Veenendaals dagblad Tweede geval binnen enkele maanden Buiten Vier militairen dood en zes ernstig gewond Schiphol krijgt een verdubbeld bewakingskorps Hoessein wijkt voor guerrilla's Nederlaag Nixon in Senaat Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Op terugweg uit zwembad met truck omgeslagen Op ziekbed doctorandus Executies in Breda waren ten onrechte Aanvaringen in Kanaal ALS BETERE BESCHERMING TEGEN BOMAANSLAGEN zingende dolfijnen... Iets koeler RIO DE JANEIRO. De Westduitse ambassadeur in Brazilië, Ehrenfried von Holleben (61), is in de hoofdstad Rio de Janeiro door vijf terroristen ontvoerd, om 8 uur 's avonds. Een Braziliaanse politieman, die bij de ontvoering gewond werd heeft gerapporteerd, dat vier mannen en een vrouw in een jeep de auto van de ambassadeur blokkeerden en toen het vuur open den op de auto met bewakers, die achter die van de ambassadeur reed. Er vielen daarbij twee doden en een gewonde. Terwijl er een vuurgevecht voortging, werd de ambassadeur door de terroristen uit zijn auto gesleurd en een andere wagen binnen geduwd. die hierop snel wegreed. Bizar gevogelte j SCHIETEN MANIFEST ADVOCAAT Europese kunstmaan verongelukt INTERNATIONAAL Troon van Jordanië wankelt EVACUATIE Laatste Amerikaan verliet Wheelus m# DOLFINARIUM VTB N.V. VERKLARING VAN TWEE MINISTERS: Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 08383-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1 1,03 p.w„ 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 12 JUNI 1970 - 44e JAARGANG no. I34 Duitse ambassadeur in Brazilië ontvoerd Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken kon hedenmorgen vroeg nog geen commentaar geven op het bericht. De zaak is ter behandeling in handen ge geven van een uit 20 personen bestaande „crisisploeg" die gisteravond inderhaast werd gevormd om de Duitse belangen in verband met de Jordaanse crisis waar te nemen. Leden van deze „crisisploeg" zijn dag en nacht op het ministerie aan wezig. Hedenmorgen vroeg heeft een woordvoerder van de Bondsregering, Von Wechmar, gezegd dat de regering doet wat zij kan om het leven van am bassadeur Von Holleben te beschermen. De Braziliaanse ambassadeur in Bonn, Siergio Armando Frazao, is van nacht wakker gemaakt om het nieuws van de ontvoering te vernemen. Opge beld verklaarde hij dat het nog te vroeg iiiHifviiiiiaiiaaaiiiiiiMiMiMiiiaitiiaiiMaiMfiiMaai T~|oordat de uitgever er staag aan s doorwerkte nadert het fraaie werk „V o g elp ar a dij s in kleuren" begonnen 1965 thans zijn einde; de heer A. Rut- j gurs te Gorssel stuurde mij nl. Deel I van de Vogels van Zuid- Amerika en als daarvan ook het tweede verschijnt is de tiendelige reeks met niet minder dan 800 kleurenplaten uit de diverse reeds lang antiquarische werken van John Gould, compleet. Zuid-Amerika heeft tal van eigen diersoorten voortgebracht; dank zij onze eigen graaf Johan Maurits ran Nassau (gouverneur der W. I. Compagnie in Noord-Brazilië) kwam er heel wat van naar Neder- land en verscheen er zelf$ de eer- ste natuurlijke historie van deze gebieden. Tegenwoordig noemt men de fauna van Zuid-Amerika een merkwaardig mengsel van oer-oude en moderne dieren. Uit Gauld's .Monographs of Birds", waaruit Rutgerseen selectie samenstelde voor dit 9e deel, blijkt, hoe hij ge- obsedeerd moet zijn geweest door vreemde vormen en prachtige kleu- ren. Na een dozijn kwartels komen er plm. 20 trogons, bij wier adem- j benemende schoonheid een fazant 5 het moet afleggen. Er hoort bij de sprookjesachtige vogel quetzal, het heilige dier van de Maya-god Quetzalcoall, dat door de oude Az- teken en Maya's hoog werd ver- eerd. Deze vogels werden nooit ge- dood, doch om de veren gevangen en geplukt. Nog altoos bleef de