Onderwijswet wekt verontrusting in academische wereld Holland Festival 17 keer op radio Psychopaten krijgen een grotere rechtszekerheid KONINGIN OP CONGRES VAN EXPOGÉ Onderwijsraad heeft interesse voor nieuwe schoolsoorten „HA YA ZEER IN TREK. PTT wil dit jaar meer telefoons aansluiten Mijnramp in Moravië IJzeren Gordijn opgepoetst Verplegers uit verveling op slechte pad Boer vergiftigde honderden vogels Drie kabelbanen Oosterschelde HUIS TER DUIN STAAT VOOR AFBRAAK Raad akkoord: Amsterdam krijgt nieuw stadhuis Ongeregeldheden voor Haarlemse rechtbank Motie-Rietkerk aangehouden Onderminister in V.S. legt functie neer Protesten tegen bezoek Yorster tM Onweer en droogte in België WETJE Kinderbescherming behoeft dringend andere structuur Gangstermoorden in Frankrijk Bij botsing tussen personeel sbus j es twaalf gewonden TWEESPALT Chippendale en Queen Anne staan te kijk temidden van de Gelderse kastelen (kun jedoenals je met 124 bent). PROEFVERLOF Per taxi in en uit gevangenis Vliegtuigkaping in Polen mislukt RUIM 600 FLES FRISDRANK EXPLODEERT: TWEE GEWONDEN wisseimarkl UIT DE KERKEN DONDERDAG II JUNI 1970 In aanwezigheid van H.M. de Koningin, premier De Jong en de burgemeester van Delft, is woensdag in Delft het onafhanke lijkheidscongres 1945-1970 van de Expogé geopend. Op de foto: de aankomst van de Koningin. HANNOVER Op enkele plaatsen aan de grens tussen Oost- en West- Duitslamd zijn de Oostduiitsers de laat ste tijd bezig hun „ijzeren gordijn" te versterken en te vernieuwen. Men zet er grote haast achter. Zo zouden er in het Oostduitse grens gebied bij het (Westduitse) Beneden- Saksen 15.000 nieuwe landmijnen zijn gelegd. Een groot aantal van de oude zou in de afgelopen strenge winter on klaar zijn geraakt. Bij de grens die door het Harz-ge- bergte loopt, zijn de Oostduitsers bezig nieuwe draden te spannen die, bij aan raking, sterke licht- en andere alarm signalen opwekken, die de wachtposten op hun torens kunnen waarnemen of aflezen op een elektronische kaart van hun territoir. Nu en dan gaan er landmijnen de lucht in als een onschuldig dier er op trapt. Zo zou er al heel wat wild langs de grens zijn vernietigd. ROTTERDAM De voorzitster van de VVD, mevrouw Haya van Someren- Downer, is behalve in de gemeenteraad van Rotterdam, óók met voorkeurstem men in de raad van Rijnmond gekozen. Op beide lijsten stond zij op een onver kiesbare plaats. Op de Rijnmondlijst van de VVD ruimschoots meer dan de helft van de verzamelde zij 3756 voorkeurstemmen, kiesdeler (4833), die nodig is benoemd te worden verklaard. Toen mevrouw Van Someren hoorde, dat zij in de raad van Rotterdam was benoemd, zei ze nog niet te weten of zij de benoeming zou aanvaarden. Haar dilemma is er door de uitslag van de Rijnmond verkiezingen nog groter door geworden. ASSEN Acht verplegers en leer ling-verplegers van de psychiatrische inrichting „Dennenoord" in Zuidlaren werden woensdag door de Asser politie rechter mr. J. C. F. Semmelink veroor deeld tot boetes variërend van 255 gld. tot 200 gld. Zij hadden de laatste jaren brand ge sticht in een wachthuisje van busdien sten in Zuidlaren, benzine gestolen uit melkmachines en uit geparkeerde au to's, brandweer en politie in Groningen en Zuidlaren loos alarm gegeven en in „Dennenoord" verschillende diefstallen gepleegd. De verdachten verklaarden de mis drijven uit verveling te hebben ge pleegd. Uit rapporten bleek, dat de ver dachten te weinig gelegenheid kregen om hun spanning door het zware werk in paviljoen zeven van „Dennenoord" af te reageren. BRUSSEL Woensdag heeft zich bo ven de Belgische plaats Halle een he vig onweer ontladen, dat gepaard ging met stortregens en heftige ruk winden. Daarbij heeft zich ook een wervelwind voorgedaan