W aterverontreiiiiging kan thans technisch worden verholpen Bij ons staat een Mercedes met de km-prijsvaneen 10.000-gulden-auto In grote steden in het buitenland meer taxivervoer dan bij ons De Vries N.V. Ton Sijbrands startte in Monaco met winstpartij Uitslagen draverijen Bestrijden bij de bron Wie gaat er nou bij een bank werken? ft zal beslist niet de domste zijn) Koersen Hilversum STENEN VOOR AARDAPPELS VERKOCHT Dagelijks veel op de weg? Algemene Bank Nederland Gurnev start in Zandvoort KOSTERS WILLEN INSPRAAK Dienstoproep vernietigd: 10 jaar cel Burgemeester beschuldigd van meineed Rapport pleit voor popularisering Kapitein van Mv Lai gaat vrij uit Amsterdam.020-229570 We willen het u eerst wel voor-rékenen, voordat we voor-rijden. Aan de hand van tabellen kunnen we u aantonen dat een Mercedes-Diesel een all-in-lrilometerprijs heeft die niet hoger is dan die van uw 10.000-gulden-auto. Ervan uitgaande dat u ca. 30.000 kilonieter of meer per jaar rijdt. Waarom zoudt u - juist u als veel-rijder - zich dan nog het comfort, de betrouwbaarheid en de veiligheid van een soepele, opvallend stille Mercedes-Diesel ontzeggen? Die zuiniger is dan u denkt. Tabellen en een onthullende proefrit liegen niet ©AUTOMOBIELBEDRIJF J Vijf jaar en t.b.r. voor doodslag in Beatrixpark Drie weken geëist tegen dr. De Booij als bezetter van Maagdenhuis WOENSDAG 10 JUNI 1970 AMSTERDAM Waterverontreini ging kan uitsluitend worden bestreden bij de bron, op het terrein van de ver vuiler. Per stad en per industrie zal het lozen verbonden moeten worden aan een vergunning, die voorwaarden stelt aan de fabrieks- en zuiveringsinstalla ties met als doel de te lozen stoffen onschadelijk te maken. Dit zei gistermiddag ir. C. van der Veen, directeur van de tentoonstelling „Water" in het Nederlands Instituut ROERMOND —De officier van Jus titie, mr. W. Uiterwaal in Roermond heeft een ingediende aanklacht tegen burgemeester J. Apers uit het Midden limburgse Montfort geseponeerd. Deze aanklacht was bij de justitie ingediend door opperwachtmeester der rijkspolitie N. de Jong uit Herten bij Roermond en betrof het plegen van meineed door de burgemeester. Op last van de procureur-generaal in Den Bosch werd het onderzoek door de rijksrecherche verricht. De aanklacht van de opperwachtmeester behelsde valse verklaringen, die de burgemeester onder ede zou hebben afgelegd op 24 september van het vorige jaar voor het ambtenarengerecht in Roermond, tij dens de behandeling van de overplaat singszaak van opperwachtmeester De Jong. Mr. Uiterwaal ziet, na bestudering van het rijksrechercheonderzoek geen reden tot strafvervolging tegen burge meester Apers. Tegen deze beslissing zal opperwachtmeester De Jong hoger beroep aantekenen. voor Nijverheid en Techniek in hoofdstad. Naar zijn mening, is de techni thans in staat de waterverontreinigin, de baas te worden, maar kan zij da niet alleen. Naast samenwerking in speurwerk is veel geld nodig om de vereiste installaties te bouwen en de wil om dat geld ervoor te besteden. Volgens ir. Van der Veen, moet daarom het vervuilen van het milieu econo misch worden belast en de kosten van afvalverwerking en afvalvermijding in de kostprijs van het produkt tot uit drukking komen. „Op deze wijze kan de maatschappij invloed uitoefenen op de produktieprocessen zelf", aldus de wa terleidingdirecteur. Ir. Van der Veen wees er overigens op, dat ook bewoners van een simpel huis vervuilers zijn van het schone wa ter. dat uit de kraan kan worden ge tapt. Als de kosten van het reinigen van dit water in rekening zouden wor den gebracht, dan zou de drinkwater- prijs ongeveer twee keer zo hoog wor den, was zijn mening. ROERMOND In Limburg is een nieuwe vorm van oplichterij ontdekt, namelijk het verkopen van stenen voor aardappelen. Gebleken is, dat een aard appelhandelaar met een vrachtauto met gevulde zakken aardappelen