Franse Maoïsten nog steeds bijzonder actief Kleine groep goed getrainde en vastberaden agitatoren Galstenen e.d. zijn van de patiënt FAVETEX Alain Geismar: communisten verraders van de arbeiders kTEENENDAAL - NIEUWEWEG 153 Omstreden foto's als bewijs VERKWANSELD CELLEN GEVANGENIS TANDARTS FABRIKANTENKOMBINATIE VRIJDAG 12 JUNI 1970 ,RODE PANTERS' VERWACHTEN REVOLUTIONAIRE OORLOG „Wij, de Maoïsten van uiterst links, beramen een nieuwe mei-revolutie in Frankrijk, zoals die van 1968. Want het systeem, waarin wij nu leven, is ver keerd. Wij doen dat alleen, want wij kunnen op niemand steunen, zelfs niet op de communistische partij. Wij staan nog op ons zelf, maar wij werken hard. Want zowel de Russische revolutie als de Chinese heeft bewezen, dat een kleine groep vastberaden, goedgetrainde agitatoren op het gunstige moment de massa in beweging kan brengen en de situatie totaal veranderen. Wij willen en wij zullen bourgeoisie steen voor steen afbreken. Wij werken voor de revolutionaire volksoorlog. Wanneer die eenmaal losbarst, kan ik nog niet zeggen. Maar hij zél komen. En dan zal hij heel wat kosten. Aan materiële schade, maar ook aan tranen en bloed. Pas daarna kan een menswaardige maatschappij worden opgebouwd, zonder uitbuiting, zonder discriminatie, zonder honger en armoede". Aan het woord is Alain Geismar, de leider van Frankrijks „Rode Panters". Samen met Daniel Cohn-Bendit ontke tende hü het studentenoproer van 1968. Sinds enkele dagen wordt hij gezocht door de Franse politie, op beschuldiging van opruiing. Als hij gearresteerd en veroordeeld wordt, kan hij drie jaar ge vangenisstraf krijgen. Maar daarvoor is hij niet bang. „De beweging kan ook al draai ik de cel in niet worden tegengehouden. Er zijn anderen, die mijn werk overnemen. De zaak is beter georganiseerd dan twee jaar geleden. Van de mislukte mei-revolutie van '68 hebben ook wij veel geleerd". Alain Geismar: Nu stuurt hij geschoolde agitatoren naar elke maatschappelijke protestde monstratie, ongeacht of die uitgaat van studenten vrachtautocheuffeurs, win keliers of boeren. Geismar is van mening, dat de op stand van 1968 is mislukt doordat de massa in zichzelf verdeeld raakte en een compromis sloot met de duivel. Deze keer hoopt hij het beter te doen. Hij hoopt de gevestigde orde te beuken „tot het niet langer mogelijk is dat ie mand zijq medemens uitbuit." In zijn zinnen komen de wóórden „machinegeweer" en „molotow cocktail' voor, maar hoe fel hij zich ook uit, hij maakt persoonlijk ruit de indruk van een uitzonderlijk fanaticus behalve dan dat hij op zijn zachte wollen pullo ver een groot, helder rood Mao-tsje- Toeng-insigne draagt. Geismar's welsprekende bruine ogen knipperen niet als hij beschrijft wat de vorige keer verkeerd is gegaan. Hij vertelt over de nieuwe basis van zijn macht werklieden en zijn nieuw tactiek *het onverwachte, net ongewone. De vorige keer hebben Geismar en Cohn Bendit het land in een zo om vangrijke werkstaking gestort, dat het land er economisch nog altijd niet hele maal bovenop is. Maar daar kwam een eind aan toen de communistische partij, de door de communisten geleide vak bonden en de bourgeoisie, zich af scheidden en met de regering gingen onderhandelen over aanzienlijke loons verhogingen. „Zij schipperden", zegt Geismar, die de orthodoxe communisten „socio-fas- cisten" noemt. „Zij hadden moeten we ten, dat compromissen altijd onder het gezag van de staat staan. Zij hadden tien miljoen mensen in staking en zij verkwanselden hen voor de loonsverho gingen. Sindsdien zijn de prijzen geste gen en nu hebben zij niets behalve dat niemand meer staakt". „Wij zijn van mening dat de dag waarop de communistische partij een verraadster van de arbeidende klasse kon worden genoemd die dag vlak na de Tweede Wereldoorlog is geweest, PARIJS Drie studenten van de rechten-faculteit van Nanterre, zijn voor de politierechter verschenen, op verdenking van medeplichtigheid aan geweldpleging tegen de politie, tijdens de ongeregeldheden van begin maart op de campus van Nanterre. De verden king is gebaseerd op foto's, die een po litieman tijdens de incidenten heeft ge nomen. De drie verdachten hebben het ten laste gelgde