van de meest bekende Indische dichters, een bijdrage getiteld „wensen", dat de moderne mode in £le dichtkunst van de huidige Indische dichters weerspiegelde: Ik wil een paar wetten overtreden. Zoals je glazen enkelnngen stuk gooit. Precies zoals je een paar glazen enkel- ringen breekt. Wil ik. heel terloops. 's middags om twaalf uur. Iets doen in de CharamtaLla-slraat. Er is zelfs een minidagblad versche nen met een minifeuilleton. In feit 4 hebben zoveel mini's hun weg naar de boekenstalletjes gevonden dat het on mogelijk is ze in het oog te houden. Met ingang van maandag 15 juni zal de VARA-televisie weer begin nen met het zomerprogramma „Met- de muziek mee". De eerste uitzen ding heeft plaats vanuit de Ahoy- hal in Rotterdam. Het programma wordt live uitgezonden. In „Met de muziek mee" zal ook het spelletje „Samen uit Samen thuis" weer worden gespeeld. Hierin mag een meisje uit drie haar onbe kende jongens er een kiezen om mee uit te gaan. Ook omgekeerd mag een jongen uit drie meisjes kiezen. De deelnemers aan dit spel kunnen op kosten van de Vara een weekend naar Parijs of Londen. NEW VORK Ondanks de zorgelij ke situatie van de Amerikaanse econo mie en de schaarste op de geldmarkt verwacht men dat dit jaar meer Ameri kanen dan ooit een reis naar Europa zullen maken. Het is opvallend zo wijst een onderzoek van de New York Times uit dat veel Amerikanen on danks de verslechterde economie wei geren af te zien van een Europese reis. Zij zoeken wel de beste aanbiedingen van reizen waarbij kosten van vliegbil jet en hotelruimte zijn gecombineerd. De gedaalde prijzen voor transatlan tische groepsreizen en de toeneming van chartervluchten maken de vakantie in Europa steeds aantrekkelijker. Voor veel Amerikanen is het goedkoper in Europa op vakantie le gaan dan in ei gen land. Een kaartje New York-Lon- den kost in het drukke zomerseizoen 220 dollar. Het is duurder om van New York naar Sari Francisco en terug te vliegen. Bovendien, zo blijkt uit de enquête van de New York Times, geven de stu dentenacties, de rassenmoeilijkheden en alle controverses over de rol van de Verenigde Staten in Indo-China veel Amerikanen het gevoel „dat ze er echt eens even uit moeten". In kringen van het ANVV, het Neder landse toeristenbureau in New York verwacht men dat ook dit jaar het aan tal Amerikanen dat. Nederland zal be zoeken tussen de tien en twaalf procent zal liggen. 0 Bfj de grossierderfj Maljers en Zoon NV in Middelburg zijn 160.000 sigaret ten van diverse merken gestolen die een grossierderij-waarde vertegenwoor digde van elfduizend gulden. „Puffensruf" is dr titel van een uit zeventien delen bestaande Ame rikaanse jeugdserie, die de NOS-te- levisie met ingang van vandaag c!k« woensdagavond van 19.09 tot 19.30 uur in kleur via Nederland I zal uit zenden. De serie gaat over Jimmy, een jongetje dat na een schipbreuk te recht komt op een wonde"eieland waar boemen en huizen spreken. Jimmy's beste vriend is een spre kende fluit, gemaakt van goud en ingelegd met diamanten, 't Wonder - eiland wordt geregeerd door een vriendelijke draak, Puffenstuf. die .Jimmy op allerlei manieren helpt. Er is echter een heks, Witchiepo, die op een bezem met straalaandrijving door het luchtruim jaagt en erop uit is andere mensen het leven zuur te maken. Jimmy, die van het eiland weg wil naar huis, is in het bijzon der haar slachtoffer, want Witchie- poo heeft het voorzien op de gouden fluit. In elke aflevering probeert Jimmy een manier te vinden om de heks om de tuin te leiden en van het eiland af te komen, maar elke keer weer ontdekt zij of één van haar mon sterachtige handlangers de plannen en verhindert Jimmy weg te gaan. De rol van Jimmy wordt gespeeld door de jonge Britse acteur Jack Wild, die in de musical „Oliver" één van de zakkenrollers van de oude Fagin speelde. De NOS-radio laat vanavond van 19.20 tot 19.35 uur via Hilversum 2 opnamen horen van het concert van maandag j.l. in de Laurenskerk in Rotterdam, dat werd gegeven door Benedictijner monniken uit de ab dijen van Diepeveen, Egmond en Oosterhout. Het concert bestond uit Gregoriaanse muziek. Het werd gegeven ten bate van het orgelfonds van de Laurenskerk. In het radioprogramma is een ge sprek te horen met één van de leden van het comité orgelfonds Laurens kerk. ALBERT MOL mag het zeg gen". Vanavond