Eieractie wanhoop voor minister en post Hulp aan Peru komt langzaam op gang Beneliixgrenzen nog niet open op 1 november a.s. Girobetaalkaart da's makke Over de grenzen Conflict f. Britten bij radio en t.v. Gift van koninklijk paar Zuiveringen Prs aag gaan door Sportduiker had mijn naast bed EX-PREMIER J. A. PENGEL BEGRAVEN Duits-Poolse HEYERÜAHL'S RA-2" HOEDT ZICH GOED 111 J OOK IN ONS LAN'D ACTIES Waarschijnlijk midden van volgend jaar besprekingen vorderen Protestactie in België voor wie 'm aanneemt voor wie'm afgeeft Lees maar' Schrijf maar! Gemisvoor wie 'm nog niet heeft PLUNDEREN GIRO 777 voor die koffie en thee waar geen suiker in mag De ÜUNüfcKUAt» il JUNI 19/0 GROTE NIEUWSHONGER DOOR KRANTENSTAKING LONDEN De Britse radio en televisie hebben woensdag hun nieuwspro gramma's uitgebreid, in een poging het hiaat op te vullen dat is ontstaan door de staking bij de dagbladen. De staking van de 23.000 drukkers bij de negen landelijke ochtendbladen, zeven zondagsbladen en twee Londense avondbladen kan niet voor vrijdag worden beëindigd, omdat de vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers pas heden weer aan de onderhandelingstafel gaan ikten. De kans op een spoedige oplossing wordt zeer gering geacht, gezien de eis van de drukkers, die 25 procent loonsverhoging willen en het aanbod van de uitge vers die niet verder dan vijf procent willen gaan. PARAMARIBO Onder enorm gro te belangstelling, is woensdagmiddag het stoffelijk overschot van ex-pre- micr .1. A. Pengel van de rouwkamer van 's Lands Hospitaal overgebracht naar het kantoor van de Nationale Par tij Suriname. De kist werd met een militair voer tuig, bestuurd door een Surinaams^ mi litair van de troepenmacht Suriname, overgebracht. Bij het vertrekpunt van de rouwstoet, waar duizenden waren samengestroomd, barstten vrouwen in snikken uit. Zij wuifden met hoofd doeken de kist na. In de grote stadskerk van de Evange lische Broedergemeente werd een rouwdienst gehouden. Behalve de fami lieleden, waren tal van autoriteiten en vertegenwoordigers van verschillende groeperingen aanwezig. De plaatselijke bladen buiten Londen zijn niet door de staking getroffen en het kleine aantal dat naar Londen wordt gezonden, brengt dan ook hoge bedragen op. Een bookmaker betaalde viermaal de prijs voor een exemplaar van de Yorkshire Post om het laatste nieuws van de renbaan te kunnen le zen. Alleen de communistische Morning Star verscheen gewoon. Bovendien wer den er in Londen gisteravond honderd duizend exemplaren gratis verspreid van een krantje, uitgegeven door een organisatie die strijdt voor meer onder nemersvrijheid. Dit gestencilde blaadje bevatte beknopt, maar sterk gekleurd nationaal nieuws, wat financiële com mentaar en sportnieuws. Het overleg onder leiding van pre mier Wilson om een oplossing te vinden voor het conflict, duurde tot kwart over een in de nacht van dinsdag op woensdag. Toen werd het onderbroken. Vandaag gaan de besprekingen ver der onder leiding van de algemeen se cretaris van het verbond van vakver enigingen. Komt er vandaag een oplossing dan kan Engeland vrijdagsochtend op zijn vroegst weer landelijke kranten heb ben. BRUSSEL De Belgische minis ter van Landbouw ontvangt momen teel uit heel België duizenden eieren, die hem worden toegestuurd door pluimveehouders, uit protest tegen de voorgenomen vestiging van het Britse bedrijf Eastwood in Waha in de Belgische provincie Luxemburg. De protestactie is tevens gericht te gen het algemeen pluimveebeleid van minister Heger dat de pluimvee houders ver beneden de maat vin den. De eieren die doorgaans in pak jes van zes als „monster zonder waarde" worden verzonden willen nog al eens in de vorm van stuif ten departemente arriveren. De heel ge bleven exemplaren worden voorlopig opgeslagen. Ze gaan naar de Brus selse commissie voor openbare bij stand, een hulpverleningsorgaan. Met deze wat ongewone wijze van protesteren, willen de 10.000 Belgi sche pluimveehouders duidelijk ma ken dat ze grote bezwaren hebben tegen de vestiging van een nieuw eierproduktiebedrijf in hun land, dat naar verluidt op „industriële wijze" vier miljoen eieren per jaar wil gaan produceren. Bijna alle in het kader van de protestactie ver zonden eieren, komen uit het Vlaam se land, wat niet zo'n wonder is, als men weet dat de Belgische pluim veehouderij voor 90 procent gecon centreerd is in Vlaanderen. De pak jes eieren