BRANDWEERLIEDEN KREGEN T WARM VAN ALLE LOFTUITINGEN Zij behoorden tot de groep Badoglio Italiaanse krijgsgevangenen kwamen bij beschietingen in Veenendaal om het leven Uitgaansuniformen als bewijs van waardering YrJo7t 11079 Schoolsport dag wordt traditie Aanranders in arrest Bingo-avond D.V.S.A.-leden Honderd procent slaagde voor verkeersexamen VALLEI? Belt Meisjesclub nam rondje Veluwe De Postduif door Rik Valkenburg Invasie Bagdoglio Briefwisseling Laatste dag Avondvierdaagse n.b. 10550 Bejaarden maakten kennis met nieuwe Herv. predikanten DONDERDAG II JUNI 1970 RENSWOUDE Woensdagavond werden door burgemeester J. A. Hosang in ho tel „De Hof" zeven diploma's uitgereikt aan leden van het Renswoudese brand weerkorps. Ze waren geslaagd voor het examen brandwacht eerste klas. Het wa ren de heren M. Veller, G. Lagerwey, J. van Herk, H. M. van Beek, C. Vlas- tuin, J. van Voorthuizen en D. Overeem. De cursus die hieraan vooraf is ge gaan werd gegeven door instructeur R. Westerneng uit Scherpenzeel. Burge meester Hosang dankte hem en bood hem namens B. en W. een kistje sigaren aan. Verder werd aan de heer H. van Maanen, plaatselijk commandant, een diploma overhandigd voor het behaalde eindexamen voor onderbrandmeester (cursus van twee jaar). Deze cursus werd aanvankelijk ook gevolgd door de heer C. Valkenburg, maar deze heeft wegens ziekte die niet kunnen afma ken. Na het officiële deel van de avond bleef men met de dames onder een ge zellig muziekje nog enige tijd bij el kaar. Burgemeester Hosang zei, dat de brandweermannen als bewijs van AMERONGEN De reisvereniging DVSA organiseert vrijdag 12 juni weer een Bingo-avond in het clubhuis van DVSA op het sportpark De Burgwal. Tevens zal de trekking plaatsvinden van de prijsbepalende nummers van de' door de reisvereniging georganiseerde loterij. waardering in de toekomst voorzien zullen worden van een zeer correct uit- gaansuniform. Hij roemde hun inzet om de cursus tot een goed einde te brengen. LEERSUM Dinsdag vond onder ideale weersomstandigheden het prakti sche gedeelte plaats voor het jaarlijkse verkeersexamen door de jongens en meisjes van de openbare Julianaschool en de school met de Bijbel. Het schriftelijk proefwerk werd reeds in maart afgelegd. In totaal na men 82 kinderen aan dit examen deel en niemand behoefde te worden afge wezen. Er waren zelfs kinderen (7) die beide examens geheel foutloos hadden ge maakt. Zo spoedig mogelijk zullen aan de deelnemers(sters) de diploma's en speldjes uitgereikt worden. De organi satie was weer voortreffelijk dank zij de volledige medewerking van de poli tie en niet te vergeten de dames en he ren die als controleurs op diverse pun ten hun medewerking verleenden. ADVERTENTIE Het is altijd snel-druk in deze gejaagde wereld het is rijden, racen, vliegen het is de tijd van aktie en aktief-xijn zo is ook onze mode flitsende modellen snel-praktische stoffen sprint-kleuren kom snel kijken naar deze winnaar... 