die in drie wijken een spoor van afgerukte dak pannen, vernielde televisie-antennes en verbrijzelde ruiten achterliet en die zelfs forse bomen ontwortelde en een geparkeerde auto omver wierp. Er waren geen slachtoffers. Het warme weer en de daaruit voortko mende droogte die ook België in hun greep hebben, zijn er oorzaak van dat hier en daar in het land de water voorziening in gevaar komt. In Diks- muide heeft de burgemeester zijn ge meentenaren verboden leidingwater te gebruiken voor het sproeien, auto- wassen etc. Dit verbod kwam overi gens wel wat laat, want woensdag was het water in Diksmuide al zo schaars geworden, dat de industrie onvoldoende leidingwater kreeg. De brandweer hielp de bedrijven aan niet-drinkwater. In het gehucht Lapscheure dat nog niet op de waterleiding is aangesloten, zat de bevolking woensdag zelfs geheel zonder drinkwater. De putten waar men daar op aangewezen is stonden volkomen droog. Er moesten tankwa gens ingezet worden om de bevolking althans van drinkwater te voorzien. DEN HAAG De ondfcrwijsspecia- listen in de Tweede Kamer zijn giste ren, ondanks de hitte, warm gelopen voor een regeling, die het mogelijk moet maken om met nieuwe schoolty pen te experimenteren. Het debat in hemdsmouwen ging voornamelijk over de vraag of de Onderwijsraad moest dienen als het centrale orgaan voor de uitwisseling van de resultaten van deze nieuwe vormen van onderwijs. Het euvel met de experimenten is dat zij nauwelijks doordringen tot het ge hele terrein van het onderwijs. De ex perimenten lopen uiteen van lager on derwijs tot de lerarenopleiding. Het be treft hier nieuwe soorten van scholen, die buiten de betalingsregeling van de onderwijswetgeving vallen. Staatssecretaris mr. Grosheide had daarom een zogenaamd experimenten wetje ingediend, maar de taak van de onderwijsraad daarin viel niet in de smaak bij de oppositie, wier woord voerder Laban de liberalen aan zijn zijde kreeg met een voorstel om een speciale commissie in te stellen, die de oogst aan nieuwe verworvenheden zou moeten vergaren en verwerken. De onderwijsraad zou daar niet ge schikt voor zijn, meende de socialist Laban. Laten we het voorlopig toch maar zo houden, antwoordde staatsse cretaris Groshoede. Hij legde uit dat er breed overleg met alle onderwijsorganisaties over nieuwe vormen aan de gang is en dat over een DEN HAAG De structuur van de kinderbescherming is dringend aan ver andering toe. Dit verontruste geluid viel gisteren in de Tweede Kamer te beluis teren tijdens een openbare commissie vergadering van de vaste commissie van justitie over het kinderbeschermingsbe- leid. Mej. Van Leeuwen (ARP) meende dat de particuliere organisaties zelf met een plan tot herziening van de struc tuur moeten komen. Mr. van Schalk (KVP) trok een motie, waarin gevraagd werd enkele mensen op te dragen een beleidsplan op te stel len, in nadat staatssecretaris Wiersma (Justitie) had toegezegd dat een derge lijke functionaris aan het overleg met de nationale federatie voor de kinder bescherming zou worden toegevoegd. De staatssecretaris beloofde de Ka mer prioriteit te zullen geven bij de bestudering van vraagstukken rond de justitiële kinderbescherming. De Kamerleden SehoLten (CHU) en mej. Van Leeuwen vroegen om een nieuw subsidiestelsel. Staassecretaris Wiersma zei echter dat voor 1972 een ander systeem niet te verwachten valt, PARIJS De Parijse politie onder zoekt thans twee zaken van moord, die vermoedelijk met elkaar in verband staan. Op twee plaatsen in de Seine, ver van elkaar verwijderd, zijn zondag en giste ren, de lijken gevonden van twee man nen. Zij waren naakt en de lichamen waren verminkt. Identificatie is onmo gelijk. Het eerste lijk werd gevonden in een metalen kist, die