r Rumoer rond groeiend aantal studentenhuwelijken STUDENT KAN NIET AFWASSEN EN TEGELIJKERTIJD STUDEREN Prof. Nuboer: huwelijk vijand universiteit 1 2 3 scheepjeswol Italië liep zich te pletter op Israëlische muur: 0-0 Morgen wielerstrijd om Gelderse titels Bulgarije- Marokko matige vertoning Spéél met die mode...en met Scheepjeswol! speelt u mee met Scheepjeswol Coupon Stem uit de praktijk: wacht met kinderen Noodtoestand blijft in Rhodesië De modezaken hebben veel gebreide kleding ingekocht. Natuurlijk doet u met die mode mee. Maar waarom dragen wat iedereen draagt? Bepaal uw eigen gezicht! Daarom daagt deze advertentie u uit deze zomer zelf „in de pen te klimmen" en uw eigen, speelse mode te maken. Scheepjeswol helpt u met exclusieve. maar overduidelijke patronen. Om te stelen. (Maar dat hoeft niet. U kunt ze gewoon gratis krijgen ONDER DRUK INHOUD ALTERNATIEF VRIJDAG 12 JUNI 1970 Het lijkt allemaal een beetje verwarrend: Uit een onderzoek is gebleken, dat veel Nederlandse jongelui nog steeds erg veel waarde hechten aan het traditionele gezin, het huwelijk en aan het krijgen van kinderen. Nauwelijks is dit bekend geworden of de zeventigjarige Utrechtse prof. dr. j. F. Nuboer trekt fel van leer tegen het groeiende aantal studentenhuwelijken. Hij zegt zelfs: „Het celibaat is de grote kracht van de Rooms-Katholieke Kerk, het huwelijk is de grootste vijand van de universiteit". Prof. Nuboer: Onder het luiers aandoen en op de kinderen passen kan je nu eenmaal niet studeren. SALISBURY De Rhodesische rege ring heeft besloten de noodtoestand, die I infiltranten uit omliggende landen. In het parlement was het voorstel «1 vier en een half jaar duurt, met 12 goedgekeurd met 43 tegen 15 stern- maanden te verlengen, zulks onder men. meer in verband met de aanvallen, in De tegenstemmers waren de Afri- het begin van dit jaar, van Afrikaanse kaanse volksvertegenwoordigers Is prof. Nuboer zelf kortgeleden na 47 jaar huwelijk weduwnaar geworden en vader van drie kinderen, dan zo'n tegenstander van „trouwen en hou wen"?. „Welnee, helemaal niet", zegt hy. „Ik vind het huwelijk een prachtige instel ling, waar tegenwoordig veel te veel mee wordt geknoeid. De mensen breken de waarde van het huwelijk af. Daar ben ik tegen". In zijn deze week gehouden af scheidsrede had prof. Nuboer gezegd, dat het studentenhuwelijk veelal de oorzaak is van slechte studieresultaten. „In veel van die studcntenhuwelijken zijn geldzorgen, en in plaats van te werken moet de student luiers aanbin den en helpen afwassen", aldus de pro fessor. Kortom: Hij ia er tegen dat er zoveel studenten zijn die met vrouw en kinde ren in een tweekamerwoninkje zitten, terwijl zij geen geld hebben om hun ge zinnen te onderhouden. „De vrouw gaat dan maar werken om de kost te verdie nen en de student moet dan op de kin deren passen. In zo'n sfeer kan er met geen mogelijkheid worden gestudeerd", vindt prof. Nuboer. Hij is het niet eens met dr. B. Witte (35) van het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek die in een rapport tot de conclusie is gekomen, dat de meeste jongeren nog voorstan ders zijn van het traditionele huwelijk en die dit erg bedenkelijk vindt. Dr. Witte zegt daarover: „Over on derwerpen als huwelijk, gezin en het krijgen van kinderen wordt op het ogenblik inderdaad nogal gediscusieerd. Maar vergeet niet, dat maar een kleine Zomer '70 :gebreid is meer 'in' dan ooit 5. Fyne pullover, gehaakt uit Scheepjes Batollne. Voor haar. (Materiaal ca. ƒ9,50; gekocht ƒ20,-) Patroonnummer 702801 U zendt onderstaande coupon naar antwoord nummer 84 in Veenendaal. Het