mysterieuze figuur uit de regen- wouden de nationale vogel van Guatemala, o.m. voorkomend op het staatszegel, de postzegels en de munten. Het is jammer, dat het „Vogelparadijs in kleuren" bij de mooiste vogel van de wereld niet zulke interessante achtergronden optrekt. Méér dan de helft der il- iustraties en teksten is voorts ge- wijd aan de merkwaardige toekans of pepervreters met snavels, vaak zo groot als de rest van hun lichaam. Ze zijn karakterestiek 5 voor de Amerikaanse tropische wouden; de meest fel-gekleurde soorten heten Arassaris. Het is een j lust, naar al die kleuren en vreem- de vormen te kijken. j 12 juni '70 A. B. WIGMAN j was om commentaar te kunnen geven op het gebeurde. Von Holleben is de tweede Westduitse ambassadeur, die binnen enige maan den in Zuid-Amerika wordt ontvoerd. Op 31 maart werd de ambassadeur in Guatemale, Karl graf von Preti. ont voerd en daarna vermoord. De regering van dit land had geweigerd aan de eis tot vrijlating van politieke gevangenen in ruil voor vrijlating van de ambassa deur, te voldoen. De ambassadeur werd ontvoerd toen hij met zijn auto reed in de Candio Mendesstraat. niet ver van het gebouw van de Westduitse ambassade. De ont voerders begonnen te schieten. De chauffeur van de diplomaat en een voorbijganger werden dodelijk getrof fen, een politieman raakte gewond. De ambassadeur werd door zijn ontvoer ders gedwongen in een rode Volkswa gen te stappen, die daarna snel weg reed. Tijdens de ontvoering, die zich af speelde terwijl de bevolking gespannen keek naar de voetbalwedstrijd Groot- Brittannië-Tsjecho-Slowakije. die over radio en tv werd uitgezonden, deelden de ontvoerders een manifest uit, dat ondertekend was door de „Vanguardia Popular Revolucionaria" (voorhoede van de volksrevolutie). Het blijkt dat politieman Milando De Souza Reges op slag is gedood. Een tweede begeleider van de ambassadeur, politieman Luiz Antonio Sempaio, is la ter in het ziekenhuis aan zijn wonden bezweken. Een derde begeleider, José Baiardo, ligt in het ziekenhuis met min der ernstige verwondingen. De federale autoriteiten hebben aan vankelijk het nieuws over de ontvoe ring tegengehouden maar gaven later toestemming aan de Braziliaanse tv- stations, een foto te tonen van Von Holleben met een verzoek om inlichtin gen. De ontvoerders hebben op de plaats van hun daad een manifest achtergela ten waarin zij zeggen te willen onder handelen over de vrijlating van de am bassadeur met de regering, in ruil voor vrijlating van politieke gevangenen. Het was door twee ondergrondse or ganisaties ondertekend. Er stond niet bij hoeveel gevangenen vrij moesten komen. Wel werd geëist, dat alle pogingen tot arrestaties van re volutionairen direct moeten worden ge staakt en dat het martelen van kamera den van de ontvoerders in gevangenis sen of kampen over het gehele land meteen moet ophouden. Zodra er een revolutionair wordt gearresteerd, zal het aantal gevangenen waarvan vrijla ting wordt geëist, omhoog gebracht worden. Er zal spoedig een lijst worden overhandigd, aldus het manifest. Het was ondertekend door Vanguardia Po pular Revolutionaria (Volks voorhoede van de revolutie) en de „Alianca de Li- bertacao Nacional" (Nationale Vrijheids Federatie). Ambassadeur Von Holleben is op 11 mei 1909 in Potsdam geboren als zoon van een beroepsofficier. Na de oorlog werkte hij als economisch rechtskundi ge en advocaat. In 1953 was hij verbonden aan het Duitse consulaat in Glasgow. Drie jaar later werd hij aangesteld bij de rechtskundige en consulaire af deling van de Westduitse ambassade in Londen. Daarna werd hij bij het minis terie van Buitenlandse Zaken in Bonn plv. chef protocol en vervolgens chef van deze afdeling. Bij een diplomatieke reorganisatie