met stenen verzwaard, naar de rivierbodem had moeten zak ken, maar op de een of andere manier toch was gaan drijven. Het tweede lijk werd ergens aan de oever gevonden. De politie gelooft dat dit bendenwerk is en dat de twee mannen door de on derwereld zijn terechtgesteld. BERKEL-ENSCHOT Op de afslag van de rijkswegen Tilburg-Eindhoven en Tilburg-Den Bosch zijn woensdag morgen om kwart over zeven twee bus jes met werklieden op elkaar gebotst. Twaalf personen werden gewond over gebracht naar het Sint-Elisabethzieken- huis te Tilburg. Een van hen liep ern stige verwondingen op. Het ongeluk gebeurde doordat de be stuurder van een der busjes, komende uit de richting Eindhoven, door een rood stoplicht reed en frontaal in bot sing kwam met een busje uit Tilburg. Van het eerste busje werden drie perso nen, in het tweede busje negen perso nen gewond. maand of drie, vier de zaak wel rond zou zijn. Dan zou een hele nieuwe alge mene opzet voor de noodzakelijke verbe teringen in het onderwijs mogelijk zijn. Dit nieuws was voor de liberaal Von- hoff, die het voorstel Laban mede had ondertekend, reden om zich terug te trekken. Voor een speciale experimen ten-commissie zou er dus stellig geen meerderheid zijn bij de stemming van middag. BRUSSEL In Rijkevorsel nabij Turnhout, heeft een Belgische landbou wer honderden vogels gedood met in sterk gif gedrenkt graan. De man die z\jn pas ingezaaid maïsveld tegen de vogels wilde beschermen, wist dat niet beter te doen dan met het vergiftigde graan. Zijn methode was wel doeltref- feld, want de omgeving van het maïs veld ligt nu bezaaid met de lijken van honderden vogels. Rijkevorsel ligt dichtbij Merksplas en Wortel, een streek die bekend is om haar natuurschoon en om haar rijke klein-wilds tand. De meeste gedode vogels zijn wilde-, reis- en tortelduiven, fazanten en me rels. Deskundigen verwachten dat de aan de vogelstand toegebrachte schade nog zal toenemen, omdat veel van de gedode vogels juist in deze tijd jong broed verzorgt dat nu ook zal omko men. De politie van Turnhout is, samen met een aantal deskundigen, een onder zoek begonnen. NOORDOORSTPOLDER Drie ka belbanen zullen er waarschijnlijk aan te pas komen om in 1978 de Ooster schelde af te sluiten. Gisteren is een model van de negen kilometer wijde zeearm in gebruik ge nomen voor het bestuderen van de juis te sluitingsmethode. Dit model en dat van het hele stroomgebied van de Oos terschelde zijn nauwkeurig gecon strueerd in een twee en een half voetbal veld grote hal in het waterloopkundig laboratorium De Voorst in de Noord oostpolder. Wanneer het gewenst is een van de drie sluitgaten met caissons te dichten, zullen er circa twintig betonnen kolos sen van elk honderd meter lang (33 m. breed en 27 m. hoog) nodig zijn. Hal met modellen en instrumenta rium vergden ongeveer tien miljoen gulden. Bijna de helft ervan wordt be taald door Rijkswaterstaat die de op dracht voor de studie gaf. De acht jaar durende studie 1,- miljoen 's jaars komt ook ten bate van Rijkswater staat. DEN HAAG Bij universiteiten en hogescholen heerst grote ongerustheid over de vraag of de lopende democrati- seringsexperimenten nog wel door kun nen gaan als de nieuwe wet-Veringa van kracht wordt. Dat bleek gisteren tijdens een hearing van de Kamer-commissie voor Onder wijs en Wetenschappen over het wets ontwerp universitaire bestuurshervor- ming. De kritiek richtte zich vooral ook op het feit, dat voor alle toekomstige experimenten de ministeriële goedkeu ring is vereist. Naast voorzichtige waardering voor de pogingen van minister Verin ga om de universiteitsstructuur te modernise ren, ging voor velen het wetsontwerp te ver. Prof. Vlugter, rector-magnificus van de Technische Hogeschool