langs de huizen trekt en de aardappelen ver koopt voor 40 50 cen/t per kilo. Als de koop is gesloten, brengen de handelaar en zijn knecht de aardappelen bij de koper binnen. Als naderhand de aard appelen voor de consumptie zullen wor den gebruikt, blijken er zich stenen tussen te bevinden die in kleur en dikte goed overeenkomen. Dinsdagmiddag is het 17-jarig meisje M. A. Rensen uit Gendt (Over-Betuwe) in Huissen verongelukt. Zij kwam met haar bromfiets onder het achterwiel van een truck met oplegger terecht en is op weg naar het ziekenhuis overle den. ADVERTENTIE Veel jonge mensen denken nog dat „batikwerk" eentonig werk is. Dag-in-dag-uit weer. Ze komen wel mooi bedrogen uit Neem nou een moderne bank als de ABN. Daar zitten veel Jonge mensen. De gemiddelde leeftijd is nog géén 24 Jaar. De ABN is gewoon een bank die met zijn tijd mee gaat Daarom is het fijn werken bij de ABN. Je kiest daar uit vele banen het vak dat jou het beste ligt En de bank leidt je verder op als je wilt Het is een pracht start voor een carrière. Heb je je eindexamen MULO, MAVO, MMS, HBS of Gymnasium al (bijna) achter de rug, loop dan gerust eens binnen bij één van onze kantoren. Er la vast wel een ABN-kantoor in je buurt Bel Je liever dan vind je hieronder een lijstje met telefoonnummers: 020-62420, toestel 1709 Rotterdam010-303742 's-Gravenhage070-624461, toestel 439 Arnhem065-435851, toestel 211 Apeldoorn05760-18844, toestel 145 Nijmegen08800-28388, toestel 130 Utrecht030-28911, toestel 237 Amersfoort03490-12944, toestel 11 Hilversum02150-47641, toestel 37 Apeldoorn, Amersfoortseweg 15, tel. 05760 - 52323 Harderwqk, Thorbeckelaan 47, tel. 03410 - 4255 DEN HAAG In een aantal Europese steden r(Jden per 10.000 Inwoners veel nieer taxi's en huurauto's dan in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Er wordt elders ook veel intensiever van de taxi's gebruik gemaakt. In 1968 maakte men in Rotterdam gemiddeld 3,5 taxi- of huurautoritten per inwoner tegen ruim 20 in Dusseldorp. Terwijl in het buitenland de omvang van het huurauto- en taxiver voer steeds toeneemt, is er in Nederland een teruglopende belangstelling. Dit houdt nauw verband met het feit, dat de tarieven hier naar verhouding hoger liggen dan in het buitenland. Voor een popularisering van het huurauto- en taxi vervoer in Nederland zal moeten worden afgezien van steeds verdere tariefsverho gingen en zal een aanvaardbare rentabiliteit langs andere wegen moeten worden nagestreefd. Met name kan dat gebeuren door op voering van de produktie, die in het buitenland veelal hoger ligt, doordat daar, mede vanwege de gunstiger tarie ven, de belangstelling voor de taxi gro ter is. Ook een anderssoortige beloning van de chauffeurs kan de produktivi- teit ten goede komen. In de Nederland se steden gaat men uit van een vast grondloon voor de chauffeurs, terwijl in veel buitenlandse steden het accent geheel wordt gelegd op de variabele be loning (provisie en fooi). Dit laatste sys teem bljjkt elders alle partyen goed te voldoen en blijkt ook een duidelijk gunstige invloed op de produktiviteit te hebben. Dit zijn enkele conclusies uit een vrijdag verschenen rapport over het MONACO In het wat ouderwetse, doch styivolle hotel „Hermitage" van Monaco z(Jn dinsdagmiddag de eerste damwedstrijden gespeeld voor de Chal lenge Mondial 1970, waarvan de win naar de wereldkampioen mag uitdagen. Niet zonder strubbelingen overigens, want de Tsjech Reimann, de Oostenrij ker Röbl en de Haitiaan Saint-Fort ont braken nameljjk op het appèl .Negen spelers van de oorspronkelijke twaalf deelnemers waren dinsdag aanwezig. De Franse internationale arbiters Lucot en Dalman wensten de wedstrijd te be ginnen en de drie wegblijvers een d^tg uitstel te geven. Hiervan wilde de Nederlander Graafland, hoofdbestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Dam Bond niet weten. Na felle discussies