werd Von Holleben in februari 1966 als ambassadeur naar Brazilië gezonden. ADVERTENTIE watisdatn°u SOEST Vier militairen uit de Dumoulin-kazerne in Soesterberg zijn don derdagmiddag om vijf uur om het leven gekomen, toen de legertruck waarin zij zaten, op de Van Weerden Poelmanweg over de kop sloeg. Zes andere mi litairen werden bij dit ongeluk gewond, van wie één levensgevaarlijk en twee zeer ernstic. De militairen hadden gezwommen in het Soester natuurbad en waren op weg naar de kazerne. Volgens ooggetuigen reden er vijf legertrucks met militairen met grote snelheid achter elkaar. In een scherpe bocht raakte de voorste wagen van de weg, kwam in de zachte berm terecht, slipte vervolgens en sloeg over de kop. Verscheidene militairen kwa men onder de omgeslagen truck terecht, maar konden daar vrij spoedig onderuit worden gehaald doordat een grote kraanwagen zich toevallig in de buurt bevond. Bij het ongeluk zijn om het leven ge komen de dpi. soldaat R. P. de Haas (21) uit Den Bosch en de technisch specia listen C. de Buck (18) uit Veere, J. H. van den Oudenalder (21) uit Utrecht 'en M. W. J. M. van de Pas (20) uit Veldho ven. Levensgevaarlijk gewond werd dpi. soldaat J. P. M. Dieffenbach (19) uit Purmerend; ernstig gewond raakten korporaal A. Rijsterborgh (23) uit Den Dolder en dpi. E. van IJsendoorn (23) uit Utrecht; iets minder ernstig ge wond werden korporaal J. C. van Ewijk (20) uit Driebergen, korporaal S. W. J. M. de Greef (23) uit Den Haag en dpi. soldaat J. Klop (20) uit Amersfoort. Allen behoorden tot de 131ste Techni sche Dienst Herstelcompagnie. De ge wonde militairen zijn opgenomen in het militair hospitaal in Utrecht, het zie kenhuis „De Lichtenberg" in Amers foort en het ziekenhuis „Zonnegloren" in Soest. De marechaussee heeft het onder zoek naar de juiste oorzaak van het on geluk nog niet afgerond. »//////////////////////////////////W///////////W///////////////////////////////«///////////////////////////7//////////////'//////////"W, Op zijn ziekbed in het acade misch ziekenhuis Dijkzigt in Rot terdam heeft de heer N. Nooij gis teren met succes zijn doctoraal examen economie afgelegd. De heer Nooij werd in februari van dit jaar bij een autoongeluk in Rotter dam zeer zwaar gewond, nadat hij op de Economische Hogeschool juist een tentamen achter de rug 5 had. Hij zal nog enige tijd in het ziekenhuis moeten blijven. Het examen werd door drie 5 hoogleraren afgenomen in een van 5 de recreatieruimten van het zie- 5 henhuis. Op de foto ivenst prof. C J. van Eijk de heer Nooij geluk. Er was snel een kraanwagen ter plaatse om de gekantelde truck te lichten en de vele ernstig gewonde inzittenden te bevrijden. PARIJS De kunstmaan van Ita liaans fabrikaat, die door de raket „Eu ropa 1" in de nacht van donderdag op vrijdag omhoog is gebracht, is niet in een baan om de aarde terecht gekomen, zo is bij de ELDO in Parijs vernomen. De kap waarin de kunstmaan was op gesloten is niet opengegaan, waardoor deze, verzwaard met de kap. op aarde is teruggevallen, waarschijnlijk ten zui den van Groenland. AMSTELVEEN De regering gaat de Nederlandse luchthavens beter be schermen tegen bomaanslagen en ande re vormen van terrorisme. Volgende week al gaat een veilig heidscommissie aan het werk, die zal nagaan hoe sabotagedaden 't best kun nen worden voorkomen. Bovendien zal binnen een maand de sterkte van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol worden verdubbeld. De beschermende maatregelen gelden vooral Schiphol, dat een aparte afde ling van de landeljke veiligheidscom- missie krijgt. De commissie zal bestaan uit verte genwoordigers van drie ministe ries (Verkeer en Waterstaat, Justitie en Financiën) en van het bedrijfsleven op de