om 20.40 uur bij 'lony van Verre. VARA-radioHil versum 1) Door het niet tijdig beschikbaar zijn van het filmmateriaal is de NCRV gedwongen het geplande pro gramma „Even naar de States", van avond via Nederland II, te laten vervallen. Hiervoor in de plaats komt nu het programma „Stel je voor..." waarin Ansje van Brandenburg jonge arties ten voorstelt. Dat zijn: Sophia Vee- nekamp, met „A girl of my kind" en ..Tenador Dessamedxa Noche", De Merhaba's met o.a. ..Speel niet met mijn liefde", Ben Verschuren met twee eigen composities „Harten vier" en „De dodengraver van Ra- vestein". Connie Pieters met „Spook huis", Frits van Houten met „Wolga- lied" en „Ik ben Don Quichot" en Yvonne Groeneveld met „Charme". De begeleiding wordt verzorgd door hel trio Sick .Joke- en de combo Rudy Pieters. „Stel je voor werd geregisseerd door Didler van. Koeken berg. Eugenie Herlaar, de eerste (vrou welijke nieuwslezer) bij de NOS, gaat voor de TROS een serie televi sie-programma's presenteren' De vier uitzendingen, die onder de titel „Ziezozomer" op het scherm worden gebracht, zijn voornamelijk gewijd aan amusement en toerisme. Pierre Huyskens zal de verbinden de teksten voor .Ziezozomer schrij ven. Het eerste programma wor^t donderdagavond op het televisie scherm gebracht, het laatste begin september. TELEVISIE NEDERLAND I 17.00-17.35 NCRV: Voor de kinde ren. 18.45 (K) NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 Den Haag vandaag. 19.09 (K) Puffenstuf, ,TV-serie voor de jeugd. 19.30 CVK/IKOR RKK: Kenmerk: de wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 OS: Politieke Partijen: Partij van de Arbeid. 20.30 (K) Uitzending Stichting Socu- tera. 20.35 NOS: De gevangene van Alca- traz, speelfilm. (Rijkskeuring: 14 jaar). 22.50 (K) Journaal. 22.55-00.45 (K) Wereldkampioen schappen Voetbal Mexito: Peru- West Duitsland. (NEDERLAND II) 18.45 NOS: (K) Pipo de Clown. 18.55 NOS: (K) Journaal. 19.04 NCRV: Scheepsjongens van Bontekoe, vervolgverhaal. 19.12 „Stel je voor". 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 NCRV: Please Sir!, TV-serie. 21.05 Eurovisie: Spel zonder Gren zen, wedstrijdprogramma. 22.20 Koorzang: geestelijke liederen. 22.25 NOS: (K) Journaal. 22.30-23.00 TELEAC: Spaanse les- les 18 (herh.). DUITSLAND I Reg. progr. NDR: 18.00 Cultuur spiegel. 18.30 (K) Actualiteiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nordschau Magazin. 19.26 (K) Meine Schwieger- söhne und ich, tv-serie. 19.59 Pro grammaoverzicht. WDR: 8.20-8.45. 10.20-10.45, 12.10-12.35 Schooltelevi sie. 18.00 (K) Berufe mit Zukunft. 18.30 (K) Kinderprogramma. 18.40 (K) Journaal. 19.25 (K) Mein Freund Ben tv-serie. 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.15 (K) Film over Oostenrijk. 21.05 Internationaal ste- dentoernooi. 22.25 (K) Journaal en weerbericht. 22.50 (K) Eurovisie: W.K. Voetbal. 02.30 (K) Journaal. DUITSLAND II 18.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 Schicken sie Foster, tv-serie. 19.10 Kein Fall für FBI, tv-serie. 19.45 (K) Informaties en meningen over actualiteiten. Aansl.: Kort nieuws. 21.00 Ehen vor Gericht. 22.30 (K) Nieuws en weerbericht. 22.40- 23.25 Discussie. MARTFN l(>N DfcR SI KIP 6918 Cornelis Zwadder liep gebogen over de heide. De regen kletterde op zijn paraplu en de wind floot klagend om de stenen, die op de heuvel lagen. Het landschap was geheel verlaten en een ge voel van grote neerslachtigheid beving de eenzame wandelaar. „De oude Pas is er niet meer", sprak hij tot zichzelf. „Ik had het kunnen we ten. Die pillen waren mijn laatste kans, zei hij en die kans heb ik verknoeid door mijn hovaardij. Nu is hij du® ver trokken. En ik zal altijd door de regen moeten lopen". Met een zucht vervolgde hij zijn wandeling, en zijn houding was zo moedeloos, dat Tom Poes die hem zag gaan, medelijden kreeg. „Die regen lijkt me vervelend", zei hij. ..Waarom ga je het niet eens in een an der klimaat proberen? Tenslotte ben je nu hier lang genoeg geweest!" De heer Zwadder bleef verrast staan en vouwde zijn regenscherm dicht. „Een ander klimaat?" herhaalde hij. „Ach overal waar ik kom begint het zachtjes te regenen. En dat zal zo blijven totdat ik iets kan verzinnen dat geluk brengt. Maar hier kan ik niet zó maar weggaan. Er is iets in deze streek dat mij vasthoudt". Die woorden gaven Tom Poes le den ken, want hij herinnerde zich ineens de kippeveren, die heer Ollie ergens op het oude kerkhof verstopt had. TELEVISIE DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Heute. 