bereikte hij, dat de wedstrijd op het vastgestelde tijdstip begon en dat de negen deelne mers elkaar tweemaal zullen ontmoe ten. Hiermee won het toernooi aan waarde. De zwakke spelers Reimann en Röbl zijn nu immers van deelneming uitgesloten. Elke deelnemer speelt nu zestien partijen verdeeld over zeven da gen van twee ronden en vier van een. De consequentie van dit alles Is, dat de Nederlandse kampioen Sybrands op de laatste wedstrijddag de Russen Gant- warg en Koeperman ontmoet. In de eerste ronde versloeg Sybrands de Italiaanse kampioen Saletnik maar had daarvoor tijdsoverschrijding van zijn tegenstander nodig in een eindspel, dat waarschijnlijk remise was gewor den. Wel had de Nederlandse kampioen groot voordeel bereikt, doch de 56-jari ge Italiaan is altijd een lastig tegen stander. Sybrands nam na lang rekenen een damcombinatie, die hij beter achter wege had kunnen laten. Zo goed had hij het resterende eindspel niet bere kend, of er kwamen toch onverwachte moeilijkheden. Nadat de Italiaan een zekere remise had verzuimd over schreed hij de tijd en daardoor kwam Sybrands nog onverwacht aan twee punten. De Russische kampioen Gantwarg kwam tegen de Fransman Hisard niet DEN HAAG De Amerikaanse cou reur Dan Gurney, die na het seizoen 1968 niet meer in Formule 1-races is uitgekomen, zal zondag 21 juni tijdens de Grote Prijs van Nederland zijn ren tree in deze klasse maken. Gurney zal starten voor de Mclaren-renstal, die ook Denis Hulme (Nieuw-Zeeland) en de Italiaan Andrea de Adamich heeft in geschreven. Gurney behaalde zijn laat ste Grand Prix-zege in 1967 op het cir cuit van Franchorchamps. In hetzelfde jaar won hij ook de 24-uur-Race van Le Mans. verder dan remise. De strijd ging hoofdzakelijk om het bezit van het centrum, waarin de Rus initiatief toon de. Hisard moest veel afruilen om Gantwarg te stoppen. De Surinaamse kampioen Ramcharan AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft de 24-jarige tuinman P. J. B. wegens doodslag op de tienjari ge Danny Visser na ontuchtige han delingen op 30 mei vorig jaar in het Beatrixpark, conform de eis veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en terbe schikkingstelling der regering. De tuinman, die zichzelf drie maan den later bij de politie meldde, had aanvankelijk tegenover de recherche en de rechter-commissaris een volledige bekentenis afgelegd, doch trok deze la ter weer in. AMSTERDAM Tegen dr. Tom de Booij (45) uit Baarn, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Universiteit van Amsterdam, heeft de procureur- generaal bij het Amsterdams*, gerechts hof dinsdagmiddag in hoger beroep, wegens zijn deelneming aan de bezet ting van het maagdenhuis in mei vorig jaar, drie weken gevangenisstraf on voorwaardelijk geeist. De politierechter had dr. De Booij m eerste instantie veroordeeld tot een maand voorwaardelijk en een boete van f 500,-. Zelf had dr. De Booij Indertijd om vervolging gevraagd aan de offi cier van Justitie. De procureur-generaal, mr. ir. W. H, Folmer, zei dat de kwaliteit van de ver dachte consequenties heeft voor de toe passing van de strafmaat. Op de loyali teit van het ambtenarenkorps moet, volgens hem, onvoorwaardelijk kunnen worden gerekend. Er deed zich nog een klein incidentje voor: Tijdens het requisitoir van de procureur-generaal, pakte een wacht meester een draagbare bandrecorder, van dr. De Booij op, waarmede deze zijn eigen laatste woord had willen vastleggen. Bij doorlezing van hetgeen bij de politierechter van hem was geno tuleerd, waren volgens hem omissies gemaakt en dat wilde hij nu voorko men. De president van het hof, mr. dr. L. W. D. Schreuder, stond het gebruik van de bandrecorder echter niet toe. Uitspraak 23 juni. HILVERSUM Hanri Buitenzorg, gereden door Jan Wagenaar jr., be schouwde de internationationale koers van gisteravond in Hilversum duidelijk als een generale repetitie voor de grote race om de Gouden Zweep, zondag op Duindigt. Henri liet geen enkele twijfel be staan aan zijn geweldige conditie op dit ogenblik. Hij won in vloeiende stijl in de km-tljd van 1.20.5 over de 2000 me ter. Liera Buitenzorg-prijs: 1. Faycon D (Van Leeuwen) 1.26.4; 2. Hans Hollandia 3. Gerard K. Winn, f 7.50, f 2,- 2,20 2,30 kop f 38.20 f 6,60 trio f 324,-. Lars Buitenzorg-prys: 1. Idool Bui tenzorg (Pools) 1.29.1; 2. Henry Trick- son; 3. Hea du Commerce. 