„Inspraak bevolking bij planologie is eis van democratie" geef vader een nieuwe 3 Geen vervolging wegens geweld pleging tegen woningkrakers BRAAT! Hal vol bedrijvigheid NS bood Werkspoor om serie bouw te redden 11 miljoen Voor overneming deel der produktielijn Dóórgroei-kamera. ADVIES AAN MINISTER SCHUT: Oud-gen. Harberts schreef min. Den Toom een brief Jeugdspaarwet in nieuw jasje Muziekscholen in geldzorgen Vroege schrik na explosie KEUKENS? Exakta RTL1000 Episcopaat niet akkoord met kerkelijk „huwelijk"" van twee homofielen Gedetineerde ontsnapte aan zijn bewaker Onbekende man overreden Vijftien maanden geëist voor plegen abortus Schorsing voor zes oneerlijke KMA-kadetten Tachtig kinderen raakten onder de olie in zwembad INSTANTIES TIJDVERLIES Lamlendigivas ongelukkig gekozen uitdrukking LEVEN WERD IETS GOEDKOPER SPIJTBETUIGING VMF VROEG MEER DAN HET DUBBELE BEDREIGING TIEN JAAR Hij is al bi] uw fotohandelaar! VRIJDAG 12 JUNI 1970 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De door burgemeester mr. V. G. M. Marijnen van Den Haag geleide Raad van advies voor de ruimtelijke ordening heeft donderdag in een (•erste) openbare vergadering een belangrijk advies vastgesteld, dat aan minis ter Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) uitgebracht zal worden en handelt over het betrekken van de bevolking bij de totstandkoming van het ruimtelijk beleid, meer in concreto: de mate en wijze van inspraak van de be volking bij de op- en vaststelling van streek- en bestemmingsplannen. De mi nister, die om dit advies gevraagd had, zal het, naar wij vernemen, waarschijn lijk in grote lijnen volgen. Al enkele jaren wordt in tal van pro vincies en gemeenten rusteloos gezocht naar manieren om de veelal onbevredi gende gang van zaken bij de voorberei ding van streek- en bestemmingsplan nen drastisch te wijzigen. Mede daarom heeft de minister indertijd de (deskun dige) Raad voor de ruimtelijke ordening ingeschakeld om de bestuurders van provincies en gemeenten wat meer wegwijs te maken. Het advies van de raad werd ontworpen door een commis sie onder voorzitterschap van mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw, tot voor kort lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Ook prijs Claus was lid van deze commissie. Belangrijke elementen uit het advies aan minister Schut zijn: De inspraak van de bevolking kan niet in de plaats treden van de beslis sing van de verantwoordelijke bestuurs organen: voor streekplannen de Pro vinciale Staten en voor bestemmings plannen de gemeenteraden. Ook binnen deze colleges bestaat grote behoefte om meer inspraak te krijgen; daarom wordt geadviseerd binnen de Staten of raad een vaste commissie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening te creëren; ADVERTENTIE De raad van advies denkt aan de oprichting van o.a. streekcommissies (voor de begeleiding van de voorberei ding van een streekplan vanuit de streek), de centrale provinciale commis sie (een geheel orgaan met een zeer brede samenstelling waarvan de func tie vergeleken kan worden met die van de landelijke raad van advies voor de ruimtelijke ordening) en de raad voor de stedebouw (een breed samengesteld orgaan in de grotere gemeenten). Erg veel nadruk legt de raad op de luisterplicht van de overheid als het om het planologische beleid gaat; dé over heid heeft de plicht naar de burgers te luisteren als zij zich over een ruimtelijk plan willen laten horen. Inspraak is meer dan alleen maar informatie geven en minder dan mee-beslissen. De bevol king heeft het recht, mee te denken over zaken die haar direct aangaan. In spraak in deze zaken is een eis van de mocratie. Tegenover de door vele bestuurders geuite vrees dat de inspraak procedure tijdverlies meebrengt, stelde mevrouw De Ruyter gisteren, dat inspraak inder daad tijd kost (zoals ook met de demo cratie het geval is...); maar óók het gladstrijken van onbegrip, mede tot ui ting komend in tijdrovende bezwaar- schiftenprocedures, kost enorm veel tijd. „Ik geloof dat men tijdverlies kan