zijn veelal ook nog verge zeld van protestbrieven. Het Belgische ministerie van Landbouw dat niet erg in zijn schik is met de eierstroom, heeft er in middels op gewezen dat het protest een beetje aan het verkeerde adres komt, omdat de minister van Land bouw nooit geraadpleegd is, toen de regering overwoog vestigingsfacili teiten aan het Britse bedrijf te ver lenen. Ook de Belgische posterijen zijn niet zo geweldig in hun schik met de protestactie. De eieren maken name lijk niet alleen de taak van de post- bestellers aanzienlijk (en letterlijk) zwaarder maar men zit ook in veel sorteercentra aan te kijken tegen een massa post die bevuild is door gebroken eieren. Nu door de zettersstaking de Engelse landelijke dagbladen niet verschij nen, komt er een uitgave van de stencilpers, getiteld „Free Enterprise News", van vier bladzijden met verkiezings-, sport- en wereldnieuws. Dit krantje is gratis. DEN HAAG/LIMA De hulpactie voor de slachtoffers van de aardbe vingsramp in Peru begint in ons land van de grond te komen. Koningin Julia na en prins Bernhard hebben zo maakte het Nederlandsche Roode Kruis gisteren bekend een gift aan het Rode Kruis doen toekomen voor de ge troffenen van de natuurrampen in Peru en Roemenië. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft reeds voor een waarde van meer dan 110.000,- aan goederen waar onder dekens, antibiotica en medicijnen naar de Peruaanse zusterorganisatie gestuurd. Dc directeur-generaal van UNICEF heeft een bedrag van 1.800.000,- be stemd voor hulp aan het opbouwwerk voor moeders en kinderen in het ge troffen Zuidamerikaanse land. Door de aardbeving zijn namelijk al de gezond heidscentra verwoest. De Nederlandse minister van Defen sie heeft uit voorraden hospitaalgoede ren van de Kon. Landmacht 650 ma trassen en veldbedden ter beschikking gesteld. Deze bedden gaan vandaag per schip naar Peru. In de elf gemeenten van het gewest Leiden wordt maandag a.s. een grote inzamelingsactie gehouden onder het motto „Help Peru nu". In alle gemeen ten van het gewest wordt overleg met kerkgenootschappen om' een zo groot mogelijk aantal inzamelingspunten te verkrijgen. In Peru zelf heeft president Juan Velasco Alvarado geruisloos de per soonlijke supervisie over het reddings- en hulpverleningswerk bij de aardbe vingsramp overgenomen, door het hoofdkwartier voor de actie van het ministerie van Gezondheid naar zijn paleis over te brengen. Sinds de aardbeving op 31 mei toe sloeg hebben 17 landen tientallen artsen en tonnen voorraden gezonden, maar er BRUSSEL De ministers van Fi nanciën en van Economische Zaken van de Benelux gaan tijdens een speciale vergaderin op 22 juni in Brussel een nieuwe poging doen om tot overeen stemming over de harmonisatie van de accijnzen te komen zodat (wat tijdens de Bcneluxregeringsconferentie vorig jaar in Den Haag was afgesproken) op 1 november van dit jaar dc grenzen open kunnen. Veel kans dat dit punt alsnog geregeld zal kunnen worden is er overigens niet. De Nederlandse staatssecretaris van Financiën, dr. Grappenhaus, toonde zich gisteren bepaald pessimistisch. Hij meent dat het wel tot 1 juli volgend jaar kan duren voordat de grensforma- liteiten met betrekkin tot de accijnzen tot het verleden behoren. Grote knelpunten, aldus de Neder landse staatssecretaris van Buitenland se Zaken, De Koster, zijn nog steeds de belastingen op de zogeheten energiedra gers (bezine bijv.), sigaretten, wijn, bier en gedistilleerd. De Belgen hebben nog moeilijkheden met een heel speciaal punt. Zij hebben gisteren laten weten dat ze nog al in hun maag zitten met de mogelijkheid dat bij open grenzen een stroom van pornografische lectuur zich vanuit Ne derland naar het zuiden zal gaan bewe gen. Ze willen daarom graag een Ne derlandse lijst (een soort van pornogra fische index dus) van lectuur die niet naar België gebracht zal mogen worden. De ministers van Economische Zaken en van Financiën van de drie landen hebben afgesproken dat men elkaar voortaan tweemaal per jaar (in mei en november) zal gaan ontmoeten om te werken aan een procedure voor coördi natie van net economisch beleid van de drie landen. ADVERTENTIE garantie SS gemak Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,-per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassa! ni»t kreuken de rekeninghouder. vergelijk gegevens mot fliropas Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen. Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouders. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren. Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeit! Het is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro pasje betaalt! r- i i Trekt u wèl profijt van een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak van deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wend u tot een van de girokantoren of praat's gratis met telefoonnummer 0017, dan komt u snel aan de weet hoe u aan die betaal kaarten komen kunt. Bent u nog niet bij de Postgiro, dan kunt u twee vliegen in één klap slaan. Op 2300 post kantoren kunt u overigens óók terecht met al uw vragen en wensen! de postgiro zijn moeilijkheden ontstaan bij het hel pen van het zwaarst getroffen gebied, de geïsoleerd liggende Huaylas-vallei in het noorden van het land. Van overlevenden die met muilezels of te voet en zelfs op de rug van fami lieleden via de Andes de kust hebben bereikt, zijn afschuwelijke verhalen over de vernietigingen in de bergdorpen vernomen. Over de radio is door ama teurs gemeld, dat in sommige dorpen de uitgehongerde bevolking de eerste vrachtauto's met hulpgoederen plunder de. Om tegen het gevaar van plunderin gen op te treden, heeft de regering in de Huaylasvallei en andere getroffen gebieden militaire gouverneurs aange steld. Van 10 uur 's avonds tot het aan breken van de dag bestaat er een uit gaansverbod en in sommige gebieden hebben de ordebewakers opdracht plunderaars zonder meer neer te schie ten- Gezien de bijzonder grote nood. doet het Rode Kruis een dringend beroep op de Nederlandse bevolking bijdragen te storten op giro 777 ten name van het Rode Kruis. BONN Polen en Wcst-Duitslan hebben gisteren aangekondigd dat zij overeenstemming hebben bereikt over het uitwerken van de voornaamste ele menten voor een verdrag ter normalise ring van de wederzijdse betrekkingen. De aankondiging kwam na drie dagen van besprekingen tussen de Poolse eerst plv. minister van Buitenlandse Zaken Josef Winiewicz en de Westduitse staatssecretaris Georg FeFrdinan Duck- witz. De Westduitse Bondsrepubliek wil met Polen, evenals met de Sovjet-Unie, overeenstemming bereiken over een niet-aanvalsverdrag en over herstel van de diplomatieke betrekkingen met Polen De voornaamste hinderpaal is de Poolse eis tot erkenning van de Oder Neisse grens, waardoor grote gebieden van het vroegere Duitsland definitief bij Polen zouden komen. OSLO De Noorse onderzoeker Thor Heycrdahl is met zijn papyrusboot Ra-2 de Kaapverdische eilanden gepas seerd. Heyerdahl en zijn negen metgezellen vertrokken 24 dagen geleden uit Safi in Marokko en zij hebben sindsdien 2200 kilometer afgelegd. Doel van de expeditie is te bewijzen dat het drieduizend jaar geleden voor de Egyptenaren mogelijk was om met een rieten boot naar Amerika te varen. Volgens Heyerdahl is de zee zo kalm dat de expeditieleden op gezette tijden een duik in de Atlantische Oceaan kun nen nemen. De nieuwe boot heeft bewezen een beter schip te zijn dan de Ra 1, die vo rig jaar op 1300 kilometer ten oosten van Barbados zonk. PRAAG Vijf van de 24 leden van het presidium van de Tsjechoslowaakse centrale vakbondsraad, een overkoepe lend orgaan, zijn woensdag ontslagen. Zij worden beschuldigd van „ernstige politieke fouten". Zes leden van de centrale vakbonds raad, die woensdag vergaderde, zijn eveneens van hun functie ontheven. Tien anderen namen zelf ontslag. Jan Piller, de orthodox-communisti sche voorzitter van de centrale vak bondsraad en Lid van het presidium van de communistische partij, zei op de ver gadering, dat vele plaatselijke vakorga nisaties nog steeds door „rechts-oppor- tunistische tendensen zijn besmet". Vorige maand werden veertien leden van de Tsjechische vakbondsraad uitge stoten. Daarbij was de voorzitter van deze raad, Rudolf Pacouvs'ky. BRUSSEL Een 21-jarige Belgi sche sportduiker uit Oostende, heeft zonder het te weten negen maanden geslapen vlak naast een geladen zee mijn. De man ontdekte tijdens zijn vakantie verleden jaar in de Middel landse zee een naar hij dacht, oud anker, dat helemaal begroeid was met de in zee voorkomende flora. Hij wist het „anker" boven water te brengen en nam het mee naar Oostende, waar hij het neerzette in zijn slaapkamer en waar hij 't fraaie souvernir menigmaal aan vrienden toonde. Dezer dagen had hij weer een vriend op bezoek. Dit