Twente, meende dat er veel in geregeld wordt en dat er te weinig ruimte voor eigen inbreng overblijft. Bijzondere onderwijsinstellingen als Amsterdam (beide universiteiten), Til burg, Nijmegen en Rotterdam betoog den dat ten onrechte wordt gestreefd naar gelijkstelling met de rijksuniversi teiten. Volgens hen zou het eerder an dersom moeten zijn en zou meer vrij heid moeten worden opengelaten. Voorts werd een pleidooi gehouden voor vergeten groepen in de universi taire wereld zoals het technisch en ad ministratief personeel en de bibliothe carissen. De in het ontwerp vastgelegde centralisatie van het beheer van alle universitaire instellingen werd even eens gekritiseerd. De tweespalt, die aan de Amsterdam se universiteit heerst over de bestuurs- hervorming, kwam tot uiting door een verklaring van prof. Belinfante, de rector magnificus, die zei grote haast te hebben met het wets-ontwerp. De heer Belinfante vond het niet nodig in details te treden. De wetenschappelijke staf van de universiteit van Amsterdam liet weten dat een actie tegen het bestuursvoorstel DEN HAAG In het streven de wachttijd voor een telefoonaansluiting te verkorten, wil de PTT de netto-pro- duktie van telefoonaansluitingen op voeren van 135.000 in 1969 tot 170.000 dit jaar. Volgens de PTT kan dit aantal ge haald worden, nu iin de eerste vier maanden vam dit jaar al 36 procent van het voorgenomen aantal aansluitingen gereed is gekomen. De PTT neemt thans proefnemingen om de telefoonaansluitingen nog sneller tot stand te brengen. Ieder telefoondis trict levert zijn bijdrage aan deze pro- duktieverhoging. Zo heeft men het in het telefoondistrict Arnhem gezocht in de vorming van zogenaamde produktie- teams. De Gelderse hoofdstad wil dit jaar netto 22.000 aansluitingen maken, dat is 5000 meer dan vorig jaar. Deze produktie moet geleidelijk aan oplopen tot 28.000 in 1974, in principe zonder toeneming van het aantal personeelsle den. DEN HAAG Het Noordwijkse ho tel Huis ter Duin, dat onlangs in han den is gekomen van de Bouw- en ex ploitatiemaatschappij De Havenzathe, zal te zijner tijd worden afgebroken. De Havenzathe is gemeenschappelijk eigendom van Pakhoed en de Verenigde Bedrijven Nederhorst. De Havenzathe ziet Huis ter Duin als een ontwikkelingsproject. De vroegere eigenaar, de E.M.S., blijft de exploitatie als hotel nog verzorgen totdat de plan nen kunnen worden uitgevoerd. De directie van Pakhoed deelde mee dat er een nieuwe concentratie van ge bouwen komt in de hotel- en recreatie sfeer, die enige tijd in het bezit van De Havenzathe zal blijven. Daarna zal het hele project weer worden verkocht. In de periode dat het Holland Festival gehouden zal worden van maandag 15 juni tot en met donderdag 9 juli zal de N.O.S.- radio zeventien uitzendingen wijden aan de muzikale en andere evene menten die in het kader van dit jaarlijkse feest van de muze worden gehouden. Alle uitzendingen zijn stercofo- nisch te beluisteren en de N.O.S.- radio heeft hiervoor veertig uur van haar zendtijd uitgetrokken. Ne gen uitzendingen zullen rechtstreeks zijn. De radio besteedt dus nogal wat aandacht aan het Holland Festival. En evenals in 1969 zal die aandacht zich niet beperken tot de uitvoerin gen als zodanig. De NOS zal de pro gramma's ook voor de luisteraars gaan begeleiden. Daartoe is een spe ciaal team samengesteld dat in de vorm van radiomagazines het geheel nog aantrekkelijker gaat maken. In deze magazine-programma's zal ge probeerd worden iets van de sfeer van het HF over te brengen. Er zul len voorbeschouwingen en discussies in gehouden worden, er zal kritiek in geleverd worden en er zullen in terviews in te horen zijn met men sen die sterk bij het festival betrok ken zijn. Men is van plan in totaal 