'n gemakkelijk, luchtig licht-gewicht pak. Hoofd-prijs winnaar, maar helemaal achteraan wat de prijs betreft.... mannen-zomer-mode voor U....I it da voor Vtenondaol Tot 17.30 uur 's Zatord. v. 16.30-17.30 m. Voor Rhonen 3328 Nwe Voonondaalsowof I59 RENSWOUDE Woensdag is de Renswoudese Herv. Meisjesvereniging onder leiding van mevrouw Van de Pol-Van de Broek een dag op pad ge weest. Eerste aanlegplaats was safaristad Arnhem waar ook inderdaad het leeu wenpark werd bezichtigd. Daarna ging men winkelen in Presikhaaf. Vervol gens ging de tocht via de Posbank naar de Julianatoren in Apeldoorn om daar na te gaan zwemmen in Harderwijk. Laatse halte was de Pyramide in Aus- terlitz. AMERONGEN De postduivenver eniging De Postduif te Amerongen nam deze week deel aan een wedvlucht van af Sr. Chislaan. In concours waren 139 duiven die werden gelost om 7.00 uur. De eerste duif meldde zich om 10.29 uur bij de heer K. Benschop. De uitslag was als volgt: K. Benschop 1—2—7—13; J. Wilde man 3; J. Buis en Co 41923; J. Kei man 520; J. Hendriks en Zn. 6—10—27—28; H. Rebergen Jr. 8; J. A. C. Veenhof 9121516; B. Lutjes 14—26; H. Blankestijn 17—18—21; A. Nellestein 22; L. de Wit 24 en H. Zum- brink 25. SCHERPENZEEL Voor het eerst is er in Scherpenzeel gisteren een school sportdag georganiseerd. Hieraan werd deelgenomen door de twee chr. scholen voor basisonderwijs en de twee openba re scholen. De organisatie was in han den van de dames F. Helsing en M. Beu kei, en de heren A. G. H. van Ooster- brugge, G. J. Weerkamp en M. Appelhof. Het organiserende comité was bijzon der dankbaar voor de medewerking van het gemeentebestuur. Ten eerste voor het beschikbaar stellen van het sport terrein en verder voor de beschikbaar gestelde financiën, waardoor men elk kind een verfrissing kon aanbieden, 's Morgens werden er alleen maar spelle tjes gedaan waaraan ongeveer 300 kin deren deelnamen. Daarna kwamen de drie hoogste klas sen in actie waarbij de leerlingen een diploma konden krijgen naar gelang de prestatie. Men moest verspringen, bal- wcrpen en aan een behendigheidswed strijd meedoen die uit verschillende onderdelen bestand en tot slot zes tig meter hardlopen. Er waren er 59 die A ontvingen, 118 stuks met B en 76 stuks met C, 11 stuks met D en een met E. De wedstrijden zijn zo goed aangeslagen bij de jeugd dat men er een jaarlijks terugkerend evenement van wil maken. Ik AA/WW\AAAAAA^AAAAAA^SAA/VAAA/SAAA#WVAAAAAAA/V*A/»AAAA^AIAAAAAAAAA^AA^A^AA^AA^AAA ,.lk zag, dat personeel van de gemeente bezig was met het opladen van de lijkkisten. Ze werden vervoerd naar de algemene begraafplaats. Mijn vader, aan wie ik het vertelde, vond het verschrikkelijk, dat deze gelovige Katholieken op een algemene begraafplaats zouden komen te liggen. Daar om ging hij aan pastoor .los Paumen vragen of ze niet op de Roomska- tholieke begraafplaats ter aarde konden worden besteld. Deze had daar geen bezwaar tegen. Op woensdag 29 november 1944 vond de plechtige uitvaartdienst plaats. Deze werd geleid door drie priesters: pastoor Pau men, pastoor J. R. de Boer en kapelaan P. Oostveen. Pastoor De Boer en kapelaan Oostveen waren wegens de oorlogsomstandigheden uit Wage- ningen naar Veenendaal geëvacueerd. Zij vonden huisvesting in de pastorie van pastoor Paumen. Montgomery nooit voor een klein tje vervaard het raadzaam acht eerste een omtrekkende beweging uit te voeren, zodat hij zijn tegen stander tegelijk van voren en in de rug kan aanvallen. Generaal Patton heeft vlugger succes. Het gelukt hem reeds de 22ste juli Palermo, de hoofdsaad van Sicilië, zegevierend binnen te trekken. Vandaar rukt hij met. het Zevende Leger op in oostelijke rich- Deuitvaart werd bijgewoond door alle Italiaanse krijgsgevangenen en de Italiaanse families, die te Vee nendaal woonachtig waren. Giovanni Cimarosti weet het zich nog goed te herinneren, ook al was hij een jongen van 15 jaar toen het gebeurde. Zijn vader was de