gmg via strafschop in Mexicaans geweld tenonder Engeland kreeg strafschop en daarmee zege cadeau \A ■nil UIL voor 25 Stand na drie ronden Etappezege voor Bitossi VEENENDAAL - NIEUWEWEG 153 In kwartfinale tegen Duitsland OV0MAI.Ï]Ni:« Nieuws van de transfermarkt Dancelli won tijdrit in Ronde van Luxemburg Hoger loon bij verzekeringen <y W® BESTE Bij aankoop van een MODEMANTEL in de klasse van 50.- tot 75 gulden kost de 2e mantel slechts Bij aankoop van een T0P-M0DEMANTEL in de klasse van 75.- tot 140 gulden de 2e mantel uit deze serie voor slechts De 2e MANTEL tegen die vreemd lage prijs mag ook voor uw zuster, uw moeder of een vriendin FABRIKANTENKOMBINATIE VRIJDAG 12 JUNI 1970 sport MEXICO-STAD Jean Thissen, de achterspeler van Standard Luik, zal de naam Norberto Coerezza waarschijnlijk zijn hele leven niet meer vergeten. In de zestiende minuut van de wedstrijd Mexico-België bestrafte deze Argentijn se arbiter een actie van de Belg, die met Valdivia op een pass van Fragoso sprintte, volkomen ten onrechte met een penalty. België, dat al bij het betreden van het veld in het volledig uitverkochte Aztekenstadion door de 110.000 toe schouwers was uitgefloten, scheen nadat aanvoerder Gustavo Pene Mexico uit de strafschop aan een voorsprong van 1-0 had geholpen, volledig onder de voet te worden gelopen. In de onvoorstelbare en onbeschrijflijke herrie in het immense stadion van de Mexicaanse hoofdstad werden van kranten grote vreugdevuren gestookt en elke keer wanneer een Belg de bal speelde werd hij onthaald op een fluitconcert. Het getuigt echter van de grote morele kracht van het Belgische elftal, dat het ondanks de onrechtvaardige beslissing van Coerez za, die later door vele voetbaldeskundigen een schandaal werd genoemd, en het tumult, dat het Mexicaanse publiek maakte, overeind bleef. De stand bij het wereldkampioen schap voetbal is na donderdagavond als volgt: Na een half uur konden de Belgen, toen de Mexicaanse stormen waren uit geraasd, zichzelf enigszins aan de aan val gaan wijden. Het bleef aanvanke lijk bij wat schuchtere pogingen, maar toen Van Moer en Dockx steeds meer greep op het middenveld kregen, waar zij onvoorstelbaar veel werk verzetten, moesten de Mexicanen in de verdedi ging. Een afstandsschot van Polleunis bezorgde Calderen in de 33e minuut de grootste moeite. De Mexicaanse doel man wierp zich op de bal, maar slaagde er niet in deze klemvast te krijgen. On der zijn lichaam door schoof de bal juist langs de voor de Belgen verkeerde kant van de paal. België voelde dat het kon. Polleunis kreeg nog een goede kans na een pass van Van Moer, maar de Belgische aanvaller had weinig ge luk met zijn schot. Ook Semmeling was twee minuten later niet gelukkig toen hij, alleen voor Calderon, half in de grond trapte. Het Mexicaanse publiek bleef ondanks het Belgische overwicht in de slotfase van de eerste helft uiter mate luidruchtig en toen Coerezza af floot, leek het of Mexico de wedstrijd al gewonnen had. Hoe moeilijk de Mexicanen het nog zouden krijgen bleek in de tweede helft. Vijfenveertig minuten lang vochten de Belgen vergeefs om de ruim verdiende gelijkmaker. Zelfs scheids rechter Coerezza, die duidelijk blijk gaf zich te willen revancheren voor de dubieuze penalty, kregen de Belgen op hun hand. Het hielp België allemaal niets. Toch leek het of Puis in de 48e minuut voor een treffer zou zorgen. Uit een corner schoot hij hard in, maar de bal werd op de doellijn gestopt door Vantolra. Eenzelfde situatie deed zich tien minuten voor het eindsignaal voor toen Devrindt, die na de hervatting voor Polleunis in het veld was geko men, met een lob vanaf de rand van het strafschopgebied Calderon verraste. Een snel teruggelopen Mexicaanse ver dediger kon de bal nog juist van de doellijn