op deze wijze bestelde patroon ontvangt u gratis thuis. Bij het patroon vindt u een waardebon, die u recht geeft op nog meer. (Uw wol-winkelier kan u daar alles over vertellen) Dames poncho in magnifieke, actuele kleuren. Supersnel te haken uit Scheepjes Rigodon of Zermatt. (Kosten ca. 22,-; winkelprijs ca. ƒ45,-) Patroonnummer 7001u 3. Kinder poncho. Voor mini-vrouwtjes bent u nog Sneller klaar en... even snel verdiend! (Zelfgemaakt ca. ƒ13,-; in de winkel ca. 22,-) Patroonnummer 7001a 4. Voor hem: lekker weekenden in deze gehaakte pull. U maakt 't van de nieuwe zomerkwali- teit Scheepjes Batoline. (Materiaal ca. ƒ13,-; gekocht ca. ƒ.24,-) Patroonnummer: 702302 Gaarne ontvang ik van u patroon nr. Naam Adres Woonplaats N.V. KONINKLIJKE VEENENDAALSCHE SAJET- EN VlJFSCHACHTFABRl' V/H WED. D. S. VAN SCHUPPEN ZOON. VEENENOAAL groep vooruitstrevende jongelui dat doet. Ook onder de jeugd is er een grote zwijgende meerderheid, die over deze onderwerpen niet nadenkt. Zij accepte ren huwelijk en gezin klakkeloos. Zij vinden het te veel moeite om erover na te denken." Dr. Witte vindt dat jammer, „want het is goed om de belangrijke zaken van je leven kritisch te bekijken, voor dat je een beslissing neemt". Hij zegt zelf ook een voorstander te sijn van huwelijk en gezin. „Maar ik ben bewust tot de conclusie gekomen. Ik pleit ook niet voor het af schaffen van huwelijken en het kragen van kinderen. Ik vind het alleen jam mer, dat veel jongelui trouwen onder druk van onze maatschappij, dat de be slissing om te gaan trouwen al te klak keloos wordt genomen, zonder dat men heeft nagedacht over eventuele alter natieven. Deze jongeren kiezen niet voor het huwelijk. Zij accepteren het als iets voor de hand liggends, omdat hun ou ders in het verleden toch ook die stap hebben gewaagd". Heeft de praktijk dan geleerd, dat er zo veel huwelijke mislukken? Dr. Witte: „Uit een eerder ingesteld onderzoek van prof. Kooy is gebleken dat er in Nederland zo'n 150.000 huwe lijken op een eigenlijk onbevredigende manier voortsukkelen. Dat cijfer is niet helemaal betrouwbaar, want het onder zoek van Kooy was niet volledig." Akkoord, maar hebben onze voorou ders en ouders dan allemaal klakkeloos huwelijken gesloten? Hebben zij het dan allemaal fout gedaan? Dr. Witte zegt onomwonden „ja". Hij vindt het een gevaar voor de geestelijke volksgezondheid, dat belangrijke beslis singen over huwelijk en gezin worden genomen, zonder dat de mensen erover nadenken. „Onze maatscheppij ontwikkelt zich van welvaart naar welzijn, d.w.z. naar een situatie, waarin de mensen zich ook goed voelen. Als wij zonder kritiek, zonder erover na te denken blijven trouwen, kinderen geboren laten wor den en gezinnen stichten, dan geven wij het begrip „welzij»" onvoldoende in houd". Nogmaals: Prof. Nuboer is het hele maal niet eens met de opvattingen van dr. Witte. „Ik vind het een hele gerust stelling dat er kennelijk nog veel jonge lui grote waarde hechten aan het hu welijk", zegt de bejaarde hoogleraar. „Ik ben doodsbang voor het vrije seksuele leven dat veel jongeren op het ogenblik leiden". „Als ik naar de mensen kijk die lege huizen kraken en daar samen met jonge „p"Vn studentenhuwclijk kan juist een stimulans zijn voor de studie. Hjj heeft dan een gezin, waarvoor hy de verantwoordeiykheid draagt". Dat is de reactie van mevrouw Van Delft in Utrecht, echtgenote van een stu dent in de medicijnen op de uitspraak van prof. Nuboer, dat studentenhuwelyken fnuikend zijn voor de studieresultaten. Mevrouw Van Delft is 23 jaar. zy is vier jaar getrouwd en heeft twee kleine kinderen, waarvan