compenseren als men de plannen in een vroeg stadium en héél duidelijk in de openbaarheid brengt. Laten we eerlijk zijn; zonder inspraak ging het ook zo vlot niet," aldus mevrouw De Ruyter, die er als oud-gedeputeerde over kan meepraten. Zij wees in dit verband ook op het stimulerende effect, dat een eerder in de openbaarheid brengen kan hebben, zoals trouwens ook het wederzijds ver trouwen bestuurders-bestuurden juist in deze zaken zo enorm belangrijk is. „Nee, de voordelen van een goede In spraakprocedure vind ik belangrijk groter dan de nadelen," concludeerde mevrouw De Ruyter. De commissie en met haar de raad pleit in het advies voor de opstelling van alternatieve plannen, waarover in het openbaar gediscussieerd kan wor den. De raad van advies heeft zich giste ren ook uitgesproken over de wense lijkheid van een nieuwe onteigenings- grond die aan artikel 77 van de onteige ningswet toegevoegd kan worden. Deze onteigeningsgrond zou kunnen luiden: „ten behoeve van een in het belang van reconstructie van bebouwde kom men uit te voeren bouwplan". Hierdoor kan een grote tijdwinst ontstaan. Nodig is dat deze voorwaarde gepaard gaat met een goede inspraakregeling. ALKMAAR Donderdagavond om even over half acht is In het centrum van Alkmaar »de 30-jarige gedetineerde C. Poorters aan zijn bewaker ontsnapt. De man was reeds zeven maanden op gesloten in het rijksasiel „Veldzicht" in Balkbrug bij Zwolle wegens meermalen gepleegde diefstallen. Hij zou volgende maand vrij komen. Donderdag mocht hij een dag zijn moeder in Den Helder bezoeken. $Iet een bewaker als „oppas", reisde hij per trein naar zijn geboorteplaats, maar op de terugweg toen het tweetal even in Alkmaar de stad inging nam hij de benen. UTRECHT De Nederlandse rooms- katholiekc bisschoppen hebben donder dag officieel uitgesproken géén goed keuring te kunnen geven aan de kerke lijke inzegening van een homofiele vriendschapsverbintenis. Zq vinden een dergelijke inzegening pastoraal onge wenst en ook tegen het belang van de homofielen zelf. als zij de vele ethische en psychologische vragen die rond de homofiele levenshouding bestaan op deze wijze zouden beantwoorden. „Het probleem van de kerkelijke in zegening van een homofiele verbintenis kan niet los worden gezien van de vele andere problemen waarvoor de homo filie, de homofielen zelf en de gemeen schap zijn gesteld. Wij, bisschoppen, zijn met de werkgroep pastorale hulp aan homofielen van mening, dat de kerken aan de problemen van de homofiele medemens meer dan in het verleden aandacht moeten besteden, discriminatie moeten tegengaan en alle pastorale hulp bieden waartoe zij in staat zijn," zo luidt de conclusie van de bisschoppen na een langdurige bespreking van deze problematiek. DEN HAAG De kosten van levens onderhoud zijn van half april tot half mei iets gedaald. Het indexcijfer van de gezinsconsumptie, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, liep terug van 131.4 naar 131.3 (1964 is 100). De prijzen voor aardappelen, groenten, fruit en eideren daalden. Margarine werd iets duurder. (vervolg van pag. 1) De luitenant, die op 14 mei 1940 de Haarlemmer Gaartman in Moordrecht liet doodschieten, is in februari 1942 veroordeeld t< acht maanden gevange nisstraf. Een hoger beroep ging niet door omdat de luitenant toen in krijgs gevangenschap moest. In november 1946 kwam de luitenant weer in militaire dienst en bracht het tot overste. Het dossier over het ge beurde in mei 1940 is bij een bombarde ment op Den Haag verloren gegaan. De ministers ontkennen, dat de nage laten betrekkingen van de in Breda en Moordrecht doodgeschoten militairen onverzorgd zijn achtergebleven. De twee weduwen krijgen van het ministerie van Defensie een weduwen- pensioen, dat even hoog is als dat voor weduwen, van wie de man in de strijd tegen de Duitsers is gesneuveld. Minister Den Toom zegt verder, dat het mogelijk moet blijven onder om standigheden waarin staat en gemeen schap in grote nood verkeren, militai ren en burgers krachtens het militair strafrecht en het oorlogsstrafrecht