armoe de van een Noorditaliaan dorpje nabij Venetië ontvlucht om in Ne derland een beter bestaan op te bou wen. In 1931 vestigde hij zich in Vee nendaal. Zijn landgenoot Zupelli had 'een plaatsje voor hem in zijn gra niet-werkerij. Een jaar later was mevrouw M. Cimarosti-Martina met haar 3-jarig zoontje Giovanni, haar man naar de Vallei-streek ge volgd. Waren het de werkloosheid en armoede in Italië, die hen naar el ders verdreven, de omstandigheden in Veenendaal waren niet zo veel beter. Ze spraken geen woord Hol lands, maar ze konden in elk geval het hoofd boven water houden. Ze hadden een zij het zeer miniem bestaan met hun drietjes. Tengevolge van elkaar opgevol- gende internationale gebeurtenissen zouden vele landgenoten in dze om geving verzeild geraken. om vroeg hii Hitler met grote aan drang om meer Duitse troepen. De Duitse Führer was daartoe niet be reid. Hij had zijn troepen veel te hard nodig aan het Oostfront Op 24 juli volgde een zitting van de fascistische Grote Raad te Rome. De „Duce" was ..beklaagde" gewor den. Hij moest toegeven, dat het er hopeloos uitzag nu hij van Hitier niet voldoende steun kon krijgen. Een motie van wantrouwen werd te gen de grote Leider ingediend en aangenomen. Zelfs zijn schoonzoon stemde voor deze motie... Als Musso lini de volgende dag terugkeert van een bezoek aan koning Emmanuel III wordt hij bij het verlaten van het paleis gearresteerd: Ettore Ginnari Wij schrijven 10 juli 1943. Twee maanden geleden was tijdens een Conferentie te Washington het be sluit genomen een aanval op Italië te ondernemen. Het Engelse achtste Leger onder Generaal Montgomery landt op de oostkust van Sicilië. Het Amerikaanse Zevende Leger van Generaal Patton zet voet op de westkust van dit eiland. Burggehoofden worden opge bouwd. De verovering van Sicilië neemt een aanvang. Duitse en Ita liaanse troepen bieden hardnekkig tegenstand. Zelfs in die mate, dat Schoolkinderen van de voormali ge St. Willibrordusschool aan de Nieuweweg leggen bloemen op het graf van de omgekomen Italianen (1946). De vertaling van de tekst op de steen, van de op 9 november 1944 omgekomen Italianen op het R.-K. kerkhof aan de Nieuweweg te Veenendaal: Pax Vobis Vrede zij U Verder: iTengevolge van de oor log verloren op 9 nov. 1944 in hun beste jaren, het leven: (volgen de namen). De barmhartigheid van God zij grootmoedig jegens uw ziel. Ontrukt aan bloedverwanten en vrienden. OP PO RTUMi SSftGiO vtv G ft C ft C ■;a C t* iÜKf&ïi s aas >5, ft - A Bidprentje van Sergio Opportuni. ting, Generaal Montgomery tege moet. Het is dan spoedig gebeurd met de Duitsers en Italianen op Sic! lië. Op 17 augustus 1944 krijgen de Geallieerden geheel Sicilië in han den. De Duitsers waren erin ge slaagd het merendeel van hun troe pen en materieel over de Straat van Messina op het vaste land van Italië te krijgen. Toch maakten Montgo mery en Patton niet minder dan 167.000 krijgsgevangenen, onder wie 37.000 Duitsers. De landing van de Geallieerden op Sicilië had in Italië grote onrust te weeggebracht. Bij zijn grotere bondgenoot Duitsland niet minder! Op 19 juli bespraken Hitler en Mus solini de recente gebeurtenissen. Hitier maakte Mussolini onomwon den duidelijk, dat hij veel krachtiger weerstahd aan de Geallieerden moest bieden. Mussolini wilde wel, maar zag daar geen kans toe. Daar- Diezeflde dag. 25 juli 1943, vormde Maarschalk Badoglio een nieuw ka binet. Te zeer overtuigd van de nut