de jongste nog in de box zit Zou zij, na een vierjarige ewaring ook anderen adviseren een studenten- huwelijk aan te gaan? Mevrouw Van Delft: „Het ligt er helemaal aan hoe je bent. Als je toch intens verliefd op elkaar bent... Stel dat een student zoveel aan zijn meisje denkt dat hij helemaal niet meer kan studeaen... Trouwen is dan toch veel beter dan niet kun nen studeren?" „Maar er zijn ook studenten die zeggen: Ik wil eerst mijn studie afmaken voor ik trouw. Wanneer zij dat volhouden heb ik erg veel respect voor deze mensen". Wanneer zij opnieuw voor de keuze stond, dan zou mevrouw Van Delft op nieuw kiezen voor het huwelijk met „haar" student. „Maar", zegt zij er bij, „ik zou dan wel wat langer willen wachten met het krijgen van kinderen. De grote moeilijkheid is natuurlijk altijd-, dat het rustig in ons huisje moet zijn wanneer mijn man studeert." Mevrouw Van Delft woont met man en kinderen in een klein oud Utrechts huisje. Mevrouw Van Delft: „Een studentenhuwelijk geeft wel extra spanningen. Vooral wanneer mijn man pal voor een examen zit. Dat vraagt veel van een vrouw. Je moet altijd vrolijk zijn en je man proberen op te peppen. Het is één keer gebeurd dat ik in examentijd twee maanden naar mijn moeder ben gegaan. Ons jogste kid was toe verkouden en dus hangerig. Dat ik wegging is niet zó vreemd. Ik weet dat collega's van mijn man hun kinderen in examen tijden ook naar hun ouders brengen. Maar na twee maanden zei mijn man: Kom alsjeblieft weer terug, want het is zo'n rotzooi in huis..." Student Van Delft heeft een part-time baantje, dat hij redelijk kan combineren met zijn studie. Over studieloon zegt zijn vrouw: „Wanneer zij na hun examen als semi-arts in een ziekenhuis werken, mogen de studenten echt wel iets extra's hebben. Zij zijn dan immers de hele dag in touw." Mi]»ii>ii^^iiWi^lMMiK:ii::r.m - m ken? Zoiets heeft Iets dierlijks, dat de basis van onze maatschappij aantast. Is dat misschien het alternatief voor het huwelijk, waarover dr. Witte spreekt?" Prof. Nuboer gelooft niet in een al ternatief voor het huwelijk. „Je kunt natuurlijk wel nadenken over eventuele alternatieven, maar je komt er toch niet onder uit, dat in onze maatschappij een door kerk of overheid gelegaliseerd hu welijk sociale zekerheid geeft aan eventuele kinderen". „Wanneer je het huwelijk zou ver vangen door iets anders, dan zou je de structuur van onze maatschappij ook moeten veranderen. Zoiets kost tijd. Misschien wel honderden jaren. Daar om geloof ik niet in alternatieven. Maar ze zullen mij wel weer uitmaken voor een oude man, die niet meer in deze tijd past". mmmmmmm meisjes leven zonder dat zij getrouwd zijn, dan zeg ik: Voer mij hoeft dat al lemaal niet". „En ook als zij wel getrouwd zouden zijn zou ik kritiek hebben. Een huwe lijk, waarin wel liefde is maar geen geld. is gedoemd te mislukken. Geld in een huwelijk geeft bestaandszekerheid. Alleen geslachtsrijpheid is niet genoeg. En er zijn heel wat jongelui die tegen woordig trouwen, zonder dat zij een ge zin kunnen onderhouden. Kijk maar naar al die studentenhuwelijken". „Alles wat dr. Witte egt is natuurlijk erg interessant", zegt prof. Nuboer. „Maar ik zie het aan mijn studenten, die trouwen nog voordat zij zijn afge studeerd. Zij doen afbreuk aan de waarde van het huwelijk. Vindt u het zo menswaardig, om te zien dat er in een gekraakt leeg huis jongens en meisjes naakt op een matras naast elkaar marihuana liggen te ro- TOLUCA Elf Israëlische ama teurs, wier namen voor het merendeel volslagen onbekend zijn, zijn er bijna in geslaagd om het heldenfeit van de Bijbelse David, die