Ier dood te veroordelen. Wel moeten er voldoende waarborgen zijn, dat de Kroon gebruik kan maken van haar recht van gratie. Dat generaal Harberts voor het begin van de zitting van de krijgsraad, die sergeant Meijer op 12 mei 1940 ter dood veroordeelde, een toespraak hield, waarin hij de noodzaak van een dood vonnis onder de aandacht bracht, is volgens de ministers in strijd met de algemene beginselen van het strafpro cesrecht. De commandant van het Tweede le gerkorps heeft dit achteraf tegenover de parlementaire enquêtecommissie er kend. De auditeur militair heeft de le den van de krijgsraad voorgehouden, dat zij onafhankelijk naar eer en ge weten recht dienden te spreken. Ver- scheidenen van hen hebben verklaard, dat zij zich door de toespraak van ge neraal Harberts niet beïnvloed vonden, aldus de ministers. Minister Den Toom heeft intussen een brief gekregen van generaal Har berts. Daarin schrijft deze onder meer: „Het door mij in een televisie-interview gebruikte woord „lamlendig is ongeluk kig geweest en moet worden vervangen door de omschrijving, dat de troep een gebrek aan moreel vertoonde". De nere- raal had in het interview de mentaliteit onder de soldaten in de meidagen van 1940 beschreven. Het was niet zijn bedoeling, zo schrijft hij, een bepaalde groep of een enkeling te beledigen of te kwetsen. Hij meent dat ook vermeden te hebben door het uitdrukkelijk vermelden van uitzonderingen. „Indien dit echter an ders is overgekomen dan spijt mij dat ten zeerste", schrijft hij. De verdediging van de Grebbelinie en dan hoofdzakelijk de zuidelijke vleugel hiervan is onder de maat van de moge lijkheden gebleven, hetgeen niet wil zeggen dat er niet individueel of in groepen behoorlijk tegenstand is gebo den, zo meent de generaal. ,Uit het feit dat ik na mijn terugkeer uit krijgsgevangenschap in mei 1945 verscheidene officieren en manschap pen heb voorgedragen voor toekenning van de Militaire Willemsorde blijkt dat ik ook 25 jaar geleden al van mening was dat sommigen voortreffelijke prestaties hebben geleverd", aldus ge neraal Harberts. ADVERTENTIE 'n perfekt afweermiddel tegen zijn autobuikje SiSi Sinas ADVERTENTIE bekertjes of driekantjes voor 99 AMSTERDAM De woningkrakers, die op Bevrijdingsdag in Amsterdam de politie bekogelden met stenen, rook bommen en talkpoeder, zullen niet voor openlijke geweldpleging worden ver volgd. Er zal alleen tegen de ongeveer ze ventig krakers van een pand op de He rengracht vervolging worden ingesteld wegens lokaalvredebreuk. De officier van justitie, mr. J. Hartsuiker in Am sterdam, heeft dit gisteren meegedeeld. Ook de krakers van de panden in de Huidenstraat en op de Keizersgracht (Heerenlogement) zullen niet worden vervolgd. De officier houdt er in hun geval rekening mee, dat deze panden vermoedelijk voor de sloop zijn be stemd. Mr. Hartsuiker onderkent ,dat ook deze krakers zich in beginsel aan een strafbaar feit hebben schuldig ge maakt en dat de bezetting onrechtmatig is geschied. De krakers, die wel zullen worden berecht (voornamelijk studenten en scholieren) hebben in het pand aan de Herengracht tijdens de bezetting voor ongeveer 2500 gulden schade aange richt. Donderdag 14 juni komen zij voor de politierechter. DEN HAAG In een wetsontwerp voor een nieuwe en sterk vereenvou digde jeugdspaarwet wordt voorgesteld iedere gehuwde deelnemer met ten minste drie spaarjaren aanspraak op premie te geven. De mogelijkheid tot premietoeken ning in geval van huwelijk wordt ver ruimd. Verder zal het mogelijk zijn voor het huwelijk geld op te nemen en na het huwelijk premie te krijgen over het opgenomen bedrag De mogelijkheid om bij huwelijk pre mie te ontvangen over een deel van het tegoed en verder te sparen vervalt. Wie zijn tegoed met premie opneemt, beëin digt de jeugdspaaroveneenkomst. Ook de uitzondering voor oud-militai ren om na het 21e en voor het 24e jaar nog aan de spaarregeling deel te nemen, vervalt. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 Ook 's zaterdags geopend v. 10-1 uur De Julianahal van de Jaar- beurs in Utrecht gonst weer van bedrijvigheid: de Nationale Beroepenmanijestatie, met als on- derdeel de wedstrijd in het metse- jj len met baksteen. Hier ziet u een s van de jonge deelnemers gespan- nen in actie. DEN HAAG. Een onbekende man, wiens leeftijd geschat wordt tussen 50 en 60 jaar, is donderdag kort na mid dernacht in Den Haag overreden en op slag gedood. De man reed op een fiets op de Hoefkade. Hij raakte met zijn hoofd onder de wielen van een vrachtwagen combinatie, waarvan de chauffeur niets merkte. Deze moest een eindje verder op zijn, parkeerde er niets we tend zijn voertuig, en werd door voor bijgangers ingelicht. Het slachtoffer, dat een paar dagbladen op zijn fiets had gebonden, had geen jasje aan en op hem werden geen papieren aangetrof fen, die zijn identiteit konden nothul- len. Donderdagmorgen is de 41-jarige mej. W. Toes uit Ermelo dodelijk ge wond bij een verkeersongeluk in haar woonplaats. Zij werd op de fiets aange reden door een vrachtauto, die rechtsaf sloeg en mej. Toes, die op een rijwiel pad reed, geen voorrang verleende. Mej. Toes kwam onder een voorwiel van de auto terecht. Zij werd zwaar gewond en overleed ln de loop van de middag in het ziekenhuis Salem in Ermelo. UTRECHT Er is nooit sprake geweest van een bod van de Nederlandse Spoor wegen op de afdeling Rollend Materieel van Werkspoor in Utrecht. Wel heeft de directie van het spoorwegbedrijf na de Kamerdebatten over Werkspoor vorig jaar november de mogelijkheid bestudeerd om, als de nood aan de man zou ko men, de belangen van de N.S. bij de voortzetting van de lopende seriebouw veilig te stellen door overneming van een deel van de produktielijn van treinstellen. De Spoorwegen hadden daarvoor ca. elf miljoen gulden over. De N.S. zouden dan de afdeling Rolma gedurende beperkte tijd (zo'n tien jaar) met 400 tot 425 werk nemers (thans ruim 1000) willen voortzetten. Van dit plannetje kwam evenwel niets terecht, omdat Werkspoor de waarde van grond, gebouwen, machines e.d. van het Rolma-complex op 24 mil joen taxeerde. Inrekenen van dit bedrag zou voor de N.S. betekenen, dat de kostprijs van het te bouwen mate rieel veel te hoog zou worden. De Spoorwegen gingen bij de bereke ning van de overnamesom uit van de huidige marktprijs van een treinstel, het aantal manuren, materiaalkosten en toeleveringen. De Spoorwegen hebben deze overneming overigens nooit als een ideale oplossing gezien, zo blijkt uit een voor het spoorwegpersoneel be stemde verklaring van de spoorweglei ding. „Het was alleen maar bedoeld als een uitweg voor als de nood aan de man zou komen, een weg die overigens al leen zou kunnen worden bewandeld met goedkeuring van de regering", al dus de spoorwegleiding. De NS tekent daarbij aan, dat inmid- dtls, in de Tweede Kamer wel duidelijk is gebleken, dat de regering niet in die richting denkt. Waarbij dan bovendien nog het gat tussen elf en 24 miljoen gulden om een oplossing vraagt. Over het „bod dat in feite geen bod was" zegt de NS, dat de aankondiging van de VMF-directie dat voorzetting van de produktie van rollend materieel in de huidige opzet niet meer mogelijk is, als een directe bedreiging voor de ei gen onderneming is ervaren. „Sluiting van Rolma op korte termijn zou de lopende order van 80 rijtuigen, te leveren tot oktober 1971, en ook de wel door staatsecretaris Keyzer toege zegde vervolgorder van 60 rijtuigen (le vering half 1972) op losse schroeven zetten. Dergelijke orders past men niet zomaar op korte termijn en met behoud van levertijd en prijs, in bij een andere fabrikant", aldus redeneerde men bij de Spoorwegen. Zowel het acute belang: het zeker stellen van de lopende orders als het belang op wat langere termijn: een nieuwe weg zoeken op de markt in het buitenland, maakten het voor de NS noodzakelijk, naast een globale oriënta tie van de produktie-capaciteit elders, ook te bezien of en hoe de produktie lijn voor Rollend Materieel van Werk spoor draaiende kon worden gehouden. Uitgangspunt voor de NS was, dat het in principe zou moeten gaan om een