wegtrappen. Tussen die twee unieke kansen had het spel zich vrijwel voortdurend in het Mexicaanse strafschopgebied afge speeld. Mexico, fanatiek aangemoedigd door het publiek, verdedigde massaal. Wanneer de bal maar uit het zestien metergebied was, leek dat al voldoende voor de Middenamerikanen. Zeker acht goede kansen kreeg België nog, maar het ontbrak aan een afwerker. Ook in de 60e minuut, toen Coerazza eindelijk een mogelijkheid zag om de Belgen de hand te reiken. Op de rand van het strafschopgebied gaf hij de Belgen een vrije trap, die echter door Dockx zeer slecht werd ingeschoten. Puis trof in de 83e minuut de paal en Calderon had een keer de grootste moeite met een schot van Devrindt. Wat de Belgen ook probeerden, het was allemaal vergeefs. En toen Coerezza dan eindelijk voor de laatste keer floot, brak een waar pan demonium los. Vlaggen werden in brand gestoken, het Mexicaanse volks lied werd door de toeschouwers gezon gen en nadat de elf Mexicaanse voet ballers de ovaties in ontvangst hadden genomen, maakte het publiek zich op om in de straten van Mexico-Stad het feit te vieren, dat Mexico voor de eer ste maal in de geschiedenis de kwartfi nales van een wereldkampioenschap had bereikt. LIESTAL De Italiaanse wielrenner Franco Bitossi heeft donderdag de eerste etappe van de Ronde van Zwitseland voor beroepsrenners gewon nen. Hij legde de 185 kilometer van Murten naar Liestal af in 4 uur 57 mi nuten en 38 seconden. De tweede plaats was voor zijn landgenoot Felice Gimon- di, die de Duitser Rudi Altig juist voorbleef. Beiden noteerden de zelfde tijd als de winnaar. Altig be houdt de leiding in het algemeen klas sement door zijn overwinning in de tij- drit van woensdag. GUADALAJARA In Leon zal zondag de finale van het vorige we reldkampioenschap worden herhaald. Door een overwinning van 1-0 op Tsjecho-Slowakije bereikte Engeland, na zijn slechtste wedstrijd van het toer nooi in Guadalajara, de kwartfinale, waarin de ploeg West-Duitsland ont moet. Engeland had aan een gelijk spel ge noeg om kwart-finalist te worden, Tsjecho-Slowakije streedt niet meer voor de eigen kans, maar slechts voor die van Roemenië. Dat uitgangspunt heeft zijn stempel gedrukt op het be gin van de wedstrijd, waarin de ge spannen Engelsen probeerden met rui me, maar ^onnauwkeurig opgezette aanvallen een doelpunt te forceren en daardoor de weg naar de volgende ronde praktisch veilig te stellen. Engeland heeft Leon gehaald, maar niet zonder medewerking van scheids rechter Machin (Fr.), die absoluut niet was opgewassen tegen de felheid, waar mee beide ploegen elkaar te lijf gingen. Enkele minuten na de rust stuitte Ku- na Colin Bell, die tot m het Tsjecho- slowaakse strafschopgebied was door gedrongen. Beide spelers kwamen ten val en onmiddellijk daarna raakte Ku- na de bal met de hand. Van opzette lijk hands kon nauwelijks sprake zijn geweest, maar toch gaf Machin een strafschop. Debutant Allan Clarke greep die buitenkans met een trefzeke re rechter voet. Terwijl Ivo Viktor gokte op de linkerhoek schoof Clarke de bal laag in de rechterhoek. Engeland heeft het moeilijk gehad met de Tsjechen, die, geprikkeld door het soms harde verweer van de Engel sen van 't voor hen in feite onbelang rijke duel, een prestigeslag gingen ma ken, waarin zij ook wilden aantonen in hardheid weinig voor de Engelsen on der te doen. De wereldkampioenen, toch al niet populair in Guadelajara, ver speelden hun laatste restje „goodwill" door hun povere voetbal en stonden be halve tegen de Tsjechen ook tegenover 40.000 toeschouwers, die hun sympathie volledig aan de reeds uitgeschakelde ploeg hadden geg even. Engeland had het bovendien verschrikkelijk moeilijk met zichzelf. In de achterhoede had Alf Ramsey weer een plaats ingeruimd voor