Veenendaals dagblad Buiten j jasje uit - Bij steekproef 938 hartkwalen opgespoord Coloradokevers uil oosten afkomstig iinipn hermocel de luxe Christientje mag blijven Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Hoessein en Arafat buitenspel gezet linde Kamer mocht het zo warm was het. Jonge kiezers lieten het afweten Van gekeurde auto's bleek jna de helft levens gevaarlijk V nieuw van ^""chocolade DROSTE# cijfers J WACHTEND OP DE EVACUATIE 4 Baby stierf in afgesloten auto AMMAN - In en om de Jordaanse hoofdstad Amman, wordt nog fel gevochten, ondanks een gisteren tot stand gebrachte overeenkomst „staakt het vuren" van het Jor daanse leger en de rebellerende Palestijnse guerrilla's. Bij deze gevechten, is de Amerikaanse militaire attaché in Amman, Robert Perry (34), door commando's in zijn huis overvallen en vermoord met salvo's uit hun machine pistolen. De guerrilla's, die spreken van een samenzwering van de kroonprins Hassan, tegen zijn broer Hoessein, houden gijzelaars vast en beschuldigen de regeringstroepen er van, kampen met vluchtelingen te bestoken met kanon nen. Radio-Amman roept voortdurend op tot kalmte. De bevol king blijft echter binnen. Waarnemers in Jordanië zeggen, dat de toestand snel verslechtert en geworden is tot een strijd op leven en dood tussen de Palestijnse commando's en koning Hoessein. j Eerwaardig gewas II SLECHTER Verwaarloosde groep ..INVASIE" IN NEDERLAND Ons bekende Italiaanse Espresso-ijs Maison Kramer Hans Jacobs chef van „Achter het Nieuws" Zonnig en droog Iets minder warm Sém voor redactie en administratie: Prins Bernhardiaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vafiel" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 11 JUNI I970 - 44e JAARGANG no. I33 Strijd in Amman weer zeer fel opgelaaid Tijdens de gevechten zouden reeds vijfhonderd doden en gewonden zijn gevallen. Het centrum van Amman was gisteren geheel in handen van de guer rilla's. Winkels en kantoren waren dicht, het openbaar vervoer lag stil en veel telefoonverbindingen waren ver broken. Het Jordaanse leger beschoot de hele dag met zwaar materieel de nederzet tingen en uitwijkplaatsen van de Pales tijnse guerrilla's rondom Amman. Tegen zonsondergang leek het dat er eindelijk een bestand met levenskansen was bereikt. In de straten van Amman riepen zowel Palestijnen als Jordaanse militairen via luidsprekers op het vuren t« state-n. Terwijl het geluid van schoten buiten ik stad nog gehoord werd, keerde de ADVERTENTIE wat is dat nou ^er r 4~|p weinige plaatsen, waar pio- niers zich een eeuw geleden langs de heizoom vestigden, zien we nog een bopm of wat struik- groei, die aan aie vroege bewoning van een bos- of landarbeider herin- nert. Soms is het een spiraea-hegje of de restanten van een vervallen waterput, soms ook een meidoorn- scheiding, een appelaar, linde, es- doorn of egelantier. Ik heb weieens uitgedokterd hoe de oude, taaie be- werkers van de stugge heigrond in een bepaald buurschapje heten. Zo'n eenzame roos of een korte tijd bloeiende prunus hebben geen kij- kers of bewonderaars van node; ze verlangen niet naar luister en groot- heid voor de laveiende rekke, het stille haas, de hagedis of de hazel- worm, die hier in afzondering leven. Ze zijn met zilverschoon, stekel- 5 brem, muizenoor en hengel geheel anders dan de vlieren, die vrij- postig hun roomwitte bloempakken om tak en twijg draperen, zodat het lover er bijkans onder schuilgaat. 