6.10 pl 2,20 2.60 5,10 kop 16,90 cov 5,80. Toekomstbeker II: 1. Hoot Song (De Bruyn) 1.25.3; 2. Fair Dale; 3. Dores, Winn 2,50 pl 1,90 2,50 kop 4,60 cov 3,60 trio 28,20. Lonia Buitenzorg-prijs: 1. Fils du coq d'Or (Erenberg) 1.21.9; 2. Gento BH; 3. Egyptian Princess Winn 5,30 pl 1,60 2.10 1,70 kop 19,20 cov 5,30. Lerry Buitcnzorgprijs: 1 .Henri Bui tenzorg (J. Wagenaar jr.); 1.20.5; Faola Hollandia; 3. George van Rhea. Winn 1,40 pl. 1.40 1,80 kop 350 cov. 320. Lonny Buitenzorgprijs: 1. Ingrid Ha nover (J. Wagenaar jr.); 1.25.3; 2. Hea- trix G; 3. Fleetwood. Winn 1.30, pl 1,20 1,20 1,40. kop 2,50 cov. 2,90 trio 16,60. Leo Buitenzorgprijs: 1. Fabiola Kitty (J. Wagenaar jr.) 1.22.2; 2. Eros Hollan dia; 3. Dox van Rood en Noot. Winn. 2,50. pl 1,30, 1,20, 2,10, kop 5,00, cov. 4,80. Lonia Buitenzorgprijs: 1. Fabiola Spencer (J. van Buytene) km tijd 1.22.1, 2. Goudvos, 3. Frickson R, winn 8,70 pl 1.90 1.90 3,10 kop 7.60 cov 5,30. Lord Buitenzorgprijs: 1. Golden Wish (K. Heida) km tijd 1,23.8, 2. Henry s Sally, 3. Gaidy Way, winn 2,20 pl 1,50 6,00 2,30 kopp 4,40 cov 10,40, trio 256,40. Liera Buitenzorgprijs 2e afd: 1. Hid- da Dear (G. W. van Eykelenborg) km tijd 1,24.2. 2. Happy Girl 3. Horma winn, f 4,10 pl 1,90 1,20 kopp 2,80, cov 4,70. Totalisatoromzet 211.882. speelde tegen de Zwitser Kazemier een partij met wisselende kansen. In het middenspel had de Surinamer een zeer goede stand, maar Kazemier kon door zorgvuldig verdedigen zich eveneens kansen verschaffen. Hij kreeg nog een voordelig eindspel. Ramcharan koerste echter secuur naar de puntendeling. Oud-wereldkampioen Koeperman was dicht bij een overwinning op de Belg Slaby. Heel tactisch bezorgde hij zijn tegenstander nadeel aan diens kor te vleugel en bouwde dit regelmatig verder uit. Verlies leek onvermijdelijk. Slaby zag nog juist kans tot een door braak te komen, die Koeperman wel twee stukken meer liet, doch geen par tijwinst opleverde. NIJKERK De kern van de toogdag van de Protestants Christeiyke Vereni ging van Kosters, die gisteren te Nykerk werd gehouden, werd gevormd door in spraak, medezeggenschap en gebrek aan communicatie met kerkvoogdij of commissie van beheer. De voorzitter van het landelijk ver bond van de commissie van beheer der Gereformeerde Kerk, de heer L. Vuijk, zei in zijn inleiding: „De belangen van de koster zijn in goede handen. Zij moeten niet de sluitpost van de begro ting zijn en daarom is van tot tijd een gesprek nodig. Een heet hangijzer tvas wel het aantal werkuren van de koster, waar boven dien dikwijls ook de vrouw meewerkt. De koster is vergelijkbaar met Iedere andere werknemer. Al Is de financiële positie van de kerk niet rooskleurig, daarom is uitbuiting van de koster toch niet noodzakelijk," aldus de heer Vuijk. De voorzitter van het CNV, de heer J. Lanser, noemde de koster een opvallen de figuur in het kerkelijk bedrijf. De hr. Lanser vroeg zich af of daartegenover zijn positie wel goed is geregeld. De ker kis geen commerciële onderneming, maar er moeten toch voorzieningen worden getroffen, aldus de heer Lan ser. CHICAGO Een Karmelietische geestelijke, een man en een vrouw zijn gisteren door een rechtbank in Chicago bij verstek tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het vernieti gen van oproepen voor militaite dienst plicht uit protest tegen de oorlog in In- do-China. Zeven andere die hadden geholpen kregen vijf jaar. Eén