125 onderwerpen aan te snijden. Het speciale team bestaat uit Harmke Pijpers (presentatie), Jan van Riemsdijk (organisatie), Maarten Nederhorst (regie) en Edu Verhulst (samenstelling). Ook heeft men zich verzekerd van de medewerking van een groot aan tal specialisten, zoals o.a. Hans van den Bergh, Konrad Böhmer, Ton Hartsuiker, Ton de Leeuw en Wim Verstappen. In de uitzendingen zullen vanzelf sprekend de voornaamste dingen van het Holland Festival ten geho- ren worden gebracht: de opening, de voornaamste concerten en uitvoerin gen, de premières en de sluiting. Van dit laatste wil de NOS-radio iets bij zonders maken. Op de sluitingsdag worden in het Amsterdamse Concert gebouw een aantal concerten gege ven, in verschillende zalen. Door middel van een schakelprogramma zullen de luisteraars thuis van al deze gebeurtenissen onder één dak, een indruk kunnen krijgen. inmiddels vijfduizend handtekeningen heeft opgeleverd, waaronder die van 54 hoogleraren. Prof. Belinfante vreest dat de invloed van de docenten zal af nemen, waardoor deze in gewetensnood komen. Namens de staf werd ontkend dat het studieprogramma door de in vloed van de studenten daarop lichter zou worden. Enkele senaten pleitten voor een ster kere vertegenwoordiging van de weten schappelijke staf in raden en besturen. De Leidse hoogleraar prof. Feldbrugge en zijn Tilburgse collega prof. Jeukens waren bang, dat de positie van de hoog leraar in het gedrang komt. Er werd verder nog aangedrongen op spoedige hervorming van de Academi sche Raad, die meer greep op de onder wijsplanning en -begroting zou moeten hebben. AMSTERDAM Met alleen de stem men van de PSP tegen heeft de Am sterdamse gemeenteraad woensdag avond het door de Weense architect W. Holzbauer gemaakte definitieve ontwerp voor het nieuwe stadhuis aan het Water- looplein goedgekeurd. B. en W. kregen toestemming de ar chitect opdracht te geven het ontwerp voor aanbesteding gereed te maken. Voor de daaraan verbonden kosten werd een krediet van 4 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Roel van Duijn (Provo) was bij de stemming afwezig, maar had zich tijdens het debat tegen stander getoond. De bouwkosten van het stadhuis wor den geraamd op 99 miljoen gulden met inbegrip van 10 miljoen voor de open bare parkeergarage in de kelder. Ver wacht wordt, dat in de loop van vol gend jaar met de bouw, die vier tot vijf jaar zal vergen, kan worden begonnen. HAARLEM Evenals vorige week, is het woensdagmiddag op de tweede procesdag tegen de leerlingen, die de pedagogische academie (kweekschool) in Beverwijk hadden bezet, tot ongere geldheden gekomen voor het gerechts gebouw in Haarlem. Uit protest tegen het feit, dat de Be- verwijkse onderwijzer Loek Zonneveld voorlopig nog een maand in hechtenis moet blijven, ging een grote groep jon geren voor het gerechtsgebouw op straat zitten, waardoor het verkeer werd gestagneerd. Door enkele charges uit te voeren slaagde de Haarlemse po litie er enigszins in de demonstranten te verspreiden. Twee studenten (he verzet pleegden, werden gearresteerd. DEN HAAG De VVD-er mr. Riet kerk heeft gisteren in de Tweede Ka mer zijn motie over het bevriezen van de kinderbijslagen met ingang van 1 ja nuari 1971 aangehouden. Hij deed dat, nadat minister Roolvink (sociale zaken) hem had aangeraden zijn voorstel in te trekken, omdat de Sociaal-Economische Raad nog volop aan de studie is. De minister keurde de motie echter niet af, maar hij wilde de problematiek liever eerst grondig onderzocht zien, Daaruit putte de heer Rietkerk moed Toch vond hij het beter om de motie aan te houden nu de meerderheid van de Kamer bedenkingen tegen zijn voor stel had. De Tweede Kamer aanvaardde giste ren wel het wetsontwerp van minister