5 5 Ook zij duiden veelal op bewoning van voorheen: een huis of hut zon- 5 der vlier bij het geitenhok, de put de kippenloop of het geutgat was vrijwel ondenkbaar en als ge in 5 floklore, traditie, volksgeloof en farmacie nagaat, welk een rol deze 5 boom bij de destijdse landelijke be- volking speelde, verwondert het niet, dat ik die vlieren een eerwaar- dig gewas noemde. Eertijds toas het bv. algemeen gebruik, de rijpe bessen in een stenen kruik te doen en deze door-en-door heet te maken in de oven, de beziën fijn te stam- pen en er zolang poedersuiker aan 5 toe te voegen, tot alles goed schuimde en kookte. Voor het bot- telen moest de massa een half jaar 5 blijven staan, waarna men een 5 drank verkreeg, die aan oude port 5 herinnerde. Men noemde haar vlier- i wijn. A. B. WIGMAN 11 juni '70 'trrr rust in het centrum langzamerhand te rug. Het Centrale Comité van de Pales tijnse commando-organisaties deed gis teravond een beroep op alle Arabische leiders. In Beiroet arriveerden gisteravond twee Amerikaanse journalisten die kans hadden gezien te ontsnappen uit het In tercontinental Hotel te Amman waar zij krijgsgevangen waren gehouden door de Palestijnen. Zij zeiden dat in het ho tel zeventien Amerikanen, achttien Britten en drie Westduitsers worden gegijzeld. Waarnemers in Jordanië zeggen dat de toestand snel verslechtert en neer komt op een volledige strijd tussen de extreme groeperingen terwijl de gema tigden aan beide kanten onmachtig zijn gehoorzaamheid aan de wapenstil standsovereenkomst af te dwingen. In Parijs zei dr. George Habash, lei der van het „volksfront voor de bevrij ding van Palestina", in een vraagge sprek, dat de guerrilleros een volledige burgeroorlog zullen ontketenen, als in Jordanië pogingen worden gedaan hen te onderdrukken. De functionaris van het volksfront deelde over het verloop van de strijd nog mee, dat de guerrillastrijders het stadhuis van Amman in brand hadden gestoken. De politiebureau's op drie van de' zeven heuvelejj van de stad hadden bezet en ook het zendstation van het le ger hadden ingenomen. Voorts zouden vier pantserwagens van het Jordaanse leger zijn vernietigd. Al Fatah heeft in een radio-uitzen ding uit Cairo gezegd, dat kroonprins Hassan van Jordanië probeert zijn ou dere broer koning Hoessein van de troon te stoten. De Stem van Palestina heeft gezegd dat wat de komende dagen zal gebeuren afhangt van de Jordaanse autoriteiten zich opstellen tegenover twee eisen van de guerrilla-organisaties: volledige na koming van de wapenstilstand die ko ning Hoessein is overeengekomen met guerilla-leider Jassir Arafat, en ten tweede ontslag van de Jordaanse leger leider en het hoofd van de inlichtin gendienst. De commandant van de strijdkrach ten Sjerif Nasser Ben Jamil een oom van Hoessein, en het hoofd van de in lichtingendienst Mahammed Rassoel Ki- lani worden door de guerrilla-organisa tie beschuldigd van nauwe banden met de CIA, de Amerikaanse inlichtingen dienst. Syrië heeft zich solidair verklaard met de Palestijnse guerrilla-organisaties en Jordanië gewaarschuwd dat het een einde moet maken aan de bloedige strijd tegen de verzetsbewegingen. Radio-Damascus maakte dit heden morgen vroeg bekend, een uur nadat het station normaal sluit. Naar aanleiding van de gevechten in Jordanië heeft Irak voorgesteld een spoed-conferentie te beleggen van de zg. „fronf'-landen, Egypte, Jordanië, Syrië en Irak. Koning Hoessein van Jordanië heeft vandaag verklaard, dat de toestand in zijn land „zeer snel verbetert". Hoessein's boodschap kwam terwijl er aanwijzingen waren dat zowel hij als Arafat door extremisten aan beide zij den werden overvleugeld. Hoessein en Arafat hadden voor maandag 12 uur een wapenstilstand af gekondigd, maar de gevechten gingen onverminderd voort. Een dinsdag afge kondigde wapenstilstand werd eveneens genegeerd en tot laat in de avond werd hier en daar nog gevochten. 