ontkend. Een persfoto graaf heeft getuigd, dat de foto's ver valst kunnen zijn, zonder dat dit aange toond kan worden. Volgens zijn getui genis is de agent, die de foto's heeft genomen, in een gebouw, waar hij in burger fotografeerde, betrapt op het dragen van een pers-armband, waarop hij geen recht had. De vakbond van persfotografen heeft daarop een aan klacht tegen hem ingediend. De advocaten van de verdachten heb ben om hun vrijlating verzocht. Zij me nen dat het gebruiken van foto's als bewijsmateriaal bij de rechtspleging onwettig en gevaarlijk is. toen zij een compromis sloot met gene raal De Gaulle en haar wapens inruilde tegen drie ministerszetels. „Men brengt geen revolutie tot stand door zich meester te maken van de re gering. Men moet verder gaan en pro beren de burgerlijke denk- en levens wijze uit te roeien. Dat is Maiïsme. Mao heeft het eens zo gezegd: „De macht woont in de loop van een vuur wapen". De tweede splitsing van 1968 was het samenklonteren van socialisten, Trotz- kisten en de meeste studentengroepen, die tezamen wegdreven. De derde macht was de groep van Geismar, die de bezetting van fabrieken organiseer de en het eerste gewelddadige verzet tegen wat Lenin „de speciale strijd krachten van de ondrukking noemde", de politie en oproerbestrijdingseenhe- den. De groep van Geismar, thans bekend als proletarisch links, was volgens Geismar de enige die zich realiseerde, dat de fabrieksarbeiders de werkelijke revolutionaire macht waren. De stu denten zijn niet langer de tactische voorhoede, en de steun van intellectue len heeft in elk geval slechts beperkte waarde. „Want", zegt Geismar, „de re gering vreest acties in de fabrieken veel meer dan op de universiteiten". Vandaar dat zijn militanten in de fa brieken cellen organiseren, die tegelij kertijd politiek, unionistisch en militair zijn. Zij werken hard voor de gastar beiders uit Afrika en het Middellandse zee-gebied, die in de regel in miserabele krottenwijken leven. Geismar wil niet zeggen hoeveel cel len hij heeft. De Maoïsten heffen con tributie maar reiken geen kaarten uit. Hij ontkent dat hij steun ontvangt uit welke buitenlandse bron dan ook. De conservatieve pers beschuldigt hem soms van het aannemen van giften van de ambassade van communistisch Chi na. Volgens bevoegde zegslieden tellen de Maoïstische activiteiten, samen met ver bonden groepen slechts tientallen of dozijnen personen. Maar men heeft waargenomen, dat een handvol Maoïs ten op het hoogtepunt van een demon stratie verscheidene honderden niet bij hen aangesloten heethoofden achter zich wisten te krijgen en tezamen slaagden zij erin leiding te geven aan duizenden. „Het is onze plicht aan elke massabe weging deel te nemen en te proberen die in onze richting te leiden", vindt Geismar. „Als daarbij geweld moet worden gebruikt, dan zij het zo". Deze Maoïstische opvatting van het gebrui ken van geweld heeft een Parijs' dag blad aanleiding gegeven hen „Rode Panters" te noemen, naar de Zwarte Panters van Amerika. Geismar ver klaart zich gevleid door de vergelij king, omdat de Zwarte Panters onze zusterpartij in Amerika is. Evenals de Zwarte Panters zitten de Maoïsten vaak in moeilijkheden. Geis mar gelooft dat er gemiddeld op elk tijdstip 30 in de gevangenis zitten. „Ik kan zelfs niet zeggen of ik van avond nog vrij zal zijn", aldus Geismar. „Het is voor de politie gemakkelijk mi litanten te arresteren, maar het is dui delijk dat het onmogelijk is, het Maoïs- me tegen te houden, omdat het gewoon de uitdrukking is van de wil van de massa's" Geismar en zijn activisten gebruiken ongewone methodes om hun doel te be reiken. Zo geloven zij in het afzonde ren van de bedrijfsleiding in haar kan toren. Geismar vertelde dat zij dit ge middeld viermaal per week doen, maar het nieuws erover wordt stilgehouden omdat de regering uitbreiding vreest. Het is Maoïsme als na een plotselinge prijsverhoging iemand 30.000 metro kaartjes steelt en die uitdeelt aan ar beiders, die uit de fabrieken komen. Het is ook Maoïsme als vrachtauto chauffeurs en winkeliers in vrije weekeinden de grote wegen blokkeren en als boeren gerechtsgebouwen onbe reikbaar maken met meststrooiers. Geismar noemt