be perkte tijd, ongeveer tien jaar bijvoor beeld, en een beperkte omvang. Alleen een produktielijn van 400 tot 425 man en een uiterst beperkte overhead, want de Spoorwegen wensten dat Rolma zich uitsluitend zou gaan bezighouden met het voortzetten van de lopende serie- bouw en niet met werk dat thans in de werkplaatsen van de NS wordt ver richt. Een woordvoerder van de Nederland se Spoorwegen kon geen nadere toe lichting geven op de verklaring van zijn directie. Evenmin ging hij in op de vraag of het aanvankelijke aanbod van de NS thans nog geldt, dat wil zeggen overneming van een deel van Rolma te gen een prijs van elf miljoen gulden en met medewerking van de regering. De woordvoerder van de VMF was niet bereikbaar. DEN HAAG Tegen de 53-jarige Maria van M. werd gisteren voor de Haagse rechtbank een jaar en drie maanden gevangenisstraf geëist. Zij zou op 22 februari abortus hebben ge pleegd op de 22-jarige prostituée Hille- gon^a de Vos, die drie dagen later over- Uit het rapport van dokter Zeldenrust bleek, dat de dood van het slachtoffer was veroorzaakt door een ontsteking aan de baarmoeder, die doorwerkte tot in andere vitale delen van het lichaam, en door bloedverlies. De rechtbank behandelde de zaak op zettelijk openbaar, omdat abortus dik wijls dodelijke gevolgen heeft gehad, aldus de president, mr. C. Stolk. DEN HAAG De zes kadetten, die onregelmatigheden zouden hebben ge pleegd b(j het examen economie op de KMA in Breda, zyn geschorst. Deze maatregel is gisteren genomen door de raad van gouverneur en asses soren van de academie, in afwachting van de definitieve beslissing van de mi nister van Defensie. OUD-BEIJERLAND Een dikke laag olie op het water heeft een groot aantal inwoners van Oud-Beyerland uit het aan het Spui gelegen zwembad „De Oude Tol" verjaagd. Tachtig kinderen moesten met benzi ne, terpentine en zeep worden schoon-' gemaakt. De olie blijkt te zijn geloosd door het waterleidingbedrijf op de Be renplaat. Werklieden van de Rotterdamse drinkwaterleiding hebben gisteren ge probeerd het bad en de oevers van het Spui te reinigen. Dit is slechts ten dele gelukt. DEN HAAG De Raad voor de Kunst heeft in een advies aan minister Klompé (Cultuur) gewezen op de finan ciële nood waarin de Nederlandse mu ziekscholen verkeren. „Bijna zestig procent van de ruim honderd muziekscholen met 150.000 leerlingen gaat gebukt onder financiële tekorten. Als gevolg hiervan dreigen onder meer een leerlingenstop, vermin dering van lessen, gevaren voor d« rechtspositie van leerkrachten en be voorrechting va n beter gesitueerde leerlingen" aldus de Raad. Daarom bepleit de Raad voor de Kunst, dat in de begroting voor 1971 een begin wordt gemaakt met een fa- senplan voor verbetering van de rijks subsidies. „Na de oorlog" ,zegt de Raad verder, „heeft de overheid zelf de cultuur spreiding op gang gebracht, waardoor een groeiende behoefte aan muzikale vorming is ontstaan. Nu de muziekscho len echter in financiële nood verkeren, zal de overheid de cunsequenties van deze ontwikkeling onder ogen moeten zien". ADVERTENTIE MAASTRICHT Een ontploffing in een ammoniakfabriek van het stikstof- bindingsbedrijf in Geleen, heeft gister morgen in alle vroegte de inwoners van de dichtbijgelegen wijk Swentibold in Geleen opgeschrikt. Zij vlogen in nacht- kledij de straat op toen de ruiten van hun woningen aan scjierven gingen. De schade valt mee. De oorzaak van de ontploffing is een lek. ADVERTENTIE Waarom zou u geld steken in een wel aardige systeemkamera die straks toch "HO" zegt tegen uw groeiend fototalent. Kies liever een kamera die er helemaal op gebouwd is om uit te groeien tot een werkelijk kompleet kamera-systeem. Dat is nu al mogelijk voor 569,— met de nieuwe Exakta RTL 1000 Exakta kamera's: beroemd van oudsher gebouwd op de toekomst l Ml mcn Enkele van de vele eigenschappen: 1/1000 tot 8 volle se- konden, 3 verwissel bare zoekersystemen, synchroomflitsen tot 1/125 sek., etc. etc. Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum EXAKTA w

De Vallei | 1970 | | pagina 7