Roolvink om AOW en AWW op te trek ken met drie procent en om de vakan tiebijslag (zes procent) in deze verzeke ringen op te nemen. WASHINGTON James Allen, de Amerikaanse onder-minister van On derwijs, heeft zijn functie neergelegd. De reden ervoor is niet opgegeven maar men neemt aan dat zijn heengaan ver band houdt met het feit dat hij onlangs in het openbaar kritiek uitte op de poli tiek van Nixon in Cambodja. De 59-jarige Allen, een liberaal en bekend onderwijsdeskundige in New York, werd 16 maanden geleden tot on der-minister van Onderwijs benoemd. Hij was de eerste vooraanstaande Ame rikaanse politicus die in het openbaar kritiek uitte op en zelfs protesteerde tegen de beslissing van Nixon tot inter ventie in Cambodja. Allen heeft ook altijd veel kritiek ge had op de onderwijspolitiek van de Amerikaanse regering. Hij vindt die politiek te zwak, met name op het gebied van de rassen-integratie op de scholen. PARIJS Premier Balthazar Voster van Zuid-Afrika zal morgen in Parijs op zijn verzoek een onderhoud hebben met zijn Franse ambtgenoot, Chaban- Delmas. In gezaghebbende Franse krin gen legde men er de nadruk op, dat dit gesprek, evenals trouwens het gehele verblijf van de Zuidafrikaanse eerste- minister in Frankrijk, geen officieel karakter draagt. Vorster heeft al „strikt particuliere" bezoeken gebracht aan Portugal en Spanje. De Franse liga voor de rechten van de mens, heeft al geprotesteerd tegen het komende bezoek van Vorster. Vol gens haar betekent het apartheidsbeleid in Zuid-Afrika verachting voor de rechten van de mens. Zij vraagt om de vertegenwoordiger van het blanke min derheids bewind, dat met terreur aan het bewind blijft, niet te ontvangen. ADVERTENTIE rnJTPCJ-':, V'. f5È Goed, u kent natuurlijk Chippendale. En Queen Anne. Maar kent uookdieoriginelegotischestijlmeubelen? En de artistieke achterhoekse boerenmeubelen? Of italïaanse bankstellen met beeldhouwwerk? U moest eens komen kijken. Het is erg gezellig in de meubel-showroom van DE GRAAFSCHAP in Ruurlo. En U ziet er zoveel méér! Zo'n keus kan alleen omdat hier 124 woninginrichters samenwerken in één meubel-showroom. Enalle prijzen keurig (correct zwar op,wit bij elk meubel) Meubel-showroom Dominesteeg 14 ruurlo (te midden van de Gelderse Kastelen) Ook op donderdagavond van 6 tot 9 uur geopend, 's Zondags gesloten 's Zaterdags tot 5 uur geopend. DEN HAAG De regering wil psy chopaten, die onder toezicht van de re gering in inrichtingen verblijven een grotere rechtszekerheid geven. In een nota aan de Tweede Kamer kondigt mi nister Polak (Justitie) een serie maatre gelen aan om dit mogelijk te maken. Wetsvoorstellen zijn in voorbereiding om: Politie-, kinder- en kantonrechters de bevoegdheid te ontnemen om ver- minderd-toerekeningsvatbaren ter be schikking van de regering te laten stel len; De psychopaat het recht te geven gratis een advocaat te raadplegen en eventueel in beroep te gaan als de ter beschikkingstelling wordt verlengd; Aan het gerechtshof in Arnhem een speciale afdeling toe te voegen, die deze beroepen behandelt; De rechter toe te staan bij terbe schikkingstelling van een verdachte af te zien van het opleggen van een ge vangenisstraf. Aan de proefverlofregeling wordt niets veranderd. Ondanks de heftige tegenstand tegen het verlenen van dit verlof aan psychopaten, die in sommige gevallen alsnog een ernstige misdaad begaan, wil minister Polak de verlofre geling een wettelijke grondslag geven. „Absolute zekerheid dat er niets kan PRAAG Men is er vanmorgen nog niet in geslaagd om contact te maken met de 34 Tsjechoslowaakse mijnwer kers, die zich bevinden in een onderge lopen bruinkolenmijn in Moravië, b(j Hodenin, op 250 kilometer ten zuidoos ten van Praag. Toen het