1 i 9 BREDA De geneeskundige dienst van Breda heeft 938 inwoners met hartafwijkingen opgespoord via een bevolkingsonderzoek. Bijna vijfhon derd van hen hadden er niet het flauwste idee van, dat er iets mis was met hun hart. Weer bijna driehonderd van hen leden aan een ernstige hartaf wijking, waaraan nooit enige medische zorg was besteed. De Bredase GG en GD heeft voor dit onderzoek op vaat- en hartziekten ge bruik gemaakt van het onderzoekapparaat, dat tot nog toe alleen voor het localiseren van tuberculose is gebruikt. Veertigduizend inwoners van Breda werden voor dit onderzoek opgeroepen. Gekozen werd voor een verwaarloosde groep: voornamelijk huisvrouwen en kleine ondernemers, die niet regelmatig bij bedrijfs-, school- en sportkeurin gen onder medische controle staan. De geneesheer-directeur van de GG en GD, dr. A. Smulders, noemt de re sultaten van het onderzoek niet opzienbarend. Ze lopen ongeveer parallel met het aantal kwalen, die bij regelmatige medische controle worden ont dekt. Uit dit onderzoek werd ook duidelijk, dat dertien mensen rondliepen met een zware longontsteking zonder dat ze dit zelf hadden gemerkt en dat 54 er met een lichtere afkwamen. Nederland ondergaat van het oosten uit een invasie Vfcn coloradokevers. Niet alleen van de stranden van Zeeland tot Ameland, maar uit het hele land ten zuiden van de lijn Den HelderWinschoten komen meldingen binnen over co loradokevers. Secretaresses en automobilisten zien ze binnenvliegen door de ramen van hun kantoren en wagens, ze landen op tuinparasols en in slaapkamers. De keverexplosie is ontstaan, doordat een temperatuur, waarbij Kamerleden hun jasje mogen uittrekken, de colora dokever tot daden aanzet. DEN HAAG Van de kiezers bene den de 35 jaar met alleen maar lagere school of vglo heeft in sommige delen van Limburg en Noord-Brabant zestig tot zeventig procent niet gestemd. Dat blijkt uit een onderzoek dat het sociologisch instituut van de Katholieke Hogeschool in Tilburg na de Statenver kiezingen onder 2500 kiesgerechtigde Nederlanders heeft ingesteld. Landelijk gezien heeft de groep jon geren met minimale schoolopleiding het slechtst gestemd: 52,7 procent tegen een algemeen opkomstpercentage van bijna 60 procent. Een uitzondering ma ken de provincies Groningen, Friesland, Drente en Zeeland, waar van de bene den 35-jarigen slechts 24 procent thuis bleef. ADVERTENTIE o.a. AARDBEIEN VANILLE MOKKA MALAGA Ook verpakt om mee te nemen. HILVERSUM Het VARA-bestuur heeft Hans Jacobs met ingang van 1 september benoemd tot chef van de te levisie-actualiteitenrubriek „Achter het Nieuws". De heer Jacobs, sinds 1 janua ri 1965 als regisseur-producer in dienst bij „Achter het Nieuws", volgt Herman Wigbold op, die onlangs werd benoemd tot hoofdredacteur van Het Vrije Volk. ADVERTENTIE 'n luxe matras voor redelijke prijs. Volgens de plantenziektekundige dienst in Wageningen, is er geen enkele reden tot paniek. Er zijn geen plannen om grootscheepse acties tegen de kever te ondernemen. De slag tegen de kever zal geconcen treerd worden op de enige plaats waar het dier kan gedijen en onheil stichten: het aardappelveld. De kever, die een aardappelveld weet te bereiken sterft enkele weken na de ei-afzetting. Uit de eitjes komen bij de huidige temperatu ren larven, die na veertien dagen vol wassen worden. Om narigheid te voorkomen, dient de boer dus nu zijn land schoon te plukken of te besproeien. De hoge temperatuur, ook in l I 'slands vergaderzaal, is woensdag- S middag aanleiding geweest tot een S uniek besluit: bij wijze van uitzon- dering, stond Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel toe, dat de J Kamerleden hun colbertjasjes 5 uit deden. Van die gelegen- i heid werd spontaan een druk ge- I bruik gemaakt, o.a. door de heren Dijkstra (D'66-links op de foto) en Lab an (PvdA). OOSTVOORNE De vijf weken oude baby van het echtpaar