luchthaven. Hun werk zal worden betaald door de rijksoverheid en het bedrijfsleven. Nu de sterkte van de rijksluchtvaart- politie op Schiphol van twintig op veer tig man wordt gebracht, kan het toe zicht aanmerkeljk worden verscherpt. Naast de permanente bewaking van de Israëlische vliegtuigen kunnen straks veel meer dan voorheen toestellen van andere maatschappijen, die bijvoor beeld op Israël vliegen, in 't oog wor den gehouden. Daarnaast kan de rijkspolitie een be roep blijven doen op de korpsen van omliggende gemeenten. Op het internationale vlak begint volgende week in Montreal een verga dering van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO). Ver tegenwoordigers van de 117 lidstaten zullen proberen een veelomvattend pro gramma op te stellen ter bescherming van de burgerluchtvaart. Nederland vaardigt een grote delega tie (negen man) af. Overeenstemming moet worden bereikt over de maatrege len ter voorkoming van misdaden tegen de luchtvaart en over de manier waar op de daders moeten worden gestraft. Mr. H. J. Spanjaard, directeur vain de Rijksluchtvaartdienst: „De daders moe ten zwaar worden gestraft. Voor de Nederlandse regering doet 't er niet toe of een kaper politieke of materiële motieven heeft. In beide gevallen kan hij een Boeing-747 met vierhonderd passagiers in groot gevaar brengen." BEIROET/AMMAN/CAIRO De troon van koning Hoessein van Jorda nië die door de vele incidenten van de laatste tijd toch al niet bijster stevig meer stond, is door de recente gevech ten in Amman en de daarop gevolgde onderhandelingen met de Palestyncn nu definitief aan het wankelen ge bracht. Na een communiqué dat het „Volks front voor de bevrijding van Palestina" in Beiroet uitgaf over het ontslag van enkele naaste medewerkers van de ko ning, heeft Hoessein later op de avond via Radio-Amman bevestigd dat Nasser Ben Jamil, opperbevelhebber van de strijdkrachten en oom van de koning en Zeid Ben Sjaker, bevelhebber van de gepantserde eenheden van hun functie zijn ontheven. Volgens radio-Amman, zal Hoessein zelf de functie van zijn oom gaan waarnemen. Aan deze bekendmaking was een zeer verwarde berichtgeving uit de verschil lende Arabische hoofdsteden over mu taties in de Jordaanse regering vooraf gegaan. In het genoemde communiqué van het „Volksfront" werd gëzegd dat naast Nasser Ben Jamil en Zeid Ben Sjaker, ook Saadine Jassem en Moenzer Saad uit de respectieve functies als hoofd van de militaire politie en lid van de Inlichtingendienst waren ontsla gen. Toen aanvankelijk geen bevesti ging van deze berichten in Amman kon worden verkregen, verklaarde het „Volksfront", dat de instemming met het ontslag van deze vier personen was gekomen van de zijde van de Jordaanse onderhandelingsdelegatie. Vele waarne mers meenden toen vooralsnog te kun nen stellen dat het zeer dubieus was, of de koning in dezen met de instemming van zijn onderhandelingsdelegatie zou meegaan, omdat dat volgens hen duide lijk het begin van zijn einde zou bete kenen. Enkele uren later, kwam de radio van El Fatah vanuit Cairo echter met een qpmmuniqué van de onderhandelingen waaruit bleek dat koning Hoessein niet veel keus was overgelaten. In het com muniqué, dat enigszins verschilde van dat van het Volksfront, werd gezegd dat de koning voor de keus was gesteld, of de vier genoemde medewerkers van hun funtie ontheffen, of de val van zijn bewind accepteren. Volgens de guerrillastrijders is liet aantal slachtoffers van dinsdag cn woensdag minstens 400. Over het lot van de door het Volksfront voor de be vrijding van Palestina in de verschil lende hotels in Amman vastgehouden buitenlanders is niet naders bekend ge worden. Men neemt aan dat er nog steeds 15 Amerikanen, 15 Engelsen en 5 Westduitsers