vloedwater kwam opzetten in dat deel van Moravië, op zijn weg meer dan 200 huizen onder water zet tend, bevonden zich in de mijn 110 mijnwerkers, van wie 76 konden ontko- me. In Praag is men over het lot van de 34 man somber gestemd en spreekt reeds over de ergste mijnramp van de laatste negen jaar. BRUSSEL Een 36-jarige Belg uit Trazegnies, die dezer dagen uit de gevangenis in Brussel werd ont slagen, is maar enkele uren op vrije voeten geweest. De man nam een taxi om zich naar huis te laten rijden, maar dichtbij zijn woning overviel hij de chauffeur en beroofde die van on geveer 140 gulden. Hij zit nu weer in de gevangenis, ditmaal te Charleroi. WARSCHAU In Polen is een po ging om een vliegtuig te kapen, mislukt. Het Poolse persbureau Pap meldde, dat twee gewapende mannen hadden gepro beerd een lijntoestel, dat een binnen landse vlucht van Katowice naar War schau maakte, te dwingen naar Wenen te vliegen. Dank zij bijzondere voorzorgmaatre gelen en de houding van de bemanning kon het vliegtuig toch in Warschau lan den. Het persbureau vermeldt niet, hoe de bemanning erin geslaagd is de ka pers te overmeesteren. De kapers, beide inwoners van War schau, werden onmiddellijk na aan komst op het vliegveld gearresteerd. gebeuren tijdens zo'n verlof kunnen we nooit geven", aldus staatssecretaris Wiersma in een toelichting. „De kans is echter zeer klein". Eind 1969 telde ons land zeshonderd mannelijke en 28 vrouwelijke psycho paten, die in rijks- of particuliere in richtingen onvoorwaardelijk onder toe zicht van de regering werden verpleegd. Het merendeel had een vermogensdelict op zijn geweten (46 procent), de overi gen waren schuldig bevonden aan een zogenaamd agressief delict of zedende lict. Ruim zeventig procent van deze ter- beschikkinggestelden is tussen de twin tig en veertig jaar oud. Het vorig jaar werden 110 personen tot onvoor waardelijke terbeschikkingstelling ver oordeeld. Staatssecretaris Wiersma: „Er wordt wel eens gezegd dat de rechters nogal kwistig omspringen met terbeschik kingstelling, maar dat blijkt in de prak tijk duidelijk anders te liggen". In het zomerbad aan de Sportlaan in Alkmaar is de vijfjarige Arne van den Broek woensdagmiddag aan zijn benen gewond geraakt, toen een grote fles frisdrank bij het openmaken explo deerde. Glasscherven sprongen in het rond, waarvan enkele zich in de benen van de knaap drongen. Hij werd in al lerijl naar het ziekenhuis gebracht, waar men de scherven heeft verwij derd en de wonden gehecht. Mevrouw Houtkoper uit Oudorp, die ook in de nabijheid van de explosie was, kreeg een glasscherf in haar oog. Andere omzittenden in het bijzonder drukke zomerbad, een broertje vam Arne en twee vriendjes, bleven onge deerd. AMSTERDAM Londen 8.67 8.67 New York 3.61 V43.61 Mon treal 3.49 V63.49 Parijs 65.51 V6— 65.56 VU Brussel 7.28 7.29 H; Frank fort 99.60 99.65 VU, Stockholm 69.82 —69.87; Zurich 83.83 '4—83.88 VU, Mi laan 57.49 Vé57.54 VU, Kopenhagen 48.20—48.25; Oslo 50.58 »/2—50.63%; We nen 13.97 V2—13.98 Lissabon 12.69 *4 —12.70 Madrid 5.18—5.33. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Dinteloord: H. Jongerden te Veenendaal; te Randwijk: W. Vroegindeweij te Katwijk aan Zee; te Hilversum A. Romein te Wezep; te Norg (toez.) W. A. Hage te Dalfsen. Bedankt: voor Stolwijk (toez.) C. van Bart te Putten (Gld.); voor Kesteren (toez.) A. J. Wijnmalen te Maartens dijk. Gereformeerde Kerken: Beroepen: te Dokkum, Haarlem-Zuid, Hoogeveen en Smilde: L. Raven te Bierum. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt (buiten verband). Bedankt voor Zalk en Veecaten J. D. Janse te Marknesse. Chr. Gereformeerde Kerken Beroepen: te Deventer J. van Amstel te Middelburg (verb. ber.). f

De Vallei | 1970 | | pagina 14