Jack Charlton, die zijn aanwezig heid vooornamelijk bewees door kei hard in te grijper wanneer de voorhoe de van de Tsjechische lichtgewichten in zijn buurt kwam. Op het middenveld was Bell veel minder overtuigend dan Ball in de vorige wedstrijden en Clarke en Astle overtuigden als aanvallers veel minder dan Lee en Hurst. Hoewel Keith Newton, geblesseerd in de openingswedstrijd, zijn plaats als rechtsachter weer had ingenomen, was de kracht van de Engelse verdediging er zeker niet groter op geworden. In het hart van de defensie was Jack Charl ton een zwakke schakel en dat veroor zaakte een onrust in de ploeg, die zich uit die achterste rij naarvoren voort plantte. Cooper en Newton speelden veel minder offensief dan in de eerste twee wedstrijden en niet alleen omdat Engeland aan een gelijk spel genoeg had, maar omdat hun aanwezigheid in de buurt van Charlton vaak dringend nodig was. De Engelse achterhoede kreeg geen vat op de voortdurend van plaats wisselende Tsjechische aanval lers. Bovendien drukte de extra last van de steeds mee oprukkende verdedi gers Dobias en Hagara.die op het mid denveld te weinig afgestopt werden, zwaar op de Engelse verdediging. In feite bleef alleen Gordon Banks zichzelf. De Engelse doelman werd, in weerwil van de talrijke Tsjechische aanvallen, zelden serieus op de proef gesteld, omdat de vuurkracht van de Slowaken (Adames, Petras, Jokl) ver bij hun andere kwaliteiten achterbleef. Niettemin toonde Banks door uitstekend getimed ingrijpen opnieuw in ieder ge val de beste doelman van Engeland, zo niet van de gehele wereld, te zijn. Maar zelfs Banks ontkwam niet aan de ver lamming, die de gehele Engelse ploeg lang in zijn greep had en acht minuten Groep 1 Rusland Mexico België El Salvador 3 3 3 3 2 2 1 0 1 1 0 0 0 0 2 3 •—1 3-0 4—5 0—9 6 0—3 4 2—1 2 4—5 0 2—7 Franco Bitossi passeerde als eer ste de finish in de eerste etappe van de Ronde van Zwitserland. Gimon- di, geheel rechts werd tweede en Al tig derde. De Tsjechische doelman Viktor gaf in deze situatie de Engelsman Allan Clarke geen kans. Zijn ploegge noten Mig as (miden) enKuna (rechts), die hulp wilden bieden, deden onnodi ge moeite. voor tijd maakte hij een voor zijn doen onbegrijpelijke fout. Na een ver schot van Dobias liet hij de bal door zijn handen glippen en had daarna alle ge luk van de wereld, dat de bal van de lat terugsprong. Een half uur lang verplaatste het spel zich van doel tot doel, waarbij Kuna, Hagara en Dobias duideljk meer lijn in de Tsjechische acties brachten dan de Engelse middenvelders, terwijl de verdedigers nauwelijks aan opbouw toekwamen: Engeland deed weinig meer dan de ballen hoog in de doelmond plaatsen, hopend op de kopkracht van Clarke en Astle. Het was een misreke ning, want in het centrum waren Migas en Hrivnak zeker zo kopvast. Na dertig minuten ging Bobby Moore zich met de aanval bemoeien maar ook Engelands beste verdediger kon zijn voorhoede niet meer kracht geven. En geland vocht tegen zichzelf en leek na de eerste helft niet erg kansrijk in die strijd. Tot het geluk zich plotseling aan de zijde van de Engelsen plaatste door de overdreven zware straf, die Machin in de vierde minuut van de tweede-helft uitsprak. Na bijna vijftig minuten kreeg voor het eerst een Engelsman een yrije schietkans en die mogeljkheid ge bruikte Clarke vlekkeloos. Het doelpunt maakte wel de positie, maar zeker niet het spel van Engeland sterker. Ramsey haalde Astle en Bobby Charlton uit de ploeg maar met Ball en Osgood ging het geen haar beter. Pollak en Kuna hielpen de Tsjechen over het doelpunt van de strafschop heen en het publiek vuurde zijn favorieten harts tochtelijk aan. Engeland wilde echter zijn voor sprong niét uit handen geven en ver weerde zich onverzettelijk. Stevig, fors, hard