10.30 Der Kommissar, misdaadserie. 11.30 Informaties en meningen over ac tualiteiten. 12.20 Ein Sommer mit Nicole-spater Heirat nicht ausge- schlossen. 12.50 Persoverzicht. 13.00- 13.30 Journaal. 13.30-14.30 (K) W.K. Voetbal. 15.55 (K) Journaal. 16.00 (K) Voor de kinderen. 16.10 (K)Skippy, tv-serie. 16.35 (K) Postzegelkroniek. 16.45 (K) Ontwikkelingshelpers tus sen Ni.il en Sambesi. 17.15 (K) W.K. Voetbal. 17.55 Journaal. DUITSLAND II 17.30 (K) Nieuws en weerbericht. 17.35 18-20- nur nicht passen: skaat." RADIO HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Omroep-orkest en solis te: semi-klassieke en moderne rau- k. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arb.vit. (gr.) (11.00-11.02 nws.). 11.30 Rondom 12. programma voor de vrouw. (11.55 Beursberichten). 12.30 Modern platteland. 12.35 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Stereo: ('t Muzikantenuur: klassieke en moderne kamermuziek (opn.) 14.30 Hoe ver is men er nu ei genlijk?: uitzending over Het Dorp. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 10.03 Land der Muzen: ktmstkroiek. 17,00 £fm« Rancunat ptletenpnogram ma. 17.30 „0"-een rondje radio. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nws. 18.11 Ra diojournaal. Politieke Partij: 18.20 Uitzending van de Communistische Partij van Nederland. AVRO: 18.30 Stereo: Lichte orkestmuziek en in strumentaal trio. 19.00 Amateurs musiceren: GE VU Brassband Electra uit Utrecht. 19.25 Gesproken brief. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk ver af en dichtbij. 19.40 Mens en Bijbel: Radiocatechese. 19.50 Theologisch* notities. AVRO: 20.05 Stereo: Resi dentie-orkest m.m.v, zangsolisten en piano: moderne muziek. 22.00 Caba retliedjes. 22.30 Nieuws. 22.38 Mede delingen. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Avondje uit...: lichte muziek. 23.20 Stereo: Uit het land van de rijzende /.on: Bariton en piano: moderne en klassieke liederen. 23.55-24.00 Nieuws, HILVERSUM II KRO: 7.00 Nieuws .7.1 Het leven de woord. 7.16 Stereo: Badinerie: klassieke en moderne muziek (gr.) (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging: 8.00 Nieuws;. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw). NOS: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (opn). KRO: 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd program ma. (12.26 Mededelingen; 12.30 Nieuws; 12.41 Hier en Nu-actualitei ten). 14.00 Stereo: The Kilima Ha- waiians Show. 14.30 Stereo: Alt en piano: klassieke muziek. 15.00 Gere formeerde middagdienst. NOS: 15.30 Skivatoon: informatie over nieuwe langspeelplaten. (16.00-16.02 Nieuws). 16.15 Meer over minder: informatief programma over mensen en dingen die minder op de voorgrond treden. NCRV: 17.45 Sportactualiteiten. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: A. Koorzang: klassieke en moderne liederen; B. Concoursmuziek 1970. 18.30 Nieuws. 18.41 Hier en Nu: ac tualiteiten. 19.00 Spektrum: maat schappelijke vraagstukken nader be licht. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Stereo: Amusementsmuz. (gr.) 20.00 Internationale Heinricht Schütz-Festival-Breda 1970( NCRV- Vocaal Ensemble met orgel: oude en moderne orgelmuziek en ,-koorwer- ken. 21.30 De jeugd op eigen wieken, seriehoorspel(2). 21.56 Stero: Lichte grammofoonmuziek. 22.20 Avond overdenking. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementair dagoverzicht. 22.50 Vakantietoeslag: informatief toeristisch programma. 23.15 Jazz-Time. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Terug van weggeweest: muziek van toen voor luisteraars van nu. 9.30 Zzzoeff...lichte instrumentale mu ziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.01 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 Pop-slick, licht platen- programma. 13.00 Nieuws. KRO: 13.03 Waarom niet?, licht lunchpro- gramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Holster: pop- en countrymuziek. (15.00 Nieuws) 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrr..., popmagazine. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Draaljijaf- deM&t verzaak®8ateop*oaMmm*,

De Vallei | 1970 | | pagina 7