O. te Oost- voorne is zondagmiddag dood aange troffen in een te Rockanje geparkeerde auto, zo is eerst nu bekend geworden. Het echtpaar had het kind geruime tijd achtergelaten om in een café wat te drinken. De plaatselijke arts, die de dood constateerde stelde de politie van het geval in kennis, waarna dr. Zelden- rust sectie verrichte. Deze heeft nog geen ropport uitgebracht over de doods oorzaak. Het onderzoek naar de juiste toedracht van de zaak is in handen van de rijkspolitie te Rockanje. o DEN HAAG Bijna de helft van alle verleden jaar door de Haagse ver keerspolitie gekeurde auto's moest wor den vernietigd, omdat zij levensgevaar lijk op d'e weg waren. in totaal werden 3652 auto's onder zocht. 107 auto's werden in beslag geno men en tet beschikking van de justitie gesteld. Volgens hoofdinspecteur Van den Berg van de Haagse politie ligt de ge middelde leeftijd van de Nederlandse personenauto veel hoger dan van de vrachtauto's. Teveel bezitters van per sonenauto's besparen op het onderhoud en reparaties omdat zij eigenlijk fi nancieel niet in staat zijn een auto te hebben. Bij een vrijwillige keuring van auto's in de afgelopen week constateerde de politie, dat bijna de helft van alle aan geboden auto's technische gebreken ver toonde. Bijna een kwart had een gebrek aan banden, remmen en stuurinrichting. Het Verbond van Veilig Verkeer heeft berekend, dat de komende weken 38 pet. van de Nederlanders hun vakan tie in 't buitenland doorbrengt, waarvan 66 procent de auto gebruikt. De afstan den variëren tussen de 2000 en 6000 ki lometer. ADVERTENTIE Met haar kindje op de arm en de ontzetting nog op haar gezicht, staat deze jonge Peruvaanse vrouw op een haastig tot vliegveld ingericht voetbalveld bij Hua- raz te wachten op haar evacuatie. In deze stad kwamen ruim tienduizend mensen om het leven. Christientje. een Joegoslavisch in België geboren pleegkind, mag worden opgenomen in het pleegge zin Van Dinter-Van Oorschot in Eindhoven. Minister Polak (Justi tie) heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. Hiermee is een einde gekomen aan een slepende affaire sinds Kerstmis vorig jaar, toen het kind het land werd uitgewezen. Het departement van Justitie be sloot, nu het kind al meer dan twee jaar in het pleeggezin ver blijft, de bezwaren van de kinder bescherming de doorslag te laten geven. Volgens Justitie, is de maat schappelijk werker Van der Ven, die met ziekteverlof werd gestuurd omdat hij de pleegouders tegen de wil van de kinderbescherming me- dedellingen had gedaan, tekortge schoten. De heer Van der Ven kan binnenkort zijn werk hervatten. (Van onze weerkundige medewerker) Gistermiddag heeft het plaatse lijk op de Veluwe zwaar gestortre gend. Tussen Woeste Hoeve en Arnhem kwam het verkeer tot stil stand in dichte slagregengordijnen. In Ede kwamen de straten blank te staan door een regenval (plus hagel) van in totaal 65 mm, ruim de normale hoeveelheid voor de hele maand Deelen tapte daarentegen niet meer dan 4 mm af, ook in Beek bergen regende het een beetje en in Amersfoort helemaal niet. Opvallend was de zeer snelle t temperatuurdaling in een half uur tijd te Apeldoorn: van 30 naar 20 graden C. door een koude valwind. Inmiddels zijn de buien doorge- Oost-Duitsland en J schoven naar i blijft het vandaag en morgen over al droog en overwegend zonnig. De middag temperaturen kunnen in Gelderland opnieuw zomerse waarden boven ?5 graden C bereiken. Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond: Droog en zonnig weer. maar vooral in de kustgebieden tijdelijk meer bewol king. Zwakke tot matige noordelijke wind en in het algemeen iets minder warm. Morgen: Zon op: 04.20 onder: 21.00 Maan op: 12,55 onder: 09,54

De Vallei | 1970 | | pagina 1