teloosheid van een voorzetting van de strijd kon Badoglio ,die als anti fascist reeds in 1940 ontslag vroeg uit militaire dienst, het gedaan krij gen onderhandelingen met de Geal lieerden aan te knopen. Op 3 sep tember komen beide partijen tot overeenstemming. Er wordt een wa penstilstand gesloten .die in feite gelijk staat met een algehele capitu latie. De Duitsers waren echter buiten de onderhandelingen gelaten. En de Duitse troepen, die zich in Italië be vonden'waren bepaald niet geneigd, het land nu maar te verlaten! De hoop leefde, dat de Italianen zich nu zelf van de Duitsers zouden bevrij den. Men had echter buiten de Duit se Generaal Kesselring gerekend. De ze rukte met 30 divisies Noord-Italië binnen. Hij drukte een beginnende arbeidersopstand ,in Milaan en Tu rijn de kop in.' En vóórt stormde hij naar Rome. Italiaanse troepen wer den, ontwapend en als krijgsgevan genen naar Duitsland gevoerd. De heer H. Huilegien en de fam. Cimarosti vertellen dat in 't jaar 1944 heel wat van deze krijgsge vangenen in Veenendaal kwamen. Ongeveer 130 man .Zij hadden be hoord tot de groep van Badoglio. Ze waren door de Duitsers krijgsgevan gen gemaakt. In Veenèndaal werden ze ondergebracht in het kamp aan de Dijkstraat. Ze moesten werken aan de bouw van stellingen en bun kers, o.a. de zware bunkers op de .„Batterijenn", aan de Buurtsteeg en aan de Nieuweweg. Mevrouw Cimarosti ontving hen vaak in haar woning 'Haar man was sterk nationalistisch gezind en trok zich hun lot zeer aan. Daarom nam hij hen dikwijls mee. Met bewogen heid denkt mevrouw Cimarosti terug aan die donderdag 9 november 1944. Albino Regazzi ,,Dante Zanardi (24), Dante Mar- telii (20), Sergio Opportuni (21) Etto re Gennari (22) en Albino Regazzi (33) waren die dag van hun werk in het kamp thuisge bleven. Dat deden ze wel vaker, bij voorbeeld met het voorwendsel, dat ze ziek waren. Juist op deze no vemberdag werd het kamp bescho ten door de Geallieerden. Vier van de jongens waren terstond dood. Dan te Zanardi leefde nog, maar was zwaar gewond. Tijdens het vervoer naar een hospitaal overleed hij. Ter plaatse werd hij begraven. Waar zijn graf precies is ,kan niemand zeggen. De familie weet niet beter, of hij ligt bij de anderen op het kerkhof in Veenendaal. Kort na de begrafenis van de vier werd door de zorg van vader Emillio Gimarosti een gedenksteen op het graf geplaatst. De kameraden van de slachtoffers hadden daarvoor geld bijeengezameld. Ook de naam van Dante Zanardi staat erop. Het mo numentje werd door de heer Bud ding aan de Kanaalweg vervaardigd en wordt nog altijd vrijwillig door de familie Cimarosti onderhouden. Mevrouw Cimarosti heeft nog een brief, gedateerd 28 december 1944. In deze brief ,die ondertekend is door 121 Italiaanse krijgsgevangenen wrodt de familie Ciamrosti bedankt voor alles wat zij voor hen gedaan heeft. Drie dagen daarna, op Oudejaars dag, moesten zij met de Duitsers naar België om te bouwen aan de stellingen voor het Ardennen-of fensief. Velen van deze jongens lie ten daar het leven. Een groep van 6 Italianen was ondergebracht in de Gelderse School. Zij moesten ook mee naar de Ardennen, maar zij „misten" de trein. Later werden ze bij de Todt tewerkgesteld. Nog weer later doken zij bij verschillende Ita liaanse families onder, die in Vee nendaal woonden. Zo maakten ze hier de bevrijding mee. Na de oorlog voerde de familie Cimarosti nog regelmatig correspon dentie met de familie van