keer echter een militair die, toen hij het „anker" zag, wat witjes wegtrok en zijn vriend vertelde dat hij in plaats van een oud anker een zeer gave gela den en uiterst explosieve zeemijn had opgedoken. Enkele uren later heeft de Belgi sche mijnopruimingsdienst zich over het ..anker" ontfermd. ADVERTENTIE Sucrosa,dc kaloriebesparende zoetma- ker /onder bijsmaak, zonder nasmaak. door Rusland aan de Arabiere geleverde wapenen, hebben de zer dagen een heel andere bestem ming gekregen, dan de heren van het Kremlin ermee hadden bedoeld. In Jordanië is dc oude vete tussen de Inheemse Bedoeïenen en de immigre- rende Palestijnse vluchtelingen voor de zoveelste maal tot een bloedige uitbarsting gekomen. Van de huidige anderhalf miljoen inwoners, zijn er 700.000 van Palestijnse afkomst. Zij leven goeddeels onder de meest pri mitieve omstandigheden, in tenten kampen en hutten. Een klein deel heeft zich iets weten te onttrekken aan de opzettelijke verarming en ver vuiling. waarin de heersende Arabi sche klasse deze lieden heeft gelaten, teneinde van hun verbittering en ar moede wapens te smeden tegen het bestaan van Israël. Geen wonder, dat deze vluchtelingen bij massa's hun toevlucht zoeken in de fanatieke guerrilla-organisaties. Hier is eten en onderdak, zonder al te veel werk. Men kan lekker nog de heerser uithangen met een door de Russen geleverd wapen en dc offi ciële machthebbers chanteren. Dit wordt vooral in Jordanië door hel leger, dat inheems en Bedoeïens is. maar nauwelijks verdragen. Zodra de guerrilla's zich dan ook als heer en meester in Amman gingen gedragen, sloegen zij terug en hard ook. Men is nu wel tol een wapenstil stand gekomen, maar eensdeels houdl men zich daar alleen aan, voor zover het uitkomt en anderzijds neemt dit niets van de werkelijke oorzaken van het conflict weg. Het kan iedere dag weer uitbarsten en heviger dan gisteren. Jordanië, dat grotendeels bestaat uit een woestijnachtige vlakte in het noordwesten van het Arabisch schiereiland, heeft een oppervlakte van 96600 km2. Het land grenst in hel noorden aan Syrië, in het noordoosten aan Irak. in het oosten en zuiden aan Saoedi-Arabië en in het westen aan Israël. Jordanië heeft slechts 10 km kustlijn aan de golf van Akaba. Het vruchtbaarste deel van het land. ten westen van de Jordaan, is sind^ de juni-oorlog 1968 door Israël bezet. Dat betekende voor Jordanië een ver lies van 6000 km2 grondgebied, 80 procent van dc landbouwgrond, 48 procent van de industriële onderne mingen en van 53 procent van de handelsinstellingen. Door het verlies van dit gebied, is de bevolking van Jordanië teruggelopen van 2.200.000 voor de juni-oorlog, tot 1.500.000 daaronder, volgens de opgaven van de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, 700.000 Palestijns» vluchtelingen. De hoofdstad Amman telt 450.000 inwoners. ordanië is een erfelijke monarchie met een parlementair stelsel. Het parlement bestaat uit een Senaat, waarvan de 30 leden door de koning worden benoemd, en een nationale vergadering met 60 zetels, verdeeld over 50 moslems en 10 christenen. Activiteiten van politieke partijen zijn in Jordanië sinds juli 1963 verboden. De laatste verkiezingen werden ge houden in april 1967. Niettemin hebben in april 1968 de Nas- ser-gezinde Baath partij, de onafhan kelijk socialisten en dc moslim-broe ders zich verenigd in een nationaal front onder voorzitterschap van de pro-Egyptische ex-premier Soeleiman Naboelsi. Jordanië kent ook een regeringsgezinde party, de constitutionele party van dr. Moestafa Khalifir en een extreem rechtse beweging, de partij voor de Islamitische bevrijding. Het Jordaanse leger bestaat uit 53.000 militairen, verdeeld over negen in- fanterie-brigades, twee pantserbriga des cn de koninklijke garde, die een derde pantserbrigade vormt. Maar alleen de Bedoeïenen van de ko ninklijke garde (minder dan 15.000 man) schijnen onvoorwaardelijk trouw te zijn aan de Jordaanse troon. Het eigenlijke leger telt namelijk een aanzienlijk aantal soldaten en offi cieren van Palestijnse afkomst, zodat hun loyaliteit in twijfel getrokken kan worden. De Palestijnse verzetsbewegingen heb ben aan het Jordaanse front 20.000 commando's gestationeerd. OPMEER Wonesdagmiddag is in zeer korte tijd de van een rieten dak voorziene boerderij van de veehouder J. W. Koning aan de Zomerlaan in Op meer volledig uitgebrand.

De Vallei | 1970 | | pagina 11