en soms veel te hard. De Tsjechen raakten er door geïrriteerd en gingen met gelijke munt terug betalen. Een handelwijze, die zich tegen hen richtte. De duels werden feller, maar dat is zelden in het nadeel van Britse voetbal lers, die gemakkelijk iets geven, maar ook vrij gemakkelijk iets incasseren. Veel soepeler in ieder geval dan de Tsjechen, van wie Petras en Adamec herhaaldelijk op Jack Charlton stuitten en Capkov vrij kort na de rust door Moore mogal onzacht tegen het gras werd gewerkt. Ook die vrije trap lever de niets op, maar het maakte Capkovic wel een stuk venijneger en daaraan hield hij halverwege de tweede helft een blessure over. Mullery wilde in een duel met Capkovic niet opzij gaan en Capkovic deed het ook niet. Mullery doorstond de schok het best, Capkovic moest worden vervangen door Jodl. De linksbuiten begon goed maar nadat Banks zijn eerste poging had geneutra liseerd, slonk het zelfvertrouwen van Jokl en daarmee tegelijkertijd 't ritme van de ploeg. De Britten konden zich uit de druk loswerken en gingen het spel, dat toch al niet zo snel was, nog verder vertra gen. Het publiek uitte zijn ontstemming nog luider. De wilde vuurpijlen, die aan beide kanten als schoten op doel waren bedoeld boden te toeschouwers de gele genheid zich te revancheren voor de slechte show, die werd opgevoerd. Drie ballen verdwenen in de tribunes, niet één kwam er terug. Engeland, in Gua dalajara eraan gewend uitgejoeld te worden, nam, gedragen door zijn grote routine, de strijd in het laatste kwartier van de wedstrijd weer in handen en met kort en vooral tijdrovend samen spel werd het felle verzet van de Tsje chen gebroken. De Tsjechische spelers voelden zich genomen en probeerden driest de combinaties van de Britten, waarbij balbezit het enige oogmerk was, te doorkruisen. Dobias gin-g daar bij veel te ver en werd „ingeboekt" na een zeer onprettige overtreding tegen Collin Bell. (Rusland en Mexico loten om eerste plaats). Groep 2 Italië 3 1 2 0 4 1—0 Uruguay 3 1113 21 Zweden 3 1113 22 Israël 3 0 2 1 2 1—» Groep 3 Brazilië 3 3 0 0 Engeland 3 2 0 1 Roemenië 3 10 2 Tsjech.-Slow. 3 0 0 3 Groep 4 W.-Duitsland 3 3 0 0 6 10—4 Peru 3 2 0 1 4 7—5 Bulgarije 3 0 12 1 59 Marokko 3 0 12 1 26 UTRECHT. Rekening houdend met 'n fusie heeft het Utrechtse DOS alle spelers, wier contract dit voetbal seizoen afloopt, op de transferlijst ge zet. Wanneer het voetbal verbond tussen DOS, Velox en Elinkwijk namelijk tot stand zou komen, zou men over te veel spelers beschikken. Wanneer de fusie niet doorgaat keren de meeste spelers gewoon bij DOS terug. De Zwolse tweede-divisieclub PEC heeft vier spelers op de transferlijst gezet. Het zijn Piet Dielissen, Anton Goenee, Anton Prins en Cees Kick. Harry Heijnen van MW keert terug naar Den Haag, waar hij echter niet in diest treedt van zijn oude vereniging ADO, maar van Holland Sport. LUXEMBURG De Italiaan Michel le Dancelli heeft donderdagavond in Luxemburg de „proloog" van de Ronde van Luxemburg gewonnen, een tijdrit over negen km. Hij maakte een tijd van 11 min. 44 sec. De tweede en derde plaats waren voor de Belg Verbeeck en de Nederlander Dolman. AMSTERDAM De salarissen van het personeel van de levensverzeke ringsmaatschappijen worden per 1 juli met 4 procent verhoogd. Deze loonsver hoging houdt verband met de prijsstij gingen sinds 1 januari en de mogelijk heid daartoe was al in de cao opgeno men. O- -o Mede mantel VLAK BIJ AUTOBAANVIADUCT ARNHEM: Steenstraat 1 - DEN BOSCH: Kasteleinenkampweg BREDA: van Coothplein hk. Ginnekenstraat - EINDHOVEN: Wal no. 18 LEERDAM: Nieuwstraat 64 MAASTRICHT: Kesselskade 40 en 41 VENLO: Parade 40 NIJMEGEN: Burchtstraat 60 OSS: Kerkstraat 8 - SCHOONHOVEN: Kruispoortstraat 10 ZUTPHEN: Beukerstraat 40

De Vallei | 1970 | | pagina 15