de reus Goliath doodde met een steen, te evenaren. Bijna, want Israël heeft het van „su persterren over borrelende" Italië niet verslagen. Maar wel dwongen de Isra eli de „Azzuri" tot een gelijk spel, dat in deze omstandigheden even vernede rend mag worden genoemd. De bittere pil wordt echter voor de Italianen enigszins verguld door het feit, dat zij zich door deze 0-0 ge plaatst hebben voor de kwartfinales. Al wordt deze „prestatie" wel wat ont luisterd door hun doelsaldo na drie wedstrijden: één doelpunt voor (tegen Zweden) en nul doelpunten tegen. Reedsdirect na het beginsignaal van scheidsrechter Moraes maakten de Ita lianen kenbaar, dat er tegen Israel geen gebruik zou worden gemaakt van het „catenaccio elastico", het beruchte made in Italy verdedigingssysteem. Nee, donderdagavond zou Italië, voor de gelegenheid gekleed in zwart-wit in plaats van azuurblauw, laten zien, dat het beschikt over briljante aanvallers. De eerste fluittonen van Moraes wa ren nog niet weggestorven of Riva, Mazzola, Boninsenga en Bertini stoven het Israëlische doel tegemoet... om te lianen, alle 22 in de weg staande Israë- die voorlopig niet van plan waren om uit hun eigen strafschopgebied weg te gaan. Met een hopelijk betrouwbare Vissoker in het doel maakten zij zich op om het vermoedelijk langste beieg te doorstaan, dat ooit in de historie van het. wereldkampioenschap is beschre ven. Maar, onvermijdelijk, kregen de Ita lianen, alle 22 in de weg staande Israë lische benen ten spijt, kansen. Alessan- dro Mazzola, de beroemde spits van In- ter, zelfs twee binnen tien minuten, beide malen echter was het David Pri mo, die hem in uiterste instantie het scoren onmogelijk maakte. In de tiende minuut kwam Luigi Riva na een per fecte pass van Boninsegna alleen voor Vissoker. Hij talmde echter te lang met schieten en toen was het alweer Primo, die hem van de bal drong. Zo liep Italië storm tot aan de 36e minuut met in de 35e minuut zelfs een buitenspeldoelpunt van Boninsegna toen Mordechai Shipler voor een wonder scheen te gaan zorgen. Na een magnifieke pass flitste hij door de Ita liaanse verdediging en kwam oog in oog met doelman Albertosi. Shpigler maakte echter dezelfde fout als Riva: hij schoot niet snel genoeg en bood zodoen de Albertosi de kans hem de bal van de schoen te duiken. Na de rust verscheen Italië met Gian ni Rivera in plaats van De Menghini en Israël met Rom in plaats van Feigen- baum. De Israëli hadden vooralsnog meer geluk met hun wissel dan Italië. Want in de 48e en 50e minuut slaagden zij èr weer in Albertosi tot reddend op treden te dwingen. Deze momenten van gevaar schenen de Italianen te inspire ren en eens te meer trokken zij ten aanval. De Israëlische verdedigers brachten nu echter een nieuw wapen in de strijd: hardheid. Een regen van kussentjes, kroon kurken en papieren bekertjes daalde vanaf de tribune neer op Primo, toen hij Boninsegna in de 60e minuut een doorbraak belette door hem met beide benen in de rug te springen. Ge volg: Primo in het boekje van de Mo raes. Tekenend voor de onmacht van de Italiaanse voorhoede was, dat verdedi ger Fachetti in het laatste deel van de strijd de gevaarlijkste aanvaller werd. Herhaalde malen was hij degene, die met harde schoten het dichtst bij een VEESSEN. De Wezeper wielerver eniging „De IJsselstreek" organiseert morgen op een parcours, met start en finish op de IJsseldyk te Veessen, de Gelderse kampioenschappen wielren nen voor adspiranten, nieuwelingen en amateurs. Verheugend ia het dat bij de amateurs ook Fedor den Hertog aan de start verschijnt. Den Hertog zal trachten