vastzitten. Dit is voor het State Department in Washington aan leiding geworden te overwegen alle Amerikaanse burgers uit de Jordaanse hoofdstad te evacueren. Dat dit niet gemakkelijk zal gaan bleek donderdagavond toen de tweede secretaris van de Amerikaanse ambas sade zich naar een van de hotels begaf om naar de gevangengehouden Ameri kanen te informeren. Ook hij werd ge vangen genomen en bevindt zich nu volgens de laatste inlichtingen onder bewaking in een van de hotelkamers. Volgens deze zegslieden is ten tijde van het overleg het schieten in Amman weggestorven, maar buiten de hoofd stad werd nog artillerievuur gehoord. Minstens viervijfde deel van het ge bied van de Jordaanse hoofdstad Am man. zou zich in handen van de ver zetsstrijders bevinden, die ook Irbid, Zarka en andere steden van Jordanië zouden beheersen. Dit meldden in de nacht van donderdag op vrijdag in Bei roet aangekomen reizigers uit Jordanië. CAIRO Negentien dagen voor het vastgestelde tijdstip, heeft de laatste Amerikaanse militair de basis Wheelus in Libië verlaten. Voor het eerst sinds 15 jaar waait thans de Libische vlag over de voofmalige Amerikaanse basis, die thans „Ibn Okba" heet, zo meldt het Egyptische persbureau voor het Mid den-Oosten. ADVERTENTIE ...in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6041. DEN IIAAG De exeeutie van twee Nederlandse militairen op 12 mei 1940 in Breda strookte niet met het militaire strafprocesrecht. De ministers Den Toom (Defensie) en Polak (justitie) ant woordden dit op schriftelijke vragen van 't Tweede-Kamerlid Lems (PvdA). Slachtoffers waren de soldaten H. Steenbeek en D. van Wingerden, die op last van een Nederlandse onderofficier werden doodgeschoten op de binnen plaats van het Bredase nolitiebureau. De ministers antwoordden verder, dat de regering alle executies in de meida gen van 1940 onderzoekt. Minister Den Toom zal proberen ver betering te brengen in de woonsituatie van de weduwe Gaartman in Haarlem. Zij woont daar sinds de executie van haar man in armoedige omstandighe den. Zij heeft een weduwenpensioen, dat even hoog is als wanneer haar man in de strijd tegen de Duitsers zou zijn gesneuveld. Zie verder elders in deze editie. WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren president Nixon aan handen en voeten gebonden en een nagenoeg elke nieuwe actie van Ameri kaanse troepen in Cambodja uitgeslo ten. Met zeer geringe meerderheid (152 tegen 471), verwierp de Senaat een amendement van senator Robert Byrd (Democraat uit Virginia), dat een nieu we militaire actie in Cambodja na 30 juni mogelijk zou maken als dat ter be scherming van de Amerikaanse troepen in Vietnam nodig zou zijn. Men ziet in de uitslag een prestige verlies voor de Amerikaanse president. Weersverwachting van het K.N.M.I. van vrijdagavond tot zaterdagavond: Droog en zonnig weer, met overwe gend matige noordelijke wind en in het algemeen iets lagere temperaturen. Morgen: Zon op: 04.20 u., onder: 21.00 u. Maan op: 14.07 u., onder 01.04 u. DEN' HAAG De Nederlandse kustvaarder „Ingkabir" (499 ton) van de rederij „Ingkabir" N.V. te Rotterdam, is in Het Kanaal in aanvaring geweest met het Duitse schip „Riigen" van 4058 ton. De bemanningsleden van dc „Ingkabir" zijn door het Duitse schip aan boord genomen, op één man na. Naar de vermiste werd vanmorgen door de „Riigen" en twee andere schepen gezocht. In Het Kanaal zijn vanochtend ook het 10.160 ton metende Griekse schip „Kavo Yossanos" en het Panamese schip „Parnassos" met elkaar in botsing geweest. Het Griekse schip was vanochtend zinkende en verzocht om sleepboothulp. Een sleep boot uit Brest was onderweg. De „Parnassos" had water in de voorpiek en in een ruim.

De Vallei | 1970 | | pagina 1