dit: „Partisanenoorlog gewelddadigheid zonder schieten". Tot dusverre bereiden de Maoïsten de massa's alleen voor op de werkelijke strijd. „Op het ogenblik gaan we niet de straten in met machinegeweren", zegt hij. „Dat zou over de hoofden van de massa's heengaan". „Maar als de volksoorlog eenmaal losbarst," gelooft Geismar, „zal het een lange bloedige en bittere oorlog zijn, maar we moeten er doorheen. Want pas op de puinhopen van deze maatschappij is de opbouw van een rechtvaardige wereld mogelijk". AMSTERDAM Een patiënt kan ei gendomsrechten doen gelden op li chaamsdelen, zoals galstenen, gerese- ceerde darm of appendix, geamputeer de lichaamsdelen, verwijderde li chaamsvruchten enz. Voorts op inge slikte voorwerpen, voor zover die zijn eigendom waren en door de huid bin nengedrongen voorwerpen, indien die niet aan een ander of aan niemand toe behoorden. Ook heeft een patiënt recht op bij een ingreep gebruikt operatiema teriaal, voor /over dit zijn eigendom was. Dit wordt opgemerkt in de rubriek Vraag en antwoord in het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskunde, waarin over dit onderwerp een vraag wordt gesteld. Het Is, zo wordt in het antwoord op gemerkt, in vele ziekenhuisinrichtingen en bij vele specialisten gewoonte stil zwijgend te veronderstellen, dat de pa tient indien hij niet uitdrukkelijk het verlangen te kennen geeft eigenaar te blijven afstand doet van a) wegge nomen lichaamsdelen, resp. van b) os- teosynthesemateriaal enz., ook voor zo ver door hem betaald, c) ingeslikte voorwerpen en door de huid binnenge drongen voorwerpen, behalve wanneer deze waarde voor hem hebben. Gewoonte schept echter geen recht, tenzij de wet daarnaar verwijst. Er zijn Zo was het in mei/juni 1968 in Parijs, zo is het zo nu en dan ook nu, anno 1970 weer in de Franse hoofdstad. De monstrerende en vechtende studenten, geleid en in beweging gebracht door Alain Geismar's Rode Panters, in con flict met de verbeten, hard optredende Franse oproerpolitie. Volgens Geis mar en zijn medestanders zullen beel den als dit voorlopig nog wel blijven verschijnen, totdat eindelijk de tijd rijp is voor hun revolutionaire volks oorlog". altijd patiënten, die hun galstern (vooral als dat een groot aantal betrel bij wijze van spreken een grote zak voli graag meenemen. Een voorbeeld van weggenomen voorwerpen van waarde vormen de gouden kronen en bruggen (tandheel kunde). Elke verstadige tandarts vraagt zijn patiënt(e) terloops of hij die wil meenemen of achterlaten. Gezien de minimale oud-goudwaarde per kroon of brug laat de gemiddelde patiënt (e) die kroon of brug achter bij de tand arts, die een dergelijk voorwerp dan min of meer achteloos in een zak of doos werpt, om de inhoud per kilo te verzilveren. Maar aan de eerst ver wijderde melktand van haar kind hecht bijna elke moeder waarde Ingeslikte voorwerpen, die het eigen dom van derden zijn, behoren ter be schikking van die derden te worden ge steld. Hierbij wordt gedacht aan lepels, vorken enz., die een gedetineerde inslikt of aan ingeslikte gestolen, zilveren of gouden voorwerpen. Ingeslikte voor werpen door een kind kunnen voor de ouders curiositeitswaarde hebben en zij kunnen daarop dan ongetwijfeld eigen domsrechten doen gelden. Huisartsen en vooral specialisten zul len er goed aan doen zich voldoende te realiseren welke betekenis de in de ge stelde vraag genoemde voorwerpen voor de patiënten en voor de justitie, resp. voor de rechtsbedeling zouden kunnen hebben. Zelfs ook voor de be trokken huisartsen en specialisten, o.a. indien hun een kunstfout wordt verwe ten, terecht en vooral ten onrechte. Tot slot wordt nog opgemerkt, dat juist omdat achteraf civiel strafrechte lijk en tuchtrechtelijk de operateur verweten kan worden waardevol be wijsmateriaal achteloos te hebben op geruimd en daardoor laakbaar te heb ben gehandeld, de simpel schijnende vraag wat extra is uitgediept en uitvoe rig beantwoord. VLAK BIJ AUTOBAANVIADUCT ARNHEM: Steenstraat 1 - DEN BOSCH: Kasteleinenkampweg BREDA: van Coothplein hk. Ginnekenstraat - EINDHOVEN: Wal no. 18 - LEERDAM: Nieuwstraat 64 - MAASTRICHT: Kesselskade 40 en 41 - VENLO: Parade 40

De Vallei | 1970 | | pagina 13