van hen kreeg I bovendien 293 dagen omdat hij had ge weigerd op te staan toen het hof de rechtzaal binnenkwam. Allen kregen bovendien nog 10 jaar voorwaardelijk. Een jaar geleden hadden zij in een re- cruteringsbureau een groot aantal op roepen vernietigd. WASHINGTON Hot Amerikaanse leger heeft alle beschuldigingen inge trokken tegen kapitein Thomas Willing- ham, leider van een compagnie die be trokken was bij het bloedbad van het Vietnamese My-Lei twee jaar geleden. De 25-jarige Willingham was be schuldigd van moord op meer dan 20 mensen en van het afleggen van valse verklaringen tijdens het onderzoek naar de massa-slachting. Het is de eerste keer in deze affaire, dat. aanvankelijk geuite beschuldigin gen worden ingetrokken. De reden hier voor was volgens het leger gebrek aan bewijs. huurauto- en taxivervoer in Brussel, Antwerpen. Dusseldorp, Keulen, Parijs, Bordeaux, Zürich, Londen, Liverpool en de drie grootste Nederlandse steden. Het in dit rapport vervatte vergelijkend onderzoek is verricht door het Econo misch Bureau voor het Weg- en Water- voer (EBW), om gegevens aan te dra gen, waarmee het Nederlandse huur auto- en taxivervoer beter kan worden berekend op zijn taak in het totale ver voer. Omgekeerde tendens De omvang van het huurauto- en taxivervoer In de buitenlandse steden is de afgelopen jaren toegenomen, terwijl daarentegen in de periode 1963-1968 het gemiddelde aantal huurauto- en taxirit ten in elk van de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag met ongeveer 15 procent terugliep. Kijkend naar het nuttig gebruik van de taxi's, bleek, dat in negen van de twaalf steden de dagbenutting voor de taxisector op 80 tot 85 pet. kan worden gesteld. Een naar verhouding lage dag benutting ongeveer 70 pet. werd geconstateerd in Amsterdam, Parijs en Keulen. De naar verhouding grote autostil stand per taxi in Amsterdam is gedeel telijk te verklaren, doordat daar de taxi's iedere zesde dag in verband met de vrije dag van de chauffeurs worden stilgelegd. De buitenlandse taxichauf feurs plegen langere dagen te maken. Hun dagelijkse diensttijden zijn op en kele uitzonderingen na gemiddeld één twee uur langer dan in Nederland. Als men in Nederland tot een gemid delde van twee standaard-taxiritten in plaats van de geconstateerde anderhal ve per bedrijfsuur zou kunnen komen, dan zouden de Nederlandse taxiritten gemiddeld zo'n 20 pet. lager kunnen zijn. Het taxivervoer in Amsterdam en (vooral) Rotterdam is naar verhouding duurder dan in de bij het onderzoek be trokken buitenlandse steden. Hetzelfde geldt, hoewel in mindere mate, voor het taxivervoer in Den Haag. Onmiskenbaar Er bestaat een onmiskenbaar verband tussen de naar verhouding hoge ritprij zen in Nederland en de zich minder gunstig ontwikkelende produktiviteit van het taxivervoer. In de laatste vijf jaar liepen de ritpre&taties per auto in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, hij ongeveer gelijkblijvend totale rlt- afstanden, met in totaal ongeveer 15 pet. terug. De praktijk geeft te zien. dat plaatse lijk steeds opnieuw tariefverhogingen worden toegestaan vanwege kostenstij gingen, maar dat deze tariefsverhogin gen weer vervoerafstotend werken en aldus opnieuw aanleiding geven tot ta riefstijgingen. Bij een loonsysteem, zoals in Neder land wordt toegepast, oefenen loonstij gingen een meer directe opwaartse druk op het tariefniveau uit dan bi^ een loonsysteem, dat op een variabele beloning is gebaseerd. Dit geldt des te meer in een situatie van inkrimpende .vervoersomvang, aldus het rapport van het EWB. PARIJS Gisteravond heeft een zware storm met veel onweer Parijs getroffen. Er viel enorm veel regen. De brandweer moest 1000 maal uitrukken om dingen te doen als daken op te lap pen, kelders leeg te pompen en auto's weg te trekken uit straten waar het wa ter tot 35 cm hoog stond.

De Vallei | 1970 | | pagina 9