de omge komen Italianen. Zo kwam het ook, dat een broer van Sergio Opportuni in het huwelijk trad met Annie, de dochter van mevrouw Cimarosti. En dat is dan toch nog een positief punt.... SCHERPENZEEL Op de gisteren in gebouw Filalethes gehouden bejaar denmiddag. hebben de aanwezigen ken nis gemaakt met de twee nieuwe Heru predikanten van Scherpenzeel, ds. Westland en ds. Roelofsen. Ook beide predikantsvrouwen werden voorgesteld. Zij ontvingen namens de bejaarden bloemen en fruit uit de han den van mevrouw Osnabrugge. De middag werd geopend door ouder ling Nijmeijer, waarna declamatie volg de door de heer J. Hazeleger. Het be jaardenkoor liet zich ook niet onbetuigd en o.l.v. mevr. Gijsbertsen werden een viertal liederen ten gehore gebracht. Na de pauze werd door mej. Van de Band een serie dia's vertoond van de bejaar- dentocht. Deze interkerkelijke bijeenkomst werd besloten met enkele slotwoorden van beide predikanten. VEENENDAAL De EHBO-mensen hebben dit jaar bij het Avondvierdaag- se-leger meer blaren moeten behande len dan ooit tevoren. Oor/aak was de warmte, die voor de een het wandelge not verhoogde maar een ander pijnlijke voeten bezorgde. Vanavond wordt het laatste traject afgelegd. Supporters kunnen vanaf half acht in het stadspark hun bloemen kwijt waarna de laatste kilometers met muizek worden afgelegd. De route van de laatste avond is als volgt. Junioren: J. G. Sandbrinkstr., 1. Raadhuisstr., r. Boompjesgoed, I. De Palmengrift, r. Poortjesgoed, r. de Grote Pekken, 1. Boompjesgoed, Ambachtsstr., r. Peli- kaanstr.. 1. Parallelweg, 1. Groeneveld- seln. 1 de Tinneweide, (Hier opstellen voor de intocht), G. v. Schonebekestr.. 1. Valleistraat, Zwaaiplein, Hoogstraat, 1. Hoofdstraat, Markt, Kerkewijk, 1. J. G. Sandbrinkstraat, Raadhuisplein, finish Senioren: J. G. Sandbrinkstr., 1. Raadhuisstr., r. Boompjesgoed, 1. de Palmegrift, r. Portjesgoed, r. de Grote Pekken, 1. Boompjesgoed, Ambachtsstraat, r. Peli- kaanstr., 1. Parallelweg, r. spoorweg- vergang over, r. Spoorlaan. 1. Sparren laan, Larikslaan, 1. Middellaan over spoorwegovergang, Grocneveldseln, 1. De Tinneweide, hier opstellen voor de intocht waarna de route gelijk is aan het traject dat voor de junioren is op genomen. SCHERPENZEEL Woensdagmor gen hadden er in Scherpenzeel verkie zingen plaats voor een Heemraad en twee hoofdingelanden voor het Water schap De Lunterse beek. Er waren onge veer 780 kiesgerechtigden. Er werden 96 stemmen uitgebracht. Als Heemraad werd herkozen de heer W Meerveld met 91 stemmen. Als hoor Hand A. v.d. Brandhof met 87 stem n. In de vacature door het bedanken in J. Re- nes als hoofdingeland werd gekozen Jan Schimmel met 72 stemmen. VEENENDAAL Twee Veenen- dalers, de 43-jarige Van de P. en 34- jarige C. H. zijn door de Rijkspolitie te Rhenen in samenwerking met de Veenendaalse politie gearresteerd op verdenking van aanranding en poging tot aanranding. Naar eerst thans bekend is geworden, heeft het duo maandag jl. een 14-jarig meisje in de bossen bij het Bergbad aangerand. De zaterdag daarvoor had een van hen een poging daartoe gedaan bij een 9-jarig meisje. Omdat een o.d. meisjes een vrij nauwkeurige beschrij ving kon geven van de bromfiets van een van de mannen, slaagde de politie er in achter hun identiteit te komen. Ze hebben inmiddels een bekentenis afge legd. De twee mannen zijn vandaag voorgeleid voor de officier van Justitie I te Arnhem.

De Vallei | 1970 | | pagina 3