zijn vorig jaar behaalde titel te prolongeren. Cou reurs als Arie Hassink uit Neede, Henk Botterhuis uit Bavel, Hans van Bavel uit Boxel, welke laatste lid is van Groenewoud (Nijmegen) en Dries van Wijhe uit Oosterwolde zullen proberen Den Hertog de voet dwars te zetten. Renners als John Cornelisse uit Nijme gen, Jan van de Kamp uit Arnhem en de gebr. Harm en Wim Holsrtege uit Nunspeet zullen van meet af ook in 't voorste gelid fietsen. Overigens, wan neer het materiaal bij Fedor den Her tog heel blijft dan twijfelen we er niet aan, of in de slotfase zal hij alleen aan de haal gaan, evenals vorig jaar, toen renners als Joep de Ruiter, John Corne- lissen, Henk Roelofs en Dries van Wij he hem niet konden bijbenen. Bij de nieuwelingen kan de Apeldoorner Ger- rit Möhlman de titel prolongeren. Ove rigens zal hij nu veel concurrentie krij gen van zijn plaatsgenoot Chris Bon- gers, van Henk Rossen uit Alverna, D. Goorman uit Zutphen, Dries Schuur man uit Oldebroek en van de Arnhem mers F. Smits, M. Bruysten, G. Bosman, W. v.d. Berg, B. Arendsen, A. van Ame- rongen uit Rheden en de Wageningers J. J. Castelein en P. Claes. H. Reuling uit Nieuw-Wehl, W. van Binsbergen uit Vbabberich en de gebr. Sas uit Scher- penzeel spelen vermoedelijk ook een rol van betekenis. doelpunt kwam. Maar ook het zowegen van de lange Facchetti kon Italië niet aan de zo be geerde treffer helpen. Al kwam het daar wel vlak bij toen Riva, na een lange pass van Bertini, de bal met een fraaie kopstoot achter Vissoker depo neerde. Maar weer had de Moraes bui tenspel geconstateerd. Slechts de hoge hekken beletten de woedende toeschou wers om handtastelijk te worden tegen de Ethiopische grensrechter Tarekegn. Zo sleepte de wedstrijd zich naar hel voor de Israëli zeer bevredigende einde. Al moet wel ten nadele van de Israëli worden gezegd, dat zij vooral in he» laatste kwartier zich beperkten tot bal bezit en het neermaaien van eenieder die niet hun kleuren droeg. LEON De laatste wedstrijd uil groep 4, tussen Marokko en Bulgarije, had geen doel meer, was tempoloos en nauwelijks geanimeerd. Het resultaat is aanvaardbaar, gezien het weinige goeds, dat de twee ploegen hebben laten zien Hoewel Marokko voldoende kansen heeft gehad om met een beter resultaat weg te komen dan 1-1 en daardoor hel debuut van Afrika in dit kampioen schap meer gestalte te geven tegen Bul garije, dat ver, heel ver, onder zijn ver wachte niveau is gebleven. Tegen de Marokkaanse amateurs bleef Bulgarije op het gebied van con ditie duidelijk achter. Dat bleek vooral in de tweede helft, nadat Marokko voor de rust herhaaldelijk ver was terugge drongen door de technisch beter ge schoolde Bulgaren. Ook na de rust hield Bulgarije Marokko nog een kwartier in zijn betrekkelijk vaste greep, maar via een onverwachte uitval en een blunder van doelman Jordanov kwam Marokko op gelijke hoogte. Bij snelle tegenstoten heeft Marokko zeker zoveel gelegenheden gehad te scoren als Bulgarije, maar daarbij bleek duidelijk het zwakke punt in het Ma rokkaanse voetbal. Schotvaardigheid is bij de Marokkanen weinig ontwikkeld, want waar Hazzaz herhaaldelijk al zijn talenten als doelman heeft moeten de monstreren werd er aanzienlijk minder gevraagd van de capaciteiten van Jor danov. Voor Bulgarije kwam dat niel ongelukkig uit, want de Bulgaarse doel man speelde bepaald niet in zijn zon dagse vorm. Bulgaarse school in de eer ste helft tweemaal tegen d«~ paal en nam vijf minuten voor de rust door Jetsjev de leiding. De gelijkmaker ont stond toen Jordanoo misgreep op een schot van Chagouani.

De Vallei | 1970 | | pagina 12